De les van Bileam. PROTESTANTSCH-CHRISTEL1JK BLAD VOOR ZEELAND Geheime luchtlijn tusschen Engeland en Zweden. Minister Schermerhorn bezoekt Zeeland. Nederlandsche guerillastrijders op Luzon. Een Fransch correspondent in Duitschland seinde naar zijn land: „Duitschland heeft den eersten slag gewonnen Dit lijkt op 't eerste gezicht een weinig vreemd, maar toch gelooven wij, dat hij gelijk heeft. Duitschland heeft den oorlog radicaal verloren. Maar daar mee is het Duitsche probleem niet opgelost. Nu begint de strijd om den vrede, en daar van kan gezegd worden, dat de eerste slag voor Duitsch land is. Als men aan hen, die bij onze Oosterburen leidende functies vervullen, zou vragen wie Bi leam was, dan zou men allicht een weinig bevredigend ant woord krijgen. Maaf de leer van Bileam, de door Bileam aangeprezen p r a c t ij k is hun niet vreemd. Bileam had aan het verzoek van Balak om de kinderen Is raels te vloeken, niet kunnen voldoen, maar wel heeft hij hem geleerd hoe hij het volk Gods zou kunnen verderven, n.l. door te speculeefen op de zondige hartstochten, ze uit te noodigen tot vroolijke offer feesten en daarmee gepaard gaande ontucht Diezelfde tactiek wordt nu ook in Duitscnland toegepast, om de bezettingslegers te over winnen. Een correspondent die met een paar Canadeesche officie ren een tocht maakte naar Duitschland, vertelt daarvan o.m. „I'k vraag naar de houding der Duitsche vrouwen en kom daarmee meteen op een moei lijk probleem van deze dagen. Het verbroederingsverbod wordt immers strikt nageleefd, maar niettemin zijn er vele moeilijkheden. Eén daarvan is wel het gedrag van de Duitsche vrouwen, die alle mogelijke moeite doen, om het Yerbroe- deringsverbod te saboteeren. Ik zeg, dat in de Nederland- sche pers heeft gestaan, dat één der sabotagemiddelen het dragen van weinig kleeren 'is Er wordt geglimlacht en John Henderson antwoordt„dat is een verhaaltje voor de pers". „Ik zal je eens een voorbeeld uit de werkelijkheid vertellen. Een R.A.F.-hoofdkwartier ver huisde kort geleden en kwam terecht in de buurt van Ham burg in een barakkenkamp. Juist tegenover de barak, waar de kantoren werden gevestigd en waar een heel cordon van schildwachten omheen werd getrokken, bleek een barak met 50 Duitsche meisjes te zijn. De eerste de beste morgen was het mooi weer en na de lunch wenschten de dames een zonnebad te nemen. Zij deden dit juist tegenover de schild wachten geheel naakt. Zóó doet de Duitsche vrouw. Ga eens met een Auster uit en zoek een meer of een rivier op, waar meisjes aan het zwem men zijn. Dat gebeurt toch al tijd vrijwel naa'kt. Je kunt er zeker van zijn, dat ze naar je gaan zwaaien en als je een bocht maakt, komen ze uit het water in de hoop, dat je gaat landen. Eerbaarheid is een term die, met vele anderen, blijkbaar uit het Duitsche woordenboek is geschrapt. Dat is „die Ehre der deutschen Frau". Rotten to the corpse, rot als een mispel." Tegen dit gevaar werden de bezettingstroepen althans nog eenigermate beschermd door het z.g. toenaderingsverbod, dat nu is ingetrokken. De geallieerde soldaten heb ben nu vrijen omgang met de Duitsche vrouwen. En de over- groote meerderheid van hen maakt daarvan maar al te gaarne gebruik. Wat ooggetuigen hiervan weten te vertellen is in hooge mate ontstellend. Dit belooft weinig goeds voor de nieuwe en betere wereld waarvan velen droomen. Maar de Duitschers kunnen tevreden zijn. De eerste slag is gewonnen. De Belgische Koningskwestie De wetgevende commissie van den Belgischen Senaat keurde gis teren het wetsvoorstel goed waar bij bepaald wordt, dat Koning Leopold zijn functie niet kan her vatten, totdat beide Kamers haar goedkeuring verleend hebben. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 11 tegen 7 stemmen. De Belgische minister van Bui- tenlandsche Zaken, Spaak, woonde de zitting bij. De rechtervleugel van den Senaat besloot tegen het ontwerp te stemmen. Later werd het voorstel door den Senaat aan genomen. Verdere aanvallen op Japan. Door meer dan 250 vliegtuigen werden gisteren aanvallen onder nomen op de installaties van de vlootbasis Yokosoka op 60 K.M. afstand van Tokio. Kweilin een van de grootste Ja- pansche bases in Zuid-China wordt ernstig bedreigd. De Chineesche troepen betrokken nieuwe stellin gen ten Noord-, en Zuid-Westen van de stad. Zij heroverden Kank- how de vroegere Amerikaansche luchtbasis ten Oosten van den spoorweg Kanton-Kankhow. Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplei* 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 168 I TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. SO DONDERDAG 19 JULI 1945 Nog 250.000 Franschen worden er vermist. De Parijsche correspondent van de Londensche „Evening Standard" meldt, na een ge sprek met een hooggeplaat- sten Franschen autoriteit dat er nog 250.000 Franschen wor den „vermist". De meesten hiervan bevinden zich, naar men aanneemt, in den door de Russen bezetten sector van Duitschland. Daarentegen zegt de Russische generaal, die met de repatriatie van gedeporteer den, voormalige gevangenen enz. is belast, dat er „maar" 62.000 Fransche politieke gevan genen in zijn sector zijn. De Fransche woordvoerder zeide, dat vermoedelijk vele van de weggevoerde Franschen dood zijn. Vele dooden zullen nooit kunnen worden opgespoord men denke aan Dachau, Bu- chenwald, Auschwitz en andere pilaren van het Duitschdom. Ve len zijn daar doodgemarteld en afgemaakt, waarna hun licha men werden verbrand. Van tijd tot tijd komen er over de vermisten berichten binnen van kameraden en mede gevangenen. Maar van vele tienduizenden weet men niets, heelemaal niets. (A.A.) Wat gebeurt er aan de Argentijnsche kust? De Argentijnsche min. van buitenlandsche zaken heeft de berichten, als zouden Hitier en Eva Bram in Argentinië geland zijn, ontkend. Enkele Argen tijnsche bladen melden, dat meerdere Duitsche onderzeeërs door Argentijnsche vliegtuigen naar Argentijnsche havens zou den zijn geëscorteerd. Van Dardanellen tot Oostzee Zooals men weet heeft Rus land onlangs privileges ten aan zien van de Dardanellen ge vraagd. Men verwacht, dat het nu in Potsdam soortgelijke vra gen tot intcrnationalisecring van de Oostzeetoegangen zal doen. De laatste Spaansch-republi- keinsche minister-president, Negrin, heeft een oproep ge daan om vanuit het buitenland een coalitie-regeering te vor men en aan Franco's bewind een einde te maken. In den herfst van dit jaar zullen alle groote landgoede ren in Saksen verdeeld wor den en gegeven worden aan kleine boeren, zoo werd door een raadslid uit Dresden me degedeeld. BEPERKTE TEXTIEL DISTRIBUTIE. Gaat 1 Augustus in. Een beperkte textieldistributie zal, naar „De Stem" verneemt, ingaande met 1 Augustus worden ingevoerd. Met het oog op den geringen voorraad, zal voorloopig alleen in noodgevallen textiel verstrekt kun nen worden. Geleidelijk zal de di stributie echter verruimd worden. Voor kleingoedartikelen als garen, band, stopzij e.d. zullen nieuwe textielkaarten worden verstrekt. Nationale Adviescommissie bijeen. Vrijdagmorgen komt in het Binnenhof te Den Haag de Na tionale adviescommissie in verga dering bijeen. Er zijn 53 personen voor uitgenoodigd. Deze bijeenkomst schijnt in ver band te staan met een te houden vergadering van de Tweede Ka mer en de zuivering en aanvulling van het parlement. In het te vormen nood-parle- ment zullen in. de eerste plaats zitting hebben de nog overgeble ven leden van de Eerste en Tweede Kamer, voorzoover zij j door de Regeering aanvaardbaar worden geacht. Aangenomen wordt, dat dit met niet veel meer dan de helft het geval zal zijn, zoodat van de 150 leden van de beide Kamers der Staten-Gene- raal er ongeveer 70 nieuw be noemd zouden moeten worden. Kaas ligt te bederven. De "„Maas en Roerbode" bericht, dat er in Limburg groote hoeveel heden kaas liggen, die niet gedis tribueerd worden en aan het be derven zijn. Er gaat, schrijft het blad elke week 3000 kg. kaas verloren. Het blad schrijft de oor zaak van niet-distribueeren toe aan de bureaucratie. H. M. de Koningin ongesteld'. De Koningin is sedert en kele dagen ziek. Tetfgevolge van een gevatte kou heeft zij eon acute longaandoening, welke echter een gunstig ver loop heeft. Indien zich geon veranderingen voordoen, zul len er geen verdere bulletins worden uitgegeven. Een kleine opening in de Duitsche muur I Brigadier Generaal Earl Hoag, commandant van de afdeeling Europa van „Air Transport Com mand" van de Amerikaansche luchtmacht heeft enkele bijzonder heden verteld, over een geheime, militaire luchtlijn tusschen Enge land en het neutrale Zweden ge durende het laatste jaar van den oorlog in Europa. In Maart 1944 werd de dienst, na lange onderhandelingen tus schen de Geallieerde en Zweedsche autoriteiten geopend en al dien tijd heeft zij bij enkele ingewijden onder de codenaam „Sonnie" be kend gestaan. De vliegtuigen van A.T.C. heb ben tijdens de enkele duizenden vluchten met ongewapende, -be trekkelijk langzame transport toe stellen binnen het bereik van de Duitsche jachtvliegtuigen, gestati- onneerd in Noorwegen, onder meer 2000 getrainde Noorsche sol daten vanuit Zweden naar Enge land gebracht, waarbij nog kwa men 1500 in Zweden geïnterneerde Amerikaansche vliegers, die daar noodlandingen hadden gemaakt. Verder vervoerden de toestel len zooveel kogellagers, als de ge allieerden maar konden vervoeren, voordat de uitvoer van kogellagers vanuit Zweden naar Duitschland geheel werd stopgezet. Op de heenreis werden wapens, levensmiddelen en medicamenten via parachutes aan de Noorsche verzetsbeweging afgeleverd. A.T.- C. maakte hiervoor 67 vluchten, waarbij 120 ton materiaal werd afgeleverd aan de strijdende No ren, plus een aantal geallieerde' spionnen en saboteurs. Toen tij dens het experimenteele stadium een V-2 op Zweedsch gebied neer kwam, werden de overblijfselen per A.T.C. Dakota naar Enge land vervoerd en dank zij deze gebeurtenis beschikten de Gealli eerde deskundigen over waarde volle gegevens, nog voor de Duit schers deze vinding in de practijk konden brengen. Het geheel was dus een doorn in het oog van de steeds onvriende lijker wordende Duitsche agenten, die het fijne van het geval wel begrepen, maar er niets anders aan konden doen, dan trachten de toestellen te doen volgen en ver trektijden en vlieghoogten naar de Duitsche bases in Noorwegen door te geven. De eerste vlucht vond plaats op 31 Maart 1944 vanaf het vlieg veld Leuchars in Scotland, na lange onderhandelingen met'Zwe den over de vrijlating der Noor sche recruten en de Amerikaan sche vliegers. Kolonel Balchen had er ple zier in, zooals hij daar, in zijn hemdsmouwen die Dakota over Duitsch bezet Noorwegen vloog. Zweetdruppels van inspanning vielen van zijn gelaat. De tempe ratuur was niettemin 10 graden beneden nul I De geschiedenis van deze lucht lijn alleen, haar complicaties en intriges, zouden een prachtig on derwerp vormen voor een span nend Oppenheim-boek. Alle leden der bemanning moesten, alvorens zij uit hun toestel stapten, zich netjes in burger verkleeden, zij waren voorzien van niet minder nette paspoorten enburger lijke vliegbrevetten. De Duitsche agenten, die steeds in en om Bromma waakten, hadden deze ersatz Amerikanen al gauw door cn spoedig berichtte de Geallieerde conra-spionnage, dat het evacu atieplan door den vijand was ont dekt en dat deze met alle hem ter beschikking staande middelen- van plan was de uitvoering onmo gelijk te maken. De bemanning werd overal gevolgd en gescha duwd door nazi-agenten, welke in sommige gevallen in de hotelka mers van de bemanningen inbra ken en de koffers opensneden, ten einde in het bezit van route en andere gegevens te geraken. De Amerikanen wisten, dat de moffen met 250 nachtjagers en honderden batterijen luchtdoelge schut in Noorwegen op hun ston den te wachten, maar nooit is er een A.T.C.-toestel van deze lijn door den vijand neergeschoten. De Geallieerde inlichtingen dienst had n.l. ontdekt, dat de Noorsche kust op bepaalde breed tegraden alleen door licht lucht doelgeschut werd bewaakt en dat deze streek buiten de actie-radius van de duitsche jagers lag. Van deze omstandigheid werd gebruik gemaakt. Gedurende 1944 werden 3016 passagiers vervoerd, inclusief 1847 Noorsche recruten en 965 geïnter neerde Amerikaansche vliegers. Eén toestel ging verloren. Neder- landsche, Fransche en Russische ambtenaren en diplomaten maak ten eveneens veelvuldig van deze „geheime" luchtdienst gebruik. Comfort was een onbekend be grip: er is een geval bekend) van een omgebouwde Liberator, die in één vlucht 35 personen mee terug naar Engeland vervoerde en zij waren allen zoo blij naar de Geallieerde wereld te kunnen ont snappen, dat er niemand aan com fort dacht I Ook de geheeleNoor- sche regeering werd bij een ge legenheid naar en van Zweden vervoerd. Dit is slechts één van de vele luchtvaart-intriges, waarbij de Ge allieerden, dank zij hun durf en vindingrijkheid, een klein gat sloe gen in de toen nog sterke Duitsche muur. f13.000 verborgen. Te Westerbork werd door N.S.B.-vrouwen die daar geïn terneerd zijn, tot een bedrag van f 13.000 aan f 100 biljetten ingeleverd, welk geld zij tus schen hun kleeren verstopt hadben. Of t met de controle oo'k in orde is 1 Arrestaties in Nederland. De Utrechtsche garagehouder M. A. Jongerius is gearresteerd, daar hij ervan beschuldigd wordt voor de Duitsche bezet ting duikboot- en vliegtuigon- derdeelen te hebben hersteld. Hetzelfde lot onderging de aan nemer P. F. Graafstal, die vlieg velden en bunkers in Frankrijk heeft gebouwd voor den vijand. Tenslotte is ook de vroegere Tsjecho-Slowaaksche coAsul in ons land, Koresv, gearresteerd. Hij was directeur van de firma „Pragomet", welke een onder deel zou zijn van de „Hermann Goering-Werke" te Berlijn. Na de Duitsche capitulatie werd hij door de nieuwe Tsjechische regeering niet als consul-gene raal erkend. Twee bananen voor vijftig pond. Tijdens een tuinfeest op het landgoed van den markies van Bath zijn twee bananen per op bod verkocht voor vijftig pond, d.i. ruim vijfhonderd gulden. Dit geld komt ten goede van d e ar men van Alkmaar, dat door de stad Bath is „geadop teerd". De kooper verdeelde de ba nanen, in schijfjes gesneden, on der de aanwezige kinderen waarvan de meesten nog nooit een banaan hadden geproefd. Collaboratie een moeilijk begrip. Aan het departement van Eco nomische Zaken ligt eefr ont werp K.B. voor de bedrijfszui- vering gereed, waarin tevens een omschrijving wordt gegeven van het begrip collaboratie. Collaboratie wordt geacht aanwezig te zijn als daardoor opzettelijk hulp aan den vijand is verstrekt en een Neder- landsch belang ernstig is ge schaad. Als een collaborateur niet wordt opgepakt, aldus een toelichting van Prof. van Bem- melen, beteekent dat dog niet, dat hij met veroordeeld zal wor den. Ernstige en klaarblijkelijke collaborateurs worden opgepakt, maar men moet oppassen, dat men geen ongelukken veroor zaakt en onze industrie in ge vaar brengt door in grooten ge tale bedrijfsleiders op te pakken. Duitsche en Neder- landsche Spoorwegen. Volgens een oorlogscorrespon dent bezaten de Duitsche-spoorwe- gen in 1945, ondanks de vele ge allieerde luchtaanvallen méér rol lend materiaal dan in 1938. In Maart bedroeg het aantal loco motieven 25.478. Het aantal wa gons was in Januari 1945 onge veer 80.000 meer dan in 1938. Bij de Nederlandsche spoorwe gen daarentegen daalde van Sep tember '44 tot Juli '45 het aan tal Locomotieven van 865 op 384 Electr. treinstellen van 430 op 80 Diesel treinstellen van 82 op 36; Rijtuigen van stoomtreinen van 1908 op 233Goederenwagens van 30.354 op 1073. Hierbij moet rekening gehouden worden met het feit, dat van het nog aanwezige materiaal het grootste gedeelte nog onbruikbaar is. Provincienieuws. MIDDELBURG. K a m e- raadske Dr Felix ge pakt. De vroegere rechterhand van den voormaligen rijksarchi- De minister-president prof. Schermerhorn is Woensdag ochtend op Walcheren aan gekomen. Na ontvangst door de Middelburgsche autoritei ten heeft hij een bespreking gevoerd met den hoofdinge nieur van den Rijkswater staat, belast met de droog making van Walcheren. Vervolgens begaf do Minister zich naar Vlissingen, waar hij ten stadhuize werd ontvangen. Tevens heeft Z.Exc. het gat in den Nolledijk bezichtigd. Per marinevaartuig is prof. Schermerhorn met heeren van den Waterstaat des middags uit Vlissingen naar Westkapelle vertrokken. Ook daar werd het hers telwerk aan den vernielden zeedijk in oogenschouw geno men. De Minister overnachtte te Middelburg en zou zich heden morgen om 8.30 uur wederom per marinevaartuig van Vlissin gen naar Breskens begeven om een tocht door het verwoeste Westelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen te maken. Vanmiddag om 1.30 uur zou de minister-president van Ter- neuzen haar Hoedekenskerke worden overgezet. Nader vernemen wij, dat ook de Minister van Openbare Wer ken Ir Ringers den tocht mee maakte. varis en nazi-burgemeester van Middelburg, mej. Dr Felix, is deze dagen gearresteerd. Zij was hoofdcommies-chartermeester van het Rijksarchief en lid der N.S.B. De poort van het interneerings- kamp heeft zich achter haar ge sloten. Geen hartelijke ontvangst. Gistermid dag moesten op het M. G. in de Koepoortstraat een zestal beruchte Middelburgsche N. S. B.-ers verhoord worden. Het waren de drie Gebr. Bliek, Ver linde, de Groot en Dekker. Daartoe moesten zij van het Militair Hospitaal naar het M.G. gebracht worden. Het Middel burgsche publiek schijnt een scherpe neus te hebben. In ieder geval, een groote menigte stond de landverraders op te wachten tot zij buiten kwamen. Toen Op- en ondergang van zon en maan. Vrijdag 20 Juli 1945: Zon op: 5.50 u., onder 21.52 u. Maan op15.43 u„ onder 0.13 u. 27 Juli volle maan. Hoog water te Vlissingen. Vrijdag 20 Juli 1945: 11.24 u„ 1.40 M.; 23.50 u., 1.34 M. N.A.P. begon het 1 Zoowel rotte als rijpe appels, peren en pruimen troffen vaak doel! Zelfs ledige flesschenl De N.S.B.-er Ver linde werd nogal gewond. En de Lange Viele-brug moest zelfs worden afgezet om dit „kost baar" personenvervoer uit ham den van het publiek te houden en weer in het Hospitaal onder te brengen. Begrijpelijk dit op treden. Maar toch niet goed te 'keuren. VLISSINGEN. Oud-burge meester van Woelderen ontving van Prins Bernhard een telegram, waarin deze de bevolking van de oude Princestad Vlissingen dank te voor de gelukwenschen op zijn verjaardag. Daar de heer J. W. Bom- meljé wegens ziekte zijn functie als directeur van de Chr, Zang ver. „Hosanna" heeft moeten neer leggen is in zijn plaats benoemd de héér J. Suurmond te Souburg. Gisteren is hier voor het eerst na de bevrijding een Duit sche E-boot gepasseerd. Het vaar tuig is"afkomstig van Cuxhaven en heeft Antwerpen als bestemming. GOES. Hedenavond om 7.30 uur zal alhier een voedbalwed strijd plaats hebben tusschen de Goesche Politie en een Veteranen- elftal. Gisteravond gaf Jan Rijn in het „Schuttershof" de laatste van zijn dri< instructieve piano avonden. Na tiet behandelen resp. van de klassieke en de roman tische mc 'ers, waren gisteravond de moderne componisten aan de beurt. Dhr Rijn besprak achtereenvol gens het werk van César Franck, Claude Debussy, Ravel cn de Falla. Vooral de impressionnisti- sche muziek van Debussy werd met groote belangstelling aange hoord. Het hoogtepunt vormde wel zijn „Cathédralc englouti", waarbij men a.h.w. de oude, ver zwolgen kathedraal uit de golven zag oprijzen en in de nevelen vorm aannemen. De Z.V.U. heeft door deze avonden van dhr Rijn zeker er toe bijgedragen om de muziek en haar groote vertolkers dichter tot het publiek te brengen. Groote drukte in Goes. Gistermiddag werd in de Ma ria Magdalenakerk de jaarlij k- sche Prov. bondsdag van het ver bond van Chr. jonge vrouwen en meisjesvereenigingen gehou den, nadat dit eenige jaren niet meer mogelijk was geweest. De bijeenkomst begon met liturgie en openingswoord van de presi dente, waarna zuster Koster van Koudekerke enkele liederen zong, Daarna was er „communi ty singing" o.l.v. dhr A. Kouse maker en klonken vaderland- sche liederen door het mooie, oude 'kerkgebouw. Inplaats van mevr. BijlVliets hield mevr. Sickesz een toespraak over „onze verbondenheid voor, tij dens en na de bevrijding" Zr. Koster zpng daarna „Lentemor gen" en 't „Onze Vader". Hier op volgde weer gemeenschappe lijke zang, waarna ds Korevaar sprak over „En nu verder" en daarna met dankgebed dezen goeden middag sloot. O.- EN W.-SOUBURG. De Burgemeester dezer gemeente heeft uit de bevolking der ge meente een commissie benoemd, die tot taak heeft het contact te zijn tusschen de bevolking en het gemeentebestuur Gemotiveerde klachten van al lerlei aard, (behalve op politiek gebied) en vorstellen ter verbe tering der sociale toestanden in de gemeente kunnen schriftelijk ingediend worden bij het Secre tariaat der Sociale Contact Commissie, Burchtstraat 45, Oost-Souburg. KORTGENE. Maandagochtend kwamen hier een honderdtal N.S.B.-ers aan. Er was weinig publiek om hen te verwelkomen. Meer belangstelling was cr voor de 107 kinderen uit Leiden, die hier denzelfden dag arriveerden om wat aan te sterken. We hopen, dat deze jonge burgers van de „Sleutelstad" zich spoedig op N.- Beveland thuis zullen voelen. Hoe tien leden van het oude steeds op weg door vijande- Nederlandsch-Indische leger uit een Japansch concentratiekamp op de Philippijnen ontsnapten, zich bij de Philippijnsche guerillastrijders aansloten en, onder Amerikaansche leiding, gewerden tot een van dc meest gevreesde guerillacroe- pen die de Japanners, tot aan de bevrijding van het eiland Luzon, onophoudelijk dwars zaten en belaagden, vertelt Ar nold Vas Dias, een onzer spe ciale correspondenten De held van het verhaal is de Indonesische luitenant Adolf Lembong, die 'kort geleden uit Manilla in dit Amerikaansche, voor de opleiding van Neder landsche troepen gebruikte, kamp is aangekomen. Lembong en zijn negen met gezellen hebben bij de Ameri kanen een geweldige reputatie gekregen sedert de landing van de Amerikanen in de Golf van Lingay, op 9 Januari van dit jaar. Toen men aan land ging verscheen daar een groepje van tien mannen, die trotsch de Nederlandsche vlag ontplooi den. „Toen we jullie daar za gen staan met dat rood-wit- blauw dachten we een oogen- blik, dat de Nederlanders ons voor waren geweest", zeiden de lijk gebied, sluipen en teek- ken, voortdurend gevaar. Twee keer liepen we haast in een Japanschen val, maar beide keeren konden we er heel huids van afkomen. We droe gen nog steeds onze oude uni form, want er waren geen an dere kleeren voorhanden". Na een tijdje werd Lem bong tot officier van de gue rilla's gemaakt. In Januari 1944 werd hij door de Japan ners gevangen genomen, doch kon, vier maanden later, met behulp van zijn strijdmakker ontsnappen. Hij vertelt ver der: „Toen de Amerikanen, na de landingen, kwamen opruk ken kregen we op 4 Januari 1945 het bevel om tot een al- gemeenen aanval over te gaan. Ik had' er genoeg van gekregen om op het hoofd kwartier te zitten wachten, en dus trommelde ik de oude mannen van het Indische le ger bij elkaar om wat te gaan doen we wilden' trachten Ja panners in een hinderlaag te lokken op den nationalen weg naar San Leon. Op 6 Januari kwamen we te San Leon aan. We begonnen met een paar Japansche opslagplaatsen van voedsel en kleeren leeg te Amerikanen tot Lembong na j halen en den buit onder de de landing. Laat luitenant Lembong zelf zijn geschiedenis vertellen: „Na den val van Java heb ik maandenlang doorgebracht in Japansche concentratiekampen. Men bracht mij naar Rabaul, op burgers te verdeelen. Den vol genden. dag overvielefi we een convooi vrachtwagens, ver nietigden twee auto's en maakten 27 Jappen af. Daar na konden we onze vliegtui gen waarschuwen, die de rest Nieuw-Brittannië, en toen, in van het convooi met hun m?- Mei 1943, naar de Philip- trailleurs in poeier schoten, pijnen. Met mijn kameraden Wij waren met ons tienen, en kwam ik terecht in een kamp kwamen er zonder schram- bij Gonzalez, in de provincie metje af. Den volgenden mor- Pangaison. Hier ontdekten gen gingen we er weer ov uit we, dat er verbinding bestond om overvallen te plegen en met de guerilla's Deze gueril- Jappen koud te maken. We la's brachten (berichten waar- hadden veel succes." in ons werd meegedeeld, dat Zoo zetten de guerilla's hun we ons gereed moesten hou- hachelijke werk voort tot er den om ons bij de guerilla's niets meer te doen was. te voegen. We ontsnapten m- Op 12 April yan dit jaar zei- derdaad op 6 Augustus 1943, den Lembong en de zijnen en kwamen na twee dagen en het L.G.A.F.. (Luzon Guerilla nachten bij het kamp van de Armed Force.) vaarwel om guerilla's aan. zich te melden bij het Neder- De komende maanden wa- landsch-Indische leger waar- ren van groote spanningtoe ze nog steeds behoorden. Hoe zwaar Westkapelle getroffen werd. Het is thans mogelijk eenige cijfers te geven omtrent de ge leden schade te Westkapelle ten gevolge van de oorlogshandelingen daar ter plaatse van 3 October 1944 2 November 1944. Volgens ramingen op Prijsbasis van 9 Mei 1940 bedraagt dc schade Totaal verwoeste onroerende goederen 1.540.000,Be schadigde, doch te repareeren pan den (herstelkosten) ct 70.000, Schade aan inboedels, kleeren en uitrustingen 889.400,Totale schade 2.499.400, De verwoeste oppervlakte van de bebouwde dorpskom bedraagt, 21 ha., tegen een totale oppervlak te van 26 ha. In deze getallen is nog niet be grepen de schade, die door inun datie van Walcheren wordt toe gebracht aan de nog bestaande ge bouwen, welke alle in het water staan, nóch van de schade toege bracht door het zeewater aan de landerijen in deze gemeente, noch dë schade onstaan door wegspoe len van ettelijke ha. vruchtbare zeeklei. Deze cijfers ontleend aan de officieele gegevens van dc Scha- de-Enquete, Wederopbouw en het Kadaster, spreken een duidelijke taal. Westkapelle is wel in zeer bijzonderen zin getroffen. De pers der Vrije Wereld. De Duitschers hebben niet al leen materieel ons land aan den ondergang willen prijgeven, ook en vooral geestelijk hebben zij getracht de volksziel met hun gif te doortrekken. Wanneer wij tijdens den bezet tingstijd een blik wierpen in de etalages der boekwinkels, trof ons daar een keur van boeken, die, openlijk of verborgen, propaganda maakten voor beginselen van het nationaal-socialisme. Stelselmatig werden ons de boeken, die in de vrije wereld verschenen, onthou den. Nu wij bevrijd zijn kunnen wij den blik weer verder richten en vragen wij ook naar producten der Engelsche en Amerikaansche persen. De nijpende papiersituatie, waaronder de uitgevers in ons land nog gebukt gaan, laten im mers niet toe, dat er weer in vol doende mate goede Nederland sche boeken verschijnen. Hierom valt het bijzonder toe te juichen, dat verschillende Ame rikaansche uitgevers, daarbij ge steund door den Amerikaanschen Voorlichtingsdienst, het initiatief hebben genomen tot het uitgeven van een serie boekwerken, die in den loop der laatste jaren in Ame rika zijn verschenen. Hiertoe heb ben zij de uitgave „Transatlantic" in het leven geroepen, welke haar werk zal verrichten tot het oogen- blik gekomen zal zijn waarop de normale publicatie van boeken in de verschillende staten van Europa kan worden hervat. Een aantal dezer uitgaven heeft thans ons land bereikt en wij ver wachten, dat de vraag er naar zeer groot zal zijn. De boekjes zijn smakelijk uitgevoerd en be handelen belangrijke problemen, belicht door deskundige schrijvers. Wij noemen „Keerpunt der tijden" door Herbert Agar, „De strijd om Tarawa" door Robert Sherrod.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1