TkUts "Bwtacd i/u{aad. f Bezoek in de Zeeuwsche Interneeringskempen Een vergefen uithoek. PROTESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Bevrijding van Indië aanstaande? Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Wij lezen in de dagbladen te genwoordig herhaaldelijk oproe pen om hulp voor gebieden, welke door het oorlogsgeweld zwaar ge teisterd zijn. Op vele plaatsen zijn de verwoestingen onnoemelijk zwaar en is de bevolking, ook na de bevrijding, nog in een groote ellende gedompeld. Roepstemmen om hulp hebben ons bereikt pit Noord-Limburg, uit de Betuwe, urt de geïnundeer de streken van Holland en de nood van Walcheren staat mede in het middelpunt der publieke belangstelling. En het is ook hard noodig, dat geen smeekstemmen om hulp de dit zoo is. Veel is vernield, soms wereld in, al behoeven zij deze zelfs onherstelbaar en Nederland dringend. Zij werken en bouwen heeft de hulp van allen noodig aan de toekomst. ZEEDWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. BUREAUX te: MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZENLHtooy's Boekhandel, Telef. 2009 2052 1e JAARGANG No. 73 VRIJDAG 29 JUNI 1945 om te trachten met het werk van den opbouw te beginnen. Er is echter één gebied, waar van de kranten niet spreken, dat daar ligt, zwaar gehavend en blijkbaar vergeten. Ik bedoel het uiterste Zuid-Westen van ons Vaderland: Westelijk Zeeuwsch- Vlaandercn. De strijd om de vrijmaking der Scheldemonding heeft hier in al zijn hevigheid gewoed. De Duit schers hebben iedere vierkante meter grond met hardnekkige taai heid verdedigd. Hun versterkin gen leken onneembaaruitge strekte gebieden hadden ze onder water gezet; vrijwel nergens el ders vertoonen de mijnenvelden zulk een uitgestrektheid als in dit gebied. Op vele plaatsen is de strijd heen en weer gegolfd met al de verwoestende gevolgen daar van. West Zeeuwsch-Vlaanderen biedt dan ook een troosteloos beeld. De omgeving van Groede uitgezonderd, dat als Roode- Kruisplaats gespaard werd, zien we overal puinhoopen, bomtrech- ters, prikkeldraadversperringen en granaatkuilen. Vele plaatsen, als Breskens, Oostburg, Sluis, Eede, Aardenburg, om er maar enkele te noemen, zijn grootendeels ver woest en herstel lijkt welhaast onmogelijk. Toch geeft de bevolking den moed niet op. Wij moeten zelfs zeggen, dat, waar op vele plaatsen in ons be vrijde land geklaagd wordt over arbeidschuwheid, dit euvel hier niet voorkomt. Men is begonnen met wat gedaan moest worden: het eenigszins bewoonbaar maken der huizen. Dat er niettemin op vele plaat sen nog woningtoestanden heer- schen, die alle beschrijving tar ten, hoop ik een volgende maal te kunnen schilderen. Maar al heel spoedig heeft men het puinruimen en de herstelwerkzaamheden ge staakt om aller krachtsinspanning te concentreeren op het werk voor den oogst. Wij kunnen nog wel een jaar in onbewoonbare huizen zitten, maar Nederland moet te eten heb ben. Dit was de leuze, die de dap pere bevolking heeft aangezet om het noodzakelijke te gaan doen en het persoonlijke belang hierbij ten achter te stellen. Het resultaat hiervan is, dat thans geen vierkante meter grond, die vrij van mijnen is, braak ligt. De boeren werken, niettegen staande het tekort aan personeel, ondanks het onvoldoende aantal landbouwwerktuigen en het ont breken van werkkleeding en schoeisel. Zij doen hun plicht ten behoeve van ons volk. Zij zenden Het valt te betreuren, dat Ne derland hun werk niet meer waar deert. Waarom krijgt West-Z.- Vlaanderen niet de landbouw machines, die het behoeft? Waarom waren er voor dit gebied geen werkschoenen beschikbaar? Waarom moe ten de zaden, die via Ant werpen worden aangevoerd, eerst naar Brabant om ten slotte, te laat om nog een goeden oogst te kunnen ver wachten, naar het Zuiden te komen? Een antwoord op deze vragen zou de bevolking zeer welkom zijn. Onze Zuidwesthoek mag geen vergeten stuk land blijven. Er wo nen Zeeuwsch-Vlamingen, die er trotsch op zijn Nederlanders te zijn. Nederland heeft ook ten aan zien van hen een roeping. H. S. Landing op Borneo versohaft een springplank. De Australische landing op Noord Borneo wordt door den Gep. Schout bij Nacht F. W. Coster, die zich te Melbourne be vindt, beschouwd als een belang rijke stap naar de bevrijding van Nederlandsch-Indië. Schout bij nacht Coster acht de verovering van Labuan van evenveel belang voor Ned.Indië als die van Okinawa voor de ko mende invasie in Japan. De Japansche vloot in Ned. Indië is geslonken tot een of twee kruisers, een paar torpedojagers en enkele kleinere vaartuigen. Van de eenmaal aanzienlijke Japansche luchtmacht is slechts zeer weinig overgebleven. De eens zoo goed bezette vliegvelden te Kendari in Z.-Celebes, op Ambon en op Ti- mor zijn thans vrijwel verlaten. De eenige overgebleven Japansche strijdmacht in den Zuid-West Pacific bestaat uit eenige divisies, verspreidd over vele eilanden, zonder verbinding en afgesneden van hun voorraadcentra. Gezien de geallieerde over macht ter zee en in de lucht, meent de Schout-bij-Nacht Coster, hangt de bevrijding van Ned.-lndië slechts af van het beschikbaar zijn van voldoende amphibietroepen en landingsvaartuigen. Nu de oorlog in Europa is geëin digd, is dit slechts een kwes tie van transport. ❖<9^4><a^<2^<a^<as!&<2#!&<2s!&<a5S5><2ss®i<as:c><asJ&0<!!ss&«> In de rede die Hare Majesteit de Koningin a Woensdagavond voor de radio heeft gehouden, a heeft zij o.m. gezegd, dat wij in de donkere jaren die achter ons liggen dichter naar eikaar toe ge- (b groeid zijn. Dit geldt ook van ons volk en het Vorstenhuis. En zeer in 't bijzonder ook met betrekking tot Prins Bernhard die vandaag zyn 34sten verjaar dag mag vieren. Reeds dadelijk na zijn komst in ons land was er een hartelijke verhouding. Maar in de moeilijke oorlogsjaren die zoo ont zettend leed over Vorstenhuis en volk hebben gebracht is die band hechter en sterker ge- worden. v Prins Bernhard heeft getoond geheel één te zijn met het Nederlandsche volk. Hij heeft lief en X leed met dat volk willen deelen en al zijn kennen en kunnen heeft hij ingezet om de bevrijding te a bevorderen. En hij heeft dat gedaan op een wijze die ver- trouwen en sympathie wekte. Dat bleek reeds in de eerste oorlogsdagen in 1940 toen de soldaten die het voorrecht hadden met hem in aanraking v te komen, vol geestdrift over zijn optreden 5 spraken. s Toen Prins Bernhard Paschen 1929 belijdenis des geloofs aflegde, hield zijn vader bij den a maaltijd een toespraak waarin hij o.m. zeide: „Twee heerlijke gaven zijn je op je levensweg meegegeven mijn kind: je hart van goud en je helder verstand". Dit was juist gezien. Een hart van goud. en een helder verstand. Kloek en trouw en in dagen van strijd en span- a ning vrij onverveerd. Prins Bernhard viert vandaag zijn verjaardag. a Nog alleen; Echtgenoote en kinderen vertoe- ven nog in Canada. Maar met het blijde vooruit te zicht, dat binnen enkele weken het Prinselijk gezin weer vereenigd zal zijn op vrijen Vader- landschen bodem. iAan den jarigen Prins onze beste gelukwen- schen. Moge God hem en zijn gezin zegenen; hem nog lange jaren in staat stellen met zijn gaven Svan hart en verstand mee te arbeiden aan het herstel en de vernieuwing van ons diep ge- schokte volksleven. •S><a^<5><a^<a^<2^<a^<as^><as5ö><as=5><as*s><as^><sssë>é'<a5=e><5> DE NEDERLANDSCHE op veilige grondslagen opbouwen. VLOOT BIJ BORNEO. De vergadering besloot met allle De Australische landing op andere antifascistische partijen Noord-Borneo en de strijd op Ta- j overeenkomsten te sluiten voor de rakan zijn een bewijs voor inten- vorming van een bloc, de belan- siveering van het geallieerde of- gen van het werkende volk in en fensiei tegen de Japanners in den buiten Berlijn gemeenschappelijk Een misdadigersbende te Den Haag gearresteerd, NIET MINDER DAN 14 PERSONEN VERMOORD. De centrale recherche te Den Haag heeft 12 personen waaronder een vrouw, ge arresteerd, die verdacht worden van een gro.ot aantal moorden en roofovervallen gedurende de laatste maan- en van de bezetting. De bendeleider was de 30-j. K. Bij een roofoverval op het postkantoor aan de Z.O. Bui tensingel werd de beheerder neergeschoten en geld gestolen. De eigenaar van een kleeding- magazijn aan het Noordeinde werd vermoord en uit zijn huis werden zilver, geld, kleeding en bouwen dezer vereeniging, n.l. de Heerengrachtschool, nog steeds aan de oorspronkelijke bestemming is onttrokken, waardoor ruim 200 kinderen van geregeld schoolon derwijs zijn verstoken. Talrijke klachten der ouders aan de Ver eeniging waren daarvan het ge volg. Zij dringt er daarom met den meesten nadruk op aan, dit gebouw ten spoedigste ter be schikking der Vereeniging te stel len en brengt dezen wensch ter kennis van het Gemeentebestuur en het Militair Gezag. GOES. Ter gelegenheid van den jaardag van Z. K. H. Prins „Hosanna" hedenavond om 8 uur een concert te geven op de Groote Markt alhier. Gisteren had de candidaat- stelling plaats voor den tijdelijken Gemeenteraad. Als no. 1 zijn op effecten gestolen. Een juwelier ée lijsten geplaatst: voor de Chr.- aan de Beeklaan werd doode- Historischen de heer J. J. v. lijk gewond; sieraden werden blelle; voor dé Liberalen de heer gestolen. In een huis aan de le A. de Roode Antirevolutionairen v. d. Boschstraat werden man, vrouw, moeder en dienstbode doodgeschoten. De geheele in ventaris werd geplunderd. Een ongewapende politie-agent werd doodgeschoten toen hij eenig;e bendeleden wilde aanhouden. In de heer R. Zuidema; de R.-Ka- tholieken de heer J. H. Roosede Soc.-Democraten de heer A. Buijs. BORSSELE. In een vergade ring van de Korfbalclub werden P. A. Zweemer en J. Huizen af tredende bestuursleden bij accla- de Laan van Nieuw-Oost-Indië matie herkozen. Mej. J. Ver werd een Duitscher, om diens heyke werd gekozen in de plaats wapens te krijgen, neergescho- van Mej. W. v. Liere. Voor de ten. Dit koste 12 goede Ne- bondsvergadering werden afge- derlanders het leven. Bovendien vaardigd, P. A. Zweemer en J. bliezen de Duitschers uit wraak Huizen. De rekening sloot met eenige huizen op. een batig saldo van f 195.71. In een juwelierszaak aan het OVEZANDE. Alhier werd Spui werd voor f30.000 aan sie- een concours gehouden, waaraan vende herinneringen bewaren, raden gestolen. Voorts staat 18 verschillende handboogsociëtei- nog een aantal grootere en klei- ten met 63 schutters deelnamen. Kerkelijk Perswerk. nere inbraken en overvallen pp De uitslag was als volgt: Eerste De Urgentie Raad van de Sy- naam van de bende, die zich klep: C. Lous, „Edele Handboog" aan 14 moorden schuldig maak- Oudelande; 2e klep, H. Drijdijk, te. Ook een rijwielhersteller uit „Doel naar Hooger" Wolfaarts- de Obrechtstraat werd zonder dijk; 3e klep, J. Rijk, „Willem dat daartoe politieke aanleiding Teil" Ovezande; 4e klep, J. de bestond, neergeschoten, hoewel Jonge, „Eensgezindheid" 's-Hee- de bende onder het mom der renhoek; le zijvogel, C. Priem; ondergrondsche beweging 2e zijvogel, J. Rijk, beiden van „Willem Teil" te Ovezande; le I .angenomen naar Rilland- th, D. Kuiper, cand. te Goes. Bedankt voor Krommenie, P. J. Richel te Óosterbeek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Dordrecht, L. S. den "Boer te Amsterdam. 'Prof. L»r W. J. Aalders. f In Maart is overleden prof. dr W. J. Aalders, oud-hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de R.U. te Gronin gen en ouderling-lid van de Al- gemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Prof. Aalders, die een zeer be gaafd redenaar was, trad zoo wel in het kerkeijk leven, als op het gebied van het Chr. on derwijs, reeds vroeg op den voorgrond en zoo werd hij in 't bijzonder in de Ned. Herv. Kerk een der leidinggevende fi guren. Aan den arbeid der werkgroepen, door de Alg. Sy node benoemd, nam hij actief deel en de Reorganisatie-voor stellen zijn mede onder zijn in vloed tot stand gekomen, De verwezenlijking hiervan heeft hij helaas niet meer mogen be leven. Vele jaren maakte hij deel uit van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk en was hij lid der Alg. Synodale Commissie, waar naar zijn weloverwogen oordeel in tal van vraagstuk ken gaarne werd geluisterd. Als voorzitter van de Ver eeniging voor Chr. Volksonder wijs in Nederland, liet prof. Aalders zijn invloed gelden op het terrein van het wijdvertak te Chr. onderwijs in ons vader land en op tal van onderwijs- vergaderingen trad hij als spre ker op, evenals op predikan ten- en ouderlingenconferen ties. Groot is het aantal boekwer ken, welke van de hand van der. overledene het licht zagen. Velen in den lande, vooral de door hem wetenschappelijk ge vormde predikanten, zullen den persoon en den arbeid van de zen strijder in en voor het Ko ninkrijk Gods niet vergeten, doch aan hem mooie en blij- werkte. Het Zweedsche Coalitie-Kabi net dat in 1939 werd samengesteld zal eind Juni ontbonden worden. AMSTERDAM IN VLAGGENTOOI. GEESTDRIFTIGE BEGROETING OP DtN DAM. Amsterdam viert deze week het bevrijdingsfeest. Reeds dadelijk na de bevrijding werd een begin gemaakt met de voorbereiding om bij deze gelegen heid de stad een' echt feestelijk aanzien te geven. Met kwistige hand was er ge werkt met vlaggen, oranje en bloe men. Moeite noch kosten zijn ge spaard. Op sommige punten had men zelfs de trottoirbanden in rood, wit en blauw geschilderd. Talrijke lampions electrisch ver licht leverden in de avonduren een prachtig effect. Bijna iedere eta lage was versierd met de vader- landsche kleuren en foto's van de Koninklijke familie. Ook de humor ontbrak niet. In een van de zijstraten had- het balkon werd gadegeslagen. Met Hare Majesteit bevond zich I Aa i o ook op het balkon de bevelhebber Zuid-West Pacific, waar sterke Japansche afdeelingen zijn geïso leerd. De vraag of de aanval op Ned. Indië gelijktijdig zal geschieden, met een geallieerde invasie op Ma- lakka of zal bestaan uit een aan tal op zichzelf staande onderne mingen, zal, meent men te Co lombo, binnenkort worden beant woord. Nu de campagne in Birma is geëindigd, behalve dan het op ruimen van enkele nesten van verzet, zal de aanval op Malakka zooveel beteekenis wordt bezitters van gereedschappen (nog in goe den staat zijnde) voor de mee krapteelt, -bereiding, -keuring, verzocht, hun adres op te geven aan C. J. Keur, P. C. Hooftlaan 45 te Zeist. U ontvangt dan nader bericht. Veilig vaarwater. De Dordsche Kil wordt be schouwd vrij te zijn van mijnen en kan bevaren worden met inacht neming van de volgende beper kingen. a. Tusschen Willemsdorp en Gravendeel moet, zeer langzaam gevaren worden. Begin en eind punt van dit gebied zullen door borden aangegeven worden. b. Maximum diepgang vijftien voet. 4 c. Maximum tonnage 1000 ton. d. Voor lichters boven zeshon derd ton geldt, dat slechts één tegelijk door de Noordelijke af sluiting gesleept mag worden. Indien het twee lichters van zeshonderd ton elk en niet meer van de Canadeesche troepen. De parade werd gevolgd door een défilé, waaraan alle groepen van de bevolking deelnamen. Ned.Indië niet lang op zich laten wachten. Intusschen groeit de geallieerde macht te land, ter zee en in de van den rechter Mongibaise, aeel?amen; lucht, en het bericht, dat Neder- In Rusland zullen massa-vt V erschillende delegaties werden iancjsche marine-eenheden deelne- deringen gehouden worden ter eere door Jti. M. op net paleis ontvan- - -- een O t> iiW.I. en men de operaties op Borneo, te vertegenwoordigen, bijeenkom sten van beide partijen te organi- seeren en besprekingen te houden over de ideologische kwesties. Door het militaire bestuur van Bremen zijn 24 Duitsche rechts kundigen beëedigd als tijdelijke rechters. De Burgemeester van Bremen deelde mee dat de rechtspraak zij naast en aan gevormd zal worden naar de wet elkaar gekoppeld door de Noor van 1879 die door de Nazi s werd <j.elijke afsluiting gesleept worden, afgeschaft. i 'per controle van het verkeer -Het proces tegen P e t a i n zal zullen te Gravendeel bergings- en voor onbepaalden tijd worden uit- patrouillevaartuigen gestation- gesteld wegens ziekte van den neerd zijn. openbaren aanklager Morney en —In Wassenaar is een massagraf Hoofdkal, M. de Jonge „Willem Teil" Ovezande; 2e hoofdkal, J. Werri „Eensgezindheid" 's-Hee- renhoek; le kleine kal, L. de Haas „Batavieren" Goes; 2e kleine kal, J. Raas „Vooruitgang" Kwadendamme. —Benoemd tot Agent van Politie bij de gemeentepolitie te Tilburg dhr. J. F. Schuerman alhier. KORTGENE. In de vergade ring van de Buurtvereeniging „Voorstraat" werden tot bestuurs leden gekozen: C. W. v. Damme, O. Scherp, M. H. Noordhoek, L. Walse en A. Marcusse Jz. Besloten werd voor de feest viering op 31 Aug. nog eens te vergaderen. Kerk en School. node der 'Ned. Herv. Kerk be noemde tot predikant voor Kerkel. Perswerk, standplaats 's Grayenhage, Ds G. van Veld huizen te Kralingen. Genoemd wehk houdt o.a. in de redactie van het Hervormde Weekblad, de leiding van het Hervormde Persbureau en het contact met de landeijke pers. Rechtsherstel en Beheer. Verordeningen van den Rijks commissaris, krachtens welke na tuurlijke personen of rechtsperso nen tijdens de bezetting onder be heer zijn gesteld, worden inge volge het Besluit Bezettingsmaat regelen geacht nimmer van kracht te zijn geweest of zijn bij de be vrijding buiten werking getreden. Het beheer over deze perso nen is dus weggevallen en de oorspronkelijke eigenaar of be stuurder, deze laatste althans voor zoover niet ontslagen, is weer tot beheer gerechtigd. Hij is evenwel gehouden bij den plaatselijke Militairen Commissa ris aangifte te doen van in de onderneming aangetroffen ver gen, o.a. illegale werkers en fami lieleden van hen die in den strijd om de vrijheid gevallen zijn voorts op speciaal verzoek van H. M. een delegatie van het ge staakt hebbende spoorwegperso neel en tal van autoriteiten. In den loop van den middag hee'ft de Koningin een rondrit ge maakt door een deel van de stad. De ontzaggelijke geestdrift van de bevolking tart elke beschrij den de bewoners Hitier en Musso- ving. linie opgehangen, keurig nage-' Op sommige punten stond het bootst met het onderschrift: Hit- publiek zoo dicht opeengepakt, dat Ier, vereert als een God, hangt nu soms de auto's moeite hadden in Nederland ten spot. vooruit te komen. Bij het Con- Overal ziet men nog de sporen certgebouw moest zelfs een oogen van den doorgestanen honger, blik worden stilgehouden. Het pu- maar nu was 't feest en niets was bliek had het politiecordon ver in staat de feestvreugde te tem- broken, zoodat op dat moment ver peren. der rijden niet mogelijk was. Het hoogtepunt van de feeste- Het was een ontroerend moment lijkheden werd bereikt toen Don- toen in de Apollolaan door H.M. derdag H. M. de Koningin een een krans werd gehecht aan het officieel bezoek aan de hoofdstad gedenkteeken voor de 29 geval- bracht. len patriotten, die hier in Octo- Om 11 uur 's morgens kwam ber '44 door de Duitschers werden H. M. over de Berlagebrug bin- vermoord. nen, vanwaar zij onder een ge- Hier hingen de vlaggen half- weldig gejuich van de bevolking stok. Het rumoer verstomde. Maar naar het paleis reed. toen gaf de menigte uiting aan Het was een treffend en ontroe- haar gevoelens door het zingen rend moment toen de Vorstin zich van twee coupletten van het Wil na jaren van ballingschap onder helmus. het vroolijke beieren van het pa- De feestelijkheden werden be- leis-carrillon op het balkon van sloten met een groot vuurwerk, het paleis vertoonde om de hulde Amsterdam heeft zijn bevrij- van de bevolking in ontvangst te dingsfeest gevierd, nemen. En nu kunnen alle krachten wijst er op, dat als de aanval be gint, deze eenheden onder de geal lieerde vloot zullen dienen voor de bevoorrading van de invasiestrijd machten, waarbij zich eveneens Nederlanders zullen bevinden. Nederlanders op Ceylon, die hun gezinnen en andere betrekkingen in Ned.-Indië hebben, zien reik halzend uit naar het oogenblik, waarop zij aan deze operaties, die de bevrijding beteekent van hun vaderland en volk en een hereeni- ging na lange jaren van scheiding kunnen deelnemen. Onder hen heerscht de verwachting, dat zij het Kerstfeest op Java zullen vie ren. (A.A.) Samenwerking Communisten en Socialisten. Radio-Berlijn meldt dat verte genwoordigers van de Duitsche sociaal-democratische en commu nistische partijen in een vergade ring te Berlijn hebben besloten tot instelling van een gemeen schappelijk comité, „dat de par tijen in staat zal stellen in de toekomst samen te werken". De vergadering stond een demo- ontdekt met de lijken van 39 per- In Rusland zullen massa-verga- sonen, die vermoedelijk zijn gefu- sileerd als repressaille voor den van Stalins bevordering tót gene- aanslag op Rauter. ralissimo. Er was tot dusver maar i —Te Amsterdam is overleden de één generalissimo in de geschie- heer J. van Hasselt directeur der denis nl. generaal Soeworof die K.V.S.M. aanvoerder was van de Russen tegen de Polen, Turken en Fran- schen in de I8e eeuw. Ned. Herv. Kerk. tï r\ t i' 1 J T UI1UCIIIC1I11I1K a.ctiigcnuiicii vu- Beroepen: te Oostvheland, J. mogensbestanddeelen, welke niet UMinLn 1» I lii/ionhriArn tot het complex van zijn onder be heer geplaatste onderneming be hoorden. In de onderneming, die door, overigens onrechtmatige, vervreemding eigendom zijn ge weest van den vijand, kunnen de voormalige eigenaren of bestuur ders niet zonder meer als zoo danig optreden. Belanghebbenden dienen bij de Adviescommissie Rechtsherstel en en Beheer van den plaatselijk Mi- Fricke, te Oudenhoorn. Geref. Kerken. Viertal te Amsterdam (vac. Ferwerda en van 't Veer), W. C. v. d. Brink, HeemstedeJ. C. J. Kuiper, Den Haag-W. J. Overduin, Arnhem en E. G. van Teylingen, IJmuiden-Oost. Tweetalte Rotterdam-Zuid (Katendrecht) (vac.-van An- del), J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee en J. C. Hagen te Zwijndrecht. Het Kabinet is zijn werkzaamheden begonnen. Het Kabinet-Schermerhorn is gisteren zijn begonnen. De eerste zitting was in hoofdzaak gewijd aan proble men van organisatorischen aard. Mr Linthorst Homan, de vroegere Commissaris van de Koningin in de provincie Gro ningen heeft een belangrijke regeeringsopdracht aanvaard in verband met de eventueele an nexatie van een deel van Duitschland. Provincienieuws. Massagraven gevonden. De grootste tot dusver be kende massamoord op politieke gevangenen is in West-Bohemen ontdekt, door het vinden van mas sagraven. Bij het transport van politieke gevangenen en Joden ti- van alle nationaliteiten van Jo- cratische parlementaire republiek h Geor tadt naar Theresiën- voor oogen, welke de fouten en - - Bootdienstregeling VlissingenBreskens. juiumuuvui ia i Naar de wnd. Marine Com- 'werkzaamheden mandant meedeelt zal de volgen de dienst in het vervolg iedere dag worden onderhouden: Vertrek Vlissingen: 9.30 12.00 14.30 17.00. Vertrek Breskens: 10.30 13.00 15.30 18.00. Ied'er vaart op eigen risico. MIDDELBURG. Vereen. Geref. O n d e r w ij s. In de jaarvergadering der Ver. voor Geref. Onderwijs, waar de huis houdelijke zaken der scholen wer den besproken, kwamen ook de klachten ter tafel van de ouders van schoolgaande kinderen, die nog slechts 2 uur per dag schoolonder- Het fort Ellewoutsdijk. Ook in Ellewoutsdijk viel een juiste toon te beluisteren. Wel geeft dit kamp een volkomen an der beeld dan dat te Rilland. Zijn de geïnterneerden daar rmerp natuur nog niet afleggen en ma ken er een gewoonte van elkaar aan te brengen. Treffend is de vlaggenparade, die eiken morgen en avond ge houden wordt. Hierbij wordt opgesloten binnen een hooge om- getracht den gevangenen de eer heining van prikkeldraad, het bled onze vaderlandsdhe fort geeft veel meer den indruk v*ag te brengen, van een gevangenis. Metersdikke Wanneer wij, aan het einde muren scheiden de gevangenen van deze beschrijving gekomen, van de buitenwereld en een den blik over de interneering la- gracht zou voor eventueele ont- ten gaan, dan moet worden ge- snappingspogingen een groote be- zegd, dat de autoriteiten dit pro- lemmering vormen. Kampsom- Wleem goed hebben aangepakt mandant Keukelaar zwaait hier De kampen zijn geen sanatoria den scepter over ongeveer 180 lustoorden, maar plaatsen, man. Aanvankelijk werden de- waar de strenge band van den zen gebruikt voor het puinrui-1 bewaker wordt gevoeld, men in de omgeving, maar al Er gaan wel stemmen op; die spoedig zijn zij ook ingeschakeld j de behandeling, welke f1* geïn- in den landbouw. Hiernaast is er terneerden krijgen, nog veel te gewerkt aan het herstel van de goed vinden. Maar wij dienen wegen, de verbetering van de ha ven en het lossen van kolen en r__ 0 VCIl CU I1C wijs ontvangen, doordat de Hee- kunstmest, rengrachtschool nu al bijna 8 Zelf kweeken de geïnterneer- maanden wordt gebruikt als in- ^en hier hun groent^ en het terneeringskamp voor vrouwen. jaat ziQh aanzien, dat zij binnen Dit langdurig ongeregeld gering afzJenbaren tijd alle kampen in beseffen, dat nooit te vergeten, dat wij ons tijdens de bezetting vol afschuw hebben afgewend van de Duit sche methoden. Nu moeten wij niet in de fout vervallen deze te gaan navolgen. Wij dienen te vermijden en alle democratische rechten en vrijheden voor het werkende volk zou waarborgen. Het comité, aldus Radio-Berlijn Zeeland kunnen voorzien. I staat leven. Ook in dit kamp worden eiken recht gedaan. wij in een rechts- Er moet worden streng en fel en moet de dringende taak van de Later werd een groote parade worden ingespannen voor opbouw liquidatie der sporen van het gehouden, die door H. M. vanaf en herstel. nazisme volbrengen en het land schoolbezoek heeft funeste gevol zwak heden van het verleden zou ^an jqq^j personen vermoord"1^ sPoedige voorziening werd aange- Zondag kerkdiensten gehouden. zonder aanzien des persoons, Pn .11, 4—masSagravS zullen in de komende dro"«en: Besloten w"d het vo1" Tr~JJ" dagen worden geopend. j 8e"de ?dres yerzenden :r De Vereeniging voor Gerefor- Meekrapcultuur en -industrie meerd Onderwijs te Middelburg Tot behoud van de herinnering in jaarvergadering bijeen, spreekt aan dezen alouden tak van voort- haar groote teleurstelling uit over brenging en bedrijf, vroeger van het feit, dat een der schoolge- Verder mogen de geïnterneerden maar dit moet recht blijven. Geen in hun vrije uren beschikken willekeur en geen concentratie- over een bibliotheek en enkele kampmethoden passen in ohs her spelen. rezen Nederland. Wij hebben de De onderlinge verstandhouding stellige overtuiging gekregen, dat tusschen de gevangenen is slecht, de kampleiding zich hiervan ten Velen kunnen blijkbaar hun oude volle bewust is.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1