ZEEUWSCH DAGBLAD Prachtig initiatief. Spanning in den Levant 1e JAARGANG No. 52 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 5 Juni '45 Naast onnoemelijk veel leed heeft de bezettingtijd ons land in bepaalde opzichten ook veel zegenrijks gebracht, üp het ge bied der binnenlandsche politiek zijn er verschillende lichtpunten waar te nemen en ook op maat schappelijk gebied heelt de be zetter ons, tegen wil en dank, wel iets goeds gegeven. Kr is ook hier meer eenheid gekomen, in het verleden was het heel vaak zoo, dat in de be drijven werkgever en werkne mer lijnrecht tegenover elkaar stonden en volslagen doof waren voor eikaars nooaen en belangen. Wel kon men ook al voor Mei ly4U den roep naar bedrijfsorga nisatie beluisteren,maar in de practijk was hiervan nog niet veel gekomen. Wet stemt ons tot vreugde, dat Mr D. U. btikker, de voorzitter van Centraal Overleg in Arbeids zaken voor Werkgeversbonden, onlangs in Amsterdam kon ver klaren1, dat er op sociaal gebied een volkomen nieuwe tiguur is verschenen, nieuw niet alleen voor ons land, maar zelfs onge kend op internationaal gebied. Ueze nieuwe tiguur is de „Stichting van d n Ar b ei d". Aan een corres pondent van A. N. P. heeft de heer Stikker een en an der over deze stichting verteld. Toen in Juli 1941 de Nederland- sche werkgevers te kennen ga ven, dat zij niet langer met de Duitschers wenschten samen te werken op sociaal terrein, wer den hun organisaties ontbonden en werden alle bezittingen de zer organisaties in beslag geno- nomen. Maar dit verhinderde hun niet om het werk illegaal voort te zetten. Er werd ook contact gezocht met vertegen woordigers der arbeidersorgani saties. Een belangrijk vraagstuk, dat in de besprekingen al dadelijk naar voren kwam, was de mede zeggenschap der arbeiders. De Stichting van den Arbeid gaat er van uit, dat er op een basis van volkomen vrijwilligheid een nauwe samenwerking moet ko men tusschen patroon en arbei der. Alleen zoo kunnen sociale vrede, orde en rechtvaardigheid worden bevorderd. Zij voorziet in een gemeenschappelijk over leg op sociaal gebied, zoowel be- drijfstaksgewijze als landelijk en centraal. Men is het er over eens ge worden, dat een ruime vertegen woordiging der arbeidersvakbe weging in het hoogste economi sche college, dat de regeering ter zijde zal staan, zeer gewenscht is. Op dit gebied zuilen ook en kele lagere publiekrechtelijke lichamen moeien worden ge sticht. Het is zeer juist gezien, dat de Stichting er van uitgaat, dat al leen kan worden voortgebouwd op de oude gesplitste organisaties volgens de confessioneele over tuigingen. Deze toch zijn in het Nederlandsche volksbestaan zoo diep geworteld, dat men ze on mogelijk ter zijde kan stellen. Naar onze overtuiging valt het initiatief, dat hier genomen is, zeer toe te juichen. Nu toch kunnen werkgever en werkne mer samen zooveel mogelijk zelf doen, onder leiding van de regee ring, en eendrachtig werken aan het belang van het bedrijf, dat niet alleen den patroon, maar ook den arbeider moet voeden. Zooals vanzelf spreekt zullen er in de practijk nog wel vele moeilijkheden komen eer de Stichting tot tastbare resultaten zal kunnen komen. Maar den ini tiatiefnemers past een eeresaluut voor hun werk, dat, naar wij hopen, rijk gezegend zal worden. H. S. DE ARABISCHE LIGA IN ACTIE. De Arabische Liga die de Ara bische wereld in het Midden- Oosten vertegenwoordigt is te Kaïro in vergadering bijeen ge komen, op een gezamenlijk ver zoek van de regeeringen van Syrië en den Libanon. Afgevaardigden van zeven van de acht landen waren aanwezig. De vergadering werd door den Egyptische;', minister-president Nokrashy Pasha geopend. De voorzitter waarschuwde er voor, dat tenzij beide landen hun volledige vrijheid van Frankrijk zouden verkrijgen, de geheele Islamsche wereld in Indië en het Midden-Oosten in verzet zou komen. Iraks vertegenwoordiger deel de aan Reuter mede, dat hij de bedoeling had de zaak van Syrië en den Libanon volledig te on- dersteunen. De Fransche opperbevelhebber in Zuid-Syrië, is naar Reuter seint, uit Damascus vertrokken. Men neemt aan, dat hij op weg is naar Frankrijk. j De strijd in China. In Z.-W. China is de strijd om Lintsjau, de vroegere vliegbasis van de Vereen. Staten, losge barsten. Chineesche eenheden rukken van twee kanten op. Tsjien Kiang en Ninso werden daarbij veroverd. Lintsjau is de sleutelstelling in de Japansche corridor van Fransch Indo China. Er zijn teekenen die er op wijzen, dat de Japanners voornemens zijn Zuid-China ge deeltelijk te ontruimen. Ontzaglijke oorlogsproductie De oorlogsproductie van Ame rika heeft in 1944 met een be drag van 198 millioen dollar haar hoogtepunt bereikt. Dit was meer dan de oorlogs productie van Engeland, Rus land en Duitschland tezamen. In 1944 hebben de Vereen. Sta ten bijna de helft van de totale behoefte aan munitie geprodu ceerd. op het eind van Juni moeten hebben verlaten. Volgens een radio-uitzending uit Praag zouden alle Nederlan ders die zich voor repatrieering naar Nederland hadden aange meld, Praag Zondagmorgen kun nen verlaten. De Belgische minister-presi dent van Akker is per vliegtuig naar Salzburg vertrokken voor een bezoek aan Koning Leopold. Hij wordt vanavond terug ver wacht. Generaal de Gaulle heeft gis teren den Brit^chen gezant Duf Cooper ontvangen. Later ont ving hij ook den Amerikaan- schen gezant en den Sovjet ambassadeur. De Braziliaansche strijdmacht die in Juli 1944 op het italiaan- sche strijdtooneel arriveerde en daar deel uitmaakte van de ge allieerde strijdkrachten, zal Ita lië binnenkort verlaten. Aangezien Eden die aan een verzwering lijdt, twee weken rust moet houden, neemt Chur- chil tijdelijk het ministerie van buitenlandsche zaken waar. -> Te San Francisco is besloten, dat de secretaris-generaal van de voorgestelde wereldorganisatie, en diens staf, uitsluitend verant woordelijk zal zijn aan en in structies zal ontvangen van de wereldorganisaties. Voorts zal de secretaris-gene raal feiten en zaken die z.i. de vrede en de veiligheid dreigen te verstoren, ter kennis kunnen brengen van den veiligheids raad. Korte Berichten. GEALLIEERDE TROEPEN OP BORNEO. Volgens berichten uit Ja pansche bron, zouden gealli eerde troepen op het eiland Borneo geland zijn. De bekende Vlaamsche Acti visten- August Borms en Sjef van der Wielen zijn in Duitsch land gearresteerd zoo deelt het „Limburgsch Dagblad" mede, Generaal Otto Ruge, de op perbevelhebber van alle Noor- sche strijdkrachten, voordat hij door de Duitschers in 1940 krijgs gevangen gemaakt werd, keerde gisteren in Oslo terug.- Een aantal Zwitsersche Kan tons heeft thans aan den Zwit- scrschen Federatieven Raad een Hjst van ongewenschte Duit schers overhandigd. Alle Duit schers die op de lijst staan zul len met hun families Zwitserland Spionnage-organisatie in Amsterdam ontdekt. Te Amsterdam werden door de Canadeesche veiligheidspo litie geheime zenders ontdekt achter de muren van Ned. hui zen. Vervalsche identiteitsbewij zen van verraders met het doel om hun straf te ontloopen, als mede een organisatie om Duit- sche spionnage in Nederland ook na den oorlog voort te zetten, zijn ontdekt. Ruim 100 arrestan ten, w.o. 4 vrouwen, zijn ge maakt. (A.A.) Provincienieuws. Schade-enquête-commissie. De Schade-Enquête-Commissie Middelburg verzoekt de door oorlogsgeweld getroffenen, welke matericele schade hebben bekomen en hiervan nog geen aangifte hebben gedaan op de officieele enquête-formulieren, hun schade-aangifte zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 1 Juli 1945, aan het bureau der commissie, Lange Noordstraat 39 in te zenden. Waterschade moet nog niet worden opgegeven. Verkeer met West-Nederland Ter verduidelijking van vorige berichten diene dat eerst de be kende reisvergunning moet wor den aangevraagd bij den Burge meester der plaats van inwoning, welke vergunning door den Mili tairen Commissaris kan worden goedgekeurd voor het reizen naar West-Nederland. MIDDELBURG. U. V. V. Gis termorgen kwamen in de raads zaal van het Stadhuis Bestuur en Comité van U. V. V. bijeen, benevens de groep van 21 dames, die zou worden uitgezonden voor hulp boven de rivieren. Bij ontstentenis van den Bur gemeester, verwelkomde weth. Onderdijk de aanwezigen. Hij sprak z'n waardeering uit over het werk, dat door het Bestuur was verricht, waarvan de resul taten te zien zijn in de groep Vrouwelijke Vrijwilligers, allen in keurige uniform gestoken. Hierna werden Bestuur en Co mité officieel geïnstalleerd. Ver volgens sprak weth. Onderdijk de vertrekkende groep toe. Ver blijdend is het voor het gemeen tebestuur, dat ook Walcheren zich niet onbetuigd heeft gelaten en dat een deel der dames, on der leiding van de commandante, mevr. Verwey, en de leidsters Brouwers en de Wilde zullen gaan werken in de arbeiderswij ken van Haarlem. Met een goede reis en een goed succes voor hun arbeid besloot de heer Onderdijk z'n rede. Mevr. Batten, presidente van het Bestuur U.V.V., dankte weth. Onderdijk hartelijk voor z'n sympathieke woorden en wees de vertrekkende dames op de liefde die alle werk beheerschen moet. Inmiddels kwam er bericht, dat de truks aangekomen waren om de leden van de U.V.V. naar de plaats van bestemming te bren gen, hetgeen met een daverend applaus werd begroet. Met het gezamenlijk zingen van het 6e couplet van het Wil helmus „Mijn schild ende be trouwen" werd deze plechtigheid besloten. VLISSINGEN. De heer Pol derman werd Zaterdag gewond bij het p a s s e e r e n van een perceel in de Waistraat. Hoog bezoek, Luite nant-Admiraal Fürstner, bevel hebber der zeestrijdkrachten, en tot voor kort Minister van Ma rine, heeft op zijn reis langs de verschillende Nederlandsche ha vens, Zaterdag j.l. Vlissingen be zocht. Het doel van de reis was zoowel zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de Neder landsche havens, persoonlijk con tact met de onmiddellijk na de bevrijding in de verschillende ha vens gevestigde Nederlandsche Marine-eenheden, alsmede perso neelszaken. Brandje aan den Spuiboezem. Zondagavond omstreeks 5.30 uur is de verlaten patatesfriteskraam aan de Ver lengde Glacisstraat in brand ge raakt. De brandweer verscheen reeds zeer spoedig ter plaatse en bedwong het vuur gezwind. De brand is veroorzaakt door kindé ren, die er, 'n vuurtje bij stookten GOES. Belangrijke ar restaties. Het zal velen ge noegen doen te vernemen, dat Jan Dekker, de voormalige leider van de N.S.B. in Zeeland, C. E. P. Lenshoek, diens vrouw, Th. v. d. Velde met 2 zoons en de vrouw van Sustronk, zijn gearresteerd. Zij zijn hedennacht in Goes ge arriveerd en zullen vandaag naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. ST. LAURENS. In de plaats van wijlen den heer A. Abra- hamse Sz., die de betrekking van secr.-penningm. Burgerlijk Arm bestuur ruim 40 jaren vervulde, werd door B. en W. benoemd de heer S. Simonse, kassier van de Boerenleenbank. Tot lid werd benoemd in de vacature C. Ton de heer J. Riemens. OVEZANDE. In verband met het K. B. voorziening tijdelijke gemeenteraden heeft de burge meester een college van ver trouwensmannen ingesteld, be staande uit de heeren A. van 't Westeinde, J. Vermeule,' M. Sommijer, C. Westerweele en Joh. Goense. WAARDE. Vrijdagmorgen is van hier, op initiatief van den heer H. Wolfert, een auto ver trokken met een groot aantal brooden, aardappelen, boonen en andere levensmiddelen. Vrijdagavond bracht de Mu- ziekvereeniging na een rust van 1 pl.m. 5 jaar, een muzikale hulde aan den heer J. C. van Burg we gens zijn herbenoeming tot bur gemeester dezer gemeente. Ter eere van den burgemeester wa ren vele vlaggen uitgestoken. THOLEN. Voor het vervoer van wagens en kleine auto's is het een heele verbetering, dat het overzetten te Tholen thans weer geschiedt met een platte gierpont. Het veer vaart op werkdagen van 's morgens 6 tot 's avonds 9 uur en 's Zondags van 8 tot 8 uur. Maximum gewicht 7000 kg. Hoog water te Vlissingen. Woensdag 6 Juni: 11.33 en 23.54 u., resp. 1.86 en 171 M. N.A.P. Op- en ondergang van de Zon en de Maan. Woensdag 6 JuniZon op 5.30 u., onder 21.59 u. Maan op 01,54 u., onder 15.01 u. De burgemeester brengt ter 'kennis van voormalige krijgsgevangenen, dat zij zich ter secretarie dienen te mel den. Deze aanmelding moet als dienstbevel in den zin der wet worden beschouwd. ST. ANNALAND. Het distri butiekantoor alhier is geopend: Maandag, Woensdag en Vrijdag des n.m. van 46 uur w.t. voor het afhalen en indienen van aan vraagformulieren. De zittingen worden gehouden op de zaal van het v.m. gemeentehuis. Posterijen op het eiland Tholen. Met ingang van 28 Mei is in de postverzending van het eiland Tholen een belangrijke verbetering gekomen door de invoering van een tweede post verzending naar Bergen op Zoom te 16.30 u. van Tholen. De eerste postverzending gaat om 7.15 u. Een auto of zelfs motorfiets werd tot heden nog niet disponi bel gesteld. Vandaar het groote verschil in de hieronder volgende buslichtingen. Ook in de openstelling der postkantoren is meer eenheid gebracht. Buslichtingen eiland Tholen met ingang van 28 Mei 1945: Poortvliet 15 u.Schcrpenisse 14.30 u.j St. Maartensdijk 14.15 u.Stavenisse 12.45 u.St. An- naland 11.15 u.Oud-Vossemeer 16 u.Tholen 7 en 16.30 u. Openstelling postkantoren: Tholen 9—12.30, 14—15.30 u; Poortvliet, Scherpenisse, St.- Maartensdijk, Stavenisse, St.- Annaland en Oud-Vossemeer van 8.3012 en 14—15.30 u. Offic» Mededeelingen* NIEUWE BONNEN. Geldig tot 9 Juni 1945. KINDERDRANK: D56, E 56 Reserve 300 gr. per bon. Voorlnleverings, te vens afleveringsbon, in te leveren bij winkeliers vóór 9 Juni. KAAS: 164 Algemeen, 100 gr. p, bon. Voorinleverings, tevens aficvcring9- bon; in te leveren bij winkeliers vóór 9 Juni. ENG. BISCUITS: 163 Algem. 100 gr. Verlongde bonnen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen wordt verlengd tot en met 24 juni 1945. Lucifers i iss Aigem. 2 doosje«.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1