ZEEUWSCH DAGBLAD ie jaargang No, se PROT. OHR. BLAD YOOR ZEELAND Dinsdag 12 Juni '45 (1) Het arbeidsvraagstuk in den Landbouw, blijft vooral in Zee land, nog altijd de aandacht op- eischen. Hier doen zich allerlei schijn baar schier onoplosbare moelijk- heden voor. Er is een groot tekort aan ar beidskrachten. En er is ook bij velen en naar het heet vooral onder de jongeren, gebrek aan arbeidslust. Van twee kanten komen de klachten. Een landbouwer onder onze lezers, geeft van den toestand een droevig beeld. Ik heb, zoo schrijft hij, bijna niet meer den moed om naar mijn land te gaan. Geen kunstmest, Onvoldoende werkkrachten. Door vuil over woekerd gewas, althans zoo dreigt het eiken dag meer. Ik zou in het belang van de volks voeding veel meer aardappelen moeten en kunnen teelen, maar het werk daaraan verbon den kan ik niet gedaan krijgen en nu heb ik maar gerst ge zaaid. Van andere zijde wordt ge klaagd, dat, terwijl de te velde staande gewassen van het vuil hebben te lijden de landarbeiders in Ellewoutsdijk zitten om ge- interneerden te bewaken, zich opgeven als oorlogsvrijwilliger of dienst doen bij de bewakings troepen, alleen om op die wijze gemakkelijker meer geld te ver dienen. Weer een ander klaagt, dat terwijl de ouderen onder de ar beiders nog van aanpakken we ten, vele jongeren er de kantjes afloopen en meer interesse heb ben voor sigaretten en den vrijen Zaterdagmiddag, dan voor 't werk, dat in 't belang van de volksvoeding, dringend noodza kelijk is. Een onzer lezers geen land bouwer is op grond van zijn ervaringen van oordeel dat het zóó niet langer gaat. Begrijpt men niet zoo zegt hij dat het onverantwoorde lijk is om hier niet in te grijpen? En moreel èn geestelijk gaan we met den dag achteruit. Het schijnt, dat velen geen hooger ideaal hebben, dan spelen en brood. Dat zijn ernstige klachten die De Japanners steeds meer in de knel. Landingen op Noord-Borneo. Zondag hebben Australische troepen geslaagde landingen uit gevoerd op Noord-Borneo. Het eerste nieuws van de lan dingen is Maandagochtend vroeg gegeven door den waarnemenden minister-president van Australië. Later heeft generaal Mac Arthur officieel medegedeeld, dat vier landingen) tegelijk werden uitge voerd door de Australische divi sie en wel op de eilanden La- boean, Moeanra en Brookston, terwijl een andere strijdmacht aan land ging op de NoordPOos- telijke kust. Voor de. landing werd het ge- heele gebied zwaar gebombar deerd. Het afweergeschut werd tot zwijgen gebracht. De tegen stand bij de landingen was over het algemeen zeer gering en de verliezen zijn betrekkelijk laag. Blijkens latere berichten zijn de stad Laboean en het vliegveld aldaar reeds veroverd. Aan de kust van Borneo werd een bruggehoofd gevormd van ongeveer 3 km, diepte. In den strijd op Oginawa deden de Amerikanen opnieuw aanval len op de Japanners, die het Zui delijk gedeelte van het eiland krachtig verdedigen. Zondagavond werden reeds ter reinwinsten van 800 tot 1000 M. gemeld. Belangrijke vliegvelden zijn reeds in gebruik genomen. I de Salomons-archipel heb ben de Australiërs nieuwe landin gen uitgevoerd te Chabai, 2 km. van de Noordelijke punt van het eiland. De Pririses-lrene brigade. De Prinses Irene brigade zal begin November, 6 maanden na het einde van de vijandelijkheden, afzwaaien. Degenen, die boyen de 40 zijn zullen op 1 Juli naar het burger leven terugkeeren. wij niet zonder meer mogen pas- seeren. Maar de zaak heeft ook een andere kant. Daarover morgen. Nederlandsche Spoorwegen. Op de trajecten UtrechtHil versum en UtrechtAmersfoort rijden sinds de vorige week des ochtends en des avonds eenige autobussen voor de forenzen. De Ned. Spoorwegen zullen 1400 autocars beschikbaar stellen voor het interlocale verkeer. Het zal nog eenige weken duren voor d'e eerste forenzentrein op Amsterdam zal loopen. Prof. Goudriaan Regeerings- adviseur. Prof: Goudriaan is benoemd tot regeeringsadviseur inzake de pro blemen, die samenhangen met de energievoorziening van ons land, als. daar zijn het opvoeren van de binnenlandsche productie van steenkool, bruinkool, turf, olie en de invoer van brandstoffen. Bo vendien zullen plannen op lange- ren termijn moeten worden uit gewerkt om een doelmatige taak- verdeeling tusschen de energie bronnen te bereiken, (A.A.) Massa-graf bij Waalsdorp. In de duinen bij Waalsdorp is een massa-graf ontdekt, waarin zich de lijken van 53 Nederlan ders bevinden. Zij waren gedood als wraakneming voor den aan slag op Rauter. De Duitschers hadden getracht de ontdekking van deze gruwel daad zoo lang mogelijk uit te stellen door in de buurt een bord te plaatsen met het opschrift: Achtung, Minenl (H.N.) Hulp aan oorlogsslachtoffers Tot nu toe is het niet mogelijk gebleken voor de oorlogsslacht offers die een lichaamsdeel heb ben moeten missen veel te doen. Met medewerking van de O.I.W. wordt thans gepoogd deze menschen te 'helpen. Door de fabrieken is toegezegd dat zoo spoedig mogelijk kunstlede maten zullen worden geleverd. Er zullen onder de slachtoffers zijn die de kosten niet zelf kun nen dragen; welnu daarvoor zal worden gezorgd. In verband hiermede worden alle oorlogsslachtoffers die een lichaamsdeel missen, daarvan schriftelijk opgave te doen aan den heer D. M. Poppe, Lange Geere 18, Middelburg, met ver melding van naam en adres, het lichaamsdeel dat gemist wordt en de oorzaak daarvan. Belangrijke Kerkklokken ontdekt. Een Londensohe oorlogscor respondent meldt uit het hoofd kwartier van het 2e leger, dat er Nederlandsthe, Belgische en Duitsche kerkklokken, waarvan er vele eeuwen oud zijn en van buitengewone bewerking ont dekt zijn op een binnenplaats van een smelterij te Wilhelms burg bij Hamburg. Door den Mil. Commissaris voor West-Brabant zijn 180 ge- interneerden ingezet in den strijd tegen het onkruid in de polders ten "Westen van Ossen- drecht. Provincienieuws, Bootdienst Vlissingen Breskens. De Marine-commandant deelt mede, dat de bootdienst-regeling thans als volgt is: Vertrek Vlis singen 9.30 en 17 uur. Vertrek Breskens 10.30 en 18 uur. Geïnterneerde N.S.B.'er ging uit fuiven. Onlangs heeft de marechaus see te Sluis om 10 minuten vóór middernacht den als N.S.B.'er geïnterneerden landbouwer Pro voost met een geweer op schou der op den openbaren weg aan getroffen. :a Desgevraagd deelde Provoost mee, dat hij op weg was naar het interneeringskamp. Met zijn bewaker A. J. Bracke was hij naar een feestavondje geweest en op den terugweg was zijn begeleider dronken langs de j straat blijven liggen. Provoost had het geweer van zijn „bewa ker" toen maar opgepakt en ging nu, naar hij zeide, weer kampwaarts. De dranklievende bewaker is inmiddels ontslagen, maar wat moet men denken van een kampleiding, die de geïnterneer de landverraders gelegenheid geeft uit fuiven te gaan? Geen wonder, dat het kamp te Sluis den veelzeggenden bijnaam „Lustoord" heeft gekregen 1 MIDDELBURG. Vrijdag 8 Juni werd onder leiding van dhr C. de Bruin een contact-avond gehouden voor het Chr. Over heidspersoneel. In zijn openingswoord besprak de voorzitter de principieele doelstelling der Chr. vakorgani satie en de in de bezettingsjaren geschapen mogelijkheid tot sa menwerking met die organisa- i ties, welke op andere principieele Bases staaö. Hij "wekfe iéder op om ook op sociaal terrein zich te geven. Voorts hield Ds C. F. Nolte een rede, waarin hij aan de hand van enkele dichtregels van Vondel uiteenzette, hoe de amb tenaren weliswaar aan velerlei critiek 'bloot staan, doch door j het op de juiste wijze beharti gen van hun taak een ieder die nen en den goeden gang van za ken in hun land daaruit doen voortkomen. Zang van Mej, Van Moosel, 1 muziek van dhr Fondse en decla matie droegen ten zeerste bij tot het welslagen dezer vergadering en oogstten een dankbaar ap plaus van de talrijke aanwezigen. VLISSINGEN. Er komen hier nog dagelijks kleine diefstallen voor, vooral uit verlaten huizen. Bij huiszoeking gebeurt het her haaldelijk, dat de politie ont vreemde oorlogsbuit ontdekt. De Afd. van de Ned. Ver. V. Chr. Technici kwam Zaterdag weer voor het eerst bijeen, nadat zij in Juni 1941, in naam ontbon den was. Velen gaven aan den oproep tot aansluiting gehoor. De vergadering, waarvan het groot ste deel der leden werknemers is bij de Kon. Mij. .„De Schelde", besloot ook de groep werkmees ters van deze Mij. in haar ver- eeniging op te nemen. Tot leden van het bestuur werden gekozen: M. Vader, voorzitter, H. J. Bets, 2e voorzitter, P. L. Sommeïjer, secretaris, G. Huset, penningm. en C. V. van der Eijk, alg. adj. GOES. Naar 'wij vernemen is als 5e lid van de Commissie van Advies" en Beroep inzake Eva cuatieaangelegenheden nog aan gewezen de heer H. Verbeek, voorzitter van den Goeschen Be- stuurdersbond. KRUININGEN. Van hier vertrokken onder geleide van de heeren A Koppejan en M. v. d. Berge, 2 vrachtauto's met levens middelen, plm. 3000 kg. brood, 20 H.L. aardappelen en eenige honderden kilo's peulvruchten met bestemming Amsterdam. STAVENISSE. De 14-j. A. Hage, die met een projectiel in aanraking kwam, werd zoodanig verminkt, dat een zijner handen geamputeerd moest worden. Het agentschap der distri butie is geopend ten gemeente huize, niet secretarie, en wel Dinsdag 912 uur en Vrijdag 9 12 en 24 uur. Uitreiking der nieuwe bonkaarten heeft plaats bij P. J. Hendrikse. Op 1 Juni waren ingeschre ven 240 mannen en 220 vrouwen, totaal 460 personen, zoodat meer dan 1000 inwoners nog elders vertoeven. THOLEN. Ieder gezinshoofd kan vanaf heden een formulier i voor direct noodige textiel afha len op het distributiekantoor al hier. Stamkaarten meebrengen. Kerk en School. Hoog wafer te Vlissingen. Donderdag 14 Juni05.35 en 17.53 uur, resp. 2.04 en 1.17 M. N.A.P Geref. Kerken. Beroepen te Rilland-Bath, D. Kuiper, cand. en hulppr. te Goes. Aangenomen naar Roden, W. G. Berkhoff, cand. en hulppred. te De Glind. j Bedankt voor Kampen, J. Overduin te Arnhem (voorheen te Kampen)voor Nijverdai, D. I Vecrthuizen te Aalten. Vrijgemaakte Geref. Kerken. Beroepen te Zuidlaren (2e maal), G. Janssen te Ten Post. Dr W. Th. Boisse-I vain, f In den ouderdom van 64 jaar is te Nuis (Gron.) over leden Dr W. .Th. Boissevain, de nestor der Ned. Herv. predikan ten van Leiden, i Dr Boissevain werd in 1907 predikant te Wilhelminadorp, vanwaar hij in 1918 naar Leiden vertrok.De overledene trad in 1935 toe tot de N.S.B. Hij was naar Duitschland gevluchtthans kwam bericht diat hij te Nuis is overleden. KLOETINGE. Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier werd gekozen de heer J. W. de Vrieze. Offic. Mededeelingen. Badinrichting Goes. De Burgemeester van Goes brengt ter algemeene kennis dat de had-in richting nu ook op Maandag en Vrij. dagmorgen voor net publiek is open gesteld. Inspectie Distributie Zeeland. Het Kantoor van den Provincialen Inspecteur voor de distribuptie in Zeeland, Wijngaardstraat 21 te Goes is op Woensdag 13 dezer den gehec- len dag gesloten. Vlaslint en vlasafval. De Algemeene Commissaris voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat in overleg met het tijdelijk Textielbu- reau, de indertijd vastgestelde rege ling ten aanzien ,van den afzet van vlaslint is ingetrokken. Oude bonkaarten. De restanten van de bonkaarten voedingsmiddelen van de le t/m 5e periode 1945 worden niet meer geldig verklaard en kunnen dus worden ver nietigd. Zakken. (No. 134.) Het Rijksbureau voor Textiel maakt bekend, dat alle ver gunningen voor het betrekken van zakken, welke vóór 1 Juni 1945 zijn uitgegeven, hun geldigheid vanaf he den hebben verloren. Voor zooveel op deze vergunningen nog geen zakken werden betrokken, moeten deze wederom (in 2-voud) aan het bureau van afgifte worden inge- I zonden. Textiel voor kinderen te Middelburg. De Distributiekring Middelburg maakt bekend: le. Er zijn beschikbaar een partij grijze 1 persoons dekens. Hiervoor hebben voorkeur zij die nog geen deken hebben ontvangen. 2e. Een klein aantal stoffen jon genspakjes in den leeftijd 48 jaar. 3e. Een klein aantal blauw keper jongenspakjes model Batteldress, in den leeftijd 5—8 jaar. 4e. Een aantal jongensbroekjes in den leeftijd 1—8 jöar. 5e. Een aantal kinderhemdjes in den leeftijd 1—11 jaar, Gezinnen wier achternaam met de letters K, L, M en N beginnen en een van deze artikelen noodig heb ben kunnen op Woensdag 13 Juni a.s. een aanvraagformulier afhalen op het Distributiekantoor, Zuidsingel, Afdeeling Textiel. Er kan per gezin één dezer artike len aangevraagd worden. Stamkaar ten van het geheele gezin moeten worden medegebracht. De formulieren moeten worden ingeleverd als volgt: Letter K Donderdagmorgen 14 Juni; Letter L Donderdagmiddag 14 Juni; Letter M Vrijdagmorgen 15 Juni; Letter N Vrijdagmiddag 15 Juni. DUtributledienst Tholon. Geldige bonnen 7e periode (le week). Geldig van 8—16 Juni. BROOD: A 25 A t/m E25A, M 25A, Brood, 400 gr, per bon. A 25 B t/m E25B, Brood, 400 gr. Bit bon,. 25, E25, Beschuit' 100 gr. p, bon, BESCHUIT: 1) 25 a, D 25 b, E 25 a, E 25 b, Beschuit, 75 gr. per bon. MELK: A 25, B 25, Taptemelk, V/a L. volle melk. C 25, D 25, E 25, Melk, 1& L. volle melk. AARDAPPELEN: A 25 t/m E25, Aardappelen, 2 kg. p. bon. M 25 Aardappelen, VA kg. p. bon. VLEESCH: A 25 A t/m E 25 A, Vleescli, 125 gr. p, bon. M 25 A Vleescn. 100 gr, p, bon. MARGARINE: A 25 A, B 25 A Boter, 125 gr. per bon. BOTER: C 25 A, D 25 A, E 25 A, Be/- ter, 125 gr. per bon, AMPR, SPEK: A25B t'm E25B, Vleesch, 90 gr. per bon. Geldig van 8—23 Juni. CHOCOLADE: B 60 Reserve, 1 tablet per bon. C 60, D 60 Reserve, 2 tabletten p. b. KOFFIE: A 59, B 59, C59, Reserve, 100 gr. per bon. ZOUT: 166 Algem., 100 gr, per bon. PEULVRUCHTEN: 165 Algem., 250 gr. p. bon. SUIKER: 170 Algem.,'500 gr. p. bon. JAM: 174 Algem., 250 gr. per bon. ENG. BLOEM: A 58, B 58, C 58 Re- serve, 210 gr. per bon. D 58, E 58, Reserve, 490 gr. p. bon. KINDERDRANK: Aflevering op D 56 en E 56, Reserve, 300 gr. per bon. KINDERMEEL: D 59, E 59, Reserve, 250 gr. per bon. GORTGRIES: B 68, C68, Reserve, 250 gr. per bon. VERMICELLI OF PUDDINGPOE DER: 167 Algem. 50 gr. p. bon. TABAK: 06 Tabak, 1 rantsoen. Eng. Zeep, 154 Algem., 225 gr. p. bon. De geldigheidsduur van de navolgende bonnen wordt verlengd t/m 24 Juni. Lucifers, 155 Algem., 2 doosjes. Kinderbiscuits D 49, E 49, Reserve, 150 gr. p. btfn. Vervangingsmiddelen, 152 Algem., 1 rantsoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1