ZEEUWSCH DAGBLAD Kabinetsformatie. Duitschland onder geafl. bestuur Belangrijke arrestaties De Nederlandsche Kolenposifie in Mei 1945» 1e jaargang No. 53 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 6 Juni '45 Het blijft wonderlijk stil rond om de Kabinetsformateurs. Het is nu een week geleden dat de heeren Schermerhorn en Drees van H. M. de Koningin opdracht ontvingen een Kabinet te vormen van herstel en ver nieuwing, maar omtrent de vraag of er een kans is dat zij er in zullen slagen deze opdrachi te vervullen, is nog niets uitgelekt. Dit schijnt er op te wijzen, dat het niet alles van een leien dakje gaat. Verwondering wekt dit niet. Het te vormen Kabinet staat voor een uiterst moeilijke taak. Herstel en vernieuwing! Het is vrij gemakkelijk daarover pak kende artikelen te schrijven of in een oproep tot het volk uit een te zetten hoe men meent dat in de toekomst moet worden gehandeld. Maar als een Kabinet gevormd wordt, dan kan men met alge meenheden niet volstaan. Dan moeten er zaken worden ge daan. Dan moeten de vraagstuk ken concreet worden ge steld. En dan moet er in den boezem van het Kabinet eenstemmigheid zijn omtrent de te volgen rich ting; het vraagstuk van de fi nanciën; de wederopbouw van leger en vloot; het herstel en de ontwikkeling van het economi sche en sociale leven. En niet te vergeten de buitenlandsche po litiek en de her-opbouw van In- dië. Men moet het eens worden over den grondslag en het ka rakter van het Kabinet. Zoo gezien, behoeft het niet te verbazen, dat we van de pogin gen om een Kabinet te vormen weinig vernamen. De formateurs hebben een ver van gemakkelijke opdracht. Wat nu gedaan wordt, kan van beslissende beteekenis zijn voor de toekomst van land en volk. Moge het God behagen het zóó te leiden, dat straks in waar heid van herstel en vernieuwing in den goeden zin, kan worden gewaagd. Gisteren is te Berlijn de ge-1 meenschappelijke verklaring on-1 derteekend, waarbij de vier ge allieerde mogendheden de macht in Duitschland op zich nemen, nl. Engeland, Frankrijk, Rusland en j de Ver. Staten. De Duitscbe grenzen zullen worden teruggebracht tot die van 31 Dec. 1937 voor den inval in Oostenrijk eii Tsj echo-Slowakije. Het Vereenigd Koninkrijk zal het Noord-Westelijke gebied van Duitschland bezetten, de Sowjet- I Unie de Oostelijke zóne en de Ver. Staten het Zuid-Westelijk deel. Frankrijk zal de Westelijke zóne bezetten. Groot Berlijn zal door de vier mogendheden wor- den bestuurd. j Verder is o.m. bepaald, dat alle krijgsgevangenen evenals perso nen die om politieke redenen of I vanwege hun ras gevangen zitten, moeten worden vrijgelaten. Alle radio-, telegraaf- en telefoonver- i keer komt onder geallieerde con trole. De geallieerden zullen militaire- en civiele vertegen-1 woordigers aanstellen overal waar zij dat noodig achten. Alle Duit- schers zullen zich onvoorwaarde lijk moeten houden aan de bepa lingen die hun door de geallieer den worden opgelegd. Korte Berichten. ■i Zelfbestuur voor Indië vormt het voornaamste punt van het programma, waarmee de Engel- sche Labour Partij de a.s. ver- IciizsJBvP tegetroci treedt. Koning Haakon keert terug. De Noorsche koning is thans op terugreis naar zijn land. Hij is uit Londen vertrokken naar een haven in Schotland waar hij zich op 't Britsche oorlogsschip „Norfolk" zal inschepen. Hij wordt Donderdag in Oslo ver wacht. Met hem zullen de kroon prinses met haar 3 kinderen naar Noorwegen vertrekken. Zij keer den onlangs uit Amerika terug. Het is juist 5 jaar geleden dat Koning Haakon met zijn regce- ring aan de Duitschers ontvluch te en met een Britschen kruiser naar Engeland kwam. In een af- j scheidsboodschap voor de radio heeft Koning Haakon dank ge bracht aan het Britsche volk voor de gastvrijheid en harte lijkheid aan de Noren getoond. (A.A.) -> In Berlijn hebben de Russen een broer van Göbbels gevangen genomen. Radio Luxemburg deelt mede, dat generaal Eisenhower, gene raal Montgommery en generaal Zukof, leiders van de geallieerde militaire controlecommissie gis teren te Berlijn bijeenkwamen. Sir William Strang, de Britsche vertegenwoordiger in de Euro- peesche adviescommissie is be noemd tot politiek adviseur van Montgommery. (A.A.) Generaal Eisenhower heeft aan alle onder zijn bevel staande troepen bekend gemaakt, dat de eerste verjaardag van D. Day, 6 Juni, zal beschouwd worden als een vacantiedag voor de troepen. (A.A.) Generaal Georg Lindemann, de vroegere bevelhebber van de Duitsche troepen in Denemar ken, wiens arrestatie reeds ge meld werd op het eiland Fyn, wordt door de Deensche regee ring verantwoordelijk gesteld voor de verscherpte politieter- reur in den Iaatsten tijd der Duitsche bezetting van Dene marken. (A.A.) Tot op heden zijn 80.000 land- genooten uit het buitenland in ons land teruggekeerd. Bijna de helft daarvan kwam voor reke ning van de ontvangstcentra in het vak Eindhoven. (A.A.) In het gebied van het tweede Britsche leger zijn thans 300.000 verslagen Duitschers gedemobili seerd. Zij vormen de eerste krijgsgevangenen, die naar huis gestuurd worden om werkzaam te zijn in de vitale bedrijven, ook in den landbouw. Zij gaan met Britsche transporten huiswaarts. Pietro Netti, de soc. candidaat voor het Ital. premierschap, heeft in een te Milaan gehouden rede de beëindiging van de militaire regeering gevraagd. Hij zei, dat er geen enkele politieke of mili taire reden meer aanwezig was om het militair bestuur te con- tinueeren. (A.A.) Churchill heeft in het Lager huis geantwoord op de door Ge neraal de Gaulle in de perscon ferentie van 2 Juni afgelegde verklaring. Churchill ontkende dat Engeland getracht had 3e agitatie in den Levant aan te wakkeren en verklaarde dat hij zijn geheele invloed had aange wend in tegenovergestelde rich ting. m De Italiaansche premier heeft verklaard dat hij niet van plan is voor onbepaalden tijd aan het hoofd van een tusschenregeering te staan. Het Amerikaansche departe ment van Marine maakt bekend, dat bij Okynawa 2 torpedobooten zijn verloren gegaan, waarbij zware verliezen werden geleden. Er zijn de laatste dagen be langrijke personen uit de. voor malige N.S.B. in Zeeland gear resteerd. Daar is allereerst Jan Dekker, gevolmachtigde van den leider. De man die 't hier voor het zeg gen had en die zich daarvan be wust was. Mij was het die de installatie van N.S.B. burge meesters tot een indrukwekken de vertooning trachtte te maken. Hij was 't die overal zijn in vloed liet gelden en die 't zelfs klaar speelde dat velen bij hem op 't matje kwamen, 't Was geen kleinigheid als hij in zijn mooi ste pakje gevolgd door een ad judant, zich op straat vertoonde. Maar nu is dat alles voorbij. „Zijn grootheid is vergaan, zijn troon ligt neergestort." Als een vervallen man arriveerde hij te Goes, vanwaar hij gebracht werd naar 't huis van bewaring te Middelburg, waar zooveel ande ren, mee door zijn toedoen, lo geerden. En'dan is daar de vroegere burgemeester van Goes, langen tijd de schrik van velen els hij een overmaat van ijver ten toon spreidde om de menschen naar Duitschland te helpen of ze met een spitbriefje gelukkig te maken. En dan niet te vergeten de slavendrijver Simons, die overal de bedrijven afzocht of er nog niet een prooi voor Duitschland te vinden was. Verklaarbaar dat hij de vorige week bij zijn arres tatie behoorlijk werd uitgejouwd. Als hij gevoel voor humor heeft hij ziet er niet naar uit dan zal hij toen wel 't zijne hebben gedacht van de volksgunst. Want er zijn andere tijden ge weest. Toen hem een kind ge boren werd b.v. en toen bakkers en bloemisten handen tekort kwamen om taarten en bloem stukken te bezorgen van men schen die op deze wijze hun dankbaarheid toonden of zijn gunst hoopten te winnen. Men zegt, dat de bijbehoorende kaartjes bewaard zijn in een al bum. Maar hoe dit zij 't stemt tot vreugde dat ook hier de schoonmaak begonnen is. In verband met de vaak uit- eenloopende geruchten omtrent de huidige kolenpositie, acht het Rijkskolenbureau het tot zijn plicht de Nederlandsche bevol king hieromtrent voor te lichten. De voor-oorlogsche productie onzer Limburgsche mijnen van ca. 13.5 millioen ton per jaar was voldoende om het binnen- landsche verbruik te dekken. Tijdens de bezettingsjaren liep de totale productie terug van 13.5 tot ca. 11.5 millioen ton per jaar. Deze productie was toen nog voldoende om te voorzien in de behoefte van electrische cen trales, gasfabrieken, spoorwegen, het overgroote deel der groot- en kleinindustrieën, alsmede van huisbrand, zij het vooral voor deze laatste groep sterk ge rantsoeneerd. Toen echter in September 1944 de Duitschers uit ons mijn- gebied verdreven werden, lieten zij onze mijnen met vrij ernstige schade achter. Na ca. 2 maanden, dus in November 1944, was er weer van eenige verkoopbare productie sprake. De productie liep geleidelijk op tot ca. 370.000 ton in de maanden Maart en April j.l. Voor den oorlog echter bedroeg de productie ca. 1.100.000 ton per maand en in de laatste bezettingsmaan den was deze nog ca. 950.000 ton, of 580.000 ton per maand meer dan in Maart en April j.l. Het zijn in hoofdzaak twee factoren, welke dit lage produc tiecijfer beïnvloeden en wel het gebrek aan voldoende onder- grondsoh personeel, waardoor een veel geringer aantal dien sten gemaakt wordt, terwijl daarenboven door verschillende omstandigheden de individueele prestatie per dienst ver blijft beneden deze prestatie geduren de de bezettingsjaren. De laatste maanden ontstond er eenig evenwicht tusschen pro- ductie en noodbehoefte der be- j vrijde Zuidelijke provincies. Er konden zelfs enkele essentieele niet-voedselbedrijven in werking gesteld worden. Dit evenwicht wordt echter weer volledig ver broken, zoodra vervoer naar N.-Nederland mogelijk wordt. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de in het Zuiden in werking ge stelde bedrijven weder stilgelegd zullen moeten worden. Zelfs zal een verdere beper king van gas en electriciteit overwogen moeten worden, en de bevoorrading met huisbrand kolen voor het a.s. stookseizoen zal slechts inzeerbeperkte mate kunnen plaats hebben, zoo dat het toch al karige huisbrand rantsoen, dat in de laatste be zettingsjaren werd gegeven, voor den komenden winter niet ge handhaafd zal kunnen worden. Dit geheel geeft een uiterst somber beeld, dat echter het publiek niet onthouden mag worden, daar het om een essentieel nationaal belang gaat, waarbij alle landgenoo- ten direct zijn betrokken. Provincienieuws. Zeeuwsche Korfbalbond. Competitie-uitslagenSeolto Swift I 2—8; VitesseTogo I 22; WaardeVolharding 24; ViosD.S.V. 3-0; Tjoba—De Poel 52; DiosVopo 23; ExcelsiorSinoto 170; Onda D.O.S. 5—1; Swift 2-S.I.W. 8-0. AdspirantenSeoltoTjoba 3 0; VitesseOlympia 0—5; K, V. W.—Unitas 2-8. Personeel voor „De Schelde" Bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, bestaat voor jongens, die van goeden wille zijn, de gelegenheid voor een vak te worden opgeleid. Na dat zij de lagere school hebben doorloopen, wordt hun een toe latingsexamen afgenomen, waar uit blijkt, of zij voor het be drijf in het algemeen en voor het door hen gekozen beroep In het bijzonder, geschikt zijn. Na een 3-jarige opleiding wordt een examen afgenomen en een wettelijk erkend diploma uitge reikt. Met het oog op het in de toe komst te verwachten gebrek aan geschoolde vaklieden vestigen wij de aandacht op de in dit blad geplaatste advertentie. VLISSINGEN. De 21-jarige Bastiaan van Beveren, afkomstig uit Vlissingen, heeft zijn leven geofferd op het ondergrondsche front. Op 13 Februari j.l. werd hij te Haarlem gefusilleerd door den wreeden bezetter. Bas was een der hoofdbezorgers van „Trouw" in Amsterdam, waar hij ondergedoken was. Hij wist, welk gevaar hij liep, doch was bereid zijn leven te geven. Tegenover zijn zuster heeft hij zich nog den dag voor zijn gevangenneming in dezen zin uitgelaten. Bas van Beveren is tegelijk terecht ge steld met Ds de Jong van Venio en enkele anderen. Volgens oog getuigen zijn zij blijmoedig heengegaan, trouw tot in den dood. VROUWEPOLDER. Maan dagavond werden 2 dijkwerkers uit Noord-Brabant ernstig ge wond bij de explosie van een projectiel. Per Duck werden de slachtoffers naar het Ziekenhuis vervoerd. Weer twee slachtoffers van eigen onvoorzichtigheid. Bij het ontdekken van projectielen waarschuwe men de bevoegde in stanties. KLOETINGE. De Muziekver- eeniging „Excelsior" hoopt Za terdag 9 juni a.s. des avonds 8 uur haar eerste zomcrconcert te geven op de tent op het Markt veld. KAPEIXE. Maandagavond vergaderde de afdeeling van den N.C.L.B, De lieer Vingerling wees op de moeilijkheden, o.a. dat nog teeds niet de volledige loonregeling gepubliceerd is, hoe wel het al drie maanden geleden beloofd is, plus de verwarring ook in Chr. kring waar zelfs vooraanstaanden alle Chr. actie en organisatie willen prijsgeven, maar dat, waar voor het gebed en de Bijbel geen plaats is, Christenen ook geen plaats mo gen nemen. Ook voor de sociale en economische vragen blijft de Bijbel ons uitgangspunt en het gebed onze kracht, ook op onze vergaderingen. Waarom verster king van de Chr. maatschappe lijke organisaties Christenplicht is. Een 4-tal nieuwe leden tra den toe. THOLEN. De burgemeester verzoekt de gerepatrieerden, die eenige betrouwbare inlichtingen kunnen verstrekken omtrent vrienden of kennissen die in Duitschland zijn omgekomen, zich ter secretarie te vervoegen. Kerk en School. Gcref. Kerken. Beroepen' te Oostburg, A. Oos tenbrink te Wisscnkcrke. Rechtszaken. Bijzondere Politierechter. De 44-j. landbouwer J. J. te 's Heer Arendskerke liet een rund slachten. Uitspr. f 100 s. 25 d. h. Bij zijn dorpsgenoot den 33-j. tuinder J. M. werd rundvleesch, een varken, een oliepers, tarwe, gerst, blauw- maunzaad en koolzaad gevonden. Uitspr. f 300 s. 2 mnd, h. met verb, verkl. De 32-]. landbouwer J. B. en de 31-j. slager J. B., beiden eveneens te 's Heer Arendskerke, hadden ook vleesch voorhanden en werden ieder tot f 200 s. 1 mnd, h. veroordeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1