PROTESTANTSCH-CH RISTE LIJK BLAD VOOR ZEELAND De Nederlandsche Volksbeweging. Wat wil het Communisme 7 Torwille van de aenhaiil. Zorg voor de productie ILLUSIONISME. De Nederlandsche Volksbewe ging (N.V.B.), die reeds gerui- raen tijd, vooral in „Je Maintien- drai", van zich liet hooren is nu in beweging gekomen. Zij heeft zich met een Oproep gericht tot het Nederlandsche volk waarin een uiteenzetting gegeven wordt, van wat zij be oogt. Ons bezwaar tegen deze Op roep is, dat zij zoo weinig con creet is, Ook na herhaalde lezing van dit stuk is het ons niet duide lijk wat nu precies beoogt wordt. De N.V.B. zegt uit te gaan van de overtuiging, dat bovenal noodig is een geestelijke ver nieuwing, gevoed uit de levende bronnen van Christendom en Humanisme. Het fundamenteele in dien vernieuwingswil behoort te zijn de eerbied en verant woordelijkheid voor den mensch, die slechts in dienst aan een hechte, rechtvaardige en bezielde gemeenschap tot ontplooiing komt. Zij verwerpt onvoorwaar delijk de gedachte dat volk, staat, ras of klasse het hoogste goed in de samenleving vormen en eveneens allen geestelijken dwang als middel tot gemeen schapsvorming. Zij betoogt ver der, dat de grootst mogelijke eendracht der verschillende gods dienstige en politieke richtingen thans geboden is, en dat het po litieke leven in ons volk zich langs andere scheidslijnen dan voor 1940 zal moeten bewegen. Op de vraag of we hier met een nieuwe politieke partij te doen hebben s c h ij n t het ant woord ontkennend te moeten luiden. Tot gemeenschappelijken arbeid worden toch opgeroepen alle Nederlanders al of niet georganiseerd in po litieke part ij en. Dit wijst er op, dat de N.V.B. zich niet wil mengen in de partijvorming, maar dat zij in den geest van de „Katholieke Actie" alle partijen van haar geest wil doordringen. Uit het feit echter, dat wordt uitgesproken dat het partijleven zich langs andere scheidslijnen dan voor 1940 zal moeten bewe gen, waaruit volgt dat er voor partijen als de C.-H. Unie, de A.-R. partij en de Staatk. Geref. partij geen plaats meer is, schijnt te volgen, dat men zich toch ook weer niet buiten het partijleven wil houden. Wat tenslotte de personen be treft die dit stuk onderteeken den, kan worden gezegd dat zich daaronder bevinden o.a. enkele Chr.-Historischen en een Anti revolutionair, en een aantal reli gieus vrijzinningen, terwijl leden van de voormalige S.D.A.P. en de Kath. Staatspartij een over wegend aandeel vormen. Dit laatste verwondert niet, omdat zooals in „Je Maintien- drai" wordt uiteengezet, groote katholieke denkers en wijsgee- ren reeds jaren lang in deze richting hebben gewezen, daar de politiek gericht is op het tij delijke, terwijl de godsdienst in wezen bovennatuurlijk is. Wij zullen hebben af te wach ten hoe deze beweging zich ver der beweegt. Wij herinneren ons hoe ook de N.S.B. aanvankelijk sterk op den voorgrond stelde, dat zij geen partij was, terwijl zij later pretendeerde de e e n i g e partij te zijn. Eenige voorzichtigheid blijft dus geboden, temeer daar de „Oproep" meerdere uitspraken bevat, die uit den aard der zaak in breede kringen weerklank zul len vinden, maar die van te al- gemeenen aard zijn, dan dat ze houvast geven. Deze vraag is niet overbodig. Uit verschillende publicaties van den laatsten tijd zou men den indruk kunnen krijgen dat de C.P.N. een doodgewone, zij 't dan ook uiterst radicale partij is geworden. Zelfs is meegedeeld, dat in het centrum van ons land, waar de kopstukken zetelen, de partij ontbonden is, om de leden gele genheid te geven mee te werken in één groote democratische en socialistische partij. Beteekent dit een verandering van beginsel? Of is men van meening op deze wijze beter zijn beginsel te kunnen dienen, dan in een afzonderlijke partij? Wij willen hierover niet oor- deelen. Vast staat dat meerdere com munisten tijdens de bezetting met ijver hebben deelgenomen aan het ondergrondsche werk en dat ze toen in één gelid met anderen, hebben gestreden voor de nationale zaak. Maar vast staat ook, dat er tal van aanwijzingen zijn dat de oude anti-Christelijke beginselen volstrekt niet zijn verloochend. Van officieele zijde werd on langs gemeld, dat in Rusland de anti-kerkelijke propaganda door gaat, maar dat aan de kerk eenige vrijheid van be weging is geschonken. De kerk is vrij in het uitgeven van bijbels en kerkboeken, maar godsdienstonderwijs mag zij niet geven en evenmin Zondags school houden. En volgens het Communisti sche blad „De Waarheid" van 12 Mei '45, zei de decaan van de ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 et. p. mm. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel, Telef. 2052 1e JAARGANG No. 50 ZATERDAG 2 JUNI 1945 faculteit der sociale wetenschap van de universiteit te Charkow o.a. het volgende „Evenals de overgang van het heidendom met zijn veel-goden- dom naar het geloof in één God een vooruitgang was, zoo moet ook de overgang van het geloof in één God naar het materialis- i me als een stap voorwaarts wor den beschouwd." De God-loochening een stap voorwaarts. Dat is althans duidelijke taal. Maar desondanks zien we hoe in sommige bladen het pleit wordt gevoerd voor het samen gaan in één partijverband van alle volksgroepen, óók de Com munisten. Zelfs gaat de „Prov. Zeeuwsche Crt." zoover, dat zij de verwachting uitspreekt, dat daarbij de geestelijke verdieping slechts winnen zal. In een beschouwing van den radio-omroep „Herrijzend Neder land" van 27-5-'45 over „De schedellichting van Himmler", werd Himmler genoemd, als een voe-beeld van „de diepte waar toe ,;en mensch kap zinken, die niet meer in een God gelooft". Een schrijver in „Het Parool" komt daartegen in verzet, omdat dergelijke uitlatingen „niet alleen zeer onbehoorlijk zijn, maar te vens niet bevorderlijk voor de zoo noodige eendrachtige samen werking in het Nederlandsche volk." Alles terwille van de eenheid 1 De Militair Commissaris meld de, dat op 1 Juni de geallieerde 1 bepalingen inzake de demarca tielijn tusschen West-Holland en overig Nederland is opgeheven. De Nederlandsche verordening inzake het verplaatsings- en ves tigingsverbod blijft echter van kracht. Het reizen uit en naar verboden zones is onderhevig aan het bezit van een reisver gunning. De beperking inzake het passeeren van rivierovergan gen over Maas, Waal en IJsel blijft eveneens van kracht. (H.N.) RADIONIEUWS. Hilversum intact. Radio Hilversum, de gebou wen, de studio's en het technisch materiaal zijn voor 80 pet. in tact. Als er stroom is, zou men zoo kunnen beginnen. (A.A.) Zomervacanties van 1 Juli— 1 September. Een zomervacantie voor alle scholen zal gelden van 1 Juli 1 September. Een afzonderlijke regeling zal worden getroffen voor de hoog ste klassen M.O. en V.H.O., wel ke thans voor het eindexamen staan. Dit houdt niet alleen vel band met den gezondheidstoe stand van de jeugd, maar ook met de groote behoefte welke dc repatrieeringsdienst op 't oogen- blik heeft aan schoolgebouwen. (Msb.) Nederlandsche kinderen naar Zuid-Afrika? Op een te Londen gehouden persconferentie deelde Minister Gerbrandy mede, dat de moge lijkheid wordt besproken om nog voor den a.s. winter Nederland sche kinderen naar Zuid—Afrika te sturen. Postdienst EngelandNederland. De postdienst tusschen Enge land en Nederland is thans uit gebreid tot geheel Nederland met enkele beperkingen. Korte Berichten. □e kosten van den oorlog. De totale directe kosten van dezen oorlog bedragen volgens Amerikaansche berekeningen meer dan 1030 milliard dollar, dat is meer dan 500 dollar voor iedere man, vrouw of kind in de wereld. In dit bedrag is de schade, toegebracht aan publieke of persoonlijke eigendommen, niet inbegrepen, evenmin als de kosten van den Chineeschen oor log tegen Japan, sedert einde 1931. (A.A.) De Nederlandsche vloot ver liezen in dezen oorlog bedroegen 5 torpedojagers, 4 onderzeeërs, 1 mijnenveger, 1 mijnenlegger en 2 kruisers, n.l. de „Java" en de „de Ruyter". (H.N.) De heele Duitsche Westgrens is gesloten. De door de Engel- schen bezette provincies Slees- wijk Holsteijn, Hannover, West- falen en de Rijnprovincie zijn nog weer apart afgesloten. Dit is geschied met het oog op de mogelijke ontsnapping van oor logsmisdadigers. (AA.) De eerste en langste luchtlijn van Engeland naar Australië via Karachi is gisteren geopend. De vluchten zullen met Lancasters I in 70 uur worden uitgevoerd, j (AA.) I x Officieel werd gisteren in Amerika meegedeeld, dat de be volking over de maand Juni 7 minder vleesch zal ontvangen. x Gisteren zijn in Londen 14 Duitsche genei aals per vliegtuig aangekomen. x De Fransche regeering heeft aan de Spaansche regeering mee gedeeld, dat tij het besluit van de Fransche nationale vergade ring om aan de geallieerden te vragen een gezamenlijk verzoek te doen aan generaal Franco om af te treden en den weg vrij te geven aan een regeering die vrije verkiezingen zal organiseeren, niet in overweging neemt. x De drie hoofden van den Raad van Toezicht der geallieerden in Duitschland, n.l. Montgomery, Eisenhower en Zoekof, zullen te Berlijn bijeenkomen en officieel het beheer van het Militair Ge zag overnemen. (A.A.) x In Damascus is de strijd ge staakt. Na het tusschenbeide ko men van de Britsdhe troepen is een aanmerkelijke verbetering in den toestand in Syrië ingetre den. De Fransche troepen in Da mascus hebben zich in hun barak ken teruggetrokken. (A.A.) x President Truman heeft het Amerikaansche Congres medege deeld, dat Amerika binnen het jaar 7 millioen man tegen Ja pan in den strijd zal werpen. Ook deelde hij mede dat hij bin nenkort een ontmoeting zal heb ben met Ohurchill en Stalin. (A.A.) x Overwogen en nagegaan wordt of kinderen uit Nederland naar Noord-Ierland zouden kunnen worden overgebracht teneinde al daar op krachten te komen. (H.N.) x Met het s.s. „Edam" zijn 30 Amerikaansche vrachtwagens aan gevoerd. Ook de „Stad Vlaardin- gen", metende 8500 brt., is in Rotterdam aangekomen, geladen met rijst. (H.N.) x Bij Zandvoort zijn de lijken ontdekt van eenige tientallen Ne derlanders, meestal mannen, die eerst kort voor de bevrijding door de Duitschers zijn terecht ge steld. (H.N.) Provincienieuws. GOES. Goesche Dam club. Dhrn L. Anderson en J. Sinke zijn in den wedstrijd om het kampioenschap van „Goes" met een gelijk aantal punten als eersten geëindigd, zoodat een be slissingsmatch noodig was. De eerste partij van deze match (be staande uit drie partijen) werd Woensdagavond te Goes ge speeld en door Sin'ke gewonnen. De zomercompetitie van de Goesche Damclub is Woensdag avond begonnen. Gearresteerd. On der groote belangstelling is hier gevankelijk binnengebracht G. F. W. Simons, de bekende slaven drijver uit den bezettingstijd, die zoo ijverig heeft meegeholpen om onze mannen en jongens naar Duitschland te sleepen. Hij was wat dat betreft met een ware hartstocht bezield. Tal van men- schen zijn door zijn toedoen in het ongeluk gestort. Geen won der dat hij door het publiek nu niet bepaald vriendelijk begroet werd, toen hij met de handen boven het hoofd voor een dei- ramen van het interneerings- bureau te kijk werd gesteld. Hij is nu in het kamp te Ellewouts- dijk in verzekerde bewaring ge steld. KRUININGEN. Donderdag middag werd de 88-jarige Goet- heer uit Wolfaartsdijk op het kruispunt Rijksweg en Nisseweg bij het passeeren van een auto en een motor aangereden, waar door een hevig bloedende hoofd wond ontstond. Na verbonden te zijn kon G. per auto naar huis worden gebracht. Een onder zoek wordt ingesteld. Door den wnd. Burgemees ter zijn benoemd tot vertrou wensmannen die een lijst van personen moeten voordragen welke een tijdelijke gemeente raad zullen kiezen, de heeren H. Almekinders, J. de Bat, B. P. Burkink, J. H. J. Poleij en West- dijk. THOLEN. Naar wij vernemen, worden onderhandelingen ge voerd met een firma uit Alblas- serdam voor het huren van een groote veerpont van 20 ton, om het mogelijk te maken, dat zware vrachten over het Thool- sche veer kunnen worden gezet. De oproep „Vrijwilligers voor!" in ons blad van 25 Mei en het daarna gevolgde artikel „Kan dit niet anders" hebben ons verschil lende brieven bezorgd. Wat de bedoelde oproep be treft, vraagt een onzer lezers of de Werkgroep dan niet weet dat een 'boer of tuinder een v a k m e n s c h is, en dat men in de practijk weinig heeft aan menschen die 't misschien goed bedoelen maar wier handen ver keerd staan voor het werk. Ver der klaagt hij er over, dat, ter wijl er in andere streken groot gebrek is aan aardappelen, men hier de boeren met hun produc ten laat zitten, terwijl zij niet in staat zijn daaraan de noodige zorg te besteden. Naar aanleiding van het ar tikel „Kan dit niet anders", wordt de opmerking gemaakt, dat men de arbeiders moeilijk warm kan maken voor de oogst van vruchten die voor fantasie- prijzen verkocht worden. Verder betoogt hij, dat de arbeider geen koopwaar is, die men maar kan dirigeeren waarheen men wil, maar dat men beter deed de zwarte pieten, die nu dure En- gelsche sigaretten rooken, aan het werk te zetten. Verder zou den arbeidskrachten te halen zijn van de vele groote en kleine kantoren, terwijl ook door tal van evacuee's veel meer gedaan zou kunnen worden. Tenslotte wijst de schrijver er op, dat toch ook het in orde maken van plantsoenen enz. van algemeen belang is ook in verband met de volksopvoeding. Dit laatste kunnen wjj onder schrijven. Dat er, zooals terecht werd opgemerkt in meerdere plantsoenen op meer dan erger lijke wijze wordt huisgehouden, is ongetwijfeld mede een gevolg van het feit, dat er den laatsten tijd ook niet de minste zorg aan werd besteed. Daarover bestaat geen verschil van meening. Maar ook hier geldt, dat wat het zwaarste is, thans ook het zwaarst moet wegen. En ddt is toch o.i. de voedselproductie. En wat den overigen inhoud van dit schrijven betreftde loonen ook van de landarbeiders zijn bij onderling overleg gere geld. Het wil er bij ons niet in dat de betrokken arbeiders zoo wei nig gevoel zouden hebben voor het algemeen belang, dat zij zou den weigeren mee te werken aan de zoo dringend noodige land- bouwwerkzaamheden. Hetzelfde geldt ook van de evacuee's, voor wie misschien een andere rege ling, die meer de werklust prik kelt, gevonden zou kunnen wor den. Als de schrijver het heeft over zwarte pieten e.d. ja, dan komt ook bij ons de vraag opwie zal al het kromme recht maken? Natuurlijk moet er recht ge daan worden. Maar terecht schreef b.v. „Het Kompas"„Het gaat ons toch een beetje te ver als we menschen van Buchen- wald, Dachau en Belsen, als t.b.c. wrakken zien terugkomen met afgevroren of afgeslagen ledematen en hier het schuim van onze natie rustig achter de draadversperringen zit te zon nen". „Ons Vrije Nederland", Eind hoven, geeft een beschouwing over het illusionisme, dat vooral in het bevrijde Zuiden een groote rol heeft gespeeld. „Het illusionisme", schrijft het blad, „stelt een bepaald beeld van de geestesgesteldheid van het Nederlandsche volk voor oogen. Men gaat daarbij uit van iets, dat men zelf wil. Daarna zegt menzoo denkt en voelt het Nederlandsche volk. In die rich ting moet nu verder gewerkt worden. Een ieder, die de dingen anders weet en daarom anders zegt, wordt op dood spoor gezet. Vooral op politiek en sociaal ter rein worden momenteel tal van gedachten geopenbaard, die vèr staan van de werkelijkheid, doch die door de illusionisten als wer kelijkheid worden voorgehouden en door een on-politieke menigte gretig aanvaard." Goed gezegd. Walcheren October 1944. Nog levendig ligt in ons ge heugen de ontzetting die zich van velen meester maakte toen in October van het vorige jaar het eiland Walcheren door vuur en water zoo ontzettend geteis terd werd. De bekende houtsnij-kunste- naar de heer J. Melse heeft wat zich toen afspeelde in beeld ge bracht. Hij heeft een houtsnede vervaardigd, die een treffende voorstelling geeft van wat toen gebeurde. Men ziet de vliegtuigen van de R.A.F. die hun bommenlast uit wierpen, de explosie van de bom men met de gevolgen daarvan de brandende gebouwen, het on- dergeloopen land, de vluchtende bevolking die alles moet achter laten om het veege lijf te bergen. Van deze houtsnede, die een waardevolle herinnering vormt aan die bange dagen, zijn nu afdrukken aan het publiek ver krijgbaar gesteld. Van de op brengst wordt een belangrijk deel beschikbaar gesteld voor de getroffenen op Westkapelle, die wel het zwaarste offer hebben gebratht. Van de origineele handdrukken door den kunstenaar zelf ver vaardigd is een ex. aangeboden aan H. M. de Koningin, die dit welwillend heeft aanvaard. ATTENTIE! Wij verzoeken dringend alle correspondentie voor ons blad uitsluitend te adressee- ren: Bureau „ZEEUWSCH DAGBLAD", Goes. Hoog water te Vlissingen. Zondag 3 Juni: 07.5920.18 u., resp. 1.651.46 M. N.A.P. Maandag 4 Juni: 09.0821.29 u., resp. 1.651.40 M N.A.P. Op- en ondergang van de Zon en de Maan. Zondag 3 JuniZon op 5.33 u., onder 21.56 u, Maan op 00.47 u„ onder 10.57 u. L.K. 14 u, 55 miri, Kerk en School. Gereformeerde Gemeente. Beroepen te Middelburg, H. Ligtenberg te Vlaardingen. Het kustlicht Westen- schouwen. In ons blad na 40, d.d. 22 Mei, stond onder de rubriek „Schouw- sche indrukken", dat de Duit schers de lenzen en mechanisme van Westenschouwens vuurto ren gestolen hebben. Dit is niet geheel juist. In den morgen van 13 Mei '40 hebben zij den lantaarn met een 20-tal vliegtuigen een uur lang beschoten en het geheele optiek verwoest. Het mechanisme bleef vrijwel onbeschadigd,daar dit be schutting had van den gietijze ren kuip. Dat heeft daar nog ge staan tot Mei '43, prijsgegeven aan weer en vrind en vernieling der bezetters, die de fijnere dee- len hiervan gestolen hebben. Toen is toegestaan het nog aan wezige door eigen personeel te demonteeren en te verzenden naar het Proefstation van 's Rijkskustverlichting. Predikbeurten. De heer C. A. van Woelderen heeft eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Vlissingen. Een welbesteed ambte lijk leven. Op uitdrukkelijk medisch ad vies heeft de thans 68-jarige heer C. A. van Woelderen met ingang van 1 Juli a.s. aan H. M. de Ko ningin eervol ontslag gevraagd als burgemeester van deze ge meente. Ruim 7 maanden verblijf in de gevangenis te Scheveningen de Duitschers hebben burgemeester Van Woelderen niet bepaald ■zachtzinnig behandeld een on derduikersperiode in 1944 en de zorgen om orde te scheppen in de tijdens de bevrijdingsactie vernielde stad Vlissingen hebben het gestel van dezen voortvaren den, in breede kringen populai- ren functionaris niet ongemoeid gelaten. De heer van Woelderen is van meening, dat een burgemeester niet moet blijven vasthouden aan zijn ambtelijken zetel, indien het algemeen belang vervanging door een jongere kracht wen- schelijk maakt. Zijn jarenlange ervaring in het publieke leven maakte echter, in verband met de bijzondere tijdsomstandighe den, een overschrijding van den gestelden leeftijdsgrens met ca. 3 jaar noodzakelijk. Het is bo vendien voor de gemeente Vlis singen een voldoening geweest, na de meer dan ongewenschte ambtsperiode van een surrogaat burgemeester, dadelijk weer in den heer van Woelderen den goeden, vertrouwden burgerva der te hebben kunnen begroeten. Voor de Vlissingsche en alge meen Zeeuwsche belangen heeft deze gedurende heel zijn ambte lijk leven op de bres gestaan. Burgemeester Van Woelderen wil zijn opvolger in geen geval iti den weg staan, maar er zijn nog zooveel banden, die hem met Vlissingen binden, dat hij van zijn gemeentenaren nog geen af scheid kan nemen. Vele bestuurs zaken, ook buiten het gemeente lijk leven, moeten in het loopen- de jaar in goede handen worden overgedragen. Pas na de afwik keling daarvan stelt de heer Van Woelderen zich voor, met zijn gezin de stad Vlissingen te ver laten, al zal het afscheid hem ongetwijfeld moeilijk vallen. De heer C. A. v. Woelderen werd 12 Juli 1877 geboren. Hij volgde de militaire loopbaan en werd officier bij de artillerie. In 1907 werd hij wegens een dienst ongeval als majoor gepension- neerd. In 1919 werd hij benoemd tot burgemeester van Vlissingen welke functie hij behoudens een eervolle vacantie in den be zettingstijd tot heden heeft vervuld. Ook op velerlei ander gebied heeft hij zich verdienste lijk gemaakt. Een verantwoordelijke rol in het verzetswerk. Sedert 1941 heeft de heer Van Woelderen illegaal gewerkt als oprichter en gewestelijk com mandant van den O.D., later ge noemd de B.S., voor de geheele provincie Zeeland. De in Duit sche gevangen chap gestorven heer Bron was zijn eerste mede werker in de verzetsbeweging. Op 28 April 1943 werd de heer Van Woelderen zelf in hechtenis genomen. Tot 22 September van hetzelfde jaar hebben de Duit schers hem opgesloten in het „Oranjehotel" te Scheveningen. Ondanks pressie bleef hij die 7 maanden zwijgen over de andere bij het Zeeuwsche verzetswerk betrokken persoonlijkheden. Na zijn vrijlating inmiddels was hij uit zijn burgemeestersambt ontzet vestigde de heer v. W. zich weder in Zeeland, maar 6 Juli 1944 zag hij zich genood zaakt onder te duiken op Noord- Beveland. Als Gew. Cdt. der B.S. en eerste burger passeerde hij 7 Nov. den Sloedam om zich op het bevrijde Walcheren te ves tigen. Tot 22 Nov. zetelde hij in het Gerechtsgebouw te Middel burg om zich daarna aan het burgemeestersambt van Vlissin gen te wijden. ZONDAG 3 JUNI 1945. Ned. Herv. Kerk. N.- EN ST. JOOSLAND: 10 dhr Geursen, 3 ds Waardenburg; KLEVERSKERKE: 10.30 ds Waardenburg. Geref. Kerken. SOUBURG: 2 en 6.30 ds Th. H. van Andel (H.Av. en Dankz.). Ev. Luth. Gem. MIDDELBURG: 10 ds M. P. Stol te Groede. Ev. Luth. Doopsgez. Gem. VLISSINGEN: 10 ds M. de Boer. Vrij Evang. Gem. GOES; 10 dhr C. Duvekot, 6 dhr P. Geene. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Hendrik Johannes, z. v. J. Boone en J. C. Veistraate; Catharina Frcderica, d. v. K. J. D. Walra ven en F. Keur. GetrouwdW. Bassie, 26 j. en M. P. Kleijnenberg, 25 j. Overleden: C. v. d. Poel, 41 j., m. v. H. 't Mannetje; J. Passe- nier, 77 j., wed. v. F. Hoefkens J. Marijs, 93 j., wedn. v. J. v. d. KetterijC. H. Baas, 45 j., m. v. M. de Kam; Adriaan G, Maas, 3 w., z. v. J. P. Maas en J. van Belzen. GOES. Geboren: Neeltje, d. v. W. A. Geelhoed en B. de Munck, te 's Gravenpolder. Gehuwd: J. de Jager, 31 j. en W. Jobse, 29 j., te Kapelle. Overleden: J. Rijnberg, 28 j., te Kruiningen. Offic. Mededeelingen. Rijwielbanden. Op een beperkte schaal, zullen aan dezelfde categorieën van personen, als in publicaties uit andere plaatsen aan gegeven, rijwielbanden beschikbaar worden gesteld: te Goes in het tijd vak van 46 Juni; te T hol en van af heden tot 10 Juni. Aanplakgelegenheden. De Burgemeester van Middel burg vestigt er de aandacht op, dat het ten strengste verboden is biljet- l ten, aangebracht op de vaste en tijde lijke aanplakborden, te beschadigen en verzoekt ouders en opvoeders in deze mede te werken, door de kinderen ernstig op deze strafbare handeling te wijzen. Bij eventueele ontdekking van den dader zal straf niet uitblijven. Schadevergoeding. De Burgemeester der gemeente Middelburg brengt ter openbare kennis, dat een ieder, die aanspraak meent te kunnen maken op vergoe ding terzake van door geallieerde troe pen aangerichte schade, met uitzon dering van oorlogsgeweldschadc, zich, onder overlegging van bewijsstukken, zoo spoedig mogelijk dient te vervoe gen ter gemeente-secretarie, le afdee- ling, kamer 19. Melding krijgsgevangenen. De Burgemeester der gemeente Vlissingen deelt op last van den Chef van den Staf Militair Gezag mede, dat voormalige Nederlandsche krijgsgevangenen die zich nog niet bij het Gemeentebestuur of bij een Ont- vangstcentrum voor krijgsgevangenen hebben gemeld, verplicht zijn zich als nog ter gemeente-secretarie, 3e afdee- ling te melden. Deze kennisgeving moet als een dienstbevel in den zin der wet worden beschouwd. Textielgoederen te Goes. De Directeur van den Distributie- dienst te Goes maakt bekend, dat weer eenige stukken textielgoederen beschikbaar kunnen worden gesteld. Opgeroepen worden op a.s. Woensdag 6 Juni de jongens van 3 tot 4 jaar (geboren tusschen 1 Mei 1941 en 1 Mei 1942) letters AZ. Op Donderdag 7 Juni de meisjes van 36 jaar (geboren van 1 Mei 1939 en 1 Mei 1942) letters AM en Vrijdag 8 Juni letters N—Z. Een ieder dient genoegen te nemen met hetgeen door den dienst volgens richtlijnen wordt toegewezen. Recla mes over afwijking van maten en modellen kunnen niet worden behan deld. Nogmaals vestig ik er de aan dacht op, dat op andere dagen als hierboven aangegeven niet meer kan worden geholpen. Alle stamkaarten van de desbetreffende personen moe ten worden medegenomen. De afdeeling Textiel is gevestigd in de Lange Kerkstraat 11 en geopend vna 9—12 en 13.30 tot 15 uur. Badinrichting. Het drukke gebruik dat van de bad inrichting te Goes wordt gemaakt maakt het noodig over te gaan tot den volgenden maatregel. Voorloopig kunnen kinderen beneden de veertien jaar slechts gebruik ma ken van de bad-inrichting op Dinsdag en Donderdag. Zoodat dus Vrijdag en Zaterdagavond uitsluitend gereser veerd wordt voor volwassenen. Ieder bader mag slechts 20 minuten de bad- cel bezetten. Aanmelding voormalige krijgs gevangenen. De wnd. Burgemeester van Goes brengt ter algemeene kennis dat voor malige Nederlandsche krijgsgevange nen die zulks nog niet hebben gedaan, zich alsnog tér gemeente-secretarie He afdeeling moeten melden en dat dit als een dienstbevel in den zin der wet is te beschouwen. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden. In aansluiting op het persbericht inzake omruiling van de bon KF 30 van de bonkaart van vaste brandstof fen voor kookdoeleinden en uitreiking rantsoenbonnen van petroleum voor kookdoeleinden aan hen, welke hun noodpetroleumkaart inleveren, wordt door den Dristributiekring M i d d e 1- b u r g medegedeeld, dat deze omrui ling en uitreiking zal geschieden in de Bogardzaal op Maandag 4 Juni aan hen wier achternaam begint met de letter A t/ra H; op Dinsdag 5 Juni de letter I t/m P; op Woensdag 6 Juni de letter Q t/m Z. Oude en nieuwe stamkaart van het gezinshoofd meebrengen. De Bogardzaal is geopend van 9.15 —12 en 2.15—4.15 uur. Prijzen landbouwproducten oogst 1945. (No. 147.) De Algemeen Commis saris voor de Voedselvoorziening maakt bekend, dat voor onderstaande akkerbouwproducten van den oogst 1945 de navolgende richtprijzen zul len gelden. Tarwe: oorlogstoeslag boven den prijs van vorig jaar f 3.75, prijs voor oogst 1945 f 17.— per 100 kg.Rogge f4.en f 16.75; Gerst f2.50 en f 14.50; Haver en Evene f 2.25 en f 12.75Mais f 0.00 en f 15.Boekweit f 0.00 en f 11.50; Groene erwten f 1.50 en f 19. Schokkers f 3.— en f 19.—Wijkervale Blauwpeulen f 1.50 en f 18.50; Mans- holt of Hala, Capucijners f 1.50 en f21.50; Platte vale Cap, Grauwe erw ten, Langstra f 1.50 en f29.50; Grauwe Erwten Gruno f 1.50 en f 24.50; Lange Bruine boonen f 1.50 en f25.Stroo- Woud-, Bonte-, Zwarte-, Choc. Bonte pronks.-, Wagen-, H. riesen boonen f 1.50 en f26.50; N.H. Bruine boonen, Walch. witte kogel, Suiker-, Heeren-, Princessen-, citr. b.-, Soldaatjes-, W. H. Piesenboonen f3.— en f30. Krombekken, W. Pronkers, Flageolets Kievitsboonen f 1.50 en f2950; Paar den-, wierde-, schapen-, duivenboonen f 1.50 en f 17.50; Waalsche boonen f 1.50 en f23.50; Lijnzaad f 0.00 en. f25.— Kanariezaad f3.— en f 15. Karwijzaad f 0.00 en f40.— Geel mos terdzaad f 0.00 en f30.— Bruin mos terdzaad f 0.00 en f 50.—Blauwmaan- zaad f45.— en f85.— Koolzaad f25.— en f45.— Suikerbieten f4.— en f30. per 1000 kg.; Stroovlas fl.en f 14.50; Cichorei f 14.en f 40. Dt bewaarvergoeding blijft op 3. ct per 100 kg. per week gehandhaafd voor granen, zaden en peulvruchten. Uitreiking bonkaarten Arnemuiden en Nieuw-* en St. Joosland. De distributiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bonkaarten 7e periode voor de inwo ners van Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland en voor then, die tijde lijk in deze gemeenten verblijven, zal geschieden op onderstaande dagen en uren: Arnemuiden: Donderdag 7 Ju ni a.s. 9.3012 u. wijk A; van 1.30 4.30 u. wijk B; Vrijdag 8 Juni a.s. van 9.3012 u. wijk C; van 1.304.30 u. de wijken D en EZaterdag 9 Juni a.s. van 9.30—12 u. na-uitreiking. N. en St. Joosland: Donder dag 7 Juni a.s. van 9.3012 en 2.4 u. de letters A t'm K; Vrijdag 8 Juni van 9.30—12 en 24 u. de letters L t'm Z; Zaterdag 9 Juni van 9.30— 10.30 u. na-uitreiking. Mede,gebracht moeten worden de 2e distributiestamkaarten of nood- stamkaarten zonder inlegvellen en af geknipte bonnen A, B, C, D en E 45 reserve van de bonkaarten 6e periode benevens het ingevulde formulier MD 323-08 (aanvraag brandstoffenkaart T 505). Houders van telerspremie, die geen zelfverzorger voor brood zijn, moeten hun maalvergunningen over leggen. Zei (verzorgers ontvangen een per soonlijke oproep, eventueele nieuwe zelfverzorgers moeten zich aanmel den op Woensdag 6 Juni, van 34 u. Registratie veestapel. Alle veehouders zijn verplicht om in het tijdvak van 1—6 Juni 1945 opgave van hun veestapel te doen bij de PI. Bureauhouders zulks naar den toe stand op 27 Mei 1945, 'a nachts 24 u. Vaste brandstoffen of petroleum. Uitreiking vaste brandstoffen of pe troleum voor kookdoeleinden. Woensdag 6 Juni a.s. wordt uitge reikt in Oud-Vossemeer en St. Anna- land. Donderdag 7 Juni a.s. in Sta- vbenisse en St. Maartensdijk. Vrijdag 8 Juni a.s. in Scherpenisse en Poort vliet. Alle distributiestamkaarten medebrengen. Het publiek wordt er met nadruk op attent gemaakt dat zij hun brand stoffen- of petroleumkaart moeten af halen in hun eigen woonplaats, dus niet in een andere gemeente. De uitreiking te Tholen voor kook doeleinden wordt nader bekend ge maakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1