PÜGflf 9n !i IMi eten L@z@rskring PROTESTANTS OH-CHRISTEL IJK BLAD VOOR ZEELAND Min. Schermerhorn landbouwzaken en wilde stakingen. Het Bredasche Tribunaal, Aftreden van Koning Leopold. Drie treinen van Utrecht naar Amster dam en terug. Van a-sn o.^er «tooiste echcc^a -• i''aa^pijoti OilZz Uó. j, avtlUlt Opdracht Cell keten. te snivULn vOvi* uv nieuwe mailboot, <Hc weldra vcoi het eerst a#e zcti kiezen. Schakel vcor z-Jiakcl werkte hij zorgvuldig af. Moést dat nu zoo precies? Dat schiet toch hcclemaai niet op! Jaren later joeg een woeste storm ,h:-t ofachtigc schip in wilde vaar; voor:. Hit uitge worpen anker schuurt over den bodem. Pc zwarts keten spant rich, Zal hij het houden? Als één schakel niet secuur li afgewerkt, wat dan....? Is plicht, is arbeid niet iets schoons Ieder mensch krijgt in dit le ven een opdracht van den groo- ten Werkgever. En van den eersten dag af, dat hij wordt ingeschakeld in het arbeidspro ces krijgt hij te doen met an dere eischen, dan de zijne, die we zagen het vorige maal vooral in deze dagen zoo vaak gericht zijn enkel op eigen lust en behoefte. Dan komt het moéten in ons leven. Goethe zegt hiervan„Als 's menschen ontwikkeling in zeker stadium komt, is het profijtelijk, als bij zichzelf leert verhezen, als hij leert om voor anderen te leven en zichzelf in het vervullen van zijn plicht te vergeten". Ach, Goethe moest eens een kijkje kunnen nemen in ons om opbouw smeekend arm landje 1 Gelukkig, duizenden zijn er nog, die in de vervulling van hun taak hun plicht kennen, kunnen vergeten, dat ze 's mor gens vroeg op stap zijn gegaan met een geleende werkbroek, de pijpen omgeslagen, een ver sleten kiel aan eneen paar schoenen, waar de teenen door heen steken. „Je moet; wat zal er anders van terecht komen", zeggen zij, „het is je dure plicht". We hebben dezer dagen eens aan opgroeiende jongelui ge vraagd: „Wat is dat, je plicht doen?" Een hunner teekende het zoo: „Ik moet van mijn ouders bijv. tweemaal naar de kerk. Wanneer i'k gezond bcr., doe ik dat. Dan heb ik mijn plicht gedaan". Ik moet eerlijk zeggen, ver baasd gestaan te hebben over een soortgelijke mentaliteit over de heele linie: het is nu eenmaal noodzakelijk, nuttig, ja onvermijdelijk te doen, wat je hand vindt om te doen, te ge hoorzamen, zich te onderwer pen. Plicht is iets schoons. Doch, in zekeren zin is het, zooals het hier wordt neerge schreven, dan dwang, ge dwongen worden tot han delen. Wie louter handelt voor de vervulling van eigen lusten, heeft van de ons van 's Hee- ren wege opgelegde taak niets begrepen. Mag ik in dit verband eens wijzen op Ps. 88.35 „De dienst knecht blijft niet eeuwig in het huis, de zoon blijft eeuwig". Hier staan recht tegenover elkaarde plicht, die dwingt en de liefde, die dringt. Gaarne komen we op deze tweeërlei houding tegenover onze levenstaak nog terug. Hoe staan we tegenover ons werk? De knecht heeft zijn werk gedaan en gaat heen; het gaat bij hem om werk en loon. Hij rust in het moeten. Hij han delt legaal, volgens de wet. De zoon is er persoonlijk bij betrokken. Hij moet niét en moet wél. Hij rust in het mo gen. Hij handelt moreel, vol gens zijn roeping. P. K. K. Abonn-prijs ƒ3.30 p, kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. Redactie- en Administratie-ad'* isGOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R 7.UIDEMA, Goes, Riwmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Sticht'ttg „ZeBfiKSSb Dagblad'' over In zijn gisteravond gehouden radiorede heeft Minister Scher- merhorn inzonderheid aandacht geschonken aan het vraagstuk van de voedselvoorziening en de wilde stakingen. Bij de voedselvoorziening heb ben zich den laatsten tijd ver schillende moeilijkheden voorge daan. De loonen in den landbouw zijn hier en daar tot ongekende hoogte opgevoerd, zelfs tot f 25. per dag. Hieraan moet een einde komen, waarom o.a. ge dacht wordt aan een loonstop. Wat de stakingen betreft, het is duidelijk dat deze niet in de eerste plaats,gericht zijn tegen werkgevers, maar tegen de Regee ring. Met een vakbeweging die dergelijke stakingen organiseert zal in geen geval worden onder handeld, Dc Regeering is alleen bereid de Eenheidsvakbewegmg te erkennen, als deze zich op het standpunt stelt, dat in de eerste plaats overlég moet worden ge- pleegt. De Minister betoogde verder, dat het beslist noodzakelijk is, dat de dure voedingsmiddelen, die thans worden aangevoerd, vervan gen worden door graan en aard appelen van eigen teelt. Daarom moet alles gedaan worden wat mogelijk is om den oogst binnen te halen. Gebeurt dit niet, dan gaan we opnieuw een zwaren win ter tegemoet Een beroep zal worden gedaan op vrijwillige arbeidskrachten, die niet als onder de Duitschers ab- normale loonen zullen ontvangen, maar die zich bereid moeten toonen, tegen een redelijk loon, hierin het Vaderland te dienen. Minister Mansholt zal hierom trent binnenkort nadere mededee- lingen doen. Het Bredasche Tribunaal heeft den 49-jarigcn bouwondernemer J. Korteweg veroordeeld tot in- terneering met het advies, deze te beperken tot twee jaar, verbeurd verklaring van het vermogen tot een bedrag van 30.000 en verlies van het recht om openbare amb ten te bekleeden. Hij was ervan beschuldigd, de eerste jaren van den oorlog lid te zijn geweest van eenige nationaal - socialistische mantelorganisaties en in die drie jaren blijk te hebben gegeven van een pro-Duitsche gezindheid. Voorts had hij vrijwillig een meu belleverantie gedaan aan de Duit- sche weermacht. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 Ka VLISSINGENWolstraat 37, Telef. 168 TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 EJ Mo. 06 ZATERDAG 14 JULI 1945 Met de aankomst van Prins Karei en de voorzitters van den Senaat en de Kamer van Afge vaardigden zijn al de autoritei ten in Salzburg verzameld, die aldaar bij een belangrijke ge beurtenis als een troonsafstand bijeen zouden moeten zijn. Er is daar evenwel nog niet be kend hoe en wanneer het be sluit van den Koning zal wor den kenbaar gemaakt, hetzij in een bijzondere zitting van het parlement of bij onmiddellijke afkondiging. Welingelichte kringen geloo- ven, aldus Reuter, dat de troonsafstand thans zeker is. Zij stellen voorts vast, dat Prins Karei gedurende de 10 maan den van zijn regentschap een uitstekenden indruk gemaakt heeft. Volgens de huidige plan nen zouden de Prins Regent en de minister-president van Anker, Zaterdag naar Brussel terug- keeren. Als de Koning afstand doet, zooals algemeen verwacht wordt, zal het parlement zoo spoedig mogelijk bijeen geroe pen worden om Prins Karei voor den tijd van 3 jaar tot re gent aan te stellen totdat Prins Boudewijn den vereischten leef tijd bereikt heeft. DE STRIJD TEGEN JAPAN. Deklandingsvliegtuigen dedlen aanvallen op vliegvelden op N.-W. Sumatra. Het bombardement van de vliegvelden op Celebes had ten doel Japansche vliegtuigen te verhinderen van daaruit aan vallen te doen. Australische troepen die op Borneo 4 K.M. ten N -O. van Mangar staan, dwingen de Ja panners voortdurend terug te trekken, waarbij de vijand kanonnen en ander materiaal moet achterlaten. Volgens latere berichten is de weerstand van de Jappen hier ineengestort. De Belgische visschersvloot keert terug. De „Daily Herald" schrijft, dat de Belgische visschersvloot, die vijf jaar in Engeland vertoefd heeft, thans met lauweren over dekt in dienst van de Britsche marie, naar België teruggekeerd, is. Zij verlieten met motor- en zeilbooten Ostende, Nieuwpoort, Heyst, Blankenberghe en andere Belgische havens in 1940 toen de nazis door België trokken. Thans keeren zij terug, om weer te gaan visschen ten behoeve van de Bel- gische Voedselvoorziening. - Vanochtend hebben op nieuw meer dan 1000 toe stellen, opgestegen van vliegkampschepen 't Japan sche moederland gebom bardeerd en wel het N. deel van Hondo en het eiland Hokkaido. Seis Inquart en Goering schijnen momenteel in Luxem burg gevangen te zitten. Radio. Dezer dagen zijn na het ver schijnen van de A.V.R.O. ra diobode ook de „Omroepgids", orgaan van de Ned. Chr. Ra- diovereeniging en „De Radio- gids", het blad van de V.A.R.A. weer verschenen. Het eerstgenoemde orgaan is niet erg te spreken over de wijze waarop na de bevrijding met de rechten van de bekende Omroepvereenigingen is omge sprongen. De zaak is, meent het blad, eenvoudig. Er was vóór den oorlog een wettelijke regeling van den omroep, op wettige wijze tot stand gekomen. De vijand heeft haar teniet gedaan, en het is een zaak van eenvoudige rechtvaardigheid, ook van na tionale waardigheid, de eigen Nederlandsche omroep-wetge- ving te herstellen. Moeten er veranderingen komen, welnu, zij kunnen langs wettigen weg tot stand worden gebracht zoo dra we een nieuw gekozen volksvertegenwoordiging heb ben. „Dat niet alle Nederlanders met het vooroorlogsche om roepbestel instemden, het was bekend, maar willen zij thans van de door den vijand gescha pen omstandigheden gebruik maken, hun inzichten te verwe zenlijken? Hebben zij geen af schuw van geestelijke oorlogs winst?" Plaquette voor Wageningen. Dezer dagen heeft generaal Crerar, opperbevelhebber van het eerste Canadeesche leger, aan het gemeentebestuur van Wageningen een plaquette aangeboden ter her innering aan het feit, dat op 5 Mei 1945 te Wageningen de wa- i penstilstand met de Duitschers is j gesloten. De plaquette wordt thans aangebracht in den gevel van het hotel „De Wereld", waar de on- i derteekening plaats had en zal Maandag a.s. in tegenwoordigheid van generaal Crerar en andere i autoriteiten worden onthuld. Oud-minister T. J. Verschuur, f Naar de „Stem" verneemt, is oud-minister T. J. Verschuur ten gevolge va<n de behandeling in Duitsche gevangenschap, (o.a. het beruchte kamp Ber- gen-Belsen), overleden. Mr Verschuur werd in het begin van 1943 door de Duit schers gearresteerd, aanvanke lijk in Scheveningen gevangen gezet en via St. Michielsgestel naar Duitschland gevoerd, waar hij in enkele concentratiekam pen vertoefde. Bijzondere Kerkelijke Gezinszorg. Nu de colonnes Gezinszorg, die in het begin van dit jaar in Zeeland zijn opgeleid, in het Noorden aan het werk zijn, blijkt duidelijk, welk een goed werk dit is en hoe het in een dringende behoefte voorziet. Wat nu nog „noodvoorziening" is, moet geleidelijk overgaan in een blijvende arbeid. De nood van ons volk is, dat het gezinsleven niet kan function- neeren, zooals het behoort, door gebrek aan deskundige krach ten. Al te veel vrouwelijke krachten zijn te werk gesteld op tallooze kantorenhet gezin lijdt daardoor groote schade. De B.K. Gezinszorg ziet het ais haar taak, zooveel mogelijk Maatschappelijke Gezinsver zorgsters op te leiden, om deze te werk te stellen in die ge zinnen, die groote schade gele den hebben of nog lijden, onge acht de kerkelijke gezindheid van die gezinnen. De Kerk wil zich dus met dit werk in dienst stellen van het geheele Neder landsche volk. Wat Zeeland betreft, is ge dacht aan Goes als centrale plaats van opleiding. Plannen worden gemaakt, om hier een viermaandelijksche cursus in te stellen, die telkens 20 meisjes voor dit werk zal opleiden. Deze meisjes zullen samenwo nen in een huis, waarin tevens les wordt gegeven. Meisjes van Zeeland, is hier voor velen Uwer niet een prachtige levenstaak wegge legd, waarin ge uw beste krachten kunt geven aan de opbouw van ons volksleven? Verzoeken om nadere inlich tingen voorloopig alleen schrif telijk te richten aan Ds Kore- vaar, Grenadierstraat 21, Goes. Binenkort worden gegevens gepubliceerd betreffende aan melding en keuring. Provincienieuws. POLDERS. Benoemd: tot gezworene van den Frederikspolder, A. C. Markusse te Kortgene; tot dijkgraaf van den calamiteu- zen Jacobpolder, G. de Kam en tot gezworenen L. P. Wisse en P. Verhulst, allen te Kamper land; tot leden van den dijk- raad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoordigers van den Heer Janzpoider, C. J. van Hee en D. Verburg, beiden te Wissenkerke; tot dijkgraaf van den Mortierepolder, J. Die- rink en tot plaatsverv. van den dijkgraaf Chr. Janse, belden te N.- en St. Joosland; tot lid van den dijkraad voor de wa terkeering van den calamiteu- zen Leendert Abrahampolder, als vertegenwoordigers van de polders ICats en Al-te-Klein, L. C. de Vos te ICats (Kortgene) tot plaatsverv. van den dijk graaf van den Waaijenburgpol- der, Joh. Mesu te N.- en St. I Joosland. Gearresteerd. Te G o e s werd binnengebracht - het vroegere hoofd van den Zeeuwschen Landstand Aalbregt- se, die, voor hij in functie trad, gemeente-secretaris was van Oostburg. Hij is overgebracht naar het kamp te Ellewoutsdijk en zijn dochter naar de internee- rings-inrichting te Middelburg. MIDDELBURG. Gemeen teraad. Tot leden van den tijdelijketi gemeenteraad zijn gekozen de heeren A. J, v. d. Pas (C.P.), L. Onderdijk, S. I. J. Berenpas, L. J. P. Sulkers, L. J. Geers, I. van Loo, A, Schuitema (S.D.A.P.)Ir M. de Vink (N.V.B.)Mr Th. Por- theim (V.B.)L. A. Schenk (V.D.); A. J. Schot (S.G.P.); L. J. van 't Westeinde (R.K.) J. W. ÏCögeler, G. H. Luyen- dijk, Ir A. Rothuizen, J. P. Maljers, P. Meliefste, Mr W. F. G. bar. v. d. Feltz en A. v. Iwaarden (C.H., A.R.). VLISSINGEN. Er komt meer leven. Ondanks de zeer geïsoleerde ligging van Vlissingen- er is maar alleen de eenige verkeersweg langs het kanaal door Walcheren, het zoogenaamde Jaagpad- neemt het verkeer in de stad weer ge weldig toe. Naast de vele ge allieerde- en marine-auto's ziet men weer dagelijks auto's uit alle provincies van ons land; Dit is mogelijk, doordat het Jaagpad, dat na de bevrijding eenige meters werd verbreed, weer voor autoverkeer is open gesteld, waarbij dan moet re kening worden gehouden met het speruur, even uren van Vlis singen en oneven uren van Middelburg. Hoewel het verkeer Stad- Station zeer druk is, werd de verbinding per elecjrische tram nog steeds niet hersteld. Het particulier initiatief weet ech ter van aanpakken, door de stalhouders, de Gebr. Schout wordt naast de ouderwetsche postkoets een geregelde verbin ding met de aankomende en vertrekkende treinen onder houden door middel van „Sta tion- en town-express". Dit is niets anders dan een gewone „Janplezier", maar het publiek en vooral de reizigers voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die nu vanaf het Roeiershoofd nabij den Boulevard de Ruijter moe ten afvaren, maken er een dankbaar gebruik van. GOES. Gerehabiliteerd. Door een daartoe ingestelde zui veringscommissie is de heer Ver- maire, die bij besluit van den waarn. commissaris van het wet houderschap wasuitgesloten, vol komen gerehabiliteerd. Na al de opgedane ervaringen heeft de. heer Vermaire echter een verzoek om ontslag als wethouder ingediend. Damtournooi „Goes". Woensdagavond werd de laatste ronde gespeeld. In de hoofdgroep wist J. Blom de le prijs te be halen, door van Anderson te winnen. De partij Sinkede Jonge werd na een vinnig spel remise. Een herkamp tusschen deze spelers is noodig voor de 2e prijs. In de B. groep behaalde A. W. Beukema de le prijs door voor de derde maal te winnen, thans van C. de Rooi. De partij DekkerHoogstratea eindigde in remise, zoodat de Rooi de 2e prijs kreeg. De eindstanden zijn: Hoofd groep: 1 J. Blom, 4 punten; 2-3 de Jonge-Sinke 3 punten; 4. An derson 2 punten. B. groep: 1. A. W. Beukema 6 punten; 2, C. de Rooi 3 pun ten; 3. L. Dekker 2 punten; 4. P. Hoogstrate 1 punt. ELLEWOUTSDIJK. Tot le den van den tijdeiijken gemeen teraad werden gekozen de hee- ren: J. Oele, J. Meulenberg, J. de Dreu, W. J. M. Koole, J. J. Smallegange, J. Sandee, G. Schaalje. Voor reserve werden gekozen de heeren L. Paulusse, C. Ph. de Waal, J. Platschorre. OOSTKAPELLE. A f - scheid burgemees ter. Maandagavond nam bur gemeester Fabius afscheid van de bevolking wegens dienstne ming bij de in oprichting zijn de Brigade Mariniers ter vrij making van Nederlandsch-In- dië. De heer Fabius dankte al len voor de prettige samenwer king. Daarna werd het woord gevoerd door wethouder F. C. de Roo, den wnd. gem,-secre taris dhr A, J, de Brockert, dhr van Liere namens de bevolking, dhr A. Bosman namens de po litie en dhr J. Jobse Mz. na mens de oud illegale werkers. Allen brachten den burgemees ter danik voor de prettige en aangename samenwerking. Ten slotte werd nog gezongen „Dat 's Heeren zegen op U daal" en het tweede couplet van het Wilhelmus. Na afloop kon ieder den burgemeester nog de hand ten afscheid drukken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Drietalte 's Gravenhage (24ste pred.plaats), A. Braak man te Zuilen; A. Th. Stegen- ga te Arnhem en T. P. van der Waai te Haarlem. Beroepente 's Gravenhage (vac. ds Molenaar), E. Jansen Schernheven te Eerbeek en j (vac. ds Bos), J. W. van Swig- hum te Hengelo; te Putten o. d. Veluwe, J. v. Sliedregt te Bleskensgraaf. Geref. Gemeenten. Tweetal te Kruiningen, cand. Blok te Rotterdam en Ds Dorresteijn te Opheusden. Beroepente Kruiningen, cand. Blok te Rotterdam. Geref. Kerken. Drietal te Bedum, W. B. den Brave te Wagenborgen, M. Ham ming* te Oude Pekela en F. J. Scholten te Onstwedde. Rem. Broederschap. Tweetal te Haarlem (2e pred. pi.) C, B. Heyn te Oude-Wete- ring en Mej. da. H. J. M. Mod derman te Amsterdam. De Nederlandsche Spoorwegen deelen A.N.P.-Aneta mede, dat met ingang van Maandag 16 Juli alleen op werkdagen een zeer be perkte dienst zal worden gereden over Breukelen van Utrecht naar Amsterdam en terug. Voorloopig rijden drie stop-treinen per dag in beide richtingen. De treinen waarin uitsluitend derde klasse rijtuigen loopen, zijn ook toegan kelijk voor reizigers, die in het bezit zijn van gewone, enkele- reiskaartjes. „De Reformatie". Het blad „De Reformatie", dat in Augustus 1940 werd verbo den, is thans opnieuw versche nen. Al wordt het momenteel in Utrecht gedrukt, het ver toont weer dezelfde kop en men treft er de verschillende bekende rubrieken in aar. De redactie berust bij prof. dr K. Schilder. Vakschool voor meisjes te Goes. Vrijdagmiddag had de uit reiking der getuigschriften plaats, welke werd ingeleid door een kort overzicht van het afge- loopen cursusjaar door de direc trice, Mej. Westeijn. Zij wees op de vele moeilijkheden, die er wa ren en nog zijn, vooral wat be treft de onderwijsruimte en de gas- en watervoorziening. Na de uitreiking der diploma's wekte zij de vertrekkende meis je:, op, zoo spoedig mogelijk het geleerde in practijk te brengen. Daarna sprak de voorz., de heer Stoel-Feuerstein, een kort woord en richtte zich o.m. tot den heer J. Melse, die na 25 jaar het vak- schoclonderwijs gaat verlaten. Vermelding verdient voorts nog 't uitreiken van 3 Ochtman-prijzen en wel aan Jo v. d. Kreeke, Koba Daane en Betsy van Gorp. De laatste ontving een mooie teeke- ning van den heer Melse. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse van de pri maire opleiding :A. Abrahamse, S. J. Beirnaart, A. M. T. Boo- kelaar, H. C. Bosma, A. Daniël- se, J. Hoogerheide, A. J. de Jonge, J. E. G. ICarelse, C. Ole, J. v. Riet, D. C. J. Saaman, M. M. Pouwer, J. P. Bliek, K. Cannoo, M. A. de Hullu, E. Langeveld, P. M. E. v. d. Loo, J. B. Maartense, J. J. Minnaar, C. W. v. Paassen, L. Rijn, S. J. Steenhard, M. v. d. Visse, N. C. Zembsch, C. L. v. Hoorn, C. L. v. Damme, C. Dekker, N. A. Goud, J. v. Hekke, J. J. Kole, M. L. v. d. Maale, C. de Mees ter, L. Quinten, W, E. Reij- nierse, A. P. Schaalje, C. M, Schipper, J. A. Schipper, J. Schipper, M. A. Schouwenaar, M. E. Sonke, M. v. d. Velde, N. M. Kasse, P. J. Coppoolse, J.L. Beenhakker, J. H. v. d. Berge, L. M. Beije, A. Hoogstrate, J. Nieuwenhuijsen, E. L. Snoek, H. Nijssen, J. v. Overloop, J, de Roo, A. Rottier, W. P. Staal, W. Verhage, T. J. Verhulst, M. v. d. Vrie, J. J. Zuidweg, A. J. Piuijmers, C. Lokerse, J. A. H. AUewijn, D. A. de Boergraaf, P. C D. Braamse, A. Gort, M. C. Harinck, M. J. Koopman, P. C. Steketee, J. Steketee, W. M. Vleugel, J. Walrave, H. Zan- dijk, J. D. Beenhakker, J. J. Boone, H. C. Boone, S. C. Douw, J. H. Fokker, F. A. Meijer, C. F. Westveer. Afge wezen 15. Het getuigschrift voor de primaire opleiding ontvangen E. C. de Back, A. J. Dekker, M. Francke, M. v. d. Maale, J. C. Potter, H. Rus, J. v. Sab- ben, C. G. Sonke, J. S. Ver boom, A. L. A. Verhoeven, E. C. J. Voois, M. Adriaanse, W. Boogaard, C. Bruggeman, M. J. de Dreu, A. N. Goedegeburen, J. J. v. d. Kreeke, M. E. J. Overgauw, M. v. Strien, J. M. Voois, C. T. D. Vos, A. M. Weezepoel, M. Bayens, C. N. Blok, A. de Boe, J. E. Daane, N. A. Geense, L. J. Kopmels, J. W. Lankester, E. A. Moeliker, A. de Puit, M. T. de Putter, J. J. de Roo, C. M. v. d. Weele. A. J. Zuidweg, J. Dronkers, C. M. Bol, J. C. Dagevos, E. G. Meeuse, J. J. Meijaard, I. H. H. Padmos, S. J. den Engelsman, J. IC. v. Hekke, J. Nijsse, J. C. v. d. Plasse, M. Smits en G. I Zonneveld. Afgewezen 12. Bevorderd van de eerste naar de tweede klas van den Mid dagcursus: I. Langeveld. Het getuigschrift van den Middagcursus ontvangen: M. j Hillebrand, M. v. d. Vrie, J. Katsman. Bevorderd van de eerste naai de tweede klas van de opleiding voor hulp in de huishouding A. M. Allewijn, J. P. Burger, F. P. Buteijn, P. Buteijn, M, J. Francke, C. M. Geluk, A. C. P. v. d. Heuvel, N. M. v. d. Linde, K. Reijerse, W. Verhage, J. N. Zuidweg en H. P. Mol. Het getuigschrift voor hulp in de huishouding ontvangen: M. de Boergraaf, M. Bostelaar, M. Dalebout, D. Dekker, M. de Dreu, J. Duvekot, S. Éckhardt, K. Foudraine, N. v. Oost, D. Voois en N. de Wilde, i Bevorderd van de eerste naar I de tweede klas van de opleiding i voor Naaister: J. Berman, A. I v. Gorp, J. v. Hoepen, H. de Koeyer, N. Kosten, M. Lakké, W. Leenhouts, C. Meeuse, D. Molhoek, M. Nieuwenhuijsen, C. Oele, M._ de Puit, L. Schip per, J. Schouwenaar, M. Son ke, N. v. d. Vliet, J. de Waard, N. v. d. Weele, J. v. Liere, C. v. Fraassen, M. Klap en C. Reitsma, Het getuigschrift voor Naai ster ontvingen: L. Blok, M. Corstanje, N. Hoek van Dijke, I. de ICok, M. Nonnekes, J. Waverijn. Het getuigschrift voor Kos tuumnaaister werd uitgereikt aanB. v. Gorp en L. Dinge- manse. Predikbeurten. ZONDAG 15 JULI 1945. Geref. Kerk. Veere: 7 ds Oussoren. Ev. Luth. Gem. Middelburg10 ds Nolte. Ev. Luth.-Doopsgez. Gem. Vlissingen10 ds Nolthenius, 7.30 ds Nolte. Burgerlijke Stand. GOES. Huw.-aang.A. E. Hall, te Skipton, en E. Crucq; J. H. Q. Pak, 28 j. en M. P. v. d. Vliet, 27 j.; J. F. v. Anrooij, 28 j. en C. R. Trimpe, 26 j. Overleden: J. Touw, 35 j., te Middelburg, echtg. v. C. J. de Coninck; L. van Driessen, 51 j., te Kapelle, echtg. v. J. van Zweden; J. de Wijz, 65 j., te Nisse, wednr. v. C. Wielema- ker; D. de Jonge, 73 j., echtg. van N. J. Duvekot. Offic, Mededeelingen. Boter. Nieuwe bon geldig tot 21 Juli: boter C30A, D30A, E30A, 250 gram p. bon. Bonaanwijzing margarine volgt Maan dag a.s. Zitting Huisvestingcommissie. De Burgemeester der gemeente Goes brengt ter openbare kennis dat de huisvestingscommissie voortaan i zitting zal houden op Maandag en Dr/nderdagavond van half acht tot half negen in de Raadzaal ten Stad- huize. Textiel. De Directeur van den Distributie- dienst te Goes maakt bekend, dat weer eenige stukken Textiel beschik baar kunnen worden gesteld. Aangevraagd kan worden op Dins dag 17 Juli a.s. door gerepatrieerden uit Duitschland, welke nog geen over hemd of ondergoed hebben ontvangen. Op Woensdag 18 Juli a.s. voor jon gens van 10—12 jaar (geboren tus schen 1 Mei 1933 en 1 Mei 1935). Op Donderdag 19 Juli a.s. voor in hetzelfde tijdvak geboren meisjes van 1012 jaar. Een ieder dient genoe gen te nemen met hetgeen dotir den dienst wordt toegewezen. Nadrukkelijk vestig ik er de aandacht op, dat voor (Zie vervolg ommezijde.) Met den niet-gefixeer- der. gulden zijn we nog niet klaar. Een lezer beklaagt zich, dat wij Pater de Greeve onrecht hebben gedaan (zie ons nr. v. 3 Juli) door de mogelijkheid te stellen dat hij op losse verlichten zou zijn afge gaan. Natuurlijk is dat niet onze bedoeling geweest. Wij hebben juist willen zeggen dat de autori teiten zich er niet van kunnen af maken, met de schouders op te halen en te verklaren dat we hier met geruchten te doen hebben, Daarvoor heeft Pater de Greeve de zaak veel te scherp gesteld. Men is in dit geval niet klaar, door zooals onlangs een pers-kapitein van het M.G. deed, te schrijven dat men beter deed wat minder te kankeren en wat meer te doen. Als Pater de Greeve alleen geruchten verspreid de dan moet hij ter verantwoor ding worden geroepen. Maar als men dat niet lean en niet durft waarschijnlijk, dan zal ook, zoo als wij toen schreven, aan derge lijke misdaden paal en perk ge steld moeten worden. Schandalen als waarover 't hier ging mogen niet in den doofpot Meerdere lezers hebben de moeite genomen hun gedachten te zeggen over de z.g. v 1 a g- genparade. Daaronder zijn twee leden van de bewakingstroe pen die er beiden op wijzen dat het hier niet een Duitsche methode betreft; bij de Kontnkl. Marine werd immers eiken dag vlaggen- parade gehouden I Zij -voegen er aan toe, dat het iieusch geen lolletje is, Als de vlag gcheschen wordt presenteeren de bewakers het geweer, de meerderen groeten op streng militaire wijze, terwij! de geïnterneerden met ontbloot hoofd naar de vlag kijken. In den be zettingstijd wilden zij ons dwin gen eerbied te betuigen voor alles wat Duitsch was en dan is er niets tegen dat zij, die nu geïnter neerd zijn, verplicht worden eer bied te betuigen voor de vlag van ons land, dat zij verkwanseld en verraden hebben. Zoo worden ze er aan herinnerd, eiken dag op nieuw, dat het na 5 lange en bange jaren nu weer isOranje boven; oat Oranje en Nederland één zijn, wat er ook gebeurd is en nog gebeuren zak Het spreekt vanzelf dat wij tegen een vlaggenparade bij de Marine of andere onderdeden van leger en vloot niet het minste be zwaar hebben. Integendeel. Of echter het gedwongen bijwonen van en meedoen aan zulk een parade als opvoedingsmiddel aan beveling verdient, daarover valt nog te praten. In elk geval is wat in de Anjeiierstraat gebeurde af te keuren. Daarvoor mag de Nederlandsche vlag niet worden misbruikt. Dat zijn Duitsche me thoden, zooals wij die uit de con centratiekampen kennen, die geen navolging verdienen. Een ander lezer laat een S.O.S. hooren in verband met de v o e d- seivoorziening en het oogst werlc. Hij acht het on mogelijk, dat de geallieerden ons blijvend van voedsel 2ullen voor zien. Wij moeten ons zelf zien te helpen. Niet door te staken ep allerlei eischen te stellen, want op die manier komen we er niet, maar door zelf de handen uit de mouwen te steken. Daarom doet hij een dringend beroep op allen die werken kunnen, ouderen en jongeren om niet te kankeren en te staken, maar vrijwillig mee te helpen aan het binnenhalen van den oogst. Maar dan moeten ook de be drijven en instellingen en wij voegen er aan toe de talloos vele bureaux waar honderden menschen worden vastgehouden hun per soneel beschikbaar stellea Niet alleen zingen: 'k Heb u lizf mijn Nederland", maar daden stel len. Wij van onzen kant hebben niet het minste bezwaar dezen nood kreet door te geven, In sommige gevallen zou 't aanbeveling ver dienen verder te gaan. Dezer da gen werden de straten onveilig gemaakt door jonge kerels, die met een orchestion trachten aan den kost te komen. Wij zouden zeggen :pak zulke kerels in de kraag en zet ze aan 't werkl Een van onze abonné's, een za kenman, is op reis geweest, en heeft zich lichtelijk geërgerd. Hij moest bij een pont langen tijd wachten, wat meer voorkomt. Maar toen moest hij ervaren, dat telkens als hij ongeveer aan de beurt dacht te zijn, aan auto's met al of niet geuniformde mili taire gezagsdragers in eik geval auto's met de aanduiding M.G. of iets van dien aard voorrang werd verleend. Verschillende wa gens maakten bovendien den in druk dat ze meer gebruikt werden voor een plezierreisje met vrouw en kinderen, dan voor dringende ambtszaken. Hij vraagt of daar nu niets aan te doen is. Wij gelooven het niet. In ons landje is iedereen die op een of andere wijze bij het M.G., de di stributie/controle of wat dan ook betrokken is, nu eenmaal belang rijker, dan een gewoon burger die hard werkt voor tij:, gezin of misschien voor het algemeen be lang. Enkele andere brieven krijgen naar we hopen een volgende keer een beurt.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1