ZEEÜWSCH DAGBLAD is jaargang No. 76 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND De landing bij Baükpapan. H.K.H. Prinses Juliana haalt de Prinsesjes» De droogmaking van Walcheren. Dinsdag 3 Juli '45 Omdat de gulden nog niet gefixeerd is. Pater Henri de Greeve heeft in zijn wekelijksche „Lichtba ken" een indrukwekkend en scherp requisitoir uitgesproken tegen de handelaren e.a. die groote hoeveelheden goederen achterhouden en aan de distri butie onttrekken, omdatde gulden nog niet gefixeerd is. Een misdaad even groot als de zwarte handel een misdaad is. Het is mij bekend, aldus Pa ter de Greeve, dat ergens in Nederland een groote hoeveel heid Jaeger-goed door. mot wordt aangevreten; men laat het liever door de mot kapot maken dan het voor armen en berooiden beschikbaar te stel len, omdat de gulden nog niet gefixeerd is. Honderden kilo's boter lig gen te bederven, millioenen eieren die zoo hard noodig zijn worden onbruikbaar, omdat de gulden nog niet gefixeerd is. Meer dan 100.000 M. voering- stof voor pakken, eenige hon derden meters couponstof en damesstof worden door de mot aangevreten, omdat de gulden nog niet gefixeerd is. Het hart van sommige fabri kanten, zoo besloot hij, is nog harder dan de harde gulden, omdat de gulden nog niet ge fixeerd is. 't Zijn buitengewoon ernstige beschuldigingen die hier wer den uitgesproken. Eén van twee is mogelijk. Of Pater de Greeve is op losse ge ruchten afgegaan en dan ver dient zijn optreden de scherp ste blaam. Of wat hij zei is juist, en dan zal aan dergelijke misdadige practijk.en met de meeste spoed een einde moeten worden gemaakt. Zuivering van officieren. De Minister van oorlog heeft twee commissies geïnstalleerd, die belast zijn met het onderzoek naar de gedragingen van alle beroeps- en reserve-officieren der Konin klijke Landmacht na de capitu latie Zij staan onder leiding van De zware gevechten duren voort. In verband met de landing bij Balikpapan (Ned. Borneo) wordt nog gemeld: Balikpapan bezit 2 groote olie raffinaderijen, die door pijpleidin gen in verbinding staan met de meeste Noordelijk gelegen olie velden. Het gebied van Balikpapan werd gedurende bijna 7 weken door de Amerikaansche en Austra lische luchtmacht bestookt. In de laatste 16 dagen werden ongeveer 3000 ton bommen uitgeworpen. Vanaf IS Juni bombardeerden Amerikaansche oorlogsschepen de kuststellingen, terwijl de laat ste 14 dagen de mijnenvegers dicht langs de kust opereerden om deze wateren van de vele mijnen te zuiveren. De vloot, die voor de landingen gebruikt werd, bestond uit meer dan 300 vaartuigen. Naast de Australische strijdkrachten namen ook de Ned. troepen aan de opera ties deel. Geheel Java is thans voor de gealliëerde vlieqtuigen gemakkelijk be reikbaar geworden. Radio Tokio heeft de landingen bij Balikpapan bevestigd; meege deeld werd, dat regelmatig ver sterkingen aangevoerd worden voor de 5000 manschappen, die het eerst aan land gingen, en voorts dat het Japansche garni zoen de invasietroepen op volle sterkte aanvalt en dat zware ge vechten voortduren. 600 vliegende forten, de grootste luchtmacht, die Japan tot nu toe aanviel, hebben gistermorgen vroeg aanvallen gedaan op Shimo- nosoki, Ubo en Kure met 4000 ton brandbommen. Op het Azia tische vasteland zijn de Chineesche troepen Indo-China binnengerukt, waar zij 3 steden nabij de grens veroverden. Zij overschreden de grens tusschen de Chineesche pro vincie Kwangsi en Indo-China op verschillende punten. De bevolking van Tokio voor een groot deel geëvacueerd. Radio Tokio deelde gisteren mee, dat de stad Tokio, die in rcsp. It. gen. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst en gen, maj, Koot. vredestijd een bevolking heeft van ongeveer 7 miilioen inwoners, spoedig nog slechts een bevolking van 200.000 inw. zal hebben. Het grootste deel van de bevolking is of wordt geëvacueerd in verband met de Amerikaansche luchtaan vallen. De radio deelde voorts mee, dat er een nieuwe organisatie is opgericht, de „liga voor de be scherming van 't Vaderland", wier doel het is, de nationale po litiek te bevorderen en alle Ja panners te verplichten hun taak voor de bescherming van het moe derland te vervullen. ROETHENIfi BIJ RUSLAND. Rusland en Tsjecho-Slo- wakije hebben een overeen komst gesloten, waarbij Roe- thenië, de meest Oostelijke provincie van Tsjecho-Slo- wakije, aan Rusland wordt overgedragen. Naar het verdrag zegt, geschiedt dit overeenkomstig de wenschen van de bevolking. Roethenië wordt aldus de tekst van het verdrag, thans weer gevoegd bij het moe derland, de Oekrainsche Soc. Sov jet Rep. Het bij Rusland gevoegde gebied is ongeveer 1200 vierk. km groot en telde voor den oorlog 800.000 zielen. Zal Koning Leopold aftreden? De correspondent van de „News- Cronicle" die meedeelde, dat het aftreden van Koning Leopold bin nen enkele dagen kan verwacht worden, voegde er aan toe, dat de Koning waarschijnlijk naar j Zweden zal gaan. Daarmee onderhoudt hij nauwe banden. Verder zegt het blad dat Kroon prins Boudewijn, die 15 jaar is, hem zal opvolgen. Totdat deze 18 jaar is gewor- i den zal Prins ICarel het regent schap waarnemen. „Ik kan mil nog niet goeéi voorstellen, dat ik nu mijn kinderen weer om mij heen heb." PrinsesJuliana is gisteren in Ottawa aangekomen, waar zij vele malen omhelsd werd door de drie prinsesjes, die al een kwar tier lang op het stationperron had den staan trappelen van ongeduld. „Wat zijn ze gegroeid", zei Prin ses Juliana, die de* prinsesjes in geen 3 maanden gezien had. H. K. H. deelde mee, dat zij ongeveer 10 dagen in Ot tawa zou blijven, alvorens voor goed te vertrekken. „Ik kan mij nog niet goed voor stellen, dat ik nu mijn kinderen weer om mij heen heb", zei Prin ses Juliana, terwijl Prinses Irene zich tegen haar aanvleide. Op een vraag, of de Canadeezen nu Nederland bezet hadden, ant woordde Prinses Juliana: „bevrijd is, meen ik, een beter woord". Daarna werd Prinses Juliana de vraag gesteld, of zij Canada later nog eens zou komen bezoeken. Zij antwoordde: „Zeer zeker, het zou voor mij vreeselijk zijn, Ca nada voor goed vaarwel te moe ten zeggen. Er bestaan thans trou wens vrijwel geen afstanden meer". De Prinses verklaarde, dat ze niet alleen teruggekomen was om haar dochtertjes te halen, maar tevens om afscheid te nemen van Canada en de Canadeezen. „Ik was gedwongen, mijn vertrek uit Ca nada geheim te houden", zei de Prinses, maar nu wensch ik de Canadeezen openlijk dank te bren gen voor hun gastvrijheid". Provincienieuws. MIDDELBURG. De Dieren bescherming verzoekt, in ver band met de schaarschte aan zoet water, op daarvoor ge schikte plaatsen drinkwater voor de vogels neer te zetten. VLISSINGEN. Gisteren her dacht mej. S. J. Huser, chef van de calqueerafdeeling der K.M. „De Schelde" haar 25-ja- rig dienstjubileum. Zij werd toe gesproken door Ir C. Kapsen- berg en mej. M. Stroo, waarna eenige mooie cadeaux en bloe men werden aangeboden. Voor den aanvang van de officieele receptie heeft Zaterdag een deputatie uit de oud-leden van den Raad, de Wethouders en het gemeentepersoneel, bij monde van den heer C. Ouwe hand, directeur .van Gemeente werken, den Burgemeester dank gebrachf voor hetgeen deze ge durende 26 jaren voor hen allen steeds was geweest. Daarom hebben zij den Burgemeester een blijvende herinnering aan geboden, bestaande uit een of meer porceleincn borden, welke speciaal voor dit doel vervaar digd zullen worden bij de „Por- celeine Fles" te Delft. Tevens werd een fraaie bloemenmand aangeboden. De Burgemeester dankte be wogen voor deze fraaie ge schenken. GOES. Jubileum. Op 16 Juli a.s. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat Dr H. Snoek zich hier als arts vestigde. KLOETINGE. In verband met zijn benoeming tot hoofd van de school te 's Gravenpolder nam dhr A. J. Geensen Vrijdagmorgen afscheid van personeel en leer lingen der school te Kloetinge. Door den burgemeester en het hoofd der school, de heer C. de Bruin, werden woorden van waar- deering en dank gesproken. Er werden voorts eenige geschenken aangeboden. WEMELDINGE. Door het kiescollege is één gecombineerde candidatenlijst van den tijdelijken Gemeenteraad ingediend met de volgende namen: M. C. Linden- bergh; D. Hardenberg; C. Bur ger Jzn.D. M. de Jonge; J. SlaakwegH. Meyaard Azn. B. W. Alink; J. Paauwe Pzn. A. Hovestadt Tzn.P. J. J. Dek ker; K. J. Dominicus Fzn. YERSEKE. Per 1 Juli is de Centrale Keuken alhier opgehe ven; het personeel wordt nihr el ders overgeplaatst. Aan het jaarverslag van het Burgerlijk Armbestuur alhier over 1944 ontleenen wij het vol gende: De rekening vertoont een batig saldo van f 6.541,89. De on dersteuning met geld bedroeg f 8.605,Aan gemeente-subsidie werd ontvangen f 7.000,—. De kosten van Vredelust bedroegen f 7,27 per hoofd per week en de kosten van voeding alleen f 2,42 p. w. of f 0,35 per dag. De finan ciën gaan de laatste jaren in gun stig stijgende lijn. THOLEN. Er zal binnenkort beperking van het gasverbruik worden ingevoerd. Er zal dan een rantsoeneering plaats hebben, ter wijl waarschijnlijk de gasuren zul len worden verlengd. Men lette op de publicaties in de winkels. Vrijdag n.m. is de groote pont voor het Thoolscheveer in gebruik genomen. De overzeturen zijn van 6 uur v.m. tot 10 uur n.m. Noodgevallen van 10 tot 12 n.m. en 5 tot 6 uur v.m. Zondags dienst van 8 tot 8: noodgevallen 10 tot 12 uur mm. - ST. ANNALAND. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school dhr W. de Korte te Biezelinge. ST.' MAARTENSDIJK. Be noemd in vasten dienst tot ge meentebode-havenmëester, de heer P. Poot, alhier. Donderdag zijn ten gemeen tehuize 5 lijsten met candidaten ingediend voor de op 12 Juli te houden verkiezing gemeenteraad. Als no. 1 komen hierop voor: A. Wagemaker, (Gem. bel.)J. Franke (C.H.)C. v. d. Berge, (St. Geref.)M. Verduit, (R.K.) G. Kieft, (A.R.). Bootdienst Vlissingen Breskens. De Kon. Marine te Vlissin gen deelt mede In verband met de gewijzigde spoordienstregeling zal de boot- dienst VlissingenBreskens, welke door de Kon. Ned. Ma rine wordt onderhouden, voor/ personenvervoer, in den vervol ge zijn: Vertrek Vlissingen:- 9, 12, 14.30 en 17.30 uur. Vertrek Breskens: 10, 13, 15.30 en 18.30 uur. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat een ieder op eigen risico reist. Een Koekschandaal. 270.000 koeken door bederf verloren gegaan. In verband met de loopende ge ruchten deelt het Mil. Gezag in N.-Brabant het volgende mede: De klachten inzake koekbederf blijken na uitvoerig onderzoek voor een groot gedeelte gerecht vaardigd. De totale koekproductie over de betreffende periode bedroeg 2.800.000 stuks. Hiervan zijn ongeveer 270.000 koeken, dat is ongeveer 10 procent door bederf verloren gegaan. De eindconclusie is, dat het hier handelt om een complex van oor zaken, waarbij het niet mogelijk is een bepaalde instantie of een bepaald persoon in hoofdzaak aan sprakelijk te stellen. Al deze oor zaken tezamen hebben het betreu renswaardige gevolg gehad van een belangrijk voedselvcrlies. Door omhakken is een deel weer voor de consumptie geschikt gemaakt, een deel diende als veevoeder, de Grootscheepsche Terwijl koortsachtig wordt ge werkt, om Walcheren droog te maken, wordt binnenskamers hard gewerkt aan grootscheepsche nieuwe plannen, die verwezenlijkt zullen worden wanneer de zee weer bedwongen is. Een dier plannen is de uit voering van een grootscheep sche ruilverkaveling, die vrij wel het geheele eiland zou omvatten en waarvoor van de thans bestaande gelegen heid gebruik zou worden ge maakt om aan de versnip pering van het bodembezit een einde te maken. Naar wij van de zijde van den Cutuurtechnischen Dienst verna men ligt het in de bedoeling dat de provincie Zeeland deze ruilver kaveling zal aanvragen voor het geheele eiland met uitzon dering van de droog gebleven pol ders van de gemeenten Nieuw- en en St. Joosland en Arnemuidcn. De voorloopige plannen zijn op gesteld in samenwerking met den Planologischen Dienst voor Wal cheren, die ervan is uitgegaan dat Walcheren in zijn oude glorie als toeristencentrum zal moeten wor den hersteld. Zoo wil men bijvoor beeld de beroemde Meidoornhagen weer langs de wegen doen groei en, doch de eerste vijf jaren zal daar wel geen sprake van kun nen zijn, omdat de verzouting van den bodem ze niet zal doen gedijen. In haar plaats zullen andere strui ken moeten groeien, die welis- ruilverkaveling. waar niet zoo bekoorlijk voor het oog zullen zijn, maar die niettemin de onmisbare functie van wind brekers evengoed zullen kunnen vervullen. Het is te verwachten, dat vele der typische kronkelende water ingen en sprinken van Walcheren, nooit meer terug zullen komen. Zij zullen voor een groot deel zijn dichtgeslibt en moeten worden vervangen door een nieuw stelsel van waterloopen. De Walchersche heuvels en terpen zullen behouden blijven en de nieuwe dorpen zul len hier gebouwd moeten worden, omdat de bevolking zich ten al len tijde veilig moet voelen, Wejr iswaar zal het noodig zijn vele boerderijen nog in de laagte van de polders te bouwen, doch dan geeft men er de voorkeur aan, deze op vluchtheuvels te plaatsen. Ook aan den bouw van landar beiderswoningen zal veel aandacht geschonken worden. Men is van meening, dat de Walchersche landarbeiders nog heel wat ge rechtvaardigde eischen hebben, be treffende hun band met de boe- renbedrijven en hun sociale positie in 't algemeen. Tegelijk doen zich bij de uit werking 'van deruilverkavelings plannen nog vele andere vragen voorin hoeverre de tuinbouw op Walcheren toekomst kan hebben, welke gronden voor draineering in aanmerking komen cn of er plaats zal zijn voor bepaalde landbouw» industrieën,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1