ZEEUWSCH DAGSLAB Onze groote waterwegen voor- loopig onbruikbaar. DUITSCHLAND ONDER EEN CEN- TRALEN RAAD. v v Pirtnses Juliana bracht een bezoek aan Walcheren. Buitenland. v v Provincienieuws. DE VERTROU WENSMANNEN. f ie jaargang No. 36 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 16 Mei '45 Dr Ir. Hakke, directeur-gene raal van den arbeid, heeft ver klaard dat de groote waterwegen in Westelijk Nederland, voorloo- pig alle onbruikbaar zijn wegens versperringen, ontstaan door ge zonken schepen. Hiervan is uitgezonderd de Nieuwe Waterweg, welke slechts weinig verzand is. Het Noordzeekanaal is nog bevaarbaar omdat een der sluizen open is. De havens van Rotter dam zijn verwoest doordat de kademuren zijn opgeblazen. De Parkhaven en Merwedehaven zijn echter aan de vernieling ontko men. Van de Petroleumhaven zijn alle tanks opgeblazen. De Maasbruggen en de tun nel z ij n intact. De ha ven van Amster dam is niet zoo ernstig bescha digd als die van Rotterdam. Bo vendien zal het herstel van de Rotterdamsche haven moeilijk zijn, omdat deze een uitgebreider functie bezit dan de Amster- damsche haven, welke een cen trum is van vaste scheepvaart lijnen. De bruggen en wegen in Noord- en Zuid-Holland zijn intact. Slechts de verbindingen met het Zuiden zijn alle beschadigd. Bij Z a 11 b o m m e l is een ver- keersbrug behouden. De spoorweg is vernield. Bij Arnhem ligt een dubbele pontonbrug. Joh O'Conner How, oorlogs- corresp. van Anep-Aneta, meldt voorts uit Rotterdam, dat de Duitschers de beroemde S-eleva- tor hebben gestolen, doch dat de graan-elevatoren nog intact zijn. Alle kranen, zoowel drijvende als vaste zijn evenals het baggerma- teriaal naar Hamburg, Kiel en Liibeck gesleept. Van de scheepswerven zijn de hellingen intact, doch alle ma chines zijn gestolen, hoewel een aantal machines kon worden ver borgen. De kade van de Holland- Amerika Lijn bleef gespaard. De verwoestingen in de haven van Rotterdam vertegenwoordigen een bedrag' van f 100 miilioen, bere kend naar de prijzen van 1930. Het wordt mogelijk geacht de havenkaden in twee jaar te her stellen. Volgens A.A. valt het spoor wegnet in West-Nederland, naar omstandigheden, nog eenigs- zins mee. Veel is er vernield en geroofd. Alle passagierswagons zijn weggevoerd. Alleen wat goe derentreinen bleven over, alsmede 27 locomotieven. Alle e 1 e c - trisch rollend mate riaal is gestolen. De bovenleiding van het baanvak AmsterdamÜtrecht is gekaapt, dat van AmsterdamDen Haag Rotterdam is intact. Kindervoeding op school te Amsterdam. Ton van Beers bezocht een school aan de Oude Schans te Amsterdam, waar de kinderen nu komen niet om les te krijgen, maar om in de school te eten. Van de 250 kinderen waren er 200 van Joden die naar Polen werden gedeporteerd, waar de dood hen wachtte. De kinderen, die van Beers zag, zien er alle uitgeteerd uit. Zij hebben gele, benige gezichten met abnormaal groote oogen en dunne ledema ten. Slechts weinige kinderen liadden schoenen. Een jongen, die er uitzag of hij 5 was, bleek 8 jaar te zijn en een iets grooter kind was 9 jaar. Paleis Noordeinde intact. Het Kon. Paleis in Den Haag, dat niet beschadigd is, is met een eenvoudige plechtigheid in zijn ouden luister hersteld. van Duitschland. Voorts zullen er zijn een poli tieke, een economische, een fi- nancieele en een politie afdee- ling, een afdeeling voor de volks gezondheid, het postwezen, het onderwijs en den godsdienst. Het Duitsche nat. soc. arbeids front zal worden ontbonden, de ontwikkeling van democratische vakbonden worden bevorderd, Elke nazi-activiteit zal worden onderdrukt. Voor West-Duitschland zullen de volgende voorschriften gel den: Algeheele ontwapening van de Duitschers, verwildering van de oorlogsindustrieën, beslagleg ging op alle Duitsche octrooien, toezicht op banktransacties van alle Duitsche firma's, verzending van gronstoffen naar verwoeste landen, verbod van vliegtuig bouw, algeheele controle van het plaatselijk gezag,teruggave van alle oorlogsbuit, bestudeering van middelen, waardoor Duitsch land gedwongen kan worden be gane misdaden in de eertijds door de Duitschers bezette ge bieden te compenseeren. (A.A.) Korte Berichten. Algeheele ontwapening. Teruggave van oorlogsbuit. De Amerikaansche minister van Oorlog Stimson heeft ver klaard, dat een centrale raad der vier mogendheden Duitschland zal regeeren. Eisenhower zal Amerika vertegenwoordigen! De Amerikaansche groep is verdeeld in 12 afdeelingen, on geveer overeenkomende met de inrichting van het Duitsche be stuursapparaat. Drie divisies zul len toezien op de ontwapening Op het vliegveld Eindhoven zijn 38 uitgeputte menschen aan gekomen, die uit Buchenwald kwamen. De Engelsche en Ame rikanen welke de gruwelen uit de concentratiekampen niet hebben gezien, kunnen nooit begrijpen waarom de Nederlanders de Nazi's haten. V In België duurt de staking in de verschillende mijnen voort, met inbegrip van de Borinage, Luik en Charleroi, waar de pro ductie terugloopt tot 40 of 50 Niet industrieele electriciteit wordt stilgelegd van 7 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. De Spaansche regeering zal Laval aan de geallieerden uitle veren. Met een Britsch oorlogs schip zal hij naar Frankrijk wor den overgebracht, waar hij zal terecht staan. Radio Praag meldt, dat dr Hacha, die onder de Duitschers president van Tsjecho-Slowakije was, een aantal ministers van de Tsjechische Quisling-regeering, alsmede een aantal hooge offi- Gisterenmiddag plm. 12 uur arriveerde H. K. H. Prinses Ju liana met klein gevolg te Mid delburg. Zij gebruikte de lunch in hotel De Burg en vertrok om plm. 1 uur per duck in de rich ting van Westkapelle. Onderweg stopte de duck' te Domburg, waar de Prinses een zanghulde van de Domburgsche jeugd in ontvangst nam. Te Westkapelle werd haar een grootsche ontvangst bereid. Het doel van het hoog bezoek was de uitreiking van speelgoed aan de kinderen van Westkapelle. Na de kinderen zong ook een dameskoor de Prinses toe. Tegen 5 uur vertrok de hooge bezoek ster. Commissaris der Koningin. Tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland is benoemd de heer J. C. baron de Vos van Steenwijik, oud-burgemeester van Haarlem. De bewapening van ons leger Het grootste deel van de Ca- nadeesche oorlogsuitrusting zal op het vasteland worden achter gelaten. Nederland zal hiervan een belangrijk aandeel ontvan gen voor de bewapening van de Nederlandsche strijdkrachten die straks worden geformeerd. (A.A.) Nederlands Volksherstel.- Volgens „De Nederlander" heeft de regeering opgericht een stichting „Ned. Volksherstel" met als doel de materieele, phy- sieke en moreele krachten van ons volk te herstellen. De stich ting zal o.m. de bezittingen van Winterhulp en den Volksdienst tot zich trekken. eieren, gearresteerd zijn. V In Ruthenië, de meest Ooste lijke provincie van Tsjecho-Slo wakije is een autonome regee ring gevormd, die aansluiting wenscht bij de Unie van Sovjet republieken. Het geallieerde opperbevel deelt den Nederlanders mede, van de hoofd- en zijwegen te blijven, teneinde de voedseltransporten niet te storen. Koning Leopold van België heeft in verband met zijn ge zondheidstoestand, zijn broer, Prins Karei, verzocht regent te willen blijven. (B.B.C.) Staking bij de Kon. Mij „De Schelde". Dinsdagochtend is het groot ste gedeelte van het personeel van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, met inbegrip van een aantal ambtenaren, in sta king gegaan. De stakers liepen "in groepen door de binnenstad en droegen borden met de leu zen „Geef ons eten" en „meer vet". De heer L. P. van Oorschot, voorman der moderne vakbewe ging en wethouder van Sociale Zaken, heeft de stakers toege sproken en meegedeeld dat het gemeentebestuur ten volle ach ter hen staat en alles in het werk zal stellen om de voedsel voorziening te verbeteren. De kern heeft des middags een vergadering gehouden met de di rectie en het personeel kwam daarna bijeen in het schaftlokaal. Na deze besprekingen werd besloten voorloopig weer aan het werk te gaan, daar van over heidswege werd toegezegd dat er verbetering in de voedselposi tie tot stand zal komen. MIDDELBURG. De gymna- siastenvereenigingen ..Nihil Sine Lahore" en de afd. Middelburg der Ned. Christen Gymnasias- tenbond, hield Maandagavond in het Schuttershof een bijeen komst. De avond werd geopend door dhr W. v. Voorst Vader. Daarna sprak dhr Mr Röling over „Geestelijken invloed in oorlogsjaren", waarna Mevr. Loeff, begeleid door Mevr. Mr v. d. Hoog, enkele liederen zong. Na de pauze sprak Jhr Mr T. A. W. Schorer over. „Vrijheid". Hij herdacht de gevallenen en wees op de belangrijke taak die voor de Ned. jeugd is weggelegd. Hierna zong Mevr. Loeff weer eeifige liederen begeleid door Mevr. Mr v. d. Hoog en Oscar Adriaanse. Mevr. Adriaanse de clameerde een 10-talgedichten, welke speciaal van toepassing waren op den tijd die nog zoo kort achter ons ligt. Gezamenlijk werd ten slofte het Vrijheidslied 1945 gezongen en sloot dhr Roos deze bijeen komst. Geknipt. De ex-leider van den Zeeuwschen Landsjtand van Gorsel van den Zeeuwschen Landstand1 is op het eiland Schouwen gearresteerd. De Goesche N.S.B.er Temmerman is op den Kreekrakdam bij een po ging om Zeeland binnen te ko men, ingerekend. VLISSINGEN. Naar wij ver- j nemen is de voormalige nazi- 1 burgemeester P. C. Callehfels Verschrikkelijk ongeluk. Bij de feesten ter gelegenheid van de bevrijding van Oldenzaal heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl een groote me nigte bijeen was bij een open lucht bioscoop, speelden jongens met een hoeveelheid kruit en een brandglas, 't Gevolg was een ontploffing waardoor 60 men schen ernstig werden gewond. Van hen zijn reeds 7 overleden. (A.A.) dezer dagen in Woerden opge pakt. MELISKERKE. Nadat vorige week bij het bekend worden van de bevrijding van ons vaderland deze gebeurtenis op plechtige wijze door de burgerij onder lei ding van den burgemeester was herdacht, vond Zaterdag j.l. voor de kinderen een feestelijke sa menkomst plaats, terwijl na af loop hiervan verschillende wed strijden werden gehouden, waar aan door de schooljeugd met veel animo werd deelgenomen, Verschillende verrassingen kon den worden uitgereikt. Voor de ouderen vvas er een roeiwed- strijd g'eorganiseerd, terwijl 's avonds met versierde booten een boottocht werd gemaakt. VROUWFNPOLDER. Zater dagmorgen had alhier een onge val plaats. Den werkman C. Pol derman werd door een granaat ontploffing een hand afgeslagen. Verder kreeg hij tal van andere wonden. Hij moest naar een zie kenhuis vervoerd worden. Zal het nooit ingezien worden hoe ontzettend gevaarlijk al die projectielen zijn? ST. LAURENS. Zondagmiddag brak brand uit in de schuur van de zoozeer door wind en water verwoeste hofstede „Zuidhof" te Brigdamme. Door spoedig optre den van de enkele omwonenden en den heer A. H. Verbeek, die juist in die omgeving was, kon de brand beperkt blijven tot de schuur, waarin nog wat graan enz. aanwezig was. Telefonisch gewaarschuwd kwam ook de Middelburgsche brandweer per Duck te hulp en werd, er stond veel wind, erger voorkomen. Maandag 14 Mei had in de Bogardzaal een uitstekend ge slaagde feestavond plaats voor onze geëvacueerde jongens en meisjes van 414 jaar. Met de vertooning van leuke kinder voorstellingen en 't zingen van Vaderlandsche liederen waarbij de solozang van nog heel jonge kinderen zeer veel bijval oogstte, werd de avond gezellig doorge bracht. Ook de aanwezige ouders en verdere genoodigden ver maakten zich met de kinderen. Verdiend was de dank die de De Ned. regeering heeft een aantal vertrouwensmannen be noemd, die opdracht hebben de regeering te vertegenwoordigen van het oogenblik der bevrijding tot het moment dat de regeering zelf in het land zal komen. Voor zitter is Jhr. Mr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, welke een proclamatie tot de bevolking heeft gericht. - Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Koningin nu het bewind kan uitoefenen over Haar vrije volk, waarin de vreemde smetten wor den uitgewischt. Recht en wet zullen heerschen, inplaats van willekeur en geweld. Alle krach ten zullen moeten worden inge spannen om de bevolking te hel pen opdat er eind aan de stof felijke ontberingen komt. De arbeid tot herstel moet met voort varendheid worden aangepakt, op dat zoo, spoedig mogelijk de spo ren van vernietiging worden uit gewischt. Alle krachten zullen moeten worden gegeven ter be vrijding van Indië. De nieuwe tijd, die ons wacht, vindt een volk, dat gestaald door ellende, met opgeheven hoofd gereed staat voor de taak waarvoor het geroepen is. (H.N.) wnd. 'Burgemeester de commis sie bracht voor het organiseeren van dien avond. Ieder kind kreeg een verrassing in den vorm van een cadeautje. ZIERIKZEE. In het laatste nummer van de „Vrije Stem men" wordt onder Zierikzee ver meld, dat onder de N.S.B.'ers die achter slot en grendel ver- toeven, een zekeren Heken is, opperhoofd der N.S.B. Alle men- I schen van Schouwen zouden jui chen indien dit bericht juist was. Maar dat is het jammer genoeg niet. Ir Iicken, die indertijd uit de N.S.B. werd gestooten, was S.S.-man, en Duitscher dan de Duitschers zelf. Ruim een week voor de totale bevrijding ver toefde hij nog in Zierikzee, brie- schend over het feit, dat zijn schilderijen en andere zaken door zijn kameraden gestolen waren. Hij verdween via Oud dorp en gepakt is hij, naar thans bekend, nog niet. SCHERPENISSE. 8 Mei is een onvergetelijke dag gewor den. De feestelijkheden begon- j nen om 2 utfr, toen de school- kinderen een optocht door het dorp hielden. Al dat oranje en rood-wit-blauw deed ons Neder landsche hart goed, 't was het zichtbaar symbool van onze her kregen vrijheid. Om 3 uur ston- den de kinderen opgesteld voor

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1