ZEEUWSCH PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND De zuivering van onzen bodem. De conferentie te Potsdam. 1e JAARGANG No. 91 Vrijdag 20 Juli '45 IEDERE WEEK MIJNEN Volgens de jongste schattingen is het aantal mijnen in onzen bodem veel grooter dan men oor spronkelijk meende: n.l. 3 4 millioen. Deze raming bljjffc ech ter zeer ruw, daar er naast de zg. strategische mijnenvelden, wel ke in kaart z\jn gebracht, tal- loozo „wilde" mijnen zyn gelegd in frontgebieden, waar de Duit- schers b.v. snel moesten terug trekken. Van dit enorme aantal worden er momentel 70 k 100.000 per week onschadelijk gemaakt. Een berekening, dat het oprui men dus ongeveer een jaar zal duren, klopt echter niet, daar het werk trager zal gaan, naarmate de niet iu kaart gebrachte vel den onderhanden zullen worden WORDEN 100.000 GEVEEGD" genomen. Bovendien wordt het zuiveren van den grond möei- lijker, naarmate de mijnen langer in den grond zitten, en daardoor langzaam dieper zakken, Liggen ze in een terrein, dat verstuift (b.v. in de duinen), dan wordt liet zoeken ook aan de hand van kaarten steeds bezwaar lijker. Aldus treden steeds meer vertragende factoren op. Geluk kig zyn de geallieerden er tydens de oorlogshandelingen in geslaagd luchtfoto's te maken van verschil- j lende „wilde" mijnenvelden, toen. I de kuiltjes juist door de Duit- söhers waren dichtgeworpen. Doze gegevens zullen uitstekende dien sten bewijzen. De „Big Three" komen regel matig bijeen Ook de drie minis ters van Buitenlandsche Zaken houden voortdurend besprekin gen en werken thans de agenda uit voor de verdere discussie. President Truman gaf gister avond een diner in het Witte Huis aan Stalin en Churchill. Het tempo van de besprekin gen wordt opgevoerj en het komt ons voor, aldus de Reu- ter-correspondent, dat er reeds belangrijke besluiten -genomen zijn ten aanzien van het na- oorlogsche Europa en vooral ten aanzien van de toekomst van Duitschland. De aankondiging die gedaan werd, dat de drie staatshoofden regelmatig bijeen komen en de verdere mededeeling, dat de mi nisters van Büitenlandsche Za ken aan de agenda werken wordt beschouwd als een aan wijzing dat sommige van de be langrijkste problemen die aan het hoofd van- de geheime agenda stonden reeds zijn opge lost. Ofschoon dit niet wordt be vestigd wordt aangenomen, dat deze problemen vooral betrek king hebben op de Duitsche aangelegenheden en in het bij zonder op het besluit of het land al dan niet zal worden be stuurd op een gezamenlijken be zettingsbasis. Groote waarde wordt gehecht aan de bijeenkomst van gister avond waaraan 5 vertegenwoor digers van elk land deelnamen. HET PROCES TEGEN PETAIN. De voorbereidingen voor het proces tegen Pétain zijn geëindigd. Het proces, dat 18 dagen zal duren, begint a.s. Maandag. Tegen Petain wordt een dubbele beschuldiging ingebracht. Hij zal aangeklaagd worden wegens samenzwering tegen de veiligheid van de staat en wegens verstandhouding met den vijand. Onder de beschuldigingen val len o.m. het feit, dat Petain den wapenstilstand heeft onderteekend en dat hij Fransche bases in Syrië en Tunis heeft overgegeven aan den vijand, waardoor deze in staat was de Britsche blokkade te door breken en zijn strijdkrachten via het Fransche rijk te bevoorraden. Franco en de Spaansche Kroonpretendent. 24 uur na Franco's rede tot de Phalanx verklaarde de Spaan sche kroonpretendent, Don Guan, dat hij de monarchie niet uit de handen van Franco wenscht te ontvangen. Franco's aanbod is niet belangeloos, zoo zei hij, hij ver wacht van deze manoeuvre slechts steun voor zijn wankel geworden régime. De Tanger-conferentie. De Tanger-coferentie te Parijs is uitgesteld tot Augustus. Op de conferentie te Potsdam zal het verzoek van Rusland om aan de Tanger-conferentie deel te nemen besproken worden. Er is noch door Engeland, noch door Amerika ten dien aanzien reeds een beslissing genomen, HET VERRE OOSTEN. Japan voortdurend bestookt. Ondanks zwaar en nauwkeurig gericht afweervuur duurt de bom bardeering vanaf Britsche en Amerikaansche oorlogsbodems op de kust van 't Japansche moeder land onverminderd voort. Aan de O. oever van de baai van Tokio zijn lichte kruisers de beschieting van Nojima begonnen, 90 km. ten N, van de hoofdstad. Radio Tokio adviseert de bevol king dekking te zoeken in de heuvels. Gisteren doorstond Japan de zwaarste luchtaanvallen sinds het begin van dezen oorlog. 1000 vlie gende forten wierpen 4.000 ton bommen uit. Ook Shanghai had het zwaarte verduren. 300 ton bommen werden op deze belang rijke Chineesche havenstad neer gelaten. SAMBODJA VEROVERD. Sambodja, dat met zijn 400 oliebronnen de olie verschaf te voor de raffinaderijen van Balikpapan, is veroverd. De Chineesche troepen zijn Kweiling, de belangrijke luchtha ven van Zuid-China binnenge drongen. Mevr. Churchill heeft haar va cantia te Hendaye onderbroken om in Londen voor het Britsch- Russische vrouwencomité te spre ken over haar bezoek aan de Sovjet-Unie. De geruchten, dat Stalin een Japansch vredesvoorstel naar de conferentie te Potsdam zou heb ben meegebracht, worden door 't Amerikaansche departement van buitenl. zaken tegengesproken. Textieldistributie in noodgevallen. Naar wij meldden, wordt in gaande 1 Augustus weer een be perkte distributie van textielgoe- deren ingevoerd. Nader werd gemeld, dat de plaatselijke distributiediensten in noodgevallen voor boven- en on- derkleeding (ook babykleeding) punten kunnen uitreiken. Op ver toon van deze punten kan men bij den winkelier een bereidverklaring verkrijgen. Deze moet door het distributiekantoor worden gewaar merkt en daarna tezamen met bo venbedoelde punten bij den winke lier worden ingeleverd tegen in ontvangstneming van de ge- wenschte goederen. Alleen in uiterste noodgevallen zullen dus voorloopig aanvragen kunnen wor den ingediend. De beschikbaar komende huis- houdgoederen en stoffen voor wo ninginrichting zullen in de eerste plaats bestemd zijn voor de ge bieden, welke het zwaarst door den oorlog zijn getroffen. Voor de kleedingvoorziening in de ge troffen gebieden is reeds een re geling getroffen. De distributie van werkklee- dingpaketten is gestaakt. Met de uitreiking van baby-paketten zal echter weer een aanvang worden gemaakt. Vervallen zijn met ingang van 16 Juli zoowel bij den handel als bij de consumenten alle punten der totdusver uitgereikte textiel- en toeslagkaarten; alle luiers-, kousen- en linnenbonnen, alsmede alle machtigingen en vergunningen gedateerd vóór 1 Jun? 1945, met uitzondering van die voor oologs- getroffenen in de provincies Zee land, Noord-Brabant en Limburg, afgegeven na 26 Februari 1945 en van die voor a.s. moeders in alle provincies, uitgereikt na 31 Maart 1945. NEDERLANDERS KEEREN TERUG UIT DUITSCHLAND. Wij vernemen van een zoo juist uit Duitschland terugge keerd lid van den repatriee- I ringsdienst dat gisteren te Lu- beek een groep van 2400 Neder landers verwacht werd die uit het door de Russen bezette deel van Duitschland -naar het Westen zijn overgebracht. Zij zullen zoo spoedig mogelijk naar Nederland vertrekken. BIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD. De diplomatieke correspondent van de Times meldt, dat er ver moedelijk op 9 Augustus, te Londen vertegenwoordi gers van veertien landen de eerste j bijeenkomst van den veiligheids raad der vereenigde volken zullen voorbereiden. Hierbij zai ook Ne derland vertegenwoordigd zijn. Burgerlijke dienstplicht. I Naar verluidt is er 'n Koninklijk Besluit in voorbereiding, waarbij in beginsel de burgerlijke dienst plicht wordt, ingevoerd. Men zal dan in bepaalde gevallen verplicht kunnen worden van Overheids wege aangewezen arbeid te ver richten. Uiteraard beteekent dit 'n belangrijke inbreuk op de indivi- dueele vrijheid en wij zouden ze ker niet willen verdedigen, dat het als systeem gewenscht is, dat de regeering bepaalt, waar en bij wien een arbeider zal moeten gaan werken. In de bijzondere omstandighe den, waarin wij verkeeren, meenen wij echter, dat de burgerlijke dienstplicht niet kan worden ge mist. Wie zijn individueele vrijheid misbruikt om alleen maar te eten en niet te werken, is zelf de oor zaak, wanneer hij tot werken ge dwongen wordt. En dat laatste zal noodig zijn, want voor den weder opbouw zullen allen moeten wor den ingeschakeld, wier arbeids kracht nog in tact is. (V.N.) Tijdelijke Gemeenteraden. TERNEUZEN. De hceren: S. W. Henry, J. van Riet, J. J. van Leeuwe,R. F. de Waal, C. P. Schalken, Joz. B. Ruben, M. de Vos, J. F. K. A. P. Filius, J. Meeusen, N. F. Dieleman, J. den Hamer. P. J. van Strien, N. C. J. Lambechtsen van Ritthem, Ir A. Lindenberg en Joh. de Vries. Provincienieuws. EEN STAP NADER TOT DE DROOGMAKING VAN WALCHEREN. Gisternacht zou de geul tus- schen den Boomdijk en het fort Zoutman te Ritthem definitief zijn gedicht. De laatste dagen zijn daar ver schillende zinkstokken neergelaten, waarbij er mede onder invloed van het gunstige weer herhaal delijk tot Iaat in den nacht zand opgespoten is. Het werk had zulk een snel verloop, doordat niet alleen door den perszuiger „Beverwijk 37" buitengaats, maar ook door den perszuiger „Beverwijk 11" binnen gaats 'n geweldige hoeveelheid zand werd opgespoten. MIDDELBURG. Bij hun be zoek aan Middelburg hebben de ministers met de betrokken auto riteiten ook geconfereerd over de her- en nieuw-bouw van de Zeeuwsche hoofdstad. Volgens een bericht in één der Zeeuwsche bladen zou mevr. Hesselink, handlangster van de Gestapo te Middelburg, deze week Levende onderzeeërs. De luisterapparaten, die tot nu toe gebruikt worden door de En- gelsche vissehersschepen bij het zoeken naar Duitsche duikbooten, zullen nu gebruikt worden om levende onderzeeërs, de haring scholen in de Noordzee op te sporen. De luisterapparaten zijn zoo gevoelig, dat daarmee de richting en de afstand van een school haringen kan worden bepaald. in Harderwijk ten tweede maal zijn ingerekend. Naar aanleiding daarvan, deelt het Militair Commissariaat voor de provincie Zeeland ons mede, dat er wel een bevel tot arrestatie van deze dame bestaat, doch dat hier nog niet bekend is, dat zij ten tweede male zou zijn ingerekend. Het betreft hier mevr. L. J. Hes- selink-Feitsma, vroeger wonende Noordsingel 19. VLISSINGEN. Bij het ruimen van mijnen in de duinen bij Vlis- singen zijn onder de voor dit werk ingezette Duitsche krijgsge vangenen Donderdagmorgen enke le slachtoffers gevallen door het ontijdig explodeeren van mijnen. Het Engelsche Roode Kruis heeft zich over de zwaar gewonden ontfermd. Het gat in den Nol le d ij k. Het werk aan den Nol- ledijk te Vlissingen is thans voor meer dan de helft gereed. Bij laag water kan men reeds naar de overzijde van het gat loopen. Algemeen wordt verwacht, dat bij gunstig weer de nooddijk bij de Nolle over enkele weken klaar zal zijn. Daarna zal het water in het Z. W. van Walcheren op lager peil komen te staan. Bij laag water wordt te Vlissingen zelfs reeds gespuid door middel van den spuiboezem. De grondzuiger „Biesbosch" is in de haven aangekomen voor het bunkeren van water cn kolen, om daarna to vertrekken naar den ingang van het Sloe, om met de daar reeds gestation- neerde zuigers nog intensiever aan de dichtmaking van de gaten en het leggen van do nooddyken mede te helpen. GOES, Woensdag werden hier weer 2 rijwielen gestolen. Men zij toch voorzichtig en late zijn fiets .niet onbeheerd staan. YERSEKE. Deze week zijn een 4-tal vaartuigen van Yerseke naar het Noorden vertrokken om mos selzaad te halen van de wadden. HOOFDPLAAT. Hier sprak dhr v. Uxem over de Ned. Volks beweging. Hij wees er o.m. op, dat het soc, econ. program van de N.V.B. gsneel in de lijn ligt van de pauselijke encycliek „Quadra- gesimo Anno". KORTGENE. Donderdag kreeg dhr P. Reijnhout van Kam perland een zoodanige klap van een veulen tegen zijn borst, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Per Auto werd hij naar huis vervoerd. Hoog water te Vlissingen. Zaterdag 21 Juli: 5.00 u., 2.22 M.; 17.10 u., 2.04 M. A.N.P. Op- en ondergang van zon en maan. Zaterdag 21 Juli: Zon op: 5.51 u., onder 21.51 u.; maan op: 16.50 u., onder 0.40 u. Volle maan op 25 Juli a.s. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rijssen (vac. J. Spelt) P. J. Dorsman; te Schel- luinen (vac. wijlen A, v. Willi gen) W. L. Mulder te Veenen- daalte Putten W. L. Tukker te Elburg. A Aangenomen naar Rijssen, P. Jr Dorsman te Schelluinen, Bedankt voor Hoog-Blokland N. den Oudsten te Asperen, Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Veendam G. Post- ma te Franeker. Geref. Gemeenten, Tweetal 's-Gravenpolder Dr W. C. Lamain te Rijssen en Cand. M. Blok te Rotterdam. Beroepen te 's-Gravenpolder cand. M. Blok. Verbeterd bericht. Geref. Kerken, Niet Ds van Andel te Souburg, zooals ons uit Breda gemeld werd, maar Ds Smeenlc te Vlissingen is aldaar beroepen. Ds J, Fokkema. f In een Duitsch concentratiekamp is in den ouderdom van 27 jaar om het leven gekomen Ds J, Fokke ma, sedert ruim een jaar predikant bij de Ned. Herv. gem. van Gouds waard. Afscheid. Zondag j.l. nam Ds M. Ros afscheid van de Geref. Kerk te Krabbenlijke. Tekst Hebreen 13 20 en 21. De Kerk was overvol. Met wee moed, doch ook met dankbaarheid voor den zoo rijkgezegenden ar beid, ziet men dezen beminden prediker en zijn gezin heengaan naar Sleeuwijk. Toespraken wer den gehouden door Ouderl. Cok, namens Kerkeraad en Gemeente; Oud'erl. Nieuwdorp van Rilland- Bath; Ds Vreugdenhil van Oud- Vossemeer; Dr Hommes van Middelburg en Burgemeester Jhr Mr Sandberg tot Essenburg..

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1