ZEEÜWSCH DAGBLAD Vergissingen. Het nieuwe Kabinet Communistische partij in Duitschland Nog altijd spanning in den Lavant. Prinses Juliana naar Canada. Gedeputeerde Staten, Centralisatie Gasbedrijven. Provincienieuws. f V 1e JAARGANG No. 70 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 26 Juni '45 ca een Grieksch stoomschip tot zinken te hebben gebracht, de overlevenden die ronddreven met machinegeweren liet beschieten. In „De Waarheid", Amster- damsche uitgave, komt een arti kel voor over de vakbeweging, waarin twee kardinale vergissin gen worden gemaakt. „De pogingen", zoo lezen wij daar, „tot heroprichting van de oude vakcentrales te geraken, vinden geen weerklank meer bij j de arbeiders." Verder wordt betoogd dat tij-1 dens de bezetting de E.V.B. de eenige vakcentrale was die den strijd voerde tegen de Nazi-on derdrukking, de menschenroof en de hongersnood. Het een zoowel als het ander is met de waarheid in strijd. Van de Ghr. vakbeweging is het ons bekend, dat zij geduren de de bezetting volstrekt niet heeft stilgezeten, maar dat zij voortdurend in actie is gebleven om den onderlingen band te be waren en de weerstand onder de arbeiders te versterken. En met blijdschap kan worden geconstateerd, dat thans na de bezetting, de oproep om 't C. N. V. weer tot bloei te brengen, onder de Christelijke arbeiders groote weerklank heeft gevonden. Zij zijn van de eenheidsvakbe weging, waarin de communisten een belangrijke rol spelen, even-1 min gediend als van de uit vroe gere jaren bekende eenheidsworst. „De Stem" acht de splitsing van sommige departementen waardoor het aantal ministers met drie vermeerderde, gezien den ontzaglijken omvang der problemen, alleszins te recht- vaardige'n. „Door een goede organisatie met snel-werkende interdeparte mentale contacten dient men te voorkomen, dat er een vertra gende logheid optreedt in het Ministerie. Want dit staat wel vaster zal snel en doeltreffend gewerkt moeten worden. Het snoeimes dient gezet in de bu reaucratie, welke het vooral door de veelheid van gezagsinstanties nogal eens benauwd maakte in J bevrijd Nederland. We moeten nu recht aan stevenen op de liquidatie van het Militair Gezag. Pro blemen, die als gevaarlijke gezwellen dreigden te gaan etteren, op ons volksleven, als de zuivering, de wan verhouding tusschen loonen en prijzen, het nog onaan getast blijven van de oor logswinsten, zullen nu in de kortste keeren grondig aan gepakt moeten worden. In een sluitend samenstel van monetaire, economische en so ciale maatregelen dient een nieuwe, vaste, realistische grond slag gevonden te worden, waar op het gebouw van het herstel onzer welvaart kan woeden op getrokken. Het herstel van het normale parlementair-democra tische leven moet zonder omwe gen nagestreefd worden. Wel licht, dat Mr Beel nu de moge lijkheid van rechtstreeksche noodverkiezingen gunstiger in ziet dan blijkt uit zijn regeling voor de noodgemeenteraden." Voor den eersten keer sinds 12 jaar heeft Duitsch land thans een communisti sche partij, zoo deelde radio- Moskou mede. De partij is in Berlijn op gericht en werd erkend dcor de Russische bezettingsauto riteiten. De partij wijst de introductie van het Sovjet-systeem in Duitschland af, doch vraagt om groote landgoederen onder Duit- sche boeren te verdeelen. Zij heeft een eigen blad, de Deut sche Volkszeitung. De partij wenscht een demo cratische parlementaire repu bliek met behoud van alle demo cratische vrijheden. Zij vraagt de confiscatie van de eigendom men van alle nazi-leiders en oor logsmisdadigers en het aanvaar den door het Duitsche volk van de noodzakelijkheid om alle her stelwerkzaamheden te betalen, op een wijze waarbij de rijkere Duitschers het meest betalen. Er is gisteren opnieuw -een poging gedaan om over het doode punt in het Lavantgeschil heen te komen. Paul Boncour heeft namens zijn regeering aan de vertegen woordigers van de vijf groote mogendheden op de conferentie voorgesteld om een missie naar Syrië te zenden. Deze missie zou moeten samengesteld worden uit drie neutrale gemachtigden en zou tot taak moeten hebben ou den oorsprong van het geschil te onderzoeken en aldus een over eenkomst te vergemakkelijken. Inmiddels hebben de regeerin gen van Syrië en Libanon een nota tot Frankrijk gericht. Daar in vragen zij terugtrekking van de Fransche troepen uit den Le vant, overdracht van de speciale troepen, teruggave van de in 1941 door generaal Dentz naar Frankrijk overgebrachte gelden en opheffing van de beperkingen die beide landen belemmeren in het volledig genot hunner sou- vereiniteit. Vleesch uit Amerika? De inter-Amerikaansche Uit voerende Raad heeft voorgesteld om aan te dringen op de aan vaarding van twee vleeschlooze dagen per weclk teneinde een vergrooting te krijgen van den uitvoer van vleesch naar de lan- t den die een tekort hebben. Het blijkt, dat door de enorme hagelbuien op 1 Tuni de land- en tuinbouwers te Etten voor f 300.000 schade hebben geleden. Naar Herr. Ned. meldt, is met uitzondering van de Wieringer- meer in Noord-Holland 75 pet. van de geïnundeerde gronden drooggelegd, en in Zuid-Holland 80 pet. De drooglegging is zoo snel gegaan, dat van verschillende ge wassen nog een behoorlijke oogst kan worden verwacht. Uit Brussel wordt gemeld, dat Koning Leopold zou hebben be sloten voorloopig nog niet naar België terug te keeren. Twee jeugdige agenten van politie die hun opleiding in Schalkhaar hadden, zijn tot 9 j. gevangenisstraf veroordeeld we gens diefstal van gummihakken en sierknoopen uit een door de bewoners wegens evacuatie ver laten gebouw in Arnhem. Een van de eerste oorlogsmis dadigers, die in Engeland zal te recht staan is de commandant van een Duitsche duikboot, Eek, die De bevrijding van indië. Admiraal Helffrich over den oorlog in het Verre Oosten. Vice-Admiraal Helffrich be velhebber der Nederlandsche strijdkrachten in het Verre Oosten, heeft in een perscon ferentie een overzicht gegeven van het optreden van onze marine gedurende den oorlog, van het oogenblik af, dat wij het eerste waren, om Japan den oorlog, te verklaren, wat wel eens door onze geallieerde vrien den wordt vergeten Op 12 Dec, 1940 was het de Nederlandsche onderzeeër O 16, die Japan de eerste verliezen toebracht, door in de Golf van Siam 4 troepentransportschepen in den grond te boren. Wij moesten vechten tegen cracks wat schepen, bemanningen, vliegers en troepen betreft. Wij hebber, de spits moeten af bijten. Wat den oorlog tegen Ja pan betreft, mag men niet vergeten, dat dit land bui ten Japan nog Wi millioen man onder de wapenen heeft. Het is natuurlijk mogelijk, dat Japan tengevolge van de bombardementen den oorlog staakt, maar het het kan zijn, dat de generaals toch blijven doorvechten en dan kan de oor log nog jaren duren. Er kun nen wel geen wapens enz. meer worden aangevoerd, maar zij hebben 3jaar gehad om voor raden te vormen. Wij moeten in ieder geval zorgen zulk een strijdmacht ter Izee, te land en in de lucht te hebben, dat wij In dië kunnen bevrijden, als de geallieerden zouden zeggen; dat moet je zelf doen het is Je eigen grondgebied. 'T KAN VERKEEREN. Van de thans opgetreden minis ters hebben de heeren Drees, Lieftinck en Logeman geruimen tijd in Buchenwald en andere gevangenkampen doorgebracht. De heer Schermerhorn logeerde in St. Michielsgestel en de heer v. Royen heeft driemaal met de gevangenis kennis gemaakt. Tijdelijke Gemeenteraden. De A.R. fractie van den ge meenteraad van 's Gravenhage heeft eenstemmig besloten zich niet beschikbaar te stellen, het zij voor kiesman, hetzij voor lid van een tijdelijken gemeente raad, welke het K. B. van 12 April 1945 instelt, daar haars inziens dit besluit onder het licht van a. 29 lid 4 der Gemeentewet en van goedbegrepen staats- noodrecht in strijd is met de letter en den geest van grond wet en gemeentewet. BRUGGENBOUW. Oud-minister Tromp 'heeft te Londen aangekondigd, dat de in Engeland bestelde overspannin gen van de Waterloobrug te Londen definitief aan Nederland zijn toegewezen en binnen 14 dagen zullen worden verscheept. Zij zijn bestemd voor Dordrecht, de Moerdijk, de Lingebrug, bij Geldermalsen, Deventer en Zwolle. Ernstige ontploffing. Dinsdagmiddag had een hevige ontploffing plaats van munitie in de Fredirik Hendrik kazerne te Vught, waar de Nederlandsche troepen zijn gelegerd. De ont ploffing had ernstige gevolgen. Tot dusverre zijn er ongeveer honderd gewonden, waaronder verscheidene zeer ernstige ge vallen. Tot heden bedroeg het aantal dooden twee. Ook de materieele schade is zeer groot. Over de reis van Prinses Juliana naar Canada wordt nader gemeld, dat H. K. H. Zondagavond met de Queen Elisabeth het grootste stoom schip ter wereld, van Schot land naar Amerika is ver trokken. Er waren ook 15000 Amerikaansche solda ten aan boord. Naar „De Stem" verneemt is de heer C. Philipse, die als li'" van Ged. Staten was gestaakt weer als lid van het college tot- gelaten. Omtrent den heer Gooa- sens, eveneens gestaakt, is nog geen beslissing genomen. Met dit al zegt het blad, wordt de samenstelling van het col lege steeds eenzijdiger. Nu mr Stieger 6m gezondheidsredenen ontslag vroeg en kreeg, bestaat het nog slechts uit vertegen woordigers van de liberale en chr.-historiscihe fracties. De anti- rev. hebben geen vertegenwoor diger meer, noch de katholieken, terwijl een der kleinste fracties in de Staten, n.l. die der liberalen thans twee leden in het college kreeg. Wij willen aan de bekwaam heden van deze heeren niets te kort doen, maar dat een en an der zich met gezonde democra tie, gerechtvaardigde wenschen en algemeen belang verdraagt, nemen wij niet aan." Deze opmerkingen zijn juist. Als de liberalen, die nog niet het achtste deel van de Staten- zetels bezetten, twee leden in het college van Ged. Staten hebben, dan is dat een wanverhouding die door niets gerechtvaardigd wordt. In overleg met den Minister van Binnen!. Zaken en van Han del enz. werd dezer dagen door Minister Ir. Tromp een commis sie in het leven geroepen, welke tot taak zal hebben rapport uit te brengen over de mogelijkhe den van centralisatie van gasbe drijven. Deze centralisatie i3 van het grootste belang voor bet zoo eco nomisch mogelijk gebruik van on ze kolen, mede in verband met de zoo gewenschte export van cokes van goede kwaliteit. De bekende benzineleiding der geallieerden met de speciale koppelingen zijn zeer geschikt voor de gasdistributie onder druk. Hierdoor ontstaan mogelijkheden welke zeer belangrijk zijn voor de chemische industrie in ons land. Walcheren moet droog. Vrijdag hadden we een onder houd met de afdeeling Arbeids bemiddeling bij de Rijkswater staat. Naar aanleiding van den op roep van den Commissaris der Koningin zijn nu circa 150 man geplaatst o.a. 50 te Rammekens, waar men nu met een volledige ploeg werkt. Binnenkort als de zuiger is gearriveerd, zullen ook te Veere verscheidene personen te werk gesteld kunnen worden. Vele menschen bieden zich aan met de bedoeling in hun vak te blijven, doch momenteel is er uitsluitend gebrek aan grondwerkers, en ook wel aan timmerlui en opperlieden. Ook werden ikort na de op roep velen die zich aanmeldden teruggezonden door de Burge meesters, doch dit lag in het feit, dat deze nog geen instruc ties van hoogerhand hadden ge kregen. Alles zal in het werk worden de aanvragen zoo spoedig moge lijk te behandelen. MIDDELBURG. Tribu naal. Naar wij vernemen is het T"; ",raal Middelburg thans tot nd gekomen. De namen zullen wel spoedig worden gepubli- ■•ierd. MIDDELBURG. Voor een geheel gevulde zaal gaf Vrijdag avond de gymn. vereeniging „Medioburgum" een opvoering van het spel „Vrijheid". Het stuk, dat door den heer Chr. Mazure geschreven werd, geeft in vogelvlucht de jaren der bezetting en de herkregen vrijheid weer. Hoewel aan de medespelenden hooge eischen werden gesteld, kweten zij zich voortreffelijk van hun taak. VLISSINGEN. Per 1 Juli a.s. wordt de Gem. Luchtbescher mingsdienst opgeheven. Zes leden van dezen dienst zullen tijdelijk bij hulpdiensten worden ingedeeld. Op denzelfden datum worden het Informatiebureau van het Roode Kruis en het bureau van de H.A.R.K. opgeheven. N.- EN ST. JOOSLAND. De collecte ten behoeve van de slacht offers uit Dachau en Belsen, heeft opgebracht f 2275.05. BORSSELE. De collecte ten bate van terugkeerenden u;it Duitsche martelkampen bracht op f 2129,35. KORTGENE. Vrijdag werd hier door de marechaussee in sa menwerking met de Prijzehcon- trole aangehouden de 72-jarige P. de B., echtgen. van J. v. d. B. wegens het tegen te hoogen prijs verkoopen van eieren. Een flink partijtje werd in beslag ge nomen. De eieren werden na verkregen toestemming verdeeld voor de rusthuizen te VVissen- kerkc en Colijnsplaat. Proces verbaal werd opgemaakt. THOLEN. Tot vertrouwens mannen voor het samenstellen van een kiescollege tijdelijke ge meenteraad zijn benoemd dhrn P. J. Duinker, C. W. Bierens en J. A. Geluk. THOLEN. Telefoonver binding. Naar van P. T. T.- zijde wordt medegedeeld kan men thans vanuit Tholen tele foonverbinding bekomen met Zuid-Beveland en Walcheren. In de vergadering der Chr. Hist. Kiesvereeniging zijn geko zen tot bestuursleden de heeren S. de Korte Az., B. J. v. Wes ten, J. J. v. d. Zande, Jac. Franke en J. v. d. Velde. Ds v. Oost hield een inleiding over de beteekenis van de Chr. Hist, be ginselen. In de vergadering der A.R. Kiesvereeniging alhier werd ge kozen tot voorzitter de heer Kieft. Tot bestuursleden de hee ren H. Jansen, H. Kegge, W. Lindhout en Th. Dijkslag.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1