ZEEUWSCH DAGBLAD Rotterdam een maand na de bevrijding. Provinciemeuws. 1e JAARGANG No. 64 PRQT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 19 Juni'45 Tot 12 Juni zijn in de Rotter- damsche havens 39 Reliefsche- pen en 8 „Landing-crafttanks" met in totaal 72.153 ton voedsel en 103 ton medicamenten aange komen. Dit laatste type schip werd bij de invasie gebruikt om tanks aan land te brengen en vooral in havens als de Rotter- damsche, waar door vernielingen de loagelegcnheid beperkt is, be wijzen ze onschatbare diensten. Verder voerden drie Zweedsche Roode Kruisschepen 10.409 ton voedsel en 78 ton medicamenten aan. Door 10 schepen werd in totaal 20.530 ton kolen gelost en tenslotte kwamen in bovenge noemde periode nog 10 schepen soyaboonen, palmpitten, grond- noten enz. enz. aan. Deze voorraden waren natuur lijk niet allemaal voor Rotter dam bestemd. Ze werden daar opgeslagen en daarna in allerlei richtingen gedistribueerd. De toestand van het oogenblik in Rotterdam is nog allesbehalve ideaal, maar vergeleken met dien van voor de capitulatie is hij enorm verbeterd. Feit is, dat het voedsel op het oogenblik regel matig en in groote hoeveelheden de stad binnenkomt en dat het spook van den honger geleidelijk aan het verdwijnen is. Daaraan zal het ook wel toe te schrijven zijn, dat er hier aangepakt wordt, waar het mogelijk is. De Rotterdamsche bootwerkers, die nooit het gemakkelijkste ele ment van de bevolking zijn ge weest, werken, als het moet, dag en nacht en 's Zondags, de bedrijven popelen om weer aan het werk te gaan en tallooze in dustrieën hebben uitbreidings plannen op papier staan. Er wordt in Rotterdam hard aan den wederopbouw van han del en industrie gewerkt en in siders zijn van meening, dat her stel minder lang op zich zal laten wachten dan de meesten denken, mits er maar kolen komen. gewonden waarvan 2 later zijn overleden. Vermoedelijk is de ontploffing veroorzaakt door een onvoorzichtigheid begaan door leden der N.S.B Ongeveer 1200 Nederlanders bevinden zich naar Radio-Praag meldt te Dobrany bij Pilsen vanwaar zij per vliegtuig naar ons land zullen worden gebracht. Deze Nederlanders verbleven te Terezin. Prof. Meyers heeft de Tsjechische regeering en autori teiten dank gebracht voor de hulp aan de Nederlanders bewe zen. De K.L.M.-directeur Majoor Vos deelde mede, dat de K.L.M.- vliegtuigen welke den dienst tus- scihen Engeland en Nederland zullen onderhouden in militair verband zullen vliegen. Het K.L.M.-personeel is gemilitairi- seerd. ve is het rooien en veilen van vroege aardappelen voor een na der te bepalen datum verboden. (A.A.) Communistische actie. De „l'Avenir de Luxembourg" schrijft: De activiteit van het Komin tern is grooter dan ooit, niette genstaande zijn ontbinding. Het verbergt zich thans achter het masker van de democratie en achter eer anti-fascisme, dat sprekend ijkt op een linksch fascisme. De Belgische Minister-Presi dent van Acker heeft gisteren verklaard, dat de regeering het noodig acht een verklaring af te leggen over haar hbuding ten aanzien van den terugkeer van den Koning. Deze houding is unaniem aangenomen en punc tueel volgehouden. De regeering acht het haar plicht den Koning zoo juist en goed mogelijk in te lichten over de stroomingen en opvattingen welke in België bestaan en laat de beslissing welke hij in het be lang van het land noodig acht aan hem over. De regeering heeft eensgezind den Prins-Regent haar aftreden aangeboden en belast zich tot den terugkeer van den Koning met de afdoening der zaken. Het Fransche Nieuws bureau A.F.P. deelt mede, dat alle voorbereidingen voor een algemeene staking voor het geval, dat de Koning terugkeert, genomen schijnen te ziin. Voorts wordt gemeld, dat het bureau der Liberale partij de houding der liberale ministers heeft goedgekeurd. Syrische burgers hebben Za terdag een aanval gedaan op een Fransche kazerne te Aleppo. De Britsche troepen hebben geïntervenieerd. De Fransche soldaten werden ontwapend en naar elders overgebracht. De Syriërs waren deels gewa pend en klommen over de muren van de kazernes. De Fransche soldaten vuurden onmiddellijk. Volgens de Deensche radio zal de volgende week een schip met goederen voor Nederland uit Kopenhagen afvaren. De lading bestaat uit Deensche gaven voor ons land. Verwacht wordt, dat de reis 14 dagen zal duren. De Regeeringspersdienst meldt dat 1579 Nederlanders uit There- siënstadt zijn overgebracht naar Bamberg .in Beieren in afwach ting van hun vertrek naar Ne derland. (A.A.) De herbevolking van Arnhem is versneld. Er zijn nu reeds meer dan 20.000 menschen terug geroepen en vermoedelijk zal Arnhem tegen het einde van Juni weer 50.000 tot 60.000 in woners tellen. Te Spijk (Gr.) heeft zich een ontploffing voorgedaan in eeu munitieloods die aan 7 personen het leven kostte. Er zijn vele Petroleum - bronnen op Borneo in brand. Geschroeide aarde. In de bedreigde petroleumvel- den op Borneo volgen de Japan ners de tactiek van de ver schroeide aarde. Meer dan 20 pe- troleumbronnen zouden in brand staan. Op Tarakan is het Japansche garnizoen thans op een gebied van ruim 2Y> vierk. km. samen gedrongen. In Birma hebben troepen van het 14e Britsche leger een van de sterkste stellingen uit de geheele campagne veroverd. Deze lag aan den weg ToungoMarochi in Oostelijk-Borneo en heeft de Britsche opmarsch gedurende vier dagen opgehouden. Het Loo de voorloopige Residentie. Naar wij vernemen zal H. M. de Koningin zich binnenkort van Haar tijdelijk verblijf te Breda voor korten tijd naar Het Loo begeven, om van daaruit thans eenige bezoeken te brengen aan die deelen des lands, welke na de Zuidelijke provincies het eerst werden bevrijd. (A.A.) Rooiverbod aardappelen. Het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd wijst er op, dat er een rooiverbod voor aardappelen bestaat; derhal De Duitsche herstelverplichtingen. Wij wenschen het gestolene terug. Vanuit Eindhoven is door een groep vooraanstaande personen een adres aan den minister van Waterstaat en Wederopbouw gericht, waarin er met kracht op wordt aangedrongen, dat de Regeering de teruggave van onze, door de Duitschers gesto len welvaart zal bevorderen. In dit adres wordt er de aan dacht op gevestigd, dat thans in Nederland weer aanbiedin gen van Duitsche fir- m a's binnen komen. „Zij willen de leveringen hervatten, terwijl onze industrieën nog uitgeput terneer liggen, met werkkrach ten, die op rantsoenen moeten leven, die pl.m. een derde lager zijn, dan die van de krijgsge vangenen. Zij willen ons verkoo- pen, wat ons rechtens zonder meer toebehoort", zoo zegt het adres. Verder wordt in dezen brief o.m. het volgende gezegd: Ge voelens van teleurstelling ver zwakken steeds meer het en thousiasme waarmede aanvanke lijk werd aangepakt. Zij dreigen, zoo zij dit al niet gedaan heb ben, dit enthousiasme om te zet ten in een steeds toenemende ontevredenheid. Teleurstelling, ja zelfs ontgoocheling treffen wij aan bij de gerepatrieerden, die in zoo grooten getale in deze stad binnenkomen en bij de landgenooten uit het pas be vrijde Westen, die ons komen bezoeken. Op 10 Juni werd door de Ra dio medegedeeld, dat de Regee ring in Engeland groote orders heeft geplaatst op rijwielen en rijwielonderdeelen. Het recht vaardigheidsgevoel en het natio naal belang beide eischen, dat de ons ontstolen rijwielen door Duitschland aan ons worden te ruggeleverd. Hetzelfde geldt voor onze treinen, ons vee, onze Bruggen en verder voor alles 200.000 K.G. vlas verbrand. Donderdag brak brand uit in den zwingelstal van dhr J. Geerts te Koewacht. De brand breidde zich snel uit tot een daarachter gelegen vlasmijter. In totaal brandden 13 mijten af, hetgeen plm. 200.000 kg. vlas bedraagt. Britsche hulp voor bergings werk te Vlissingen. Dank zij de hulp van de „Royal Engineers" zijn er in om de ont redderde 'haven van Vlissingen al heel wat tot zinken gebrachte vaartuigen opgeblazen of op an dere wijze uit den weg geruimd. De toegang tot de buitenhaven is echter nog steeds door vier gezonken schepen de Duit- sohers hebben deze last veroor zaakt versperd. Drie van de vier schepen zijn flinke ferry booten van de vloot de't Provin ciale stoombootdiensten op de Westerschelde, waaronder een nieuw, bij ,,De Schelde" gebouwd vaartuig, dat nog geen dienst had gedaan. Als deze schepen werden geborgen, zouden ze na herstel onmiddellijk in een drin gende behoefte voorzien. Tot nog toe ontbrak evenwel het materieel om deze gezonken vaartuigen te lichten. Wij verne men thans, dat de Britsdhe „en gineers" ook hierin willen voor zien door met eigen bergings vaartuigen tot het lichten der in den havenmond gezonken schepen over te gaan. (A.A.) De heer M. Ruppert, voor zitter van het tijdelijk hoofdbe stuur van het Chr. Nat. Vakver bond voor het Zuiden des lands, zal a.s. Donderdag 21 Juni op een bijeenkomst van den Chr. Best. Bond het woord voeren. De heer Ruppert heeft een groot aandeel gehad in den we deropbouw der Chr. Vakbewe ging in de drie Zuidelijke pro vincies. Wij twijfelen niet of alle leden van de bij den bond aan gesloten organisaties zullen deze bijeenkomst bijwonen B r a n d. Bij een als zwarte Pieit bekend staand bewoner van een zolderverdieping aan de Kas teelstraat is gisterenavond een I uitslaande brand ontstaan. Oor zaak was het plotseling ontvlam men van een kookstel. Het ern stige karakter van de brand ont stond echter door de opeenhoo- ping van groote blikken benzine en olie alsmede flesschen Buta- gas, die de bewoner verzameld had. Gelukkig was de brandweer paraat. Na een half uur was men het vuur meester. De bovenver dieping en het dak zijn uitge brand evenals een dakgedeelte van de buren, die ook veel wa terschade opliepen. GOES. Een mooi succes. De door de G.O.I.W. georgani seerde collecte ten bate van de politieke slachtoffers van de Duitsche terreur, heeft opge bracht ruim f 11.400. YERSEKE. Met de kreeften- visscherij gaat het nog steeds niet goed. De vangst wordt ieder jaar minder. De vangst bedraagt nog geen 100 kg, per wee'k. De vraag naar kreeft is groot. BORSSELE. In de vergade ring van het „Groene Kruis" werd tot bestuurslid gekozen de heer Maljaars. Het salaris van den bode werd met f 25 ver hoogd. In de najaarsvergadering zal het bestuur in zijn geheel aftreden. THOLEN. In de vergadering der Chr.-Hist. kie'svereeniging werden gekozen tot bestuursle den de heeren S. de Korte Az., voorz.V. Laban, secr.; B. J. v. Westen, bestuurslid. Ook de Stk. Geref. Kiesver- eeniging kwam vorige week bijen. Na een diensttijd van 25 jaar, heeft de heer G. Quist Cz. ontslag genomen als koster der Geref. Kerk alhier. Naar wij vernemen is te Bergen op Zoom gearresteerd de voorm. groepsleider der N.S.B. J. v. d. VeldeKorsman. Te Coevorden werd gearres teerd de voorm. burgemeester en groepsleider M. C. v. d. Weele, v.h. St. Annaland. Te Giesen-Nieuwkerk, de voorm. groepsleider en burge meester van Scherpenisse en Giesen-Nieuwkerk, L. Meerman. SCHERPENISSE. Tot schat ter van de Veeverzekerings-Mij. Tholen is benoemd de heer M. Meijl te Oud-Vossemeer. - De opperbevelhebber van het Amerikaansche lucht lager heeft verklaard, dat Japan, alleen al door de luchtmacru. vóór het einde van 1946 Kan worden over wonnen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Vlagtwedde, D. L. Breederveld, cand. te Smilde. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Driebergen, C. Smits te Dordrecht. Kerk en School. wat ons ontroofd werd, kortom, van onze geheele nationale wel vaart. Wat wij verlangen is het eigendom, dat ons ontstolen werd, opdat wij kunnen wer ken en leven. Ned. Herv. Kerk. Drietalte 's Gravenhage (24e pred.pl.), A. Braakman te Zuilen, A. Th. Stegenga te Arnhem en I. P. v. d. Waal te Haarlem. Beroepente 's Gravenhage (vac. wijlen P. J. Molenaar), E. Jansen Schoonhoven te Eerbeek, (vac. Stadskerkewerk) J. W. v. Swigchum te Hengelo (O.). Beroepen te Kloetinge, cand. Eldefenbosch, hulppred. te 's-Gra- venpolder. DsC. Chr. H, Planta- giet. Naar wij vernemen is in het concentratiekamp te Dachau tengevolge van longontsteking in den ouderdom van 37 jaar over leden ds C. Chr. H, Plantagie, predikant bij de Geref. Kerk van Dieren. Ds F. ten Cate t. In den ouderdom van 66 jaar is te Borne overleden ds F. ten Cate, em.-predt. van de Doopsgez. Ge meente van Leiden. I DsP. H. Borgerst. In een concentratiekamp is overle den ds P. H. Borgers, pred. van de Evangelisch Luthersche ge meente Apeldoorn-Doesburg. I In Den Haag is op 74-jari- 1 gen leeftijd overleden prof. D. G. Stibbe, oud-'hoogleeraar aan de Econ. Hoogeschool te Rotter» dam. Het Haagsche Onderwij zersgenootschap heeft aan den wethouder voor onderwijs voor gesteld het schooljaar 1944 1945 als verloren te beschouwen. I Bij de examens voor het 1 verpleegpersoneel in de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom zijn geslaagd: Overgangsexamen eerste naar tweede leerjaar in de medische vakken de brs. P. Pieterse, L. Stoutjesdij'k en A. G. Verschoor en de zrs. A. E. Franken, S. Joosse, E. Suurmond, M, Uiter- linden en P. Walhout; over gangsexamen tweede naar derde leerjaar de zrs. J, Flipse, A. N. Kooijman, W. T. Menheere, C. W. Moens, A. M. Verschuur en M. Westerlaken. Overgangsexamen Theologi sche vakken eerste naar tweede leerjaar de brs. P. Pieterse, L. Stoutjesdijk en A. G. Verschoor en de zrs. A. K. Franken, S. Joosse, N. v. d. Linde, E. Suur mond, M. Uiterlinden en P. Walhoutovergangsexamen tweede naar derde leerjaar de zrs. J. Flipse, J. Janson, A. N. Kooijman, C. W. Moens, A. M. Verschuur en M. Westerlaken; eindexamen Geloofsleer de zrs. K. Bijl, M. F. den Hamer, A. J.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1