ZEEUWSCH DAGBLAD Wrijving tusschen de Groote Vier» TIJDELIJKE GEMEENTERADEN. Welke bedoelingen heeft Rusland? 1e JAARGANG No. 54 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 7 Juni '45 Wij hebben in ons nummer van 26 April j.I. als een groot bezwaar tegen het Kon. Besluit betreffende de samenstelling van tijdelijke Gemeenteraden aange voerd, dat hier wordt afgeweken van de grondwettelijke voor schriften. In leidende politieke kringen te Den Haag, wordt naar ons thans blijkt, dit bezwaar als zeerernstig aangevoeld, zóó zelfs, dat men van meening is, dat bedoeld besluit behoort te worden ingetrokken. Deze opvatting wordt als volgt gemotiveerd: „Staatsnoodrecht bestaat slechts indien en in zoover de nood het vordert, met zoo gering mogelijke afwijking van grond wet en wetten. Dit uitzonde- ringsrecht behoort e n g te wor den geïnterpreteerd. Houdt men zich niet hieraan, dan zet men in den eigen kring van den staat, de deur open voor willekeur. Be ziet men onder dit licht het K.B. van 12 April 1945, dan kan dit niet door den beugel." En verder: „Maar al zou men deze stelling niet aanvaarden, dan zou toch het staatsnood recht de lijn van art. 29, lid 4 (Gemeentewet) moeten volgen, daar men dan het naast aansluit aan de bestaande wetgeving. Een van hoogerhand benoem de raad of een door een van hoogerhand benoemd kiescollege gekozen raad, wijkt juist zooveel mogelijk af van de wet en grondwet, daar het kenmerkende van een Gemeenteraad juist ia, dat hij gekozen wordt door alle kiesgerechtigde burgers en niet van hoogerhand b e- n o e m d wordt. Slechts wan neer men zou kunnen aanneme lijk maken, dat naleving van art. 29, lid 4, der Gemeentewet een onhoudbaren toestand zou schep, pen, zou men afwijking van deze bepaling kunnen verdedigen. Men moet echter wel in een zeer engen kring leven om zulks te kunnen beweren. Wellicht rijst de vraag: Maar vindt dan wel zuivering van de Gemeenteraden plaat9? Het antwoord is vanzelf gege ven. Elke zuivering dient te ge schieden door de daartoe in el- ksn kring bevoegde orgatjeo de kiezers (zuiveren) bij de nieuwe verkiezingen de Gemeen teraden. In afwachting van de nieuwe verkiezingen staat naar de letter en zeker naar den geest van de Gemeentewet de in 1943 zittende raad, ook thans nog aan het hoofd van de gemeente. En natuurlijk is te verwachten, dat in elke raadsfractie in eigen klei nen kring reeds eer. zuivering plaats vindt. Mocht er dan naar ons oordeel een enkele te weinig uitgezui verd worden, dan zullen wij dit tot na de nieuwe verkiezingen moeten verdragen, omdat naar het woord van de vertrouwens mannen recht en wet weer zullen heerschen in Nederland. Ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat niet de Grond wet, doch alleen de Gemeente wet een termijn van 4 jaren stelt; vóór 1917 was de termijn 6 jaar." De kracht van de hier aange voerde argumenten kan niet worden ontkend. Het zou ons dan ook niet ai te zeer verwonderen, als het met de tijdelijke Gemeenteraden gaat als met de adviescolleges, n.l. dat ze nog voor de geboorte ver dwijnen. Volgens een speciale Ameri- kaansche correspondent die aan- I wezig was bij de onderteekening van de Vier-mogendhedenverkla- ring inzake de nederlaag van Duitschland, is de eerste bijeen- komst van den geallieerden con- tróleraad bestaande uit de vier militaire leiders met hun voor naamste politieke en militaire raadgevers onmiddellijk na de onderteekening van het docu ment abrupt geëindigd toen be kend werd dat maarschalk Zu- I kof geen bevoegdheid had om meer te doen dan de verklaring te teekenen. Zukof wenschte geen bespre kingen te voeren over de organi satie van den contróle-raad en over de te volgen werkwijze voordat alle hangende problemen zouden zijn geregeld. Voor de Russen is de voor waarde de terugtrekking van de Engelsche en Amerikaansche troepen uit de Russische bezet tingszone. Dit kan volgens den corres pondent pas gebeuren nadat de verschillende bezettingszones door de vier betrokken regee ringen zijn vastgesteld. Een andere correspondent meldt, dat vóór de onderteeke ning van het document er een kink in den kabel dreigde te ko men, toen de Russen een ambte naar van het Sovjet-ministerie van buitcnlandsche zaken naar Eisenhowers villa zonden om hem te zeggen, dat Rusland op het laatste oogenblifc een wijzi ging wilde brengen in den tekst van Art. 10 teneinde Japan niet te beleedigen. Rusland wil n.l. geen Japan- sche burgers die in de Russische zóne worden gevonden gevan gen aan de Westelijke geallieer den uitleveren. Na een reeks telefoon-gesprek- ken tusschen de villa van Eisen hower en het hoofdkwartier van Zukof werd besloten de onder teekening te laten doorgaan en de betreffende kwestie later op te lossen. Het lijk van Hitier gevonden? Volgens berichten die in de Duitsche hoofdstad de ronde doen hebben de Russen een verkoold lijk gevonden, dat zeer groote ge lijkenis heeft met Hitier. Er zou slechts weinig reden zijn voor twijfel. Het was een van de vier lijken, welke onder de Rijkskan selarij te Berlijn waren gevonden. Het is bijna zeker dat Hitier is overleden als gevolg van het innemen van vergif. Het dagblad „De Waarheid" te 's-Gravenhage bericht, dat de communist Louis de Visser is omgekomen aan boord van een schip, dat op 3 Mei j.I. in de baai van Lübeck werd gebom bardeerd. v Uit Melbourne -neldt A.N.P. dat een aantal Nederlandsche duikbooten, die in den Atlanti- schen Oceaan en in de Middel- landsche Zee hebben geopereerd naar den Stillen Oceaan zijn overgebracht. De onderzeeërs versterken de Nederlandsche vlootstrijdkrachten die reeds aan den oorlog tegen Japan deelnamen. Zij zullen ge deeltelijk onder Britsch en Ame- rikaansch commando worden ge plaatst. Radio Batavia meldt volgens A.N.P. te Melbourne, dal Paloe Doewono, de Soesoehoenan van Solo, in den ouderdom van 71 j. is overleden in zijn paleis. Brazilië heeft gisteren den oor log aan Japan verklaard. Korte Berichten. Wat de bezetting aan Nederland kostte. Volgens den Amsterdamschen correspondent van een Engelsch blad wordt het bedrag van de totale schade, welke doop de Duitschers aan Nederland is be rokkend op 16 milliard gulden geraamd. De financieele toestand is op verontrustende wijze achteruit gegaan. De nationale schuld is toegenomen met ongeveer 8 mil liard gulden, waarvan de jaar- lijksche rente ongeveer 300 mil- lioen gulden bedraagt. De correspondent deelt tenslotte mede, dat van invloedrijke zijde getracht wordt Amsterdam als financieel centrum te handhaven, D-Day herdacht. 6 Juni 1944 D-day de dag waarop de wereld met spanning had gewacht, de dag der invasie op het vasteland van Europa, tegen de befaamde Atlantic Wall, die niet te nemen zou zijn. Op dien gedenkwaardigen dag gisteren een jaar geleden loste Gene raal Eisenhower het startschot en onmiddellijk daarop snelde de geallieerde krijgsmacht over het Kanaal om in Noord-Frankrijk voet aan wal te krijgen. Het stoute plan gelukte en hoewel de Duitschers zich 2 maanden taai verdedigden, moesten zij te rug voor den onweerstaanbaren druk in Normandië en daarmede begon de doorbraak, die uitein delijk leidde tot de overwinning in Europa en de nederlaag van Duitschland. Provintienieuws. P.T.T. Thans kunnen ook brieven t/m 200 gram over het heele land per post verzonden worden, Ver zending van drukwerken is nog niet mogelijk met uitzondering van formulieren van adreswijzi ging ep overlijdensberichten. VLISSINGEN. In de Dins dagavond gehouden oprichtings vergadering van de Kath. Staat kundige Vereeniging, afd. Vlis- singen, werden gekozen: voorzit ter dhr E. Andriessen, secretaris dhr F. Schets en penningmeester dhr J. Henning. Aan de monumentale licht mast op het Betje Wolfplein al hier hebben Woensdagavond voor het eerst weer de heldere na- triumlampen gebrand. BORSSELE. In de gehouden vergadering van de Coöp. Boe renleenbank werd de rekening en balans over 1944 goedgekeurd. De rekening sloot met een bedrag van f 433523, met een winst van f 77.01. Dhr C. Rottier werd tot bestuurslid gekozen en dhr Joh. Nieuwenhuize tot lid van den Raad van Toezicht. YERSEKE. Nog steeds houdt de verzending van oesters aan. Waarschijnlijk zullen oesters worden verzonden tot 15 Juni. Na dien datum is zulks ver boden. KOUDEKERKE. Maandag avond is hier een openbare ver gadering gehouden, waarin de burgemeester het woord heeft ge voerd. Voor deze vergadering bestond groote belangstelling. In een uitvoerige causerie heeft de burgemeester een uiteenzetting gegeven van het huidig gezag in de gemeente, welke maatregelen in verband met de overstroo- mingsomstandigheden zooal ge troffen moesten worden en welke vraagstukken naar zijn meening in de naaste toekomst om oplos sing vragen. Spr. wees er op, dat er vele factoren zlj.i die een hy giënische leefwijze in den weg staan; daarom werd met klem opgewekt, om alle maatregelen, welke daartegen getroffen kunnen worden, te treffen, teneinde ziek ten Zooveel mogelijk te voorko men. Hij deelde mede wat de ge meente. op dit gebied tot nu toe heeft gedaan en in de allernaaste toekomst alsnog hoopt te doen. Inlichtingen werden gegeven omtrent de distributie van visch en groenten, alsmede omtrent de distributie van klompen. Gevraagd werd de critiek te be perken tot opbouwende critiek en dan niet te schromen eventuecle klachten bij het ge meentebestuur kenbaar te maken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt en toezegging werd gedaan verschillende ken baar gemaakte verlangens in overweging te nemen. In memoriam Terwoert. Mej Eenige dagen geleden bereikte ons het bericht, dat Mej. Ter woert op 17 Januari LI. te Dor drecht is overleden. Wat heeft zij verlangend uit gezien om evenals zoovele ge- evacueerden weer in Vlissingen te mogen terugkomen; helaas is haar wensch niet vervuld. Toen in het begin van deze eeuw Vlissingen in opkomst was, heeft zij de jeugd tot zich getrokken. Zeer velen die nu reeds vader en moeder gewor den zijn, zullen zeker haar lessen met groote dankbaarheid geden ken. De jongens met figuurzaag gewapend bezochten de sloyd- lessen, de meisjes zoowel oudere als jongere elk in hun eigen vereeniging hebben veel van haar leiding genoten. Ook haar ziekenbezoek was velen tot troost en bemoediging en de „ouden van dagen" werden door haar niet vergeten. Maar vooral de Zondagsschool was haar terrein, haar levens werk. Op de vergaderingen van den Vlissingschen Vrouwenbond deed zij al het mogelijke om deze gezellig te maken, zij trachtte daardoor de liefde tot de Ned. Herv. Kerk aan te wak keren. Als het de belangen dier kerk gold stond zij op de bres en maakte de banden daaraan steeds hechter. Nu is zij heengegaan en ve len zullen, ondanks het rumoer van dezen tijd, bij het hooren van dit verscheiden even hebben stilgestaan en dankbaar hebben gedacht aan hetgeen zij van Mej. Terwoert hebben ontvangen. Kalm en onopgemerkt ging zij de laatste jaren als een „stille in den lande" door het leven. Het leven was haar Christus, haar sterven gewin. Voor den Vlissingschen Vrou wenbond S. J. de R.—v. d. H. Prljzencontröle en prijsvaststelling. In verband met heerschend mis verstand, wordt ons verzocht er op te willen wijzen, dat prijs vaststellingen e.d. niet geschie den door de Prijzencóntrole, die alleen tot taak heeft het contro leeren van de van overheidswege vastgestelde prijzen. Kerk en School. Benoemd aan de Chr. School te Anna Jacobapoldcr mej. M. P. Haaijer, thans onderwijzeres te Aalst (Gtd.). GOES. Geslaagd op 6 Juni voor het diploma ziekenverple ging de zusters G. P. de Jonge, T. Driesprong, S. C. Riemens, W. M. v. Heiningen, allen opge leid in het Gasthuis Oostwal. Land- en Tuinbouw. Organisatiebureau voor den Landbouw. Door de Centrale landbouw- en landarbeidersorganisaties is een organisatiebureau voor den Land- bouw gesticht, dat gevestigd is te 's-Gravenhage. Deze stichting is het resultaat van de samenwerking uit den be- zettingst'jd. die men nu wil be nutten als het centrale punt van waaruit men alle beschikbare krachten er. plannen wil coördi- neeren, opdat zoo spoedig moge lijk een krachtige boeren- en landarbeidersstand zal kunnen op treden. Uit gevoerde besprekingen is de wensch naar voren gekomen te komen tot één groote en ster ke publiekrechtelijke landbouw organisatie, die zich in de toe komst ook kan inlaten met de uitvoering van eventueel noodza kelijke landbouw-ordeningsmaat- regelen, zonder een verlengstuk van de Overheid te zijn. Geadviseerd wordt zoo spoedig mogelijk gewestelijk en plaatse lijk de oude organisaties weer in het leven te roepen voor zoover dat nog niet gebeurd is, en van meet af in nauw contact met el kander te werken. De circulaire is geteekend voor de Chr. Boeren en Tuindersbond C. v. d. Heuvel; de R.K. Ned. Boeren en Tuindersbond Ir G. J. Heijmeyer; het Kon. Ned. Land- bouwcomité H. D. Louwes; do Ned. Bond van arbeiders in land en tuinbouw J. Lageveende Ned. Chr. Landarbeidcrsbond M. Ruppert; de Ned. R.K. Land- arbeidersbond C. J. v. d. Ploeg. Het verblijdende hierin is, dat openbaar wordt de begeerte om samen te werken, met behoud van de zelfstandigheid van de ver schillende bonden. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Maria, d. v. J. de Bel en M. Maas; Maria J. E., d. v. A. A. de Dreu; Rosina C., d. v. P. de Marco en C. J. Bruel; Marinus, z. v. M. Holle mans en M. M. Timmerman; Adriaan J., z. v. C. J. Kramer en D. NieuwenhuljzeJan C., e. v. A. A. Heijnsdijk en D. C, H. Dagevos.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1