ZEEDWSCH DAGBLAD Het Japansche huis op drijfzand gebouwd. Spanning in den Levant. Opdracht tot Kabinetsformatie. Nationaal Kabinet voor herstel en vernieuwing. Krijgsgevangen Officieren keeren terug. 1e JAARGANG No 48 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 30 Mei'45 De Japanners spelen een lugu bere comedie tot het tragische einde met consequentie door. Totnogtoe tenminste. Men zou zich niet hoeven te verbazen als daar op eens een groote omme keer kwam, onder invloed vaa de almachtige industrieele feni- iies, die na den vorigen oorlog wisten te bewerken, dat Tokio het Siberische avontuur opgaf en zelfs Sjantoeng ontruimde toen de groote doeleinden, die daarmede werden nagejaagd, te kostbaar bleken. Maar wij zou den verkeerd doen daarop te rekenen. Ten eerste is er de macht der militairen, die door politieken moord sedertdien al hun wenschen hebben weten te verwezenlijken; en dan zullen die industrieele heeren wel in zien, dat de capitulatie stellig den ondergang zou beteekenen van hun eigen macht. Als het bombardeeren doorgaat in het tempo, dat het nu bezig is aan te nemen, zullen zij weldra ook niet veel meer te verliezen hebben. Slechts echte Japansche vader landsliefde, zonder samoerai- romantiek en militairen trots, j kan Japan nog redden. De Japanners zijn niet dwaas 1 genoeg om over het hoofd te I zien, dat zij hun veroveringen niet kunnen handhaven. Daarom hebben zij nu ernstige stappen gedaan om de onafhankelijk heid van Nederlandsch-Indïë af te kondigen. Het heet nu enkel nog maar Indonesië. Zij hopen, dat wij deze daden niet meer ongedaan kunnen maken. Tegelijkertijd mobiliseeren zij de bevolking, om het land „te gen de Geallieerden te helpen verdedigen". Zij zouden zelfs 10.000 man gevonden hebben, die zich ten doode gewijd hebben voor den Mikado, geheel in Ja- panschen stijl. Zij spelen op deze wijze 'n ge vaarlijk spel, maar zij weten waarschijnlijk reeds dat zij toch niets meer te verliezen hebben. Overal hebben zij reeds slechte ervaringen opgedaan met die hulptroepen uit onderworpen volken. In Mandsjoerije is het al begonnen. De troepen van Nanking kunnen de Japanners heelemaal niet vertrouwen. Er is geen afdeeling, die niet naar de Tsjoenkingeezen zou overloo- pen, als zij daartoe de kans kreeg. Heel kras is wat in Birma is gebeurd. Daar schenen de 'Ja panners inderdaad een sterken aanhang te hebben. Ouder de leiding van Birmeescbe natio nalisten hadden zij een leger op de been gebracht, dat zij goed hadden uitgerust en opgeleid. Maar bij den opmarsch tegen Rangoon is dat leger in zijn geheel naar de Britten overge gaan. Het heeft goed gevochten, maar tegen de Japanners. Zoo belangrijk is deze hulp geweest, dat zij er in niet geringe mate toe bijgedragen heeft, dat de veldtocht tegen de hoofdstad van Birma een zoo snel verloop heeft gehad. Wij behoeven ons dus niet on gerust te maiken over de Java nen. Als het er op aan komt zul len de Japanners van hen geen pleizier beleven. Hoe het met de Siameezen gaan zalï In dat land heeft En geland goede vrienden. En die zullen den invloed, welken zij verloren hebben toen de Japan ners oppermachtig waren, allicht terugwinnen nu de zaken omge keerd staan. Het Japansche huis is op drijf zand opgebouwd. De Japanners weten dat, maar uit hoogmoed doen zij, alsof zij het niet zien. Maar hun verzinken zal daar door te sneller zijn. Dr M. VAN BLANKENSTEIN. De nieuwe wereld organisatie. Edward Stettinius, Min. van Buitenl. Zaken der V.S. heeft in een radiorede verklaard, dat hij er op vertrouwt, dat het char ter van de nieuwe wereldorgani satie hetwelk thans te San Fran cisco opgesteld zal worden, macht en kracht zal hebben, groot genoeg om agressies te voorkomen en om economische- en speciale antecedenten der mate te ontwikkelen, dat oor logsoorzaken hierdoor vermin derd zullen worden. De Egyptische minister-presi dent heeft gisteren in den Se naat verklaard, dat de Egypti sche regeering haar vollen steun aan Syrië en den Libanon, in het streven de onafhankelijkheid en souvereiniteit te bewaren, zal geven. Op het oogenblik dat de stich ting van een Libaneesch leger werd afgekondigd,, zond de mi nister van Buitenlandsche Zaken van den Libannon, Hijry Phae- ron, een telegram aan den presi dent van de conferentie te San Francisco. Hierin wordt herin nerd aan de garanties welke de groote mogendheden ten aanzien van de Libaneesche onafhanke lijkheid hebben gegeven. Volgens een verklaring uit re- geeringskringen te Washington heeft d« regeering van de V. S. in de afgeloopen maanden her haaldelijk met de Fransche, Sy rische en Libaneesche regeering onderhandeld om een vriend schappelijke overeenkomst te bereiken. Korte Berichten. Bij het bombardement op Yokohama, de derde massa-aan val in 6 dagen werden 450 ton bommen van alle soorten uitge worpen. V Uit een Deensch hospitaal te Kopenhagen is op Deensche pa triotten, die op wacht stonden, geschoten. Een onderzoek wordt ingesteld. Vermoed wordt, dat zich in het hospitaal een aantal gewapende Duitschers bevindt. V Op het Deensche eiland Fal- ster zijn 20 typhusgevallen on der Duitsche vluchtelingen ge constateerd. V Uit Athene wordt gemeld, dat een Grieksche vrijwilligerscorps voor den oorlog in het Verre Oosten wordt gevormd. V De bekende Noorsche schrij ver Knut Hamson, die in 1900 de Nobelprijs voor litteratuur won, is' als aanhanger van het Nazi regime gearresteerd. Hij is 85 jaar oud. V Als onderdeel van den militai ren aanvoer voor civiele doelein den in Nederland werden na de bevrijding en tot 25 April j.l. netto 158.100.000 kg. levensmid delen ingevoerd. (A.A.) V Minister Eden verklaarde in het Lagerhuis dat door het zen den van Fransche versterkingen in den Levant een ernstige toe stand was ontstaan. De Fransche minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat Frankrijk de on afhankelijkheid van Syrië en den Libanon zal eerbiedigen, maar dat aan Frankrijk door den Vol kenbond mandaatsrechten over deze staten zijn verleend. (BBC) V Het centrum van Tokio ligt door de bomaanvallen der Ame- rikaansche piloten in puin. De voornaamste industriewijk langs de baai is verwoest. Ook op an dere punten in en bij de stad is groote schade geleden. (BBC) Provincienieuws. MIDDELBURG. Dinsdagavond omstreeks 7 uur brak een uit slaande brand uit in het perceel hoek BierkaaiBellinkstraat. De brandweer, die spoedig ter plaat se was, gaf binnen 5 minuten wa ter en om 7.30 uur was het ge vaar voor uitbreiding geweken. De bovenverdieping brandde ge heel uit. Oorzaak vermoedelijk een schoorsteenbrandje. Het IJk- kantoor, dat 'beneden gevestigd is, liep veel waterschade op. VLISSINGEN. Het werk der Vrouwelijke Vrij willigers. Als in zooveel an dere plaatsen kent ook Vlissin- gen zijn U.V.V.-afdeeling. De U.V.V. stelt zich ten doel de huisvrouw met raad en daad ter zijde te staan door te pogen de vele en velerlei groote en kleine nooden in het huisgezin van van daag te helpen verlichten, voor zoover zij daartoe de macht heeft. Dit werk verdient aller be langstelling, in de eerste plaats door actieve hulp van de zijde van onze meisjes en jonge vrou wen, die over een beetje vrijen tijd, maar bovenal over veel toe wijding beschikken. Daarnaast de materieele hulp van allen, die daartoe in staat zijn in den vorm van huishoudelijk werk- gerei, naaigerei en geld. De U.V.V. heeft een naaika mer ingericht in het Roode ICruisgebouw, Nieuwendijk no. 39, welke eiken Dinsdag van 1.306 uur, is geopend, waar in lichtingen worden verstrekt en hulp wordt geboden aan huis vrouwen, die zulks behoeven. Hare Majesteit de Konin gin heeft aan Prof. Ir W. Schermerhorn en den heer W. Drees opdracht gegeven tot de vorming van een Ka binet van herste! en ver nieuwing. Ir W. Schermerhorn werd in 1897 te Akersloot (N.-H.) gebo ren. In 1918 werd hij civiel inge nieur waarna hij tot 1926 assis tent was aan de Technische Hoogeschool te Delft. In 1926 werd hij benoemd tot hoog leeraar aan de Techn. Hooge school. Tijdens de bezetting hij werd in 1942 gevangen genomen vertoefde hij als gijzelaar te St. Michielsgestel waar hij mede het Programma der Na tionale Volksbeweging conci pieerde, welke beweging zich de zer dagen met een manifest tot het Nederlandsche volk heeft gericht Hij was voorheen voor zitter van „Eenheid door Demo cratie". De heer Drees werd 5 Juni 1886 te 's Gravenhage geboren. Tusschen 1911 en 1930 leidde hij als voorzitter de Federatie van de Haagsche S.D.A.P. Hij was voor die partij lid van den Haagschen Gemeenteraad, later wethouder, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en sinds 1933 lid van de Tweede Kamer. In 1940 werd hij door de Duit schers gevangen genomen en als gijzelaar naar Buchenwald ge bracht, waar hij in 1941 om ge zondheidsredenen werd ontsla gen. Tijdens de verdere bezettings jaren was hij voorzitter van het Convent van Politieke partijen. De Nederlandsche Volksbeweging a£d. V 1 i s s i n g e n hield j.l. Maan dag een openbare vergadering. Voor een vrijwel geheel gevulde zaal sprak de voorzitter der af deeling, de heer J. L. Verhagen, over „ni-oorlogsch Nederland". Spr. schetste de materieele-, doch vooral de geestelijke nood van dezen tijd, om vervolgens 't program van de N.V.B. te be handelen. Het gaat om de door werking van de beginselen van een personalistisch socialisme, Naar Anep-Aneta meldt, zijn 1100 Nederlandsche officieren van Oorlog en Marine uit Duit sche krijgsgevangenkampen op weg naar ons land. Het eerste contingent is gisteren te Glanerbrug gearriveerd. Zij wa ren in het kamp Neubranden- burg bevrijd en zagen er zeer goed uit, dank zij de voedsel pakketten van het Amerikaan- sche Roode Kruis. om een totale vernieuwing van onze cultuur, onze sociaal-econo mische opvattingen, om een poli tieke heroriënteering langs scheidingslijnen, die niet langer verticaal, doch horizontaal die nen te loopen, aldus Spr. Na de pauze volgde de beant woording van een groot aantal vragen. WOLFAARTSDIJIC Hulp voorde steden. De heer G. Heijnsdijk die de vorige week meehielp 3200 brooden en 4800 kg. aardappelen naar Amsterdam te brengen, deelde ons een en ander mede, van de ellende die hij daar gezien heeft. Velen van de menschen met wie hij sprak was het aan te zien, dat zij on dervoed waren. Een gep. marine officier verklaarde een goed pen sioen te hebben, maar, zoo zei hij, wat heb ik er aan als ik niets kan koopen en honger moet lijden. Een ander wees er op hoe erg het is, als de kin deren honger hebben en om brood vragen, niet te kunnen helpen. Het was droevig om te zien hoe net gekleede personen begeerig van het afgegeven brood begonnen te eten. Het is met het oog daarop, dat de heer H. een ieder oproept het Roode Kruis te helpen in dezen nood in de groote steden te voorzien. Met Gods hulp kan er nog veel gered worden. KLOETINGE. Ook in onze gemeente is voor boven de ri vieren een inzameling van le vensmiddelen op initiatief van den heer J. Oele Azn. gehouden. Deze actie is een waar succes geworden waarvoor de burgerij alle lof toekomt. Er zijn brood- bonnen, meel, aardappelen, erw ten en boonen ingezameld. Eerst daags zal het eerste transport 1 vertrekken met o.a. 1650 broo den (8 ons), 2 kisten eieren (totaal 1000 stuks) en aardap pelen, erwten en boonen tot een totaal van 25 mud. Hoog water te Viissingen. Donderdag 31 Mei: 05.26 en 17.43 uur, resp. 1.92 en 1.61 M. N.A.P. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag 31 Mei: Zon op 5.35 u., onder 21.52 u. Maan op 24.43 u., onder 08.15 u. Kerk en School. Geref. Gemeenten. Tweetalte Middelburg, T. Dorresteijn te Opheusden en H. Ligtenberg te Vlaardingen. Voedsel uit Denemarken. De volgende week zal uit Denemarken een schip naar Ne derland vertrekken, met een la ding, eieren, boter, spek en an dere levensmiddelen. De helft van de lading is een geschenk van de Deensche weer standsbeweging voor de Neder landsche verzetsbeweging. K. Bron. t Heden kwam het noodlottig be richt, dat de heer K. Bron, be drijfsleider der Stoomvaart Mij. Zeeland, Kon. Ned. Postvaart en oud-officier der Kon. Ned. Ma rine, als gevangene reeds in Jan. 1944, in een Duitsch kampzieken huis te Eschweiler is overleden. Slechts zijn familieleden en vrienden kunnen ten volle besef fen, welk een verlies zijn dood beteekent. In het voorjaar 1941 heb ik mijn vriend Bron verzocht, chef staf van het gewestelijk comman do van de O.D. voor Zeeland te worden, hetgeen hij als getrouwe vaderlander zonder eenige aarze ling aanvaardde. Met bekwaam heid en zelfopoffering heeft hij zijn taak tot aan zijn gevangen- name verricht. Wij, zijne mede werkers, zullen zijn nuttigen ar beid voor de O.D. dankbaar blij ven gedenken. Een goed en hoogst bekwaam vaderlander is van ons heenge gaan. Hij ruste in vrede. C. A. VAN WOELDEREN. 25 Mei 1945. Burgerlijke Stand. THOLEN. Geboren: Johanna J., d. v. C. Perestamvan de Recst; Anthony Jacobus, z. v. W. F. M. MolHageLeen- dert G., z. v. L. P. Coomans Schipper; Leendert W., z. v. J. C. BlaasJansen. Getrouwd: W. A. Mannake, 25 j. en H, M. v. d. Berge, 21 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1