ZEEUWSCH DAGBLAD Dreiflt Zuid-West vergeten te worden?, te Dc spanning in den Levant. 140.000 brooden naar Amsterdam. f Van het Roergebied tót zullen 10.000 ton steenkolen naar Dene marken geëxporteerd worden in overleg met de Shaef-commissie. (A.A.) 1e JAARGANG No. 51 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 4 Juni '45 tenlandsche zaken, Anthony Eden, moet op medisch advies 2 weken volledig rust nemen. Churchill neemt het departement van bui tenlandsche zaken waar. (H.N.) Van de werkgemeenschap We deropbouw te Sluis, ontvingen wij een schrijven waarvan wij 1 de hoofdzaak hier gaarne laten volgen. Nadat er op gewezen is dat de bevolking van W. Z.-Vlaanderen hoewel zelf zwaar getroffen, toch naar vermogen heeft mee geholpen om den nood in het Noorden te lenigen, heet het i verder Doch het leven gaat verder en dit leven stelt zijn eischen, al zijn wij er ten volle van over tuigd, dat wij die eischen niet te hoog moeten stellen. Wij hebben hier de plicht om op de ruïnes van W. Z.-Vlaanderen een nieuw gebied op te bouwen, waartoe alle lichamelijke en geestelijke krachten moeten worden inge zet. Wij weten, dat wij niet alleen voor ons zelf moeten werken, maar ook verantwoordelijk zijn voor de voedselvoorziening van een groot deel van overig Neder land. Het is daartoe noodzake lijk dat een toestand wordt ge schapen, waarin het mogelijk is dat ieder zijn beste krachten ge ven kan. En dit is mogelijk wan neer er een zekere mate van te vredenheid heerscht. En nu weten wij wel dat het zeer moeilijk is, ja zelfs onmoge lijk is om het publiek ten volle tevreden te stellen. Maar als wij dan zien, dat er in een wel zeer getroffen gebied als West-Zeeuwsch- Vlaanderen na 7 maanden aan de gedupeerden schoertenbonnen worden af gegeven door den distri- butiedienst en blijkt, dat de voor distribueering bestemde schoenen zijn in beslag ge nomen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen (dat niet gedu peerd is), voor verzending naar het Noorden; dat er in Brabant of elders reeds ge- ruimen tijd klompen voor hier gereed liggen, maar steeds niet komen, terwijl daaraan zoo'n dringend gebrek is voor de landarbeiders en an dere bevolkingsgroepen; dat de door de Commissie Voor ziening W.-Z.-Vlaanderen be schikbaar gestelde huishou delijke artikelen hier in de winkels liggen en de men- schen, die er zoo'n dringend behoefte aan hebben, er naar mogen blijven kijken, omdat er een hiaat schijnt te zijn in de betreffende administra tie; dat de prijzen van 'meu belen, welke voor gedupeer den beschikbaar worden ge steld, zoo „zwart" zlln, dat velen, die niet kunnen koo- pen en bovendien de meube len van inferieure kwaliteit zijn, dan vragen wij ons wel eens af of wel die mede werking wordt betoond waar op een gedupeerde streek aanspraak mag maken. En dan vragen wij ons wel eens af: weet men wellicht niet meer, dat Breskens, Oostburg, Sluis Eede, Schoondijke en vele andere plaatsen ook GEDUPEERD zijn? Een vervullen van deze en wel licht andere klachten zal nog niet direct een tevreden be volking geven, maar zou toch wel meewerken om veel onte vredenheid weg te werken, en zoodoende wellicht kunnen me dewerken om dé arbeidslust te helpen bevorderen." Wij hopen van harte, dat dit schrijven de belangstelling zal hebben die het verdient. Van 'internationale beteekenis. De orde in Syrië is hersteld, hoewel Vrijdag nog kleine schiet partijen plaats vonden. Britsche troepen reden Damascus binnen onder gejuich van de bevolking. In Libaneesche regeeringskrin- gen werd uitdrukking aan een gevoel van opluchting gegeven nu de vijandelijkheden zijn gestaakt. Generaal de Gaulle heeft Za terdag ten aanzien van de Levant- kwestie op een persconferentie verklaardik wil het feit niet voorbijzien, dat er van Britsche zijde moeilijkheden zijn gerezen, hoewel de Britten altijd verklaard hebben, dat zij Frankrijk zelf het Syrische schip wilden laten be sturen. Jammer genoeg hebben zij dat niet gedaan en werd geageerd te gen de Fransche troepen, hoewel er Britsche en Fransche legereen heden in hetzelfde gebied waren. De generaal herinnerde aan het verdrag dat hij in 1941 als leider der Vrije Franschen te Cairo met Engeland geteekend had en ver klaarde voorts dat de recente ge beurtenissen niet slechts van plaat selijke-, doch van internationale beteekenis waren. Korte Berichten. Tijdens een vergadering van de Millioenenclub te Sydney werd verklaard, dat Australië vele Nederlanders kan opne men. Verwacht wordt, dat Ne derland zijn inwoners niet alle zal kunnen voeden. Men neemt aan, dat velen wenschen te emi- greeren. Minister Gerbrandy heeft een afscheidsbezoek gebracht aan Minister Churchill. Hij bracht den dank over van de Nederlandsche regeering voor alles wat Chur chill en zijn medewerkers gedaan hebben ten behoeve van de be vrijding van Nederland. Minister van Klef fens is Za terdag van San Francisco naar Europa vertrokken. Volgens verklaring van den vroegeren secretaris van de Zweedsche vereeniging te Berlijn, zou Hitier kort voor zijn dood met Eva Braun, die jarenlang zijn vriendin schijnt geweest te zijn, in het huwelijk zijn gelre den. Men vermoedt dat zij met hem is omgekomen. De Grieksche regeering heeft verklaard dat zij Griekenland op voet van oorlog met Japan acht. De S.S.-beul van Nederland, Rauter, is in Duitschland gevan gen genomen. Te Amsterdam hebben 3000 vrijwilligers te kennen gegeven, dat zij in het Nederlandsche leger opgenomen wenschen te worden. Zoo spoedig mogelijk zullen in de hoofdstad vrijwilligersbureaux worden geopend. De bekende N.S.B.-er Jos. Driessen heeft zich in zijn cel opgehangen, zoo meldt men uit Amsterdam. Een van de moeilijkste proble men waarvoor deze tijd het Ge meentebestuur stelt is het pro bleem der huisvesting. Weliswaar heeft Goes prac- tisch geen verliezen geleden door oorlogshandelingen maar de snel voortgaande bevolkingsaanwas, gevoegd bij het groot aantal evacué's dat ons is toegewezen leidt ertoe dat voor pl.m. 1000 gezinnen geen eigen woning be schikbaar is. En alles wijst er op, dat gedu rende een aantal jaren met de noodzakelijkheid van inwoning dient te worden gerekend. Waar dit moet worden aangenomen is het billijk, dat de hieruit voortvloeien de lasten dan ook regelmatig worden verdeeld, zoodat elk op zijn beurt ieaer naar zijn mogelijkheden meehelpt om deze moeilijkheden te boven te komen. Teneinde te zorgen, dat met elks belangen zal worden gere kend, besloten B. en W. tot in stelling van een huisvestings commissie, waarin de verschil lende bevolkingsgroepen zijn vertegenwoordigd. Deze commis sie die ten minste drie malen per week zitting zal houden heeft tweeërlei doel n.l, als Raad van Advies ter voorlichting van het Gemeentebestuur, en ten tweede als beroepsinstantie, tot wie elk zich kan wenden die meent dat hem te zware plichten zijn opgelegd, terwijl ook de in- gekwartierden zich daar kunnen vervoegen wanneer zij op hun beiirt meenen dat aan hun ge rechtigde belangen wordt tekort gedaan. Zitting in deze Commissie heb ben inmiddelsMevr. Gosses Kamphuisen; de heeren A. Vin gerling, W. A. Beliën, L. van Hoek, terwijl binnen enkele da gen nog een vijfde lid zal wor den aangewezen. De huisvestingscommissie houdt zitting ten Stadhuize in de Raadszaal op de navolgende tijden: Maandag van 23 uur; Woensdag van 7.308-30 uur; Vrjjdag van 2—3 uur. „De grootste broodcolonne die ooit in Amsterdam gekomen is", zoo verzekerde mij iemand van den G.G.D. De grootste hoort U dat lezerde groot ste en die kwam uit Walche ren, Noord-Beveland en West-Zuid-Beve land. De boeren gaven en brachten zelf het graan naar den molenaar, maar het waren niet alleen de boeren, ook de be woners van de kleine en onaan zienlijke huisjes in de dorps straat kwamen; ja, iedereen gaf en het was meer dan prachtig. En de bakkers I Voor hen een eeresaluut, want er zijn er bij, die zes en dertig uur aan een stuk in het touw zijn geweest. Op 23 Mei om 4 uur v.m, gin gen wij op weg met een vijf en dertigtal vrachtwagens onder leiding van den heer Boutens van de Zeeuwsche Hulp voor bo ven de rivieren, die het initiatief voor deze tochten met alles wat aan deze onderneming verbon den was en dat is inderdaad geen kleinigheid op touw heeft gezet, En om 6 uur n.m. kwam ik met de laatste auto in Amsterdam aan. De straten zijn geheel leeg, want alleen de sterken zien wij loopen. Tusschen de 80 en 100.000 menschen liggen in de woningen met hongereudeem. Wij hebben ze gezien in de zalen der zieken huizen; kleine vogelgezichtjes met roode vlekken om de neus. Maar de meeste zieken liggen toch thuis. Ons affiche is alreeds bekend, want de menschen wij zen er naar en zeggen„Die hebben vandaag brood gebracht en heelemaal uit Zeeland". En als je ze stiekum een broodje in de hand stopt dan bedankèn ze je met tranen in de oogen, tel kens en telkens weer. Ze bede len om iets voor je te mogen doen, maar dan zeggen wij maar „Het is toch niets hoor, als wij in het Zuiden in nood zouden zijn, zouden jelui ons toch ook komen helpen. Wij zijn toch Ne derlanders van één groote fami lie". En wij hebben de zieken thuis bezocht; onbekenden voor ons en wij gaven van ons eigen voor raad, terwijl ze ons maar wezen loos stonden aan te staren en niet in staat waren om ons te bedanken. Bij het lossen van de brooden moesten de gewapende B.S. de menschen allemaal vrouwen en kinderen op een afstand houden.. Voor het lossen waren een 40-tal N.S.B.ers aan gewezen, die onder bevel ston den van een padvinder die er goed de wind onder had. En U had ze moeten zien hollen met stapels brood., heen en weer., heen en Weer. En om ons heen niets dan brood en nog eens broodrondevierponders kleintjes en niet te verge- tentwaalfduizendwit- tebrooden van Noord- Be v e 1 a n d. Wij behooren tot de weinige gelukkigen die dit gebeuren mochten medemaken en daarom schrijf ik dit, opdat U Zeeuwen, die dit met elkander tot stand heeft gebracht, het kunt lezen, want zonder Uw hulp was het voor ons niet mogelijk geweest, En wij blijven door rijden,... elke weekl Onze eerste colonne bestond uit 17 wagens, de tweede uit 23, de derde uit 35 en ze zullen nog grooter worden, steeds grooter, totdat de distributie in de groote s t eden op volle kracht draait. Zeeuwen geeftblijft ge ven en indien mogelijk, schakelt Uw dorp in voor de honderd duizenden zieken in Amsterdam. Laat ons devies zijn: „De Zeeuwsche Hulp voor boven de rivieren b 1 ij f t". Recht en recht hartelijk dank voor Uw aller hooggewaardeerde hulp.WIM ABELEVEN. J. R. Snoeck Henkemans. t Te 's Gravenhage is in den ouderdom van 83 jaar overleden de heer J. R. Snoeck Henke mans, oud-lid der Tweede Ka mer en oud-wethouder dezer ge meente, en tal van jaren secr. van de Chr.-Hist. Unie. Dr H. Sap. f In den ouderdom van 76 jaar is te 's Gravenhage overleden dr H. Sap, een bekend psychiater en oud-geneesheer-directeur van de stichting Bloemendaal te Loosduinen. Provincienieuws. GOES. Het j.l. Woensdag op genomen bericht omtrent de ar restatie van een W.A.-man be hoeft eenige verbetering. Men deelt ons mede, dat hij reeds in 1941 W.A.-man af was, dat hij daarna 13 maanden in een Duitsch concentratiekamp als gevangene heeft doorgebracht en dat hij het laatste jaar in Duitschland heeft moeten werken, waardoor het reeds is uitgesloten dat hij bewa ker in een concentratiekamp kan zijn geweest. Op- en ondergang van de Zon en de Maan. Dinsdag 5 JuniZon op 5.30 u., onder 21.59 u. Maan op 01,33 u., onder 13.38 u. Hoog water te Vlissingen. Dinsdag 5 Juni10.23 en 22.44 u., resp. 1.74 en 1.49 M. N.A.P, VLISSINGEN. Gevolgen van de verwoestingen in Vlissingen. Toen de heer Polderman Zaterdag middag het voormalige „Wonder van Vlissingen" aan de Walstraat stoffeerde, viel heel de dakgoot met een stuk muur naar beneden. De goot van het stukgeschoten pand raakte in zijn val een on- fortuinlijken voorbijganger en be zorgde hem enkele verwondingen, Om meerdere onheilen te voor komen is de brandweer terstond aan het werk gegaan om de ge vaarlijke resten te sloopen. Te vens heeft men de ruïnes van apotheek Okkenburg, van de fa. Albert Hein aan de Kleine Markt gedeeltelijk neergehaald. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonhoven, W. L. Tukker te Elburg. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwolda en te Vlagtwedde, C. D. L. Brederveld, cand. en hulppred. te Smilde. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Vlaardingen, P. v. d. Bijl te Barendrecht en H, Vis ser Mzn. te Middelharnis. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam (Boe zemsingel) (2e pr.pl.), Dr C. Steenblok te Poortvliet. Ds D. Feenstra t. In den ouderdom van 45 jaar is in het ziekenhuis te Leeuwarden overleden ds D. Feenstra, Gertf, predikant te Lioessens. D s L. J. C. V1 s b e e k, Ned. Herv. pred. te Vlissingen, is toen 'hij terugkeerde van een vergadering der Synodale Ur gentie-commissie onwel gewor den. Hij is in een ziekenhuis te Breda opgenomen. De toestand is naar gemeld wordt, niet ver ontrustend. Raadhuis in de lucht gevlogen. In het door den oorlog zwaar getroffen Dussen is het raadhuis vorige week in de lucht gevlogen. De kelders van dit mooie gebouw waren gfevuld met munitie en pantservuisten. Bij de ontploffing zijn 5 personen om het leven ge komen. Een zesde werd ernstig 1 gewond.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1