ZEEUWSCH DAGBLAD Churchill's jongste radiorede. 1e JAARGANG No. 34 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 14 Mei '45 Engeland zoekt geen voordeel voor zichzelf. Het was gisteren S jaar gele den, dat Churchill het Engelsche volk mededeelde, dat hij slechts bloed, zweet en tranen had aan te bieden bij het aanvaarden van het ambt van premier. Spreken de over de Britsche politiek na den oorlog, memoreerde hij dat vrijheid en democratie niet zullen worden verdraaid en dat de nazi- misdadigers zullen worden ge straft. Engeland zoekt geen voor deel voor zich zelf. De zaak waarvoor het vecht zal door da den worden erkend. De overwin naars moeten een blik slaan in hun eigen hart en toonen de krachten, welke zij bezitten, waardig te zijn. In het Verre Oosten ligt Japan nog op de loer, een land met 100 millioen inwoners en soldaten, die geen schrik hebben voor den dood. Hoe lang het zal duren eer Japan overwonnen is, kan Churchill niet zeggen, maar wel dat Engeland met Amerika den oorlog zal voortzetten. Onver saagd en ontembaar, totdat de heele taak is volbracht. Churchill noemde Hitler's grootste fout de oorlogsverkla ring aan Rusland, waardoor hij tegenover de millioenenlegers van Stalin kwam te staan. Japan viel bij verrassing Paerl Harbour aan en daarmede betrok het Amerika in den oorlog. De ineenstorting van Duitsch- land heeft Z.O. Engeland en Londen voor een groot gevaar behoed, doordat toen de startba nen van vliegende bommen en raketten onschadelijk konden worden gemaakt. Duitschland was ook bezig weer een nieuwe duikbootvloot te vormen, wat nu voorkomen is. Engeland heeft zijn volle aandeel in den oorlog geleverd. Zijn vloot had de zwaar ste taak op den Atlantischen Oceaan en de binnenzeeën. Ame- rika's vloot werd tegen Japan in gezet. Churchill bracht hulde aan de roemrijke daden van de generaals Alexander en Montgomery, als mede aan de schitterende strate gie van generaal Eisenhower. Korte Berichten. De generaals Winkelman en baron van Voorst tot Voorst zijn na 5 jaar krijgsgevangen schap door de Russen bevrijd en door de Amerikanen naar ons land gebracht, waar ze hun op wachting bij H.M. de Koningin maakten. (H.N.) Geallieerde militaire rechtban ken hebben in Duitschland reeds oorlogsmisdadigers berecht en terechtgesteld. De nazi-partij is ontbonden en de Hitlergroet verboden, (H.N.) V Het derde Amerikaansche le ger heeft ten Oosten van Salz burg een concentratiekamp ont dekt, waar toestanden hecrsch- ten die Buchenwald en Dachau overtroffen. (H.N.) y In West Europa maakten de geallieerden tot op den dag der bevrijding 6 millioen Duitschers krijgsgevangen. (H.N.) .V De 120.000 Duitschers in Ne derland behoorende tot het 26e Duitsche leger worden ontwa pend en zullen binnenkort ons land verlaten. (H.N.) A Prins Bernhard maakte met een door hem zelf bestuurd vliegtuig een vlucht boven Am sterdam, Baarn, Soest, Soestdijk en Hilversum. Prinses Juliana bracht onverwacht een bezoek aan het Loo. (H.N.) v Een der meest beruchte oor logsmisdadigers, H i m m 1 e r, is dcor de 21e legergroep van Montgommery gevangen geno men. V Churchill en Truman hebben van Stalin nog geen ant woord gekregen op hun vragen waarom de 16 Poolsche leiders die naar Moskou werden ontbo den en gearresteerd. V 3 millioen Amerikanen zullen na een speciale training, naar het Verre Oosten vertrekken, 400.000 blijven achter voor de bezetting van een deel van Duitschland. (H.N.) ■y De krijgsraden te Mechelen, Gent, Kortrijk, Doornik en Brussel hebben 25 doodvonnissen wegens het plegen van onvader- landsche handelingen uitgespro ken. (A.A.) y Eer. Britsch postvliegtuig heeft den afstand van Groot-Brittan- nië naar Auckland in Nieuw- Zeeland (21.533 km.) afgelegd in 53 uur, 13 minuten. Een nieuw record. (AA.) y Van de familie Slaats de Waalwijk zijn vier zoons, onge veer tegelijkertijd in drie ver schillende concentratiekampen in Duitschland overleden. V In de door de Duitschers be zette landen zijn meer dan 4 millioen Joden vermoord. Slechts 1.382.000 Joden zijn in deze lan den nog in leven, tegen bijna 6 millioen, die er vóór den oorlog V'V) 'uapuooAV De Prinses vertelt over haar kinderen. Een Anep-medewerker kon een gesprek met Prinses Juliana voe ren. De Prinses vertelde over haar dochtertjes: „Trix zit nu met haar Neder- landsche vriendinnetje in de eer ste klas van een Canadeesche school bij ons in de buurt, waar zij voor de derde klas worden klaargestoomd. Irene volgt van haar derde jaar af een kleuter school en 's middags volgt zij met haar klas het rooster van het eerste leerjaar. Zelf bereid ik hen door lessen in lezen en schrijven van de Nederlar.dsche taal voor op het Lager Onder wijs hier te lande. Ik hoop, dat ze daar gauw veel vriendinnetjes zullen maken. De Prinses vindt blijkbaar een dagelijkschen omgang van haar meisjes met Nederlandsche kin deren zeer gewenscht. „Haar Nederlandsche jaarge- nooten", vervolgt H.K.H., „heb ben, ondanks hun jeugdigen leef tijd, veel onder de bezetting ge leden en onwillekeurig is een groot gedeelte van hun gedach- tenlcvcn daar ook nog mee ver weven. Uit gesprekken met hun vriendinnetjes zullen Trix en Irene dan spoedig begrijpen, wat de jeugd hier in de afgeloopen jaren heeft meegemaakt." „Weet u, waar Trixje dol op is Natuurlijk op poppen, maar zij is het meest verdiept in haar spel, wanneer zij haar fantasie kan uiten in verkleedpartijtjes, het verzinnen van verhalen en het maken van allerlei teekeningen. Ireentje blijkt meer sportief te zijn aangelegd. Aan de ringen is zij haar makkertjes verreweg de baas. Margriet draaft en speelt den geheelen dag door ons huis. Zij probeert, op haar manier, zoo veel mogelijk de „grooten" na te doen. Ik mis ze allemaal erg. Den laatsten tijd vroegen zij mij steeds: „Mamma, wanneer mogen we nu naar Holland toe?" Dat zal hun grootste oogenblik zijn." Provincienieuws. Ned. Chr. Landarbeidersbond Zaterdag j.l. vergaderde in De Prins van Oranje het District Zuid-Beveland van de Ned. Chr. Landarb. Bond onder leiding van den heer P. Luijkenaar. De heer Vingerling gaf een overzicht vair de gevoerde loon- actie en een toelichting op de loonregeling. Bij de bespreking bleek, dat nog niet alle werkgevers het ge publiceerde hieromtrent naleef den met als motief dat men geen contract ontvangen had. De heer Vingerling deelde mede, dat er ook geen contract is, maar een opgelegde loonrege ling waarop individueele werk gevers en georganiseerde arbei ders invloed hebben gehad, en die sinds dat ze door den Rijktóe- middelaar gepubliceerd werd, van kracht is. Klachten over niet- naleving zullen door de Arbeids- bureaux worden behandeld. Hierna volgde een bespreking over den Dienst Uitvoering Wer ken, de samenwerking in Zeelapd met de andere Vakcentralen, de loonen bij de Geallieerden, het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen, dc voorgenomen Ar beidsdienstplicht en de Distributie van arbeiders. Bij de D.U.W. JieerDchen nog dezelfde methoden als vroeger bij de Ned. Heide Mij., waarom het noodig is hier andere arbeids voorwaarden in te voeren, ter wijl ook de verplichting tot aan sluiting bij Woudenberg tijdens den oorlog een zuivering eischt van dc leidende figuren. Instemming werd betuigd met de zienswijze van het Hoofdbe stuur, dat met name met den So- cialistischetj Landarbeidersbond geen samenwerking kan bestaan, zoolang door zijn voormannen de actie van een eenheidsorganisatie in strijd met de illegaal gemaak te afspraken, niet volledig onge daan wordt gemaakt. Over een registratie en ver plaatsing van arbeiders werd op gemerkt, dat arbeiders geen han delsartikelen zijn en ook niet als zoodanig behandeld willen wor den. Decreteeren en toepassen van dwangmethoden zijn voorbij. Overleg en samenwerking behoo- ren weer in hun plaats te treden. De vergadering was druk be zocht. GOES. Zondagmiddag even na 12 uur werd onder groote be langstelling van de bevolking, op de Groote Markt een parade van de hier gelegerjde troepen ge houden. Dit militaire schouwspel was voorafgegaan door een kerk dienst in de Groote of Magda- lenakerk OVEZANDE. Tusschen R. en S. ontstond oneenigheid over het betreden van land door S„ toe- behoorende aan eerstgenoemde. R. nam daarop een spade en sloeg S. dermate op het hoofd, dat hij het bewustzijn verloor. Tegen beide personen is proces verbaal opgemaakt, resp. voor mishandeling en voor het onbe voegd betreden van land toebe- hoorende aan derden. WEMELDINGE. De Roode Krui-collece gehouden op 5 Mei j.l. heeft opgebracht een bedrag van f 604.48. Vrijdagavond ge raakte de 8-jarige E. S. spelen derwijze in het kanaal. Na gerui- men tijd dreggen gelukte het om het lichaam op te halen. De le vensgeesten waren toen echter reeds geweken. Verordening Registratie Motorrijtuigen. De Chef Staf Militair Gezag heeft een Verordening uitge vaardigd, krachtens welke alle jnotorrtuigen en alle onderdeelen van motorrijtuigen opnieuw die nen te worden geregistreerd. In verband hiermede heeft de Mi litaire Commissaris voor de pro vincie Zeeland bekend gemaakt, dat deze registratie dient te ge schieden vóór 17 Mei. Voor bijzonderheden, de aan gifte betreffende, verwijzen wij U naar de desbetreffende Open bare Bekendmaking van den Mi litairen Commissaris. Het zij onder ieders aandacht gebracht, dat overtreding van de verplichting tot registratio als ccn misdrijf strafbaar zal zijn. Niet geregistreerde motorrijtui gen en onderdeelen kunnen wor den in beslag genomen eti ver beurd verklaard. De Ridderzaal onbeschadigd. De beroemde Haagsche Rid derzaal waarin de Koningin op Prinsjesdag, de derde Dinsdag in September, de Troonrede placht voor te lezen, is onbe schadigd uit den strijd gekomen. (H.N.) Het broodrantsoen gehand haafd. Radio H.N. deelde gisteren middag mede, dat het brood rantsoen gehandhaafd blijft op 2400 gram per week. (H.N.) Posterijen. Uitbreiding Postverkeer. Met ingang van 7 Mei 1945 is het gebied, dat is opengesteld voor het interlokaal particulier postverkeer, uitgebreid met Nij megen en omstreken en Oss en omstreken. Daarmee bestaat deze moge lijkheid thans in de volgende gej- bieden De geheele provincie Limburg. De provincie Zeeland, met uit zondering van Tholen, St. Phi- lipsland en Schouwen-Duiveland. De provincie Noord-Brabant, voorzoover gelegen ten zuiden van de Maas en het Hollandsch- diep, de Bergschmaas, met uit zondering van de bestelkringen van de navolgende postinrichtin- genDinteloord, Drimmelen, Drunen, Geertruidenberg,''s Gra venmoer, 's Grevelduin-Capelle, Haarsteeg, Heiningen, Heusden, Hoogezwaluwe, Klundert, Lage- zwaluwe, Lith, Lithoyen, Loos- broek, Made, Maren, Megen, Moerdijk, Nieuwkuik, Nieuwvos- semeer, Oyen, Raamsdonk (dorp), Raamsdonkveer, Steen bergen, Vlijmen, Vrijhoeve-Ca- pelle, Waalwijk, Waspik, Wil lemstad, Zevenbergen, Zeven- bergschehoek. In Gelderland de bestelkringen van de navolgende postinrichtin- gen: Nijmegen, Alverna, Beek, Bergendal, Erlecom, Groesbeek, Heumen, Malden, Nederasselt, Ubbergen, Weurt en Wijchen. Maximumgewicht: Brieven tot 200 gram. Drukwerken tot 2 kg. Nieuwsbl,- en tijdschr, tot 2 kg, Monsters tot A kg. Brailie- drulcw. tot 7 kg. Aanteekenlng en expresse is toegestaan. Buitenland: Het buitcnlandsch postverkeer is uitgebreid tot briefkaarten voor aile niet vijan delijke landen en gebieden. Aanteckcning van alle corres pondentie voor het buitenland is toegestaan. Toegelaten talenVoorloopig alleen Nederiandsch, Fransch, Engelsch en Duitsch. Vanaf heden wordt door den Commissaris der Koningin in Zeeland GEEN audiëntie meer in GOES gehouden. Scheveningen verwoest. De Du'tschers hebben de bar ricaden in Den Haag opgeruimd, terwijl voorts een aanvang is ge maakt met evacueeren yan de diverse Duitsche instanties. Scheveningen hadden zij inge richt als sleutelstelling van de Atlanticwall. Het baden zal met het oog op het mijnengevaar voor langen tijd onmogelijk zijn, hoewel de Duitschers zelf ge prest zullen worden deze helsche machines op te ruimen. De groote hotels zijn leeggeplun derd. (H.N.) Geheim telefoonnet werkte uitstekend. De ondergrondsche beweging in Nederland beschikte over een geheim telefoonnet, dat onder de oogen der Duitschers werd aan gelegd. Het systeem werkte automatisch; ellke groote plaats had een eigen centrale. Duitsche lijnen had men afgetakt, zoodat telefoongesprekken konden wor den onderschept en aan de ge allieerden konden worden door gegeven. Zoo werd eenmaal een gesprek tusschen Hitier en Rau- ter afgeluisterd. (H.N.) Voedsel voor Europa. De Ver. Staten zullen 12 mil liard kg. levensmiddelen naar Europa verschepen, waarvan een belangrijk deel voor ons land be stemd is. Burgerlijke Stand. O.- EN W.-SOUBURG. Gebo ren: 4, Adriaan, z. v. L. A. Tan- ge en M. Tange; 23, Johanna L., d. v. W. van Dongen en G. Schout28, Izaak, z. v. W. Tan- ge en J. Tange, te Ritthem. Overleden: 24, A. Cornelissen, 82 j., m. v. M. Huijbrcgtse. Over de maand April 1945. SEROOSKERKE (W.) Gebo ren: Maatje P., <3. v, P. Schoe en C. Wat tel; Jan, z. v. J. Meijer» en C. A.arnoutse, OndertrouwdC. Wil.eboordse, 24 j. jm. cn W. C. van Zweeden, 26 j. jd. GetrouwdI. L. Frandke, 25 J. jm. en E. Huijssoon, 23 j. jd.j J. den Boeft, 27 j. jm. en T. Kod de, 25 j. jd. Overleden: J. J. Christiaanse, 15 d,, te Goes; C. Janse, 79 j., vr. v. P. Schout.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1