ZEEÜWSCH DAGBLAD Overgang naar de S.D.A.P. DE RQTTERDAMSCHE HAVEN. Inlevering bankbiljetten 1100. 1e JAARGANG No. 82 PROT. GHR. BLAD YOOR ZEELAND Dinsdag 10 Juli'45 Wie mocht meenen, dat de Amsterdamsche predikanten die zich aansloten bij de S.D.A.P. daar met groot enthousiasme zouden zijn ontvangen, vergist zich. Zoo schrijft b.v. „Het Vrije Volk", dat het begrijpelijk is dat men bij het partijbestuur met het toetreden van deze predikanten en andere voor aanstaande mannen ingeno men is. Het is, zegt dit blad, zeer verheugend, dat de denk beelden die wij alt ij d verkondigd hebben, doordringen in breedere kring. „En toch zoo gaat het blad verder willen wij gaarne, dat men zich niet blind staart op deze aanmeldingen. Het mag dan belangrijk zijn, dat deze personen zich in onze rijen scharen, niet minder noo- dig is het, dat de overtuigde de- mocratisch-socialistische arbei der toetreedt, de kantoorbe diende en onderwijzer, de ge wone huismoeder en de dienst bode. Men vergete niet, dat toch de groote massa van het werk moet gedaan worden door de velen, die uit volle overtuiging met overgave van hun persoon er op uittrekken om propagan da te maken voor onze be ginselen. Die in werkplaats en fabriek hunideeë n ver dedigen en uitdragen en daarmee de groote, stertke rots van het socialisme vor men, waarop alle waandenk beelden- van het oogenblik stuk slaan." Wij hebben enkele woorden gespatieerd. Bedoelde predikanten e.a. zijn naar de S.D.A.P. overgegaan, omdat er in het Program 1937 aantrekkeijke dingen staan. Maar van zijn standpunt vol komen terecht, zegt „Het Vrije Volk", dat het toch eigenlijk gaat om de doorwerking van de Soc.-Dem. beginselen. Dat zullen ook zij, die zich nu aansloten, niet uit het Oog mo gen verliezen. Daarop vestigt ook „Het Pa rool" de aandacht, Dit blad be grijpt, dat dit tot moeilijkhe den aanleiding kan gevem» Daarom zullen de Soc.-De-1 mocraten begrip moeten too- nen voor wenschen en bezwa ren, welke bij programmacon structie, partijvorming en sfeer, de christenen op grond van hun levensbeschouwing naar voren meenen te moeten brengen. Maar omgekeerd zullen de christenen nu zij hun intrede doen bij de „linksche" groepee ringen „bereid moeten zijn de daar te vinden levensbeschou wingen als volkomen g e - lijlkberechtigd tegemoet te treden". M.a.w. zij zullen bereidheid moeten toonen het met de ab solute eischen van het Chris tendom op een accoordje te gooien. Of wil men, zij zullen Chris tendom en Humanisme als vol komen gelijkwaardig moeten aanvaarden. Het is bedroevend in hooge mate, dat bedoelde predikanten en andere collega's die hun op treden toejuichen, dit niet blij ken in te zien. Maar het is verblijdend, dat vele eenvoudige gemeenteleden, blijk geven, wat dit betreft, be ter den eisch van het Christe lijk beginsel te verstaan, dan hun geestelijke leidslieden. Van Acker weer bij Koning Leopold. Koning Leopold heeft Zon- dag voor de 4e maal min-presi- dent v. Acker ontvangen als mede den minister van Justi tie, die deel uitmaakt van de Kath. groep in het parlement, j Japansche landing bij Amoy. Japansche troepen zijn geland aan de kust bij Amoy. Na he vige gvechten met Chineesche j troepen moesten ze zich naar Tsjangfoe terugtrekken. Een belangrijk onderhoud fusschen Jinnah en Wavell. Jinnah, de voorziter van de Mohammedaansche Liga, had gisteren een onderhoud met den Britsch-Indischen onderko ning, dat van groot belang wordt geacht voor het verdere verloop der conferentie. Geen Turksche aanspraken op Aleppo. Het Turksche semi-officieele persbureau spreekt tegen, dat Turkije aanspraken zou doen gelden op het gebied van Aleppo. Australië wenscht Nederl. emigranten. Francis Forde, de waarnemende Min.-President van Australië, die Zaterdag uit San Francisco te Sydney is teruggekeerd, heeft over immigratie gezegd, dat in Europa, vooral in Nederland, de menschen bijzondere belangstelling hadden Voor Australië. Elkeen weet, aldus de minister, hoe goede kolonisten de Nederlanders zijn. Ik ben er voor, ze te helpen en tot emigratie naar Australië aan te moedigen, indien zij daartoe het verlangen te kennen geven. Mustangs vernietigden 45 Ja pansche toestellen op vliegvelden bij Tokio. Volgens het Amerikaansche de partement van landbouw zal er in het komende jaar 65 millioen bus hel Noord-Amerikaansche tarwe in Europa noodig zijn. Het geboorte cijfer in de Sov jet-Unie vertoont verdere stijging. 1200 „moederheldinnen" met meer dan 10 kinderen zijn onderscheiden In Frankrijk worden zwarte handelaren met gevangenisstraf van maximaal 10 jaar bedreigd. Volgens een nog niet beves tigd bericht zouden de Polen te Londen hun zetel naar Ierland verplaatsen. Koning Haakon dankte in zijn eerste radio-rede de Noorsche marine. In de baai van Balikpapan hebben twee nieuwe landingen door Ned.-Ind. troepen plaats gehad. Meer dan 1000 marinevlieg- tuigen bombardeerden Tokio, opgestegen van Amerikaansche vliegtuigmoederschepen Van de 100 Nederlanders van 't kamp te Putten, die men op het oogenblik in Duttschland tracht op te sporen, heeft men tot nu toe alleen nog maar een lijst met 21 namen. Daaronder zijn nog dooden. Vlissingen deelt ons mede, dat lichters van meer dan 1000 ton nu door de Dordtsche Kil mo gen varen. Er wordt gewaar schuwd voor blockschepen te ■yVieldrecht. De vrije vaargeul is betond met groene spitse en stompe tonnen en wordt aan gegeven door merklijnen. Sleepbooten kunnen beschik baar worden gesteld, indien Dordrecht van te voren ge waarschuwd wordt. Een der snelste van de wereld. Toen de bevrijding kwam sche nen de Rotterdamsche havens troosteloos. Vernielde kranen, ge zonken schepen, opgeblazen kade muren en tot puin geworden op slagplaatsen en entrepots. In die havens voeren de relief- schepen binnen met biscuits, blik ken vleesch, suiker, kortom met de geheele lawine van levensmid delen, die de gealieerden aan het uitgehongerde Nederland deden toekomen. Het scheen een onbe gonnen werk om die te lossen zon der telefoon, zonder tramverbin dingen, gas en electriciteit. Met werkkrachten, die door den honger van de laatste maanden voor de bevrijding de uitputting nabij wa ren, waarvoor geen warm eten was, die slechte kleeding en nog slechter schoeisel hadden. Daarbij kwam dan nog in het begin gemis aan behoorlijke opdrachten, geen juiste orders, gebrek aan kolen, geen opgaven van de scheepsruim- te, geen sleepbooten, kranen, au to's, fietsenen dat alles in een haven, waar men over de meest moderne hulpmiddelen had beschikt. Maar het lukte. Na iets meer dan een maand van noesten arbeid zijn in de Rotter damsche havens eenige honderden zeeschepen gelost en zijn de ge loste goederen doorgezonden. Bij na tweehonderdduizend ton graan werd verwerkt. Duizenden tonnen stukgoederen werden uit de scheepsruimen gehaald en geëxpe dieerd. Ondanks alles is Rotter dam weer een der snelste havens van de wereld. Daar het sportterrein aan het v. Nispenplein niet gedraineerd is, heeft het gemeentebestuur in samenwerking met de Adviescom missie voor sportbelangen besloten het oude terrein van de V.V. „Ei land Boys", dat door de Duit- schers bedorven was, te egalisee- ren en in orde te maken. Zoo doende zal Vlissingen toch over een bruikbaar sportterrein blijven beschikken. GOES. Vandaag is het 15 jaar geleden, dat het Tamboers- en j Pijperscorps „Excelsior"" werd I opgericht. De eerste jaren waren heel moeilijk. Cent voor cent werd gespaard om instrumenten te kopen. Maar „Excelsior" groeide. Totdat het corps in 1942 moest verdwijnen, daar de N.S.B. het werk wilde annexeeren. Admini stratie en instrumenten doken on der Doch op de dag der be- j vrijding was ons Pijperscorps weer aanwezig en we hopen, dat het nu weer „steeds hooger" met Ex celsior zal gaan. Voor een feest programma op a.s, Zaterdag ver- wijzen wij naar een advertentie in ons nummer van Donderdag. Zondagmorgen wilde de 25- jarige hulpagent van politie, Me- liefste, aan het station te Goes nog op den om 8 uur in de rich ting Vlissingen vertrekkenden trein stappen. Hij kwam te vallen en geraakte onder den aan den trein gehaakten goederenwagen. Ernstig verwond werd hij opge nomen en naar St. Joanna ge bracht. Hier moest zijn linkerbeen worden geamputeerd. (P.Z.C.) 's HEER ARENDSKERKE. De collecte voor de politieke ge vangenen e.a. heeft in deze ge meente in totaal opgebracht f 4034,50. Aagenomen naar Driebergen, C. Smits te Dordrechtnaar As sen, A. H. Hilbers te Emmer- compascuum. Geref. Gemeenten. Tweetal te Dordrecht, M. Blok, cand. te Rotterdam en Chr. v. d. Woestijne te Rid derkerk. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen: naar Haarlem, S. M. A. Daalder te Enschedé en C. P. Hoekema te Hallum. DORDTSCHE KIL VRIJ VOOR LICHTERS BOVEN 1000 TON. De Marinecommandant van Provincienieuws. VLISSINGEN: Tot de collabo rateurs, die te Rotterdam hun be rechting afwachten, behoort de aannemer L. Beider, die de Duit- sche verdedigingswerken op Wal cheren aanlegde. Hetzelfde lot deelen de drie di recteuren van Wilton-Feijenoord. Een verbetering. Kerk en School, Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Delfzijl, cand. Brons te Yerseke. Aangenomen naar Kapelle, J. E. Drost te Zaamslag; naar Nunspeet, J. de Lange te Wil- sum; naar Eist, P. M. van Ga len te Den Bommel. Bedankt: voor Huizen (vac. G. Lans), E. E. de Looze te Hilversum. Geref. Kerken. Beroepente Zuidhorn, D. de Boer te Munnekezijl; te Rot- tertam-Z. (vac. H. W. H. v. Andel), J. C. Hagen te Zwijn- drecht; te Zuilen (U.), P. Vis ser te Vijfhuizen. Chr. Geref. Ketik. Beroepen: te Rijnsburg, M. Holtrop te Hilversum; te Utrecht, B, J. Oosterhoff te Drachten. Kerkel ijke exa mens. De classis Zwolle der vrijgemaakte Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxami neerd en voor den tijd van 3 maanden toegestaan te propo- neeren in het ressort der clas sis de heer J. Bos Jr., cand. te Kampen. D s G. P. B o o d t t. In het ziekenhuis te Hildesheim bij Hannover is tengevolge van de in het' conrentratiekamp ge leden ontberingen in den ouder dom van 42 jaar overleden ds C. F. Boodt, predikant bij de Geref. Kerk van Delft. De Senaat van 't studenten corps aan de Theologische Hooge- school van „De Gereformeerde Kerken in Nederland", „Fides Quaerit Intellectum" is vanaf 4 Juli 1945 als volgt samengesteld: E. J. Duursema, Praetor; J. H. Meijer, Ab-actis, Hoofdweg E 87, Midwolda. (Old.)H. Heule, Quaestor; G. Y. Vellenga, Asses sor I; J. van den Berg Jr, As sessor II. RITTHEM. De Heer B. J. de Meij, Hoofd der Chr. School te Ritthem heeft met begin Juli het onderwijs met pensioen verlaten. Na eerst 12 jaar te Serooskcrke onderwijzer te zijn geweest, was hij sinds 1914 te Ritthem werk zaam. NIEUWDORP. De heer C. Vos, Hoofd der openbare School te Nieuwdorp, gem. 's-Heer Arendskerke, heeft wegens het be reiken van den pensioengerech tigden leeftijd ontslag aange vraagd tegen 1 Sept. a.s. THOLEN. Aan de R.-K. H.B.S. werd deze weelk het einddiplomo uitgereikt aan Henk v. d. Hoeven. Aan de R.H.B.S. aan G. Boender. Hoog water te Vlissingen. Woesdag 11 Juli: 3.53 u. 2.04 M, 16.10 u. 198 M A.N.P. Op- en ondergang van zon en maan. Woensdag 11 Juli: Zon op 5.40 u., onder 22.02 u.maan op 5.31 u., onder 21.31 u. Over deze inlevering is nog nader te melden: Het ontvangstbewijs, dat de bank bij inlevering ver strekt en de geblokkeerde rekening worden gesteld ten name van degenen, die bij den aanvang van 9 Juli 1945 eigenaar waren. De tegoe den zijn niet overdraagbaar. Het is de bedoeling der re geering, aldus de oproep van minister Lieftinck, dat men al dadelijk met de saldi der geblokkeerde rekenin gen belasting zal kunnen betalen en zekerheid zal kunnen stellen voor toekom stige belastingen. Land- en Tuinbouw. De Christ. Boeren- en Tuindersbond. Vorige week hield bovenge noemde Bond een algemeene ver gadering te Utrecht. Alle leden dat zijn de provinciale organi saties waren vertegenwoordigd, De vergadering was in hoofdzaak belegd voor de bespreking van het beleid van de leiding van den Bond in bezettingstijd en de ver kiezing van een Voorzitter en Qprrptnn c De Voorzitter Prof. Mr P. A. Diepenhorst te Amsterdam stelde zich om leeftijds- en gezondheidsr redenen niet herkiesbaar. Tot Voorzitter en Secretaris van den Bond werden daarna met alge meene stemmen gekozen respec tievelijk de heercu C. v. d. Heuvel te Leiden en Mr W. Rip te Voor burg. Prof. Diepenhorst werd dank gebracht voor zijn arbeid voor den C.B.T.B. in het verleden verricht en tevens benoemd tot Ecre-Voorzittcr. Medcdeelingen werden gedaan over den stand der samenwerking met de andere Landbouw- en Laudarbeidersorganisaties. Besloten werd een belangrijk bedrag te fourneeren ter financi- eering van de Stichting voor den Landbouw waarin de zes organi saties thans samenwerken. Voorts werd de wenschelijkheid uitgesproken om de eigen orga nisatie in al zijn geledingen weer spoedig geheel te doen functio- nceren, daar de taak van den Christeiijken Boeren- en Tuin dersbond nog zeer omvangrijk zal zijn. De vergadering besloot een be hoorlijke contributiercgeling in te voeren en zoodra dit mogelijk is allen leden gratis het blad toe te zesden,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1