ZEEDWSCH DAGBLAD HET DRAMA VAN ARNHEM. SYRIë EN DE LEVANT. Korte Berichten. Offic. Mededeelingen. Provincienieuws. 1e JAARGANG No. 41 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 23 Mei '45 Het aantal inwoners gedaald" van 90.000 tot 3500. Arnhem, aldus „Je Maintien- bij decreet van Seyss Inquart drai", waarschijnlijk wel de was geheel Arnhem met alles wat zich daarin bevond, ver beurd verklaard ten behoeve van de gebombardeerde Duitsche be volking Hij, die het lugubere werk van deze „Plundercommando's" van nabij heeft 'kunnen gadeslaan, weet, wat er waar is van de be- meest uitgeplunderde en ge brandschatte stad in ons land is t^vrijd l Waren het onmiddellijk na de eva :uatie der Arnhemsche be volking op 24 en 25 September van het vorig jaar eerst S.S. en Pantsertroepen, die de plunde ring hebben ingezet met het roo- I weringen, als zou Arnhem door ven van levensmiddelen, dekens, enkele achtergebleven burgers sieraden enz., dit alles was nog maar kinderspel, vergeleken bij de werkwijze van het .z.g. „Feld- zijn leeggeroofd. Telde Arnhem voor de evacua tie meer dan 90.000 inwoners, bij wirtschaftskommando X" en het de bevrijding der stad bedroeg „Bergungskommando Arnheim", dit aantal nog geen 3500. waarvan het eerste onder mili taire leiding en het tweede on- Aanvankelijk waren het slechts een 7 800 inwoners, die het der leiding van de NSDAP (Ab- Duitsche evacuatiebevel hadden teilung Volkswohlfart11) stond genegeerd en ondanks de bedrei- en waaraan uitsluitend leden van ging met doodstraf in hun hui- de Duitsche Volkssturm hun me. zen waren achtergebleven en de werking verleenden. Zes maan- successievelijk waren verjaagd, den lang hebben zij alle huizen Doch na een grondige razzia der stad systematisch en wijkin begin December j.l. was het voor wijk leeggeplunderd. Gewa- niet langer mogelijk zich verbor- pend met' lange bijlen en hou- gen te houden en werden deze weelen werden deuren en vloe- burgers naar de „Geitenkamp", ren stukgeslagen, behang van de welke wijk inmiddels was vrij - muren getrokken om eventuecle gegeven, verjaagd, geheime bergplaatsen op te spo- Weldra werd ook buiten Am- ren. Wee den Arnhemschen hem bekend, dat de Geitenkamp burger, die nog eens wilde pro- weer bewoond mocht worden en beeren wat levensmiddelen, die zijn er meerdere geëvacueerde hij achter had moeten laten, of Arnhemmers, die vaak in' de el- enkele andere dingen uit zijn iendigste omstandigheden ver huis te halen, want werd hij ont- keerden, teruggekeerd. Hierdoor dekt door de moffen, dan werd is het aantal inwoners gestegen hij onmiddellijk gearresteerd tot het reeds genoemde getal „wegens diefstal ten nadeele van ongeveer 3500. van het Duitsche Rijk". Immers De perste stappen voor tus- schenkomst in het Levantge- schil zijn ge,daan door Asam Bey, secretaris-generaal van de Arabische Liga. In een verkla ring, waarin de houding van Sy rië en den Libanon wordt onder steund zei hij dat de raad van de Arabische Liga zou bijeenko men, indien het noodig was maatregelen te nemen. Oor spronkelijk lag het niet in de bedoeling de raad bijeen te roe pen voor het beëindigen van de conferentie te San Francisco. De Arabische staten gesteund door de publieke meening van de heele Mohamedaansche we reld zal opkomen voor de vrij heid van het zelfbeschikkings recht. Een officieele, in Parijs uitge geven verklaring, zegt, dat het contingent Fransche troepen dat thans in Syrië en den Libanon eenigermate versterkt is. De Syrische minister-president Jamil Mordam zal naar verwacht werd een volledig verslag uit brengen in de Syrische Kamer over den toestand. De Kamer van den Libanon zou de kwestie vandaag bespreken. (A.A.) Naar verluidt zal de conferen tie te San Francisco op 2 Juni e.k. eindigen. (H.N.) Ongeveer 95000 Britsche troe pen uit Duitsche krijgsgevan genkampen, zijn, door de R.A.F., teruggebracht naar het Ver. Ko ninkrijk. Aldus het luchtvaartmi nisterie. (The People.) V Goering was in 1942.een van de rijkste menschen ter wereld met een fortuin van 50 millioen pond sterling, in effecten, fabrie ken etc., plus 10 millioen pond in goud, juweelen en kunstschatten. (The People.), Wat ook hun andere geschil len zijn, de diplomaten van de Ver. naties werken hard aan de stichting van een volledig func- tioneerend Hof van Intern. Justitie voor de Vredesconfe rentie begint. V Een Noorsch zeekapitein die te Napels arriveerde na zijn be vrijding door het 7e Am. leger, vertelde dat hij in Duitsche krijgsgevangenschap aan den vloer van zijn cel was geketend. Tijdens zijn krijgsgevangen schap kreeg hij, 2 maal per week aanzegging dat hij doodgescho ten zou worden. V Dr Stephan Tiso, de Quisling 'premier van Slowakije sedert Augustus van het vorig jaar, is in Oostenrijk gearresteerd met 3 leden van zijn kabinet. Bij hen bevond zich Hans Ludin, de Duitsche gezant 'in Slowakije, die eveneens gearresteerd werd. (A.A.) V Radio Brussel deelt mede, dat veldmaarschalk T. Schörner, commandant van het „centrale front" met inbegrip van Berlijn, in de laatste phase van den sov jet opmarsch, een der voornaam ste personen op de lijst van oor logsmisdadigers, aan de Ameri kanen is uitgeleverd. (A.A.) V T o k i o, de Japansche hoofd stad, is uitgebrand door de bom menwerpers van de R.A.F. Zoo- is het ook in N-a g o y a, de groote industriestad en centrum van de Nippon luchtvaartin dustrie. V In welingelichte militaire krin gen in de Ver. Staten wordt ver wacht, dat de oorlog met Japan spoediger klaar eal zijn, dan. men in 't-algemeen denkt, V Edouard Herriot, de vroegere Fransche premier, arriveerde Za terdag per vliegtuig uit Tunis in Marignane, nabij Marseille. Her riot werd uit het kamp Oranien- baum bij Berlijn door de Russen bevrijd, die hem medenamen naar Moskou. V In het Oosten van ons land zouden olieboringen resultaten opgeleverd hebben. V Mackenzie King, de 71 jaar oude premier va» Canada, heelt bekend gemaakt, dat hij hij de volgende verkiezingen, in dit jaar, niet meer in aanmerking wenscht te komen. (D.E.) V De laatste maand zijn er in het Noord-Westen van Amerika lange afstandballons, geladen met springstoffen, uit Japan af komstig neergekomen zonder schade aan te richten. (B.B.C.) Reeds zijn 84000 Amerikaan- sche soldatén uit Europa ver trokken om deel te nemen aan den oorlog tegen Japan. In de maand Juni volgen nog 250.000 man. (B.B.C.) V Britsche en Amerikaansche soldaten hebben stellingen inge nomen tusschen Triest en Gori- zia. Mac Clark heeft.besprekin gen met zijn bevelhebbers ge voerd. Correspondenten zien de toestand iets hoopvoller in, (B.B.C.) Onze Voedselvoorziening. Ir Louwes heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat het aantal te verstrekken calorieën per dag niet boven de 2000 zal komen te liggen. Met inspanning •van eigen krachten wil hij trach ten dat getal nog iets op te voe ren. Inundaties en kolennood be lemmeren een betere voorzie ning. Het gemis aan telefonisch contact is oorzaak dat de distri butie niet overal gelijk is. De al- geheele distributie zal nog lang moeten worden toegepast. De meelvoorraad is niet groot, wel de hoeveelheid aardappelen. Wanneer het kolenvraagstuk was opgelost dan zou het er veel beter uitzien, maar door het ge brek aan kolen functionneeren zuivel- en landbouwbedrijven niet zooals het moest. Bespre kingen worden gevoerd om ko len uit het Ruhrgebied te be trekken vooral voor het N.O. van het land opdat de zuivelfa brieken weer kunnen gaan werken. (H.N.) De spoorwegverbindingen tusscheri Noord en Zuid. De eerste spoorwegverbinding Noord-Ztiid, welke men hoopt te herstellen, is die over N ij - m e g e n en Arnhem, De 2je legergroep helpt daaraan mee en dat zal een maand of drie, vier duren. Daarna wil men de brug bij Zwolle zoo spoedig mogelijk gereed hebben. Vervolgens komt de verbinding Moerdijk- Dordrecht aan de orde. Er zijn vijf overspanningen van de spoorbrug kapot. Men wil nu vier spanningen „uitspa ren" door bij den oprit een soort dijk als bruggehoofd te bouwen. De vijfde overspanning kan men vervaardigen van twee aan wezige hulpbruggen met tus- schenpeiler. Nog later komt aan de orde de verbinding over H e - del-Zaltbommel.. Daarin is alleen de brug bij Culemborg intact en deze wordt ook voor wegverkeer gereed gemaakt. De rest der reparatie zal wel gerui- men tijd vorderen. Voor het wegverkeer heeft men bij Hedel al een pont ingelegd, terwijl de brug bij Zaltbommel weer spoe dig gereed kan komen voor mid delzwaar verkeer. Voor het herstellen van spoor bruggen heeft men in Engeland o.a. aangekocht de geheele Wa tcrloo-hulpspoorbrug, bestaande uit 11 overspanningen. kinderen nu in deze wereld moet worden aangenomen. Hij wees hun op de opdracht des Heeren en wekte de jongeren op tot ge trouwen dienst in het leger van Jezus Christus. Als tweede spreker trad op de heer H. S i n n e m a van Middelburg met het onderwerp „Conservatisme of vernieu wing". In deze rede stond spre ker voornamelijk stil bij de vraag :Is fusie tusschen A.-R. en C.-H. mogelijk? en wees daarbij op de taak der jongeren. Zij mo gen niet langer lijdelijk afwach ten wat hun zal worden thuis bezorgd, doch zullen ook bij het politieke leven van heden en morgen actief betrokken moeten worden. Na samenzang en slotwoord werd deze samenkomst beëin digd. Dr K. Huizenga sloot met dankzegging. KAPELLE. In het afgeloopen vereenigingsjaar van de veiling Kapelle-Biezelinge en Omgeving werden geveild aan aardbeien 317.021 kg., roode bessen 420.470 kg., zwarte bessen 141.362 kg., witte bessen 7049 kg., kruisbes sen 687.958 kg., kersen 60.749 kg., benevens verschillende artikelen als appels, peren, pruimen enz. voor een totaal bedrag van f2.353.705, Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag 24 Mei: Zon op 5.43 u., onder 21.44 u. Maan op 17.49 u., onder 4.53 u. Hoog water te Vlissingen. Donderdag 24 Mei: 01.26 en 13.55 u„ resp. 1.52 en 1.80 M. N.A.P. Burgemeesters. De burgemeesters van K r a b- bendijke en 's Heeren hoe k de heeren Jhr Sandberg en v. Horsingh zijn in hun ge meenten teruggekeerd. Laatst genoemde, die indertijd werd ge arresteerd, omdat hij weigerde burgers te dwingen voor de Duitschers te werken, werd op 6 Mei j.l.. uit de Haagsche ge vangenis bevrijd. MIDDELBURG. Getef. J eugd-meeting. Maan dagmiddag hield de Zeeuwsche Geref. jeugd een meeting in de Hofpleinkerk. Te 2 uur werd deze samenkomst geopend door den voorzitter der afd. Zeeland van Jongelingsvereenigingen op G. G. de heer Jacq. deSmit. In zijn openingswoord deelde hij een en ander mede van zijn bezoek aan den Bondsvoorzitter prof. dr K. Dijk. Van prof. Dijk en dhr Ad. Kuiper van Utrecht waren schriftelijke groeten ter tafel, die door den voorzitter werden voorgelezen. De heer H. C. ran Donk te Goes sprak hierna tot de jonge ren en wees in zijn rede op de houding, die door de gedoopte Verbod afleveren tabak. Daar er tot nu toe officieel nog geen nadere bon in aangewèsen van de tnbakskfiart, is het verboden nog tabak of tabaksproducten af te leve ren. Diegenen die toch tabak hebben afgeleverd, dienen zich op Donderdag 24 Mei a.s. bij den distributiedienst te vervoegen teneinde alle bonnen S en 6 waarop werd afgeleverd in te leveren. De bonnen S en 6 moeten afzonderlijk opgeplakt worden inge leverd. Strand. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; gelef op de desbetreffende mededee- ling vanden Commandant der Ko ninklijke Marine te Vlissingen brengen ter kennis, dat, hoewel het I strand gelegen vóór den Boulevard Evertsen, hetwelk is vrijgegeven voor het publiek, door de Koninklijke Ma rine van mijnen e.d. is gezuiverd, daarom toch nog niet onvoorwaarde lijk als ongevaarlijk moet worden be schouwd dat de mogelijkheid hoewel gering bestaat, dat nog ongelukken met eenig oorlogstuig zouden kunnen plaats vinden, en dat daarom het betreden van het strand geheel op eigen verantwoordelijkheid van het publiek geschiedt. Amerikaansche schoenen. De Distributiedienst Kring Vlis singen maakt bekend, dat de cen trale verkoop van Amerikaansche schoenen zal plaats' vinden op Don derdag 24 Mei a.s. in het C.J.M.V.- gebouw Noordstraat 34, volgens on derstaande regeling: bonnummers 1—80 van 9—10 uur; bonnumrfiers 81160 van 10—11 uur; bonnummers 161---24Q van 1112 uur; bonnummers 241—320 van 1—2 uur; bonnummers 321400 van 2—3 uur bonnummer e 401480 van 3—4 uur; bonnummers 481 en hooger van 45 u. Stamkaarten medebrengen. Bovenstaande regeling geldt uitslui tend voor de inwoners der gemeente Vlissingen cn Vüssingsche geëvacu- eerden te Middelburg. Distributie-dienst TLolen. Geldige bonnen 6e periode (2e week). Geldig 18—26 Mei 1945. BROOD: A 22 A t/m E22A, M 22 A, „Brood 400 gr. per bon. A 22 B t /m E 22 B, „Brood" 400 gr. per bon. D 22, E 22, „Beschuit", 100 gr. per bon. MELK: C 22, D 22, E22, „Melk 227", l$4 liter of 1 busje gecondenseerde melk. TAPTEMELK: A 22, B 22, „Tapte melk", 0.2 kg. taptemelkpoeder. Geldig van 2226 Mei 1945. AARDAPPELEN: A 22 t/m E 22, „Aardappelen", V/3 kg. per bon. VLEESCH: A 22 A t/m E 22 A, M 22 A, „Vleesch", 100 gr. per bon. VRTNE: A 22 A, B22A, „Bo ter", 250 gr. of 200 gr. vet per bon. M 22 A, „Boter", 125 gr. of 100 gr. vet per bon. BOTER: C22A, D 22 A, E22A, „Bo- ter". 250 gr. natuurboter per bon. De bonnen gemerkt „Beschuit" D 22 en E 22 zijn uitsluitend aangewezen voor het artikel brood, zoodat daar op géén aflevering van beschuit mag plants vinden. Aflevering Kindermeel, GortgrJes, Vermicelli en Kinderdrnnk. Op de bonnen D 43, E 43 „Reserve", B 43 en C 43 „Reserve", 135 „Alge meen" en D37 en E37 „Reserve", resp. aangewezen voor 250 gr. kinder meel, 250 gram gortgries, 50 gr. ver micelli of puddingpoeder en 300 gr. kinderdrank, welke bonnen zijn inge leverd- in het tijdvak van 7—12 Mei jl. kunnen de desbetreffende artikelen worden afgeleverd. Geen bruto voor netto. (No. 58.) Vele winkeliers blijken on wetend onderwicht te geven bij ver schillende artikelen. Bij controles is ambtenaren van de Prijzencontrole nl. gebleken, dat bij verkoop van artike len, die in papieren zakken worden 'afgewogen, het gewicht wordt gege ven inclusief de verpakking. Dat is onjuist. De - consument heeft recht op het netto-gewicht van een bepaald artikel. Daarin mag dus het gewicht van de verpakking niet inbegrepen zijn. Geen bruto voor netto dus, maar het zuivere gewicht, yaarop de con sument volgens zijn bonnen recht heeft. In de geconstateerde gevallen is de Prijzencontrole nu nog waarschuwend opgetreden. In het vervolg zal ech ter proces-verbaal ■worden opgemaakt. Grossiers-toewijzingen. (No. 135.) Het Centraal Aan- en Verkoopbureau voor de Voedselvoor ziening deelt mede, dat met ingang van 18 Mei a.s. alle bij de Regee- ringsdepots aangeboden grossiers-toe wijzingen, bestemd voor de distribu tieperiode van 27 Mei t/m 9 Juni 1945

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1