ZEEUWSCH DAGBLAD Het Ministerie vraagt ontslag. v 1e JAARGANG No. 37 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 17 Mei '45 De regeeringsvoorlichtings- dienst meldt: De voorzitter van den Raad van Minis ters, Prof. Mr P. S. Ger- brandy, daartoe gemachtigd door een eenstemmig geno men besluit van den Minis terraad, heeft H. M. de Ko ningin net ontslag van het geheele, thans zittende ka binet aangeboden, zulks ter voldoening aan de toezegging meerdere malen openlijk aan het Nederlandsche volk be kend gemaakt. H. M. de Koningin heeft het verzoek om ontslag van de leden van het thans zit tende kabinet in overweging genomen en den ministers verzocht zich niet slechts met de afdoening van de ioopende zaken te belasten, maar tevens ai datgene te verrichten wat het lands belang vereischt. Deze laatste van den ge- bruikelijken vorm afwijken de passage, Waardoor het kabinet tijdelijk normaal kan doorwerken, is noodzakelijk geacht, opdat H. M. de Ko ningin afdoenden tijd en ge legenheid zal vinden, de for matie van het nieuwe kabi net te bevorderen, zonder dat de duur van de raadple ging, die daarvoor noodig zou kunnen blijken, de be hartiging van 's lands zaken in dezen moeilijken tijd in den weg staat. Het kabinet is thans derhalve demissio nair, maar kan, tot in de opvolging is voorzien, al dat gene verrichten wat een niet demissionair kabinet behoort te doen. Oorlogsbuit blijft hier. Ge kunt er zeker van zijn, zoo zei commandant Foulks van het le Canad. leger in een radiotoe spraak, dat de Moffen bij hun aftocht uit Nederland naar Duitschland geen oorlogsbuit meenemen. Fietsen, paarden en motorrijtuigen zullen zij hier moeten laten en slechts mogen gebruiken wat hun aftocht be hoorlijk kan laten verloopen. Eerste Tribunaalzitting in ons land. De eerste Tribunaal-zitting in Nederland is te Breda gehouden door de 2de Kamer van het Bre- dasche Tribunaal. Mr N e 1 i s s e n, de President van het Tribunaal hield een ope ningsrede, waarin hij o.a. het volgende zeide: Wanneer we terugdenken aan den donkeren tijd, die nu achter ons ligt, dan worden we tegelijk herinnerd aan onze plicht, hen te straffen, die door hun hulp aan den vijand mede schuldig zijn aan deze ellende. Het werk van het tribunaal is een werk van plicht, een werk van recht en vaderlandsliefde. De voorzitter van de 2e kamer van het tribunaal Mr Brou wers, gaf daarna een uiteen zetting van de vele moeilijk heden, waarmede men te kam pen heeft gehad. De organisatie van alles wat aan de eigenlijke rechtszitting voorafgaat, zooals het vooronderzoek, vormde een groot probleem, dat nu echter door de hulp van Militair Gezag voor een groot deel is opgelost. Met het besluit, om het pu bliek toegang tot de rechtszittin gen te verleenen, verklaarde Mr Brouwers zich volkomen ac- coord, daar het goed is, dat ook de groote „men" iets van dit alles te hooren krijgt. Er werden drie zaken behan deld, welke men zou kunnen rangschikken onder de „lichte gevallen". Het betrof hier 3 man nen, die o.m. lid waren geweest van de N.S.N.A.P., propaganda gemaakt hadden voor 't NAF of regelmatig Winterhulp steunden. Zij werden er van beschuldigd in strijd met de belangen van het Ned. volk gehandeld te hebben. Uit wat hier aan het slot wordt opgemerkt krijgt men den in druk, dat er in Brabant veel krasser wordt opgetreden dan in Zeeland, waar belangrijke steun aan het Nat. Socialistische pro- paganda-instituut Winterhulp geen bezwaar schijnt te zijn om belangrijke posten te bezetten, In het Noorden, Friesland en Groningen, wordt even eens een veel scherpere maatstaf aangelegd, Iemand, die Leeuwarden en Groningen bezocht, ver klaarde, dat de illegaliteit in het Noorden stomver baasd is over wat in het Zuiden getolereerd wordt. Bladen die de bezetting heb ben gediend, krijgen daar geen schijn van kans, laat staan dat ze een bevoorrechte positie zou den verkrijgen. De illegaliteit schijnt dan ook voornemens te zijn, wat d i t betreft, de veel gebruik te slagzin om te keeren: NOORD HELPT ZUID. Korte Berichten. Het geallieerde opperbevel heeft per radio de bevolking van West-Nederland verzocht zich niet op hoofd- of zijwegen op te houden, teneinde de distributie van levensmiddelen en andere benoodigdheden te vergemakke lijken. Het groot aantal burgers, dat zich op de wegen bevindt, vertraagt de voedselaanvoer en hindert de bewegingen der ge allieerde troepen. V De geallieerden hebben een reeks grenswachtposten uitgezet langs de Westgrens van Duitsch land om te voorkomen, dat oor logsmisdadigers de wijk nemen naar Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk. Een strook van 5 K.M. breedte is thans verboden zóne. Het verschaffen van onderdak of voedsel aan oorlogsmisdadigers wordt als een vijandige handeling beschouwd en kan met den dood worden ge straft. V De eerstvolgende wereldjambo- rie zal volgende voorjaar in het bosch van Seine et Oise worden gehouden. Lady Baden Powell treft reeds voorbereidingen. Bij den grooten luchtaanval van 1 uur op Nagoya, Japans twee de grootste plaats met haar' be langrijke vliegtuigproductie, door 500 vliegtuigen, zijn 22 KM2 der plaats in brand en in puin ge smeten. Nagoya is nu niets meer dan één rookende ruïne. V De Amsterdammers zullen op 30 en 31 Mei en 1 Juni feest vieren. 30 Mei wordt tot feest dag bestemd, 31 Mei is aan de sport gewijd, terwijl op 1 Juni de dag is voor de jeugd. Het grootste deel van de Duitsche troepen in ons land, ten getale van 120.000 man, zullen met vaartuigen via Den Helder naar Eraden worden overge bracht. De 20 a 30.000 S.S.-man- nen worden in verzekerde bewa ring gesteld en zullen voor Ne derlandsche rechters terecht staan. V De hervatting van het onder wijs in de pas bevrijde gebieden zal nog wel eenigen tijd worden vertraagd. In vele gemeenten werden de scholen als centrale keukens ingericht. Te Amster dam echter zijn verscheidene scholen weer begonnen. V Ofschoon de Amsterdamsche havën op het oogenblik niet voor de scheepvaart geschikt is door de opzettelijke Duitsche vernie lingen, blijken deze niet zoo ern stig te zijn als in Rotterdam. Alle kranen zijn vernield, maar de meeste kaden zijn intact ge bleven. De ingang van de haven is geblokkeerd door gezonken schepen. Op 't oogenblik kunnen slechts kleine schepen de haven binnenvaren. (AA) V Churchill heeft in het Lager huis verklaard: In het algemeen is het ons doel dat de Duitschers hun land zullen besturen volgens de geal lieerde aanwijzingen. Wij zijn niet van plan de last, die het bestuur van Duitschland meebrengt, op ons te nemen. (AA.) V Robert Ley, de leider van het Duitsche Arbeidsfront, is door het 7e Amerikaanscbe leger gevangen genomen. (B.B.C.) V De geallieerden hebben 500 Duitsché duikbooten tot zinken gebracht. 126 werden er door de Amerikanen onscha delijk gemaakt. 42 Duitsche on derzeeërs zijn in geallieerde ha vens aangekomen. (B.B.C.) V Uit SanFrancisco wordt gemeld, dat 5 Juni is vastgesteld als datum waarop de conferentie zal worden gesloten. V De op één na grootste stad in Japan, Nagoya, is voor de tweede maal binnen 3 dagen door 500 Am. vliegende vestin gen bes tookt. Op Okinawa werd de hoofdstad Naga veroverd. Dit eiland ligt 640 K.M. van To kio. (B.B.C.) Binnenland. De „Piet Hein". Het motorjacht van de Prin ses en den Prins is teruggevon den. Het schip was door de Duitschers gebruikt als woon schip. (H.N.) Dönitz oorlogsmisdadiger. Groot-admiraal Dönitz komt ook voor op de lijst van oor logsmisdadigers. Hij gaf op dracht aan het duikbootperso- neel geen gevangenen te ma ken. Met geen enkele persoon lijkheid kunnen de geallieerden in zee gaan. (B.B.C.) Mr Trip en Ir Damme weer in functie. Mr Trip is weer president directeur van de Ned. Bank ge worden. Ir Damme is weer aan het hoofd van de P.T.T. gesteld. (H.N.) Eigendom N.S.B.'ers wordt Staatseigendom. Alle eigendommen van N.S.B.- ers en van den vijand heeft de regeering tot eigendom van den staat verklaard. Zij zullen ten algemeenen nutte beheerd wor den. (H.N.) Burgemeesters, De wnd. burgemeester van Westkapelle Jhr R. Roëll keert terug naar zijn oorspronkelijke standplaats Haamstede. Jhr Quarles van Ufford Jr. is benoemd tot wnd. burgemeester van F ij n a a r t (N.-Br.). De heer D. Huinink bekleedt thans weer zijn burgemeestersambt te V e e r e. Den wnd. burgemeester van Vrouw e polderde heer K. Fabius werd eervol ontslag verleend. In zijn plaats werd be noemd de heer W. N. v. Liere te Oostkapelle. Brood voor Holland. Vanmorgen vertrokken 20 auto's beladen met 50.000 brooden, uit Walcheren naar de pas bevrijde gebieden boven den Moerdijk. Ook aardappelen en pakken an dere levensmiddelen werden mede gevoerd. Provincienieuws. Staking bij „De Schelde" geëindigd, Na een dag van gedeeltelijke staking is het personeel van de Kon. Mij. „De Schelde" j.l. Woensdag weer aan het werk ge gaan. Van de gemeentelijke auto riteiten werd de toezegging ont vangen, dat het boter- en vet- rantsoen binnen afzienbaren tijd van 250 gram op 400 gram zal worden verhoogd. Dit geldt voor de geheele burgerij. De kwali teit van het brood te Viissingen is reeds verbeterd. Do vooruit gang in de voedselvoorziening moet echter geenszins als een gevolg van de staking worden beschouwd. VLISSINGEN. Voor de ver gadering der oud-illegale wer kers heeft de commissaris van politie, de heer B. v. d. Mark, Dinsdagavond in het C.J.M.V.- gebouw een belangwekkende causerie gehouden over het B.B.S.S., „Besluit buitengewone straffen en strafrecht". Hij zette uiteen, waartoe de Regeering dit besluit in September 1944 ge nomen heeft en toonde aan, dat hierdoor de publieke zuivering wordt verwezenlijkt. GOES. De bekende N.S.B.-er C. Ruster is onder Kapelle, toen hij op weg was naar Goes, gear resteerd en naar Ellewoutsdij k gebracht. Ruster was 27 October j.l., dus op het laatste nippertje, met nog meer kameraden uit Goes ge vlucht met een boot en terecht gekomen in Breukelen (Utrecht). Terwijl Breukelen feest vierde was .hij weten te ontkomen en had kans gezien öm over den Moerdijk te .komen. Op den Kreekrakdam was hij gesigna leerd; de Goesche politie kreeg een tip en zoo liep ook hij in den val In de „Prins van Oranje" werd gisteravond de afd. Zuid en Noord-Beveland van de Kon. Ver. Oost en W e s t, opge richt. De vergadering stond on der leiding van dr Nieuwènhuij- sen uit 's Gravenpolder., Tot secretaris werd gekozen de heer Prinsen Geerlings, tot penning meester de heer v. d. Berg, dir. der Robaver, en tot bestuursle den de heeren van Burg uit Waarde en v. d. Plassche te Goes, welke laatste als vice- voorzitter zal fungeeren. Mr drs Blom, burgemeester van Bergen op Zoom, lid van het hoofdbestuur, zette doel en stre ven der reeds van 1899 dateeren- de vereeniging uitvoerig uiteen. Het doel is meer belangstelling te wekken in het Moederland voor onze koloniën in Oost- en West-Indië, die deze belangstel ling volkomen verdienen vooral nu Indonesië nog zucht onder Japanschcn druk. De causerie werd verduidelijkt door licht beelden, die, jammer genoeg, niet van recenten datum waren. Verschillende aanwezigen gaven Redactie- en Adm.-adrea: GOES, L. Vorststraat 70, Telef. 2438. Öoofdred.R. ZUIDEMA, Goea, Tele foon 2364. Uitgave: Stichting „Zeeuwech Dag blad". Abonn.prijs f 3.30 p. kw. bij vooruit betaling. Advert.prijs 10 ct. p. mm. BUREAUX: MIDDELBURG, Rouaansche Kaai 39, Telef. 2009. VLISSINGEN, Walatraat 37, Tel. 168, na 5 uur no. 89. TERNEUZEN, Littooy's Boekhandel, Telef. 2052. Hoog water te Viissingen. Vrijdag 18 Mei; 07.40 en 20.08 uur, resp. 1.58 en 1.31 M. N.A.P. Op- en ondergang van de zon Donderdag 17 Mei: op 5.53 u., onder 21.33 u. Eerste kwartier 23.52 u. TERNEUZEN. De W.A.-man Van Heeze uit Hontenisse en da NSKK-er De Wilde uit Terncu- zen, twee beruchte landverraders hielden zich te Lunteren schuil. Na de capitulatie waren zij via Nijmegen naar Breda getogen en vierden daar met 'oranje op hun borst V.E.-dag. Doch het (on)- geluk wilde dat enkele Zeeuwsch- Vlamingen in de stad als vrij willigers gelegerd waren en de mannen herkenden. Het was toen snel gebeurd. Het tweetal ia in Kloosterzande ingesloten. Posterijen. Weer aangeteekende brieven In het gebied opengesteld voor interlocaal particulier postver keer voor brieven tot 200 gram, zijn nu ook brieven met aange geven waarde toegelaten. De briefkaarten voor paa bevrijd gebied. Naar H.N. mededeelde is gis teren de eerste zending briefkaar ten voor het pas bevrijde gebied, naar West-Nederland getranspor teerd. Kerk en School. Geestelijke verzorging geëvacueerden. Het adres van D s H. R. E1 - zenga, predikant voor al de Hervormde geëvacueerden op Zuid-Beveland is thans Her vormde pastorie Kattendijke. Wegens moeilijkheden met de huisvesting kon dit eerst he den worden bekend gemaakt. Totdat een andere regeling is getroffen, worden berichten aan zich als lid dezer vereeniging op.5 dit adres ingewacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1