DE SPORTVEREENIGING „0. K. K." voor Gymnastiek Voor de afdeeling Voetbal en Korfbal richting of partij in gebed roor dea Almachtigen Koning der Eere om Hem te danken voor Zijn onuitsprekelijke genade, Bid den wij, dat Hij one trouw maakt by elke taak, waartoe Hy leder onzer roept Hy, Die ene roept, ie getrouw, Die het ook doen zal. Wij ontvingen enkele num mers van het „Friesch Dagblad", een van de weinige bladen die in 1940 alle medewerking aan de bezetters en hun handlangers weigerden en er de voonkeur aan gaven te verdwijnen. Na de bevrijding is dit blad onmiddellijk weer verschenen en bet gelukte ons enkele nummers in handen te krijgen. In één daarvan wordt in een artikel over de positie van de landarbeiders o.m. het volgende gezegd De leidende figuren onder de boeren zijn van oordeel.dat als de toestanden weer meer nor maal worden, de landarbeider weer wordt neergedrukt op de onderste sport van de ladder. „Zij gaan zelfs veel verder. Zij willen niet alleen de loonen op een behoorlijk peil brengen, maar ook de geheele sociale po sitie van den arbeider herzien. In den bezettingstijd hebben vertegenwoordigers van alle richtingen en organisaties onder de boeren een program opge steld, dat zeer de aandacht ver dient. Daarin zeggen zij van de po sitie van de arbeiders het vol gende Het is noodzakelijk het beroep van landarbeider tot grooter aanzien te brengen door: 1. De erkenning van het zeer waardevolle werk verricht door den landarbeider ten bate van de volksgemeenschap, hetgeen o.a. tot uiting kan worden gebracht door zijn vertegenwoordiging in de corporatieve organen werk zaam op het gebied van de land bouw. 2. De seizoenwerkloosheid te doen verdwijnen, zoo noodig (doch pas in de laatste plaats) door tewerkstelling buiten het bedrijf, onder behoorlijke ar beidsomstandigheden. 3. Beter vakonderwijs, tot het volgen waarvan de werkgever hem in de gelegenheid moet stellen. 4. Verbetering yan de woon gelegenheid. 5. Een jaarlijksche belooning welke ten minste gelijkwaardig is aan die van den geschoolden industriearbeider en een pen sioenregeling, zoodanig, dat hij op 65-jarigen leeftijd niet meer door geregelden arbeid in zijn ge- zinsonderhoud behoeft te voor zien. 6. Den zeer bekwamen land arbeider met ondernemerscapa citeiten de mogelijkheid te ge ven een zelfstandig beroep in den landbouw uit te oefenen. 7. De huishoudelijke voorlich ting nog aanzienlijk uit te brei den. Dit program is een gezonde basis voor een regeling van de positie van den landarbeider, die in het bevrijde Nederland past." Provincienieuws. BRAVO GOESSENAARS! Een onzer lezers schrijft ons Wat was daor voor bijzonders aan de vijf vrachtwagens die Zondagmorgen om half zeven vertrokken van de Wilhelmina- straat? Tenslotte rijden er dage lijks tallooze vrachtwagens van daar af en aan. En toch was dit een heel bijzonder transport. Vijf auto's, stampvol geladen met brood voor het hongerende Westen. Zeker, het idee is niet nieuw. Van meerdere plaatsen gingen reeds soortgelijke colon- ne's op stap. Maar toch ben ik zeker dat nergens in zoo'n re cordtijd een plan tot uitvoering is gebracht zooals dat ditmaal door Goes is gepresteerd. Donderdagavond staken enkele menschen de hoofden bij elkaar, hiertoe gebracht door de nog steeds ontstellende berichten uit Westelijk Nederland. Was het nuttig op deze wijze hulp te ver- leenen? Vrijdag ging een der heeren op onderzoek uit naar Den Bosch. En om acht uur Vrijdagsavonds stond duidelijk vast dat hulp in dezen vorm dringend noodig was. En toen begon het I De inzameling van bonnen werd georganiseerd. Binnen een paar uur was een heel legertje van collectanten voorzien van wijk- en straatindeelingde drukkers kwamen in actie voor de raambiljetten, kortom in min der dan geen tijd waren de maatregelen van voorbereiding klaar. Maar kon men wachten tot alle bonnen zouden zijn op gehaald, terwijl nu hét Zeeuw- sche brood ginds zoo dringend noodig was? Natuurlijk niet. Daarom wer den tegelijkertijd ook een paar bakkerijen gemobiliseerd en zoo geschiedde het dat diezelfde Vrijdagavond expediteurs zorg den voor de noodige bloem, an deren voor gist en reeds Vrij dagnacht om half twee kwam het eerste brood dampend uit de ovens. Onafgebroken draaiden de bakkers door. Zonder rust, zonder eten, zonder slaap, want er moest immers brood zijn voor Westelijk Nederland? Precies om 12 uur Zondag nacht wai het laatste brood ge bakken en zes uur later waren bijna 15000 brooden op vracht auto's geladen, klaar voor het transport, klaar om onze Hol- landsche menschen te zeggen dat er hier in Goes een bevol king woont die niet wil praten maar metterdaad bereid is om mee te werken. En daarom Bravo Goessenaars, bravo bakkersgezellen. Gij hebt U eervol onderscheiden I Polder Walcheren. De Algemeene Vergadering van den Polder Walcheren werd door den voorzitter, Mr H. F. Lants- heer, geopend met een rede, waarin hij allereerst deh nieuw benoemden Commissaris, Mr J. H. C. Heijse, welkom heette, dan de overleden Commissarissen, de heeren A. L. J. Goethals en C. Wisse en den door oorlogsge weld om het leven gekomen kan tonnier P. Francke te Domburg herdacht, om vervolgens de ver gadering, voor zoover dit niet reeds eerder schriftelijk was ge schied, op de hoogte te stellen van de voornaamste gebeurtenis sen, welke na de zitting van 30 September 1944 hadden plaats gegrepen. Daarbij werd hulde gebracht aan den wnd. ingenieur, Ir J. F. Springer, die zich met groofe werklust, standvastigheid en vertrouwen heeft gewijd aan het moeilijke herstelwerk en werd dank gebracht aan het Be stuur, den directeur en het ge heele personeel van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. vöor de gedurende vier jaren in het gastvrije kantoorgebouw dier Mij. verleende vrijheid van handelen. Voorts behandelde de voorzitter uitvoerig de financiën van den polder, waarover reeds eenigen tijd geleden een exposé aan de betrokken autoriteiten is j gezonden, terwijl dank zij een garantie van de Provincie kas geldmoeilijkheden voorloopig niet gevreesd behoeven te wor den. Na een overzicht te hebben ge geven van den stand der werk zaamheden ter voorkoming van uitbreiding van de overstroo ming en van de plannen tot her stel van de dijken en de uit voering daarvan, deed de voor zitter nog enkele mededeelingen over de herstelplannen van Wal cheren om te eindigen met den wensch, dat eenmaal het nage slacht weder in vrede zal kunnen arbeiden en leven in een schoone omgeving, waarvan in Gods wij zen raad en zeker te onzen beste op heden afstand moest worden gedaan. Bij de behandeling van het jaarverslag over 1944, dat in de inleiding een overzicht geeft van de ramp, welke den polder in 1944 trof en dat overigens aan merkelijk beknopter is dan dat van vorige jaren, interpelleerde de Commissa.is Mr P. Loeff het Dag. Bestuur over het inloopen van den Oude-Havenpolder en den Grenadier, waarbij hij af gaande op hém door omwonen den verstrekte inlichtingen, ver zuim van den technischen dienst als oorzaak veronderstelde. Aan de hand van een uitvoerig rap port wees de voorzitter deze on derstelling van de hand. Een voorstel van den heer Loeff om een commissie uit Commissaris sen te belasten met een onder zoek naar deze kwestie werd niet ondersteund en derhalve niet in behandeling genomen. Vervolgens werd de begrooting voor het dienstjaar 1945, sluiten de voor wat den gewonen dienst betreft met een bedrag van f605.623,58 en voor den buiten gewonen dienst met f235.405,83 behandeld. Daarbij gingen stem men op om het dijkgeschot met het oog op de moeilijkheden, waarin verre de meeste eigena ren van gronden en gebouwen zich bevinden, iager te ramen dan in September 1944 besloten was. Nadat dit van de zijde van het Dag. Bestuur was ontraden, werd de begrooting ongewijzigd aangenomen. MIDDELBURG. In den vroe gen morgen van den tweeden Pinksterdag verzamelden zich de Middelburgsche jeugdorganisa ties van onderscheiden gods dienstige richting om gemeen schappelijk te getuigen van de leuze, welke hen samenbindt „De jeugd voor Christus". Onder pittige muziek van de Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na den arbeid" werd naar de Markt gemarcheerd, waar een korte dienst werd gehouden, waarin achtereenvolgens het woord werd gevoerd door Ds Simons, Adjudant Kooistra, Dr Hommes en Ds Nolte. De toe spraken werden afgewisseld met het gemeenschappelijk zingen van verschillende christelijke lie deren, waarbij, naast de oudere aanwezigen, de talrijk opgeko men jeugd niet onbetuigd liet. Het gezamenlijk getuigenis van de doorwerking van den Pinkstergeest ook in de jeugd van het heden heeft niet nage laten een diepen indruk te maken. VLISSINGEN. Gouden dienstjubileum. Dezer dagen herdacht de heer A. Ma- belus, werkzaam in de afdeeling Scheepsbouw van de Kon. Mij. „De Schelde", zijn 50-jarig dienstjubileum aan deze Maat schappij. Hij werd 's morgens op het Hoofdkantoor door de Di rectie gelukgewenscht, waarbij hij een geschenk in enveloppe ontving. Voor de rest vat» den dag werd hem vrijaf gegeven, Voor gerepatrieer. den. In verband met een van het Militair Gezag ontvangen circulaire worden de personen, die uit Duitschland zijn gerepa trieerd, verzocht ter gemeente secretarie, 3e afdeeling, alhier, mededeeling te doen van het overlijden in Duitschland van vrienden of kennissen. Indien zij hie. omtrent betrouwbare gege vens kunnen verstrekken is dit van zeer groot belang voor de familieleden. Tevens kunnen schriftelijk in lichtingen worden gevraagd over hen, die nog niet zijn terugge keerd. Formulieren hiervoor kunnen eveneens ter gemeente secretarie, 3e afdeeling, worden aangevraagd. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kapelle, G. C. van Voorthuysen te Kattendijke. Hoog water te Vlissingen. Woensdag 23 Mei: 00.44 en 13.18 uur, resp. 1.37 en 1.61 M. N.A.P. Land' en Tuinbouw. De suikercampagne in West-Brabant. Aan de coöperatieve beetwor telsuikerfabriek „Roosendaal" te Roosendaal, is de campagne nu ten einde, die om zijn zonder linge geschiedenis een unicum in de beetwortelsuikerfabriek kan worden genoemd. Bij de bevrijding van West- Brabant, zag het er met de sui- kerfabricage heelemaal niet roos kleurig uit; een groot deel der suikerbieten zat nog in den grond, een ander deel was inge kuild, de velden lagen vol .mij nen, er was geen brandstof en geen vervoersmogelijkheid, kort om het leek een hopelooze zaak. Maar Burgemeester Prinsen spaarde geen moeite de suikerfa briek, de eenige in WestBrabant, die er vrijwel zonder ernstige schade is afgekomen, zoo spoe dig mogelijk op gang te brengen. Zoo kon op 3 Januari de cam pagne onder leiding van den heer L. van Malland beginnen, nadat de geallieerden vöor het aanvoe ren van kolen hadden gezorgd. Ook het bietentransport werd door Engelsche legerwagens ver richt. In totaal voerden de militairen 63 millioen kilo of te wel 10.000 vrachten aan. Zonder deze hulp zou, aldus de directeur, het niet mogelijk zijn geweest de bieten te verwerken. In totaal zijn 145 millioen kg. bieten versneden, met een sui keropbrengst van 17 a 18 mil lioen kg. (2 kg.» per hoofd voor de geheele Nederlandsche bevol king). In Roosendaal alleen is evenveel suiker gefabriceerd als in de twee fabrieken te Sas van Gent en te Breda samen. (AA.) Rechtszaken. Diefstallen berecht. M. B., 25 jaar, tuinder teHoe- dekenskerke, was ten laste gelegd het wegnemen aldaar op 5 Nov. 1944 van circa f 850, welk geld toebehoorde aan zijn broer B, B. Tezamen met D. v. S., thans voortvluchtig en C. L. v. H., een 19-j. los-werkman uit Goes, had hij voorts een inbraak bij J. Duvekot te Goes gepleegd. De buit bestond uit ettelijke ba len suiker, flesschen raapolie, flesschen vermouth en versnape ringen. Dit gebeurde in den nacht van 30 Sept. op 1 October 1944. In den nacht van 13 op 14 Octo ber 1944 had hij tezamen met D. van S. uit een perceel aan de Korté Vorststraat een hoeveel heid tabaksartikelen en textiel producten, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, weg genomen en in den nacht van 4 op. 5 November 1944 in Hoede- kenskerke een rijwiel, eenige ko nijnen, rubberlaarzen, een paar schoenen, een hoeveelheid zilver geld, alles toebehoorende aan B, B. Eisch tegen B, 5 jaar gev.-' straf met aftrek voorarrest en tegen C. L. van H. 3 j. met af trek. Briefwisseling. M. te Nieuwdorp. De kwestie waarover u schrijft wordt onderzocht. Hier schijnt ons ingrijpen inderdaad noodig. J. M. te Wolfaartsdijk, We zijn het met u eens, dat niet de haatgevoelens moeten worden geprikkeld. Maar u zult het met ons eens zijn, dat het noodig is de dingen bij den naam te noemen. U gevoelt medelijden met het bloedende Duitsche volk en u wilt een edelmoedig optre den tegen de overwonnenen. Maar het is u bekend welke ontzettende gruwelen door en namens dat volk zijn bedreven. Tegenover hen en hun aanhan gers past maar één houding: een rechtvaardig -maar streng oor deel. Een lezer te Rilland. Van ongeteekende brieven kan geen nota worden genomen. Offic. Mededeelingen. Mlddclburgsch Hulpcomité. A.8. Donderdag 24 Mei ral een be gin gemaakt worden met de uitgifte van de goederen die zijn aangevraagd. Aan de beurt zijn op; Donderdag g4 Mei v.ra. de letten Z, Y, X; Donder dag 24 Mei a.m. de letter Wj Vrijdag 25 Mei v,m, da letter V| Vrijdag 25 Mei n.m. T en U; Zaterdag 26 Mei v,m. 3; Maandag 28 Mei v.m, R| Maandag 28 Mei n.m. F en Q» Dinn» dag 22 Mel v.m. .V cn Dinidag 29 Mel n m. M: Woensdag 30 Mei v.m, L; Woensdag 30 Mei n.m. K; Donderdag 31 Mei v.m. J en I; Don derdag 31 Mei n.m. H; Vrijdag 1 Juni v.ra. G; Vrijdag 1 Juni n.m. E en F; Zaterdag 2 Juni v.m. D; Maandag 4 Juni v.m, C; Maandag 4 Juni n.m. BDinsdag 5 Juni v.m. A. Repatrieerlng. De Burgemeester van Middel burg brengt ter algemeene kennis: le. dat door het Bureau voor Eva- cueeringa-, Repatrieerings- en V.O.- zaken van het Militair Gezag is in gericht een Informatiebureau, bij welk bureau door een ieder schriftelijk in lichtingen kunnen worden gevraagd over hen, die wel in ons land zijn teruggekeerd, maar om eenigerlei re den nog niet naar huis konden; over hen, die nog in Duitsche kampen verblijven; over hen, die via België of Frankrijk repatrieeren zullen en aldaar tijdelijk in centra de repatrig- ment zijn bijeengebracht en tenslotte ook over hen, die in het buitenland zijn omgekomen, tot welk laatste doel eveneens gegevens worden bijeenge bracht 2e. dat bovenbedoelde informaties uitsluitend kunnen worden ingewon nen op formulieren, die ter gemeente- secretarie bodenkamer verkrijg baar zijn» en verzoekt aan reeds gerepatrieer- den, die betrouwbare inlichtingen kunnen verstrekken over in Duitsch land omgekomen Nederlanders, deze gegevens zoo spoedig mogelijk te wil len verstrekken ter secretarie (ka mer 7). Overgordijnstof. De Distributiekring M iddelburg maakt bekend, dat beschikbaar is een kleine hoeveelheid overgordijnstof. Zij welke oorlogsgetroffenen zijn, weder geheel zelfstandig over een eigen wo ning beschikken en geen overgordij nen hebben, kunnen zich wenden tot het Distributiekantoor afdeeling Tex tiel op Vrijdag 25 Mei. Katoen voor Damesjaponnen. De Distributiekring Middelburg maakt het navolgende bekend: Er is katoen beschikbaar voor een aantal Damesjaponnen. Voor deze japonnen komen in aanmerking dames boven 18 jaar, welke in 1944 of 1945 geen vergunning voor een japon hebben ontvangen. Aanvraagformulier hier voor kan één per gezin worden afge haald op het Distributiekantoor, Af deeling Textiel op Donderdag 24 Mei tusschen 8.30 en 12 uur, en tusschen 2.15 en 4 uur, en moet worden inge leverd op Vrijdag 25 Mei op dezelfde uren. Opgemerkt wordt dat dit katoen zwarte ondergrond heeft met klein bloempje, en de prijs per meter is f2.75 en hooger. Per japon wordt verstrekt 4.50 meter. Het katoen is 80 cm. breed. Uitreiking nieuwe bonkaarten 7e periode 1945 te Vlissingen. De Distributiedienst Kring Vlis singen maakt bekend, dat in het tijdvak van Woensdag 23 Mei tot en met Zaterdag 2 Juni 1945 de uitrei king zal plaats hebben van nieuwe bonkaarten 7e periode 1945. Medegebracht moeten wordenDe nieuwe stamkaarten zonder inlegvel len met de afgeknipte bon A t/m E45 reserve r$tx de bonkaart 6c periode. Uitgereikt wordt volgens ondflr- staand schema; VÜBiingenj Woensdag 23 Mei 1— 2000 j Donderdag 24 Mc! 2001-4000; Vrijdag 35 Mei 4001-6000; Zaterdag 2'6 Mei 6001-7000} Maandag 28 Mei 70019000Dinsdag 29 Mei 9001-11000} Woensdag 30 Mei 11001—13000} Donder dag 31 Mei 13001—15000» Vrijdag 1 Juni 15001—17000; Zateraag 2 Juni 17001 cn boogere nummers. Oost- en West-Souburg: Niet-zelf- verzorgers op Dinsdag 22, Woensdag 23 en Donderdag 24 Mei. Zelfverzor- gers op Vrijdag 25 Mei. Een ieder dient op den dag, die voor zijn nummer aangewezen is, zijn bonkaarten af te halen. Het publiek wordt er op gewezen, de bonnen A t/m E45 zorgvuldig te bewaren, daar bij verlies geen bonkaart wordt ver strekt. Tegelijk moet worden ingeleverd x et ingevulde formulier MD 323-Pp »an- vraag voor brandstoffenkaar f 505". De uitreiking te Vlissing n heeft plaats in het Kantoor van den Dis tributiedienst (achterzaal) aan de lo ketten 14 en 16, iederen werkdag van 9—12 uur en van 24 uur; des Za terdags van 912 uur. Te Souburg geschiedt zij in het Gemeentehuis. Distributie van klompen. De Burgemeester van Vlissin gen maakt bekend, dat aan alle personen die vóór 1 Januari 1930 zijn geboren, en altijd klompen droegen een aanvraagformulier zal worden uitgereikt. Op Donderdag 24 Mei zij wier ach teraaam begint met een der letters A, B, C en D van 9—12 uur en zij wier achternaam begint met een der letters E, F, G, H en I van 24 uur. Op Vrijdag 25 Mei zij wier achter naam begint met een der lettert J, K, L en M van 9—12 uur en zij wier achternaam begint met een der let ters N, O, P, Q en R van 2r-A uur. Op Zaterdag 26 Mei zij wier ach teraaam begint met een der letters S, T, U, V, W, X, Y en Z van 9- 12.30 uur. Hierbij moeten de oude stamkaarten van alle gezinsleden met vestigings*- vergunning worden overgelegd. Op Maandag moeten deze aanvraag formulieren teruggebracht worden. Formulieren die later worden inge leverd kunnen niet in behandeling worden genomen. Opgave achtergelaten materialen Duitsche Weermacht. De houders van materialen, als wa gens, karren, tuigen en onderdeden daarvan of andere soortgelijke mate rialen, achtergelaten door de Duit sche Weermacht op him bedrijven of door officieele of semi-officieele in stanties in gebruik gegeven worden, hiermede verplicht van deze materia len opgave te verstrekken aan de Plaatselijke Bureauhouders van den P. V. C., in het rayon waar deze materialen worden gebruikt of. zich bevinden. Opgave dient te geschieden voor 8 Juni a.s. Bewijzen van verstrekte opgave dienen door de houders te worden bewaard. Werkschoenen voor mannen en jongens. De Directeur van den Distributie- dienst te Goes maakt bekend, dat nog een aantal bonnen voor gebruik te werkschoenen voor mannen en jon gens kunnen worden verstrekt, ech ter alléén in de maten 36 t/m 41. Inlichtingen omtrent pereonen Hle aner Duitschland g|jn gedeporteerd. D« Burgemeester der gemeente G o e brengt ter kennii oat door iedor echrlftelijk inlichtingen kunnen worden gemagd over hen, die uit Duitschland wel in ons land zijn te- rufgekeerd, maar om eenigerlei rede* nen nog niet naar Huis konden, over hen, die nog la Duitschland in kam- pen verblijven, over hen. die via België of Frankrijk repatrieeren zul len en aldaar tijdelijk in centra de repatriment zijn bijeengebracht er. tenslotte ook over hen, die in het buitenland zijn omgekomen. De informaties moeten geschieden uitsluitend op formulieren die ter se cretarie dezer gemeente worden be schikbaar gesteld en kunnen worilen aangevraagd tusschen 9 en 12 uur. Onderzoek naar omgekomenen In Duitschland. Dc Burgemeester der Gemeente Goes verzoekt alle repatrieerenden, die gevallen bekend zijn van vrienden of kennissen, die in Duitschland zijn omgekomen, dit te zijner kennis te brengen, en daartoe zich te willen aanmelden op de gemeente-secretarie tusschen 9 en 12 uur, alwaar dan alle bijzonderheden zullen worden geno teerd. Zout en gist. Tegelijk met de uitreiking van de bonkaarten Alg. voedingsmiddelen voor de 7e periode zullen aan houders van telerspremie per persoon rant soenbonnen voor 1 rantsoen zout en een half rantsoen gist worden uitge reikt. Houders van telerspremie die nen bij de uitreiking de in hun bezit zijnde maalvergunmng(cn) mede te nemen en te toonen. Eierp- "js. Met ingang van 30 April LI. is door het Alg. Commissariaat voor de Voed selvoorziening afd. Pluimvee en Eie ren een nieuwe eierprijs vastgesteld. Aangezien er wellicht nog enkele pluimveehouders zijn welke de afkon- I diging hiervan per radio niet hebben kunnen hooren of nog niet voldoende met deze nieuwe prijs beken<J zijn, wordt medegedeeld, dat de prijs voor eieren te betalen aan den producent van f 1.32 per kg. is verhoogd tot i 2.50 per kg. Deze verhoogde eierprijs is ingegaan op 30 April met dien verstande dat voor de eieren, die door de pluimvee houders zonder voedertoewijzing, in gevolge het inleveringsbesluit 1945 reeds geleverd zijn vóór 30 April '45, een premie betaald zalworden, zoo dat voor deze eieren, met ingang van 15 Februari 1945 de prijs van f 2.50 per kg. betaald wordt. De prijs welke de consument aan de erkende detaillist zal moeten beta len varieert van 13 t/m 20 cent per stuk naar gelang de gewichtsklasse. Aan alle personen die aan de Afd. Pluimvee en Eieren reeds een dok tersattest hebben gezonden in de ver wachting hierom minder eieren te moeten leveren wordt bekend gemaakt dat deze niet in behandeling worden genomen. Met de Distributiediensten is een regeling getroffen zoodat iedere pluim veehouder, welke via de Distributie diensten voor hem of één der gezins leden eierbonnen ontvangt tevens ver mindering en vrijstelling van leve ringsplicht ontvangt. Prijzen kool- en blauwmaanzaad oogst 1945. Aan belanghebbenden wordt hierbij bericht, dat de prijzen van koolzaad en blauwmeanjficd roer de oogst 1945 (inclusief eventueels premie») *iju vastgesteld als volgt kooUaad f45,— en blauwmRanaaad i 85,per 100 kg, Bestraffing overtreding op VokInI» vcofFlentcgtgebJeq. Omitmki Februari 1945 werd door den chef v&u den Staf Militair Gwag een bekendmaking uitgegeven, waar in werd medegedeeld, dat het voor een rechtvaardige verdeeling der aanwe zige voedselvoorraden noodzakelijk was, dat een ieder aan de naleving der voorschriften op het terrein van de voedselvoorziening en de controle daaraan zijn volle medewerking ver leende. Zoo noodig zouden economische ver- grijpen streng worden gestraft. Kort geleden is via de radio be kend gemaak^ydat één der straffen, die toegepast kunnen worden confis catie van het geheele vermogen Is. In verband hiermede doen wij, zulks in hun eigen belang, nogmaals een dringend beroep op alle Zeeuwsche burgers en landbouwers om him volle medewerking te geven aan alle maat regelen op het gebied van de voed selvoorziening, opdat het toepassen van bovengenoemde maatregel niet noodzakelijk zal zijn. DE COLORADOKEVER. Gedurende de laatste dagen worden er op de Zeeuwsche eilanden veel Coloradokevers gevonden. Deze zijn uit Zuidelijke richting aan komen vliegen en gedeeltelijk bij de kust in het zeewater gevallen, waardoor ze by vloed op het 6trand of de glooi ingen der dijken terecht komen. An deren zijn op verschillende perceelen neergekomen, waar zij rij spoedig aardappelplanten opzoeken. De kevers die met het zeewater aanspoelen zijn niet dood, maar komen met dit war me weer spoedig bij en vliegen ver der naar aardappelvelden. Het zorg vuldig verzamelen der aangespoelde kevers is dus absoluut noodzakelijk. Verder is het van bijzonder groot belang, dat een ieder zijn aardappel gewas nauwkeurig op de aanwezig heid van Coloradokevers naziet en dat iedere kevervondst gemeld wordt op het gemeentehuis. Sommige kevers hebben reeds eieren afgezet aan de onderzijde der aard appelbladeren. Binnen eenige dagen kunnen de eerste larven verwacht worden. De vraatzucht dezer larven is bijzonder groot, zoodat zij in kor ten tijd de aardappelplanten volkomen kaal vreten. De larven kunnen niet vliegen en verplaatsen zich dus maar over een zeer kleine afstand. Op aardappelperceelen waar reeds kevers of eieren gevonden zijn dient zoo spoedig mogelijk met 0.4 pet. Calcium- arsenaat gespoten te worden. Later zullen de data voor de verplichte be spuitingen bekend gemaakt worden. Het Calciumarsenaat is evenals vo rige jaren verkrijgbaar ten gemeente huize. Alleen door een gemeenschapelijk optreden tegen deze geweldige aard appelvijand kan deze vernietigd wor- den. en zullen onze export mogelijk heden in de toekomst niet hierdoor nadeelig beïnvloed kunnen worden. Met zeer groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje MARIANNE GERDINE. A. ten Bruggeneate. A. ten Bruggeneate Leeuwenburg. Bart. Middelburg, 18 Mei 1945. Stationstraat 16. Tijd. Gasthuis. Verloofd EMMY HELDER en JO DIEVEN. Middelburg, 20 Mei 1945. Brakstraat 17. St.-Janstraat 3. Door omstandigheden eerst heden geplaatst. Ondertrouwd JOHANNES SLABBER en MARIA VAN ROOIJEN. Westkapelie, 16 Mei 1945. Koestraat D 74. Domburg, L'Europe, Kamer 30. Evac.-adres: Koudorp 48, Westkapelie. Huwelijksvoltrekking 1 Juni a.s. Toekomstig adres: Villa Ewoud, Domburg. Heden bereikte ons hét droevig bericht, dat 28 Octo ber 1944 te Den Haag op 25-jarigen leeftijd door den bezetter is gefusilleerd, onze lieve Zoon, Broer, Zwager, Verloofde, a.s. Schoonzoon en Zwager NICO. O. A. Corstanje. M. 'CorstanjeSinke. Oudelande Oo en Piet. Londen Engel. Goes Sari, Marianne, Maatje, Suus en Mientje. Kapelle: Lien. L. Willehoer. M. WilleboerPolderman. Maatje en Han. Goes, 19 Mei 1945. Heden bereikte my het be richt, dat op 27 Februari 1945 te Loosduinen is overleden myn Vader Rein Bakker, in den ouderdom van 76 jaar. K. T. Bakker. Goos, 18 Mei 1945. Zonnebloemstraat 39. Dezer dagen ontvingen wy bericht, dat medio Februari te Haarlem werd gofusilloord onze lieve Zoon, Broeder, Zwa ger en Oom Bas van Beveren, op den leeftyd van 21 jaar. De Heere heeft gegeven, do Heere heeft genomen do naam des Heeren zij geloofd. Hit aller naam: J. van Beveren. Bath, 20 Mol 1945. Tot onze onuitsprekelijke droefheid moest onze lieve Kleinzoon les Wessel, oud 25 jaar, nog op den mor gen van den 7en Mei 1945 te Utrecht het offer van zijn leven brengen. Hij werd 11 Mei te Hil versum begfaven. Uit aller naam: Goes: J. H. WesselVan Gorsel. Tholen: D. van de Velde. Heden overleed tot onze diepe droefheid, door een nood lottig ongeval, onze innig ge liefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer Pieter Schoe, op den leeftyd van ruim 61 jaar. De Heere doe ons in Zijn wil berusten. Uit aller naam: Wed. L. SchoeJobse. Oostkapelle, 20 Mei 1945. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder Catharina Houterman, Wed. van wplen K. Francke, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Uit .aller naam: Fam. Francke. Arnemuiden, Roelsesweg D 7. De begrafenis heeft plaats op Dinsdag 22 Mei, des n.m. 12 uur. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid te Rpswijk (Z.-H.), onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de heer Willem van Zweeden, Echtgenoot v. G. E. Vroegop, in den ouderdom van 45 jaar. Namens de Familie: M. van Zweeden. Goes, 20 Mei 1945. Met dank aan God en allen, die gedurende zpn verblijf in Duitschland pakketten en brieven hebben toegezonden, tevens aan Vrienden en Bekenden en rela ties, geven wp met groote blpd- schap kennis van de behouden thuiskomst van onzen Zoon, Broe der, Béhuwdbroeder en Oom JAN op 13 Mei 1945. Fam. Lous. Domburg, Schelpweg B 9. Voor de vele blijken van be langstelling, zoo van hier als van elders ontvangen op onze 55-ja rige Echtvereeniging, op 8 Mei 1.1., betuigen wp onzen hartelpken dank. W. Hepligers. D. HeiligersDe Beer. 's-Heer Arendskerko. Voor de vele blijken van deel neming, ons betoond na het over laden van ons innig geliefd Zoon tje en Broertje PIETER LOUEENS MESLE, betuigan wp onzen hartelyken dank. Uit aller naam: P. MesieVan Ship's. Zoutelande, 16 Mei 1945. Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren. KRINGVERGADERING Zuid-Beveland, op Woensdag 30 Mei 1945, des middags 2 uur (W.T.), in de „Prins van Oranje" te Goes. Alle leden van Zuid-Beveland kunnen deze vergadering bij wonen. O.a. zullen behandeld worden: Huidige bedrpfsordening. Maat regelen tot reorganisatie hiervarj. Melkprijzen en toeslagen. MEISJE GEVRAAGD voor dag of dag en nacht of WINKELJUFFROUW OF LEERLING WINKELJUFFROUW. P, MEIJEES, Dijkstraat 33 Souburg. EEN NETTE JONGEN gevraagd. Gelegenheid tot oplei ding in het vak. LEO HELDER, Optiek, Fotohandel,' Langedelft, Middelburg. Een gedupeerde landbouwer uit Walcheren b.z.a. als BEDRIJFSLEIDER bp weduwe of bejaarden land bouwer. Ook bereid het bedrjjf later over te nemen. Brieven onder letters G. J. A, aan het Bureau van dit blad te Middelburg. Ge v r a a g d BOEKHOUDER. FRANKEN VAN WEEL, Goes DIENSTBODE voor dag en nacht, zelfstandig kunnende werken, vraagt Mevrouw VAN 'T VEER, Wilhelminastraat 33, Goes. Met 1 Juli of eerder EEN MEISJE gevraagd voor dag of dag en nacht. Mevr. DONNER, Terwei- straat 12, Goes. Tegen Juni of later wordt ge vraagd in een Gerefgezin te Goes een Hulp in de huishouding voor dag of dag en nacht. Br. onder No. 140, Bur. v. d. blad te Goes. Hebt U stof of materiaal? Wp maken voor UBagage- dragerstassehen, Stuurt asschon, Klompsokken, Actetasschen, Jas- beschermers, Boodsehappemtas- schen, Rugzakken, Riemen, enz., enz. Fa G. TH. ROOVERS Zn, Lederwarenfabriek en Lederhandel „De Karbouw", Lange Delft Middelburg. brengt leden, oud-leden en zij, die lid wenschen te worden, het volgende onder de aandacht: Aanmelding moet geschieden: op Maandag 28 Mei, des avonds. Voor jongens van 816 jaar, om 7 uur. Voor heeren van 16 jaar en ouder om 8.30 uur. Op Woensdag 23 Mei, des avonds: Voor meisjes van 816 jaar om 7 uur. Voor dames van 16 jaar en ouder om 8.30 uur. op Zaterdag 26 Mei, des namiddags om 3 uur. Alles in net Gemeentelijk Gymnastieklokaal aan de Boudewijn de Wittestraat; daar .worden alle verdere in lichtingen verstrekt. Gevraagd EEN SMIDSKNECHT, bekend met hoefbeslag en land bouwmachines. Adres: J. A. LEENHOUTS, Electr. Smederp, Lewedorp. WXE RUILT Amerikaansche lage Schoenen, maat 38, tegen maat 377 A. BRAAMSE, G 12, Nieuw dorp. Wp repareeren alle merken NAAIMACHINES ondor 1 jaar garantie. Ook machines, die door oorlogsschade zpn getroffen. Fa Wed. A. v. d, KREEKE Zn, L. Vorststraat 80, Goes. TE KOOP: Mooi Foxhondje, goede rattenvanger, 2 jaar oud. J. VAN DEN BOSSB, Stops, B 110, Voero. WERKSCHOENEN te koop ge vraagd, m. 43 of 44. Scherminkol- straat 3 boven, Vlissingen. Abonnementen en Adver- tentiën worden aangenomen door onze plaatselijke agen ten en vertegenwoordigers. Druk Oostorbaan Le Oototre N.V., Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 2