ZEEUWSCH DAGBLAD Provincienieuws. Kerk en School. ie jaargang No. 77 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 4 Juli '45 Een beginsel altijd actueel. Er treden tusschen de nieuw- bouwers van dezen tijd al min of meer diepgaande verschillen aan den dag. De groote scheidslijn, zoo is ons uit den treuren voorgehouden, is niet maar het dieper liggende beginsel, maar de scheidslijn loopt nu tusschen conservatief en voor uitstrevend. Aan de eene zijde de menschen van het behoud en aan den ande ren kant de menschen van den vooruitgang onverschillig wat ze overigens ook mogen belijden. Op grond daarvan betreurt „Het Parool" het dan ook, dat in het nieuwe Kabinet geen enkele com munist is opgenomen. „Men hoeft het zegt^dit blad met de communis tische opvattingen geenszins eens te zijn, om toch te kun nen erkennen dat zij op dit mo ment als ministeriabel beschouwd moeten worden. Zij stellen zich nadrukkelijk op het standpunt van de democratie en hebben in de af- geloopen acht maanden in het Zui den ook geen reden gegeven aan den ernst van hun wil tot royale samenwerking voor den wederop bouw te twijfelen"Er zijn geen aanwijzingen, dat zij in de nabije toekomst zich niet volgens de regels van onze democratie zouden gedragen". „Je Maintendrai" het orgaan van de Volksbeweging laat echter een geheel ander geluid hooren. De communisten en een min of meer talrijke groep van de S.D.- A.P. zegt dit blad, „blijven het socialisme grondvesten op het his- torisch-materialisme van Marx. Zij houden er aan vast, dat het in het socialisme er om gaat alle grond- en productie-krachten zoo j spoedig mogelijk te doen over- gaan in de handen der gemeen schap. Zij houden vast aan den klassenstrijd, waarom zij ook het proletariaat als de drager van het socialisme blijven beschouwen, dat op een gegeven oogenblik de heer schappij in handen moet nemen om langs de dictatuur eindelijk in de klasscnlooze maatschappij te recht te komen'.' En nu zegt men wel dat op het oogenblik de communisten zich democraat noemen, maar„voor ons is een beginsel «1. tijd actueel onafhanke- lijk van alle opportuni- teits overwegingen". Dit is juist gezien en gezegd. Een beginsel is altijd actueel. Dit over 't hoofd te hebben ge zien is de fout van de Amster- damsche predikanten die zich bij de S.D.A.P. aansloten en van hen die dit optreden toejuichten. Een beginsel is altijd actueel. Als we dat in het oog houden, zal veel verwarring en misver stand wijken. De strijd op Borneo. Onder de meer dan 200 sche pen, die onder bevel van den Am. Schout bij Nacht Noble aan de landingsoperaties bij Balikpapan deelnemen, is ook de Ned. kruiser „Tromp". 7000 soldaten zijn in den nacht van 2 Juli aan land gegaan. De stranden gelijken op Dantes „Hel". Tusschen de Au stralische en Japansche linies stroomt een rivier van brandende olie. Onder de gelande Ned. mi litairen bevinden zich ook deskundigen op oliegebied voor het herstel der ver nielde installaties. Japan is nu van alle Indische olie- gebieden afgesneden en op zijn synthetische productie aangewezen. Volgens latere berichten kan de val van Balikpapan elk oogenblik worden ver wacht. Duitschers in China geïnterneerd. Chineesche berichten melden de sluiting van alle Duitsche zaken in Shanghai door de Japanners en de interneering van 1700 Duit schers. Britsche en Amerikaansche be zettingstroepen zijn gisterochtend in Berlijn aangekomen. James F. Byrnes wordt in de V.S.minister van buitenlandsche zaken in Stettinius' plaats. Churchil mag niet stemmen Toen in 1940 in Engeland nieu we indentiteitskaarten werden uit- I gegeven, was Churchill niet aan- wezig. Zijn naam ontbreekt nu op de kiezerslijst, zoodat hij aan de j stemming niet kan deelnemen. Het aftreden van Koning Leopold. I De aankondiging van de abdi catie van Koning Leopold van België wordt Donderdag verwacht. De Socialisten, Communisten en Liberalen hebben in een gecom bineerde vergadering het aftreden van den Koning geëischt, Een Liberale afgevaardigde zei dat de Koning met zijn Kroon moet be talen voor de vreeselijke verant woordelijkheid die hij in Mei 1940 op zich nam door te capituleeren. Fusie tusschen communisten en soc.-democraten in Duitschland? Walter Ulricht, de leider der Duitsche Comn. Partij heeft voor de radio gezinspeeld op een moge lijke fusie tusschen communisten en soc. democraten. Voorts sprak hij over de oprichting van één enkele anti-fascistische jeugdorga- ganisatie en zei hij dat aan de geallieerden toestemming zal ge vraagd worden voor een jeugd- comité om de Duitsche jeugd in democratischen zin te kunnen op voeden. De Sultan van Marokko is na zijn bezoek aan Frankrijk naar zijn land teruggekeerd. Koning Gustaaf van Zweden ziet de vrede in 7uropa nog niet verzekerd. Zweden moet gereed blijven voor de verdediging, zeide hij. De Tsjechen wenschen niet met de Polen over de kwestie Teschen te onderhandelen. Baron Van Lijnden gaat den Rijksgebouwendienst verlaten. Wij vernemen, dat de heer J. C. E. Baron van Lijnden, bij de bevrijding benoemd tot Directeur- Generaal van den Rijksgebouwen dienst, welken hij stichtte en vele jaren als hoofd leidde voornemens is, af te treden, om zich geheel aan de belangen van het Roode Kruis te wijden. Er gaan meer treinen rijden. Gisteren zijn op het traject Almelo—Deventer door de Nederl. Spoorwegen proefritten gehouden, teneinde zoo spoedig mogelijk de treinverbinding met het Westen te herstellen. Het ligt in de bedoeling, dat S Juli voor het traject Hoek van Holland—OldenzaalBent. heim weer regelmatig treinen zullen rijden. Melkvee wordt drooggelegd. In Groningen en Friesland bestaat een nijpend gebrek aan melkknechten die van dien aard is dat de veeboeren de koeien kunstmatig droog moeten leg gen. De beschikbare werk- krachten stellen te hooge loon- eischen. Verwacht wordt, dat het M. G. zal ingrijpen daar niet gedoogd kan worden dat de melkopbrengst op deze wijze wordt verminderd. Nieuwe Postzegels. Do in Londen voor het eerste bevrijde gebied aange maakt/ postzegels zjjn ook in het Westen hier verkrijgbaar, maar zullen niet verder wor den aangemaakt. Er worden thans in Nederland nieuwe gedrukt. Om de bevrijding te symboliseeren zal er een 7% cents-postzegel in Oranjekleur worden uitgegeven, waarop de Nederlandsohe Leeuw den Duitsclien draak verslaat. Boven deze uitbeelding staat in kleinere hoofdletters het woord „Herrijzend" en er onder in grootero kapitalen „Nederland", terwijl in den linkerbovenhoek de waarde is gedrukt. De postzegel zal half Juli verkrijgbaar zjjn tot 31 Oc tober en geldig tot 31 De cember 1946. Belastingfaciliteiten voor onderduikers, „Buitengewoone lasten" kun nen volgens artikel SI van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 soms invloed hebben op de inkomstenbelasting, die men moet betalen. Het is volgens de letter van de wettelijke bepalingen, ex tra-kosten welke men als onder duiker heeft gemaakt qok onder deze „buitengewone lasten" te brengen. Gelukkig heeft de Min. v. Fin. aan de Inspecteurs der belastingen toegestaan, de buitengewone uit gaven voor 't levensonderhoud van man, vrouw, kinderen, ouders, broers en zusters,, benevens die voor het aanschaffen van legiti matiepapieren, als „buitengewone lasten" aan te merken. Andere uitgaven zooals het aan schaffen van kleeding, vervoer middelen of studiemateriaal, kun- met allen goeden wil niet tot de „buitengewone lasten" gerekend worden. Maar wel kunnen de hoo- gere kosten, welke onderduikers hebben gemaakt voor het voort zetten van hun beroep of bedrijf, worden aangemerkt als beroeps- of bedrijfskosten. (A.A.) WILDE STAKING IN ROTTERDAMSCHE HAVEN. In de Rotterdamsche haven is een staking uitgebroken van vrij grooten omvang. Het betreft hier een z.g.n. „wilde" staking, die van de z.g. eenheidsvakbeweging uitgaat. Geëischt wordt een arbeids dag van vier -tot zes uur, ver strekking van nieuwe schoenen en overalls, benevens loonsver- hooging en wachtgeldregeling. De eerste twee eischen, ver klaarde de zegsman van de scheepvaart-vereeniging Zuid, moeten overbodig worden ge acht, omdat daarin reeds is voorzien. De lossing van een der schepen met levensmidde len is inmiddels door Canadee- sche troepen overgenomen. Intusschen is een nieuwe eisch gesteld, n.l. dat alle havenarbeiders lid moeten zijn van de eenheidsvakbewe- ginq. Naar aanleiding van de wilde staking in de Rotterdamsche ha vens hield gisteravond de Min. President een radio-rede, waarin hij de houding van arbeiders en werkgevers gispte. Talrijke gevallen van typhus. In verband met het feit, dat op Urk talrijke gevallen van typhus voorkomen en Urk reeds een bron van ernstige be smetting is gebleken voor an dere plaatsen, is in verschillen de plaatsen uit Urk aangevoer de visch vernietigd en de aan voer gestaakt. Alleen in Ommen zijn reeds 140 gevallen van typhus gecon stateerd. 1845 of 1945? Voor 1940 glimlachten we om de verhalen uit die „goeie ouwe tijd", toen de eerste treinen al puffend door ons land stoomden. Anno 1945 staan de zaken echter anders. Onwillekeurig zullen de reizigers van den trein uit Mid delburg aan dit verre verleden hebben teruggedacht, toen bij 's H. Arendskerke een deel van de wa gens losraakte cn de locomotief rustig doorreed, totdat men in Goes 't verlies ontdekte en de achtergebleven personenwagens daarna werden opgehaald Of de passagiers de zaak even gemoedelijk hebben opgenomen als hun overgrootouders gedaan zou den hebben? Zeeuwsche Korfbalbond. Competitie-uitslagen: Togo I Vitesse 4—3Swift ISeolto 42; VolhardingWaarde 9 0; D.S.V.Vios 4—0; V.D.B.— S.V.K., S.V.K. n.o.g.De Poel Tjoba 24; VopoDios Sinottf1—Excelsior 022;D.O.S. Onda 0-3; V.Z.O.D.—S.S.S. 13; K.V.W.—Togo II, Togo n.o.g.; Zeelandia II—S.D.O. 1 0; S.I.W.—Swift III 2—1. Stand afd. B Volharding I 6 5 0 1 10 39-6 Zeelandia I 5 4 0 1 8 229 Vios 5 1 1 3 3 919 Waarde 5 1 1 3 3 11—23 D.S.V. 5 1 0 4 2 630 Stand afd. C: Tjoba 5 5 0 0 10 30—5 V.D.B. 4 3 0 1 6 13—5 Olympia 4 2 0 2 4 6—13 De Poel 4 1 0 3 2 9—13 S.V.K. 5 0 0 5 0 1—23 Belangstelling voor Indië. Van de Kon. Vereeniging „Oost en West" (Bescherm heer Z. K. H. Prins Bernhard) zal a.s. Donderdag te Mid delburg een afdeeling „Walcheren" worden opgericht. Alsdan zal mr dr P. A. F. Blom, oud-burgemeester van Bergen op Zoom, een causerie houden over „De beteekenïs van Indië voor Nederland en de beteekenis van Nederland voor Indië". Concours Hippique- vereenigïng. Eenige dagen geleden is opge richt de Prov. Zeeuwsche Con cours Hippique Vereeniging onder voorzitterschap van den Heer Iz. Gro'enenwege te Hocdckenskerkc. Het ligt in de bedoeling behou dens goedkeuring van het Centr. Comité van Concours Hippique vereen, nog dezen Zomer een con cours te houden in Goes. Het secretariaat van deze ver eeniging is gevestigd te Heinkens- zand, Dorpsstraat A 174. Mr Stieger. Vrijdag heeft Mr Stieger na afloop van de vergadering van Ged. Staten, bij een hem aange boden diner, afscheid genomen van het college. De Commissaris der Koningin stelde de verdiensten van den heer Stieger in het licht en gewaagde met erkentelijkheid van de prettige samenwerking gedurende zoovele jaren. Verder werd nog het woord gevoerd door de andere leden en door den griffier, Mr Tellegen. GOES. W. P., die onlangs uit Duitschland naar hier terugkeerde, Geref. Kerken. Beroepen te Kamperland H. Scholing te Arnemuiden. is geïnterneerd, omdat gebleken is, dat hij vrijwillig naar bedoeld land is gegaan. Nog werd geïn terneerd de echtgenoote van den reeds opgeborgen Z„ wegens be gunstiging van den vijand, P. R., die om zijn konijnen aan den kost te houden, gras was gaan snijden in den Goeschen polder, werd be trapt en bekeurd. KRUININGEN. Zaterdag is de loopplank van den aanlegsteiger bezweken,met het gevolg dat een tiental reizigers te water geraak ten. Gelukkig konden de drenke lingen spoedig op het drooge wor den gebracht. Ook een paar rij wielen konden worden gered. WAARDE. In de Herv. Kerk alhier bestond reeds lang be hoefte aan een nieuw orgel. Door het werk van een ge vormde orgelcommissie, be staande uit de heeren: M. v. Houte, A. J. Waterman, P. Marcusse, J. Lagendijk, P. v.d. Maas en Adr. Blok en de of fervaardigheid van de gemeen te, die voor dit doel f 6400 bij een bracht, heeft de Herv. Kerk nu een fraai modern or gel" gekregen. Op 15 Juli zal het officieel in gebruik geno men worden. De muziekvereen. „Voor uit" gaf onder groote belang stelling op de 29e Juni haar eerste concert sedert 1939. SOUBURG. De Souburgsche Oranjevereen. organiseerde Zater- dat j.l. ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard, een gondelvaart met als vertrek punt het Gemeentehuis in de Ka naalstraat. Ingeschreven stonden 40 booten, waarvan er door den sterken wind maar 24 op de ver zamelplaats kwamen. Ie prijs cano: A, Minderhoud; 2e A. Boogaard; 3e R. Rijnberg. Ie prijs boot: Brandweer; 2e Mej. A. W. Boogaard; 3e W. de Broeder. Van de zijde van het publiek was er veel belangstelling. SINT LAURENS. Daar Mej. A. v. d. Ende dienst neemt bij de M.A.R.V.A., nam zij Maandag avond afscheid van 't gemeente bestuur en de ambtenaren van di- stributiedienst en secretarie. De wnd. burgemeester en dhr X. Si- monse spraken zeer waardeerende woorden cn wenschten haar Gods zegen toe ook op de nieuwe ar beid overzee, 2c ambtenaar ter sec retarie wordt nu dhr J, Taiilie uit Vlissingen, l

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1