Over Antithese-politiek P R OT ES TAN TSCH-CHRISTEL IJK BLAD VOOR ZEELAND Ons Luchtvaartverkeer. Politieke samenwerking. I In ons nummer van 5 Mei heb ben wij overgenomen een schrij ven van Dr W. H. Beekenkamp, Jhr Mr Schorer en Mr A. P. Stufkens, allen te Middelburg, uit „Je Maintiendrai" over de antithese-politiek. In hoofdzaak ging het hier over de taak der Ned. Herv. Kerk zooals dit driemanschap zich die denkt. Het is ons niet geheel duidelijk wat hier precies bedoeld wordt. Als we het goed verstaan, dan zien deze heeren de zaak zóó, dat de Kerk in 't verleden haar taak heeft verzuimd, met het ge volg, dat de confessioneele par tijen die hebben overgenomen. Deze partijen zouden dus ge weest zijn nood-instellingen, die zouden moeten verdwijnen als de Kerk haar eigenlijke taak weer aanvaardt. De Kerk is in de jaren die achter ons liggen teveel met de politieke partijen verweven geweest, maar nu treedt zij terug achter en boven die partijen, en laat haar eigen geluid op haar eigen plaats in het Nederlandsche volksleven hooren. Wij gaan hierop thans niet nader in, omdat in elk geval moet worden afgewacht, hoe de komende Generale Synode hier over zal oordeelen. Wel echter willen wij een en kele opmerking maken over wat aan het slot gezegd werd, n.l. dat niet is aan te nemen, dat de Nederl. Herv. Kerk zal willen staan achter hen, die een anti- these-politiek willen blijven voorstaan, die weliswaar veel zegen, maar ook veel onnoodige en onjuiste verdeeldheid heeft gebracht. Wij nemen aan, dat dit juist is. Maar een andere vraag is of de Nederl. Herv. Kerk, als zij een deel van de taak der poli tieke partijen wil overnemen, niet genoodzaakt zal zijn een dergelijke politiek te voeren. Wat is toch de zaak? Het is niet zóó, dat door de Christelijke, of wil men liever confessioneele partijen al schijnt ons deze betiteling niet juist een anti-these politiek is gevoerd. Juist het omgekeerde is het geval. Het waren deze partijen, die de t h e s e hebben gesteld en ge handhaafd. De these, dat Gods Woord regel en richtsnoer moet zijn voor heel het leven; dat de volstrekte souvereiniteit Gods moet worden erkend; dat niet alleen in het persoonlijke- en in het gezinsleven, maar ook in het ZEEUWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES, Lange Vorststraat 70, Telef. 2438 Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA, Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. 1 MIDDELBURG; Rouaansche Kaai 39, Telef. '2005 BUREAUX te: VLISSINGEN: Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN: Littooy's Boekhandel, Telef. 2051 1e JAARGANG No. 44 ZATERDAG 26 MEI 1945 ons volk terug te roepen naar Gods Woord en wet, dan is dat geen antithese-politiek, maar dan is dat een erkennen van de wer- rw» S!£d' Ee" V°!d0en aanhaar makken? ongeveer man Dc weg terug. Uit Denemarken. opdracht. Wanneer, zooals door Dr Bee kenkamp c.s. gezegd wordt, de Kerk als het ware de functie van geweten der natie vervult, dan zal het haar taak zijn ons volk en de politieke partijen te rug te brengen van den verkeer den weg, de anti-these af te wijzen en de these te handhaven. Dit wordt door het drieman schap trouwens ook erkend. „Wanneer zich tendenzen af- tcekenen welke gevaar opleveren voor het doordringen van het licht van het Evangelie tot de basiswaarden ook van het open- j bare leven, dan zal de Kerk haar stem daartegen doen hooren. In geval van geestelijke gevaren is s t r ij d daartegen geboden." Maar dat is het juist wat door velen ook in onze dagen als antithese-politiek wordt afgewe zen. In den grond der zaak is er dus niet zooveel verschil. De ten onrechte z.g. antithese- portiek blijft tenzij de poli tieke partijen bereid mochten zijn naar de stem der Kerken te luisteren. Het eenige onderscheid is dan, dat meer dan vroeger de Kerk rechtstreeks in de politiek wordt betrokken, met al de gevaren en bezwaren die daaraan voor de Kerk verbonden kunnen zijn. sterk, marcheert thans door De- 1 nemarken naar Duitschland. Lange grijze kolonnes trekken over de wegen. Zij mogen hun kleine wapens voor zelfbescher ming bij zich houden. Hun dis cipline is vrij goed. Het grootste deel van de Luftwaffe is nog in Duitsche handen. Het bestaat uit pl.m. 1100 vliegtuigen die ge- stationneerd zijn op het vlieg veld Feiten. De Duitschers wachten daar de komst van de leden van de R.A.F. af. (A.A.) Syrië en den Libanon. De geschilpunten tusschen Frankrijk aan den eenen en Syrië en den Libanon aan den anderen kant, zijn opge helderd. Operaties op groote schaal van de Fransche troepen in beide re publieken worden als puur fan tasie gekwalificeerd door een stafofficier, die met den toestand politieke leven met de ordenin- van zeer nabij op de hoogte is. gen Gods moet worden gete- Shamoen, de gezant van den Li- kend. banon in Londen, deelde-bij zijn Of, zooals Dr Heldring het zegtaankomst te Kaïro mede, dat in „De Hervormde Kerk", dat Syrië en den Libanon niet ikon- wij ons volks- en staatsleven den inzien, dat de cultureele be- hebben op te bouwen in vrije ge. j langen van Frankrijk eenige bij- hoorzaamheid aan Christus en Zijn Woord, uitgaande van de hoogste waarheid, dat de volks- 2.5 millioen personen moeten repatrieeren. De repatrieering van 2)4 mil lioen verplaatste personen, het grootste programma van dezen aard in deze geschiedenis, is Woensdag begonnen. Dit pro gramma is het resultaat van een conferentie in de omgeving van Leipzig tusschen Sheaf en de mi litaire autoriteiten, der sovjets. Het betreft het vervoer van 1Y> millioen Russen van West- Europa naar Rusland en tegelij kertijd van naar schatting 750.0001.000.000 personen uit West-Europa en Amerika naar hun land. Onder de verplaatste personen zijn tus chen de 15 a 20.000 Amerikanen en tusschen de 25 30.000 Britsche krijgsgevange nen, die geïnterneerd waren in de thans door de Russen bezette gebieden. (A-A) Korte Berichten. vrijheid alleen gewaarborgd is in de erkenning van Christus alsKoning. Maar nu is er wat een bekend staatsman heeft genoemd, de zondere voorrechten zouden vra gen en dat er voorts geen reden zijn voorkeur te verleenen aan het onderwijs in de Fransche taal, zooals gevraagd was. De Engelsche taal is meer verbreid en meer gebruikt voor handels doeleinden, merkte hij op. De ontroerende werkelijkheid van groote handelsbelangen van En- de anti-these. Dat is al be- geland, Amerika en België in gonnen in het paradijs en het den Levant hebben evenmin bij- is zoo gebleven tot in onzen tijd. j zondere voorrechten gevraagd. Over heel de linie was In Londen verklaarde de Egyp- er voor wat betreft het tische gezant, dat Egypte als politieke leven een welbe- lid van de Arabische Liga van wust zich stellen van de Rede ganscher harte sympathiseerde boven de Openbaring. Een ver werping van het Koningschap van Christus. Zal dit nu straks anders zijn? Wij weten het niet. Maar er zijn reeds allerlei verschijnselen die niet bepaald hoopvol stem men. Welnuals dan de Nederl. Herv. Kerk want daarover gaat het in bedoeld stuk ge trouw aan de opdracht van haar Koning, haar stem verheft om met Syrië en den Libanon. De Syrische Kamer van afge vaardigden heeft een wet aange nomen, waarbij de verplichte krijgsdienst van alle Syriërs tus schen 1860 jaar in de Nationale Garde wordt ingesteld. De Kamer voteerde een crediet van fr. 30 mill, voor de onmid dellijke opleiding van een re serve van 5000 gendarmen. (A.A.) RADAR" versloeg de Luftwaffe. De Duitschers begrepen er wiets vam. Engeland had in 1940 vrijwel een vliegveld op te bellen en de geen luchtmacht meer. En toch zag de RAF kans de Luftwaffe dusdanig partij te geven, dat „de slag om Engeland" glansrijk ge wonnen werd 1 Hoe dat kon, heeft het Duitsche opperbevel in langen tijd niet begrepen. De Engelsche legerleiding wist het opperbest, doch hield den zwij genden, doch zeer effectieven RAF-helper „RADAR" geheim. Toen de club van Goering het eindelijk begon te snappen, was het te laat. Van „Radar", welke naam het beste door „radiografische RAF te waarschuwen. Latei- werden de Spitfires dan via de radio naar de meest bedreigde punten gedirigeerd. De Duit schers moeten werkelijk gedacht hebben, dat de Raf over occulte krachten beschikte 1 Het was bekend, dat de En- gelschen in 1940 vrijwel geen vliegtuigen over hadden en toch en telkens weer kreeg de Luft waffe er van langs op een ma nier, die naar den zin van Herrn Goering alle perken te buiten ging. Inderdaad hadden de En- gelschen zeer weinig vliegtuigen, Prof. Harold Lasky maakte het uit naam van de excecutieve van de Labour Party dui delijk, dat de L. P. geen coalitie zal vormen met de conservatieve partij indien Labour er niet in zou slagen zich van een duide lijke verkiezingsmeerderheid te verzekeren. (A.A) V De Noorsche regeering zal Zondag Londen verlaten óm naar Noorwegen terug te kee- ren. Koning Haakon blijft nog eenigen tijd in Engeland. (H.N.) V Nog steeds zijn er Duitsche U-booten in de Oostzee, die wei geren zich over te geven. Russi sche vliegtuigen van Bornholm patrouilleeren boven de Oostzee, waar reeds gevechten met de on derzeeërs zijn geleverd. (H.N.) Churchill heeft een voorloopige regeering gevormd, die aanblijft tot na de algemeene verkiezin gen in Juli; Churchill blijft pre mier en Eden minister van bui- tenlandsche zaken. Het kabinet is met 8 leden uitgebreid. (A.A.) 12.000 Duitschers, de eerste van de groep van 88.000, die te Den Helder waren bijeenge bracht, zijn gisteren naar Duitschland vertrokken. Te Maastricht is op een bijeenkomst voorgesteld 10.000 K.M2. land te annexeeren als schadevergoeding voor hetgeen door de Duitschers is verwoest. (A.A.) In Frankrijk duurt de onrust onder de arbeiders voort. Ver schillende werknemersorganisa ties staken, ondanks het verzoek van de Gaulle om aan den arbeid te gaan. (A.A.) In een persconferentie heeft Minister Tromjp mededeelingen gedaan over de ontwikkeling van onze burgerlijke luchtvaart na den oorlog. Herstel der electrici- teitsvoorziening. Kolenaanvoer het grootste probleem. Van de centrales der staats mijnen zijn thans weer 100.000 kw. geheel of nagenoeg geheel hersteld. Oorspronkelijk waren van de 135.000 kw. niet minder dan 100.000 buiten bedrijf ge steld. Voor den herbouwvan degeheelvernieldecen- trale te Geertruiden- berg zijn in Zwitserland gene ratoren besteld met een capaci teit van 2 maal 40.000 en een maal 20.000 kw. Bovendien ko men uit de Ver. Staten deze maand vier complete centrales van 20000 kw. en in Juni nog twee van 1000 kw. Verder is in Zwitserland nabesteld een aggre gaat van 20.000 kw. en twee van 15.000 kw. Reeds eerder werd in Zwitserland een installatie van 3000 kw. besteld. Uit Enge land zullen vier complete instal laties van 3000 kw. ikomen in de maanden Augustus, October en November. De koppelleidingen in Brabant zijn weer hersteld, zoodat het net momenteel, mede door nood- leidingen, gevoed kan worden uit Antwerpen (Merxem), uit de Staatsmijnen en uit Nijmegen. Om ook het Westen bij dit net aan te sluiten is evenwel noo- dig, dat de hoogspanningslijn van Geertruidenberg naar Dor drecht zal worden hersteld. Hier voor moet een 95 meter hooge mast aan de Bergsche Maas bij Geertruidenberg opnieuw wor den opgericht, terwijl 234 km. hoogspanningslijn moet worden gebouwd. Hierdoor zal het mo gelijk worden Zuid-Holland tot aan Leiden op vrij ruime basis van stroom te voorzien. In Ant werpen ligt een door SHAEF ter beschikking gestelde drijvende cen trale, welke thans via de nieuwe lijn vanaf Merxem het Neder landsche net. voedt. De electrische centrales in het Westen zijn in het algemeen in behoorlijken staat aangetroffen. Wel hebben de Duitschers er se dert December de vitale onder- deelen der installaties gedemon teerd, maar de Ned. regeering is hiervan tijdig op de hoogte ge steld en heeft in Zwitserland deze onderdeelen laten vervaar digen, zoodat zij er spoedig over zal kunnen beschikken. Het groote probleem voor het in bedrijf stel len van deze centra les is echter den aan voer van kolen. Hoogere rantsoenen ih| GOES. Door de goede zorgen j van enkele belangstellenden is de groote centra» hotel „Tivoli" thans in gebruik De distributie van levensmid- f!^el.d.L°.or delen in de groote industrie- ebieden van ons land, waar 3 weken geleden nog honder den vdn honger stierven, ver betert snel, aldus de U.P.- corr. In Amsterdam waar 3 weken geleden de rantsoenen bestonden uit 1300 gr. aardappelen en 227 gram brood per week als dit tenminste verkrijgbaar was, be vatten de rantsoenen in de laat ste 2 weken chocolade, versch vleesch, boter, suiker, melk, thee, eierpoeder en spek. Deze week kreeg de bevolking voor het eerst sedert den vorigen herfst een klein stuk zeep en 50 gram zout. Kinderen en invaliden zul len voorts 2 sinaasappelen krij gen en gecondenseerde melk of visch, indien het beschikbaar is. (A.A.) Tientallen bruggen vernield. Nu geheel Nederland bevrijd is, is het mogelijk een overzicht le geven van de schade, die aan de wegen en bruggen is aange bracht. De schade aan het wegen- en bruggennet geeft een zeer droef beeld te zien. De schade, die in 1940 aan-het wegen- en bruggen net werd aangebracht, was in 1944 geheel hersteld, maar de schade is thans zelfs nog groo- ter. De groote en vitale bruggen te Moerdijk en Vianen zijn ver nield. De brug bij Nijmegen bleef gelukkig intact. Alle bruggen over de rivier de IJsel zijn ver nield, alsook die van Wester voort, Zutphen, Deventer en Zwolle. Andere bruggen, die ver nield zijn, zijn die te Arnhem, Hedel, Keizersveer, Heusden, Venlo en Roermond. De brug gen te Dordrecht, Grave, Hen- driklido-Ambacht bleven ge spaard. Vrijwel alle bruggen over het Twente-Rijnkanaal werden vernield, terwijl die over de Maas en Waal intact bleven. Ook Rotterdamsch Maastunnel bleef gespaard. Bogardzaal en na een uitvoerige inleiding van den voorzitter der C.-H. Unie, de heer Luijendijk, wees Ds Simoons op de groeien de verantwoordelijkheid een verantwoordelijkheid welke de Kerk zich in den oorlog in den strijd tegen het nationaal-socia- lisme bewust werd der kerk door de vragen van maatschap pij en staat, gezin, jeugd, zede lijkheid, ontspanning, enz. in de zen geweldigen tijd, in welken een strijd wordt geleverd om de ziel van het volk. Spr. wees er op, dat de kerk voor al deze vragen, die hij uit voerig uitwerkte, deskundige voorlichting zal moeten geven. Daardoor krijgen de politieke organisaties een gewijzigde func tie.' Het isolement van het z.g. „christelijk volksdeel" acht spr. verwerpelijk. In pers, radio, on derwijs enz. zal, binnen het ka der der verdraagzaamheid, het christelijk levensbeginsel, grond, vorm van onze samenleving, moeten doorklinken. Tenslotte beantwoordde spr. een groot aantal schriftelijke vragen. YERSEKE. Woensdagavond is alhier opgericht de Yerseksche Oranjevereeniging. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren W. Honders, M. Nolet, W. Poley, Joos Sinke, A. Koppe, P. de Koeyer Pzn., C. Pekaar, B. Korstanje, H. A. Ossewaarde, Joh. Kole en J. Glerum. Doel is op 31 Augustus a.s. of een anderen nationalen herden kingsdag een waardig feest te vieren. THOLEN. Voor de Rotterdam mers zijn deze week door eenige personen uit deze gemeente zoo veel broodbonnen opgehaald, dat Donderdag j.l. 2500 brooden kon den worden gebakken, welke on der geleide van ds Batelaan naar hun bestemming zijn gebracht. Te Oud-Vosmeer konden 1050 brooden worden gebakken welke tegelijk met die van Tho- len zijn vervoerd naar Rotter dam. daar worden ontvangen en voort geholpen. Dit beteekent voor de betrok kenen een belangrijke verbete ring. Terugvoering geëvacueerden. Begin Juni zal een aan vang worden gemaakt met het geleidelijk terugvoeren van hiertoe gerechtigde ge ëvacueerden naar hun huis, dus ook naar het Westen des lands. Nadere gegevens volgen hedenavond per radio. Predikbeurten. ZONDAG 27 MEI 1945. Ned. Herv. Kerk. 's GRAVENPOLDER10.30 Ds van Hoogstraten, 3 ds van Steenbergen. ARNEMUIDEN 11 leesdienst, 4 ds J. P. Simoons (Bevest. nieuwe lidm. en Voorb. H.Av.). O.. EN W.-SOUBURG: 10.30 ds L. C. Spijkerboer. N.- EN ST. JOOSLAND: 10 ds Waardenburg. Geref. Kerken. GOES 10 en 5.30 ds de Ruiter te Baarland (Voorb. H.Av.). BAARLANDvm. leesdienst, nm. ds de Ruiter. THOLEN10 en 4 ds Swierts. SOUBURG: I.30 dr Hommes. Geref. Gem. THOLEN: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst. Vrije Geref. Gem. THOLEN: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst. Vrij Evang. Gem. GOES 10 en 6 ds M. J. Mooij. Briefwisseling. Op ons bureau berust een brief uit Leipzig geadresseerd aan Mevr. J. Zuidema Jr., p.a. A. den Engelsman, Korte Geere 36, Middelburg. Geadresseerde is vandaar, zonder nader adres ver trokken, vermoedelijk naar Goes, Het streven om te komen tot één Christelijk Nationale partij, vindt bij velen weerklank. Wij hebben reeds gewezen op wat het „Friesch Dagblad" hierover schreef. In dit verband verdient ook de aandacht wat te Dor drecht plaats greep, waar ge houden besprekingen tot resul taat hebben gehad dat de vol gende verklaring kon worden ge publiceerd: „Vertegenwoordigers van de Christelijk Historische Unie en de Antirevolutionaire Partij, die vóór Mei 1940 in georganiseer- den vorm, gescheiden Staatkun dige beginselen, rustend op het vaste fundament van Gods Woord, hebben gepropageerd en uitgedragen zich bewust, dat aan alle men- schenwerk in het verleden ge breken hebben gekleefd en ook in de toekomst zullen kleven; van oordeel, dat in 6terker mate dan vóór den oorlog naar een samenwerking dient te wor den gestreefd, welke gerijpt door een gemeenschappelijk ge dragen leed en een strijd tegen een tyrannieke Staatsmacht, die ons volk tot een willooze massa heeft willen maiken voert tot den eendrachtigen wil onze na tionale levensvormen te hand haven; verklaren zich bereid om: in afwachting van een streven om te komen tot een Christelijk Nationale Partij, die de eenheid vormt van alle belijdende protes tanten in Nederland in doel bewuste samenwerking en door middel van de partij-organisaties zich plaatselijk tot de bevolking te wenden om het contact met de aanhangers der Christelijk- Historische en Antirevolution- naire beginselen te vernieuwen,' c.q. die beginselen te propagee- ren en uit te dragen, en als ba sis voor die samenwerking te aanvaarden de onveranderlijke grondbeginselen le. dat Gods Woord richtsnoer is voor de behartiging van de geestelijke en materieele Volks belangen en 2e. dat het gezag der Overheid steunt op Gods Souvereiniteit." Wat in Dordrecht gebeurde staat niet op zichzelf. Hier en daar is men reeds ver der gegaan en werden pogingen gedaan om hen die zich vroeger als C.-H., A.-R., Staabk. Geref. of C.D.U. openbaarden samen te brengen in een Christelijk natio nale partij, om zoo als een geslo ten eenheid de Kruisbanier van Koning Jezus hoog te heffen op het politieke erf. Hoog water te Vlissingen. Maandag 28 Mei: 03.39 en 16 uur, resp. 1.92 en 1.95 M. N.A.P. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag 27 Mei: Zon op 5.38 u., ondr 21.49 u. Maan op 21.12 de u., onder 5.09 u. Maandag 28 Mei uonder 21.52 u. Maan op 22.16 De u., onder 5.42 u. Zon op 5.35 ab™êE Het betreft hier een ruiming van restant-voorraden bij de winkeliers. Het is derhalve den winkeliers ver boden bonnen in te nemen zonder onmiddellijke aflevering aan het pu bliek. Evenmin is het voor het pu bliek toegestaan bonnen bij een win kelier in te leveren zonder dat deze direct kan afleveren. Vergoeding schade, aangericht door geallieerde militairen. De wnd. Burgemeester van Goes herinnert er nogmaals aan, dat er bij hem aangifte kan worden gedaan van gevallen van schade, aangericht door geallieerde militairen. Voorbeel den hiervan zijn schade en nadeel door verkeersongelukkenniet uit de krij gsverrichtingen voortvloeiende schade aan niet gevorderde gebouwen, akkers, veldgewassen en landbouw producten; plundering en roof; scha- door brand aan niet-gevorderde eigendommennadeel door achtelooze van vuurwapenen en Kerk en School. tnt- i i - Getracht wordt toestemming plaatsbepaler kan worden ver- maar deze konden met RADAR i te verkrijgen tot het openen van Provincienieuws. taald, zijn nog vele technische details geheim. Iets kan thans echter wel verteld worden. De Engelsche regeering beschikte over een uitvinding, die hieruit bestond, dat een bepaald „scherm" van ultra-korte golven kon worden „opgehangen" in elk gewenscht gebied. In 1940 was men met deze vinding reeds zoo ver, dat dit scherm boven de Fransche kust kon worden ge plaatst. Aan de Engelsche kust zat op zijn dooie gemak, een ob- tientallen malen effectiever gc- een burger-luchtvaartverbinding Engeland-Nederland en een bin- nenlandsch net. Momenteel vliegt het Directoraat Lucht strijdkrachten onder leiding der R.A.F. met eigen toestellen op Gilze-Rijen en Eindhoven. De ICL.M. beschikt op de Lissabon- lijn over zes toestellen. Getrachl wordt een viertal viermotorige vliegtuigen voor de Indiëlijn aan te schaffen. Het Departement bruikt worden, omdat zij niet behoefden te patrouilleeren en dusdoende zuinig met benzine en gul met kogels konden zijn. Koopvaardijschepen zijn thans tegen mijnen en duikbootenge vaar met Radar uitgerust. Een Radarschip zal ook tijdig weten, of er ijsbergen in de buurt zijn. En in de naaste toekomst zullen visschersschepen van Radar ge bruik kunnen maken om visch- scholen op te sporen en te van- servator op een glazen scherm gen. te kijken. Het is duidelijk, dat Radar van Op dit scherm zag hij de vlieg- reusachtig belang voor de bur- tuigen opstijgen. Voorts kon hij waarnemen, welke richting zij namen, welke types het waren en op welke hoogte zij vlogen. Aangezien snelheid en afstand gemeten konden worden, was het daarna een koud kunstje om gerluchtvaart zal zijn. Het systeem, dat zijn vuurdoop in den slag om Engeland kreeg, is voor velerlei toepassing vatbaar. Dit oorlogskind zal in vredestijd een uiterst belangrijke taak te vervullen krijgen. GELIJKE RECHTEN. De heer J. J. Bierens te Tho- len schrijft ons: Het is op 't eiland Tholen op vallend geweest, hoe lang het geduurd heeft voor de kleine landbouwers, die geëvacueerd waren, weer terug mochten komen. Alle pogingen, die aangewend werden, faalden. De schrijnende tegenstelling, die hierdoor geschapen is, heeft aan de mentaliteit der bewoners geen goed gedaan. Zou men met 't bovenstaande van Waterstaat beschikt over 20 soms zijn voordeel kunnen doen kleine Austervliegtuigen, welke bij terugkeer der geëvacueerden ter beschikking gesteld worden naar Schouwen en Duiveland? van het Directoraat Lucht- We zijn allen burgers van één Strijdkrachten en gebruikt zul- Vaderland, dezelfde plichten, len worden voor M.G. en Ne- maar ook dezelfde rechten, therlands district (General Gal- Groot en klein over één kam loway). Er is een overzicht van geschoren, de vliegvelden in Nederland (37 MIDDELBURG. De Ned. in getal) gemaakt. Een Commis- Herv. Kerkendevragen heer A. de Mol, wien eervol ont- missie zal op korten termijn dit van het dagelijksche; slag werd verleend, benoemd, de probleem bestudeeren. leven. Voor de geheel gevulde heer A. de Kam alhier. Kerkelijke pers. Sinds 5 Mei verschijnt D e Hervormde Kerk, nooduitgave vanwege de Syno dale Urgentiecommissie in het bevrijde gebied, onder redactie van Ds K. O. Finkensieper te Eindhoven e.a. De redactie staat op het stand punt dat gestreefd moet worden niet naar voortzetting der Chris telijke partij enpolitiek maar naar een volkseenheid waarin de stem van Gods Woord door middel van de Kerk ingang en gehoor zal vinden. Ook dit blad is weer een be wijs van de sterke opleving die de laatste jaren in de Ned. Herv. Kerk valt te constateeren. De thans verschenen nummers bevatten tal van belangrijke ar tikelen van kerkelijken en alge- meenen aard. Wat de Geref. Kerken betreft, zal de Zeeuwsche Kerk bode met ingang van 1 Juni een algeheele verandering onder gaan. Inplaats van allerlei mede deelingen zal het voortaan meer leidende artikelen bevatten. Door de Prov. Synode zijn aan gewezen als leden van de redac tie Dr Hommes, Ds Booy, Ds le Cointre, Ds Oostenbrink en Ds Tiemens. MIDDELBURG. Voor het ba kersexamen (Staatsdiploma) slaagden heden de damesF. Vogel, L. Ton, M. Wagenaar, K. de Rijke, M. Koole, P. Lievense, E. v. d. Zande, G. Feleus. VLISSINGEN. Tot hoofd aan school A is in de plaats van den Offic. Mededeelingen. Engelsche biscuits. De bonnen 113, 213, 313, 413 en 513 van de bonkaart extra Walcheren voorzien van de kringnummers 223 en 228 geven voor zoover voorradig recht op het koopen van 200 gram Engel sche biscuits (2 rantsoenen). Deze bonnen zijn geldig voor het tijdvak van 27 Mei tot en met 2 Juni 1945. Deze bonnen moeten door de detaillisten worden ingeleverd in de week van 4 Juni tot en met 9 Juni 1945. aangiften moeten schriftelijk I worden gedaan en indien eenigszins mogelijk, vergezeld zijn van' bewijs stukken, waaronder begrepen schrif telijke getuigenverklaringen. I Inlevering consumentenbonnen. I In de week van 28 Mei t/m 2 Juni I wordt het systeem van evenredige bevoorrading voor den eersten keer toegepast voor de artikelen koffie, zout, peulvruchten, suiker, chocolade, jam en engelsche bloem. Deze bon nen moeten met een afzonderlijk ont- I vangstbewijs (nieuw model) worden ingeleverd. Het inleveren van res tantbonnen is njet toegestaan. De bon 150 algemeen aangewezen voor ofttbijtkoek moet worden afge leverd in de week van 4 tot en met 8 Juni 1945. DE VERBINDING TUSSCHEN EN ZUID. NOORD Er is gewikt en gewogen over de vraag, welke verbinding tus schen Noord en Zuid het eerst ou worden hersteld. De keuze is gevallen op die v i a N ij m e - gen enArnhem, omdat hier de herstellingen met het minste materiaal kunnen geschieden. Er wordt thans bij de geallieerde autoriteiten pressie uitgeoefend om de spoorbruggen bij Nijme gen en Arnhem zoo snel moge lijk te herstellen. Dit werk zal ongeveer drie of vier maanden eischen. Vervolgens staat als meest ur gent op het programma d e brug bij Katerveer (Zwolle), waardoor de Noorde lijke provincies weer aan het spoorwegnet worden gekoppeld. De lijn door Limburg zal voor- hulpoverspanningen van 60 en 40 meter beschikbaar, zoodat nog een pijler zal moeten worden ge bouwd. Het herstel der spoor brug te Dordrecht en verder die te Hedel, Zaltbommel en Gelder- malsen behoort eveneens tot de groote werken. Alleen voor de groote bruggen zal 70.000 ton staal noodig z ij n. Reeds is in Engeland een eerste bestelling van 15.000 ton prefabricated brugmateriaal ge daan. O.m. is beslag gelegd op de oude Waterloo-brug van elf overspanningen, in totaal 500 meter. Deze ligt kant en iklaar, in kisten verpakt, voor verzen ding. 9 K.M. Baileybruggen. i Maar het hoofdstuk bruggen bouw is hiermee niet uitgeput. eerst nog niet in gebruik geno- ~.ouw [s r1 kunnen worden, aangezien t>etre^ inimers alleen maar men het herstel der_ Maasbruggen hier zeer veel tijd zal kosten. Besprekingen worden gevoerd om over Duitsch gebied via Goch een spoorverbinding tus schen Nijmegen en Zuid-Lim burg te krijgen. De brug over den Moerdijk. De spoorbrug over den M o e r d ij k is over een lengte van vijf honderd meter ver woest. Nu ligt het in de bedoe ling de brug te verkorten door een landhoofd van 400 meter aan te leggen. Voor het resteerende tekort van 100 meter zijn twee de groote spoorbruggen. Alleen in Zuid-Nederland liggen 9 ki lometer Baileybrug gen, die te zijner tijd allemaal door vaste bruggen vervangen zullen moeten worden. Wat het rollend materiaal der spoorwe gen betreft, de bestelling van 50 locomotieven in Zweden is nog niet uitgevoerd, omdat er in Zweden gestaakt wordt. Het in Duitschland gevonden geroofde spporwegmateriaal wordt door de geallieerden in een pool ge bracht, waaruit alle bevrijde lan den zullen kunnen putten.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1