ZEEUWSCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 93 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 23 Juli '45 Nood-Staatsrecht. Staats-onrecht. Mr H. P. Marchant, die vroe ger een voorname rol speelde in de politiek, wijst in de „Maas bode" op liet voorschrift van de GrondwetDe Koning is on schendbaar de ministers zijn ver antwoordelijk. Dit beteekent.elke regee- ringsdaad van den Koning is tevens een regeeringsdaad van één of meer ministers en aan hen kun nen de Staten-Generaal verant woording vragen van elke regee ringsdaad, ook van die, welke de Koning zelf heeft verricht, alsook van het nalaten van elke regee ringsdaad. Hieruit blijkt de beteekenis van die staatkundige positie, waarin wij thans verkeeren. Daar is een Koningin die regeert.Er zijn ook ministers, die aan de Staten-Gene raal verantwoording schuldig zijn.... Er zijn ook een Staten- Generaal. Maar de regeering ont houdt aan de Staten-Generaal het middel, dat de Grondwet hun geeft, om. hun recht te laten gel den op het vragen van verantwoor ding van eenige regeerings daad.... Dit is niet „nood-staats recht", zooals men het noemt„het is staatsonrecht, het is in strijd met de Grondwet en volmaakt overbodig". Hierover kan geen verschil van meening zijn. De vraag is echter, hoe te komen tot een werkelijke volksvertegen woordiging. Zooals bekend zoekt de Regee ring een oplossing in ,d e z e rich ting dat het oude parlement wordt gezuiverd, en door benoeming aangevuld. Hiertegen rijzen echter groote bezwaren. Het voornaamste bezwaar is, dat gehandeld wordt in strijd met de Grondwet. Het tweede, dat een dergelijke samenstelling on-democratisch is. En een derde, dat als eenmaal een nood-woning betrokken is, deze niet zoo gemakkelijk verlaten wordt. Er is slechts één weg om te komen tot een grondwettelijk, representatief parlementver kiezingen op korten t e r m ij n, JAPAN MOET ZICH ONVOORWAARDELIJK OVERGEVEN. Kapitein E. Zacharias van de Amerikaansche marine heeft als zegsman van de Ameri kaansche regeering via de ra dio gezegd, dat onvoorwaarde lijke overgave van de Japan ners hen den eenigen weg biedt om Japan te redden. Uw tijd gaat snel voorbij, al dus Spr. Zoodra de verdere ontplooiing van onze strijd- I macht gereed is zal deze gele- genheid voor u verloren zijn gegaan. De oorlog zal dan beslist wor den in Japan door onze over macht van wapens. Tengevolge van den Ameri- kaanschen oproep tot onvoor waardelijke overgave lijden de Japansche autoriteiten 'klaar blijkelijk aan invasiekoorts meldt Reuter. Het is of men de geest van Hitiers Atlantik- wal weer hoort in de hysteri sche toespraken tot de bevol king van Japan om de men- schen tot rust aan te manen en vertrouwen te geven in de muren van het fort JapanT DE FRANSCHE REGEE RING ACHT VER-GAANDE HERVORMINGEN NOODIG Generaal de Gaulle is Zaterdag te Brest tijdens een redevoering welke door de radio werd uitge zonden, door het spreekgestoelte gezakt, Het platvorm waarop hij stond kon de vele aanwezigen niet dragen. De Generaal, die ongedeerd bleef, bewaarde-de grootste kalmte en zette zijn redevoering toen de gemoederen gekalmeerd waren, voort De Gaulle heeft o.m. gezegd, dat Frankrijk ver-gaande hervor mingen noodig heeft, doch dat de continuïteit van den Staat op de eerste plaats verzekerd moet wor den. Terugkeer naar de Grondwet van 1940 zou niet bevredigend zijn. De Regcering wenscht, dat er in de toekomst twee Kamers van volksvertegenwoordiging zullen zijn, maar een dergelijke hervor ming mag niet worden ingevoerd zonder overleg met de bevolking. Het volk dient zelf te beslissen. Het vraagstuk zal aan de voor- loopige vertegenwoordiging wor den voorgelegd. Worden de plannen aangenomen, dan vraagt de Regeering voor den tijd van 7 maanden de vrije hand, terwijl dan de volksver tegenwoordiging zich met de nieuwe grondwet kan bezig houden. Kankerbestrijdng. Het Koninklij k Hospitaal voor Kankerbestrijding in Lon den heeft volgens zijn direc teur, Chester Beatty, groote re sultaten bereikt. Er zijn vooral nieuwe feiten bekend gewor den over de verbreiding van de ziekte. C. E. Shattock, de voor zitter van het medische comité verklaarde, dat een middel om de kwaal te genezen weliswaar nog niet werd gevonden, maar dat door de groeiende ervaring dit middel zeer zeker ontdekt zou kunnen worden. Nieuwe landing bij Balikpapan. De Australische 7e divisie deed gisteren, zonder veel tegenstand te ontmoeten, een nieuwe landing, op 22 km. van Balik-papan. De aanvallen op Japan. Bij de aanvallen van vorige week op de Japansche hoofdstad en omgeving zijn door de gealli eerden 45 Japansohe schepen tot zinken gebracht, w.o. een slag schip, terwijl 86 vliegtuigen wer den vernietigd. Het Fransche nieuwsagent schap verwacht na de Potsdam conferentie twee speciale bespre kingen over de kwestie Italië en over dien Balkan. Jan Masaryk, eertijds president van Tsjecho-Slowakije, is na ja renlange afwezigheid in zijn land teruggekeerd. In de „Regina-Coeli"-gevange- ns te Rome, waar 2400 gevan genen in opstand waren gekomen, is vorige week brand ontstaan. Men kon het vuur echter na groote inspanning meester worden. Briefkaarten voor het buitenland. De aandacht van afzenders van brieven en briefkaarten, voor het buitenland wordt er nog eens in het bijzonder op gevestigd, dat niet alleen het briefpapier maar ook briefkaarten slechts aan •een zijde mogen zijn beschreven, DE PRINSES IN SCHOTLAND. Prinses Juliana is gisteren met de „Queen Mary" in W.-Schotland gearriveerd. Zij hoopt, dat Soestdijk spoe dig de drie prinsesjes zal kunnen begroeten. Generaal-Majoor Kruis, chef Staf M. G„ vraagt ontslag. Aan den Chef-staf M.G., Ge- neraal-majoor Kruis, is dezer da gen gebleken, dat op grond van tijdens zijn afwezigheid voorge- gevallen feiten en omstandigheden, zijn naam betrokken zou worden in aangelegenheden welke een ge rechtelijk onderzoek vorderen. In verband hiermede heeft de generaal gemeend ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken. De Regeering heeft dit verzoek zeer ernstig overwogen. Zij be grijpt die motieven welke den generaal tot dit verzoek hebben geleid en waardeert zijn houding. Gelet op de belangrijke diensten, welke de generaal bij voorlduur als Chef-staf M.G. den lande be wijst, en op het feit dat hij ge durende 5 jaren afwezig is ge weest en ook na de bevrijding weinig contact met zijn gezin heeft gehad, zoodat hem boven bedoelde betreurenswaardige fei ten geheel onbekend zijn gebleven, heeft de Regeering gemeend, aan H.M. de Koningin te moeten advi- seeren, dit verzoek om ontslag niet in te willigen. „Er is een volk in nood!" Rede van Minister Logemann De minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, prof. dr J. H. A. Logeman heeft zioh in een radio rede tot de Nederlanders in alle landen gericht, waarin liij Neder lands roeping t.a.v. Indië tot uit drukking bracht; een roeping, die het aan anderen niet m a g en niet w i 1 overlaten. Het woord is niet te groot, aldus de minister, want het zijn belangrijke feiten, dat zoowel vorstin, regecring als volk bereid zijn Ned. bloed te doen storten voor een zelfstandig Indonesië en niet tot herstel van een koloniale overheersching. Doch na den sta len oorlog wacht ons een geeste lijke worsteling. Niet alleen het bloed en de tranen van den oorlog zullen noodig zijn om de zelfstan digheid van Indonesië te vestigen, maar daarna het zweet en de ar moede van een gansche"generatie van Indonesiërs en Nederlanders in gczamenlijken, zelfverlooche- nenden harden strijd. Intusschen wachten de geteis terde millioeuen in Indië op hun bevrijding. Het is geen oude ko loniale begeerte, die ons met klem doet aandringen op hun tijdige redding. Het is geen eigenbaat, als wij vragen: Helpt ons bewa penen en helpt ons snel. Er is een volk in nood daarginds. Dat do wereld der vrijheid zich dat bewust moge maken. Onregelmatigheden bij den Repatrieeringsdienst, Op last van Militair Gezag, dat kennis had genomen van ge ruchten, is een onderzoek inge steld. naar beweerde onregelmatig heden bij den Repatrieeringsdienst te Assen. De directeur, zoomede het hoofd der afdeeling voeding van dezen dienst werden op verdenking van verduistering ingesloten. Het is gebleken, dat meermalen minder gerepatrieerde!! aanwezig waren dan waarvoor levensmidde len werden ingeslagen. Dit teveel werd onder de ambtenaren ver- j deeld. Op deze wijze kwam een hoeveelheid van 3000 eieren, 40 kg. bbter en 100 kg. kaas „ter voorkoming van bederf" ten goede j aan een groep van 15 a 20 man, ten deele tegen betaling, maar steeds zonder bonnen. Alle be trokkenen legden een bekentenis af. Een uitgebreid nader onder zoek wordt ingesteld, Zeer binnenkort zal het aan tal in de Noord-Oost Polder te werk gestelde politieke gevangenen met eenige duizenden worden uit gebreid, Er heerscht in den polder een nijpend gebrek aan arbeids krachten. Provincienieuws. Sluiting Jaagpad MiddelburgVlissingen. De Mil. Commissaris voor de provincie Zeeland maakt be kend, dat met ingang van Dins dag 24 Juli tot nadere aankon diging het Jaagpad tusschen Middelburg en Vlissingen des avonds van 7.30 tot 9.30 uur voor alle verkeer zal zijn gé- sloten, in verband met het op ruimen der mijnen in den Ka naaldijk. O.- EN W.-SOUBURG. In de gehouden vergadering van de Souburgsche Oranjeverecniging werden tot bestuursleden geko zen de heeren J. C. Gabriëlse, voorz., H. K. Duyvenvoorde, 2e voorz., B. Reijerse, sccr., J. Goedhart, 2e sccr., P. A. Hey- mans, penningm., P. Vinger ling, 2e penningm., J. S. Blaas, alg. adj. KLOETINGE. Zaterdagmid dag kwamen 3 twaalftallen van Swift uit Middelburg op bezoek bij Unitas II en I. De uitslagen waren Unitas I—Swift I 26, Unitas II—Swift III 4—1 en Togo ISwift II met de eind stand 43. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen en aangenomen naar Haarlem, E. Dijkhuis te Olde- markt. Beroepente Lisse, Mr G. A. Alma te Kethel en Spaland. Aangenomen naar 's Graven- hage, E. Jansen Schoonhoven te Eerbeek; naar Alblasserdam, C. Batenburg te Eek en Wiel. Bedankt voor 's Gravenhage, W.- v. Swigchem te Hengelo; voor Schiedam, G. Koch te Lei derdorp. .Geref. Kerken. Beroepen te Winschoten, D. A. Zijlstra te Uithuizen. Bedankt voor Rotterdam-Z. (vac. H. W. H. v. Andel), J. C. Hagen te Zwijndrechtvoor Amsterdam, J. Overduin te Arnhem; voor Marrum, N. B. Knoppers te Hollum. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen en aangenomen naar Kralingscheveer, F. A. den Boeft te Kralingen. Bedankt voor 's Gravenhage- OostScheveningen en voor Voorburg, C. H. Lindeboom te Kampen. R.H.B.S. te Vlissingen. Bevorderd van 4a naar 5a: J. Th. Clowting, J. G. H. Dom misse, Tonny Smals en W. de Wolf. Van 4h naar 5bL. J. Broek- sma, Roberta van Diercndonck, J. D. Fregeres, G. de Koning, B. Louis, J. A. Th. van der Mo-' len, Willy Sinke, W. de Steur, Chr. C. Verheul en J. J. Vol- mer. Afgewezen 3 leerlingen. Van 3 naar 4: J. G. Baljeu, J. W. de Bcyl, J. Blokland, A. Caljé, Ineke de Fouw, Mary van Hijfte, M. P. Glerum, J.A. de Kloe, C. M. Kole, A. Mcljers, Henny van der Molen, Lucienne Pennock, J. A. W, Priester, N. W. Zandee, C. Geervliet, R. P. Huijbregsen, H. Kars, P. J. M. de Leeuw, Ineke Lindpnbergh, Henny Oos- terwijk, A. J. L. Osté, P. So- hier, J. G. Timmerman, Tineke Spuyman, Fia Wcijens en J. Wcststrate. Afgewezen 7 leer!. Van 2-naar 3: Angelika Baars, Corrie van den Berge, F. Ber- tijn, G. F. Bertijn, H. W. Bor, A. M. Bouman, Willy Broek- sma, P, den Broeder, J Dors man, Tiny van den Ende, J. J. Iiuson, Nelly van de. Klippe, Klara Kooger, A.' Kranendonk, Julie Nvc'trlof, Coba de Nie, Rie Paauwe, G. F. P. Palm- koeck, H. J. G. de Regt, P. van Róoyen, Agatha van Sabben, Henny Smals, Nellie Somers, A. Steketee.J. M. de Waard en Tine Zandee. Afgewezen 8 leer lingen. Van 1 naar 2: J. Abrahamse, Lucie Aspeslagh, T. J. J. Boogaard, H. van Dam me, B. Fregeres, J. Hendrkse, Janny Hoogendam, N. J. van Hoorn, P. Janse, J. E. Jansen, Chr. M. Kok, Miny van de Klop, A. E. J. Lacomblè, J. G. P. de Leeuw, A. J. C. van der Lijcke, W. J. Louwerse, Nellie le Mahieu, Wilhelmina Merk, W. J. IC. Mes, J. van der Meu- len, G. Meulmeester, M. Th. A. Nederhand, G. L. Rol, M. Ro- mijn, A. J. A- Schoenmakers, Jetty Sissingh, A. Sorgedrager, R. J. M. Speckens, Gerda Spuy man, J. T. P. Timmerman, L. M. Verhulst en R. M. Wielema. Afgewezen 11 leerlingen. Na. gehouden toelatingsexa men zijn toegelaten tot klas se 1Piet Bertijn, Lijntje den Bleyker, Astrid Bogerd, Bep Borsje, Marietje van Boven, Casper Dekker, Cobi Eekman, Carola Henning, Bertha van Hijfte, Jan Hollaers, Joannes Hormes, Margot de Kloe, Iiu- bertus ICögeler, Jaap Kooger, Rob Louis, Jacoba Luylc, Ida Sanderse, Rob Sissingh, Ma- rietje Smals, Thea Smals, Sun ny Traast en Johan Tuynman. POLITIEKE PARTIJEN IN DUITSCHLAND. Vier politieke organisaties in hot door Rusland bezetto dool van Duitscbhmd hebben eon gezamon- lijk programma van 5 punton bokend gomaakt. Hot zijn do sociaal-domocraton, communisten, christon-domocrnton on libcrnal- domoeraton. Zij boholzon do taak, om Duitschland van hot „Hit- lerlsmo" to zuiveren, on hot land op anti-fascistische en democra tische wijzo to herbouwen. Go- stroofd moot wordoti naar liov- stol dor nationale coonomio op do snelst mogoiyko wijze. Do or- konning van persoonlijke rechten moot wordon neergelegd bi oen domocratischA staatsvorm. Er dient vryhoid te zijn van godaoh- ton, roligio en overtu,gingen van allo soort. Er dienen b\j betrek kingen mpt andere landen ver trouwen on respect gesobnpon t.o worden, (AA)

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1