ZEEUWSCH DAGBLAD ONZE OFFICIEREN. Het laatste stuk van de as Feest van de inzameling*] 1e JAARGANG IMo. 66 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 21 Juni '45 Een onzer lezers maakt ern- j stig bezwaar tegen het Zaterdag geplaatste artikeltje „Het offi cierenkorps". „De schrijver zop zegt hij is allerminst op de hoogte van het in krijgsgevangenschap geraken van ons officierencorps van melding is allerminst sprake. Bovendien is zuivering van dat corps niet meer noodigof denkt hij misschien dat de ongure ele menten zich drie jaren lang datgene lieten welgevallen, wat ons in gevangenschap gebracht corps moest meemaken? Mis hoorl Die zuivering kwam van zelf de een na den ander ver trok. Hij wijst verder op de onmen- schelijke wijze van behandeling tijdens de gevangenschap en de beestachtige wijze van vervoer, de minderwaardige voeding en ligging in de diverse kampen waarin men drie jaren lang ver toefde, waarbij het corps toonde uit goede Nederlanders te be- staan. „Velen hunner kregen tijdens hun verblijf in de kampen ge legenheid naar huis terug te kee- ren, vrij te zijn, naar vrouw en kinderen te gaan, mits zij de hun door de moffen aangeboden functie aanvaardden, waarvoor 99 pet. bedankte. Men verkoos dus de ontberingen en niet de vrijheid met het boven alles gaande huiselijk verkeer; dus niet zelfbehoud, maar Koningin en Vaderland domineerden." Met genoegen plaatsen wij dit pleit voor ons officierencorps. Van andere zijde was er reeds onze aandacht op gevestigd, dat de officieele ontvangst of niet ontvangst alles te wenschen overliet, zoodat allen zich sterk ontnuchterd en diep gegriefd ge voelden. Dat hebben onze offi cieren zeker niet aan ons ver diend. Van belang is in verband hier mede wat de schrijver opmerkt over de natuurlijke zuivering die reeds heeft plaats gehad. Dit neemt niet weg, dat tegen een zuivering als in het artikeltje van Zaterdag bedoeld in rede lijkheid toch -geen bezwaar kan ■worden gemaakt. Wij hebben straks noodig betrouwbare offi cieren, maar die ook blijk geven voor de taak die de moderne oorlogvoering oplegt, in alle op zichten berekend te zijn. Volmaakt zijn we het eens met den schrijver als hij aan het slot opmerkt, dat men beter deed aandacht te schenken aan hen die ons land ombouwden tot één vesting. D i e zuivering is allereerst noodig. En het kan niet genoeg worden betreurd, dat daarmee zoo weinig spoed wordt be tracht. In België weet men wat dit betreft beter van aanpakken. Alles wijst er op, dat ook het laatste stuk van de eens zoo sterke as zijn vernietiging tege moet gaat. Op Borneo zijn de Japanners genoodzaakt steeds meer terug te trekken, terwijl op het Oostelijk deel met goed gevolg een nieuwe landing is uitgevoerd. Op Tarakan worden ze al meer in de engte gedreven, in Birma maken de Britsche troepen voort durend vorderingen en op Oki nawa is volgens de laatste berich ten de Japansche tegenstand in elkaar gestort. De kans dat Japan nog voor 1946 verslagen zal zijn, zooals de Amerikaansche opperbevelhebber schijnt te verwachten, is werke lijk niet gering, vooral nu de bombardementen op Japan zelf met den dag heviger worden. De bevelhebber van de vliegen de forten die op de Marianen is ge:*ationeerd zei op een pers conferentie: binnen een paar maanden zullen we geen doelen meer hebben en misschien zal Japan niet meer bestaan. Het spoorwegverkeer over de Brenner zal op 1 Juli worden hervat. Alle herstelarbeid is door Duitsche krijgsgevangenen ver richt. Vorige week zijn meer dan 100.000 Duitsche landbouwers uit Britsche en Amerikaansche krijgsgevangenkampen vrijgela ten. De bezettingsautoriteiten doen al het mogelijke om een hon gersnood in den komenden win ter te voorkomen. In Denemarken zijn tusschen de 15 en 20.000 collaborateurs ge arresteerd. m De Belgische Kath. partij 19 gereorganiseerd. Zij heeft thans een Vlaamsche en een Waalsche sectie en zal bekend zijn als de Chr. Volkspartij. De Belgische Minister-Presi dent van Acker heeft meege deeld, dat de socialistische partij er borg voor blijft, dat er vóór de terugkeer van den Koning geen stakingen zullen gehouden worden. Generaal de Gaulle heeft in de Fransche raadgevende verga dering verklaard, dat voor 14 Juli aan het land de plannen voor de instelling der vierde Republiek zullen worden voorgelegd. Loonen Spoorwegpersoneel. Kap, H. Leeuw, verbindings officier bij de Nederl, Spoor wegen heeft te Roosendaal mee gedeeld, dat er een goede kans bestaat, dat aan het spoorweg- I personeel een loonsverhooging van 10 pet. gegeven zal worden, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1945. Verder zullen alle spoorman- nen een pakket van 10 ,kg. ont vangen van de Zwitsersche spoorwegorganisatie als bewijs van bewondering voor de moe dige houding tijdens de staking. Elk pakket zal een paar werk schoenen bevatten. De leider van de W.A. gearresteerd. De voormalige leider van de W.A. Mr. Zondervan is in de Duitsche stad Leer gearresteerd en naar Winschoten overge bracht. Hij was uit Nederland gekomen zich voordoende als krijgsgevangene en was met valsche papieren door de con trole te Beerta heen gekomen, doch werd door een van zijn vroegere kameraden verraden. Terugkeer geëvacueerden. De Militaire Commissaris van de Provincie Gelderland maakt bekend, dat geen personen naar de gemeenten Arnhem, Renkum, Wageningen, Hedel, Ammerzo- den, Maasdriel, Tiel, Herwen en Erdt, Pannerden en alle gemeen ten in het Districtcommissariaat Eist mogen terugkeeren, zonder schriftelijke machtiging van den betrokken burgemeester der plaats van vestiging. Koningin Elisabeth en Prinses Juliana zijn tegenwoordig ge weest bij een uitvoering te Lon den ten bate van het fonds „Help Nederland". H. M. de Koningin heeft met eenige autoriteiten op landbouw gebied de toestand van den land bouw in Limburg besproken. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin per vliegtuig een vlucht boven N.-Limburg ge maakt. H. M. de Koningin brengt van daag een officieel bezoek aan Arnhem. Te Tilburg is de eerste zen ding Australische wol aangeko men. Eenige fabrieken werken reeds doch men heeft te kam pen met gebrek aan kolen. Wanneer men verre reizen doet Een onzer lezers uit Middel burg had Maandag om 12 uur te Bergen op Zoom een belangrijke vergadering. Hij vertrok om 7.30 om te Goes de bus te kunnen halen. Na drie kwartier wachten bleek de bus vol te zijn. Ge wacht tot 11 uur, maar weer bleek het niet mogelijk een plaats te bemachtigen, En intusschen staat het treintje dat om 9.15 in Goes ar riveert daar heel den dag te wachten tot 's middags half 4. Een „zekere instantie" laat niet toe, dat het treintje door rijdt naar Bergen op Zoom. Is het nu werkelijk onmogelijk dat wat meer met de belangen .van het reizend publiek wordt gerekend? Meermalen krijgt men den in druk, dat tal van instanties geen ander doel hebben, dan de be volking onaangenaam te zijn. Tot er eindelijk ongelukken ge beuren. Is er in ons land geen Gezag, dat hier met gezag kan optre den? DE HEER TILANUS OVER DE VOLKSBEWEGING. In Den Haag hebben Anti revolutionairen en Chr.-Histori- schen een gezamenlijke herden- I kingsbij eenkomst gehouden, De heer T i 1 a n u s, voorz. van de Chr.-HJst. Unie, oefende cri- tiek uit op de eenheidsbedoeling der Ned. Volksbeweging, die Christendom en humanisme wil samenbinden en op de publica tie van zeven Amsterdamsche predikanten, die tot de S.D.A.P. zijn toegetreden. Een partijver band is den Christen alleen mo gelijk op de basis van het Evan gelie, zoo zeide hij. MrJ. A. deWilde betoog- de, dat de regeering zoo spoe dig mogelijk de Staten-Generaal bijeen moet roepen en verkie zingen moet uitschrijven. (AA.) Onder dit motto wordt door- de H.A.R.K. een inzameling voorbereid van bedden, -kleeren, huishoudelijke voorwerpen enz. voor de ruim 400.000 gedupeer den in Limburg en Gelderland. Of ook de bewoners van Schouwen waarvan velen in vrijwel dezelfde omstandigheden verkeeren hiervan zullen profi- teeren ,is ons niet bekend. Deze inzameling zal plaats vinden van 2 tot 7 Juli. De bedoeling is goed. En wij zullen gaarne tot me dewerking aansporen. Maar noodzakelijk moet hier bij worden vastgesteld, dat op deze wijze de gedupeerden niet worden geholpen. Wat zal het resultaat zijn, als kisten en kasten voor de zoo- veelste maal worden nagezien? Een samenraapsel van min of meer bruikbare goederen, waar mee voor een klein deel in de allerergste nood kan worden voorzien. Maar dit is geen afdoende hulp, Hier moet iets anders gebeu ren, De goederen zijn óf gestolen óf moedwillig vernield. De da ders zijn bekend. Het zijn de Duitsche horden, die daartoe aangespoord door hun leiders hebben gestolen, geroofd, ver nield, op groote schaal. Welnu, dan zijn het ook de Duitschers, die het ge- stolene moeten teruggeven of vervanaen. Het vervoer kost geen moeite. De gestolen vrachtwagens en auto's kunnen worden gebruikt om deze goederen naar ons land terug te brengen. Laat hierin althans ons volk één zijn, dat steeds luider en krachtiger de eisch wordt ge steld, en herhaald en telkens weer herhaald, dat Duitschland het gestolene moet teruggegeven en wat opzettelijk vernield werd, vervangen. Onze gedupeerden moeten ge holpen worden niet door aal moezen, maar door te voldoen aan de eischen van het recht. verzocht wordt de intrekking van bedoeld besluit, en een zoo spoedig mogelijke terugkeer van een op Grondwet en wet ge baseerde verkiezing van Ge meenteraden met kracht te be vorderen. De A.-R. kiesvereeniging heeft haar instemming met dit adres betuigd; de R.-K. Staatk, Ver- eeniging heeft zich hierover tot het hoofdbestuur gewend, welks voorzitter, de heer Mannaarts te Tilburg, geweigerd heeft als lid van het kiescollege te fun- geeren. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brakel en te Wijn gaarden, J. v. Sloten, cand. te Bennekom; te Garmerwolde, H. Altens te Den Ham (Gr.)te Monster, J. v. Dijk te VGraven- zande; te Rotterdam-Charlois (6e pred. pi.), A. A. Koolhaas te Daarle (O.), Geref. Kerken. Beroepen te Kampen, E. I. F. Nawijn te Apeldoorn; te Pingjum en Zurich, C. v. d. Waal, cand. te Sexbierum. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Assen, A. Hilbers te Emmer-Compascuum. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroeoen te 's-Gravenhage-W., R. H. Bremmer te Helpman. D s R. D o u m a. t In de ouderdom van 35 jaar is in een der Duitsche concentratiekampen om het leven gekomen Ds R. Douma, predikant bij de Geref. Kerk van Emmer-Compascuum. Provincienieuws. TIJDELIJKE GEMEENTERADEN. Het bestuur der afd. Mid delburg van de Chr.-Hist. Unie heeft zich gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken met een adres, waarin op grond van verschillende bezwa ren, o.a. het ongrondwetteige en -het on-democratische van het KB. inzake tijdelijke voorzie ning Gemeenteraden, dringend Veilingsver. „Zuid-Beveland" In de Dinsdag gehouden ver gadering onder leiding van den heer J. Q. O. C. Lenshoek, werd meegedeeld, dat het verbod van uitvoer van aardbeien enz. reeds denzelfden dag voorloopig werd ingetrokken. De percentages voor de te be talen provisie werden vastge steld: aanvoer veiling leden 5 pet., gasten 7 pet., monster vei lirig resp. 3 en 5 pet. De contributie voor 1945-1946 blijft onveranderd. De aftreden de bestuursleden, de heeren A. J. v. d. Linde, J. J. Lindenbergh, H. B. Pilaar en A. v. d. Poest Clement werden bij acclamatie herkozen. Medegedeeld werd, dat men toestemming heeft voor het doen aanmaken van 45.000 fruit- -kisten. Het hout is vrij gege ven, maar levering is nog veel achter. Als er voor den zak van Zuid-Beveland niet voldoende vervoergelegenheid is met bodes e.d., dan zullen de spoorwegen met een wagon te hulp komen. Het sorteeren van pruimen wordt niet gewenscht geacht. Collecte G.O.I.W. De opbrengst van de door de G.O.I.W. georganiseerde col lecte ten bate van terugkeeren den uit de Duitsche martelkam pen bedroeg voor den kring We- meldinge, Kloetinge en Katten- dijke f 5805,57%, verdeeld als volgtWemeldinge f 3486,05, Kloetinge f 1508,32%, Katten- dijke f 401, Wilhelminadorp f 410,20. De collecte te Waarde heeft opgebracht f 1142.45; te Middel burg c.a. f 4400 en te Vlissingen f 2566.25. Gedeputeerde Staten. Mr J. H. M, Stieger heeft zijn ontslag ingediend als lid van Ged. Staten, van welk college hij sinds 17 Januari 1928 deel uitmaakte, MIDDELBURG. D e d r o o g- making van Walcheren, Hier ter stede is een comité op gericht, dat zich de ontspanning en ontwikkeling der voor de droogmaking van Walcheren te werkgestelde en nog in dienst te nemen arbeiders ten doel stelt. Bij de bespreking, die tot de oprichting van dit comité leidde, was ook Ir. Verhey, bekend om zijn belangrijk aandeel in de drooglegging van de Zuiderzee, aanwezig. Deze zei ter vergade ring, dat hij alle hoop en ver trouwen heeft, dat de droogma king van Walcheren nog dit jaar tot stand zal komen. VLISSINGEN. Walche ren dankt Engelse he hersteltroepen. Zes afge vaardigden van het eiland Wal cheren hebben Dinsdag te Vlis singen souvenirs tegels met het wapen van Middelburg, Vlis singen of Zeeland uitgereikt aan de Britsche troepen, die aan het herstel der havens en slui zen hebben gewerkt. Oo,k de Marine-Commandant van Vlissingen, de heer J. S. Friedrich, was aanwezig. De directeur van de N.V. Ha ven van Vlissingen, de heer Mijs, heeft het woord gevoerd. Hij vertolkte den dank der Walcher- sche bevolking voor het herstel van kustwerken, die voor de toe komst van het eiland van groot belang zijn. Kolonel Bertlin be antwoordde de toespraak op hartelijke wijze. 's GRAVENPOLDER. De hier gehouden inzameling van levens middelen voor boven de rivieren

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1