ZEEUWSCH DAGBLAD Landbouw-moeilijkheden. Provincienieuws. Ongeregeldheden te Terneuzen» 1e JAARGANG No, 60 PROT, CHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 14 Juni '45 Van meer belang dan het in den breede uitmeten van de moeilijkheden die zich op land bouwgebied voordoen, is de vraag wat gedaan kan worden om tot betere toestanden te komen. Het i? onmogelijk hierop in een kort artikeltje een antwoord te geven, Wij zouden op twee dingen willen wijzen. In de eerste plaats dat het noodig is, dat de positie van de landarbeiders wordt verbeterd. Terecht maakte onlangs de heer Ruppert de opmerking, dat er geen enkele reden is om van „maar een landarbeider" te spre ken, en waarom een landarbeider moet achtergesteld worden bij geschoolde arbeiders in bouwbe drijven en fabrieken. Hun werk is zeker niet minder zwaar, hqn arbeidstijd is als regel langer en wat vakkennis betreft, behoeven zij voor collega's uit andere be drijven niet onder te doen. Wat dit betreft kan er nog veel verbeterd worden. En het is zaak dat hieraan de noodige aan dacht wordt geschonken, zooals aan het geheele landbouw vraagstuk, opdat niet het platte land nog meer dan nu reeds het geval is van zijn beste krachten wordt beroofd. Gelukkig gaat het in de goede richting. Van veel belang is het initiatief van de zes centrale Landbouworganisaties die alle beschikbare krachten en plannen willen coördineeren om te ko men tot een krachtiger boeren- en landarbeidersstand. Wat de loonen en arbeidsvoorwaarden betreft zijn bevredigende rege lingen tot stand gekomen, al moet worden geklaagd, dat deze in de practijk niet overal toe passing vonden. Als het echter alleen een kwestie was van loon en vacan- tie en wat dies meer zij, dan zou het zeker mogelijk zijn een oplossing te vinden, al zal altijd blijven de moeilijkheid, dat er voor jonge boeren en arbeiders vaak zoo weinig perspectief is. Maar zoo is het niet. De oor zaak van den onbevredigende» toestand ligt dieper. Daarover in een laatste arti keltje. Korte Berichten. Op 8 October worden in Noorwegen verkiezingen voor het parlement gehouden. De gemeenteraadsverkiezingen zullen op 8 November plaats vinden. Bonomi, de Italiaansche mi nister-president, heeft aan Prins Umberto het ontslag van zijn Kabinet aangeboden. Martin Bormann, de vroegere plaatsvervanger van Hitier en hoofd van Hitler's kanselarij, is volgens radio-Berlijn gearres teerd. Na hernieuwde debatten die 4 uur duurden is een voorstel van Australië om het vetorecht van de groote mogendheden te wijzigen, in de commissie te San Francisco met 20 tegen 10 st. verworpen; 15 delegaties ont hielden zich van stemming. In Keulen zijn dr Herman Reuschner, een nazi-autoriteit en 15 van zijn medewerkers ge arresteerd. Reuschner had een illegaal contact met andere nazi's onderhouden en zichzelf leider van de regeering van het gebied Keulen genoemd. Hij had bijna 27000 M. aan zijn helpers betaald. Gisternacht hebben formaties van kleine partijen te Triëst Italiaansche vlaggen van ge bouwen en huizen gerukt en de vlaggen die het kruis van het Huis van Savoye droegen ver brand. In Noorwegen zijn tot dusver 15924 verraders, de helft van het aanta! aanhangers van Quisling, gearresteerd. De Duitschers hebben van de 1.750.000 mijnen in Noorwegen er thans 250.000 opgeruimd. De Duitsche verliezen daarbij wa ren 60 dooden en 100 gewonden. De haven van- Bremerhaven is Woen.dag geopend. De eerste twee groote Duitsche schepen vertrokken van daar naar Enge land onder Amerikaansche vlag. Het Russische leger heeft thans de administratie van 48 in- dustrieele ondernemingen aan de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten overgegeven. Hierbij bevinden zich fabrieken van medicamen ten, voedingsmiddelen, telefoon en telegraaf-installaties. President Truman verklaarde I in een persconferentie, dat de definitieve beslissing over datum en plaats waarop hij Churchill en Stalin zal ontmoeten geno men is. Growyko, voorzitter van de Sowjet-delegatie te San Francis co, heeft een door de Ameri kaansche radio verspreide ver klaring tegengesproken over het aanvaarden door Rusland van een gemeenschappelijke inter pretatie van de tijdens de Krim- conferentie opgestelde formule betreffende de stemming in de ontworpen Veiligheidsraad. Ongeveer 60 Amerikaansche bommenwerpers hebben van de Philippijnen af een aanval op Saigon, de marinebasis van Co chin, gedaan. Volgende week vertrekken duizenden kinderen uit het Wes ten naar Brabant, Limburg, Friesland en Groningen waar men in totaal 100.000 kinderen hoopt onder te brengen. Op 1 Juli vertrekt de eerste groep van 100 kinderen uit het Westen naar Noord-Frankrijk. Zes weken achtereen zal een getal van 100 daarheen vertrek ken. Onjuiste belasting-aangiften Het is bekend, dat in de oor logsjaren meerderen in hun be lastingaangiften niet al hun in komsten vermeldden, doch, nu de eigen Regeering weer is te ruggekeerd, bereid zijn de meer dere belasting alsnog te betalen. Voor dezulken is het van be lang te weten, dat de Minister van Financiën bij circulaire van 4 Juni 1945 aan de belastingin specteurs heeft geschreven, dat, wanneer geheel uit eigen bewe ging verbetering van onjuiste aangiften wordt gedaan en de belastinginspectie de ontduiking dus nog niet op het spoor is, de wettelijke verhooging, die an ders bij navordering wordt op gelegd, kan worden achterwege gelaten. Ter goedmaking van het renteverlies; dat de fiscus door de onjuiste aangiften heeft ge leden, zal evenwel de na te vor deren belasting met 20 pet. wor den verhoogd. Ingevolge art. 117 van de Wet op de Inkomsten belasting blijft strafvervolging alsdan achterwege. EEN BELANGRIJKE GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. In den afgeloopen winter gaf H. M. de Koningin haar voornemen te kennen om te zijner tijd de slachtoffers van den binnenlandschen verzetsstrijd in den meest ruimen zin des woords, gel delijk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen ceed H. M. de Koningin dezer dagen een bedrag van f 500.000 over schrijven op de rekening van de „Stichting 19401945". Deze stichting stelt zich ten doel, het lenigen der zedelijke en stoffelijke nooden van personen of groepen van personen die tij dens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnen- landsch verzet hebben bijgedra gen. Dit geldt voor henzelven, hunne gezinnen, dan wel nabe staanden. De stichting werd op gericht op 13 October 1944 door alle toen bereikbare verzetsgroe pen. Minister van Seffens was Dinsdag, voor het eerst sinds 1940, weer in zijn Departement aan het Plein te Den Haag. De „beul van Amersfoort", voormalig arts van het concen tratiekamp en chirurg in de stad Amersfoort Dr M. van Nieu- wenhuijsen, is te Alfen a. d. Rijn gearresteerd. 300 Joodsche Nederlanders zijn uit het concentratiekamp Theresiënstad in ons land aan gekomen. Nog 1100 a 1200 per sonen uit dit kamp zullen vol gen. Zeeuwsche hulp boven de rivieren. Dinsdag vertrekt het laatste convooi naar Amsterdam. Dit moet tevens het grootste zijnl Hept allen mee door beschik baarstelling van bonnen of goe deren in natura. Amsterdam rekent op UI Boerenkleeding. Door het Provinciale Hark- Comité worden ernstige pogingen Waar ligi de oorzaak? Binnenland. DË BRANDSTOFFEN- VOORZIENING. Minister Tromp heeft mee gedeeld, dat voor den a.s. winter minstens 10 eenheden brandstoffen moeten worden beschikbaar gesteld. Hii deed een beroep op de mijnwerkers om zich tot I het uiterste in te spannen. Nieuw zuiveringsbesluit op komst. Omdat het zuiveringsbesluit inzake persqnen in openbare functies niet voldeed, heeft de min. van Binnenlandsche Zaken een kleine commissie van juris ten benoemd om een nieuw zui veringsbesluit voor te bereiden. Voorzitter van deze commissie is prof. R. Cleveringa. Aan besluiten hebben we geen gebrek. Maar wat minder besluiten en wat meer zuivering zou beter zijn. Postcheque en Girodienst. Alle postbestellingen in het Zuiden des lands worden weder voor den postcheque en girodienst in z'n vollen omvang opengesteld. Met uitzondering van telegrafi sche behandeling. In Vucht arriveerden de eerste 50 kinderen uit het Westen. Vucht zal in totaal 500 kinderen 1 opnemen. Men schrijft ons uit Terneu- zen Er was reeds spoedig na de bevrijding in Sept. 1944 ernstige bezorgdheid over den gang van zaken in Terneuzen: tegen N.S.B.ers en uitgesproken Duitschgezinden werd van hoo- ger hand opgetreden met een voorzichtigheid, die alle rechts gevoel krenkte. Negen maanden lang heeft men het met stijgende verbazing i aanschouwdhet mes wordt er j n i e t ingezet, te veel verkeerde elementen laat men volslagen ongemoeid. Aanklachten, bij het Militair Gezag te Sluiskil schriftelijk in gediend en mondeling toegelicht, met bewijsstukken gestaafd, vonden soms niets dan een heel beleefd en vriendelijk gehoor. Het volk heeft deze krenkin gen van het rechtsgevoel niet blijvend in rust kunnen verwer ken. Kon men, bij den terug keer van de door Duitsche ty- rannie gefolterden, deze mede burgers eerlijk onder oogen ko men zoolang het mes niet tot op het been in de etterende wond was gezet? En nu kwamen ze thuis. Enke len van degenen die de vreese- lijke terreur van de concentra- I tiekampen overleefden. En wien ontmoetten ze bij hun terug- 5 keer? Den man, dien een hunner zei te herkennen als zijn beul in het concentratiekamp, lid van een gezin te kwader naam en faam bekend, maarnog al tijd niet in verzekerde bewa ring gesteld.... Wien zagen degenen die naa.r Duitschland waren gesleept? Den directeur van het Arbeids bureau, die ten tijde van hun uitzending zonder blikken of blozen dit volledig in 's vijands dienst staande apparaat met groote toewijding bestuurde.... Is het wonder, dat deze ont moetingen dezen memchen het bloed aan het koken bracht, hun de handen deed jeuken? En zoo vloog er een steen door een ruit,werd zich toegang verschaft tot de woningen waar men alles kort en klein sloeg, de menschen die men er aantrof te lijf ging en slachtoffers maakte. Men kan bezwaren hebben te gen de wijze waarop werd opge treden; maar kan dit bezwaar wel verder reiken dan alléén de genen die geen persoonlijke re kening te vereffenen hadden en die alleen maar een brute ver nielzucht wilden botvieren? De anderen hadden wél een reke ning te presenteeren. Naar verluidt, heeft men lee ring getrokken uit de lessen van Vrijdagavond. Als dat zoo is, mogen we heel dankbaar zijn. Naar men zegt, zijn op den Za terdag en den Zondag haast-je, rep-ie gauw een stel verkeerde elementen (die reeds maanden lang onder de „zuivering" had den moeten vallen) opgepakt. Er blijft intusschen nog wel een en ander te vragen over. Is het gemeentepersoneel (van hoog tot laag), met inbegrip van de politie, „gezuiverd"? Is bij het wapen der marechaussee elk verkeerd en volksvreemd element verdwenen, óók dege nen die né de bevrijding Terneu- zenverlaten hebben en al weer prachtige promotie maakten? Het optreden op Vrijdagavond en wat daaromheen ligt, heeft een streng toezicht in het leven geroepen: het stadsbeeld wordt nu gesierd door gewapende pa trouilles. We willen de noodza kelijkheid daarvan niet aan stonds in twijfel trekken; maar het legt het accent toch weer be paaldelijk naar één kant: naar beneden. En juist aandean- d e r e z ij d e is er in dezen een hoogst ernstig tekort geweest. in het werk gesteld om uit het buitenland goed voor aanmaak van boerenkleeding te verkrijgen, teneinde te voorkomen, dat één der gevolgen yan het oorlogsge weld zou zyn, dat de zoo mooie Zeeuwsche nationale dracht ver loren zou gaan. 1 VLISSINGEN. Brand. Gis termiddag is, waarschijnlijk door vonken uit een locomotief, brand ontstaan in een partij hout en stroo die daar lag opgeslagen voor dijkherstel. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist in korten tijd het vuur te iblus- schen. Aan de brandweer komt een woord van lof toe, voor haai doeltreffend optreden, daar het gevaar bestond dat een groote voorraad kostbaar materiaal ver loren zou gaan. GOES. Ook de vroegere op perwachtmeester der marechaus see Kramer, een berucht fi guur in de bezettingsdagen, is gevangen genomen en naar hier overgebracht. Voor de „Avondstilte gis teravond in de Red. Herv. kerk bestond groote belangstelling, Dr Dankbaar, die de leiding had, sprak overTotalitair Christen dom. Verder was er medewer king van het Kerkkoor, duetten en orgelmuziek. Voor gedupeerde Walcher- sche grondgebruikers. Er is voor de gedupeerde Wal- chersche grondgebruikers een stichting in het leven geroepen, genaamd„Stichting van door watersnood getroffen grondge bruikers op Walcheren". Deze stichting is gevestigd te Mid delburg en heeft tot doel de belangen der leden te beharti gen, voorzoover zij door de overstrooming gedupeerd zijn. Dit doel zal zij trachten te be reiken door bij haar kenbaar ge maakte wenschen en verlangens ter kennis te brengen van de be voegde instanties en met deze zooveel mogelijk overleg plegen. Deze verlangens dienen niet be perkt te blijven tot de te zijner tijd toe te kennen schadeloos stellingen in geld, zij kunnen b.v. ook betrekking hebben: 1. op de eventueele plaatsing van jonge landbouwers en -zo nen op een bedrijf in den Noord- Oostpolder 2. de wederopbouw der be drijven; 3. de ruilverkaveling; 4. de al of niet oprichting van kleine bedrijven enz. enz. Het bestuur bestaat uit twee daartoe aangezochte gedupeerde

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1