ZEEUWSCH DAGBLAD Streven naar eenheid. Britsche Regeering afgetreden. De Kabinetscrisis. ie jaargang No. 42 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 24 Mei '45 Blijkens de weinige bladen die tot nu toe uit het pas bevrijde gebied tot ons komen is'er daar in breede kringen een streven om te komen tot meer eenheid. Het landelijke „Trouw" bepleit, zooals ook wij dat reeds deden, de totstandkoming van een Christelijk Nationale p a r t ij. Teekenend is ook, dat b.v. het „Friesch Dagblad", voorheen een Antirevolutionair blad, thans verschijnt als een Christelijk blad voor Friesland. „Christelijk, dus geen bepaalde kerkelijke kleur, maar wel een besliste con- fessioneele richting". Ter motiveering van dit stand punt zegt de redactie o.m. „Wanneer de vijf jaren van onderdrukking ons iets geleerd hebben, dan is het wel dit ge weest, dat wij als Christenen sa men een groote en zware ver antwoordelijkheid dragen en die verantwoordelijkheid alleen kun nen aanvaarden, als we elkaar de broederhand reiken. Tijdens de bezetting hebben we samen de vrijheden van onze scholen verdedigd en nooit was er disharmonie. We hebben ons samen verheugd over de kloeke getuigenissen der gezamenlijke kerken. We hebben in gevange nissen en kampen samen gelezen en gebeden. We hebben onder zeer primitieve omstandigheden, met een onzekere toekomst voor oogen, samen in gevangenschap het Heilig Avondmaal gevierd. En telkens weer hebben we dit begrepen en elkaar gezegd: wij kunnen de kerkelijke ge scheidenheid niet plotseling doen verdwijnen. Maar wij kunnen wel elkaar op allerlei terrein da gelijks ontmoeten en samen onze schouders zetten onder het groote werk van den geestelij ken herbouw in Nederland. Ook onze kerken hebben in dat op zicht een roeping. Zij zullen moeten voortgaan in broederlijk overleg de woorden te vinden, waarin zij de boodschap des Evangelies stellen tegenover de actueele situaties. Maar ook de pers heeft een taak. En het is onze roeping als Christelijk Dagblad om eenvou dig, zonder bijbedoelingen, in heel ons optreden, een belijdenis te geven van wat wij gelooven." Dit is ook ons standpunt. En 't is een verblijdend ver schijnsel dat dit streven naar éénheid ook in Zeeland bij zeer velen waardeering vindt. Volgens berichten uit Flens burg is Hitler op 1 Mei over leden als gevolg van een doode- lijke injectie welke hem door zijn lijfarts in een bunker onder de Rijkskanselarij is toegediend. Zijn lijk zou zijn verbrand. (AA) Offiolëel I* In Downing street 10 te Londen mede gedeeld, dat de Britsche re geering is afgetreden, nadat Churchill een onderhoud had met Koning George. Reuters politieke correspon dent bericht, dat het zeker is, dat Koning George aan Churchill als hoofd van de grootste politieke partij in het tegenwoordige La gerhuis zal vragen om een voor- loopige regeering te vormen om tot aan de algemeene verkiezin gen, die niet vóór 5 Juli kun nen plaats vinden, de landsbe langen te behartigen. Het is thans zeker, dat Chur chill a.s. Dinsdag met een nieuwe regeering voor het parlement, dat dan na het Piaksterreces bij. eenkomt, zal verschijnen. De volledige samenstelling van de nieuwe regeering wordt niet ver wacht voor het einde der week, ofschoon bekend is, dat Chur chill's plannen vast omlijnd zijn. Het zal wellicht onmogelijk voor Churchill zijn om a.s, Dinsdag alle zetels in zijn regeering bezet te hebben, doch het is mogelijk, dat hij een aantal zetels zal combineeren en in elkaar schui ven. In antwoord op het schrijven, dat hem door den plaatsvervan gend premier Attlee gezonden werd, heeft Churchill zijn be zwaren tegen het houden van verkiezingen in den herfst her haald. Hij bleef op het stand- punt staan, dat voortdurende po litieke onrust schadelijk is voor de regeeringsmacht, spoedig het Britsche prestige in het buiten land zal verzwakken en boven dien het herstel van den handel zal hinderen. Churchill betreurde Attlee's „onjuiste bewering", dat de con servatieve partij voordeel zou hebben bij vroege verkiezingen en verklaarde, dat „dragelijke condities" van samenwerking niet langer bestaan. (A.A.) Onrust in Klein--Azië. De botsing tusschen Frank rijk aan den eenen en Syrië en den Libanon aan den an deren kant is thans in een acuut stadium gekomen. Een gezamenlijke verklaring van de Syrische en Libanonschc delegatie, die op de conferentie te San Francisco gedaan werd, veroordeelt Frankrijk met 't zen den van troepen in hun landen als „instrument van politieke pressie en dwang". De Arabische politieke leiders hebben een sympathiestaking uitgeroepen. In Egypte schenkt koning Fa- rouk bijzondere aandacht aan den toestand. De Egyptische pre mier deelde aan persvertegen woordigers mede, dat hij berich ten over zeer ernstige incidenten in Syrië en den Libanon ont vangen had. Hij verklaarde, dat het Egypte's grootste verlangen is, dat de onafhankelijkheid van het geliefd Syrië en den Liba non wordt beschermd. (A.A.) Korte Berichten. I HimmleFs vrouw en dochter zijn door de geallieerden in Bol zano gearresteerd. (D.E.) V Koning Gustaaf en de kroon prins van Zweden hebben hun toestemming geweigerd voor het huwelijk van de 4e zoon van den kroonprins, Carl Johan, met Terstin Wijkmark, een Stock holm's journaliste. (D.T.) V Montgomery krijgt het bevel der Britsche bezettingstroepen in Duitschland. Het 15e Am. le ger heeft aan den Rijn een Duitsch bestuur ingesteld, met zetel Bonn, onder leiding van een vooraanstaand lid der Cen trumpartij. Dit bestuur is aan sprakelijk voor de bevelen door de bezettende macht gegeven. (H.N.) O President Truman heeft in het Am. Congres mededeelingen ge daan over de voortzetting van de leen- en pachtwet. Nederland zal levensmiddelen blijven ont vangen, teneinde hongersnood te voorkomen, terwijl het ook in staat wordt gesteld zichzelf te helpen. Duitschland heeft nog voedsel voor twee maanden, maar daarna worden moeilijkhe den verwacht. (H.N.) V Volgens een bericht van de 15e Amerikaansche legergroep zijn afdeelingen van het Britsche le ger versterkt met Amerikaan sche troepen, het gebied van Gorizza binnengedrongen. Tito heeft in zijn laatste, te Zagreb gehouden rede gezegd„deze kwestie zal worden opgelost. Wij zullen komen tot een over eenkomst met de geallieerden, maar wij zullen al onze rechten met beslistheid verdedigen". Reuter's correspondent meldt nog, dat de betwiste stad Triëst in de ijzeren greep van de Joego Slavische dictatuur zit, die geen kwesties over de behandeling der bevolking of problemen duldt. (A.A.) De Engelsche Koning heeft 'het ontslag van het kabinet Churchill aanvaard en hem verzocht een nieuwe regeering te vormen. Het Britsche parlement zal op 15 Juni worden ontbonden. (A.A.) j Admiraal Dönitz is te Flens burg met nog een aantal andere hooge functionarissen van het voormalige Derde Rijk gearres teerd, o.a. Jodl, chef van den staf, Schwerin v. Krossig, Speer e.a. Adm. Friedeburg, de onder teekenaar van het capitulatiever- drag heeft zelfmoord gepleegd. Julius Streicher is in de omge ving van Berchtesgaden gevangen genomen. (B.B.C.) V Churchill vormt een tusschen- regeering tot na de algemeene verkiezingen op 5 Juli. De ver kiezingscampagne is in vollen gang. 1300 candidaten dingen me de naari een zetel, w.o. 528 con servatieven, 468 leden der arbei derspartij, 199 liberalen en o.a. 22 communisten. Het huidige ministerie had 10 jaar zitting. (B.B.C.) V Britsche en Amerikaansche oorlogsschepen brengen een be zoek aan verschillende Duitsche havens om de bewoners de ge allieerde zeemacht te toonen. (D.E.) Hare Majesteit de Konin gin heeft zich gisteren in verband met de Kabinets crisis doen voorlichten door de „stem der illegaliteit". Daartoe zijn door Haar ontvangen de heeren Dr J. A. H. Bruins Slot te Amster dam, H. M. van Randwijk te Amsterdam, R. van Nord- heim te Delft en de heer Van Veizen te 's-Gravenhage. Vliegende vestingen hebben vanmorgen 4500 ton brand bommen afgeworpen op de groote Industriewijk van Tokio waar zleh ook rangeerterreinen en havenwerken bevinden, (BBC) V Tijdens den oorlog werden oliepijpleidingen over het Kanaal aangelegd om zoo de geallieerde strijdmacht van de veel gevraag de brandstof te voorzien. De olie werd van Liverpool tot aan den Rijn bij Emmerik opgepompt. 550 millioen liters werden zoo uit Engeland naar West-Duitschland gebracht. (B.B.C.) V Bij de overstrooming van den Wieringermeerpolder is voor ongeveer 7H millioen gulden schade aan den' landbouw toege bracht. De huizen zijn voor 80 pet. niet langer bewoonbaar. De eerste taak na de drooglegging zal zijn het bouwen van barak ken voor de landbouwers. (A.A.) V Het concentratiekamp Bel sen is Maandag van den aardbodem weg gevaagd. De laatste resten van dit door typhus geteisterde kamp werden hoog in de lucht geslin gerd. De rest werd door middel van vlammenwerpers vernietigd. 14.000 van Belsen's slachtoffers bevinden zich nog steeds in 4 groote ziekenhuizen. (A.A.) Provincienieuws. Geen bootverbinding Zierik- zeeKatsche Veer. Woensdagmiddag is door Her rijzend Nederland omgeroepen, dat vergunningen voor reizen en vestigen in Schouwen- Duiveland aangevraagd moeten worden Opril 10 te Goes en dat de boot Katsche Veer Zierikzee drie maal per dagvaart. Het bericht omtrent aanvra gen reis- en vestigingsvergun ningen is juist, doch de boot Katsche VeerZierikzee vaart nog niet. Zoodra deze weer in dienst is wordt zulks medege deeld in de couranten. VLISSINGEN. Z e a a w - icht folklore her rezen. Ringrijderjj op Pinkster-Drie. De ringrijderij op Walcheren, waar bij steeds oranje en de natio nale kleuren te pas kwamen, en die tijdens de Duitsche onder drukking moest worden nagela ten is weer in eere hersteld. En dit ondanks het feit, dat het grootste deel van Walcheren nog overstroomd is. Ook in dit op zicht zijn de Walchersche boe ren het „luctor et emergo" trouw gebleven 1 Ditmaal werden er ringrij de- rijen gehouden te Koudekerke, de grootste gemeente van Wal cheren althans vóór het land overstroomd was en te Vlis singen. Voor deze stad, waar heen vele Walchersche boeren geëvacueerd zijn, was de rink- rieërie" een novum. Reeds vroeg in den morgen kwamen de 32 deelnemers, mee- rendeels Koudekerksche en Sou- burgsche boeren, op hun rijk met oranje en rood, wit, blauw getooide rossen aangereden. En ofschoon het weer niet bepaald gunstig was, bewoog zich om het strijdperk een bonte menigte van boeren en burgers, Zeeuw- sche boerinnen en stadsjeugd. Te Vlissingen waren er prij zen beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur, de winkeliers en de geallieerde strijdkrachten ter plaatse. De Engelsche gas ten keken hun oogen uit naar dit merkwaardige Zeeuwsche volksspel. Voor alle deelnemers waren er prijzen, hetzij in nut tige of fraaie voorwerpen, hetzij in geld. Bovendien waren er nog een aantal extra-prijzen, waar onder bloemenmanden. Tot 7 uur n.m. werd het spel met lans en ring voortgezet. De laatste wedstrijd was de „rit om de pollepel", waaraan alle rijders opnieuw deelnamen. Omstreeks half 8 was het feest afgeloopen. Aan de ringrijderij te Koude kerke, die denzelfden dag plaats greep, hebben 48 rijders deelge nomen. GOES. Bonnen voor Hol land. De vorige week hadden we hier de gelukkig geslaagde brood-bonnen-aetie voor Holland. Zaterdag a.s. wordt een soort gelijke inzameling gehouden, nu in de eerste plaats voor aard appelbonnen, hoewel ook andere bonnen gaarne in ontvangst wor den genomen. Aanbeveling is overbodig. Wij kunnen volstaan met op een advertentie in dit nummer de aandacht te vestigen. KAPELLE. De pluk van kruis bessen zal, naar men ons meldt, Maandag a.s. een aanvang ne men. Ook werden na reeda aard beien gepluktvan den kouden grond; dit waren van de vroeg ste soorten. OOSTKAPELLE. Jeugd- a p p L Evenals in vele andere plaatseü werd ook hier op den Tweeden Pinksterdag een inter kerkelijk jeugdappèl gehouden voor de dorpen van Westkapelle tot Vrouwepolder. Hoewel men vanwege het minder gunstige weêr 's morgens van de Herv. Kerk en 's middags van het Ver- eenigingsgebouw gebruik moest maken, is de dag toch in alle opzichten zeer geslaagd. 's Morgens hield Ds Don een toespraak over „Jeugd en Over winning" en 's middags sprak Ds Visser van Domburg over „Zelf- behcersching". Voorts werd een gevarieerd programma afge werkt, waarvan de afzonderlijke nummers zeer in den smaak vie len. Na den avondmaaltijd volg de een wandeling naar het ter rein in de duinen, waar onder leiding van een zevental Drie hoeksmeisjes uit M'burg volks spelen werden uitgevoerd. Ook werden eenige sportwedstrijden gehouden. Na de prijsuitreiking volgde de dagsluiting, waarbij D9 Bloemkolk van Gapinge voor ging en met dankgebed sloot. Kerk en School. Ds J. Thomas en Ds JA. V i n k. De vorige week hebben w^j op gezag van iemand, die boven de rivieren was ge weest, meegedeeld, dat Ds Thomas was gefusilleerd en dat Ds J. R. Vink was overleden. Uit Rotterdam ontvingen wij nu echter bericht, dat dit on juist is. Wel werd gefusilleerd Ds H. de Jong, GerefPred. te Charlois, voorheen te Hoek van Holland. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren; Pieternclla Jacoba, d. v. P. van Boven en J. IC Zweedijk; Sophia Johanna Lucia, d. v. J. Geljon en J. B. A. Boel; Levina Francina, d. v. P. de Putter en E. Langebeeke; Jaqueline Augusta Blanche Del- phine, d. v. H. P. G. J. van Na- huijs en M. J. V. J. Barbé, te Vlissingen; Jozias, z. v. J. Klap en M. A. Houtman, te Kapelle. Huwf-aangiftenG. M. de Schipper, 26 j. te 's H. Arends- kerke en J. Krijger, 23 j.; W. Hoogendoorn, 26 j. te Gorin- chem en A. P. Baljé, 22 j.P. J. de Pan, 41 j. en J. A. L. J. Openneer, 41. j. GehuwdL. P. Giesseo, 27 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1