Minister G^rbraüdy, PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Strijdend is indië Strijdend zal het herrijzen. üieuwe vaste verbinding tusschen Noord en Zuid. Provincienieuws. Kerk en Schooi, Land- en Tuinbouw. De houding van de Duitsche bevolking. N.S.B.-ers en landver raders moeten schade herstellen. Het beeft ons en ongetwijfeld velen met ons goed gedaan, dat minister Scheretefhora <n rijn groene radio-rede niet verz«;md heeft, de groofe verdiensten van minister Gerbrandy in het licht te stellen. Er is op het beleid van de Re geering in Londen vaak scher pe critiek uitgeoefend. En na tuurlijk zijn er fouten gemaakt. Dat kan niet anders. Maar t-;rer.ht merkte minister Schermerhorn op, dat tegen over al degerei' die de schuld van wat verkeerd liep op de Regecring in Londen schuiven, overweldigend groote groepen van ons volk staan, die besef fen, „dat de historieschrijvers van ons volksleven, in de toe komst ziende naar het gevoer de beleid van deze jaren, tegen den achtergrond van de wereld worsteling alleen oog zullen hebben voor die eene groote gedachte, die alles heeft" be- heerscht, voor die onverzette- lijkheid en voor die rechtlijnig- j heid, aan welke het te danken is, dat na een periode van cri sis, inzinking en erger, het Ne- derlandsche schip van Staal weer uit de nabijheid van de dreigende zandbanken vlot is geraakt en op de wilde ocea nen, temidden van alle stormen, zijn erkende en ook gewaar- deerde plaats in de slagorde der geallieerde krijgsmachten heeft hervonden. Dit is niet vanzelf I gegaan. Dat dit echter geschiedde is alle-sn al voldoende om aan Gerbrandy een blijvende plaats in de ge-; schiedenis van Ncder- lan toe te kennen en is voor de natie een reden om hem b 1 ij - vend haar erkente lijk heid te betuigen." Deze woorden kunnen wij van harte onderschrijven. Minister Gerbrandy heeft_ zich steeds doen kennen als een man, „den Vaderland ghe- trouwe", in de zware stormen van den tijd „vrij onverveerd". Toen de heer de Geer, op tot nu toe niet verklaarde wijze zijn hooge post verliet, heeft de heer Gerbrandy zijn taak over genomen en met vaste hand het schip van staat in de goede richting geleid. Al zijn kracht heeft hij inge- «pannen voor het welzijn van het land. Maar ook toonde hij zich overtuigd, dat de wachter te vergeefs waakt, zoo de Heere de stad niet bewaart. Met belangstelling werd steeds naar zijn radio-redevoeringen geluisterd. Men besefte, hier is een man aan het woord die weet wat hij wil. Maar ook een man die zich in alles afhanke lijk weet van Hem die hemelen aarde gemaakt heeft. Een geharnast strijder, maar ook een kloek belijder, die zich altijd weer openbaarde, als een Christen-staa/tsman. M''c water te Viissingen, c ijdag Ï3 Juli: 5.21 u. 2 07 >7.31 u. 1.86 M. A.N.P. •;o- en ondergang van zon eit maan. Vrijdag 13 Juli: Zon op 5.42 u., onder 22.00 u.maan cp 7.54 u., onder 22.21 u. Redhctie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, RimmelajxJplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs /3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. DE KONINGSKWESTIE IN BELGIë. Betuiging van trouw aan den Koning. Prins Karei van België zal zich vandaag naar Salzburg begeven om een onderhoud met Koning Leopold te hebben. Hij zal o.a. worden vergezeld door de voorzitters van beide Kamers. Het Belgische conservatieve dagblad „La Libre Belgique" pu bliceert een verklaring van alle officieren van het 7e bataljon Belgische fuseliers, thans in Duitschland gestationneerd. Zij betuigen hun onwankelbare trouw aan den Koning en zijn bereid naar België terug te kee- ren om elke opstandige beweging tegen te gaan die door een onver antwoordelijke minderheid zou worden ontketend. Zij zeggen overtuigd te zijn, namens alle Belgen die in Duitsch land dienen, te spreken. Eisenhower bezoekt graf van Roosevelt. Generaal Eisenhouwer heeft met zijn echtgenoote het graf van wijlen President Roosevelt be zocht. Hij legde een krans neer en vertoefde eenige oogenblikken in gebed bij de groeve van den groo- ten President. Nieuwe landing bij Balikpapan. Bij Djinabora, aan de W. oever van de baai van Balikpapan heb ben Australische troepen een nieuwe landing ten uitvoer ge bracht. De gealliëerden hebben thans het gebied van de Pandan- sari-olieraf f inaderijen geheel in handen. De hoofdmacht der Ja panners is geconcentreerd bij den berg Bato-Champaar, 10 km. ten N.O. van Balikpapan. Daar wordt de grootste tegenstand der Japanners verwacht. Franco nisl' naar Frankrijk. Te Madrid worden de geruch ten tegengesproken, dat generaal Franco de Fransch-Spaansche zou overschreden hebben. De Turksche onafhankelijkheid. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft gis teren een bespreking met Eden gehad. Britsche officieele kringen kunnen niet het bericht beves tigen volgens hetwelk een ge meenschappelijke Engelsch- Amerikaansche nota aan. de Aan een artikel van Leonard Huizinga in „De Pen Gun", weekblad voor de Nederl. Strijdkrachten, ontleenen wij het volgende Het noodzakelijk offer. Konden wij Indië verdedigen tegen Japan? Neen, op onszel- ven aangewezen zeiker niet I Maar binnen het bestel van het Europeesche evenwicht van krachten in de Zuidzee, hadden wij meer en beter kunnen doen I a Dat Engeland faalde, Austra lië te kort schoot, Amerika te laat tot inzicht kwam, is geen excuus voor ons. Temeer niet, wijl het zoo verleidelijk was ons zeiven voor te stellen als de kleine mogendheid, die wij niet zijn I Hoe simpel om de groote broers Amerika en Engeland mèt hun eigen verplichtingen ook de onze op te dragen I Zij zoude-' nooit gedoogen, dat Indië Japansch werdl Laat hen de schepen bouwen, de mannen leveren voor den strijd, die ook de onze is I Laat hun de eer, die ook de onze zijn moest 1 Goddank 1 Het is zoover niet gekomen. Strijdend is Neder land, strijdend is Indië onder gegaan. Strijdend zullen beiden weer herrijzen 1 Wij zijn de minsten niet geweest, toen Pearl Harbour in vlammen stond, Hong-Kong bezweek en 's werelds sterkste vlootbasis Singapore ten onder ging. Onze Indische luchtvloot, in den waarsten zin van het woord klein maar dapper, steeg op voor zijn stervensvlucht, ons eskader voer uit op laatste vaart en terwijl te land de on zen stierven en streden met wapenen die speelgoed waren bij die der kappers en fotogra fen, seinde de Nederlandsche Schout-bij-Nacht aan zijn com mandanten „ik val aan. Volg mij!" „Ik val aan. Volg mij 1" Geen schip van het eskader keerde terug van deze laatste vaart tegen een overmachtige» vijand. BUREAUX te: MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 1® JAARGANG No, 84 DONDERDAG 12 JULI 1945 Nuttelooze verkwisting van kostbare levens? Zinnelooze vernietiging van kostelijke schepen? Vraag mij het ant woord niet nog eens. Er is eer en plicht, niet alleen in het le ven der individuën, ook in het leven van volken en staten. De plicht tot verzet ook tegen een overwachtigen vijand, dien ons de eer gebiedt. Wie niet bereid is zich te of feren voor die twee groote waarden, die ons leven beheer- i schen: Vrijheid en Vrede, is hen geen van beiden waard. Geen vrijheid wordt verkregen zonder strijd en wie niet strij den wil om den vrede, verdient den oorlog l Maar laten wij voor hen, die ook in deze dagen het inzicht in deze dingen nog niet verworven hebben, de vraag uit de hoogere sferen van het ideaal omlaag halen naar het laagland van de praktijk, van het belang! Wat zou er van Nederland en Indië geworden zijn, als wij het niet met opoffering van vloot, luchtvloot en leger hadden ver dedigd, met hoe gebrekkige middelen dan ook Indië zond meer dan de helft van zijn vliegtuigen boven Ma- lalcka en verloor hen in den ho- peloozen strijd om het Britsche Singapore. Nederland is sinds dien op alle wereldzeeën blij ven varen en vechten aan de zijde der geallieerden. Had het dit niet gedaan, dan zou het na de bevrijding die aanstaande is! van een van de tien grootste mo gendheden tot een van de tien laatste mogendheden gezonken zijn. Ja, gij kleinmoedigen, Neder land staat cultureel en econo misch in de rij der grootsten ter wereld I Maar alleen in zijn innig verband met de Indiën Straks zullen wij nog opschui ven naar omhoog in de rang orde der volkeren. Duitschland en Italië onder ons latend. Maar om die plaats te verdie nen moeten wij nog meer doen dan de bevrijding van het moe derland dankbaar van onze bondgenooten aanvaarden EEN BIJ SCHIPBRUG HEDEL. In de eerstkomende weken zal de veerdienst over de Maas te Hedel worden vervangen door eert schipbrug. Daarmede zal de twee de vaste verbinding tus schen Noord en Zuid zijn tot stand gekomen. berecht worden. Nooit ofte nimmer mogen zij hun ge rechte straf ontgaan. Sovjetregeering was verzonden, waarbij zij hun belang uiteen zetten bij de handhaving van de Turksche onafhankelijkheid en Turkije's tegenwoordige grenzen. Geen officieele Japansche vredespogingen. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft be richten over Japansche vredes pogingen uit verschillende deelen der wereld ontvangen. Officieele Japansche stappen zijn echter niet gedaan. Bij de aanvallen op het Japan sche hoofdeiland Honsjioe (Hon do) werden 154 Japansche vlieg tuigen vernield of beschadigd. De gealliëerden hadden geen verlie zen. Het Japansche nieuwsagent schap schat het aantal vliegdek schepen, dat aan de actie deel neemt, op 10. De regent van Irak, die mo menteel in Engeland vertoeft, zal vandaag door den Engelschen Ko ning worden ontvangen. De besprekingen van Lord Wa- vell, den Britsch-Indischen onder koning, hebben tot nu toe weinig succes gehad. -■ In Joego-Slavië worden bin nenkort algemeene verkiezingen gehouden. Er zal dan worden be slist of Joego-Slavië een monar chale dan wel een republikeinsche regeeringsvorm zal krijgen. De conferentie der „Big Three" te Berlijn zal a.s. Dins dag beginnen. De Japanners boekten ter reinwinst in Birma. H.M. DE KONINGIN GAAT IN NOORDWIJK WONEN. Naar „De Tijd" verneemt, zal H.M, de Koningin zich zeer bin nenkort in Noord wijk vestigen. De Koningin zal er de villa „De Burcht betrekken. Het is nog niet bekend, of ook de Prinselijke familie zich in Noordwijk zal gaan vestigen.Wel wordt de villa „Landkant", die dicht bij „Dé Burcht" is gelegen genoemd als verblijfplaats 'voor het Prinselijk gezin. OORLOGSVRIJWILLIGERS NAAR ENGELAND. Kader voor onze expeditie macht. In den loop van deze maand, zullen enkele honderden beroeps- en reserve-officieren, jonger dan 45 jaar en een groot aantal jonge onderofficieren en oorlogsvrijwil ligers naar' Engeland vertrekken, als eerste kader voor onze expedi- tiemacht. Van de beroepsofficieren komen allereerst in aanmerking zij, die zich hiertoe genegen hebben ver klaard. De res. officieren, onder- off. en vrijwilligers worden hoofdzakelijk geput uit hen, die zich bij de aanmeldingsbureaux in N.- en Z.-Holland en Utrecht heb ben gemeld. In de volgende maanden zullen nog verschillende groepen officie ren, onderofficieren en vrijwilli gers naar Engeland vertrekken, waartoe ook uit de aanmeldings bureaux in de overige provincies zal worden geput. De B.S. genie ten de voorkeur. Meer chocolade? Een schip met 900.000 kg cacao- boonen is op weg naar Nederland. Het ligt in de bedoeling van deze boonen pure chocolade en cacao poeder te fabriceeren.' Voor het eerst na langen tijd zal dus de Ned. industrie weer lekkernijen voor ons land kun nen vervaardigen. (V.U.) - Prinses Juliana zal einde deze week te New-York scheep gaan naar Europa. Barakken voor Walcheren uit Zwitserland. De Nederlandsche minister van wederopbouw heeft een ingenieur met-de opdracht naar Zwitserland gestuurd, daar barakken op te koopen, bestemd om er werklie den in te huisvesten, die de dijken op Wïlcheren moeten herstellen. In verband met het spoed ei- schende karakter van deze werk zaamheden, heeft het militaire bondsbestuur onmiddellijk de le vering van 52 loodsen toegelaten. Deze zullen via Frankrijk en Bel gië naar Nederland gevoerd, wor den. De eerste trein zal einde Juli of begin Augustus Zwitserland verlaten. (A.A.) DE MOORDENAARS VAN DE S.D. VOELEN ZICH VEILIG ONDER DUITSCHE BEWAKING. Van oud-illegale zijde be richt men aan het Amsterdam- sche „Trouw": Met teleurstelling en veront-J waardiging moesten wij van „The Field Security" te Am sterdam vernemen, dat de be ruchte moordenaarsbende van de S.D. uit de Euterpestraat, die honderden goede vaderlan ders naar het vuurpeleton bracht en duizenden in ceilen en concentratiekampen deed opsluiten, thans veilig en wel in een kamp in Dnitschland is opgeborgen en schrik niet, on der Duitsche bewaking. Dit is het kamp „Esterwegen", diep in Duitschland, voor ons Ne derlanders onbereikbaar. Aan onze geallieerde bevrij ders zijn we zeer veel dank verschuldigd, maar beseffen zij wel hoeveel leed en onrecht ons volk is aangedaan in de gruwe lijke jaren die achter ons lig gen? Deze beulen moeten voor het forum van het Neder landsche volk gebracht wor den. Zij moeten in ons land Verloren diploma's. In verband met de vele gevallen van vermissing van di ploma's van het Middenstands examen Algemeene Handels kennis als gevolg van oorlogs handelingen, dienen belangheb benden zich voor het verkrij gen van een duplicaat binnen 2 weken om inlichtingen te wen den tot het kantoor der Kamer van Koophandel, tot welks ge bied zij behooren, zoo mogelijk onder opgave van datum en examenpaats. Inlevering vijandelijke valuta door gerepatneerden. Repatrieerenden, die niet via een Repatrieeringsdienst zijn teruggekeerd, kunnen hun vijan delijke gelden, zooals Reichsbank- noten, Rentemarkscheine en Reichskreditkassenscheine, tegen ontvangstbewijs inleveren bij het agentschap der Nederlandsche Bank te Middelburg, en bij de correspondentschappen te Goes, Oostburg, Vlis- singen en Terneuzen. Indien de marken niet tijdig zijn ingeleverd zal geen vergoeding, in dien de Regeering hiertoe zal be sluiten, worden uitgekeerd. Voor Westkapelle. De Burgemeester van West kapelle ontving dezer dagen f1300 ten bate van de getroffe nen in zijn gemeente, van den uitgever der houtsnede „Wal cheren October 1944". Van elke verkochte houtsnede wordt, zooals men weet, voor dit doel f 10 gereserverd. MIDDELBURG. Bij de be vrijdingsfeesten hebben de mu- <ziekvereenigingen „Crescendo", „Excelsior'' en „Oefening na den Arbeid" te Middelburg op succesvolle wijze- samenge werkt. Op initiatief van „Excel sior" zullen dezen zomer op nieuw drie muzikale wandelin gen gehouden worden, waar voor tevens de medewerking van de signaalafdeeling van „Achilles" is verkregen. De eerste wandeling vindt plaats Vrijdagavond te 8 uur. De te volgen route luidt als volgt Vertrek' „Mercurius" Koe poortstraat, Molstraat, Dam. Korte Delft, Markt, Lange Noordstraat, Latijsche School straat, Bogardstraat, Burg, Wa- genaarstraat, Breq, Zuidsingel, Watertoren, Molenwater, Noord Bolwerk, Branderijmolengang. Molenwater, Nieuwe Ooster- schestr., Ganzengang, Ooster kerkplein, Breestraat, Neder- straat, Rotterdamsche Kaai, Brakstraat, Singelstraat, Koe- poortstraat. VLISSINGEN. De reparatie werkzaamheden aan den zandzui ger „Tilburian" zijn zoover gevor derd dat het schip dezer dagen zijn ligplaats voor het Sloe weer kan innemen. Dat het baggerwerk daar ter plaatse flink wordt aan gepakt, bewijst wel het feit, dat wederom twee baggermolens in de haven van Vlissingen zijn aange komen. Het zijn de Nederland I. en de Rupel, ook deze zullen zeer binnenkort beginnen met het bag geren van zand voor de perszui gers te Rammekens en Vlissingen. WAARDE, Tot bestuursleden van de muzickverceniging zijn gekozenH. M. Dek, voorz. M. Wondergem, secr.; Abr. Schrier, Penningm.P. Sonke en Jac. Schrier. KRUININGEN. Maandag avond hield de Coöp. Boerenleen bank „Kruiningen" haar jaarver gadering. Als bestuurslid in de vacature door overlijden van dhr Polderman werd gekozen H. A. Polderman, wegens periodieke aftreding als lid van den Raad van Toezicht: P. Karelse; en W. J. in 't Anker in de vacature we gens bedanken van dhr W, J. L. de Graaf, De rekening van den Kassier sloot met f 3.041.727,28 terwijl de balans een winst aanwijst van f 3539,19. Het ledental bedraagt 336. Zaterdag werd door het kies college gekozen de nieuwe tijde lijke gemeenteraad. Gekozen wer den J. de Bat (St. Ger.)B. P. Burkunk en J. van Ballegooien, (S.D.A.P.)j. J. van Dijke en J. W. Griep (V.D.); J, J, Fran- coys en C, H, Heyboer (Chr. Hist.); J, Siuke (Vrije lijst); C. D. Hovestadt (A.R.)E. A, E. M. Suij en Ch, L. Koevoets, (R.K.). WOLPHAARTSDIJK. Voor den tijdelijken gemeenteraad al hier werd één candidatenlijst inge leverd bevattende de namen: 1. S. Balkenende; 2. J. Hanne- wijk; 3. A. Koert; 4. P. Luike naar; 5. L. Overbeeke; 6. A. v. d. Vliet; 7. J. F. v. Wel; 8. J. Kakebeeke; 9. C. Meeuwse Dz. 10. G. Heijnsdijk; 11. M. Ver- schuure12. J. A. v. Damme. Daarvan werden de eerste zeven personen door den burgemeester tot leden van den Raad gekozen verklaard. SEROOSKERKE. In een ge houden vergadering om te komen tot de herleving van „De Christe lijke Oranjevereen." waren 20 per sonen aanwezig, terwijl nog 7 per sonen zich voor de vergadering als lid hadden aangemeld. De Vereeniging wil actief 31 Augustus de verjaardag van H.M. de Koningin herdenken. Een voor- loopig program van feestfiering' werd saamgesteld. ST. MAARTENSDIJK. Door B. A. Hage alhier Is na een dienstvervulling van ongeveer 30 jaar eervol ontslag gevraagd als koster der Ned. Herv. Kerk. Uitslag Veulenkeuring Hippos. Merrieveulens geb. voor 1 Mei '45.1 Ida, M. I. Verhulst en Zn, Nieuwland2. Erna, C. Mesu, Ar- remuiden; 3. Gerda, W. A. Kloet, Nieuwland; 4. Carolina, Chr. P. Reijnhoudt, Nieuwland; 5. Emma, A. P. v. Nieuwenhuijzen, Oost- kapelle; 6. Caline, H. Crucq, Nieuwland; 7. Margriet, C. Chr. Brakman, Nieuwland; 8. Mina, C. Mesu, Arnemuiden; 9. Lina, E. Verlare, Nieuwland; 10. Mar tha v. Carlo, Gebr. Wisse, Nieuw land. Merrieveulens geb. na 1 Mei '45: 1. Bella v. Ben, K. Janse Middelburg ;2. Cula, W. Rooze, St. Laurens3. Trix, L. J. Boone, Nieuwland4. Jopie, A. P. v. Nieuwenhuijze, Oostkapelle. Hengstveulens geb. voor 1 Mei '45: 1. Alex, A. Wisse, Nieuw land; 2. Libertus, D. A. v. Nieu wenhuijze, Nieuwland; 3, Nico, H. Crucq, Nieuwland; 4. Tinus, J. H. Geschiere, Grijpskerke; 5. Nelson, Gebrs. Wisse, vn. Hengstveulens geb. na 1 Mei '451. Max, H. Crucq, vn. Eenjarige Merries: 1. Nora, M. I. Verhulst en'Zn. vn.2. Frida, D. A. v. Nieuwenhuijze vn.3. Frilda, P. Wisse, Biggekerke; 4. Marie, P. de Nooijer, Arnemui den; 5. Bertha, J. H. Janse vn. Eenjarige Hengsten: 2. Karei v. Sydney, J. H. Janse vn. Tweejarige Hengsten: 1. Gus- taafC. Mesu, vn.2. Arnold, C. Mesu, vn. KORTGENE. Op 5 Juli werd in de Voorstraat een premie keuring gehouden van paarden 2-jarige K.L.M.: 1. Olga, C J. de Kam, Wissenkerke2. Elza, C. J. Schippers, Kamper land; 3. Carla, W. J. Doelemati. Dreischor; 4 Dalia, Gebr. v. d Zande, Dreischor5. Calina, W. J. Doeleman, Dreischor; 6. Bea, Gebr. v. d. Zande, Dreischor 7. Castorine, Gebr. Leendertse, Kamperland. 2-jarige merries G.M.1. Margo, P. H. Israël, Kortgene; 2. Kittij, M. v. Oeveren, Kort gene; 3. Addie, S. Breure, Geersdijk; 4. Flora, D Pries ter, Kats; 5. Janny, L. G. v. Oeveren, Kortgene6. Olga, G. Israël, Kamperland. 3-jarige merries K.L.M.1. ICetischa, Gebr. Leendertse, Kamperland; 2. Banda, J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 3. Dora, A. Breure, Geersdijk; 4. De mannen nu kruiperig en onderdanig. De bijzondere correspondent van A.N.P.-Aneta Jan Goderie seint d.d. 6 Juli uit Berlijn: Gisteren was ik er getuige van hoe een Amerikaansche soldaat zijn contact sleuteltje liet vallen en hoe een Duitsche burger on middellijk op zijn buik onder de auto kroop, om het te zoeken. Een Duitsche vrouw, die er bij stond, maakte zich boos en zei „Hab' doch etwas mehr Stolz, Menschl" Dit voorvalletje typeert de hou ding van de Duitsche bevolking. Mannen, kruiperig en onderdanig, sloven zich uit om te helpen en springen netjes op, wanneer je hen iets vraagt. Zij spelen „Bitte sehrl" en „Jawohl, Herr Offi- zier 1" en verklaren steeds met na druk, dat ze nooit lid van de par tij geweest zijn en dat Hitler Duitschland in het ongeluk heeft gestort. Zij zeggen dat zij altijd wel geweten hebben, dat Duitsch land zou verliezen en dat zij nu zoo blij zijn, dat dc Amerikanen en Engelschen er zijn, De vrou wen zijn ook wel geïntimideerd, maar nemen over het algemeen toch een waardiger houding dan de mannen aan. Het zou te wenschen zijn, dat alle Nederlanders eens een paar dagen in Berlijn konden ronddwa len. Zij zouden al spoedig iets van den druk merken, die er is. De meeste onzer landgenooten hebben vijf jaar onder de bezet ting geleefd en hebben zelf dien druk gekend. Zij wisten zich machteloos tegenover de over macht van de bezetters. De sim pele woorden „Nur ffir Wehr- macht" vormden een onoverkome lijke barriere. Zij kunnen ondanks de feiten moeilijk realiseeren, dat het Der de Rijk nu werkelijk verslagen is en op zijn knieën ligt en dat al die groote schreeuwers, die hen uit hun huizen zetten en hun voor raden en mooiste dingen wegsleep ten, voor wie zij onderdoken en wegkropen,, die hun fietsen gap ten en die de mannen deporteer den, dat diezelfde kerels nu plot seling heel kleine en onbeduidende menschjes geworden zijn, die thans niets meer ih te brengen hebben, die zelf nu telkens voor bordjes „Verboten" staan en die hun hui- zen, hun fietsen, horloges en schrijfmachines moesten afgeven aan de Russen. Wanneer ergens ter wereld duidelijk is, dat Duitschland uit elkaar gerafeld is, als een oude deken en dat de almachtig lijkende „Wehrmacht" en partij vokomen „ausradiert" zijn, dan is dat in Berlijn 1 Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Nijkerk o. d. Vel., J. v. Sliedregt te BleAens graaf. Aangenomen naar N«R»p«et (2e pred.pl,-). J. de Lange te Wilsum. Bedanktvoor Rotterdam- Charlois, A. A. Koolhaas te Daarle. Geref. Kerken. Beroepen; te Apeldoorn (vac. E. I. F. Nawijn), G. Lugtigheid, te Zeist. Afscheid. Ds M. Ros hoopt a.s. Zondag n.m. 4 uur af scheid te nemen van de Geref. Kerk te Krabbendijke. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Veendam, F. Kouwenhoven te Zonnemaire, hulppred. te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Tweetallen te Dedemsvaart, A. Gruppen te Elburg en W. de Graaf te Zutphen; te Haar lem N. L. S. den Boer te Am- sterdam-W. en H. v. Leeuwen te Ermelo. Beroepente Dedemsvaart W. de Graaf te Zutphen. Cand, D. Wijnbeek, laatste lijk hulpprediker .bij dc Geref, Kerk van Bergen op Zoom, is thans weer geheel hersteld cn naar medisch oordeel in staat zijn ar beid te hervatten. Hij is gaarne bereid de kerken te dienen en een eventueel beroep in overweging te nemen. Adres Geuzenkade 61 I, Amsterdam West, tel, 82835. Trudie, A. J. Steendijk, Nieu- werkerk. 3-jarige merries G.M.1.1 Charlotte, I. v. Maldegem, Kortgene; 2. Irene, P.oH. Is raël, Kortgene3. Betsie, C. Vogelaar, Kortgene; 4. Clara, S. Breure, Geersdijk. 4-jarige merries K.L.M.1. Calina, J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 2. Clara, C. J. de Kam, Wissenkerke3. Espira- na, J. C. J. v. d. Velde, Kam perland. 4-jarige merries G.M.1. Cor- rie, Gebr. Leenderse, Kamper land; 2. Cora, Gebr. v. d. Linde, Kortgene; 3. Irene, P. de IJegt, Kats, 4. Hermina, C. J. Schip pers, Kamperland. 510-jarige merries K.L.M.: I. The van Dierkensteen, J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 2. Lady, J. M. de Regt, Kats; 3. Mies, M. v. Oeveren, Kortgene 4. Edith, R. J. Scheele, Wissen kerke; 5. Hèra, R. J. Scheele, Wissenkerke; 6. Julia, C. J. de Kam, Wissenkerke; 7. Char mante, Gebr. v. d. Linde, Kort gene; 8. Ida, M. v. Oeveren, Kortgene; 9. Ada, Gebr. v. d. Zande, Nieuwerkerk; 10. Oda, A. J. Steendijk, Nieuwerkerk; II. Flora, C. J. de Kam, Wis senkerke;. 12. Pollie, A. J. Steendijk, Nieuwerkerk13. Roza, C. Vogelaar, Kortgene. 510-jarige merries G.R.M.: 1. Bertha, J. de Visser, Dom burg; 2. Emma, C. A. Geluk, Wissenkerke; 3. Hermina, P.H. Israël, Kortgene; 4. Mina, Gebr. v. d. Zande, Nieuwer kerk; 5. Elza, C. J. de Kam, Wissenkerke6. Clera, P.H. Is raël, Kortgene; 7. Marianne, J. J. Vogelaar, Kortgene; 8. Irma, C. Vogelaar, Kortgene; 9. Cato, A. Breure, Geersdijk; 10. Mag- da, G. Israël, Kamperland; 11. Martha, P. H. Israël, Kortgene. DE ORGANISATIE VAN DEN LANDBOUW. Te hooge belooning voor de grossiers. De winstmarge wordt besnoeid. De Minister van Landbouw de heer Mansholt beeft er in een te Alkmaar gehouden rede op gewezen, dat het noodzake- Duindorp wordt ingericht als gevangenkamp voor 40.000 man. Het zal volgens deskundigen Wü 2 jaar duren, eer Duin dorp weer bewoonbaar zal zijn, aldus majoor Visser, de com mandant van het in deze wijk te stichten gevangenkamp voor N.S.B.-ers, collaborateurs en zwarte handelaren. De Duit- schers hebben er van alles uit gesloopt en weggehaald wat ze in de bunkers konden gebrui ken. De bewoners van enkele vrijwel onbeschadigd gebleven huizen er toe te laten, zou be- teekenen, dat het slooperswerk zou worden voortgezet, doordat de teruggekeerden wat zij aan kastplanken, deuren enz. zou den missen, uit andere huizen zouden gaan weghalen. Daarom wordt Duindorp ge- vangenkamp, waar de gevange nen in harden arbeid de huizen weer bewoonbaar zullen maken 1 en uit de bunkers en onder- grondsche verblijven terugha len. wat de Duitschers uit Duindorp hebben geroofd. De 40.000 gevangenen, die er zullen komen, zullen in de hui zen worden gelegerd. De aan den buitenkant van Duindorp gelegen straten worden niet door hen betrokken, teneinde ontvuehtingspogingen en con tact met de buitenwereld te voorkomen. Op gevangenen, die trachten te ontvluchten, zal desnoods zonder waarschuwing v/orden geschoten. Voor a-so ciale elementen zal een afzon derlijk blok worden ingericht. Eerst zullen er 150 gevan genen-vaklieden komen, om al les voor te bereiden, en dan komen telkens in groepen van 1000 de gevangenen. Er zijn reeds vrachtauto's rijdende, die bij de N.S.B.-ers nachtleger en gereedschapskisten weghalen, om in het kamp te worden ge bruikt. De kerken zullen in overleg met de kerkbesturen worden gerestaureerd en voor den dienst gereed gemaakt. De eikenhouten lambrizeering der Pniëlkerk, die door de Duit schers was gesloopt en vo^r hun ondergrondsche verblijven was gebruikt, is daaruit weer teruggehaald en op zijn plaats gebracht. In een ruimte waren al een aantal uit de bunkers gehaalde deuren, planken, enz. opgesla gen. De herstelling zal geschie den met bij N.S.B.-aannemers in beslag genomen en uit den Bauhof in de vesting Clingen- daal gehaald materiaal. De ge- heele herstelling van Duindorp zal weinig of geen Rijks- of Gemeentegeld kosten, maar ge financierd worden met de van N.S.B.-ers in beslag genomen gelden. De gevangenen zullen zelf voor het schoonhouden /an hun verblijven en van de straten moeten zorgen. Hygiëne :-al de bijzondere zorg van den com mandant hebber.. Hij hoopt Duindorp binnen IM jaar voor bewoning gereed te hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1