PROTESTANTSCH-CH RISTE LIJK BLAD VOOR ZEELAND Herstel van de democratie. De lucht klaart op. Staking in de Rotterdamsche haven. lég.'agf- sn Tsleteveter. De eerste vijf gijzelaars, die in 1942 werden vermoord. In het belang van de zaak, la ten we, no de rede van Minister Schermerhorn in ons bezit is, hier volgen wat deze bewindsman om trent het herstel der normale ge zagsverhoudingen heeft gezegd. Na er op gewezen, te hebben dat het Militair Gezag zoo spoedig mogelijk moet worden geliqui- deert vervolgde de Minister: In de tweede plaats is voor het herstel der gezagsverhoudingen noodzakelijk, dat de democratische organen worden hersteld, door middel waarvan het volk controle kan uitoefenen op en deelnemen aan het bestuur, en waarin de overheid verantwoording kan af leggen van bepaalde daden. De openbaarheid is hierbij een der essenciëele punten van de demo cratie. Het optreden van allerlei plaat selijke colleges van advies, welke niet in het openbaar werken, kan daarom de werking der normale organen niet vervangen en belem mert het ontstaan van klare ge zagsverhoudingen. Het herstel van de vertegen woordigende colleges zal zoowel voor Staten-Generaal, Provinciale Staten als voor de gemeenteraden geschieden. De methode, die bij dit herstel zal moeten worden gevolgd, zal nooit in overeenstemming kunnen zijn met de wettelijke voorschrif ten. Bij de thans aanwezige zeker heid, dat men zich niet aan de wet kan houden, zal een oplossing moeten worden gevonden, die de beste vruchten kan afwerpen en de geringste politieke spanningen tengevolge heeft. Bij de samenstelling van de colleges, welke het volk tot de eerstkomende verkie zingen zullen vertegenwoor digen zal rekening moeten worden gehouden zoowel met hen, die daarin vóór 1940 zitting hadden als met hen, die tijdens de bezetting, het zij in of buiten de verzets beweging, verantwoordelijk heid hebben gedragen. Ook voor eerstgenoemde cate gorie gelde, dat mag worden ver langd, dat zij het vertrouwen van het volk gedurende de jaren der bezetting niet hebben verloren. Het kabinet meent, dat in dit verband de z.g. nationale advies commissie een belangrijke taak kan vervullen, in het bijzonder bij het samenstellen van een nood- parlement, dat door ons noodzake lijk geacht wordt. Deze nationale advies-commissie is in beginsel gevormd in het Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. een zuivering moeten zijn onderworpen. Dit noodparlement zal in func tie blijven tot de eerstkomende verkiezingen, de technische voor bereidingen daarvan zullen zoo j spoedig mogelijk ter hand worden genomen. Het tijdstip der ver kiezingen wordt echter niet alleen bepaald door de technische moge lijkheden alleen. Er dient aan het volk ook ge legenheid te worden gegeven, zich een denkbeeld te vormen omtrent Meermalen is de vraag gesteld: wat wil toch eigenlijk de Nederl. Volksbeweging. Aanvankelijk werd ontkend dat we hier met een nieuwe politieke partij te doen hadden. In de onlangs gepubliceerde „Oproep" werd het in het midden gelaten. Maar de lucht begint nu op te klaren. In een te Goes gehouden ver BUREAUX te: MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZENLittooy's Boekhandel, Telef. 2052 1o JAARGANG No. 78 DONDERDAG 5 JULI 1945 '•loog water te Vlissingen. Vrijdag 6 Juil: 12,09 u. 1.89 m. i N.A.P. Zonsopkomst en -ondergang. Vrijdag 6 Juli: op 5.36 u., onder 22.05 u. Maansopkomst en -onder gang. Vrijdag 6 Juli: op 1.12 u., on der 16.48 u. de vraagstukken, die thans de po- gadering heeft de algemeene sec- litieke scheidingslijnen bepalen, en retaris de heer Haverman een wel aan de hand van hetgeen aan practisch werk en reëele plannen eenerzijds, aan oppositie anderzijds zichtbaar wordt. Het- beperkte geestelijke verkeer en de zeer on voldoende pers vertragen dit pro ces zeer wezenlijk. rede gehouden, waaruit duidelijk blijkt in welke richting deze Be weging zich beweegt. Daarin werd o.m. gezegd dat nieuwe partijvorming noodig is. Deze partijvorming moet vóór de eerste verkiezingen haar beslag Wij meenen, dat zonder bijzon- hebben gekregen. Het beraad mag dere omstandigheden hiervoor ze- met m Jang duren, want dan zal ker met een jaar moet worden ge- de N.V.B. zelf het initiatief tot rekend. Intusschen kan de regee- partijvorming nemen en recht- ring eerder voor beslissingen van streeks ingrijpen. zoodanige draagwijdte worden ge plaatst, dat zij daarvoor een uit spraak van het volk noodig acht. Ook een eerder conflict met het noodparlement zou tot verkiezin gen moeten voeren. 'ren aanzien van de samenstel ling van gemeenteraden overweegt de regeering op grond van de ervaring, die inmiddels is opgedaan, voor de later bevrijde provincies een wijziging van het uitvoeringsbesluit tot stand te brengen. In de derde plaats willen wij in dit verband wijzen op het vernieuwend element in de gezagsverhoudingen, in dien men bij de organisatie van het bestuur organen van het volksleven zelf sterker betrekt dan tot heden toe het geval was. Eenerzijds bij de voorbereiding van maatregelen door middel van aan de regeering te verstrekken advies, anderzijds bij de toepassing van allerlei door de regeering te geven voorschriften en verorde- Een soort ultimatum dus. De partijen hebben nog een kans om te gaan in de richting door de N.V.B. voorgeschreven, maar doen zij dit niet, dan zal zij zelf de leiding nemen. Met nadruk wordt tenslotte nog uitgesproken, dat de vorming van een z.g. Christelijke Nationale partij, als combinatie van A.R. en C.H. wordt afgewezen. Wij weten dus nu, waar wij aan toe zijn. voorjaar van 1945, dus tijdens de ningen kunnen daartoe door de bezetting en is voor tweederde regeering bevoegdverklaarde col aangewezen door het groot bur- ieges een zelfstandige taak ver ger comité, waarin naast vertegen- vullen, terwijl zij ook in daar- woordigers van politieke partijen voor jn aanmerking komende ge en nieuwe stroomingen, ook repre- vallen verordenende bevoegdheid sentanten van sociaal-econo- zullen kunnen uitoefenen. Indien mische groepen, van het cultu- men 0p deze wijze de burgers reele leven en van de illegaliteit een plaats hadden. bij het vervullen van de overheids taak betrekt, voorkomt men het De regeering stelt er prijs gevaar van de overheersching van oo en vertrouwt, dat de re- het vrije volksleven door het amb- geling op het noodparlement telijk apparaat en verkleint met zal worden aangenomen in den afstand tusschen burgers en de vergadering der in 1940 overheid. fungeerende Staten-Generaal, Door dit complex van maatre- nadat tot haar bijeenroeping bij afzonderlijk Koninklijk Besluit een machtiging zal zijn verkregen. Uiteraard zal deze vergadering vooraf aan gelen hoopt de regeering er in te slagen, binnen redelijken termijn de zoozeer gewenschte klare ver houdingen in onze bestuursorganen te herstellen. Minister Schermerhorn doet een beroep op beide partijen In de Rotterdamsche haven is vorige week een wilde staking uitgebroken, uitgaande van de z.g. eenheidsvakbeweging. De aanlei ding zou gelegen zijn in het feit, dat havenbewakingstroepen van de N.B.S. geschoten zouden hebben op een boot, die arbeiders van de Waalhaven naar den wal bracht. In verband met deze staking richtte de Min.-President Prof. W. Schermerhorn via de radio het woord tot het volk van Neder land, waarbij hij zeide, dat eener zijds de werkgevers met moeilijk heden worstelen, anderzijds de ar beiders niet terug willen naar de toestanden van voor den oorlog. De ministerraad heeft zich hier ernstig mee beziggehouden. Zij ziet de noodzakelijkheid in om te komen tot verbetering van sociale toestanden, maar dit is onmoge lijk temidden van chaos en onrust. Het arbeidsleven moet een rechts- Naar de Minister-President me dedeelde is een eisch tot loons- verhooging inmiddels ingewilligd. Tegelijkertijd werden 12 eischen ingediend waarvan sommigen be grijpelijk en redelijk, anderen ech ter onredelijk. Zoo die van schoe nen en. textiel, terwijl tienduizen den dat niet hebben. Een andere eisch was: verplichte organisatie voor allen. Het werd er wel niet bijgezegd, maar het bleek, aldus de min.-pres. uit rede voeringen op vergaderingen, dat hier gedoeld wordt op de eenheidsvakbeweging. Dit zal de regeering nooit aanvaar den. Men zal zich in vrijheid kunnen organiseeren. De regeering is bereid de een heidsvakbeweging, die practisch de vierde vakbeweging is geworden, te erkennen, mits zij zich houdt aan de spelregels: Niet eerst sta- orde worden. Iedereen, werkgever ken en dan het gesprek aanknoo en arbeider, dragen verantwoorde- pen, maar eerst en vooral het ge lijkheid voor het totstandkomen sprek. van die orde. De regeering heeft zich ge- De regeering had gehoopt, dat noodzaakt gezien zich met dit de betrokkenen na de bevrijding ernstig conflict te bemoeien. Mi- rond de tafel waren gaan zitten nister Drees heeft op het stad- om uit te maken welke mogelijk- huis besprekingen gevoerd met heden aanwezig waren om tot een werkgevers en arbeiders, menschwaardige toestand te ko- De Regeering doet een ern- men. Dit is niet gebeurd. stig beroep op de arbeiders De oude methode is toegepast, het werk te hervatten. Zes Ook nu weer zagen wij van schepen liggen te wachten werkgeverszijde het weinig ver- en een belanrijk aantal zal heffende schouwspel van zien, bij voortduring der staking hoever zij konden gaan, i.p.v. vast- naar andere havens worden stellen, hoe het moest zijn, van verwezen buiten het land, eerst weigeren en later toegeven, wat zijn weerslag zal hebben De strijd bij Balikpapan Terwijl er naar 't binnenland toe weinig verandering in de situ atie te melden is, hebben de Au stralische troepen Sepingan, dat 10 km. O. van Balikpapan ligt, alsmede startbanen voor vlieg tuigen in de nabijheid van deze stad en bij Manggar veroverd. Een kuststrook van 18 km. is nu in geallieerde handen. Balik papan ligt in puin, de olie-instal laties zijn vernield. en op N.-W. Borneo. Op N. W.-Borneo zijn de Au straliërs langs de spoorlijn naar Jesselton eveneens 10 km. opge rukt. De stad Lumat kwam hier in hun bezit. Boodschap van Koning Leopold aan zijn broer. Koning Leopold heeft aan Prins-regent Karei een vertrou welijke boodschap gezonden, even als aan Min.-Pres. van Acker. Men meent te weten, dat hier een aanwijzing ligt voor het aftreden van den koning. Goebbels' lijk gevonden? Een Russische film-operateur zou in de Rijkskanselarij te Berlijn het lijk van Dr Goebbels gevonden hebben, aldus radio Moskou. Er waren pqgingen ge- gedaan, het met benzine te ver branden. Churchill naar Hendaye? Volgens Fransche geruchten zal zal Chyrchill met zijn vrouw en dochter binnenkort een 14-daag- sche vacantie doorbrengen in Hendaye aan de Fransch-Spaan- sche grens. Overwinningsparade te Berlijn. De overwinningsparade te Ber lijn van de Britsche, Amerikaan- sche, Fransche en Russische troe pen zal einde deze week plaats hebben. Het probleem Teschen zal ver moedelijk aan de „Big Three" worden voorgelegd. Aan de besprekingen over Tan- ger, die nog niet begonnen zijn, zal mogelijk ook Rusland deel nemen. Harry Hopkins, de speciale ge zant van pres. Truman, zal dezen om gezondheidsredenen niet naar Berlijn vergezellen, wel zal Davis, de vroegere ambassadeur der V.S. in Moskou, vermoedelijk aan de conferentie deelnemen. 1000 Ned. SS-mannen worden binnenkort aan 't opruimen van landmijnen gezet in Gelderland. Er wordt in ons land een regi ment stoottroepen gevormd, be staande uit 6 batailions, elk van 800 man. Provincienieuws. gevangenen, arbeiders uit Duitsch- land, gijzelaars, enz,, ons land weer binnen en hebben deze men- schen vaak gebrek aan practisch alles. In iedere plaats zal nu door het plaatselijk HARK-Comité een in zameling worden gehouden. Een ieder zal begr jpen, dat in de eer ste plaats behoefte is aan giften in natura, hoewel ook geld wel kom is. Laten diegenen, die zoo gelukkig waren niet getroffen te zijn, reeds nu hun gedachten eens laten gaan, wat zij zouden kun nen afstaan. Bedenkt wei, vele kleintjes ma ken een groote en groot is de nood die wij met elkaar kunnen en moe ten trachten te lenigen. Alles is welkom, kleeding, huis houdelijke artikelen, meubilair, al les zal een goede bestemming krij gen. Misschien zullen de bewoners van een getroffen plaats of streek zich afvragen of bij hen nu nog iets weggehaald moet worden, maar bedenkt dan dat dergelijke getroffen gebieden wel offeren, maar méér terugkrijgen. Het is hier: allen voor allen. Zeeuwen, toont Uw alom bekende bereidheid tot helpen door de ko mende inzameling te doen slagen. SAMENWERKING VAN ALLE LANDBOUWORGA NISATIES IN ZEELAND. In de „Prins van Oranje" te Goes, had gisteren een vergadering plaats van alle landbouworgani- j echter door allerlei invloed laten saties in Zeeland. Hierbij werd terugdringen, zij is aan geeste- STAKING OP DE STAATSMIJN MAURITS. De gasproductie is stopgezet. Op de staatsmijn „Maurits" te Lutterade is Dinsdag een wilde staking uitgebroken. Slechts 28 mijnwerkers zijn af gedaald. Een dreigende staking op de Oranje-Nassau I te Heer len is ingelast in afwachting van' de resultaten der thans plaats hebbende conferenties. Op de cokesfabriek van de Maurits heeft de commissie van Bijstand het werk ge staakt. De gasproductie is stop gezet. Hoewel de vakbondleiders de stakers hebben opgeroepen het werk terstond te hervatten is de staking op de „Maurits" voort gezet. Ir Groothof, directeur der Staatsmijnen, deelde mede, dat de staking 3 a 4000 mijnwer kers omvat. Hij zal de regee ring verzoeken de revisie-com missie ter beoordeeling van de gestes der mijndirectie te be noemen. Hij kent de motieven der stakers niet, Minister van Schaik had te Heerlen een drie-daagsche conferentie met mijnbesturen, mil. gezag en vakbonden. De conferentie welke vermoedelijk de zuive ring van het mijnbedrijf behan- handelde was reeds voor de staking vastgesteld. volledige overeenstemming bereikt lijke bijziendheid gaan lijden, aan betreffende toekomstige samen werking in nauw verband. „Zij hebben de mouwen opgestroopt." Amerikaansche afgevaar digde over Nederland. Oharles Hower, afgevaardig de voor Iowa, heeft in het Huis van Afgevaardigden uitvoerig over Nederland in den oorlog gesproken. Hij zeide: De Nederlanders hebben letterlijk en figuurlijk de mouwen opgestroopt en zijn aan het herstel van hun land begonnen. Zij, die de zee hebben bestreden, zijn niet gauw terneergeslagen. Het ge daver van boor en hamer zal samengaan met het Nederland- sche geschutvuur in de Stille Zuidzee. De energie en vlijt van het volk in Nederland zullen ten volle gewijd worden aan het opbouwen van strijd krachten in de Stille Zuidzee, want de Nederlanders besef fen, wat wij geleerd hebben, n.l. dat geen enkel volk ter wereld ook i maar voor een oogenblik zijn waakzaamheid kan verminderen, zoolang er barbaren op de loer liggen. (A.-A.) de stelinggodsdienst voor de binnenkamer. Door den overval in 1940 en het gif van de nieuwe heidensche leer werd de Herv. Kerk einde lijk wakker; vooral bij het Syno daal Bestuur kwam de drang tot getuigen, het eene fiere getuigenis van de zijde der Kerk verscheen na het andere. Zoo gaf God in deze verdrukking ritselingen van nieuw I leven. Nieuwe wegen werden ge- I zocht, nieuwe banen geopend. Spr. is benieuwd te vernemen, hoe in de kringen der S.D.A.P. van dhr de Priester, in leven hoofd der school en gedurende 40 jaar dir. van de zangvereeniging eveneens een korte herdenking plaats vond. Op 12 Oct. 1944 kwam dhr de Priester bij een luchtaanval om het leven. Ds Bunjes en de voorz. van de zang ver. voerden het woord, waarna het lievelingslied van den over ledene gezongen werd. Op 30 Juni waren er kinder spelen, een gecostumeerde korf balwedstrijd en muziek. ARNEMUIDEN. Alhier is weer opgericht een Staatkundig Geref. Kiesvereeniging met 47 le den. In het bestuur zijn gekozen de heeren: J. J. v. Horssen; B. Marijs Jzn.M, de Ridder; J. v. Belzen Dzn.B. Marijs Czn. ST. PHILIPSLAND. Een prachtig resultaat bereikte het comité, dat hier reeds tijdens de bezetting werd opgericht ter on dersteuning van de nagelaten be trekkingen van hen die in open lijken of ondergrondschen strijd hun leven voor het vaderland lieten. Voor dit doel werd n.l. f 23966,12 bijeengebracht. Kerk en School. wordt gereageerd op dezen stap der 7 predikanten, die deze partij nu voor de vraag stellenop welke van de Doopsgezinde predikanten geestelijke grond zult gij nu gaan te 's-Gravenhage. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Bierum, A. J. Vis ser, cand. te Nieuw-Buinen; te Eindhoven en te Leeuwarden A. Groot te Spijk (Gr.)te 's-Gra- venhage (24e pred. pi.) I. P. v. d. Waal te Haarlemte Huizum G. v. Leeuwen te Koudum; te Schiedam (vac. J. W. Tonsbeek) Dr W. C. v. Unnik, em. pred. te Vlaardingen en (vac. J. Swart) G. Koch te Leiderdorp. Bedankt voor Woubrugge A. Sonneveld te Terheijde. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Zaandam D. Hen stra te Haarlem-N. en H. v. Leeuwen te Ermelo. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Voorburg C. H. Lindeboom te Kampen. Ds A Keuter t In den ou derdom van 53 jaar is in het con centratiekamp te Bergen-Belsen overleden Ds A. Keuter, de nestor Opbrengst collecte O. I. W. op Walcheren: Middelburg f 5715,99; Vlissingen f 2566.23; Nieuwland f 2275,05Westkap., Domb., en Aagtekerke f 1075, Souburg en Ritthem f 555,15 Zoutelande f 587,Veere f 486,69; Arnemuiden f 428.19; Oostkapelle f 362,24Meliskerke leven? Zij willen overal waar de ge legenheid geboden wordt den Naam van den Heer der Kerk uitdragen, hun geestelijken invloed doen gelden. Wil ons volk tot een gemeenschap komen dan moet het uit zijn met de Liberale idee van „ieder voor zich en God voor ons allen". Gode zij dank, de bevrijding der Herv. Kerk is aanstaande, het nieuwe besef van verantwoorde- 'ijkheid wordt gevoeld, en maat regelen zijn in verren staat van uitvoering. Ten aanzien van de geestelijke en materiëele stroo mingen moet de Kerk een duide lijk geluid laten hooren. Laat arbeiders en inteliectueelen zich maar aansluiten bij andere richtingen als er maar een samen werken kan zijn tot oplossing van de groote vragen van dezen tijd. Spr. stond nog stil bij de ver anderde houding van de S.D.A.P. en citeerde uitspraken van Mevr. H. Roland Holst. Tot slot wees hij op de belangrijke taak van Ds A. du C r oi x t. In het concentratiekamp te Bergen-Bel sen is tengevolge van paratyphus in den .ouderdom van 35 jaar over leden Ds A. du Croix, predikant bij de Doopsgezinde gemeente van Winschoten. Het telegraafverkeer met het buiten'and is nog zeer be perkt, maar er wordt naar ge streefd, zoo spoedig mogelijk het beter geoutileerde Amsterdam weer tot centpaal punt voor de buitenlandsche verbinding te ma ken. Wij beschikken over een ka belverbinding van Eindhoven via België naar Londen. Er is een radioverbinding met New-York en Paramaribo alleen voor Regee- rings- en persverkeer en telegram men, die uit het buitenland aan komen met de aanwijzing „ant woord betaald". Alle krachten worden ingespan nen, om meer capaciteit te ver krijgen, teneinde aan de verlan gens van den handel te kunnen voldoen voor een snelle corres pondentie met Engeland en Ame rika, maar toestellen en verbin dingen zijn naar Duitschland ge voerd en worden als geallieerde oorlogsbuit beschouwd. De ver deeling daarvan wordt door de bedrijfsleiding van de P.T.T. niet altijd gewaardeerd. Wat de binnenlandsche verbin ding betreft, is onderling tele- graafverkeer mogelijk tusschen de kantoren in Groningen, Friesland en enkele kantoren in Drente, In het Zuiden zijn nog geen onder linge telegraafverbindingen moge lijk. Het telefoonbedrijf is zeer ernstig getroffen. In het Zui den en Oosten is veel gebeurd. De telefooncentrales te Breda, 's-Her- togenbosch, Nijmegen, Arnhem, Zwolle o.a. zijn bijna volkomen vernield; Door de vernieling der appara tuur is een groot gat geslagen in onze telefoonverbindingen. Bij den wederopbouw zal rekening worden gehouden met de nieuwste tech nische vorderingen. Het zal nog lang duren, voor een vooroorlogsch telefoonver keer mogelijk zal zijn, daar den bezetter slechts leege magazijnen heeft achtergelaten. Er is een voorloopig plan opgemaakt, om de meest interlocale geleidingen tus schen de verschillende centra des lands zoo spoedig en in zoo ruim mogelijke mate weder in gebruik te stellen. In het Westen des lands valt de schade aan telefooncentrales wel mee. Van de groote steden moest alleen de centrale „Bezui- denhout" te 's-Gravenhage buiten gebruik worden gesteld. Door op zettelijke vernielingen of het springen van bruggen zijn echter kabels op diverse punten ernstig beschadigd of defect. HUN LIJKEN ZIJN BIJ GOIRLE GEVONDEN. In de bosschen bij Goirle executeerd. (N.-Br.) op enkele honderden Maar niemand zou geweten meters van de Belgische grens, hebben, waar hun lijken ver zijn de lijken gevonden van de borgen waren, indien niet een xf S^Umin,PQIder 969,75' -den enkeling om ook anderen te Totaal f 15.001,19. wjjzen Qp he{ licht> dat in MIDDELBURG. C o n c e r- tus is opgegaan. Van de gelegen- t e n. In de maand Juli zullen op heid tot het stellen van vragen de Muziektent op het Molenwater werd door enkele aanwezigen ge- de volgende openbare concerten bruik gemaakt. O.a. werd opge- plaats vinden: merkt, dat in S.D.A.P.-kringen de 4 Juli: Crescendo; 11 Juli Mid- toetreding van de predikanten niet Ten bate van gedupeerde landgenootsrt. delb. Muziekkorps18 JuliOe fening na den Arbeid; 25 Juli Middelb. Muziekkorps. De aanvang der concerten is 8 uur. Bij slecht weer vinden de concerten Zaterdag d.a.v. plaats. VLISSINGEN. Kerk en S. D. A. P. Dinsdagavond trad voor de Ned. Herv. Gemeente in de Nieuwe Kerk op Ds F. Don van Oostkapelle met het onder werp: „Wordt de Herv. Kerk S. D. A. P. Bij het vernemen van het bericht dat 7 Herv. pre dikanten te Amsterdam zich voor het lidmaatschap van de S.D.A.P. hebben opgeheven zullen velen verwonderd hebben gestaan; voor Spr. was het een oogenblik van blijde verrassing. De Kerk heeft zich veel te lang afzijdig gehou den van het politieke en sociale leven, deze predikanten hebben den Ons wordt plaatsing gevraagd zedelijken moed gehad de anti- Dit is geen kracht maar zwakheid. In overleg met elkaar moet er tot gerechtvaardigde so ciale toestanden gekomen worden van het volgende: Ook Zeeland zal in de week van 915 Juli haar steentje kun nen bijdragen aan het vele werk wat de HARK ten bate van onze op de voedselvoorziening. Maar meer nog dan het op de boeg te gooien van de voedselvoor ziening, wilde de Regeering het laten aankomen op de oprecht- gedupeerde landgenooten doet en De arbeiders hebben het op een heid der arbeiders en hun ver- nog gaarne zou willen blijven conflict laten aankomen, omdat zij trouwen in haar sociaal beleid. doen. op diefstal gecontroleerd werden j De Minister-President eindigde De nood in Noord- en Midden- en de N.B.S. wellicht te vlug ge- met een beroep op de arbeiders, Limburg, Arnhem, de Betuwe, N.- schoten hebben. Maar is het schie- maar ook op de werkgevers, die W.-Brabant, W. Z.-Vlaanderen j these op politiek terrein te ver werpen, zij hebben niet hun rok gekeerd maar zij zeggen nu tot onverdeeld gunstig was ontvangen en dat nog groote groepen in de partij steunen op de diepgewortel de beginselen van het Socialisme. GOES. In de „Prins v. Oranje" was gisteren een gezellige avond voor de gerepatriëerden belegd door het H(ulp) I(n) N(ood)- Co(mité) der Herv. Kerk, dat de verzending van paketten der ge meente aan arbeiders in Duitsch land heeft georganiseerd. Dhr van Melle, die steeds de ziel van dit mooie werk was, open de de avond, waarna Ds Odé na mens den Kerkeraad sprak, ter wijl dhr de Kruijter iets van 't „loopende-bandwerk" van de toevallige omstandigheid een Nederlandsche getuige in de buurt had gebracht van de plaats der executie. Op 15 Aug. des ochtends te kwart over vier hoorde name lijk een jachtopziener in de Ro- het geiuid liep in de eerste gijzelaars, die op 15 Aug. 1942 vielen als slachtoffers van de Duitsche terreur. Onder hen bevonden zich drie vooraan staande Rotterdammers, t.w. de heeren Willem Ruys, direc teur-generaal van den Rotter- damschen Lloyd, Chr. Benne- vertsche bosschen kers, hoofdinspecteur van po- van schieten. Hij litie en Mr Rob-Baelde. De an- richting van het geluid, maar stuitte toen op Duitsche auto's werd teruggestuurd. Toen hij twee dagen later in de pers dere slachtoffers waren: E. O. G. Graaf van Limburg Stirum, uit Arnhem, en Baron Alex Schimmelpenninck van der las van de executie, combineer- Oye uit Noordgouwe (Z.). (1e hij het een met het ander. Zooals men zich herinneren Maar drie maanden lang werd zal, was er op 7 Augustus 1942 het terrein angstvallig door de een bom neergelegd op het Duitschers bewaakt, spoorwegviaduct te Rotterdam Zoodra het toezicht echter ter hoogte van de Meent. Het verslapte, heeft de jachtopzie- projectiel ontplofte ontijdig. De ner tezamen met zijn patroon geringe uitwerking bewees, dat een onderzoek ingesteld waar de vervaardiger zeer opper- bij men al spoedig de zeker- vlakkig te werk was gegaan. heid kreeg, dat er menschen Generaal Christiansen meende er een daad van terreur in te moeten zien en hij stelde een termijn van zes dagen, bir.nen welke de dader zich moest melden; gebeurde dit niet, dan zou een aantal gijzelaars wor den neergeschoten. Deze mede- deeling drong ook door in het kamp van St. Michielsgestel en dat van Haaren (N.-Br.) met het gevolg, dat er groote onge rustheid heerschte onder de begraven lagen. Voorloopig werd het graf weer gesloten, bevreesd als men was, zelf in moeilijkheden te geraken. Na de bevrijding heeft de jachtooziener opnieuw laten graven en in een twee meter diepen kuil vond men de vijf lijken en voorts evenveel palen met groote spijkers aan den achterkant, alsmede blinddoe ken en touwen. Men had over alles een laag ikalk geworpen. De executie viel nu gemak ten van de N.B.S. een reden om zich ook bewust moeten zijn, dat en Walcheren, om slechts enkele S.D.A.P. gram van Actie van 1937 van de de arbeid neer te leggen? Natuur- zij een gemeenschapsdienende te noemen, is nog zéér groot. lijk niet. De Kerk heeft trouw het eene functie hebben. Bovendien stroomen de krijgs- noodige verkondigd, zij heeft zich tigheid plaats, terwijl op het graf 'ffinc™evërtSdeCTEen Interview bHde*k"mpen'v\uT Mn^-tal keiijk genoeg te reconstruee- met 5 gereratrië'erden door dI hunner foto's maalkte' Een 5°- ren' De waren, eerst met 5 gerepatrieerden door Dr gijzelaars leefde van dat aan den paal geoonden, daarna Da^baar genoot groote belang- s .geblinddoekt en vervolgens stelling. Voorts moeten genoemd u A»™'- dood geschoten. De ontzielde lichamen heeft men daarna in de kuilen geworpen, waarna men alle sporen van deze mis daad heeft weten uit te wis- schen. In de vijf kleinere kui len hadden de palen gestaan. De familie heeft de slachtof fers aan de gevonden goederen herkend, zoodat hun identiteit vaststaat. Nadat Dr Bosman uit Tilburg de sectie had ver richt, heeft men de stoffelijke resten van de slachtofters naar de Algemeene Begraafplaats te Tilburg overgebracht. In den avond van 14 Augus tus werden de heeren Ruys en Bennekers, die in Haaren ver toefden naar St. Michielsgestel overgebracht, en evenals de am dere drie uitgekozen slachtof- worden de declamaties van dhr v. Gelderen en de uitstekende muziek van een strijkje onder leiding van dhr Tamminga. Ook de pauzes s -S- J C T-, A r, U U. m°gen niet vergeten worden, de leiding de S.D.A.P. jullie hebt waarjn 0p thee, broodjes, Eng. -.. als beginsel het Historisch Maten- sigaretten en kersen werd getrac- Iers werden zij in een afzon- aiisme verlaten, verder hebben ze teerd dank zy de medewerking derlijke kamer opgesloten, waar goeden grond te zeggen, dat de van meerdere bakkers en slagers Klassenstrijd als wapen werd ver- en de Kon Marine. Ds Korevaar worpen. Door hun toetreden on- sjoot deze zeer geslaagde avond, derschrijven zij het zakelijk Pro- BORSSELE. Op de 29e Juni had hier op het graf van 3 En- gelsche militairen een korte plech- zij een afscheidsbrief mochten schrijven en geestelijken bij stand ontvangen. Inmiddels wa ren eenige hooge Duitsche offi cieren gearriveerd, die van het komende gruwelijke schouw spel getuigen wilden zijn. Kort daarop werden de gijzelaars ge-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1