ZEEliWSCH DAGBLAD De Nederl. Volksbeweging. Ontoelaatbare zorgeloosheid. Triomftocht van Eisenhower. Het reizend publiek. 1e JAARGANG No. 65 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 20 Juni'45 Nog eens: In den Oproep van de Nederl. Volksbeweging komt ook deze zinsnede voor: „De Christelijke antithese is' voor de problemen van heden geen vruchtbaar begin sel meer." Daartegen maakt het Amster- damsche „Trouw" bezwaar. „Laten wij de zaken goed zien. De antithese is niet een poli tiek beginsel, zij is een politiek en historisch duidelijk zichtbaar feit. Een feit dat er steeds ge weest is en dat er nog is. En het is buitengewoon onvruchtbaar om aan feiten voorbij te loopen als men vraagstukken wil oplos sen. De antithese is er. Zij wordt door ons niet begeerd. Wij noe men haar niet Christelijk, wij vin den haar buitengewoon betreu renswaardig, maar reëel. Zij is een rechtstreeksch gevolg van den zondeval, van het feit der zonde zelf. Zij is de strijd tus- schen goed en kwaad in de we reld. Wij gelooven dat de samenle ving er in dit opzicht niet op vooruit gaat. Wij meenen dat de verwereldlijking, dat de ontker stening toeneemt. De oorlog heeft op alle levensgebied ontbindend gewerkt. De Christelijke volks traditie. die d.e antithese, de te genstelling tusschen goed en kwaad in haar practische uitwer king vaak nog verzachtte ten gunste van het goede, gaat hoe langer hoe meer teloor. Daarom is het nu allerminst de tijd om te zeggen, dat de anti these niet meer van belang Is. Integendeel, nu is het meer dan ooit noodig duidelijk te zeggen, welk uitgangspunt men heeft. Van waaruit zal ik beoordeelen of iets goed of plecht is? Hoe zal ik weten of iets politiek juist 'vf verkeerd is? Hoe zal ik zeg gen of iets sociaal rechtvaardig of onrechtvaardig is? Daarvoor moet ik een beginsel hebben. Dat beginsel ontleen ik niet aan het wankelende eigen ik en niet aan de wisselende omstandigheden. Dat beginsel vind ik alleen in de onwankelbare altijd zichzelf ge lijk blijvende eischen van het Woord' Gods. Wie dat aanvaardt, staat tegen over hem die dat niet aanvaardt. Wie dat aanvaardt, staat ook tegenover hem die meent dat (het Woord Gods en een daarvan ge ëmancipeerd menschelijk inzicht samen een gave basis voor de politiek kunnen zijn. Dit laatste doet de Nederland- sche Volksbeweging. Daarom is de Nederlandsche Volksbeweging een gevaarlijke en j voor ons volstrekt onaanvaard bare beweging. Nogmaals, wij begeeren de an tithese niet. Hoe minder antithese, hoe min der verzet tegen de eischen van het Woord Gods, ook op politiek gebied, hoe liever het ons is. Maar wij willen geen struis vogelpolitiek. En wij moeten stelling ne men tegen een poging om met Christelijke bedoelingen het Christendom krachteloos te ma ken." De heer H. de Noo Bz. te Middelburg schrijft ons het vol gende: „Nauwelijks zijn we bekomen van onze ergernis over het be richt, dat te Sluis een bewaker van gevangen N.S.B.-ers zijn taak zoo ten uitvoer kan leggen, dat hij met zulk een gevangene uit passagieren gaat, zoodat de gevangene zonder bewaker, doch met diens geweer op schouder, op een ver gevorderd uur naar het knusse kamp terugkeert ten einde er te gaan droomen van het gezellige fuifje, of we lezen in het nummer van 16 Juni het waarlijk verbijsterende bericht, dat Hollandsche S.S.-mannen en N.S.B.-ers op 9 Juni een poging hebben gedaan om hartsvrienden van onzen aartsvijand te be vrijden. Dat de poging mislukt is, het geen ieder rechtgeaard Neder lander uiteraard verblijdt, is niet dé hoofdzaak. Hoofdzaak is de wantoestand van nu, medio Juni, zeven weken na de capitulatie, waarbij aan gespuis door bunkers en andere schuilplaatsen huisvesting wordt geboden van waaruit de onver laten escapades kunnen onder nemen, die vandaag aan één, morgen aan tien of honderd der onzen het leven kosten. Hoofdzaak is, dat deze onverla ten nog volkomen onbegrijpe lijke, maar voor hen voldoende bewegingsvrijheid hebben om, VA maand na de capitulatie, de facto den oorlog voort te zetten. Kunnen die broeinesten dan niet met de sterkste geweldinid- delen worden opgeruimd? Is dit niet eereplicht van de militaire leiding? Of verklaart deze zich onmachtig? Of wel, wat erger zou zijn, stelt deze geen of onvol doende belang in het vernietigen van giftslangen in menschelijke gedaante? Nederland wenscht geen adders aan zijn borst te koesteren of te zien koesteren. Ik meen niet onbillijk te zijn als ik hier van zorgeloosheid, van een schuldig laisser-aller spreek." De heer de Noo spreekt hier uit, wat er leeft in vele harten. Van een volksgericht zijn we afkeerig. Er moet recht ge daan worden. Maar dan ook spoedig. En met ikracht. Wat we thans beleven in ons land is inderdaad verbijsterend. De strijd tegen Japan. Zware verliezen onver mijdelijk. De bevelhebber van liet 14e leger in "Birma heeft verklaard, dat de Japanners tot de laatste man zullen doorvechten. Tegen de Japanners vechten wil niet zeg gen tegen een mensch of een dier, niaar tegen een insect. Men kan ze vertrappen, maar steeds komen ze weer aanrukken. In berichten van de voornaam ste strijdtooneelen in de Pacific wordt herhaaldelijk in het licht gesteld dat voor de geallieerden zware verliezen onvermijdelijk zijn in den oorlog tegen Japan. De geallieerden lijden meer verliezen naarmate zij Japan zelf naderen. De prijs die zij moeten be talen is echter aanzienlijk lager dan de prijs welke de mislukte oorlog den Japanners kost. DE TERUGKEER VAN KONING LEOPOLD. Dreigende algemeene staking In een officicele verklaring uit i Salzburg, het verblijf van Koning Leopold van België, werd gezegd. er is geen kwestie van dat Z. M. afstand van den troon zal doen. Daar de Koning besloten heeft naar zijn land terug te keeren, heeft de Regeering haar ontslag ingediend. Vanaf dit oogenblik bezit de Koning opnieuw zijn volledige grondwettelijke voor rechten. De verklaring werd afgelegd door een adjudant van Koning Leopold, die er aan toevoegde, dat hij niet kon zeggen wanneer de Koning naar België zou te- rugkeeren, of dat zijn gezin hem zou vergezellen. Een vergadering van socialisti sche afgevaardigden van de Bel gische Kamer heeft opnieuw het aftreden van Koning Leopold ge- eischt. Ook de Belgische Libe ralen hebben eenzelfde uitspraak gedaan. De vakvereenigingen dreigen met een algemeene staking, om een einde te maken aan wat zij noemen „een persoonlijke dicta tuur". Gisteren hebben 450 super-vliegende forten 3000 ton brandbommen op Japan- sche industrie-steden gewor pen. In minder dan 6 uren tijd werden 7 Japansche ste den op groote schaal gebom bardeerd. De burgemeester van Oslo en voorzitter van de Noorsche Soc.- Dem. partij Gerardsen heeft de opdracht aanvaard om een nieuw Kabinet te vormen. Het eerste Nederlandsche stoomschip de „Themisto" is sinds het einde van den oorlog gisteren te Lissabon aangeko men, met een lading delfstoffen. Alle mijnwerkers in Frankrijk zullen worden gedemobiliseerd en onmiddellijk naar de mijnen worden teruggezonden. De Zweedsche regeering heeft de Duitsche ambassade-gebou wen sedert de capitulatie geslo- I ten gehouden. Alleen de vier groote mogendheden zullen er toegang hebben. De ontvangst van generaal Eisenhower te Washington is zeer gee tdrfftig geweest. De stad was overvol. De generaal werd op het Witte Huis ontvan gen, waar hij uit handen van president Truman een hooge onderscheiding ontving. Nadien hield hij een toespraak tot het parlement. Gisteren werd Eisen hower te New-York ontvangen waar hij op uitbundige wijze door de bevolking werd gehul digd. ONJUISTE BELASTINGAANGIFTEN. Naar de Inspecteur der directe belastingen te Goes ons mee deelt is het bericht in ons no. van 14 Juni niet geheel juist. Belastingplichtigen die geheel uit eigen beweging onjuiste aan giften gedurende de bezetting gedaan verbeteren, kunnen met een verhooging van 20 pet. vol staan, indien de onjuiste aan gifte is gedaan onder zoodanige omstandigheden dat er naar het oordeel van de Adm. der belas tingen geen aanleiding bestaat, een strafvervolging in te stellen. Vrijwilligers leeren Engelsch Reeds vóór de bevrijding wa ren in Rotterdam plannen uitge werkt, om aan degenen, die zich vrijwillig zouden aanmelden voor dienstname in het Kon. Ned. le ger ter bevrijding van Indië, een gratis opleiding aan te bic den in de Engelsche taal. Dit zal van groot nut zijn in verband met het feit, dat de militaire opleiding van deze troepen in Engeland en Australië zal plaats vinden. Verwacht wordt, dat binnen 4 weken de lessen voor 25.000 man een aanvang kunnen nemen. Aet geval Rost van Tonningen. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, wordt een streng onderzoek in gesteld naar hetgeen géschied is ten aanzien van het geval Rost van Tonningen. In het bijzonder wordt nagegaan hoe het moge lijk is geweest, dat deze aarts- landverrader zich uit een verdie ping van de gevangenis te Sche- vcningen heeft kunnen laten val len. Reeds kan worden medege deeld, dat het incident zich heeft afgespeeld binnen het gebouw der gevangenis, waar Rost van Tonningen zich van een der ver diepingen naar beneden stortte. Raad van State. De Raad van State heeft Vrij dag weder onder voorzitterschap van zijn vice-president Jhr Mr F. Beelaerts van Blokland ver gaderd. Raad van vakcentralen. De besturen van het Neder landsche Verbond van Vakver eenigingen, het R.-Katholieke Werkliedenverbond in Neder land en het Christelijk Nationaal Vakverbond hebben in het leven geroepen een Raad van Vakcen tralen. De voorbereiding daartoe is in bezettingstijd verricht. Het secretariaat van genoemden raad is gevestigd: „Huis van den Ar beid", Oudenoord 12, Utrecht. (A.A.) De SHAEF Mission to the Netherlands brengt het volgende onder de aandacht van het pu bliek: Wegverbruikers, vooral wiel rijders worden er op gewezen, dat een strenge naleving van de verkeersregels meer dan ooit noodzakelijk is. De Militaire autoriteiten drin gen er bij het publiek nogmaais op aan, de militaire autobestuur ders niet om vervoer te verzoe ken. Elke militaire chauffeur, die burgers vervoert, stelt zich bloot aan vervolging. Maak het den geallieerden chauffeur niet moei lijk. Wij voegen hieraan toe het verzoek aan de autoriteiten inaak het den reizi gers niet te moeilijk. De toestand wordt onhoud baar. Herstel der Moerdijkbrunqen Het dagblad „Trouw" meldt, dat de Nederl. Spoorwegen en de Rijkswaterstaat aan de firma Penn en Baduin het herstel der Moerdijkbruggen hebben opge dragen. De vernielde spanningen zullen worden afgebroken en daarna zal zoo spoedig mogelijk een begin gemaakt worden met den herbouw van de bruggen. De verkeersbrug zal het eerst gere pareerd worden. Notariaat. Bij beschikking van de Kamer van Toezicht over de Notarissen enz. te Leeuwarden is Mr P, D. Poelstra, te Leeuwarden, in zijn ambt van notaris ter standplaats Leeuwarden hersteld. Provincienieuws. Zeeuwsche Korfbalbond. Competitie-uitslagenTogo I Unitas I 0—2; Swift IVitesse 10—1; D.S.V.—Waarde 1—4; VolhardingZeelandia I 30; De Poel—V.D.B. 2—4; S.V.K.— Olympia 1—3; SinotoDios 0 4; Vopo—D.O.S. 4—0; V.Z.O.D. Onda 23; D.O.S.Be Quick Zeelandia IITogo- II 31 K.V.W.—Elto 4—0; Swift 3— Thos 4—1S.I.W.—Animo 4—2. Stand Afd. A: Swift I 4 4 0 0 8 26—3 Seoltol 4 2 0 2 4 12—16 Vitesse 3 1113 814 Togo I 5 1 1 3 3 4-10 Unitas I 4 1 0 3 2 4—11 Adspirantcn: Tjoba—'Vitesse 40; OlympiaSeolto 34. MiddelburgschEngelsch Elftal 4—0. Zaterdagavond werd een voet balwedstrijd gespeeld tusschen 'n elftal, dat was samengesteld uit verschillende Middelburgsche spe lers en een Engelsch militair elf tal. Er was een zeer groote pu blieke belangstelling en verschei dene burgerlijke en militaire autoriteiten waren aanwezig. Dadelijk nadat de Town Ma jor had afgetrapt namen de Mid delburgers het initiatief en ver kregen zij een duidelijk over wicht, dat tot uiting kwam in verschillende hoekschoppen op het Engelsche doel. Ofschoon zij het grootste gedeelte met slechts 10 man speelden, wist Middelburg voor de rust een 30 voorsprong te behalen, welke stand na de hervatting tot 40 kon worden opgevoerd. De over winning was, hoewel eenigszins geflatteerd, volkomen verdiend. Het is te hopen, dal de voet balorganisatoren het Engelsche voorbeeld om wedstrijden niet op den Zondag te spelen zullen na volgen, opdat ieder in de gele genheid wordt gesteld hiervan getuige te zijn. Benoeminoen. Bij K.B. zijn benoemd: P. F. Lemsen, te Hontenisse, tot lid van het bestuur der waterkee- ring van het Calamticuze Wa terschap „Walzoorden"J. Goet- heer, te Wolphaartsdijk, tot dijkgraaf van het waterschap „Oud Wolphaartsdijk"; J. Ver pootte, te Zaamslag, tot lid van het bestuur der waterkeering van de calainiteuze polders Ser- Lmnens, Nieuw-Othene, Marga- reha, Kleine Huissens en Een dracht. MIDDELBURG. A.s. Zater dagavond zal de Muziekverecni- ging „Excelsior" haar eerste con cert op het Molenwater geven. Het concert vangt aan te 8 uuf cn staat onder leiding van den heer J. J. van Soclcn. Vestigingsbewijzen. In verband met den enormen tot loop om z.g. Vestigingsbewijzen, waarop men door Zeeland kan reizen, vestigen wij er de aan dacht op, dat de bureaux voor de afgifte open blijven, zoodat dus alleen zij een vergunning behoeven te vragen, die de e.v. dagen op reis denken tc gaan. OVEZANDE, De collecte van de O.I.W. en Ovezandsche gerc- patrieerden voor de slachtoffer» van de Duitsche martelkampen heeft opgebracht f 1061.25. In de vergadering van in gelanden van het waterschap Ovezande werd de rekening voor het dienstjaar 1944-'45 vastge steld op f12916.98 in ontvang en f6099,21 in uitgaaf en een goed slot van f 6817.77. De begrooting

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1