Kan dat niet anders? P ROT ESTANTSCH-CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een noodparlement Duitsche compensatie door annexatie» Oproep tot het Nederlandsche Volk. De toestand in den Levant. De strijd tegen Japan. Minister van Kleffens over San Francisco. Hoe „Trouw" soms gedrukt werd Er is naar het schijnt een groot gebrek aan arbeidskrach ten bij land- en tuinbouw. Allerlei, in het belang van onze voedselvoorziening noodza kelijke werkzaamheden kunnen niet worden verricht, omdat de noodige arbeidskrachten ontbre ken. Met het gevolg, dat de pro ductie niet zoo hoog wordt op gevoerd als mogelijk zou zijn en het volksbelang wordt geschaad, De Werkgroep voor Maat- sehappelijken Wederopbouw te Goes, heeft dan ook reeds een oproep gepubliceerd om v r ij - w i 11 i g e r s voor het Zeeuw- sche Landbouwcorps. Een goede gedachte. En wij hopen, dat velen zich voor dezen nationalen arbeid zullen geven. ZEEÜWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn,prijs 3.30 p, kw, bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 et, p. mm. MIDDELBURG: Rouaansche Kaai 39, Telef. 2005 BUREAUX tel VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN: Llttooy's Boekhandel, Telef, 205! U JAARGANG No, 48 DINSDAG 29 MEI 1945 Naar „Het Nieuws" te 's-Gra- venhage verneemt, overweegt het demissionnaire kabinet- Toch rijzen in verband hier-1 Gerbrandy voorstellen, om te mede enkele vragen. In tal van plaatsen is men thans bezig schuilkelders en bun kers op te ruimen en plantsoe nen e.d. weer in orde te maken. Prachtig. Maar is het noodig dat dit nu gedaan wordt? Was het niet beter dergelijke werk zaamheden uit te stellen tot den herfst, als er misschien meer behoefte is aan werk en thans de beschikbare werkkrachten te benutten voor meer noodzakelijken ar beid? Is het noodig n u deze werken uit te voeren? Is het verant woord? Een onzer lezers uit Vlissingen schrijft ons, dat daar pl.m. 25 personen die aanvankelijk mili taire diensten verrichtten en die te oud waren om als oorlogsvrij williger dienst te nemen, op wachtgeld zijn gesteld, waarvan ze nu pl.m. 2 maanden profiteered Wij gunnen het de zen menschen van harte. Maar ook hier komt de vraag op: kunnen zij niet worden in gezet om de productie op te voeren? K a n het niet anders Moet het niet anders? HET WILHELMUS. „Duitschen of Dietschen bloed". Wij ontvingen over dit onder werp nog meerdere brieven, die we echter in verband met de weinige ruimte, onmogelijk kun nen plaatsen. Tot slot van deze discussie la ten wij hier nog volgen een ge deelte van wat de heer J. Huijs- sen te Terneuzen ons schreef Laat ik tot beter verstaan van ons volkslied kort weergeven, wat de heer K. E. Oudendijk, die voor den oorlog een aantal komen tot samenstelling van een noodparlement, teneinde het parlementaire werk in ons land spoedig te kunnen hervatten, lezingen gehouden heeft over „Het Wilhelmus", in zijn in Juli 1940 uitgegeven boekje met dien titel, hiervan zegt. Hij deelt daarin mede, dat de Prins, mèt dat hij zich voorstelt, zich verweert tegen de lasterin gen ten aanzien van zijn per soon. De Prins noemt zich daar om ai direct „van Duytschen bloet", d.i.ik ben geen vreem deling, zooals gij Koning van Spanje, want mijn voorzaten, I van wie ik in de rechte lijn af stam, waren al lang voordat het Oostenrijksche Huis (waartoe Philips II behoorde) een voet in de Nederlanden zette, ja, al meer dan twee honderd jaar be zitters van vrije graafschappen en heerlijkheden in de landen van Brabant, Luxemburg en Hol land. Zelfs tot 1039 is dit ver band van mijn voorouders met de Nederlanden terug te voeren. Op deze wijze verdedigt de Prins zich later in zijn Apologie tegen de bewering in Philips' ban, dat hij maar een vreemdeling was. Het woord Duit (Duyt), Diet of Duut) beteekent „Volk". Duytsch is dus „van het eigen volk". De heer Oudendijk geeft in enkele aanteekeningen achter in zijn geschrift voorbeelden van het gebruik in den boven aange geven zin van het woord „Duytsch'! in geuzenliederen en o.m. ook door Vondel en Gee- raardt Brandt. We kunnen dus gerust zingen „van Duytschen bloet". Zoo is de uitdrukking gespeld in het Geuzenliedboek in 1581 versche nen." Een groep van wetenschappe lijke werkers in de industrie heeft zich tot den Raad van Mi nisters gewend, met een adres waarin zij zeggen ernstig ver ontrust te zijn door het besluit van den chef van den Staf Mili tair Gezag in zake de registratie van arbeidskrachten. Zij achten de in artikel 5 ver vatte bepaling, dat „de ambte naren, belast met de uitreiking van de distributiebescheiden, ge houden zijn aan hen, die opge roepen zijn om zich te doen re- gistreeren, na afloop van den termijn in de oproeping vermeld, geen distributiebescheiden te ver strekken, tenzij tegelijk met de distributiestamkaart tevens het in artikel 4 bedoelde registratie bewijs wordt overgelegd", immo reel en slecht passend in een systeem, waartegen vijf jaar ge streden en waaronder vijf jaar geleden is. bedoeling van de conferentie te San Francisco is een krachtig democratisch handvest op te stellen. Hij bepleitte warme sa menwerking tusschen de V. S. en het overig deel der wereld. In de komende jaren zal de eerste taak van de vereenigde volken moeten zijn het leggen van de economische en sociale grondslagen waarop de vrede kan worden opgebouwd. Verborgen gelden in Italië. Een aanzienlijk bedrag aan geld, dat de geallieerden vonden in de stad Gale aan het Garda- meer, Mussolini's laatste hoofd kwartier, is overgemaakt aan de bank van Italië. De fondsen omvatten 10.500 Amerikaansche dollars, 45.000 Zwitsersche francs, 5,000.000 lire Op een vraag hoe hij zich de compensatie voorstelde van Duitschland in verband met de door dit land in Nederland aan gerichte schade, verklaarde on langs Minister van Kleffens, dat hij persoonlijk van meening was, dat de eenige manier waarop Ne derland compensatie kan verkrij gen was, door annexatie van een klein maar vruchtbaar gedeelte van Duitschland. Dit behoeft geen groot gebied te zijn zei hij, doch slechts een fractie van het totale oppervlak van Nederland, maar mijns in ziens dan toch een zoo groot deel, dat hierdoor compensatie kan ver kregen worden voor de onmete. in algemeene fondsen, 71.000 Ita- ijjke schade, die Duitschland in liaansche lire in baar geld, - - - 4.569.000 Fransche Francs, 29.000 Duitsche Marken en 75 Egypti sche ponden. (A.A.) De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk acht zich ge roepen en verplicht tot het Ne derlandsche volk de volgende boodschap te richten: Ons volk heeft de vurig be geerde vrijheid eindelijk ontvan gen; het heeft God, den Heer der geschiedenis, daarvoor op recht gedankt. Het kan daarbij niet vergeten, dat de bevrijding duur werd betaald, o.a. met het plaats weet te geven, waar zij kunnen werken en leven. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij krachtige maatregelen tegen alle oorlogswinst en ver- mogensaanwas tijdens en tenge volge van den oorlog; de nood der verarmde gemeenschap gaat voor boven het fortuin van en kelingen. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van heel het volk, in Een Fransche regeerings- verklaring. Een Fransche regeeringsver- klaring ten aanzien van den toe stand in den Levant zegt, dat zeer kleine Fransche troepen eenheden die afgelost en ver plaatst werden, aanleiding tot de recente incidenten in Syrië en den Libanon zijn geweest. Gelijksoortige bewegingen, zijn, aldus de verklaring, door groo- tere Britsche troepeneenheden uitgevoerd. De verklaring zegt voorts, dat de laatstgenoemde bewegingen, zonder overleg met de Fransche autoriteiten, die belast zijn met de handhaving van de orde, zijn uitgevoerd. Zij noemt de berichten die over de situatie verspreid zijn tendentieus en kunstmatig. De verklaring herinnert aan de bereidheid van Frankrijk om de onafhankelijkheid der beide republieken te garandeeren. Binnenland. REIZEN OP VERGUNNING Een stelsel wordt overwogen Op een redelijk reizigersvervoer kan niet gerekend worden voor over 2 jaar, deelde Ir. W. Hup- kes mee. Niet onmogelijk zal voordien zelfs een vergunnings stelsel ingevoerd worden. Overigens zullen de N.S. de reeds voor 1940 toegepaste poli tiek weer gaan volgen en naar een versnelling van het personen vervoer streven. De bedoeling is het geheele spoorwegnet te elec- lijden van talloozen, die hun le- het bijzonder van werkgevers, ven offerden in vast vertrouwen op de herrijzenis van het vader land. Wij beseffen, zeker wan neer wij Gods heiligen Naam hebben geprezen en gedankt, hoe groote verantwoordelijkheid de herkregen vrijheid ons oplegt Voor ons volk in al zijn lagen staat thans de groote taakte toonen, dat wij de duur betaalde vrijheid waard zijn, dat leed en is gewaarborgd. kapitaalbezitters en arbeiders, dat zij niet zullen terugkeeren tot de schrijnende klassetegen- stellingen'en feilen klassenstrijd van het verleden, maar alle krachten zullen inspannen tot een rechtsorde van den arbeid, waarin de arbeider als verant woordelijk medewerker wordt erkend en zijn bestaanszekerheid strijd ons hebben gelouterd en gestaald. De Christelijke Kerk, haar deel der verantwoordelijkheid dra gende, zal daarbij s'teeds wijzen op Jezus Christus, den waar- achtigen Bevrijder der wereld en op Zijn reddende Boodschap. Het is op grond daarvan, dat zij thans tot heel het Nederlandsche volk zegtbouw Uw sociale le ven op den grondslag der chris telijke gerechtigheid en der on derlinge verantwoordelijkheid. In naam dezer gerechtigheid vraagt de Kerk van heel het volk, van den hoogstgeplaatste tot den eenvoudigste, van allen die verantwoordelijkheid dragen in eenigen tak van het economi sche, sociale en politieke leven, dat in hechte eendracht en on- baatzuchtigen gemeenschapszin niets worde nagelaten om den vloek en de schande der werk loosheid te voorkomen. Voor Overheid en volk, voor alle groepen werkgevers en De Kerk weet, dat alles wat arbeiders, stedelingen en platte' j ianders, hoofd- en handarbeiders geldt dat alle persoonlijke- en groepsbaatzucht onvoorwaarde lijk wijke voor het welzijn van het geheel: Vooral in de maan- daarover te zeggen valt, niet in één boodschap kan worden sa mengevat; daarvoor zullen an dere wegen gevonden moeten worden. Toch wil zij reeds nu, zoo duidelijk en concreet moge- den van hongersnood is de te- lijk, uitspreken, dat het Evan- genstelling tusschen stad en gelie in dit uur van ons volks bestaan in het bijzonder tot ra dicale verandering dringt. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van het volk, van de Overheid en haar ambtenaren, dat de zwarte handel radicaal een einde hebbe, dat corruptie worde gebannen en het vertrou wen in gezags- en contróle-orga. nen worde hersteld. Als er nog langen tijd sober en misschien armelijk moet worden geleefd, eischt de gerechtigheid, dat wij tezamen in solidaritèit dit lot zullen dragen; misbruik van ver trouwensposities ten eigen bate, bevoorrechting en weelde van enkele groepen zijn tegenover den grooten nood van het ge heel volstrekt onduldbaar. In naam dezer gerechtigheid vraagt zij van heel het volk, van de Overheid, werkgevers en be drijfsleiders, dat de uit het bui tenland terugkeerende arbeiders zoo spoedig mogelijk in eigen omgeving zullen worden inge schakeld in het normale produc tieproces, opdat zij ervaren, dat het vaderland zijn arbeiders voor den wederopbouw „thuis" de platteland niet alleen verscherpt, maar ook op betreurenswaardige In Triëst is de toestand nog wijze vertroebeld; nu het uur is steeds ongewijzigd. De voedsel- aangebroken van den ons allen voorziening is ver van bevredi- opeischenden arbeid aan het her- gend, doordat de Joego-Slaven stel van wat geschonden en ver- te weinig voedsel aanvoeren, woest werd, behoort wantrou-.| trificeeren. Een steeds verdere oriënteering van het vervoer op verre afstanden zal worden na gestreefd. (H.N.) Marine-personeel. De hoofd-officier van adm. der 2e kl., vertegenwoordiger van den hoofdintendant der zeemacht, maakt' bekend, dat het post adres van marinepersoneel buiten Nederland is: Netherlands Navy H.Q., 4 North Row, LondenW I. De afzender moet naam, voor letters, rang of stand en stam- boeknummer van den geadres seerde alsmede eigen naam en adres op de post vermelden. Geen Padvindershoeden meer Naar wij vernemen, zullen 'in de naaste toekomst de bekende padvindershoeden, die ook in het buitenland door materiaal- schaarschte niet meer vervaar digd worden, vervangen worden door khaki-kleurige Schotsche baretten. In Engeland en Ame rika is deze nieuwe padvinders- „mode" reeds op beperkte schaal ingevoerd. (A.A.) Mussert begroef zijn bank papier. Een pakket bankbiljetten ter waarde van f 20.000 en voor f 50.000 aandeelen van het „Utrechtsch Dagblad", die nu uiteraard waardeloos zijn gewor den, werden gevonden in de safe van Mussert, die werd ontdekt te Bussum. De safe was ingegra ven in den tuin van het huis van een nicht van Mussert. De Een SS-generaal Wolff, die nicht zelf is voortvluchtig, maar zich te Bolzano aan de geallieer- de huisbewaarder werd gearres- den overgeven moest, had een teerd. (A.A.) groote verzameling munten in zijn bezit, die hij naar Duitsch land trachtte te brengen. Het bleek, dat deze verzameling mun ten eigendom was van den Ita- liaanschen Koning Victor Ema nuel, en een waarde van vijf millioen pond had. De collectie is nu naar Rome teruggebracht. (A.A.) V In den toestand op den Le vant is de laatste 24 uur geen verandering gekomen. Er zijn nog voortdurend botsingen en een aantal personen is gedood. De Amerikaansche luchtmacht zet de aanvallen op de Japansche tanklinies in de centrale Chi- neesche provincies Honan en Hoenan voort. Amerikaansch tankgeschut vernietigde een Japansche troe penmacht aan de Zuidkust van Osinana. Op dit eiland werden groote Japansche voedsel- en munitieopslagpldatsen buitge-1 maakt. Geallieerde vliegtuigen heb ben een vliegveld in Siam aange vallen. Amerikaansche duikbooten hebben in het afgeloopen jaar 2 millioen ton Japansche scheepsruimte in den grond ge boord. 1100 Japansche schepen met een totaal van 455 millioen ton werden tot zinken gebracht sedert het begin van den. oorlog. daartoe onmiddellijk bereid en leverde daarbij 8 rol slang en 20 1. benzine. Onze mooie spuit, de trots van de Kloetingsche brandweer, was weg en het dorp was aangewezen op de hulp van andere gemeenten. Thans is, door medewerking van den Bur gemeester rar H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye en de Commandant van de Brandweer L. M. Oele, van de Inspectie Luchtbescherming en Brandweer een motorspuit in bruikleen ontvangen, Deze spuit bezit een grootere capaciteit dan de vorige, zoodat Kloetinge uit den brand is. In onze gemeente werd reeds een coloradokever aange troffen waarom het aanbevelens waardig is de aardappelperceelen goed te controleeren teneinde een ramp te voorkomen, THOLEN. De nieuwe regeling van de distributie voor versche visch werkt momenteel schitte rend. Vorige week kon aan on geveer 400 gezinnen bot worden verstrekt, te weten een half pond per stamkaart. Ook deze week zullen weer eenige honder den gezinnen aan visch worden geholpen. E v a c u a t i e - v e r g o e- ding. Evacuees en gerepa- trieerden kunnen iederen Maan- Ingewilligd werd het bestuurs- dag de gezinsinkomstenbriefjes over de daaraan voorafgaande week ten gemeentehuize indie nen. Bij niet tijdige inlevering kan geen uitbetaling der ver goedingen meer plaats vinden. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zullen de inwo ners van het eiland Tholen en St. Philipsland binnenkort op zeer beperkte schaal in de gele ons land heeft aangericht, waar bij het alle gevestigde regels van oorlogvoering met voeten getre den heeft, terwijl het tevens een soort vergeldingsmaatregel dien de te zijn om Duitschland bij te brengen, dat oorlog geen voor deel oplevert. Mijns inziens is wat deze drie punten betreft, niets tegen onze zaak in te brengen, zei van Klef fens. voorstel om aan het personcrl een verhooging, duurtetoeslag, toe te kennen. De contributie werd gehandhaafd op f 1 per jaar. De termijn van de subsidie aan Zeelands proeftuin werd met 3 jaar verlengd. Nu volgde verder vaststelling veilingspercentage, die der koel- tarieven en de emballageregeling. De heer M. Bom, afgev. van de Tuinbouwvereen. zag gaarne, [jkekn op het gebied van ser- dat er pogingen werden aange- viesgoed aan te schaffen. Over wend met het oog op het sei- wjjze van verdeelen kunnen zoen, dat er een verbinding komt n0g geen nadere mededeelingen „Geen militaire bijdrage zonder vertegenwoordiging." Juist zooals in vroegere dagen de Vereenigde Staten zeiden: „Geen belasting zonder verte genwoordiging", zoo zegt Ne derland thans„Geen militaire bijdrage zonder vertegenwoordi ging". Dc Nederlandsche minister van bultenlandsche zaken ver klaarde voor de radio, dat vol gens de oorspronkelijke Dum barton Oaks voorstellen van alle leden van de nieuwe Veiligheids organisatie wordt verwacht, dat zij hun strijdkrachten beschik baar stellen als de Veiligheids raad zulks bij meerderheid van stemmen beslist heeft, ongeacht of zij al dan niet leden van dien raad zijn. Dit noemde spreker een uiterst zwak punt van het veiligheidshandvest, zooals dit door de vier groote mogendhe den was opgesteld en hij voegde daar aan toe, dat dit hem meer leek dan eenig land volgens re delijke verwachting beloven kan. Hij was er in het geheel niet zeker van, zoo zei hij, of het Ne derlandsche dan wel eenig ander parlement van welk land ook, onder alle omstandigheden be reid zou zijn een dergelijken blanco cheque te honoreeren. Wij beseffen allen, zoo zei hij, dat wij rekening moeten houden met de in het congres der V.S. heerschende ideeën, maar men mag niet vergeten, dat andere landen eveneens ernstig reke ning dienen te houden met de kwestie hoe hun eigen regeerin gen daarop zullen reageeren. Minister van Kleffens zette uiteen, dat de oplossing moest zijn, dat elke staat, waarvan een militaire bijdrage geëischt wordt, in staat moet zijn voor die spe ciale gelegenheid lid van den Raad te zijn. Hij stelde op den voorgrond, dat de Nederlandsche delegatie, wat deze kwestie betreft, geheel en al het Canadeesche amende ment steunt. (A.A.) Kranig stukje van ondergrondsche werker Jan Goderie, oorlogscorrespon- genheid worden gesteld zich ar- dent van Anep-Aneta meldt Nu Nederland geheel bevrijd is tusschen Kapelle en Yerseke waardoor veel werkmenschen van Yerseke zouden kunnen ko men. De voorz. zegde onderzoek toe. Ir de Bakker het woord ver krijgende dankte allereerst voor de toezegging aan Zeelands proeftuin, wees op wat er ge schiedde en wat nog gedaan kan worden. De heeren Mulder en Kuenen hebben veel op het pro gram. De voorzitter sloot de verga dering en dankte inzonderheid Ir de Bakker voor hetgeen hij gedaan heeft in Oct. 1944 om het vele fruit weg te krijgen. Zeeuwsche Korfbalbond. I Uitslagen competitiewedstrij den: Unitas ITogo I 01; worden verstrekt. Donderdag 31 Mei zal door den reinigingsdienst weer langs de huizen scherven en ander vuil worden opgehaald. Bakken tjjdig buiten plaatsen. Op initiatief van eenige mu ziekliefhebbers is Donderdag j.l, een gemenvde muziekvereeniging opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozenD. Burgers, voorz. mej. Annie v. d. Stel, secr.Dirk v. d. Stel, penningm.Anth. Deurloo en mej. M. v. Vessen, bestuursleden. STAVENISSE. De wnd. bur gemeester waarschuwt om niet op wegen en aan dijken te ko men waar militairen geweest zijn, in verband met mijnenge vaar. Ouders waarschuwt de kin- en de Duitschers niet meer in staat zijn wraak te nemen, be staat er geen bezwaar meer om nu en dan de feiten mee te dee- len van krasse staaltjes die door ondergrondsche werkers en andere goede vaderlanders ten beste zijn gegeven om den bezetter in zijn plannen te dwarsboomen. Een kras en tevens niet onver makelijk geval, kwam ons ter oore bij den Geneeskundigen Dienst te Rotterdam. Op 11 No vember van het vorige jaar, de dag van de beruchte groote raz zia, kwam een arbeidersvrouw opgewonden het gebouw binnen loopen met de boodschap „ze wil len mijn zoon meenemen, de Duit schers zijn al op de trap". Of de G.G.D. daar nu toch niets aan doen kon? De hoofdverpleger verspilde geen tijd met er over te discu- teeren of het zijn taak was om in te grijpen. Hij Korte Berichten. dit°I—Volha'rdfng 1^4^-2 ;^0?yrn- deren' ?et is levensgevaarlijk 1 hi in te jjpen. Hij trof de piaS.V.K. 30; Tjobo—V.D.B. V»jdag 'J de ferrydienst uit maatregelen die noodig zijn, om v - - - - -het veer op de „Eendracht ge- den jongen onmiddellijk in een nomen. Direct is door den bur- j ziekenhuis op te nemen en ging gemeester werk gemaakt voor op zoek naar een ziekenauto. Die een andere overzetdienst, zoodat was er niet. Daarom dreigde het per kleine pont kon worden j plan te mislukken, toen er een overgezet. Gepoogd wordt in Duitsche ziekenauto het binnen- Holland een zware overzetpont plein kwam oprijden, met eer te huren. j „Sanitats-unteroffizier" aan het De overzetdienst aan het stuur. „Doe me een plezier", zei 3—1; D.O.S.V.O.P.O. 1—2; ExcelsiorD.I.O.S. 32; Be Quick—D.O.S. &-A-, S.S.S.—On- da 2-3; Elto—K.V.W. 3—1; Togo II—S.D.O. 0—4. AdspirantenUnitasK.V.W. 6—2V.D.B.—Unitas 2—0Uni tasZeelandia 20; V.D.B.— K.V.W. 1—0; Unitas—'V.D.B. 3o- Olvmoia—Vitesse Thoolsche veer is voorloopig ge- de hoofdverpleger, „en haal daar - - ronrolrl oio vr/-»1rrf 'c A/f nrerf»n c van an rleoi- oon innrmiönei'Vi in rl'Jf Provincienieuws. wen, afgunst en wrok te worden uitgeroeid, heeft elke sociale groep en ieder persoonlijk een voudig te dienen, opdat ons volk naar vernieuwd bestek herrijze. De Kerk, die in opdracht van haar Heer, dienend staat te mid den van het volk, voelt den nood der huidige samenleving smarte- Zeer groote formaties vliegen- noemen, de vestingen hebben met brand bommen een zwaren aanval ge daan op Yokohama. Ook op an dere plaatsen in Japan hadden luchtaanvallen plaats. Bij een aanval van Japansche vliegtui gen op Amerikaansche schepen, werd een klein oorlogsschip tot Prov. Zeeuwsche H.A.R.K. Door de Prov. Zeeuwsche H.A.R.K. zijn na de laatste ver antwoording nog een aantal bij dragen ontvangen tot een totaal bedrag van f20.316.70. Veilingsvereeniging K.B.O. Deze vereen, kwam te Ka pt 11 e in algemeene ledenverga dering bijeen, onder leiding van den heer P. J. J. Dekker. In zijn openingswoord wees hij er op, dat nu ook de veiling, aan den wederopbouw heeft mee te werken. Het afgeloopen jaar was gunstig. Opnieuw werd de 2 millioen overschreden. De verwachtingen omtrent de fruitoogst zijn wel goed te de a a r d b e i en zij n lijk en diep en legt hem aan het zinken gebracht en een aantal geweten van ieder Nederlander. hulpvaartuigen beschadigd. In dezen nood getuigt zij van V de profetische, apostolische lief- Het geheele 6e Chineesche le de en verantwoordelijkheid, die ger is met vliegtuigen uit Toen- Jezus Christus in de wereld ont-j king naar West-China overge stoken heeft en ontsteekt. Zijn bracht, geest leide ons volk voort op den 1 V weg tot waarachtige vernieu- Vandaag komt het Engelsche wing in gerechtigheid en vrede U parlement in een korte zitting prima, de kersen matig, ook de zwartebessen en Duit sche zure; de pruimen kunnen een rijke oogst geven evenals de peren en ap p e - len. Met moed en vertrouwen gaan we de toekomst in, al heb ben wij ook te kampen met ver voer, fust en arbeidskrachten. In het dagelijksch bestuur wer den benoemd de heeren P. J. J. Dekker, A. J. de Visser en J. L. de Jager Jr. Rekening en verantwoording geschiedde door den TjobaSeolto 03; Vitesse- Tjoba 30; SeoltoOlympia 1- 7OlympiaTjoba 51. VLISSINGEN. De Raad van Overleg heeft zich met een schrijven tot de Nederlandsche Spoorwegen gericht, waarin hij wijst op de ernstige vertraging welke reizigers uit Vlissingen e.o. ondervinden, wanneer zij met den trein te Goes aanko men. Om de reis naar Brabant voort te zetten, moet dan ge bruik worden gemaakt van autobussen, welke echter bij aankomst van den trein uit Vlissingen reeds overvol zijn. De Raad verzoekt dringend hierin verbetering te brengen. GOES. Goede vangst. Vrijdag zag een hulp-agent van politie afkomstig van Vlissingen, dat een oud-stadgenoot van hem, de W.A.-man Wester, de trap pen van het stadhuis opstapte. Hij volgde hem en hoorde hem infor- meeren naar zijn ouders. De hulp-agent verzocht hem naar het politiebureau mede te gaan, waar hij werd ingerek.end en later naar Ellewoutsdijk overgebracht. Bij zijn fouilleering kwam nog een geladen revolver te voorschijn. Vermoedelijk is de verrader be waker in Buchenwald geweest. GOES. Degene die gemeente werklieden heeft gewaarschuwd voor de aanwezigheid van mij nen en of handgranaten in de Westvest wordt verzocht zich even te melden op het bureau van Gemeentewerken School straat alhier. regeld als volgt's Morgens van 6 tot 's avonds 9 uur. -'s Zondags i van 8 tot 8 uur. Zwaardere vrachten dan hoogstens 7000 kg., auto of wagen inbegrepen, kun nen met deze pont voorloopig en daar een jongmensch op, dat niet worden overgezet. Hand karren enz. mogen voortaan niet meer over de kleine noodbrug, maar moeten per pont over. In het landelijke „Trouw" van 17 Mei j.l. worden enkele mede deelingen gedaan omtrent den „illegalen" tijd. „We hadden ergens een prach tig hok, een „moordhol" noem den het de jongens. In een lij kenhuisje op een kerkhof was de stencilpost. Wie zou daar ooit een drukkerij vermoeden? Evenwel, de stencilpost werd toch ontdekt, en we verloren al les: cyclostylen, schrijfmachines, radio-toestellen. De jongens gin gen in gevangenschap. Ieder dacht, dat het met de speciale uitgave van „Trouw" in die buurt nu wel afgeloopen was. En stom verbaasd stond men toen er den anderen morgen toch een nieuwe „Trouw" verscheen. Andere mannen waren inge sprongen, andere machines wa ren in gebruik; een ander „hok" had men gevonden. Niet dat andere verliezen niet erg, of, op zich zelf bezien, zelfs erger zijn. Gruwelijk is het ge weest, dat de Duitschers het heele bedrijf van onzen drukker S. J. P. Bakker, teAmsterdam, hebben uit gemoord, waar zij, behalve Bak ker, ook zijn technisch perso neel, vier man sterk, fusilleerden. Hier ging het om vijf gezins hoofden, die hun arbeid voor ons blad,dien zij uit volle overtuiging hebben verricht, met den dood moesten bekoopen. Het vervult ons met dank baarheid, te weten, dat Bakker, staande voor zijn moordenaars, getuigd heeft, dat hij dit werk deed in de wetenschap, dat hier de dood op stond, maar dat hij dit moest doen, omdat hij hier toe doorzijnbeginsel ge noopt werd. We denken hierbij ook aan Maar de6 KS.B-burgemeester Henk, Ds H. R. de Jong, die anlrala Hen1#!! rrolonon imr\ t- rtne in die gemeente schuimbekte van woede. Want van zijn secre tarie waren een schrijfmachine en een cyclostyle verdwenen. En hij begreep terdege voor welk doel die—thans gebezigd werden." Namens den Urgentie-Raad van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk: L. BOER, vice-President. L. H. E. GRAVEMEIJ ER, Secretaris. bijeen ter voorbereiding van de sluiting op 15 Juni a.s. V De Amerikaansche Minister van Buitenlandsche Zaken Stet- tinius heeft verklaard, dat de directeur A. D. Snoep. De commissie tot straat alhier. j Intusschen, de zaak had ook nazien adviseerde tot vaststel- KLOETINGE. Kloetinge een anderen kant. lingalles werd in de beste orde heeft weer een brand- ,.Trouw"-mededeelingen van bevonden. spui t. Toen op 25 Februari 26 Febr. 1945 lezen wij o.m. Benoemd werd in de vacature- 1944 dhr Tuiten een telefonische In de reeks van bloedige ver van der Vliet als lid dezer com- opdracht van een Duitsche in- liezen, die onze organisatie den missie de heer Burger van We- stantie te Middelburg ontving laatsten tijd troffen, is de moord meldinge en als pl.v.v. de heer om de brandspunt direct naar op Wim, die Maandag 19 Fe- Johs. Oele. Walcheren te brengen was deze bruari j.l. plaats vond, het ergste. enkele dagen geleden voor ons werk zijn leven gaf, en wiens vrouw vereenzaamd achterbleef. En aan nog zoo veel meer, aan Goldschmeding, Dijksterhuis, Van Beveren en anderen, wier namen we thans niet noemen. Voor ons echter en voor al de medewerkers van „Trouw", die WimSpeelman hebben ga degeslagen, is zijn dood het smartelijkste wat ons kon over komen. Want, bij uitstek, Wim is geweest de bouwer van onze organisatie. Hij was als men daarvan spreken kan de ziel van de zaak.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1