ZEEUWSCK DAGBLAD n. (4) Diploma's ten geschenke. Is Ministerraad vergadert. Riiütalr Gezag. 1e JAARGANG No. 63 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 18 Juni '45 Het gaat bij de oplossing van de moeilijkheden in den land bouw, niet alleen om zaken van materieelen aard. Vele jonge menschen bedan ken er voor op het platteland in vaak zorgelijke omstandigheden, hun leven te slijten. De stad en het stadsleven met zijn uiterlijke glans en verma ken trekt en lokt. En dan is er het feit, dat ook de plattelandsbevolking door de revolutiebeginselen is gegrepen. Dit is geen verschijnsel van de laatste jaren, maar het is mis schien wel zoo, dat die beginse len in heel het leven, meer of tminder bewust tot uitdrukking komen. Wij bedoelen dat niet in dezen zin, dat het tot revolutionaire woelingen zou komen, maar wel zóó, dat men zich meer en meer op het standpunt stelt dat de mensch zelf het voor het zeggen heeft en dat met de goddelijke ordeningen in het bedrijfsleven i geen rekening behoeft te worden gehouden. Dan gaat het niet meer om het gemeenschappelijk belang om Gods wil maar dan wordt het ieder voor zich. Dan geldt het recht van den sterkste. En dat is vandaag de boer en morgen de arbeider. Wanneer dit verandertals de werkgevers gaan inzien dat zij niet maar „slechts" rentmees ters zijn, maar dat zij de hooge en zeer verantwoordelijke post van rentmeester bekleeden; dat zij gebonden zijn aan hoogere normen, dan zullen zij waken voor de belangen van het be drijf, maar ook van die van alle bedrij f sgenooten. En wanneer de arbeiders ver staan dat zij in hun arbeid God hebben te dienen, dat zij ver antwoording schuldig zijn over de wijze waarop zij hun arbeids kracht besteden, dat zij deel uit maken van het bedrijf waarin zij zijn gesteld, dan zullen zij hun werk verrichten niet om dat het nu eenmaal niet anders kan, maar met heel hun hart. Er is een uitweg. Dezea 1 s weer het volk voor God zich buigt. Dan zal het ge mor en gekanker ophouden. Dan zal weer het lied van den arbeid, dat nu zoo weinig gehoord wordt, over het schoone rijke Zeeuwsche landschap vroolijk j opklinken. Daarom is het van zoo groot belang dat wij hebben onze Christelijke organisaties, waar het niet alleen gaat over mate- rieele belangen, maar waar ook principieele voorlichting wordt gegeven en de vragen- van den dag worden bezien bij het licht van Gods Woord. Geheel N.-Borneo is thans op eenige Japansdhe weerstandsnesten na, onder geallieerde controle. LEDEN KULTUURKAMER Mil. Gezag in Friesland deelt mede, .dat zij die lid van de Kultuurkamer zijn geweest niet mogen optreden, voor een Zui veringscommissie daartoe ver gunning heeft verleend. Het gevolg is, dat een groot deel van het muziek- en ver- maaksleven tijdelijk stil komt te staan. Dat is een bezwaar. Maar het is toch meer bevredi gend dan wat in andere stroken gebeurt, waar de Kuituurmannen maar rustig hun gang kunnen gaan. Het Koninklijk Besluit van 8 Juni 1945, dat voorschrijft, dat aan de leerlingen der hoogste klassen van de gymnasia, hoo gere burgerscholen en kweek scholen dit jaar een einddiploma zal worden uitgereikt zonder dat hiervoor een examen wordt af genomen, zal in onderwijskrin gen niet met onverdeelde in stemming ontvangen zijn. Ieder begrijpt, dat thans een landelijke regeling der examina onmogelijk is, daar de scholen in de onderscheiden gedeelten van ons land onder zeer ver schillende omstandigheden heb ben gewerkt en lang niet alle examencandidaten even ver zijn. Het uitreiken met milde hand van diploma's zal echter de waarde van deze papieren niet vergrooten. Toen de bezetter in 1944 gelastte den leerlingen, die wetens den „Arbeidseinsatz" naar Duitschland moesten, een diploma uit te reiken op grond van de bij -het Kerstrapport be haalde cijfers, hebben verschil lende scholen dit geweigerd, on der meer uit overweging, dat een dergelijke uitreiking in strijd was met de Middelbaar Onder wijswet. Vele scholieren zijn toen ondergedoken of vertrok ken zonder een diploma te bezit ten en zij zijn hierdoor in ern stige mate benadeeld. De regee ring staat hiermede voor een probleem, dat dringend om op lossing vraagt. Maar, vragen wij, is het nu niet onbillijk om de leerlingen, die thans in de hoogste klassen zitten, en waarvan een gedeelte een tijd lang verdwenen is ge weest, te bevoordeelen boven hen, die een vorig jaar moes ten verdwijnen? Er was toch wel een andere regeling mogelijk geweest, die l geen afbreuk zou hebben gedaan aan de waarde van het diploma en die rekening hield met de uiteenloopende toestanden in de verschillende gedeelten van ons land. Het zou de voorkeur verdiend hebben om dit jaar op iedere school afzonderlijk een examen te laten afnemen. In elk geval kon dan rekening worden ge houden met de bij het onderwijs bereikte resultaten. De scholen, die een tijd buiten werking ge weest waren konden het examen nog een of twee maanden uit stellen en in de toekomst kon men er van overtuigd zijn, dat het bezit van een einddiploma althans een zekere waarborg zou bieden, dat dit werkelijk ver diend was. Op het oogenblik is het zoo, dat iedere leerling, ook diegene, die bij een examen zeker zou zakken, slaagt, daar er zelfs geen rekening mag worden ge houden met de kennis der leer lingen op het oogenblik of de vórderingen, welke uitgedrukt zijn in de rapportcijfers. Ieder zal het er over eens zijn, dat de jeugd in de afgeloo- pen jaren zeer gehandicapt is en dat de hooge eischen van vroe ger op het oogenblik niet kun nen worden gehandhaafd. Maar nu dient men niet in het andere uiterste te vervallen en diplo ma's, die in Nederland toch al tijd gegolden hebben als een be wijs voor de gelijke kennis, met kwistige hand uit te deelen. i a s. Donderdag heeft de Minis terraad vergaderd. Uitvoeri ge besprekingen werden ge wijd aan de vraag hoe op de snelste wijze onze door Duitschland gestolen goede ren kunnen worden terug gevoerd. Alles wordt op alles gezet om in den huidigen gang van zaken verbetering te brengen omdat deze zaak op het oogenblik niet naar de wensch der regeering verloopt. Ook het kolentransport laat te wenschen over. Er wordt dan ook hard aan gewerkt om al lereerst onze transportmiddelen terug te krijgen, welke over schier alle landen van Europa vervoerd waren om door de Duitschers te worden gebruikt. Koning Leopold wil naar België terugkeerea. De Belgische regeering neemt Berechting oorlogsmisdadigers. Thans zijn ingesteld de bijzon dere Raad van Cassatie en de bijzondere Gerechtshoven te 's Gravenhage en Amsterdam ter berechting van oorlogsmisdadi gers. Tot pres. van den bijz. Raad van Cassatie is benoemd Mr H, Haga te 's Gravenhage en tot proc.-fiscaal Mr A. M. baron van Tuyl v. Serooskerken te j Alkmaar. Tot pres. van het bijz. Ge rechtshof te 's Gravenhage Mr A. L. M. van Berkel te 's-Gra- venhage en tot proc.-fiscaal Mr J. Zaayer te 's Gravenhage. De Duitschers in Noorwegen zullen vanaf heden dezelfde voed selrantsoenen ontvangen, die vroeger door de Duitschers aan de Russische krijgsgevangenen werden toegestaan. De Duitschers gaven verschillende rantsoenen aan de krijgsgevangenen, al naar gelang van hun nationaliteit. De Russen ontvingen de laagste rant soenen. Te Chamberg' in Frankrijk hebben zich heftige incidenten voorgedaan toen een trein met de Spaansclhe Blauwe Divisie, welke voor Duitschland in Frank rijk vocht, binnenstoomde. Een groote menigte gooide met stee- nen, drong den trein binnen en ranselde op de militairen los. DE SCHOOLVACANTIES. De Minister van Onderwijs heeft zijn plan van 2 maan den vacantie laten varen en heeft nu de vacanties vast gesteld van half Juli tot eind Augustus, zonder evenwel de vrijheid van de schoolbestu ren om deze kwestie zelf te regelen, aan te tasten. Nadat officieel was bekend gemaakt, dat Koning Leopold besloten had naar België terug te keereri, heeft de Belgische regeerinn haar ontslag aan den Prins Regent aangeboden. Het besluit van de Regeering werd bekend gemaakt in het vol gende communiqué De minister-president heeft den Ministerraad meegedeeld, dat de Koning het plan heeft binnenkort naar België terug te keeren. De Regeering kan niet de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de gebeurtenissen die zich onvermijdelijk onmid dellijk na de terugkeer van den Koning in het land zullen voor doen. Daarom heeft de Regee ring haar ontslag aangeboden, daarbij meedeelend, dat het voor haar onmogelijk is als een tus- schenregeering op te treden van af het oogenblik dat de Koning in het land terugkeert, daar de loopende zaken noodzakelijker wijze zullen omvatten de hand- i having van de openbare orde, zoowel als de politielke verant woordelijkheid voor de rede die de Koning zal uitspreken. De Regeering moet er op aan dringen, dat de Koning voor zijn terugkeer naar België een Kabi net vormt. Minister-president Van Akker verklaarde gisteren: Ik ben nog niet weg en ik hoop en heb de bedoeling het premierschap nog verder te blijven vervullen. Deze woorden zouden uitge legd kunnen worden in dezen zin, dat de Regeering nog hoopt, dat de Koning zal aftreden. In bepaalde politieke krin gen is men de meening toe gedaan, dat de abdicatie van den Koning de eenige uitweg uit de moeilijkheden zal be- teekenen. In Noorwegen bevinden ziclh nog 4000 Nederlanders. Er is een repatrieeringscommissie ge- vornid, die hoopt hen zoo spoe- dig mogelijk huiswaarts te kunnen i zenden. Alle goederen die door de Duitsohe troepen, die thans uit ons land op weg zijn naar Duitsdhland, werden geroofd, worden door de Canadeesche troepen in beslag genomen. Tot dusver zijn meer dan 15 millioen gulden, een groot aantal bont mantels en 12000 gestólen rijwie len in beslag genomen. Zij zul len later aan de rechthebbenden worden teruggegeven. De Militaire Commissaris voor de Provincie Zeeland, mede uit oefenende de bevoegdheid toege kend aan het Militair Gezag in het vorengenoemde gedeelte van het in bijzonderen staat van be leg verkeerende grondgebied van het Rijk in Europa; gezien de naar draagkracht van het volksinkomen te hooge prijs van toet fruit in de provincie Zeeland overwegende dat de omstandig heden onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk maken; gelet op de desbetreffende be palingen van het besluit op den bijzonderen staat van beleg, stelt vast de volgende VERORDENING. Art. 1. Alle uitvoer van aardbeien en roode bessen uit de Provincie is tot nader order verboden. Art. 2. De In het vorige lid bedoelde aankondiging kan ge schieden door een mededeeling van den Militairen Commissaris voor Zuid- en Noord-Beveland aan de directeuren der Veilingen in de Provincie Zeeland. Art. 3. Hij die het verbod, ge steld in Art, 1, overtreedt of de uitvoering daarvan verhindert of belemmert, wordt als schuldig aan deze overtreding in gevolge art. 26 le lid van het besluit op den bijzonderen staat van beleg gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste f 2000. Art. 4. Deze verordening geldt voor de geheele Provincie Zee land. Zij zal worden bekend gemaakt door aanplakking aan de vei lingsgebouwen en plaatsing in de couranten en treedt in werking op 18 Juni 1945 des morgens om 6 uur. Zij kan worden aangehaald onder den titel„Roode-bessen Verordening". De Militaire Commisaris voor de Provincie Zeeland, De Kapt.-luit. ter Zee, w.g. C. W. SLOT. Middelburg, 16 Juni 1945. gestolen zijn en wees op het ge brek aan kunstmest. De Belgische Minister van Landbouw verklaarde, dat de oogst 1945 vermoedelijk tus- schen de 20 en 25 pet. van den vooroorlogschen omvang zal hebben. Provincienieuws. Verbetering van de voedsel positie gevraagd. Tijdens een zitting van den Voedselraad te Londen heeft Minister Gispen aangedrongen op een betere organisatie voor Nederland, België en Frankrijk. De minister zeide, dat de aan voer van voedsel sneller en beter moet gaan. De kwestie is zoo ernstig, dat de Regeering voor onrust vreest. Dhr Louwes drong aan op teruggave van paarden die door de Duitschers VLISSINGEN. Gisterenmorgen is een deputatie van de bevrij ders van Vlissingen opnieuw in Vlissingen geweest voor een kort bezoelk aan de stad. Duizen den en duizenden hebben de sol daten verwelkomd op de Boul. de Ruyter. De commmandant Brigadier Mac. Laren werd ver welkomd door den Marinecom mandant te Vlissingen en het gemeentebestuur. Het muziek corps Ons Genoegen speelde de Voisliederen. Na een tnarsch door de stad werd hun een maal tijd aangeboden in de Willem III kazerne waar ze na de be vrijding het eerst gebivakkeerd hebben. De heer L. P. van Oor schot, wnd. Burgemeester, hield een toespraak en bracht dank aan de bevrijders. De Engelsche officieren werd een luch aange boden door den Marinecomman dant. Om kwart voor 5 vertrok ken de soldaten per boot in de richting Gent. GOES. Opnieuw brand. Zaterdagavond brak er in onze gemeente opnieuw een brand uit. Het betrof hier een schuur van den veehandelaar Krijger in de M. Adrz. de Ruyterlaan. Het bo venste gedeelte van de schuur stond spoedig in lichte laai. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, ontmoette veel moeilijkheden, alvorens er water kon gegeven worden. Dit duurde minstens een half uur. De oor zaak daarvan moet gezocht wor den in de omstandigheid, dat er op de waterleiding geen druk was. De plaats, waar water ge pompt kon worden, lag zeker een 500 M. verwijderd van den vuurhaard. Nadat er water werd gegeven was men den brand spoedig meester. Van het in de schuur zich bevindende mate riaal en vee ging gelukkig niets verloren. Toezichtopdezuive- r i n g. Door den kring Goes van de G.O.I.W. zijn een 5-tal com missies benoemd om na te gaan of de zuivering van het ambte narencorps een bevredigend ver loop heeft gehad, alsmede om gegevens te verzamelen om tot een zuivering te geralken van het bedrijfsleven en de vrije beroe pen. De commissies zijn als volgt samengesteld 1. Voor Rijksambtenaren, on-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1