Boodsohap van de Kerken aan het Nederlandsche volk. Japansche vredespogingen door de fertiliser en 3 Britsche „destroyers". De presi dent reisde via Antwerpen naar Brussel* en is vandaar pei vlieg tuig naar Potsdam vertrokken. ?;v 3TPaiOi. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 16 Juli '45 Provincicnicuws» De in het Interkes-kelijk-Oeer- ieg verbonden Protestantsche Kerken heblui tot het Neder- Jamisci'e yo«s (ié volgende opioep gui-Jtit in tul y&t Kerken is inter geléuvt: God heeft groote dingen aan ons gedaan, daarom zijn wij ver blijd, Maar het moet ons voort durend levendig voor den geest staan, welke zware offers voor onze vrijheid zijn gebracht en welke dure verplichting deze aan het Nederlandsche volk opleggen. Ons volk staat voor nieuwe mogelijkheden, maar ook voor groote moeilijkheden. Do zware tuchtiging die wij ondergingen mag niet tevergeefs zijn geweest. Te midden van de oordeelen heeft het Evangelie van Je zus Christus ons opgeroe pen om God in oprechtheid te dienen en in gehoorzaam heid Zijn wegen te gaan. Wij danken God, dat H.M. de Koningin in ons Vaderland is teruggekeerd cn de Kerken bid den, dat Hij Haar bij voortduring zegene op de verantwoordelijke plaats, waar Hij Haar heeft ge steld. Nu de eerste Rrgeering op vader'andschen bodem is ge orrnd, na de bevrijding van het Duitsche geweld, is er reden het volk op te roepen om met dankbaarheid en vreugde gehoorzaam te zijr>. aan de Overheid, welke God over ons heeft gesteld. Het niet gehoorzamen aan don onrechtmatig handelenden bezetter is onze dure plicht geweest. Doch thans toone het volk van Nederland ontzag te hebben voor het over 003 gestelde gezag. De Overheid is Gods dienaresse, ons ten goede. In gehoorzaamheid aan God is gegrond de gehoor zaamheid aan de over ons gestelde macht. Tijdens de bezetting is aan ons volk groote moreele schade toege bracht. De grenzen tusschen ware vrij heid en bandeloosheid, eerlijkheid en bedrog, moreel en immoreel handelen, zijn uitgewischt. Groote zelfzucht ten koste van anderen is aan alle kanten openbaar ge worden. Wraakgevoelens doeu zich ten koste van de gerechtigheid gelden. Het gezinsleven is op ont stellende wijze geschonden. De misdraging van velen, Jongeren en ouderen, in het bijzonder in de verhouding van de sexen, geeft reden tot de grootste bezorgdheid. De Kerken hebben den duren plicht het volk op te roepen tot de normale chris telijke levenshouding terug te keeren. leder heeft de plicht, welke God op hem legt, met allen ernst te ver vullen. Door stocren arbeid moet wor den gewerkt aan den opbouw van ons volk. Alle avbeidsschuwheid moet met ernst worden weerstaan. De wijding van den Zondag drage bij tot vernieuwing van geestelijke en lichamelijke kracht. Ieder zie niet alleen op het zijne, maar ook op hetgeen eens anderen is. Samen moeten wij de ge volgen van de oorlogsellen de dragen, samen moeten wij het wachten van Gods zegen, waaraan alles gele gen is. Tot de cn tot de ge tuigenis! Zei zij niet spre ken naar dit woord, het zal zijn, dat zij geen dageraad zullen hebben. Het Japansche moederland wordt de laatste dagen hevig door de Amerikaansche Pacific-vloot beschoten. Over een groot gebied werd ernstige, schade aangericht. Ook de luchtvloot was in actie. Van Japansche tegenstand was echter geen sprake. jiap&nceht weerstand bij Mnnggar op Nederlandsch-Borneo is door samenwerking van Neder landsche en Australische troepen ineengestort. KONING LEOPOLD. Volgens de laatste berichten, zal Koning Leopold van België nog niet naar België tcrugkee- ren, maar zal hij ook niet af treden. De conferentie te Potsdam. Truman cu Churchill zouden gisteren reeds hun eerste onmoc- ting gehad hebben, Truman is o.m. vergezeld door Byrnes cn de min. van oorlog Stimson. Zij werden op het vliegveld van aankomst door hooge Russische autoriteiten begroet, Stalin zou, vergezeld door Molotow, de reis per trein maken via Warschau. De strijd in Indië. Ten N.O. van Balikpapan hebben de Australiërs het Ja pansche steunpunt Batoch ge nomen. Andere troepen, zijn op weg naar he- belangrijke vlieg veldcentrum Samhodja. De waarnemend Minister van Buitenlandsche Zaken van de Ver- cenigde Staten Joseph Grew heeft verklaard, dat zijn departement be richten had ontvangen over Japan sche pogingen om tot vrede te geraken. Een vredesaanbod is echter tot nu toe niet gedaan. Reeds eerder hebben soortgelijke berichten de ronde gedaan, zoodat we goed doen er niet te veel j waarde aan toe te kennen. Toch zou 't geen wonder zijn, als Japan zocht naar een mogelijk heid om tot vrede te komen. De laatste berichten zijn althans voor dit land ver van gunstig. Prins Bernhard voor de radio. Z.K.H. Prins Bernhard zal hedenavond om 8 uur voor „Herrijzend Nederland" sproken over de demobilisa tie van de Nederlandsche strijdkrachten. GROOTE HEIDEBRAND. Tusschen Terheijde en Mon ster heeft gisteren een groote heidebrand gewoed. Bén groot aantal mijnen die daar in de buurt lagen opgeslagen konden tijdig in veiligheid worden ge bracht. President Truman Dasseert Vlissingen. Gistermorgen om 5.10 uur voer de kruiser „Augusta" met Presi dent Truman aan boord de Wes- terschelde op en passeerde Vlis- I singen. Het schip was begeleid VLISSINGEN. Daar de badin richting in „Goed Wonen" nog steeds onder water staat, bestaat er hier geen gelegenheid meer voor het nemen van zit- en douche-baden Het gemeentebe stuur is er in geslaagd een de gelijke gelegenheid te scheppen in een door dc Duitschers ggVnrwd pand aan de Verlengde Paul Krugerstraat, dat voor dit doel door de Marineautoritciten in bruikleen is afgestaan. Een Haagsch blad vermeldde dezer dagen dat de Shaef voor Nederland 16 hijschkranen had beschikbaar gesteld, o.a. 1 voor Vlissingen. Wij hebben naar de juistheid van dit bericht een onderzoek in gesteld, doch het bleek dat bij de I Directie van de N.V. Haven van Vllsingen hiervan niets bekend was, KLOETINGE. Ondanks het warme zomerweer werden er Za terdag alhier ëón voetbal- cn twee Uorfbalwcdstrijden gespeeld. Voet bal. Unitas ontving voor de com petitie S.V. Kattendijke uitslag: 87 voor Unitas, nadat de rust met 43 voor Kattendijke was ingegaan. Korfbal. Hiervoor was als gast „Luctor" uit Terneuzen. Uitslag 6—4 voor Unitas. Unitas II speelde nog tegen Elto uit Biezelinge met als eindstand 51 voor de thuisclub. KATTENDIJKE. Tot leden van den tijdelijken gemeenteraad zijn gekozen: de heeren C. Bur ger, P. Waarde, C. Molhoek, M. Wisse, J. Buteijn, J. van Leeuwen en D. Janse. THOLEN, Gekozen tot leden van den tijd. gemeenteraad dhrn. C. v. d. Berg, G. A. de Hond, A. J. de Heer. St. Geref,J. Franke, B. v. Westen, C. J. Zachariasse, C.-H.A. Wage- maker, Dr D. A. Looysen, J. Berrevoets, Gem.bel.M. Ver duit, R.K.; G. A. Kieft, A.R. Moeten Nederlandsche boeren Duifschiand verlaten 1 Wonderlijke dingen beleven wij toch in dezen tijd. Terwijl wij ons het hoofd bre ken over de vraag of Duitsch gebied moet worden geannexeerd, en zoo ja, of dan de in zulk ge bied wonende Duitschers daar al dan niet kunnen blijven wonen, beleven we nu dit, dat in Duitsch- land wonende Nederlanders een voudig over de grens worden ge zet. In het consulaatsressort Kleef wonen 17.000 Nederlanders. Be- j langrijke Nederlandsche onderne mingen, o.a. de firma Bensdorp, Rutgers van der Loeff, zes fa brieken van Unilever, met groo- tendeels Hollandsche staf en arbei ders, zijn daar gevestigd. In de 7 consulaatdistricten van het Wes ten wonen totaal ca. 65.000 Neder- wdit, waaronder een groot aan tal boeren, melloersfamilies (meest Friezen, die het vee verzorgen) cm kweekers, Hier komt bij, dat krachtens een overeenkomst mei Duitschiand van omstreeks 1937 een aantal Nederlanders wegens het gebrek aan arbeidskrachten daar en het te veel hier, in dit gebied gedwongen te werk werd gesteld en zich daar met hun fa- milie gevestigd heeft. Deze Nederlanders zijn hoe wel ze het niet gemakkelijk heb ben gehad, in groote meerderheid trouw gebleven aan het Vaderland. Zij hebben een belangrijk aandeel gehad bij het herbergen en opne men van de Nederlandsche ar beidsslaven, I Maar wat gebeurt er nu? I „Je Mainticudrai", vertelt o.m. Een deel der Nederlandsche boeren is bij het laatste offensief geëvacueerd naar Brabant De Duitsche boeren zitten op hun boerderij- en. Een ander deel is achterge bleven. Maar dezen hebben nu althans in de Kreis Barmstadt, van Duitsche burgemeesters, de aanzegging gekregen, dat zij zich moeten melden om naar N e- derlandterugtekeeren, en dat zij anders van de gealli eerden geen bescherming meer zullen genieten en hun nationali teit verliezen. Volgens mededeeling van be trokkenen zijn zij op 25 Mei naar Nederland gezonden onder toe zicht van Nederlandsche officie ren. Zij mochten niet meer dan 30 kg bagage meenemen. Of ficieele berichten hieromtrent konden niet worden verkregen. Als straks de Nederlandsche con sul naar dit grensgebied terug keert, zal hij de zaak kunnen on- j derzoeken. „Hopelijk, aldus J. M." zal niet blijken dat inderdaad inplaats dat ons uitgemoord en uitgeschud volk zijn bezit en zijn welvaart op kosten van den vijand herkrijgt, onze voortvarende „Nederlanders in den vreemde" uit hun recht matig bezit gestooten worden ten gerieve van den mof, die aldus de Nederlanders, die geen Duit- schers wfldes worden, 5cwü;t raakt Neen, dit zal niet gebeuren; geen gevestigde Nederlanders uit Duitschiand maar Nederlanders i n Duitschiand om genoegdoening te krijgen voor het aangedaan onrecht." Vooruitzichten aardappeloogst niet gunstig. Voorloopig in elk geval nog rantsoeneering. Omtrent de aardappelvoorra- den en de vooruitzichten om trent den nieuwen oogst verne men wij het volgende Daar rekening moest worden gehouden met de groote be hoefte aan aardappelen in het Westen van ons land, na de be vrijding, is o.a. in Zeeland het rantsoen lager gesteld dan de behoefte. Toen echter Noord-Neder land eerder bevrijd werd dan het Westen, kon van daaruit sneller worden geholpen met het gevolg, dat men in het Zui den groote restanten kreeg, die alleen nog maar voor veevoe der bruikbaar waren, waarvan als ze niet spoedig geruimd worden een gedeelte zal gaan rotten. Betreurenswaard, maar een rechtstreeks gevolg van den oorlog en in verband met de omstandigheden onvermij- delij k. Wat de nieuwe oogst betreft, in het Zuiden heeft men wei nig vroege aardappelen. Er was weinig pootgoed, zoodat men zal moeten overgaan tot voortijdig rooien van latere soorten, wat de opbrengst on gunstig beïnvloedt. Bovendien heeft men in het Noorden door inundaties, het consumeeren van pootgoed en 't gebrek aan kunstmest, veel minder aardappelteelt dan voor heen, zoodat men ten aanzien van den nieuwen oogst niet te optimistisch zijn moet. Na tuurlijk kan men pas in het na jaar hierover definitief beslis sen. Tot zoolang zullen de aard appelen dus in ieder geval ge rantsoeneerd blijven. Land- en Tuinbouw. AFD. ZEELAND C.B.T.B. Vrijdag werd te Goes onder leiding van den heer de Putter te Axel, een vergadering ge houden van de prov. afd. van den C.B.T.B. Nadat de voorzitter een kort openingswoord had gesproken, were •.t woord gevoerd door den Keer C. v. d. Heave 1. D. -- stelde op den voorgrond noodzakelijkheid van sa- werking voor zoover dit mogelijk is. Dit beteekent niet dat wij voorstanders kunnen zijn van een z g. cenhciLcrga- nisatis. Integendeel, voos een gezonde samenwerking is het noodig, dat dc. C.B.T.B. vast houdt aan de beginselen ons in de H. Schrift geopenbaard. Samenwerking, maar mei be houd van eigen zelfstandig heid. Zoo kan het ideaal wor den bereikt, dat boeren er ».t- bcidsrs Styn bclanger. op de rechte wij'ic ksonen ocWii- gen en dat straks in een pu bliekrechtelijk lichaam, dje vrije organisaties, kunnen samen werken voor het land- en tuin bouwbedrijf in vollen omvang. Op dezelfde wijze, door samen werking van de organisaties, kunnen ook plaatselijk de verschillende zaken worden behartigd. Mr Rip, de Bondssecreta- ris, gaf nog enkele inlichtingen omtrent het uit te geven or gaan en het Chr. landbouw- en landbouw-huishoudonderwijB. De vergadering, die een uit stekend verloop had, kan als zeer goed geslaagd worden beschouwd. Burgerlijke Stand. Van 25 Mei13 Juni VLISSINGEN. Geboren: Louisa M. en Jacqueline M„ dochter van J, Schreurs en G, R. Vandekerckhove Leendert, z. v. B. de Ridder en B. Peters; Maria, d. v. L. de Nooijer en M. van Belzen; Jo hanna M., d. v. M. van Have- ren en J. M. Roelofs; Adolfina P., d. v. P. Bongers en W. Huiszoon; Jacques G., z. v. A. den Exter en T. C. WitteJa- coline, d. v. W. N. de Jong en P. OvergaauwPieternelia F., d. v. P. Izeboud en A. M. Ver flage; Toni, d. v, D. I. Strij- land en G. M. Brom; Christina H. E., d. v. J. Stouthamer en C. van Huizen; Willemina A., d. v. J. Cruca en P. Roedoe; Klazina H,, d. v. C. J. Kooman en A. J. Bijl; Jan P., z. v. A. A. van Ham en L. Bosselaar; Ricus P., z. v. R. E. ter Meu- len en P. G. van Vuurden;; Jo hannes N., z. v. C. J. van Keu len en H. J. Hoogeveen; Jo sephine T., d. v. T. P. A. Tim merman en M. A. Jilleba. Overleden:. R. J. H. Flipse, 6 mnd.W. C. Schouten, 61 j„ vrouw van J. A. Gyzels; C. v. d. Linden, 10 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1