ZEEUWSCH DAGBLAD !n afwachting. Japan al meer in de knel. Herstel van de Moerdijkbrug Provincienieuws. Zal van den winter de kachel branden t ie jaargang No. 71 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag)27 Juni '45 Het nieuwe Kabinet is voor zoover valt na te gaan, door de pers wel niet geestdriftig, maar toch ook niet onwelwillend ont vangen. Evenals wij dat reeds deden, wijst ook de „Maasbode" op het ontbreken van staatkundige en be- ituurservurlng, bij de meeste be windslieden. Daarin schuilt een gevaar. Het Kabinet bestaat hoofdza kelijk uit betrekkelijk jonge man nen, die 't ongetwijfeld zeer goed bedoelen, maar die nog niet in de gelegenheid zijn geweest te toonen, dat ze in groot verband leiding kunnen geven. Meerderen van hen zijn met het eigenlijke bestuursapparaat waarschijnlijk zelfs nog niet in aanraking ge komen. En nu moeten ze optreden op een moment dat krachtige en doelbewuste leiding meer dan ooit geboden is. Nu het met de bu reaucratie op meer dan één ter rein hopeloos is vastgeloopen. Nu er over heel de linie ontevreden heid en ongerustheid heerscht en nu er verwachtingen zijn ge wekt, die niet gemakkelijk zullen zijn te verwezenlijken. Geen wonder dat hier en daar de vrees opkomt, dat de ambte naren een al te grooten invloed zullen krijgen. Terwijl er aan den anderen kant de vrees heerscht, dat we, nu de roep „de Staat moet het doen en alleen de Staat kan het doen" onder dit Kabinet zullen afglijden naar het staatssocialisme. Op dit oogenblik kunnen we niet anders dan een afwachtende houding aannemen en de hoop uit spreken, dat het nieuwe Kabinet wijsheid en kracht zal ontvangen om ons volk in de goede richting te leiden. dat we ook nu nog niet van een definitief ministerie kunnen spre- ken. „Het meer definitieve Kabinet zullen we eerst kunnen krijgen na de verkiezingen; een eerste taak van dit ministerie zal moe ten zijn, deze verkiezingen zoo snel mogelijk voor te bereiden. Zooals een eerste en voorname plicht zal wezen, alles zoovee! en zoo spoedig mogelijk in normale en wettige en grondwettige banen te leiden." Deze opvatting schijnt ons juist. Het Kabinet van herstel zal moeten beginnen met de staatkun dige machine in zooverre te her stellen dat deze weer op normale, grondwettelijke wijze kan func- tionneeren. Definitief of voorloopig. Het gereconstrueerde Kabinet Gerbrandy werd terecht als een voorloopig Kabinet betiteld. Het had toegezegd te zullen aftreden zoodra het geheele land bevrijd was. Hoe staat het nu wat dit be treft met het nieuwe Kabinet? De „Maasbode" is van oordeel, Een zeer groot aantal vliegen de reuzenforten heeft een groote hoeveelheid bommen geworpen op een aantal belangrijke streken van het Japansche moederland. Duizenden Japanners zijn om singeld in een dal op Luzon. De Japanners op Borneo wor den op steeds kleiner gebied sa- mengedrongen. Op Noord-Guinea werden door de Australiërs belangrijke berg toppen veroverd, o.a. de Teraki. Zij moesten over een afstand van 800 M. 180 M. klimmen om den top te bereiken. De Japansche regeering heeft een boodschap gericht tot de be- j volking, waarin het verlies van Okinawa wordt meegedeeld en waarin voorts de uiterste volhar ding en het trotseeren van den dood gevraagd wordt om de hui dige crisis het hoofd te bieden. De bevolking wordt er voor gewaarschuwd, dat de lucht aanvallen op het moederland intensiever en veelvuldiger worden en dat een invasie verwacht wordt. De tegenwoordige crisis is de grootste sedert de Mongoolsche invasie, zoo werd meegedeeld. Volgens de Japansche radio ziin de geallieerden op het eiland Kuma, 80 K.M. ten V/esten van ukinawa, neland. De Poolsche regeering. De Poolsche regeering in Lon- ER KOW1T WEER THEE. Zuivering van 't onderwijs. den blijkt, geen genoegen te ne men met den gang van zaken ten aanzien van de vorming van een voorloopige Poolsche regeering. Zij heeft een verklaring over handigd aan de Regeering van de geallieerde landen, uitgezonderd Rusland, waarin formeel gepro testeerd wordt tegen de nieuwe voorloopige Poolsche regeering van nationale eenheid. Gezegd Wordt dat de z.g. Pool sche voorloopige regeering on wettig is. Zij verklaart voorts dat zij haar gezag alleen kan overdra gen aan een regeering die ge vormd is op vrijen Poolschen grond en tot stand gekomen door vrije verkiezingen. Het Lavant-geschil. De Syrische delegatie in San Francisco heeft het voorstel van Paul Boncour om een neutrale commissie te benoemen voor het Levant-geschil van de hand ge wezen, daar het h.i. slechts dient om de openlijke agressie van Frankrijk te verbloemen, door iets te vragen waarvan men weet, dat het onmogelijk kan worden uitgevoerd. Rommel door een Duitschen piloot gedood? Een Duitsche kapitein heeft, volgens Reuter, bij zijn verhoor in Denemarken verklaard, dat veldmaarschalk Rommel op bevel van Hitier door een Duitsche jachtvlieger is beschoten en ge dood. Hitler had het bevel ge geven, omdat' Rommel zou heb ben deelgenomen aan het complot tegen den Führer van 20 Juli. De Nazi's hebben steeds beweerd, dat Rommel werd gedood bij een geallieerde luchtaanval. De 50 leiders der Vereenigde volken hebben hun goedkeuring gehecht aan het grootste verbond in de geschiedenis, een verbond tegen den oorlog, een organisatie die over een omvangrijk appa raat beschikt om den oorlog te voorkomen door juridische, eco nomische, diplomatieke en zoo noodig militaire middelen. De vertegenwoordigers van Belgische socialistische, liberale, katholieke en chr. democratische parlements-groepen vertrokken gisteren uit Brussel naar Salz burg voor beraadslagingen met Koning Leopold. Binnen 14 dagen zal er een bon voor thee worden aangewezen in de provincies, die nog geen thee ontvingen. Dat is dus in Limburg, Bra bant, Zeeland en een deel van Gelderland. Er zal 25 gram per persoon worden aangewezen. Zooals gemeld, worden de twee Moerdijkbruggen hersteld. Rijks waterstaat repareert de verkeers- brug, de dienst van Weg en Werken van de Netl, Spoorwe gen verzorgt het herstel van de veel zwaarder beschadigde spoor brug. Van de 14 overspanningen, waaruit de spoorbrug bestaat, werden er zes volkomen vernield, bovendien nog twee pijlers en een land'hoofd. Van de verkeersbrug, die uil tien even groote over spanningen was samengesteld, werden er vier vernield, maar niet zoo, dat zij onherstelbaar zijn. Het herstel van de spoorbrug zal veel meer tijd vorderen, dan van de verkeersbrug, daar een van de pneumatisch gefundeerde pijlers van deze brug volkomen werd vernield. De dienst van Weg en Werken heeft thans een plan ontworpen, waardoor het mogelijk is geworden den Rijks waterstaat bij het herstel van de verkeersbrug te assisteeren. Vier overspanningen van de spoorbrug worden n.l. door een aarden dam vervangen. De spoorwegen geven nu de vier vrijkomende overspan ningen in bruikleen voor de ver keersbrug, waardoor het in ge bruik stellen van deze brug aan zienlijk veel eerder zal kunnen geschieden, dan oorspronkelijk werd verwacht. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de huidige en- kelsporige spoorbrug thans tevens in een dubbelsporige zal worden I veranderd, hetgeen te ziiner tijd j de snelheid van de treinverbin dingen tusschen Noord- en Zuid- Nederland zeer ten goede zal ko men. De zuivering. Naar het M. G. meedeelt zijn thans de Kon. Besluiten in wer king getreden waarbij bepaald wordt, dat ook het personeel van de semi-officieele instanties, zoo als waterschappen e.d. thans ge zuiverd kan worden. Behalve staking, schorsing en ontslag zijn thans ook andere straffen zooals berisping, terug zetting, inhouding salaris, enz. mogelijk. Het is noodzakelijk, dat de zui vering van het onderwijs snel en rechtvaardig ten einde wordt ge bracht, zoodat, wanneer na de groote vacantie de scholen weer worden opengesteld, het geheele onderwijs zal zijn gezuiverd, WH1 de zuivering in den daar voor gestelden tijd geschieden, dan is het noodzakelijk, dat het ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen te Den Haag, dan wel de onderzoekende instanties binnen enkele weken over de noodige gegevens be schikken. Daarom zal aan bezwaren, welke na 8 Juli 1945 tegen fereonen van het rijksschool- oezicht (hoofdinspecteurs, inspecteurs, hoofdconsulen ten en consulenten der licha melijke opvoeding) en tegen het onderwijzend personeel der diverse scholen worden ingebracht, geen aandacht meer kunnen worden besteed. Zilveren munten. De zilveren munten, welke de Nederlandsche regeering te Ame rika heeft laten aanmaken, wor den voorloopig niet in circulatie gebracht. De in Amerika vervaardigde munten zijn volkomen gelijk aan de vroegere, zoo meldt „Com mentaar". (A.A.) Het overblijfsel van de AS. Een groot aantal fabrieken in Duitschland werken nu met volle i kracht voor de versterking van de geallieerde oorlogsuitrusting tegen Japan. 95000 Nederlandsche Joden vermoord. Te Sittard en te Maastricht zijn enkele honderden Joden uit Duitsche kampen aangeko men. Van de meer dan 100.000 Ne derlandsche Joden die naar Duitschland en Polen werden gedeporteerd, zijn tot nu toe niet meer dan 1400 teruggekeerd. Het is nu met zekerheid ko men vast te staan, dat op deze groep na, welke mogelijk in de naaste toekomst nog iets groo- ter zal blijken te zijn, ongeveer 95.000 Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen van Jood- schen bloede door de Duitschers zijn vermoord, waarvan het grootste deel in de- gaskamers door verstiklking om het leven is gebracht. —Te Amsterdam is het stoom schip Van Rossum binnengeloo- pen met een lading cacao, wol en verbandmateriaal en 15 ambu lance-auto's. Westkapeiie Herrijst. [^verraders berecht Onder dezen naam werd in een vergadering, waarop alle West- kappelaars genoodigd waren, eï- comité opgericht, ter behartig". van de Westkappelsche fc-.Au- gen. Dit comité wil zijn een or gaan dat adviezen kan verstrek ken, dat namens, de geheele be volking wenschen naar voren kan brengen en dat gelden tot steun van deze zoo zwaar getrof fen gemeente kan inzamelen en beheeren. De opzet is om zoo nauw mo gelijk samen te werken met het dagelijksch bestuur der gemeente en andere instanties, Tot dagelijksch bestuur van het eomtlé werden gekozen; Ds W, Reus, voorzitter; P. Fijn, secretaris; J. Ligthart-Schenk, penningmeester. Aan dit bestuur werd een achttal leden toegevoegd. In de eerst gehouden vergade ring van het comité werd be sloten te trachten een zoo vol ledig mogelijk fotorarchief van de gebeurtenissen te Westika- pelle samen te stellen. Ieder die Sectie II van het Militair azag deelt mede: De Krijgsraad te velde van i het Militair Gezag heeft de I Nederlanders W. Salomons, T. Paques en H. M. Engers wegens hulpverieening aan den vijand ter dood veroor deeld. Zij waren in dienst getreden bij de „Waffen- SS" en hadden zich boven- dien aan spionnage schuldig i gemaakt. Deze doodvonnis sen zijn thans door den kogel voltrokken. i foto's heeft die hiervoor van be lang zijn, wordt verzocht 1 af druk daarvoor af te staan. Zie dc advertentie in dit blad. Zeeuwsche Korfbalbond. Competitie-uitslagenVitesse Unitas I 06; SeoltoTogo I 2 0; WaardeZeelandia I 15; ViosVolharding 05; V.D.B. Olympia 40; TjobaS.V.K. Problemen rond de mijnen. „Zullen van den winter de kachels branden?" is de ang stige vraag, die alom in den lande vooral in de steden en dorpen van West-Nederland, met zulk een bange herinnering aan het jongste verleden, gesteld wordt. Het mijnprobleem is een van de teerste vraagstukken van dezen kommervollen tijd, Het is niet alleen een technisch, maar voor alles een menschelijk pro bleem, dat niet van vandaag of gisteren dateert. Mijnarbeid ieder behoort het te weten is een van de zwaarste beroepen. De mijnwerkers zwoegen in het donkerste der aarde. Vaak gebukt in nauwe gangen, waar soms een halve nieter water staat. Kolenstof en steenstof be dreigen voortdurend de gezond heid der ondergrondsche arbei ders, die doorgaans voor hun 30- ste jaar hun hoogste prestatie leveren en meestal oud zijn voor hun tijd. Is het wonder, dat de mijn- arbeid bijzondere zorg en aan dacht behoeft en dat de mijn- wenkers speciale verlangens heb ben, waarvan de inwilliging drin gender is dan die van andere groepen arbeiders? Gezien hun moeilijke en ge vaarlijke arbeid, is er dan ook alle reden om de mijnwerkers bij bevoorrading te laten voor gaan. Er is zoo vaak gezegd, dat de kolen het begin van alle din gen zijn en dat de mijnwerker de soldaat is aan het kolenfront. Welnu, hij wil dan ook als sol daat worden behandeld, wat zijn kleeding, voedsel en ontspan ning betreft. Een groote rol speelt het ver voersprobleem. Velen wonen op groote afstand van de mijn. Autobussen, fietsen en banden ontbreken nog steeds, zoodat een groot percentage 70 pet. van de wegblijvers door over macht tot ledigheid is gedwon gen. Dit beteekent een verlies van 600 tot 700 man per dag. „Wanneerdiet de regeering ernst is met de kolenproductie, moet zij het vervoersprobleem oplos sen", zoo werd van verschillen de zijden gezegd. Bovendien hebben de mijnen een tekort aan gereedschappen, welke evenals fietsen en autobussen door de Duitschers gestolen zijn en die nu over -de grens ten behoeve van de Duitsche mijnen gebruikt worden. Onze toekomst hangt af van kolen; kolen en nog eens kolen. Dat de redelijke verlangens van het mijnpersoneel spoedig mo gen worden ingewilligd, is de wensch van alle betrokkenen, en ongetwijfeld ook van het ge heele Nederlandsche volk. Gluck aufl (AA..)

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1