ZEEÜWSCB DAGBLAD De strijd in het Verre Oosten. HEI NEOERLAHDSGHE LEGER. De voedsel voorziening in Zeeland. 1e JAARGANG No 45 PROl. GHfl. BLAD VOOR ZEELMfl Maandag 28 Mei'45 De positie van Japan nog altijd sterk. Minister Eden verklaarde on- wraak de felheid van den strijd langs, dat zijn eerste gedachte niet verklaard. Voor de U.S.A. na de mededeeling van de alge- gaat het om de verovering van heele capitulatie van Duitschland de Chineesche markt voor de was een onuitsprekelijk gevoel Amerikaansche industrie. Ame- van dank tegenover God was. rika wil China niet verdeelen, Maar terstond was zijn tweede zelfs niet in invloedssferen. De gedachte een onverbiddelijke geheele Chineesche markt met! vastberadenheid, ook den twee- haar vijfhonderd miliioen zieien den tegenstander, dien Churchill een gulzigen verraderlijken vij and noemde, neer te slaan. móet openstaan. In de beroemde leer van den minister Hay wordt dit zoo geformuleerdAmerika - Koning George spoorde ook wenscht de toepassing van het zijn volk aan, om door te zet- beginsel gelijken en onpartijdi- ten en evenzoo deed president gen handel voor iedereen. Elke -Truman. mogendheid, die dit wil beletten, De feiten van den laatsten tijd krijgt de Vereenigde Staten te- wijzen in dezelfde richting, gen zich. En die mogendheid is Zware bombardementen zijn aan thans Japan, de orde van den dag. Uit To- Aanvankelijk scheen een offen- kio werd gemeld, dat reeds meer sieve oorlog tegen Japan een j dan een miliioen menschen dak- krankzinnigheid. Pearl Harbour loos zijn. En een militair com- ligt 3500 mijlen van Yokohama mentator verklaarde, dat de ge- en 5000 mijlen van Hongkong, allieerden binnenkort Japan zelf dat is meer dan viermaal zoover zullen binnenvallen. als van Amsterdam naar Mos- Dat voorspelt voor Japan niet kou. Maar met duizendmijlslaar- veel goeds. Niet tevergeefs heeft zen heeft de Amerikaansche Roosevelt tot in de bioscopen vloot deze afstanden afgelegd, toe, dagelijks de Amerikanen op- Dergelijke vorderingen gaan elk gewekt, de „de dag der schande, Europeesch begrip te boven. 7 December 1941", niet te ver- 1 Toch is de positie van Japan geten. Toen bracht de Japanner in China, Nederlandsch-Indië en Strijd tegen Japan en bezetting van Duitschland. Militair Gezag heeft van den Minister van Oorlog de mede deeling ontvangen, dat de op bouw van het Nederlandsche le ger ten spoedigste ter hand zal worden genomen, om den strijd tegen Japan voort te zetten. Bovendien zal het Nederland sche leger deelnemen aan de be zetting van Duitschland. Het ligt in de bedoeling offi cieren en reserve-officieren te herscholen. Het aantal lichtin gen dat opgeroepen zal worden, zal nader worden bekend ge maakt. (A-A.) in vollen vrede, zonder eenige oorlogsverklaring, in Pearl Har bour een groot deel der Pacific- vloot tot zinken. Wat voor En geland evengoed als voor Ame rika een zware nederlaag betee- kende. Toch is met deze gevoelens van gaan. Malakka nog zeer sterk. Daar om is het onbegrijpelijk, dat zoovelen aan het gerucht over een algeheele capitulatie van Ja pan geloof hebben geschonken. Zoover is het nog lang niet. Zoo gemakkelijk zal het niet Korte Berichten» Engeland betreurt dat de at mosfeer in Syrië en den Libanon is bedorven door het zenden van Fransche troepen. In Aleppo woeden straatgevechten. Tanks en pantserwagens patrouilleeren door de straten. (H.N.) V Frankrijk krijgt als bezettings zone in Duitschland beide Rijn oevers van het meer van Con- stanz tot een punt ten zuiden van Keulen. (H.N.) V De commandant van dc 8e Am. luchtmacht ia in New-York aan gekomen. Hij heeft verklaard dat Japan nog zwaarder luchtaanval len zal krijgen te verduren dan Duitschland, maar hij achtte te vens overdreven optimisme ver keerd wat den duur van den oor log met Japan betreft. Japan kan nog steeds oorlogsmateriaal aan maken. (H.N.) V Duizenden Britsche soldaten zullen per vliegtuig over den Oceaan worden vervoerd. De R. A. F. bracht reeds 10.000 man door de lucht naar Britsch-Indië, waar thans de natte moesson de krijgsverrichtingen belemmert. V 300.000 Nederlandsche dwangarbeidersen 100000 krijgsgevangenen moeten nog uit Duitschland naar ons land wor den teruggebracht. Bovendien zijn er in Nederland zelf 400.000 ge- evacueerden, die naar hun huis terug willen. V Wij vernemen thans dat van 't begin van de volgende maand af naar de plaats hunner inwoning dagelijks 2000 personen per auto zullen worden teruggebracht. V De speciale correspondent van Reuter bij Shaef meldt dat meer dan 1 miliioen Franschen, Bel gen, Nederlanders en Luxembur gers zijn gerepatrieerd door de geallieerde legerorganisatie. Het aantal gerepatrieerde Nederlan ders bedraagt 89.600. V De groote haven van Hamburg is opengesteld voor de geallieer de scheepvaart. Twee Engelsche schepen zijn de haven binnenge- loopen. Het opruimingswerk in de haven wordt verricht door Duitsche arbeidskrachten. V De Japansche eerste minister heeft het Kabinet in buitenge wone zitting bijeengeroepen voor het beramen van noodmaatrege len in verband met de steeds he viger wordende luchtaanvallen. V De haringvangst aan de Oost- Engelsche kust is zóó overvloe dig, dat menige vangst weer in zee is teruggeworpen om het zee banket op prijs te houden. (N.C.) V De Nederlandsche regcerlng heeft in Amerika voor 6 miliioen dollar ain materialen besteld voor de droogmaking van geïnundeer de gebieden. (H.N.) V Prins Bernhard te Utreeht. Prins Bernhard heeft een on verwacht bezoek gebracht aan Utrecht waar hij een langdurig onderhoud heeft gehad met den commandant en de leden der Binnenlandsche Strijdkrachten. V Vijf bijzondere Gerechts hoven. In de Kabinetsvergadering van Woensdag j.l. herdacht de raad van ministers met waardeering de Ned. Verzetsbeweging en de spoorwegstaking. Hij besprak voorts de voedselvoorziening en den toestand in de mijnen. Prof. Gerbrandy deelde voorts mede, dat spoedig 5 bijzondere gerechtshoven zullen worden in gesteld ter berechting van ver raders en collaborateurs en een Hof van Cassatie, dat te Den Haag zal worden gevestigd. Het departement van Justitie zal reeds deze week naar Den Haag verhuizen. V Prof. Mr B. M. Telders. t Op 5 April j.l. overleed in het concentratiekamp Bergen-Bel- sen prof. mr B. M. Telders, 42 jaar oud. Tot 1941 was prof. Telders hoogleeraar in het vol kenrecht aan de Leidsche Uni versiteit. V Nederlandsche kinderen naar Zwitserland. Het eerste transport Neder landsche kinde'ren is veilig in Zwitserland aangekomen. De kin deren werden op geestdriftigfe wijze ontvangen en dadelijk van nieuwe kleeren voorzien. Het tweede transport zal op 29 Mei vertrekken. V Dagelijks worden 4 5000 Britsche krijgsgevangenen uit Duitschland door de lucht naar Engeland vervoerd. (H.N.) Provincienieuws. GOES. Ingerekend? Uit Den Haag wordt gemeld, dat de man die eènige jaren in Goes de burgemeesterszetel bezet hield, C. E. P. Lenshoek, met zijn vrouw in een der huizen van de Mient is gearresteerd. VLISSINGEN. Bond van Chr. Pol. - Ambtenaren. Onder leiding van den heer W. de Wolf is hier opgericht een afdeeling van 'bovengenoemden Bond, met aanvankelijk 30 leden. Tevoren was aan alle politie ambtenaren een circulaire toege zonden, waarin het doel der or ganisatie uitnemend werd uit- De Inspecteur van de Distri butie in deze provincie schrijft ons: Eenige maanden terug was de algemeene opinie in Zeeland dat deze provincie ten achter werd gesteld met het overige bevrijde Nederlandsche gebied beneden de rivieren. In het midden latende of deze opinie juist was, wordt nadrukke lijk onder de aandacht van het publiek en detaillisten gebracht, dat thans Zeeland in een be voorrechte positie is met dien verstande dat Zeeland als verafgelegen gebied het eerste wordt bevoorraad. Het is zoo doende zeer wel mogelijk dat er distributiegoederen in Zeeland aanwezig zijn waarvoor niet on middellijk een bon kan worden bekend gemaakt. Dit is geen laksheid van de autoriteiten doch uitsluitend een wachten op de bevoorrading van de andere gebieden. Wij zijn thans als vrije Nederlanders allen gelijk en moeten ons ook als zoo danig gedragen. Een ieder wordt daarom dringend verzocht niet onrustig te worden indien de be kendmaking van een bon eens wat langer uitblijft dan men wel zou wenschen. werden gekozen de heeren W. de Wolf (voorz.) en J. de Jongh, L. de Kam, W. A. C. G. de Meu- richy, W. J. Pieterse, L. A. Vreeke en A. van der Wal. Wij vertrouwen, dat het dit bestuur gelukken zal alle politie ambtenaren te Vlissingen, die krachtens hun beginsel daartoe behooren, in deze vereeniging op te nemen en zoo de belangen van het politiepersoneel te be hartigen. Gouden dienst- jubileum. Vorige week her dacht de heer J. L. de Konink, werkzaam in de afdeeling Ma chinefabriek van de Kon. Mij. „De Schelde" zijn 50-jarige dienstjubileum. Hij werd 'b mor gens op het hoofdkantoor door de Directie gelukgewenscht, waarbij hij een geschenk in en veloppe ontving. Voor de rest van den dag werd hem vrijaf ge geven. K. B r o n t. De heer K. Bron, die, naar thans gemeld wordt, in een Duitsch concen tratiekamp is overleden, trad en kele jaren vóór het uitbreken van den oorlog als bedrijfslei der in dienst van de Stoomvaart eengezet Tot leden van het Bestuur Mij. „Zeeland", alhier. Tevoren was hij verbonden aan de N.V. Wm. H. Muller Co. te Rot terdam. Op 9 Juni 1942 werd de heer Bron door de Duitschers ge arresteerd. Zijn gezin vrouw en twee zoons werden ge noodzaakt de provincie Zeeland te verlaten. De oudste zoon is later ondergedoken en de jong ste is met zijn moeder in Drie bergen gebleven. De heer Bron is één van die mannen van karakter geweest, die zich door de Duitsche be zetting niet lieten intimideeren. Zijn voorbeeldig verzet heeft hij helaas met zijn leven moeten be- koopen. Maar zijn nagedachtenis zal in Zeeland in hooge eere blijven. Het offer, door hem ge bracht, zij ons allen, die weer in vrijheid leven, een aansporing tot eendracht en plichtsbetrach ting. WOLFAARTSDIJK. Woens dag a.s. zal hier weer een in zameling gehouden worden van brood-, aardappel- en peulvruch tenbonnen voor Noord-Nederland. Zelfverzorgers van brood kunnen hun meelbijdrage aan de mole naars geven, die hiervoor langs komen. Zelfverzorgers aardappe len kunnen hun gift Woensdag morgen afgeven van 8 uur tot half èèn in het pakhuis van de Wed. Zandee aan den Molendijk bij de molen. Nu ons dorp onbeschadigd uit den oorlog is gekomen kunnen we onze dankbaarheid uiten door een flinke gift voor onze honge rende landgenooten. Kerk en School. Geref. Kerken. Aangenomen naar Kralingsche- veer, Y. Feenstra, cand. te Am sterdam. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Odilia, d. v. D. de Vries en H. J. Vermeulen; Pieter, z. v. W. Wil- leboordse en C. Z. Cevaal; Jo- han, z. v. M. E. van Kempen; Marianna G., d. v. A. ten Brug- gencate en A. Leeuwenburg; Laurijntje G., d. v. A. G. Wa- gensveld en J. Blokpoel; Rozalia E, A., d. v. J. L. Perwez en J. J. B. Dierikx; Hubertus P., z. v. J. Hooftman en I. C. v. d. Stelt; Franciscus, z. v. W. Heidoorn en C. Slings; Anna M., d. v. N. Tromp en A. T. v. d. BosAdri- ana P., d. v. J. van Riet en P. Tramper jCornelis P., d. v. A. Vis en A, Broere; Richard P., z. v. J. M. van Luijk en S. J. Back; Hendrik, z. v. C. Marijs en M. Poppe; Ignatius H. L. en Joanna M. T., z. en d. v. C. H. J. Vroom en J. E. van Woensel; Elizabeth I., d. v. C. Corbijn en J. C. F. Dekker; Pieternella P., d. v. J. P. Polderman en P. MeijersLein J., z. v. E. P. Da- vidse en F. J. Barentsen; Eliza beth M. P., d. v. J. Th. M. Cas- tenmiller en P. A. JellemaAdri- aan B., z. v. A. Brouwer en M. Murk; Susanna S. A., d. v. W. van Beek en A. Dirven; Corne- lis A., z. v. J. C. v. d. Weel en L. Vink. OndertrouwdJ. Boon, 23 j. en T. Boon, 25 j.G. van Kleven, 26 j. en E. Jakobsen, 24 j.A. W. Suurmond, 22 j. en C. C. Wattez, 23 j. Gehuwd: J. v. d. Welle, 36 j. en P. J. Wigard, 35 j.T. W. H. van Putten, 22 j. en J. Dommis se, 20 j. Overleden: A. Meeuwse, 59 j„ m. v. L. BomP. J. F. Hertoghs, 1 mnd., z.v. W. J. J. G. Hertoghs en A. E. VosJ. Clowting, 56 j., m. v. A. C. Heijeriks; Magda- lena M., 5 j., d. v. P. Davidse en M. Meijers; W. Verschoore de la Houssaije, 75 j., m. v. W. A v. Riel; F. W. Koppejan, 68 j., vr. v. W. Barentsen. Offic* Mededeelingeru NIEUWE BONNEN. Geldig tot 9 Juni 1945. AARDAPPELEN: A 23, B 23, C23, D 23, E 23, „Aardapp." p. bon 2 kg. M 23 „Aardapp." per bon V/a kg. Geldig tot en met 2 Juni 1945. VLEESCH: A23A, B 23 A, C23A, D 23 A, E 23 A, „Vleesch", per bon 125 gram. M23A „Vleesch" per bon 100 gram. 125 gram vleesch met been is 90 gr. vleesch in blik, is 125 gr. visch in blik, is 250 gram groente en vleesch in blik (Stew), is 90 gram bacon. MARGARINE: A23A, B 23 A, M 23 A „Boter" per bon 125 gram. 125 gram margarine is 100 gram vet. Geldig tot en met 2 Juni 1945. BOTER: C23A, D23A, E 23 A „Bo ter" per bon 125 gr. Geldig tot cn met 2 Juni 1945. i KOFFIE: A 49, B 49, C49 „Reserve" per bon 100 gram. ZOUT: 156 algemeen per bon 100 gr. PEULVRUCHTEN: 145 algemeen per bon 250 gram. SUIKER: 160 algemeen p. bon 500 gr. JAM: 151 algemeen per bon 250 gr. ENGELSCHE BLOEM: A 51, B SI, C 51 „Reserve" per bon 210 gram. D 51, E 51 „Reserve" p. bon 490 gr. LUCIFERS: 155 algemeen per bon 2 doosjes. KINDERBISCUITS: D49, E49 „Re serve" per bon 150 gram. VERVANGINGSMIDDELEN: 152 al gemeen per bon 1 rantsoen. ENGELSCHE ZEEP: 154 algemeen per bon ca. 225 gr. Geldig tot en met 7 Juli. EIERPOEDER: A24B, B 24 B, C24 B,D 24 B, E24B „Vleesch" per bon 70 gram. Verkrijgbaar in pakjes van 2 rts. (5 ounces) of in losse verpakking. 1 rts. is 140 gram. AMER. SPEK: A23B, B 23 B, C23 B, D 23 B, E 23 B „VlccBch" p, boa 90 grum,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1