P ROT ESTANTSCH-CH RISTE LIJK BLAD VOOR ZEELAND De bevrijding van de Residentie. f De uitzending van onze kinderen naar het buitenland. Wij lezen in het Utrechtsche „Trouw": Met onbegrensde hartelijkheid worden onze kinderen door ge allieerde en door Zwitsersche vrienden uitgenoodigd en ont vangen. Als de plannen door gaan zullen tienduizenden kin deren naar Engeland en naar Zwitserland voor enkele maan den vertrekken om aan te ster ken en in liefderijke omgeving te genezen van den druk, waar onder zij jaren hebben geleefd. Hoe zeer wij deze aanbieding waardeeren, wij kunnen toch moeilijk een aanbewing schrij ven. Onze Hollandsche gezinnen zijn bij duizenden nu al jaren kapot geweest. De vader ver moord, gevangen of ondergedo ken, of nog erger spitter en graver. Duizenden en nog eens duizenden zoons evenzoo. Anderen dag en nacht in de ille galiteit, dus meestal buitenshuis. De meisjes dagen en soms we ken van huis, op marsch in de eindelooze ren van de honger tochten. Tienduizenden kleine re, hongerende kinderen naar het vette Oosten enNoorden. Wat deze verstrooiing en vernie ling beteekent, zal de nabije toekomst ons heel spoedig ang stig duidelijk leeren, Niemand denke hier gering over. Daarom is één van de aller eerste opdrachten, die wij ons zelf moeten gevenhet herstel van het gezin, het weer bij el kaar brengen van de verstrooi de gezinsleden. Wij moeten weer de dood-eenvoudige waarheid aandurven, dat het gezin ge neest, wanneer het weer gezin wordt. En daarom zijn wij radicale tegenstanders van uitzending der kinderen naar het buiten land. Het is een voortzetting van de ellende, waaronder wij nu al jaren krom gaan. Wat heb ben onze ouders er ten slotte aan, als de kinderen straks door voed en fit terugkomen, maar meer of minder vervreemd van huis, opgevoed in een sfeer, die niet past bij die van het ouder lijk huis, verwend op een ma nier, die thuis niet kan en niet mag gehandhaafd worden? Onze ouders hebben voor hun kinde ren toch hooger idealen dan een volle maag en ronde wan gen, hoe goed dit allemaal ook is. Er is een betere weg om te helpen. Laten onze geal lieerde en onze Zwit sersche vrienden meer geneesmidde len zenden en steen kolen, om de kinde ren thuis te 'voeden en thuis te herstel- 1 e n. Dat is beter voor de kinde ren en voor de ouders. Het is ook minder omslachtig en goed- koSper. Wij hebben vóór alles behoefte aan gezonde, complete gezinnen. ZEEDWSCH DAGBLAD Redactie- en Administratie-adres: GOES Lange Vorststraat 70 Telef 243? Hoofdredacteur: R ZUIDEMA Goes, Rimmelandplein 1, Telefoon 2364 Uitgave van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs 13.30 p. kw. bij vooruitbetaling Advertentieprijs 10 ct p n-t- BI KEAUX te: MIDDELBURG: Rouaansctie Kaa 31 leiet 2UUV VL1SS1NGEN: Walstraat 37 Telef 83 i ERNEUZEN Littooy s Boekhande. leiet 205z 1e JAARGANG No. 40 DINSDAG 22 MEI 1945 't „Duytschen Bloet". Nooit is 't Wilhelmus zoo vaak gezongen als in de laatste maan den en gelukkig met recht, want by alle uitingen van Nederland- sche vreugde of rouw, past dit als ons Nederlandsche Volkslied. En nooit ook is 't den Neder landers zoo tegen de borst ge stuit, na al wat we in deze vree- selyke vijf jaren van de Duit- schers hebben ondervonden, om te moeten zingen „ben ick van duytsen bloet". En begrijpelyk. Maar 't komt voort uit onwetend heid en mag niet tot regel wor den, want 't is onjuist. Want „duytsen" beteekent niet wat wij nu verstaan onder Duitsch. En dietschen beteekent Vlaamsch. Maar laat ik 't woord geven aan den schryver D. Hans. Die gaf in 1941 by Sijthoff te Leiden een heel interessant boek je uit, getiteld: „Het Wilhelmus van Nassouwe. De geschiedenis van een Volkslied". Daarin schryft hij over 'teer ste couplet, 't volgende „Geen enkel woord in het Wil helmus is in den loop der tijden zoo verkeerd uitgelegd als „Duyt schen" in den 2den regel. Men kan nog tegenwoordig hooren zeg gen, dat men er Oranje mede te kennen wilde laten geven: ik ben in Duitschland geboren, ik ben een Duitsche Prins. Maar dit be- teekende het nu juist niet. Duitsch beteekent hier: Neder- Duitsch, d.w.z. Nederlandsch. Wat men tegenwoordig Duitsch noemt, noemde men vroeger: Hoog-Duitsch. De beteekenis van dit onderscheid vindt men ook in den naam, waarmee onze volks kerk nog wel wordt aangeduid: Nederduitsch-Hervormde Kerk. In verschillende verzen van vroe ger vindt men het woord Duitsch gebruikt in de beteekenis van Nederlandsch; Vondel heeft het ergens over „de Neder-Duytsche dichtkunst"; Constantyn Huygens zegt in een puntdicht: „Frans spreekt zijn Fransch, gelyk zijn Duitsch" Nederlandsch); Jan Luyken noemt een bundel zyner verzen „Duytsche Lier" en deze voorbeelden zouden gemakkelyk met vele andere te vermeerderen zyn. Het Wilhelmus zélf echter geeft reeds in zyn derden regel de be vestiging van deze beteekenis; als het zegt „den vaderlant ge trouwe", dan wordt daarmee na- tuurlyk Nederland bedoeld, en dan slaat dit terug op „Duytschen Bloet" in den tweeden regel. Lo gisch kan dit niet anders. Maar hoe kon Oranje zeggen, dat hij van Nederlandsche ge boorte was? Zijn wfeg stond toch op den Dillenburg Zeker, maar één zyner voorvaderen, Engelbert I, Graaf van Nassau, huwde in 1403 met de Nederlandsche Jo hanna van Polanen, waardoor deze tak der Nassau's groote bezettingen in de Nederlanden verwierf. Deze gingen van den één op den ander; in 1544 waren die Nederlandsche landen ju het bezit van Bené van Ohftlons, Graaf van Nassau en Prins van Oranje, en tóen deze in gonoomd jaar stierf, bleek hy ze te hebben vermaakt aan zijn neef Willem van Oranje. Deze kreeg dus aan- zienlyke bezittingen in ons land, en die waren hem toegevallen door den Nederlandschen bloede, d.w.z. doordat in 1403 zyn voor vader Engelbert met een Neder landsche jonkvrouw was gehuwd; tot haar nakomelingen behoorde ook Willem van Oranje. Zoo was hij „van Duytschen Neder landschen) bloet." Tot zoover de heer Hans. Dit is een kort overzicht; de geschiedboeken gaan op de fa milie relaties wat diep in, maar erfeniskwesties zyn altyd inge wikkeld I Persoonlyk, geloof ik, dat de Prins, die „lijf èn goet altesa men" geofferd heeft voor de zaak van de vrijheid der Nederlanden, zich niet in de eerste plaats be roepen heeft op zyn Nederlander schap door zyn bezittingen en familierelaties, maar vooral den Nederlanders op 't hart wilde binden: ik ben uwer één, ver trouw my, ik vecht voor uw recht I Veel zou er nog te schryven zyn over dit prachtige lied, vol moed, geloofsvertrouwen, offer vaardigheid, vaderlandsliefde enz. Maar ligt hier niet een groote taak voor 't onderwijzend perso neel, om op nationale feestdagen de boeken te sluiten in de klas, en inplaats daarvan iets te ver tellen uit 't leven van onzen groo- ten vrijheilsheld De Ned. Herv. Kerk nam 't Wil helmus in zijn geheel op in haar nieuwe uitgave van den Gezan genbundel als Gezang 301. En in den bezettingstyd heeft een warm Vaderlander een nieuw Wilhelmus gedicht in den trant van 't oude, maar dan slaand op Koningin Wilhelmina. Daarover misschien iets op 31 Augustus. U kunt nu dus rustig zingen op feestdagen, zooals Clinge Doorenbos dichtte: Wyd open de harten 1 Er uit met [het lied! Het klinke langs velden en wegen 1 Ter eere van Hollands geliefde [vorstin, Die was er haar land steeds ten [zegen. Wyd open de harten! Er uit mot [•t liedll De blik op het Bood, Wit en [Blauwe! Wie heden niet zingt, voelt do [volksvreugde niet, Op 't feest van 'tVolk van [Nassouwe! C. A. GOETHEER HEIJINK. Wie den moed heeft, hier over meer te weten, bestudeere by v.„De Geschiedenis van 'tHuis van Oranje-Nassau", door den heer Japikse. Sicherheitsdienst in Amster dam achter slot en grendel. Ton van Beers, de oorlogscor- I respondent van A.A. seint, dat de politieke recherche van de Amsterdamsche Binnenlandsche Strijdkrachten een groot aantal kopstukken van den Duitschen Sicherheitsdienst gearresteerd heeft. Onder hen bevinden zich Willy Lagcs, die hoofd van den S.D. te Amsterdam was, Aus der Fuenten, de bloedhond, die de Joden achtervolgde, Egelscheit en Runge. Deze lieden zijn allen verantwoordelijk voor het doo- den van Nederlandsche burgers op een beestachtige wijze. Zij waren „ondergedoken" als leden van de Grüne Polizei, die na de overgave geconcentreerd waren in het Koloniale Museum. Zij droegen allen Duitsche uni formen. De documentatiedienst van de Binnenlandsche Strijd krachten, fotomateriaal zoowel als persoonlijke kennis van de registers stelden de politieke re- cherche in staat, om deze oor logsmisdadigers te vinden. De geheele staf van den S.D. te Amsterdam bevindt zich thans achter slot en grendel. SCHOUWSCHE INDRUKKEN. 200 bunkers liggen verlaten. De kasteelen behouden, maar bosschen gehavend. De vuurtoren van Westen machtswellust bezield volk dat Schouwen staat nog achter Europa wilde overheerschen, den duinrand aan de Noordzee, maar een roemloos einde vond. maar zijn sterke lichtflitsen De haven van B u r g h s 1 u i s doorboren niet meer het nachte- is erg beschadigd, doordat de ka- lijk duister om den zeeman te demuren opgeblazen zijn. Een waarschuwen ver te blijven van ponton en enkele schepen in „Banjaard's woeste ree". De deze haven zijn gezonken. Het Duitschers hebben de sterke len- oude gedeelte van Burghsluis is zen van den lantaarn gestolen, afgebroken, het nieuwe heeft evenals het fijne mechanisme, door granaatvuur zware schade dat de lamp haar roteerende be- opgeloopen. weging gaf. De „Plompeto- In de duinstreek van r e n" eenige jaren geleden ge- Westelijk Schouwen is veel ver- restaureerd, heeft een voltreffer nield, maar gelukkig is ook nog boven in de kap gekregen, maar veel natuurschoon bewaard ge- de toren van het vergane Kou- bleven. Midden-Schouwen biedt dekerke bleef behoudenI Het to- een troosteloozen aanblik; het is rentje van Burgh, herbouwd één wateroppervlakte, als in de na den brand van 25 Sept. 1924, wintermaanden in vroeger tijd kreeg een bomtreffer en kan .toen er nog geen stoomgemaal nu voor de tweede maal her- was. Thans wordt er geregeld steld worden. Wellicht krijgt het gespuid, zoodat enkele wegen dan een anderen, sierlijker vorm. droog komen te liggen. Het slot te Haamstede, toe- behoorend aan de familie v. d. Schouwen nog dezen zomer Lek de Clercq, is intact, maar totaal uitgewoond. Het mooie bo"ch, dat zich rond en achter het slot uitstrekt tot aan den droog? Het ligt in de bedoe ling Schouwen geheel nv-c oiuL uuaii ttvt LUL arm ucw duinvoet, li£t bezaaid met land- female n, omdat het mijnen nog niet wetenschapelijk bewezen Ook'het slot „Moermont" te 's dat het beterjs 'ot dit najaar Rene 9 se, eigendom van den ,et ^ter de landerijen te heer Vriezendorp, is blijven ,ate^t ver!?a?!? hiermede wordt staan. Alleen zijn duizenden boo- op ^lakkee 1 H.A. grond droog men geveld. De dennen werden 6emaa^f om eens na te gaan wat gekapt voor de bekende „Rom- dat voo5. res"'taten oplevert. Bij meiasperges" en de overgeble- de, sP°ed>ge droogmaking spreekt ven, alleenstaande, eiken kregen de Psychologische het bij een flinke storm in Sep- f a c t o r een hartig woordje mee tember hard te verduren. want veIen dle terugkeeren of aanvragen tot vestiging indienden Bunkers liggen verlaten, verwachten spoedig weer te kun- Een paar honderd betonnen nen beginnen met herstel en/of bunkers aan den Westrand wederopbouw van hetgeen uit den en gedeeltelijk aan de Noord- bezettingstijd overbleef, zijde van Schouwen, vormden Tot ruilverkaveling een deel van de „Atlantic Wall", schijnt men nog niet definitief die zoogenaamd onneembaar zou besloten te zijn, hoewel zulks in zijn. Nu liggen ze verlaten als het voornemen moet hebben ge- stomme getuigen van een met legen. Seys Inquart is naar Lon den vervoerd om daar als oorlogsmisdadiger te worden verhoord. (H.N.) Een historisch oogenblik. Op het Paleis Noordeinde wordt de driekleur geheschen. De „Nieuwe Haagsche Cou rant", Christelijk Nationaal Dag blad voor Den Haag en omge ving, schreef op 7 Mei j.l. Wat is er veel van ons geduld gevergd en wat wordt dit op dit oogenblik dat we deze regels schrijven nog gedaan. Toen Vrijdagavond om 9 uur Herrijzend Nederland het be richt de wereld instuurde, dat de Duitschers in de „vesting Hol land" hadden gecapituleerd na men de geruchten over de komst der geallieerden den vorm van een vloedgolf aan. Bij tienduizenden wapperden de vlaggen plotseling van de daken, Oranje-etalages stampte men als bij tooverslag uit den grond en nadat deze dingen zich voltrok ken hadden, stroomde de bur gerij in drommen de straten op, om zich zoo snel mogelijk naar de binnenstad te begeven. Daar immers werden Britten en Ca- nadeezen het eerste verwacht. Thans zijn we bijna driemaal 24 uur verder en nog altijd wordt de komst van onze bond- genooten met een haast ondra gelijke spanning verbeid. Wan neer zal deze spanning dan ein- oelijk worden verbrokefi? Sneller dan een film zijn in- tusschen al vele gebeurtenissen aan ons voorbijgegaan. Vreugde vuren laaiden in tallooze straten hoog op, vuren van haat en ver achting waar het gold de lokali teiten van de N.S.B., werden op diverse plaatsen geconstateerd; het paleis in het Noordeinde vormde haast onafgebroken het symbolische centrum van liefde en verknochtheid aan 't Huis van Oranje; en nieuwe volksliederen naast de oude deden het lucht ruim trillen. Zoo hoorde men herhaaldelijk op bekende wijsjes Hei, hei, hei, hei Nederland is nu weer vrij hei, hei, hei, hei, Nederland is nu weer vrij. Of: Wij gaan N.S.B.-ers vangen hi, ha ho. En wij gaan N.S.B.-ers vangen hi, ha, ho. De Kabinetscrisis. Hare Majesteit de Koningin heeft in verband met de Kabi- nets-crisis de heeren Dr A. A. L. Rutgers, J. Schilthuis, Mr H. A. M. T. Kolfschoten en H. W. Tilanus ontvangen, leden van het tijdens de bezettingsjaren ge vormde convent van de politieke partijen. Korte Berichten. Want de j'acht op landverra ders, waarnaar zoovelen hadden gesnakt, nam gistermiddag ook een aanvang. Aanvankelijk dien de het politiebureau op het Bui tenhof als verzamelplaats voor dit gespuis, doch met de ruimte ging het al spoedig zoo nijpen, dat het gebouwencomplex aan het Lyceumplein als gevangenis in gebruik moest worden geno men. Gelukkig geschiedden de arrestaties waartoe de Ned. Binnenl. Strijdkrachten zich had- I den opgeworpen over het al- i gemeen op een wijze, die scherp afstak bij de afschuwelijke prac- tijken van het? „Herrenvolk", al zal niemand er zijn afkeuring over uitspreken, dat het publiek herhaaldelijk door luide toejui chingen uiting gaf aan zijn ge voelens van i nstemming. Historisch oogenblik. In tegenwoordigheid van alle vertrouwensmannen der Neder landsche regeering benevens van den secretarisgeneraal van Bin nenlandsche Zaken Mr L. A. Késper en zijn ambtgenoot van Justitie, Mr J. C. Tenkink, is gistermiddag te klokslag 12 uur met de voorlezing van de pui van het stadhuis van de pro clamatie der vertrouwensman nen tot de Nederlandsche bevol king het herstel van het Neder landsche Gezag voltrokken. Ten aanhoore van een steeds aan groeiend publiek 1 s Jhr Mr L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thal de proclamatie voor, die in diep stille aandacht door de me- nigte werd beluisterd, slechts en kele malen onderbroken door onweerstaanbaar gejuich. Nadat deze proclamatie voor gelezen was, nam Burgemeester Mr S. J. R. de Monchy van harte welkom burgemeester! het woord voor het voorlezen eener proclamatie tot de Haag sche bevolking. De burgemeester werd bij zijn verschijning op het bordes met een blij verrast ge jubel begroet door het publiek. Ook zijn proclamatie werd in diepe aandacht aangehoord, waarna een dankbaar „leve de Koningin" weerklonk, terstond gevolgd door het Wilhelmus. Japan krijgt steeds harder sla gen te incasseeren door de for midabele actie in het Verre Oos ten, waar vliegtuigen der Vei. Staten de Japansche scheepvaart routes fel bestoken. (H.N.) Joego-Slavische troepen, die zich in Oostenrijk ophouden, hebben K a r i n t h i ontruimd. In Triëst in de toestand nog gespannen door de demonstraties en vergaderingen der Joego-Slaven. De bevolking houdt zich evenwel afzijdig.(H.N.) Het 7e Amerikaansche leger heeft in een klooster in Oosten rijk de Hongaarsche goud-reserve gevonden, alsmede buitenlandsche geldswaarden en juweelen, die uit Budapest waren overgebracht toen de Russen de stad naderden. In Griekenland zijn overal stakingen uitgebroken, omdat het levensonderhoud seteeds duurder wordt en de loonen op hetzelfde peil blijven. (H.N.) V Berlijn zal niet het bestuurs centrum blijven van het bezette Duitschland. De regeering wordt gedecentraliseerd en aan de pro vinciale overheden overgedragen. (H.N.) De grenzen van de Britsche be zettingszone in Duitschland zijn nog niet vastgesteld. Vermoede lijk zullen de Britten een deel van Oost-Pruisen bezetten, als mede Westfalen, Hannover en Sleeswijk Holstein. Doel van de bezetting is: toezicht houden op het bestuur. (H.N.) V Op Guernsey, een der Kanaal eilanden, zijn documenten gevon den, waarin stond dat de Kanaal eilanden het centrum zouden vor men van de Duitsche plannen tot nazificeering van Engeland.(S. E. N.) V De onderhandelingen tusschen de Levantijnsche staten Syrië en den Libanon hebben niet tot over eenstemming geleid. In Damascus, Byrouth en Aleppo hebben onge regeldheden plaats gevonden. Te gen Frankrijks houding werd ge protesteerd. De Levantijnen zul len hun onafhankelijkheid tegen over Frankrijk verdedigen.(H.R.) Engelsche persstemmen spre ken de verwachting uit, dat een spoedige bijeenkomst moge plaats vinden van Churchill, Truman en Stalin, teneinde verschillende problemen te bepreken die om oplossing vragen. V Het 8e Britsche leger onder vindt groote moeilijkheden met het vervoeren van levensmidde len in Oostenrijk, niet alleen voor het leger, maar ook voor de K millioen krijgsgevangenen en 100.000 vluchtelingen. (B.B.C.) Gisteren is een begin gemaakt met het wegvoeren van Duit schers uit Nederland. De marine was het eerst aan de beurt. Zij werd via Den Helder naar een haven in Noord-Duitschland ge bracht. (B.B.C.) I De heele bevolking van Berlijn is door de Russen aan het werk gezet om het puin op te ruimen. Enkele levensmiddelenbedrijven zijn weer al op gang. (B.B.C.) Diplomatieke onderhandelingen j worden gevoerd, over den twist appel Triëst, tusschen Londen, Washington en Belgrado. (BBC) V Generaal de Gaulle is in Frank rijk teruggekeerd, waar hij heden besprekingen hoopt te houden met vakvereenigingsleiders over de gerezen moeilijkheden. (BBC) Nederlands aandeel in den strijd tegen Japan. Vele menschen, aldus Schout- I bij-nacht Hel f rich, hebben ver geten wat de Nederlanders in het begin van den oorlog in Indië gepresteerd hebben; hoe de Ne derlandsche vloot is uitgevaren om de Japanners te ontmoeten en hoe op de dag van de oorlogs verklaring de 'helft van de Ne derlandsche onderzeevloot in de Golf van Siam lag en hoe daar door het Japansche offensief zoo danig werd vertraagd, dat de Jap pen niet meer in staat waren Australië te bereiken. (A.A.) Algemeene verkiezingen in Engeland. De Engelsche Arbeiderspartij wenscht niet langer deel te ne men aan de Britsche coalitie- regeering. Zij stelt voor dit na jaar de algemeene verkiezingen te houden. Verwacht wordt, dat, wellicht vandaag nog, zal wor den medegedeeld, dat de alge meene verkiezingen op 5 of 11 Juli e.k. zullen worden gehouden. Attlee, de leider van de La bour Partij, had gewaarschuwd tegen te haastige algemeene ver kiezingen. Maar een eensge zinde regeering is noodig ter op lossing van de economische vraagstukken, omdat men niet weet hoe lang de oorlog tegen Japan duurt. (B.B.C.) Geruchten die de ronde doen* Groote hoeveelheden kost baar voedsel zouden verlo ren zijn gegaan. De laatste dagen doen op Zuid- Beveland en ook op Walcheren allerlei geruchten de ronde over het verloren gaan van groote hoeveelheden kostbaar voedsel tengevolge van o.m. onoordeel kundig optreden van de ambte naren van het voedselvoorzie ningsapparaat. De hoeveelheden levensmiddelen die op deze wijze zouden zijn bedorven, stijgen als men op de mededeelingen die op klapbank of in scheerwinkel ge daan worden afgaat, van dag tot dag. Ja, van doorgaans wel inge lichte zijde had men reeds ver- nomfen, dat verschillende van de leidende personen reeds waren ontslagen uit hun fuctie en/of in de gevangenis opgeborgen. Wat is er nu waar van al deze geruchten? Het is doorgaans im mers zoo, dat dergelijke geruch ten een kern van waarheid be vatten, zoodat het van belang kan zijn hierop wat nader in te gaan. We laten enkele gevallen hier volgenOnder het stadhuis te Goes ligt ca. 3000 kg. bedor ven boter; de Zuivelfabriek te Wemeldinge heeft 800 kg. boter wegens bederf op de mestvaalt moeten werpen; aan de veiling te Goes liggen massa's eieren be stemd voor „boven de rivieren" te rotten wegens gebrek aan kalk om de eieren te conservee- ren; de laatst gedistribueerde koek was beschimmeld enz. Nu de feiten. Onder 't stad huis te Goes is sinds de bevrij ding geen boter opgeslagen ge weest, het bewijs dat de boter 1 daar bedorven zou zijn zal dan ook bezwaarlijk te leveren zijn. Dat de Zuivelfabriek te Wemel dinge moeilijkheden heeft gehad met de boterproductie is juist. Gedurende het warme weer van de laatste dagen is het voorge komen, dat een vrij groote hoe veelheid melk die aan de fabriek werd aangevoerd, zuur was. Door het uitvallen van de electrische stroom, op welke krachtbron deze fabriek is aangewezen, kon deze melk bovendien niet dade lijk worden verwerkt. De uit deze melk bereide boter bleek dan ook niet houdbaar doch door verdere bewerking (pasteurisa- tie) was het mogelijk de geheele partij voor consumptie geschikt te maken. Er is ondanks alle tech nische moeilijkheden in We meldinge en elders in Zee land geen pond boter ver loren gegaan. In dit verband moge worden opgemerkt, dat zure melk in de zomermaanden bij warm weer een normaal verschijnsel is, doch thans zijn door de oorlogsom standigheden de moeilijkheden abnormaal groot geworden. Zoo is de kwaliteit van de banden der vrachtauto's waarmede de melk naar de fabriek wordt gebracht zoodanig, dat tengevolge van lekke banden het herhaaldelijk is voorgekomen dat de vracht auto's met melk urenlang in de brandende zon blijven staan. Dat dit de kwaliteit der melk niet ten goede komt spreekt wel van zelf. De moeilijkheden met de melk worden bovendien vergroot door een groot tekort aan melk bussen, die, ondanks alle moeite, nergens te krijgen zijn en im port uit België zooals dit vroe ger plaats vond onmogelijk is, wegens onvoldoende medewer king van de autoriteiten daar. Door het tekort aan melkbussen zijn de leveranciers gedwongen ochtend- en avondmelk samen te voegen wat de kwaliteit der melk ongunstig beïnvloedt. Door het regelmatig uitvallen, van de electrische stroom en de reeds genoemde oorzaken is het niet mogelijk een prima product te maken. Wat de geruchten omtrent het bederf van eieren aan de Goesche veiling betreft zij mede gedeeld, dat er voldoende kalk aanwezig is voor het conservee- ren cn er is dan ook geen ei om die reden verloren gegaan. Wel komt het voor, dat bij de schou wing enkele eieren moeten wor den verwijderd, doch deze moe ten dan reeds bedorven zijn ge weest toen zij bij de verzame laars werden ingeleverd. Wat de koek betreft zij het volgende vermeld. Indertijd werd met verscheidene fabrieken een afspraak gemaakt betreffende de fabricage van koek. Hoewel nog geen officieele opdracht was ge geven zijn enkele fabrieken toen direct met de fabricage begon nen. Toen deze koek in. het re- geeringsdepot te Goes werd aan gevoerd bleek dan ook dat deze koek door de lange opslag aan de fabriek reeds iets had gele den. Teneinde verdere achteruit- Boodschap van de Kerken aan het Nederlandsche volk. In de „Nederlander" is de vol gende gemeenschappelijke bood schap der kerken gepublicerd: I. Vanwege onze zonden en ongerechtigheden zyn zware oor- deelen over ons gekomen. Maar geprezen zy de naam van den Almachtige, die ons in Zyn lank moedigheid nog hoeft gespaard. In diepen ootmoed zy Hom daarvoor dank gebracht. Dank, dat Hy het Huis van Oranje voor ons volk heeft behouden en onze Koningin "Wilhelmina voor haar volk heeft gespaard. Dank ook, dat Hy temidden van alles, wat door wreed geweld werd neergeslagen, den weg heeft ge baand om te komen tot het ster ker beleven van een nationale eenheid. In vaste verbondenheid met alle onderdanen van het Koninkrijk in Oost en West, die daar nog lyden, gedenken wy in diepen eerbied allen, die in deze jaren onherstelbaar getroffen zijn; hen, die in gehoorzaamheid en trouw het leven lieten te land, ter zee of in de lucht; hen, die in ge vangenissen en concentratiekam pen hun bitter lot droegen; de Joodsche landgonooten en het him aangedaan ton hemel schrei ond onrecht; de arbeiders, die stierven in de arbeidsslaven^ in het vijandelijk land; do mannou en vrouwen, die hun daad work o lijk verzet tegen den onderdruk ker en zyn levensbeschouwing met leed en leven hebben be taald; de talloozen, die het ver zet in ons volk hebben gestuwd, leiding gegeven en uitgevoerd; de lange, smartelyke ry van slachtoffers der brute represaille maatregelen. Het offer, het leed, de dood van deze allen vormen den zeer lioogen prjs, die be taald moest worden, opdat wy nis vry volk kunnen leven. Deze prijs legt ons tevens den duren plicht op om ons de bevryding waard te betoonen. II. Alleen om Hem te dienen maakt God vry. Daarom wordt door een ieder persoonlijk, door de Kerk en door het volk, voor het eerst of opnieuw, de bood schap van Jezus Christus ge hoord: Bekeert UI Mogen in het byzonder de Kerken, aan wie door haren Heer en Heiland de ver kondiging van het Woord Gods is toevertrouwd, Zyn naam belijden en getuigen van Hem, Die nu als steeds, de weg, de waarheid en het leven is. III. In innerlijke gehoorzaam heid aan het Evangelie binden wy heel ons volk op het hart, zich niet te verlagen tot daden van individueele wraakoefening. Sterk in het besef van recht, dat geschonden werd, late ons volk de rechtshandhaving, de straf op rechtsovertreding en ver raad, geheel aan de Overheid, die door hooge roeping ook nu moge vervullen als haar God opgelegd. IV. De geestelijke strijd tegen de machten van het moderne hei dendom, tegen de aanbidding van aardsche goden, die in veler lei vorm in onze Europeesche wereld heerschten en nog heer- schen, moet worden voortgezet. V. Denkende aan de onover zienbare geestelijke en maatschap pelijke ontwrichting door oorlog en bezetting veroorzaakt, roepen wij ons volk op tot een diep be sef van verantwoordelijkheid voor elkanders geestelijk welzijn, tot sociale gerechtigheid, tot een sterk en hecht gezinsleven naar den eisch van Gods Woord. VI. Gij, jonge generatie, staat in dit uur der geschiedenis voor een zware, doch grootsche taak. Gij zult het moeilijk hebben op den weg tot herstel. Tezamen bid den wij, dat God uit onze harten wegbrande alle wraakzucht en haatdat wij diep leeren ver staan wat het is God en den naaste te dienen in. gerechtigheid. Wij allen worden geroepen tot den heiligen strijd des geloofs, in gehoorzaamheid aan het Evan gelie. VII. Buigen wij ons allen, zonder onderscheid van volk, ras, gang te voorkomen is toen on middellijk een bon aangewezen, hoewel ons nog geen bevoorfa- dingscijfers bekend waren. Dit laatste heeft voor de distributie en bevoorrading wel moeilijkhe den opgeleverd, maar had tot resultaat, dat de koek zoo spoe dig mogelijk in de consumptie werd gebracht en dat erger schade werd voorkomen. Dat hierbij iets moet worden uitge sorteerd is een normaal ver schijnsel dat ook in normale tij den voorkomt. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat door ons sinds geruimen tijd de gelegenheid wordt geboden vragen te stellen op allerlei gebied, welke vragen dan in de „Zeeuwsche Pers" worden beantwoord. Een ieder die meent ernstige klachten te hebben geven wij in overweging zich tot ons kantoor te wenden opdat wij de klacht kunnen on derzoeken en behandelen. Niet door het verspreiden van geruchten die kant nog wal ra ken maar door openlijke behan deling van deze vraagstukken kan de opbouw van ons vader land worden gediend. De Provinciaal Voedselcom- missaris voor Zeeland, Ir J. D. DORST.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1