ZEEUWSCH DAGBLAD Annexatie Duitsch gebied i Een dringende oproep aan de mijnwerkers» Inlevering Bankbiljetten f 100. ie jaargang No. 81 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 9 Juli '45 In zijn namens het Kabinet ge-1 houden radio-rede heeft Minister Schermerhorn er de nadruk op ge. legd dat meer dan ooit de buiten- landsche politiek onze aandacht heeft. „Deze culmineert aldus de Minister in de vraag naar onze verhouding tot het verslagen Duitsche volk. Het Nederlandsche volk' heeft daarmee een rekening te vereffenen op schier elk gebied. Wij zullen daarbij voor onze rechten strijden en niet dulden dat daaraan tekort wordt gedaan, terwille van de wederopbouw van het Duitsche bedrijfsleven. De Nederlandsche regcering zal bij de geallieerde mogendhe den haar eischen tot schadever goeding indienen en in het bijzon der krachtig aandringen op terug gave van door de Duitschers ge stolen goederen en vervanging daarvan, indien zij niet meer te achterhalen zijn. i In ditzelfde verband aanvaardt dit Kabinet ook dc gedachte van Minister van Kleffens om de mo gelijkheid tot schadevergoeding door middel van annexatie van Duitsch gebied open te houden. Deze annexatie is echter zoozeer een zaak, die gedragen of ver worpen moet worden door het zedelijk besef en het zakelijk in- •zicht van ons volk dat de Regee ring er prijs op stelt te bevorde ren, dat door een openbare dis cussie de publieke meening zich hierover in bezonkenheid vormen kan". De Regeering staat dus niet af wijzend tegenover den eisch van annexatie. Maar zij wil, waar het hier een zeer precair vraagstuk betreft, geen overijld optreden. Dit schijnt ons verstandig. Alleen, ook hier geldt dat men het ijzer moet smeden en ook al leen kan smeden, als het heet is. Men kan Duitschland geen grooter dienst bewijzen dan door het op de lange baan schuiven van dergelijke eischcn. Tijd ge wonnen is hier: veel gewonnen. -> Engeland heeft den uitvoer van rijwielbanden verboden, zoodat fietsend Nederland voorloopig op anti-plof of bloote velg blijft aan gewezen, PRINS BERNHARD NAAR INDIË? Het Nederlandsche Leger- blad „Stew Gun" meldt, dat Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard in een interview heeft meegedeeld, het voor nemen te hebben naar Indië te gaan. Voorts verklaarde de Prins, dat het wel 18 maanden zal duren, -voordat ons leger ge schikt is voor den strijd in Indië. Het noodparlement. Zuivering der Kamers door een regeeringscommissie. Naar „Trouw" verneemt stelt de Regeering zich voor de in voering van het noodparlement, dat in de radio-rede van den minister-president werd aange kondigd, op de volgende wijze te doen plaats vinden. In de eerste plaats zullen de beide Kamers der Staten-Gene- raal worden gezuiverd. Deze zuivering zal, zijn wij wel in gelicht, niet aan de Kamers zelf of aan de fracties worden over gelaten, maar worden opgedra gen aan een commissie ad hoe, door de Regeering te benoe men. De op deze wijze gezuiverde Kamers zullen op korten ter mijn worden bijeen geroepen. Aan haar zal een wetsontwerp worden voorgelegd, daarin voorstellen zijn belichaamd tot vervulling der vacatures. Het voornemen bestaat door benoe ming in deze vacatures te voor zien. De benoeming zal worden opgedragen aan den Raad van State, eventueel uitgebreid met een aantal buitengewone leden. De Nationale Adviescommissie zal in de gelegenheid worden gesteld aan den Raad van State over deze benoemingen advies uit te brengen. Het ligt in de bedoeling, dat dit Noodparlement tot aan de verkiezingen zal functionnee- ren. Is er eenmaal op grond der verkiezingen een nieuw parlement gevormd, dan schijnt het' in het vöSrnemen van het Kabinet te liggen zijn ontslag aan H. M. de Koningin aan te bieden. Hervatting dienst Oostende- Dover. De dagelijksche dienst Oosten- de-Dover, welke tijdens den oor log verbroken was, zal binnenkort hervat worden. Twee Belgische schroefschepen zullen den dienst onderhouden. Een dezer is de „Prinses Astrid" een der modern ste schepen van de Belgische koopvaardijvloot. VERLICHT TOELATINGS EXAMEN H.B.S. Bij Kon. Besluit van 27 Juni is het toelatingsexamen tot de Hoogere Burgerscholen verlicht. Het examen zal alleen betrekking hebben op een* onderzoek in de kennis van de Nederlandsche taal en rekenen. Australische troepen op Borneo. Op Borneo vorderden de troe pen van de 7e Australische divisie, 5 K.M. over de baai van Balik- papan, onder bescherming van he vig scheepsartillerievuur. Zij kwamen daar in het bezit van de beide toegangen tot Bor neo's grootste oliehaven. De 7e divisie beheerscht thans de kuststrook van ongeveer 29 K. M. ten Oosten van de straat van Makassar. Volgens latere berichten hebben deze troepen verdere vorderingen gemaakt en dringen zij steed3 ver der het land binnen. Meer zout op komst. De Koninklijke Nederl. Zoutin- dustrie te Hengelo kan, als de kolenaanvoer voldoende blijft meer gaan produceeren. Voorloopig zal ongeveer 600 ton zout per week geproduceerd kun nen worden. Op zichzelf geen on belangrijke hoeveelheid, maar het is toch slechts een derde gedeelte van de normale productie, zoodat vooralsnog zuinigheid geboden blijft. De fabriek te Boekelo is zoo zeer beschadigd, dat het nog ge- ruimen tijd zal duren eer hier de werkzaamheden kunnen worden hervat. Wilde stakingen. In verband met de talrijke wilde stakingen in Twente, waarbij door de arbeiders een 40-urige werkweek wordt verlangd, heeft de commissaris van het Militair Gezag in het district Enschedé er d# aandacht op moeten vestigen, dat ook in dit district de werk tijd 48 uur per week bedraagt, en wettelijk als zoodanig is vastge steld. Het „Oranjehotel" te Scheveningen. De gevangenis in Schevenin gen was tijdens de bezetting een berucht oord. Achter haar muren vierde de Duitsche ter- reur^in al haar verschrikkingen hoogtij. Teneinde een volledig beeld van deze wandaden te be waren, zal met medewerking van de B.S. daarover een boek worden samengesteld en uitge geven. Voor dit doel worden allen, die in het „Oranjehotel" als ge vangenen verbleven, of inlich tingen over gevangenen ikun- nen verschaffen, uitgenoodigd, schriftelijk hun uitvoerige ge gevens in te zenden aan het Hoofdbestuur G.C.-B.S. 13a, Sophialaan la, Den Haag. In den linker benedenhoek van de adreszijde gelieve men op de enveloppe te vermelden „Oranjehotel". Inzending vóór 1 Augustus wordt op prijs ge steld. Korte Berichten» Het huis van Woudenberg, den voormaligen leider van het N.A.F. in Laren, is in beslag genomen en zal worden ingericht als rust oord voor illegale werkers. A.A. De dokter van het Geweste lijk arbeidsbureau te Zwolle, Lee man, ook wel de beul van Nun- speet genaamd, die zooveel Zwol- sche arbeiders naar Duitschland heeft doen zenden, is in Spaken burg gearresteerd, „Trouw" meldt, dat in de po litieke gevangenis te Enschedé thans drie beulen zijn opgesloten, namelijk de Amsterdammers De Worp en Hardlooper en D. Vries uit Oldcnzaal. Prinses Juliana zal Mevr. Roo sevelt een bezoek brengen. Het Zwitsersche genootschap „Helpt de kinderen" onderzoekt de mogelijkheid dezen herfst 2000 Nederlandsche kinderen naar Zwitserland te laten komen voor herstel van krachten. Volgens een verklaring van de Noorsche regeering bevindt Noor wegen zich sinds 7 December '41 in oorlogstoestand met Japan. Dc president van Argentinië deelde gisteravond mee, dat in Agentinië voor het einde van het jaar vrije en algeineene verkie zingen zullen gehouden worden. Door de wijzigingen die presi dent Truman in de Amerikaansche regeering heeft aangebracht, blij- In de mijnstreek is de vol gende oproep aan alle mijn werkers gericht: „Naar aanleiding van een Zaterdag gehouden bespreking stellen wij er prijs op het vol gende te verklaren: Met in stemming hebben wij kennis genomen van het perscommu niqué omtrent het bezoek van den Minister van Verkeer en Energie aan de mijnstreek. Gezien den economischen nood waarin het vaderland verkeert wekken wij alle mijnwerkers in het mijnbe drijf met groote klem op hun plicht tot geregelden arbeid onder alle omstan digheden te vervullen. Wij hebben de stellige over tuiging, dat de Regeering de zuivering en revisie met be kwamen spoed ter hand zal nemen en dat op een spoedige uitwerking der nieuwe pen sioenregeling en de totstandko ming der bedrijfsorganisatie metalle kracht wordt ge werkt." Deze oproep is onderteekend door den beheerder der Nederl. Steenkolenmijnen G. Th. Groot- hoff en voorts door den R.-R. Mijnwerkersbond, de Algem. Bond van werkers in het mijn bedrijf, de Algem. Nederland sche Mijnwerkersbond, de Protest. Chr. Mijnwerkers bond, de Kath. Vereen, van mijnbeambten en de Prot. Chr. Vereen, van beambten werk zaam in het mijnbedrijf. ven er van de 10 leden nog 4 over die ook in de regeering van Roo sevelt zitting hadden. Het Fransche kabinet komt vandaag bijeen om de voorstellen tot wijziging van de grondwet te bespreken in verband met de ka mervorming. Generaal de Gaulle stond aanvankelijk een twee-kamer stelsel voor, maar volgens onbe vestigde berichten, zou er nu een compromis tot stand zijn gekomen, waarbij de generaal een één kamer-stelsel zou aanvaarden. De Austaliërs ontmoeten op Borneo weinig tegenstand. Het verzet is het grootst om Manggar. Varkens en kippen. Blijkens en mededeeling van den Limburgschen voedselcom- missaris, den heer M. J. Dings, zal er begin September ver moedelijk voldoende voeder be schikbaar zijn voor het aan houden van anderhalf millioen varkens en millioenen kippen. De heer Dings heeft de mee ning uitgesproken, dat dit voe der voor het grootste deel ter beschikking zal moeten wor den gesteld van de kleine boe renbedrijven, wier bestaan van de varkens en kippenhouderij afhankelijk is. „Indien men", zoo schreef hij, „gedroogde eieren bezigt voor ice cream of synthetische room- bereiding, bestaat de mogelijk heid, dat het product niet vol doende gesterisileerd is. Het is gebleken", aldus genoemde me dicus, „dat er in gedroogde eieren uit Amerika bacteriën voorkomen, die ingewandsziek ten verwekken". Provinciemeuws. AMERIKAANSCH EIPOEDER. De medicus G. Matthew te Fife heeft naar de „Daily He rald" meldt, in diens functie als medisch officier aldaar aan de volksgezondheidscommissie van genoemd graafschap de waar schuwing gericht, om altijd zorg te dragen gedroogde eie ren, alvorens ze te consumee- ren aan een hooge temperatuur te onderwerpen. Verbetering en uitbreiding treinverkeer Het treinverkeer heeft met ingang van heden weer een be langrijke' verbetering onder gaan. Nijmegen kan nu weer per trein worden bereikt. Ook de stations Wychen, Raven- stein en Oss zullen in het ver keer worden opgenomen. In verband hiermee zullen reizigers uit Zeeland en West-Brabant met bestem ming Nijmegen voortaan te Tilburg moeten overstappen, Zij, die naar Eindhoven en verder willen reizen, zullen dit traject dan rechtstreeks, d.i. via Oisterwijk kunnen afleggen. De dienst Tilburg—Nijmegen wordt 3 x daags in beide rich tingen gereden. Tusschen den Bosch en Eindhoven komt dan nog een aparte treinverbinding, die 5 x per dag het traject in beide richtingen zal afleggen. In verband hiermede is ook een wijziging gebracht in de diensten op de Zeeuw- sche lijn. De eerste trein om 5 u. uit Goes en waarop een bus uit Middelburg aansuiting geeft, Als eerste maatregel om den geldovervloed in ons land in te perken, heeft de regeering besloten alle bank en muntbiljetten van 100, met ingang van heden, 9 Juli 1945 als wettig betaal middel ongeldig te verklaren, leder kan bedoelde biljetten tot uiterlijk Vrijdag 13 Juli a.s. inleveren bij een handels bank of boerenleenbank, waar dan voor iederen in- leveraar een rentelooze reke ning wordt geopend. Men is verplicht al zijn biljetten bij dezelfde bank in te leveren. Degenen, die op rechtmatige wijze hun geld verkregen hebben, behoeven niet be vreesd te zijn, dat hun ge blokkeerde geld waardeioos is geworden. rijdt in plaats van tot Eindho ven» tot Blerick (Venlo). Dè trein die om 11.13 u. uit V1 s s i n g e n vertrekt, rijdt voortaan niet verder dan tot Goes. Om 13.47 u. gaat dan een trein van Vlissingen die tot Blerick loopt, vertrek Middel burg 14.05, Arnemuiden 14.15, Lewedorp 14.25, Arendskerke 14.34, Goes 14.48, Kap.-Bieze- linge 14.59, Kruiningen 15.14, Krabbendijke 15.28, Rilland 15.38 u. De trein die om 16.32 te Vlis singen arriveerde begint van Goes af te loopen, vertrek 15.30. De trein Bergen op Zoo mG oes vervalt d u s. Verder komt er een trein ora 13.17 u. uit Blerick aan. Hiervan zijn dc verttrektijden uit Rilland 11.26, Krabbendijke 11.36, Kruiningen 11.50 Ka- pelle-Biezel. 12.05, Goes 12.21, Arendsk. 12.31, Lewedorp 12.40, Arnemuiden 12.50, Mid delburg 13.02. Stopt te Souburg, Vlissingen A 13.17. Dc laatste trein Ikomt even eens van Bjerick en wordt een uur vervroegd: vertrek Rilland 21.04, Krabbend. 21.14, Krui ningen 21.28, Biezelinge 21.43, Goes 21.52. Een bus geeft dan nog verbinding naar Middel burg. KLOETINGE. Onder groote belangstelling werd Vrijdagmid dag het stoffelijk overschot van dhr F. Oele, alg. procuratiehouder van de R'damschc Bankvereen, te Goes, ter aarde besteld. Personeel van dit kantoor alsmede leden van het kiescollege droegen de baar. Nadat de kist was neergelaten,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1