ZEEDWSCH DAGBLAD 4 Bewoners van Walcheren l Korte Berichten. Op bexoek bij J. Schouten. Provincienieuws. I ie jaargang no. 57 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 11 Juni '45 Aan de redding van ons eiland uit den greep der zee wordt ge werkt. Waren er tot nu toe groote moeilijkheden om de ge schikte baggermachines en an dere werktuigen te verkrijgen, deze kunnen, sedert de bevrij ding van Noord-Nederland, waar een groot gedeelte van de Ne- derlandsche baggervloot nog werkwaardig werd aangetroffen, goeddeels als overwonnen wor den beschouwd. Bovendien is de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, de M.U.Z., die destijds bij de afsluiting der Zui derzee zulk voortreffelijk werk leverde, thans met al haar werk tuigen en haar staf van deskun dige vaklieden, ingeschakeld. Door dit alles is de kans op een spoedige redding van Wal cheren belangrijk toegenomen, Echter is, met het op gang 'komen van het werk, helaas ge bleken, dat de voorziening met grondwerkers groote bezwaren oplevert. Thans kan zelfs met zekerheid worden gezegd, dat de noodige grondwerkers slechts in zeer onvoldoend aantal van bui ten het eiland zullen kunnen worden betrokken. Velerlei omstandigheden, o.a. transportmoeilijkheden zijn hier van de oorzaak en noch Provin ciaal Bestuur noch Directie van den Rijkswaterstaat kunnen deze ongunstige omstandigheden wij zigen. Hierdoor is thans een zoo danige situatie ontstaan, dat, zoo niet onmiddellijk raad wordt geschaft, de kans op sluiting der dijkgaten in dit jaar ernstig wordt bedreigd. Welk een ramp dit voor ons eiland zou beteekenen behoeft niet nader te worden uiteenge zet. Bewoners van Walcheren l Er is thans geen keus meer. Zelf zult gij moeten aanpakken om die ramp te vermijden en op dat niemand later zal kunnen zeggen, dat Walcheren door Uw gebrek aan energie op het be slissende oogenblik, verloren ging. Het is daarom, dat ik een ieder die werken kan met den meesten nadruk oproep, zich on middellijk bij den burgemeester zijner gemeente te melden. Laat U niet door persoonlijke bezwa ren weerhouden en stelt geen eischen en voorwaarden. De Rijkswaterstaat heeft mij toege zegd, dat, waar zulks mogelijk is, met Uw, mij bekende, verlan gens zal worden rekening gehou den, doch heeft er eveneens na drukkelijk op gewezen, dat het belang van het werk en daarmee van ons eiland voor en boven alles gaat. Is het dus noodig om U in barakken onder te brengen, schikt U daarin. De Rijkswater staat zal doen wat gedaan kan worden, om ook daar Uw le vensomstandigheden redelijk te maken en zal U niet in barakken doen verblijven wanneer het werk zulks niet noodig maakt. Bedenkt echter dat de beoor deeling van wat kan en wat niet kan alleen bij de leiding berusten moet en dat het daar om noodig is, in die leiding ver trouwen te stellenomgekeerd wordt ook in U vertrouwen ge steld, zoowel in Uw werklust als in Uw vasten wil om met vereende krachten den strijd te gen de zee te winnen. Meldt U spoedig, de tijd dringt 11111 De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. Middelburg, 9 Juni 1945. Politieke organisaties in □uitschland. Maarschalk Zukof heeft alle anti-fascistische partijen in het door de Russen bezette deel van Duitschland toestemming gege ven hun activiteit te hervatten. Ook de organisatie van vrije vakvereenigingen is toegestaan. Deze organisaties zullen echter tot het einde van de bezetting onder Russisch toezicht staan. □aladier beschuldigt Maarschalk Petain. Daladier heeft in verband met het komende proces tegen maar schalk Pétain verklaard, dat Pé tain belust was op macht en dat hij aan grootheidswaanzin leed. Op 17 Juni 1940 gaf Pétain voorbarig het bevel om het vuren te staken, waardoor de massa van het Fransche leger 'verlamd werd en een millioen man in ge vangenschap geraakte. Daladier was van meening, dat Frankrijk in 1940 niet behoefde te zijn verslagen; indien het tot den herfst had volgehouden zou de situatie zijn gered. Hij beschuldigde Pétain er van verantwoordelijk te zijn voor het gat in de Maginot-linie. Pétain wilde in Mei 1940 wapenstilstand sluiten, zonder dat de Duitsche voorwaarden bekend waren. De heele manoeuvre was in scène ge zet door Laval. De toestand in Japan critiek. i De spoedzitting van de Japan- sche Rijksdag is een dag ver-' lengd om uitvoerige besprekin gen over de aanhangig gemaak te noodwetten mogelijk te maken. De Japansche regeering heeft met het oog op de critieke ont wikkeling van den oorlog beslo ten een bestuursorganisatie in te voeren. Verder zullen in verband met de dreigende invasie de huizen in Japan, in minituur-forten ver anderd moeten worden. Volgens Radio-Tokio hebben geallieerde vliegtuigen gisteren gedurende een uur aanvallen ge daan op een oliedistrict op Bor neo. In de komende 12 maanden zullen de Britsche autofabrieken 200.000 particuliere auto's produ- ceeren. De helft hiervan is be stemd voor export. Maarschalk Zukof heeft in een persconferentie te Berlijn verklaard, dat het den soldaten van het roode leger verboden is, zich met de Berlijnsche bevolking te verbroederen. De betrekkingen tusschen Rus land en Duitschland zullen af hangen van de houding van het Duitsche volk, dat op het oogen blik een proeftijd doormaakt. Hoe eerder zij de juiste con clusie trekken uit wat gebeurd is, hoe beter. Een Deensche missie zal naar Nederland vertrekken om bespre kingen te voeren over het zenden van Nederlandsche kinderen naar Denemarken. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft offi cieel ontkend dat Hitler in Span je is. Zulks naar aanleiding van een bewering van den militairen gouverneur van Berlijn. Hitier zoo zeide hij, is niet in Spanje, getrouwd of ongetrouwd, dood of levend. De Fransche radio berichtte gisteren, dat Laval aan de Fransch-Spaansche grens was aangekomen. Op het Congres van de La- bourpartij te Blackpool heeft de minister van Binneniandsche Zaken Herbert Morrison de ver kiezingscampagne ingeleid. Hij kondigde een Vijfjarenplan van de Labourtij aan, dat gebaseerd zal zijn op de controle van het bankwezen en de financiën. Het binnenlandsch vervoer en de ijzer- en staalindustrie zullen tot de eerste groep van onder nemingen behooren, die in aan merking komen om te worden genationaliseerd! Verder staat op het programma de controle van monopoliebedrijven en kar tels, alsmede handhaving van een gepaste economische en prijzen- controle. Zoo spoedig mogelijk zal in het Stedelijk Museum te Am sterdam, dat weer onder leiding staat van Jhr W. Roëll en Jhr Sandberg, eeh tentoonstelling worden gehouden van de hon derd beste schilderijen, die de laatste jaren op het doek zijn gebracht. (A.N.P.-Aneta.) Mackenzie King, de Canadee- sche minister-president, heeft medegedeeld, dat het Canadee- sche bezettingsleger in Europa 35.000 man sterk zal zjjn. (A.N.P.-Aneta.) Nederlandsohe Volks beweging. In een te Goes gehouden bij eenkomst is een voorloopig be stuur van de afd. Zeeland van de Nederlandsche Volksbeweging gevormd bestaande uit de hee- ren P. J. Bouman te Middelburg, A. van Uxem te Goes, H. B. Bouwman te Goes, M. de Vink te Middelburg, L. J. Verhagen te Vlissingen en L. F. du Bois te Terneuzen. De redactie van „Dordtsch Dagblad" bracht een bezoek aan den heer J. Schouten, die na een afwezigheid van ruim twee jaar te Rotterdam is teruggekeerd. Hij verklaarde zich al beter te gevoelen, dan toen hij thuis arriveerde. „Afgezien van een lastige prik- kelhoest ben ik vrij goed, al ben ik slapper dan toen ik in De cember '42 uit de gevangenschap terugkwam. Ik ben nog voor on derzoek bij den dokter, maar het voorloopig resultaat is al bevre digend. Toch zal het de eerste weken nog langzaamaan gaan." Het is wel een zware tijd ge weest, welke de heer Schouten in Duitschland heeft moeten doormaken. Het oordeel was so ber en somber tegelijk: „Zeer slecht". Vooral de laatste maan den sedert Februari '45 ver toefde de heer Schouten in het kamp te Mauthausen waren heel moeilijk. Verschillende om standigheden wérkten daaraan nog mee. Zoo raakte, doordat steeds grootere deelen van het land werden veroverd, het kamp al voller, en doordat ook de voedseltransporten steeds ge brekkiger werden, werden de rantsoenen al kleiner. „De laat ste vier weken hebben we hon ger geleden." Per dag kreeg men slechts een half rantsoen, en wat dit betee- kent, begrijpt men, wanneer men bedenkt, dat een heel rant soen reeds veel te klein was. „Waren wij", aldus de heer Schouten, „in die dagen verge ten, dat de bevrijding nabij was, dan zouden wij zeker zijn ver hongerd, Nu heb ik mijn kamp- genooten aangeraden, zich rustig te houden en spaarzaam te zijn met hun krachten." Op 5 Mei volgde toen de bevrijding door de Amerikanen, een bevrijding zonder slag of stoot, Het eerste gevolg was een snelle verbetering van de voed selpositie. Weliswaar konden de Amerikanen aanvankelijk nog geen vaste spijzen verschaffen, maar wel 'verschillende soepen, al waren die voor verscheidene kampbewoners nog te zwaar of te vet. Gevraagd naar zijn plannen, merkte de heer Schouten op, dat hij zich nu eerst politiek wil oriënteeren. Na 26 maanden te zijn weggeweest, wil hij op de hoogte kotnen van de ontwikke ling der politieke situatie, die hem als eerste indruk zeer ver ward voorkwam. Toen hij nog in het kamp was, eerst te Sach- sënhausen en vooral later in Mauthausen, was het isolement vrijwel volkomen geweest. Men moest het stellen zonder eenige betrouwbare gegevens van bui tenaf, met het gevolg, dat men zelfs gedurende een paar weken had aangenomen, dat heel Ne derland reeds vrij was, hetgeen later weer niet waar bleek te zijn, „In het algemeen kan ik dit wel zeggen", zei de heer Schou ten ons nog op een desbetreffen de vraag, „ik ben nog steeds een voorstander van een ver- eeniging van A.-R. en C.-H. on der voorwaarden, welke ook voor ons aanvaardbaar zijn. Als die vereeniging niet tot stand komt, zal dat niet aan ons lig gen." Voor het overige wilde de heer Schouten zich nog gaarne zijn oordeel voorbehouden, juist om dat hij van oordeel was, dat de menschen en stroomingen er recht op hebben, dat men zich omtrent hen voldoende oriën teert, voordat men zich een mee ning vormt. Vrij van mijnen. De Marine-Commandant te Vlissingen deelt ons het volgende mede: Een kanaal, geveegd door de volgende vaarwaters, wordt be schouwd vrij van mijnen te zijn: Vanaf Wemeldinge door Oos- ter-Schplde, Engelsch Vaarwater, Keeten, Mastgat, Zijpe, Vlaak, Bocht van St. Jacob, Krammer, Zuid-Vlije, Noord, Volkerak, Oost-Stellegat, Hollandsch Diep tot aan de Moerdijkbrug. Nog niet vrij zijn; de Dordt- sche Kil en de Nieuwe Merwede. VLISSINGEN. De afd. van den Alg. Ned. Christ. Ambte- naarsbond heeft haar arbeid her vat met een bevredigend aan tal leden. Vele oud-leden, vooral onder het loodspersoneel, ver toeven echter nog elders. Een commissie werd benoemd, wel'ke de propaganda door huisbezoek krachtig zal ter hand nemen. Het voorloopig bestuur is thans als volgt samengesteld: H. Blaauw, voorzitter, J. Suur- mond, secretaris, R. Schoevers, penningmeester, L. Schmelzer en P. Sinke. Bedrijfsongeval. De 50-jarige A. F. uit Arnemuiden heeft Vrijdagochtend op het ter rein van de „Bomvrije Kazerne" een plank, die opgeheschen werd, tegen het hoofd gekregen. Hij liep een diepe, bloedende wond aan het linkeroog op en moest worden opgenomen in het St. Joseph Ziekenhuis. Nieuwe koster St. Jacobskerk. De nieuw be noemde koster-administrateur van de Groote Kerk is 1 Juni j.l. in dienst getreden. Den vertrekken- den koster werd als waardeering van zijn trouwe diensten geschen ken aangeboden. Dank van Rotter dam. Als dank van de Rotter dammers voor de Zeeuwsche hulp met brood en aardappelen is vorige week een kustvaarder die voedsel naar Rotterdam had gebracht, voor de terugreis gela den met groenten voor Zeeland, Het schip zal dezer dagen te Vlissingen arriveeren. Het Roo de Kruis heeft dit voedsel be stemd voor de bevolking van Walcheren, waar versche groen ten thans uitermate schaarsch zijn. Voor teruggekeer de politieke gevan genen. Het ligt in de bedoe ling Zaterdag 10 of 23 Juni een huis aan huis collecte te houden en op de drukste punten der stad te collecteeren ten behoeve der duizenden politieke gevange nen uit Buchenwald, Dachau enz, De G.O.i.W. verzorgt deze strij ders tot ze weer op krachten zijn. De roep om steun kwam uit N.-Brabant en Limburg waar hun de eerste verzorging was bereid. De collecte zal tegelijker tijd door geheel Zuid-Nederland worden gehouden. Herbouw van de oude stad. Om zoo mogelijk te komen tot herbouw van de oude stad hebben de besturen der drie bestaande vereenigingen op het gebied der volkshuisves ting alhier een nieuwe gemeen- schapoelijke woningbouwver- eeniging gesticht. Het dage lij ksch bestuur wordt gevormd door de heeren A. C. v. d. Velde, voorz., W. de Ridder, secr. en F. Scheps, penningm. GOES. Gerehabili teerd. In „De Waarheid" van 10 Maart j.l. waren verschillen de ernstige beschuldigingen aan gehaald aan het adres van den heer Reneman, inspecteur van politie. Het blad verklaart thans, dat het na kennisname en be studeering van de rapporten en verklaringen betreffende deze zaak, berustende bij het Militair Gezag, tot de overtuiging is ge komen, dat alle beschul digingen tegen inspec teur Reneman, volko men ongegrond zijn. Wij gevoelen ons verplicht, zegt het blad, openlijk onze verontschul digingen aan te bieden vóór het feit, dat in ons blad onware be schuldigingen aan zijn adres zijn afgedrukt. Zaterdagmiddag zijn onder veel belangstelling de „kamera- oen" Rosier en v. d. Berg aan het politiebureau gearriveerd. KLOETINGE. Zaterdagavond heeft de muziekvereen. „Excel sior" op de tent onder leiding van haar directeur den heer J. den Toonder, het eerste zomer- concert gegeven. Er was veel belangstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1