ZEEUWSCH DAGBLAD Mislukte repetitie. Korte Berichten. v v Provincienieuws. COMMUNISTISCHE METHODEN OP DEN BALKAN. Offic. Mededeelingen. ie jaargang no 48 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 31 Mei '45 Er is na de bevrijding veel ge schreven over en geschermd met eenheid en verbroedering. Van meerdere kanten werd als ideaal gesteld, dat alle partijen zullen verdwijnen om plaats te makï<s voor één groot?, „natio nale beweging". De eenige te genstelling die nog toelaatbaar wordt geacht is die tusschen conservatisme en democratisch- anti-kapitalisme. De „P. Z. Crt." decreteert zelfs, dat partijen op confessioneelen grondslag moe ten verdwijnen. „Het Parool", van oordeel, dat we in het Zuiden waar de bevrij ding het eerst plaats vond, de generale repetitie hebben gehad van het staatkundig spel, gaat nu na of die repetitie een ge slaagde opvoering doet verwach ten en meer speciaal hoe het staat met de vormgeving van de socialistische overtuiging. Het blad bespreekt eerst de volksbeweging die in „Je Maintiendrai" gepropageerd wordt. Zooals bekend staat deze „beweging" waartoe dit zwaar belaste woord I wel op zéér breeden grondslag. Dit neemt niet weg, dat het haar nogal zwaar wordt aange rekend, dat er in haar kringen teveel blindelingsche steun is aan het Militair Gezag, dat er teveel met Christelijke normen wordt geschermd, wat wantrouwen schiep bij ongeloovige en Bar- thiaansche socialisten en dat er te geringe openheid was tegen over het Communisme. Voorts is er in deze kringen teveel, dat herinnerde aan de vroegere R.K. Staatspartij. Van de Communisten heet het dat hun optreden teveel herin nerde aan de eenheidsfronterij, dat er veel negatief gekanker was en dat de indruk werd ge wekt, dat zij in hun vroegere houding wenschten te volharden. Wat betreft de Socialisten: er viel te weinig te bespeuren van positief-socialistische politiek, de breede basis maakte plaats voor de zeer smalle basis „van de oude S.D.A.P. als geestelijk tehuis (Pinkster en 1 Mei-stukjes voor een geloovige en voor een realist om van te rillen)". De slotsom waartoe „Het Pa rool" komt is, dat de generale repetitie is mislukt, wat echter niet behoeft te beteekehen, dat het stuk valt. Wij gelooven dat hier de zaak te optimistisch wordt bezien. Er wordt gespeculeerd op een een heid, die geen eenheid is. De oude tegenstellingen zullen blij ven. Omdat het p r i a c i p i e e 1 e tegenstellingen zijn. Wie vruchtbare politiek wil voeren zal daarmee hebben te rekenen. Wij komen niet verder en we dienen zeker niet de belangen van ons volk, als we de oogen sluiten voor de werkelijkheid. Alleen, wanneer we rekening houden met de principieele ver schillen die altijd zullen blijven, zal een vruchtbare samenwer king voor het voeren van een nationale politiek mogelijk blij ken. Tot nu toe repatrieerden uit Duitschland of de door Duitsch- land bezette gebieden 1,38.000 Nederlanders. In 4 maanden hoopt men dat het werk der re patriate beëindigd zal zijn. (A.A.) In Zutphen liggen nu twee vaste bruggen over den IJsel, resp. 415 en 485 M. lang. Ze wer den in één maand tijds door Britten en Canadeezen gebouwd en ontvingen de namen van ge allieerde bevelvoerders. (A.A.) De Russische militaire com mandant van het Oostzee-eiland B o r n h o 1 m heeft, naar aan leiding van tot hem gerichte vra gen, medegedeeld, dat de bezet ting van dit eiland van tijdelijken aard is. (B.B.C.) V De Japansche luchtmacht ver loor in de maand April 2500 vliegtuigen of 16 pet. van haar effectief, (B.B.C.) V In Engeland zijn thans groote vliegtuigen in aanbouw, die 8 a 10 ton goederen kunnen vervoeren en den afstand LondenAmsterdam in een uur afleggen. (B.B.C.) V Naar verluidt hebben de Fran- schcn Damascus, de hoofdstad van Syrië, gebombardeerd. Deze daad eindigde na de tusschen- Terug naar huis. Dank zij de medewerking van den Rijkswaterstaat en de Ned. Spoorwegen zullen te beginnen op 1 Juni uit Oost, Zuid en Noord, repatrieerenden per auto en per trein worden terugge- voerd naar da plaatsen hunner herkomst. Dit sluit in, dat de te vervoeren repatrieerenden tot vele duizenden per dag kunnen worden opgevoerd. 1 lederen ochtend om 6 uur zal uit Maastricht en Eindhoven een trein vertrekken en via Nijme gen naar Amersfoort rijden, i waar de repatrieerenden zullen overnachten. Den dag daarna zullen zij nar Amsterdam (Haar lem, Alkmaar), Utrecht en Rot terdam worden doorgezonden. Ook uit Enschedé zal eiken dag een trein vertrekken. (H.N.) De spoorwegmannen door de regeering gehuldigd. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy heeft gisteravond voor Radio Oranje de daad der duizenden spoorwegmannen herdacht, een vrijwillige daad van de grootste zelftucht, welke ooit is getoond en een belofte- inhoudt voor de toekomst. Deze daad, die door de regeering niet zal worden ver geten, heeft den geallieerden ge toond, dat ons volk, door vrijwil lige onderwerping aan de levens wet van den Staat, in moeilijke omstandigheden het hoofd bleef bieden aan den onderdrukker. Zelftucht bleek de glorie van het verzet en straalt uit van de daad der spoorwegmannen. komst van den Engelschen ge zant. (Q.O.) V Reuter's bijzonderen correspon dent meldde dat Churchill een boodschap heeft gericht aan de regeering van Syrië, waarin hij verzocht kalm te blijven tot dat de toestand in de Levant is ge regeld. (R.O.) V Koning Haakon van Noorwe gen keert 7 Juni a.s. naar zijn land terug. (R.O.) V Op de conferentie te San-Fran- sisco is overeenstemming bereikt over het toelaten van Deensche afgevaardigden. Hiermee is de conferentie tot 50 staten uitge breid. Rost van Tonningan probeert zelfmoord te plegen. Rost van Tonningen heeft in de Utrechtsche gevangenis ge probeerd zelfmoord te plegen, door te trachten zich met een scheermesje de aderen van pol sen en hals te openen. Het mesje was echter niet sterk genoeg. Rost ligt nu in een ziekenhuis. De artsen verklaren, dat hij een uitstekende kans op herstel maakt. Wilton Feyenoord. Volgens de Haagsche editie van „Trouw" ia de raad van directeuren van Wilton Feije- noord door Militair Gezag ge- schorscht. Hoe kan dat? Naar Herr. Nederland mede deelde is de vroegere eere-voor- zitter van het Nat. Socialistische propaganda-instituut „Winter hulp", nu weer president van de Nederlandsche Bank. Bankmoratorium opgeheven. De Chef-staf Mil. Gezag heeft bekend gemaakt, dat het bank moratorium is opgeheven en dat het betalingsverkeer in het ge- heele bevrijde gebied thans niet meer aan beperkingen is onder worpen. (A.A.) Oproep van Generaal Winkelman. Generaal Winkelman houdt thans verblijf te Nijkerk en hij heeft in het eerste nummer van de „Nijkerksche Courant" een kort woord geschreven. Na er aan herinnerd te hebben dat de Duitsche tyrannie thans teneinde is, zegt hij o.m. Voor ons land rest nog de be vrijding van ons gebied in de Pacific. Het is thans aan de Neder landsche jongelingschap om te toonen, dat zij zich bewust is van de groote betcekenis van ons schoone en rijke insulinde. Dat de jonge mannen zich in grooten getale aanmelden en ge hoor geven aan de roepstem van de Regeering om deel te nemer, aan de vrijmaking van dat belang rijke deel van ons Rijk Aan Japan moet en zal een zelfde lot ten deel vallen, als thans Duitschland heeft onder gaan. Voor het Class. Bestuur Goes slaagde gisteren voor het examen Godsdienstonderwijzer (es) het echtpaar Den BoerVijverberg te Sirjansland, thans te Rilland- Bath geëvacueerd. MIDDELBURG. De heer H. den Engelsman mocht dezer da gen van H. M. de Koningin een vriendelijke dankbetuiging ont vangen voor de toezending van een zijner nieuwste gedichten. VLISSINGEN. Onder groote belangstelling trad Dinsdagavond prof. G. Wisse op in de kerk aan de Kasteelstraat met een tijdrede over „Een half uur pauze in den Hemel" (Openb. 8:15). In deze rede ontwikkel de Spr. de gedachte hoe de gebe den der kerk op aarde de we reldgeschiedenis beïnvloeden on der Gods souvereinc heer schappij. Vlissingsche kin deren naar Zwitser land. Een aantal Vlissingsche bleekneusjes zijn Dinsdagmor gen naar Zwitserland vertrokken om daar aan te sterken. Tot de Zwitsersche grens worden ze door Nederlandsche verzorgsters begeleid. Daarna zorgt Zwitser land zelf voor het begeleiden en onderbrengen der kinderen. Zij komen zooveel mogelijk in Hol- landsche gezinnen terecht. Gistermiddag brak brand uit in de woning van den heer Imanse aan den Boulevard de Ruyter. De heer I. die juist te ruggekeerd was van een reis naar Rotterdam wilde even gaan rusten toen de vlammen plots om hem heen sloegen. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, en ook het Marinepersoneel krachtig meewerkte, is toch de woning geheel uitgebrand. Het pand er naast had eenige brand en waterschade. De politie stelt 'n onderzoek in naar de oorzaak. GOES. Binnenkort komt er weer een directe treinverbinding tusschen Vlissingen en Bergen op Zoom. Enkele wagons daar voor worden reeds in gereed heid gebracht. Deze verkeers- uitbreiding zal door zeer velen worden geapprecieerd. De heer Mr. W. C. ten Kate, die in Juni 1941 door de Duitschers werd ontslagen, zou nu zijn functie weer kunnen aan vaarden, maar heeft ziekteverlof gevraagd. Het is dus niet juist dat hij zijn werkzaamheden als burgemeester weer heeft hervat. DOMBURG. Door de afd. Domburg van de nationale cen trale voor bulpverleening Neder land zijn de volgende bedragen ontvangenCollecte Ned. Herv. Kerk f544, Muziekavond f314, Collecte Geref. Gemeente f 1127, Oranjeavond f205, Gift Geref. Kerk f78, Verloting f2150, Kin derverloting f 367. Samen f 4785. THOLEN. Benoemd tot amb tenaar bij den distributiedienst kring Tholen, J. Geilings en G. v. Egmond. ATTENTIE! De aandacht van onze ad verteerders wordt er op ge vestigd, dat voortaan in ad vertenties, waarbij tweede handsch goederen TE KOOP WOKDEN AANGEBODEN, behalve NAAM en ADRES van den adverteerder, ook DE PRIJS VAN DE AAN GEBODEN goederen moet worden vermeld. Z.G. RUILADVERTENTiES Ruil van goederen wordt alleen toegestaan wanneer gelijksoortige goederen be treft; dus: Textiel tegen Textiel; Banden tegen Ban den, enz., enz. DE ADMINISTRATIE. Uitroeiing van tegenstanders De vreugde in Turkije over het einde van den orlog in Europa, wordt getemperd door de ongeri^theid over den gang van zaken in Zuid-Oost Europa, seint de correspon dent van de „Times" te Istan- boel, die verklaart, dat de toe stand in de rest van den Balkan nu bijna even kritiek is als tij dens de onlusten in Griekenland. De ontwikkeling in den Balkan wijst op het bestaan van een zorgvuldig uitgewerkt en syste matisch toegepast plan om een communistisch regiem, of iets wat er op lijkt, in elk der landen van het schiereiland te vestigen. Wat B u 1 g a r ij e betreft is het eerste gevolg van het op treden der communistische machthebbers de uitroeiing van de politieke tegenstanders door middel van processen, die door volksrechtbanken worden ge voerd. Tusschen 1500 en 2000 po litieke figuren, regeeringsperso- nen, professoren en journalisten •werden ter dood veroordeeld en geëxecuteerd, terwijl vijftien tot twintigduizend personen werden vermoord. De methode, welke in Roemenië is toegepast, is vrijwel dezelfde. In Joegoslavië zijn de omstandigheden anders, als ge volg van de persoonlijkheid van Maarschalk Tito, die als de eenige werkelijke leider in dezen oorlog op den Balkan naar vo ren trad, maar een groote meer- Hocg water te Vlissingen. Vrijdag 1 Juli: 06.09 en 18.26 uur, resp. 1.86 en 1.55 M. N.A.P. Op- en ondergang van de Zon en de Maan. Vrijdag 1 Juni: Zon op 5.33 u., onder 21.56 u. Maan op 23.49 u., onder 08.25 u. Distributiekring Middelburg. De Diatributiekrjng Middelburg maakt bekend', dat de uitgegeven formulieren voor niet «ntcr ingfcitverd be- hosven te votden aangezien dit ci ti led momenteel zender ben verkocht mag worden. dat voor hier onderstaande catego rieën gelegenheid bestaat vóór 10 Juni een aanvraagformulier voor transportbanden af te halen op het kantoor Zuidsingel, lokaal 4, loket 3. Zieken- en gewondenvervoer, indien hiervoor een rijwielbrancard wordt ge bruikt. Levensmiddelenvervoera. Zuivel fabrieken; b. Melkbezorgers; c. Brood bezorgers; d. Kruideniers; e. Gros siers in levensmiddelen. Inrichtingen^ welke van het verhu ren van transportrijwielen en carriers hun beroep maken, Expeditiebedrijven, welke transport- rijwielen en carriers dagelijks gebrui ken voor kleingoederenvervoer. Overheidsinstanties, dat een partij katoenen heerensok ken beschikbaar is in de kleuren wit, beige en bleu. Hiervoor kunnen aanvraagformulie ren afgehaald worden op Vrijdag 1 Juni a.s. op het kantoor Zuidsingel, afdeeling Textiel, tusschen 9.15 en 12.15 uur en 2.154.15 uur. Elk gezin wordt in de gelegenheid gesteld een paar van deze hecrcnsok- ken aan te vragen. Het is dus on- noodig hiervoor vroeger te komen. Stamkaarten van het geheele gezin moeten medegebracht worden. dat de na-uitreiklng van de bon kaarten voor de 7e periode zal plaats vinden op Vrijdag 1 Juni in de Bo- gardzaal van 9.154.15 uur. Distributie van klompen. De Burgemeester van Vlissin gen maakt bekend, dat aan alle mannelijke personen voor welke op 24, 25 en 26 Mei j.l. een aanvraag formulier voor klompen bij het Ge meentelijk Bureau voor Sociale Zaken alhier is afgehaald, op de navolgende data en uren l$j dit bureau een ver gunning zal Worden verstrekt. 'Donderdag 31 Mei a.s. zij wier ach ternaam begint met een der letters A t/m F des morgens van 9—12 uur, en zij wier achternaam begint met een der letters G t 'm L des middags van 24 uur. Vrijdag 1 Juni a.s. zij wier achternaam begint met een der letters M t/m S des morgens van 9—12 uiir, en zij wier achternaam be gint met een der letters T t/m Z des middags van 24 uur. Bij het afhalen van deze vergun ningen moeten de oude stamkaarten van alle gezinsleden worden over gelegd. derheid van de Serviërs slaat het tegenwoordige regiem met mis noegen gade. Het alge- meene aspect in den Balkan is verontrus tend.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1