ZEEUWSCH DAGBLAD Na vijf jaren oorlog. Nu Schouwen bevrijd is. 1940-10 Mei-1945. Een uitspraak van Minister Eden. CHURCHILL KON DIGDE DE OVER WINNING AAN. TRUMAN SPRAK DE NOORD-AMERI KANEN TOE. Korte Berichten. VOEDSEL PER ZEESCHIP. 1e JAARGANG No. 32 PROT. GHR. BLAD |V00R ZEELAND Vrijdag 11 Mei 1945 De laatste dagen, maar vooral gisteren, 10 Mei, zijn herhaalde lijk onze gedachten terug ge gaan naar de prachtige, maar tegelijkertijd zoo droeve en sombere dagen van Mei 1940. Reeds eenige maanden had ons volk in spanning geleefd. Op 4 September 1939 waren leger en vloot gemobiliseerd en na dien werden we herhaaldelijk opgeschrikt door onheilspellende berjchten, omtrent de mogelijk heid van een plotselinge overval. Na de spanning kwam echter telkens weer de ontspanning. Toch was het voor iedereen dui delijk, dat de toestand steeds meer precair werd. Toen dan ook begin Mei alle verloven werden ingetrokken, was de vrees grooter dan ooit, dat ook ons land in het conflict zou worden betrokken. Op 8 Mei echter kwam er van officieele Duitsche zijde een of ficieel geruststellende verkla ring. Geruchten, als zou een Duit sche aanval op handen zijn, zoo heette het, waren van allen grond ontbloot. We hadden hier te doen met een even domme als plompe af leidingsmanoeuvre van de Êngel- sche oorlogsophitsers. Zierhier de verklaring die door het D.N.B. uit Berlijn werd doorgegeven „Met betrekking tot de jongste in het buitenland verbreide be weringen omtrent een bedrei ging van Nederland door Duitschland, wordt van Duitsche zijde het volgende opgemerkt: De onthulling der geallieerde plannen in Zuid-Oost-Europa heeft op de betrokken volken een zoodanigen indruk gemaakt, dat de Engelsche oorlogsophit sers thans tot even domme als plompe afleidings manoeuvres gr ij pen. Zij gebruiken daarbij Ameri- kaansche persagentschappen, die berichten verspreiden, volgens welke Nederland hoogst ernstig bedreigd zou worden. Het is de oude methode van „houdt den dief", welke hier gevolgd wordt. Zoo meldt Associated Press, dat haar van zeer betrouwbare zijde medegedeeld is, dat twee Duitsche legers van Bremen en Düsseldorf op weg waren naar Nederland en wel zóó snel, dat zij weldra de grens zouden be reiken. De „betrouwbare bron" van dezen militairen onzin is, zooals wij konden vaststellen, het Britsche ministerie van voorlichting. Het Britsche ministerie van voorlichting is door de Duitsche onthullingen over de onmiddel lijk voor de naaste toekomst be raamde plannen van Engeland en Frankrijk zoo getroffen, dat deze afleidingsmanoeuvres in ieder geval in scène gezet moes ten worden." Dat klonk wel zeer geruststel lend. Trouwens had niet Hitier her haaldelijk en met nadruk ver klaard, dat hij er niet aan dacht, de neutraliteit van ons land te schenden? Al spoedig evenwel zou blij ken, dat we hier te doen hadden, met niets anders, dan een aflei dingsmanoeuvre van de Duitsche oorlogsmisdadigers. We herinneren ons wat er on der gebeurde. 10 Mei 1940. Vroeg in den morgen werden we opgeschrikt door het geronk van de zware vliegtuigen. En even later bracht de radio het ontstellende bericht, dat zon der de gebruikelijke oorlogsver klaring, de Duitsche aanval op ons land was begonnen. En tegelijkertijd werd aan onze Regeering een memorandum overhandigd, waarin werd uit eengezet dat Nederland evenals België, wel de s c h ij n van neu traliteit had trachten te bewa ren, maar datjn waarheid beide landen geheel eenzijdig de tegen standers van Duitschland hadden begunstigd en geholpen. In steeds toemende mate was door leidende persoonlijkheden van het openbare leven tot uit drukking gebracht, dat de plaats van België en Nederland was aan de zijde van Enge land en Frankrijk. En dan volgde een lange reeks van beschuldigingen, die eindigde met deze verklaring: „De Rijksregeering is niet bereid om in dezen door En geland en Frankrijk aan het Duitsche volk opgedrongen strijd om het bestaan, den aanval van Engeland en Frankrijk werkeloos af te wachten en den oorlog over België en Nederland op Duitsch gebied te laten over brengen. Zij heeft derhalve aan de Duitsche troepen het bevel gegeven de neu traliteit van deze landen met alle militaire machtsmidde len van het Rijk te bevei ligen." Deze verklaring werd afgege ven op het moment, dat de Duit sche aanval reeds begonnen was. Wie nu echter mocht meenen dat de Duitschcrs hier als v ij - a n d e n kwamen, dat het bom bardeeren van onze stellingen als vijandelijkheden bedoeld waren, zou zich ten zeerste vergissen. „De Duitsche troepen, zoo heette het verder, komen niet als v.ijanden van het Belgi sche en Nederlandsche volk, want de Rijksregeering heeft deze ontwikkeling nóch gewild, nóch veroorzaakt. De verant woordelijkheid rust daarvoor op Engeland en Frankrijk, die den aanval tegen Duitschland op Bel gisch en Nederlandsch territoir in alle bijzonderheden hebben voorbereid, en op de Belgische en Nederlandsche autoriteiten, die dit toegelaten en bevorderd hebben. De Rijksregeering verklaart verder, dat Duitschland niet de bedoeling heeft door deze maat regelen de souvereiniteit van het Koninkrijk België en het Ko ninkrijk der Nederlanden, nóch in Europa, nóch in de overzee- sche bezittingen nu of in de toe komst aan te tasten. De Koninklijke Belgische en de Koninklijke Nederlandsche re geering hebben het echter heden nog in de hand het welzijn van hun volken op het laatste oogen- blik te verzekeren door ervoor te zorgen, dat aan de Duitsche troepen geen tegenstand gebo den wordt. De Rijksregeering noodigt de beide regeeringen hiermede uit, onverwijld de hiervoor noodige bevelen te geven. Mochten de Duitsche troepen in België of Nederland op tegenstand stuiten, dan zal deze met alle middelen worden gebroken.Voor de daar uit voortvloeiende gevolgen en voor het dan onvermijdelijke bloedvergieten zouden uitslui tend de Koninklijke Belgische en de Koninklijke Nederlandsche Regeeringen de verantwoorde lijkheid te dragen hebben." Met dit leugenachtige en hui chelachtige stuk is de oorlog in gezet. En wat dit betreft, heeft de Rijkscommissaris Seiss Inquart die nu is gegrepen en als oor logsmisdadiger gevangen gezet en aan wiens huichelachtige rede in de Ridderzaal wij de vo rige week herinnerden, zich een waardig leerling getoond van zijn meester. Wij gaan op deze dingen nu niet nader in. 10 Mei 1940, een stralende Mei dag, werd ons land in den oorlog gestort. Sindsdien zijn 5 jaren van oor logsellende gevolgd. Steden werden gebombardeerd, kostbare landstreken aan de ver woesting door het water prijs gegeven, onze rechten en vrijhe den vertrapt, ons volk overgege ven aan de terreur van de N.S.B. en Gestapo, tienduizenden ge sleept naar gevangenissen en concentratiekampen, honderden, duizenden, mishandeld, gemar teld, vermoord. Een schrikkelke terreur heeft gewoed, jarenlang. Ons volk is geslagen, erger dan wij 't hadden kunnen den ken, maar God zij geloofd, het is niet verslagen. Het heeft diep moeten buigen, maar het is niet gebroken. 10 Mei 1945. De vijand is definitief versla gen. Het regiem van geweld en on derdrukking is geëindigd met volledige capitulatie. Nederland ïs weer vrij I God heeft bij ons wat groots [verricht Hij zelf heeft onzen druk [verlicht. Hij heeft door wondren ons [bevrijd, Dies juichen wij en zijn verblijd I Op 8 Mei 1940 heeft Minister Eden in een te Londen gehouden redevoering o.m. gezegd: „Indien de overwinning verze kerd wil worden, moeten wij de kracht van den vijand niet on derschatten, al onze hulpbronnen gebruiken en den oorlog voeren met alle visie, moed en vastbe radenheid, waarover wij beschik ken. De oorlog treedt in hetgeen wij allen erkennen als een ac tieve fase. De volken van het Britsche gemeenebest zijn thans voorbe reid voor den druk van een wreed conflict, dat ook lang zal kunnen duren. Wij hebben met ernstige en onschokbare vastbe radenheid door te zetten tot de eindoverwinning, wat de kosten ook mogen zijn en iederen stap te ondernemen, welke in ons vermogen ligt om dezen keer de verzekering te krijgen, dat er een duurzame vrede zal zijn. Niemand twijfelt er aan, dat de eindzege kan worden be haald." Minister Eden heeft gelijk ge had. Het was een lang en wreed conflict. Doch tenslotte is toch de eind zege behaald. 's Middags 3 uur sprak de En gelsche minister-president Win ston S. Churchill per radio de luisteraars in het Britsche we reldrijk toe. Churchill deelde me dé, dat Maandagmorgen 2.41 uur de onvoorwaardelijke overgave van Duitschland een feit was ge worden. Dinsdag is te Berlijn door den Duitschen chef van den generalen staf, Keitel, de over eenkomst geratificeerd. Offi cieel eindigde de oor log 1 minuut na midder nacht van Dinsdag. Maar Maandag was overal het bevel doorgegeven het vuren onmid dellijk te staken. Op sommige plaatsen wordt nog tegen de Russen gevochten. Wanneer daarmede na midder nacht Dinsdag wordt voortge gaan, dan stellen deze Duitschers zich buiten de oorlogswetten en zullen zij met alle ten dienste staande middelen onderdrukt wor den. Bij de verwarring, die in Duitschland heerscht, is het onmogelijk, dat het bevel tot staking der vijandelijkheden, overal op tijd is gekomen. Woensdag is bestemd tot de vie ring van den dag der overwin ning. Hulde bracht Churchill aan Rusland, dat zooveel tot de over winning bijdroeg. Na jaren van intensieve voor bereiding wierp Duitschland zich in 1939 op Polen, dat een garan tie-verdrag met Engeland had gesloten. Als gevolg van deze gemeene aanval verklaarde Groot Brittannië Duitschland den oor log. Nadat Frankrijk neergesla gen was hield Engeland den strijd een jaar lang alleen vol. Toen mengden zich Rusland en later Amerika in den strijd. Nu kunnen we ons een korte rustpoos gunnen, maar een nieu we tijd van beproeving en in spanning ligt voor ons. De ge slagen wonden roepen om ge rechtigheid en vergelding. Al on ze krachten moeten we aanwen den, teneinde onze taak te vol tooien. Met een „Leve de zaak der vrijheid" en „God save the king" eindigde Churchill. (H.N.) President Truman, zich Dins dagmiddag per radio, tot het Amerikaansche volk richtend, memoreerde dat dit een geluk kig moment en glorierijk uur was. Hij betreurde het dat F. D. Roosevelt dezen dag niet mocht beleven. Voor deze overwinning danken wij de Voorzienigheid, die ons den steun niet onthield. De vreugde der overwinning wordt getemperd door dqn vreeselijken prijs die wij moesten betalen voordat Hitier en zijn booze ben de werd verslagen. Het wacht woord voor den komenden tijd zal zijn: werk, werk en nog eens werkGewerkt zal er moeten worden om dezen oorlog te be ëindigen. Het Westen is bevrijd, maar het Oosten ligt nog be kneld onder de verraderlijke ty- rannie der Japanners. De presi dent wekte zijn landgenooten op, de wonden der wereld te verbin- en en om een duurzame vrede te stichten, geworteld op wet en recht. Harde, moeizame en toe gewijde arbeid zal de taak zijn die voor ons ligt. Ieder blijve op zijn post tot de laatste slag is gevallen. (H.N.) In Zuid-Frankrijk hebben de Fransche troepen de stad La Rochelle bezet. Het officieele document van de onvoorwaardelijke Duitsche overgave is Dins dagnacht kwart voor 1 in de aula van de Techn. Univer siteit te Berlijn geteekend. Namens de Duitschers moest Keitel zijn handteekening onder het document plaat sen. Zukov teekende voor de Russen. Maarschalk Zukov presideerde de geallieerde commissie. V Koning George van Engeland heeft ter gelegenheid van de groote overwinning en de bevrij ding van Nederland, een tele gram van gelukwensch aan Ko ning Wilhelmina gezonden. In de Egeïsche Zee heeft alle verzet opgehouden. Ook op den Dodekanesos, en op Kreta, waar het 10.000 man sterke garnizoen zich over gaf. De voedselvoorziening naar West-Nederland gaat ononder broken voort. Millioenen kilo's voedsel en kolen zijn nu ook per zeeschip in Rotterdam aangeko men. Meerdere schepen zijn on derweg. V Alleen tegen de Russen wordt door de Duitschers nog gevoch ten. Dresden, Breslau cn O 1 m t z bevinden zich In Rus sische handen, De Ambcrikanen veroverden Klagenfurt. Tito bezette Z a g r e b, de hoofd stad van Kroatië, In Zierikzee veel bescha- viel er een slachtoffer, terwijl digd, doch weinig ver- door granaatvuur vernielingen werden veroorzaakt. Op 8 Jan. onderging Haam stede een hevig bombardement, dat aan 16 personen het leven kostte. De meeste granaten kwa men terecht in de omgeving van de garage Dijkman op den hoek van den weg naar Burgh, De verwoestingen op het mooie 1 nield. De bevrijding van Nederland bracht vorige week ook de ver lossing van het lang bezette Schouwen-Duiveland, waarvan vele inwoners naar oiverig Zee land zijn geëvacueerd. Het zal hen zeker interesseeren, hoe het er nu op Schouwen uitziet. Uit LeonDegrelle. de leider der Belgische Rexisten, is in Spanje aangekomen. Hij werd naar een hospitaal in San Sebas- tiaan overgebracht, waar hij be waakt wordt. V Uit Oslo komt het bericht, dat Quisling zich met zijn ministers bij de Noorsche politie heeft ge meld. V De Russen zijn Praag binnen getrokken. Na korte gevechten zijn de Duitschers, die aan het moorden en plunderen waren ge slagen, in de door hen bezette wijken, gevangen genomen. Nu is ook daar de strijd ten einde. In tegenspraak met het eenige dagen geleden door de B.B.C. verspreide bericht als zou Mus- sert in.Utrecht zijn gevangen ge nomen, kwam gisteravond het bericht dat Mussert in het Ka binet van de Koningin is Den Haag was gearresteerd en met Max Blokzijl in het Huis van Bewaring aldaar was opgerioten. Prins Bemhard heeft een be zoek gebracht aan Amersfoort, Utrecht, Den Haag en Amster dam, teneinde besprekingen te voeren met de N.B.S. In vele plaatsen werd de Prins herkend en toegejuicht. V Japan wordt nu het land, dat de klappen zal krijgen, allereerst van de luchtmacht, die met toe nemende sterkte de marinebases, viliegvelden, fabrieken en olie- opslagplaatsen gaat bestoken. Nu zijn reeds 3 miliioen Japanneezen dakloos door de bombardemen ten. V Moskou heeft met laaiend en thousiasme het overwinningsfeest gevierd. Stalin sprak de Russen per radio toe. Duitschland is door het roode leger en de geallieerden oo de knieën gedwongen. 30 schoten uit 2000 kanonnen brach ten een eere-saluut voor de over winning. V De rede, die Winston Chur chill gisteren, 10 Mei, zou hou den is uitgesteld tot 'Zondag avond 9 uur. V Radio Praag meldde, dat dr Benesj, de vroegere president van Tsjecho-Slowakije in de hoofd stad is gearriveerd, na de bezet ting van Praag door de Russen. Mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën, heeft zijn ambt van burgemeester van Rotterdam weer op zich genomen. V Goering en Kesselring zijn door de Amerikanen gevan gen genomen. Himmler zou in Zweden gesignaleerd zijn. V Prins Karei van België, die het regentschap waarnam, is zijn broeder Leopold met diens gezin tegemoet gereisd naar Zuid- Duitschland. V Seyss-lnquart is ergens in Noord-Duitschland gevangen genomen. Hij is overgebracht naar generaal Crearer, bevel hebber van het 1e Canadee- sche leger in Nederland. V Maandag trokken de Canadee- zen Amsterdam binnen. Deze in tocht was overweldigend. De soldaten werden letterlijk bedol ven onder een regen van bloe men. Minister E. van Klef fens, de gevallenen herdenkend, memo reerde dat zij vielen- opdat het licht der vrijheid door de Duit- den moiid van een pas uit Zie- Schuddebcurs zijn meer rikzee overgekomene vernamen "an er#* «Rustenburg" van Mc- we het volgende: vrouw Lenderink-v. d. Vliet is In het algemeen kan gezegd verbrand; ook „Weelzicht", ten- worden dat veel is beschadigd, m^nste de woning. De torens maar weinig totaal vernield. Ge- v a n de gemeenten Nieu- stolen is er echter heel veel. Vindt w.f r k e r k en Ouwerkerk men nog het een en ander onbe- zlJn t vernield. Ook het schadigd terug, dan is zulks torentie, van Burgh schijnt voor 3/4 gedeelte kapot te zijn. nflf Bruinisse schijnt ook heel 7 i, -ff k f erg geleden te hebben. Landmijnen schijnen reeds van Zierikzee is be waard gebleven. Poor ten, torens, bruggen, stadhuis enz. hebben den zwaren bezetting s- tijd goed doorstaan. De Watertoren, in 1929 ge bouwd, is half Januari opgebla zen. Het pompstation van de wa terleiding kon niettemin voor de watervoorziening zorgen. De electriciteitsvoorziening ging ha- Reductie- o* Ad«.-adre*i GOES, I». Vorststraat 70, TcleL 2438. Hoofdred.: R. ZUIDEMA, Goea, Tele- foon 2364. Uitgave; Stichting „Zteuwach Dag blad". Abonn.prtfs 13.30 p. kw. bij vooruit betaling. Advert.prijs 10 ct. p. mm. BUREAUX: MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Telef. 2009. VLISSINGEN, Walstraat 37, Tel. 168, na 5 uur no. 89. TERNEUZEN, Littooy'a Boekhhandel, Telei. 2052. Op- en ondergang van zon en maan. Vrijdag 11 Mei: Zon op 6.01 uur, onder 21.23 uur. Zaterdag 12 Mei: op 5.59 uur, 1 onder 21.25 uur. Vrfjdag 11 Mei: Maan op 5.16 uur, onder 19.53 uur. Zaterdag 12 Mei: op 5.44 uur, onder 21.18 uur. Nieuwe Maan: Vrijdag 11 Mei; Eerste Kwartier: Vrjjdag 18 Mei. meermalen ongelukken veroor zaakt te hebben. Een verpleeg ster uit het Ziekenhuis te Noord- gouwe trapte op zoo'n helsche machine, waardoor haar beide beenen werden afgeslagen. De zuster is inmiddels overleden. POST, TELEGRAAF EN TELEFOON. Het postverkeer in de Zuidelijke provincies is uit gebreid tot en met Nij megen. Een zwarte bladzijde. Provincienieuws. De terechtstelling van een 10- peren toen Noord-West-Brabant ta' personen voor het slot „Moer- in geallieerde handen kwam. De "tont" op Renesse, vormt wel een gasfabriek werd op 31 December der zwartste bladzijden uit onklaar geschoten. De schadeden bezettingstijd van Schouwen. wordt op f 75000 geschat. Men was toen op petroleum en kaarsen aangewezen. De St. Lievensmonstertoren kreeg een 40-tal granaattreffers te incasseeren en wel aan de Zuidzijde. Ook de Nieuwekerk werd beschadigd, evenals de Kleine of Gasthuiskerk en de Geref. Kerk. De Luth. kerk en Chr. Geref. kerk schijnen onbe schadigd uit den strijd te zijn gekomen. Onder granaatvuur. Aan particuliere woningen werd door shrapnells vaak schade aangericht. Van eind Januari tot 1 Mei heeft Zierikzee, met tuS' De 10, voor een goed deel jon gemannen, werden bij een poging tot ontvluchting, in de omgeving van den Schelphoek, gesnapt door een Duitsche patrouille en in een bunker te Haamstede gevangen gezet. Twee Engelschen, die bij een raid waren achter gebleven en mede wilden ontvluchten, werden krijgsgevangen gemaakt. De 10 mmrnen, w.o. 1 uit Wolfaarts- dijk, werden door ophanging van het leven beroofd. Kort voor de terechtstelling werd Ds Voorneveld te Haam stede in den bunker toegelaten. Hij las daar Psalm 23 en later nog een gedeelte van Psalm 90. schenpoozen steeds onder vuur Gezamenlijk is toen nog gezon- gelegen. Aan de N.-zijde van de j gen „Een vaste burcht is onze Oude Haven heeft het St. Cor nelia Liefdehuis geen ruit meer. Het Wehrmachtsheim, eigendom van de fam. Krepel, kreeg enkele treffers. De bruggen over Oude en Nieuwe Haven zijn intact ge bleven evenals de beide Haven poorten. De Noord-Havenpoort is kort geleden nog geraakt, maar deze mooie middeleeuwsche monum«iten zijn gelukkig behou den. De Scheepstimmerdijk en Visschersdijk hebben erg gele den, niet alleen door granaatvuur, maar ook door bomtref fers. Ook de Nieuwe Haven heeft een ge havend aanzien. Het hotel Smal- heer kreeg menige treffer, even als de Hoofdpoortstraat en Nieu we Boogerdstraat. Bij de diverse bom bardementen vielen 8 slachtoffers w. o. iemand uit Scharen- d ij k e. Op de Varremarkt brandde het café „De Draak" uit en op den Appelmarkt het winkelpand van Gebr. Thim. Het Postkantoor kreeg een treffer in den achter gevel; de daar vlak achter ge legen R.H.B.S. incasseerde even eens een 3-tal granaten. Met December begonnen de plunderingen door de Duitschers en onderlinge verhuizingen. Hui zen, waarin geen meubelen ston den, meubileerde men met het .gevondene in andere woningen, zoodat veel kris-kras door el kaar is gehaaldHuizen, welke leegstonden en waarin of waar onder kelders waren, werden be God", waarna allen nog een woord van afscheid schreven aan hun familiebetrekkingen of een aandenken meegaven. Daarna ('t was op Zondagmorgen 10 Dec.) zijn deze menschen „als misdadi gers" in de laan van Moermont opgehangen. Op den dag der bevrijding wer den de graven dezer martelaren met bloemen overdekt. Vooraanstaande burgers uit de omgeving moesten getuige zijn van de afschuwelijke daad. 36 uur lang hebben hun lijken daar gehangen. Hun goederen werden verbeurd verklaard en de achtergebleven familiebetrekkin gen op straat gezet. Later heb ben burgers van Renesse hun lijken ter aarde besteld, zonder kist, want die mocht niet be schikbaar worden gesteld. Wegvoering van mannen. Ook het wegvoeren van een 160-tal jongens en mannen naar Duitschland in 't begin van De cember, dient met een zwarte kool te worden aangeteekend. Eerst werden de arbeidersslaven gedwongen naar Scharendijke te loopen. Vandaar werden ze in een kolenschuit geladen en naar Ouddorp gebracht, verder naar Middelhamis en toen naar Am sterdam. Hier werden ze in een ander schip overgeladen en over het IJselmeer naar Kampen gebracht. Vandaar ging de tocht naar Kassei per trein, een reis die 40 uuuci ftcmtia wai cn, wciucn uc- f-* -• v.-»* trokken om zich te beschermen uur duurde. De mannen hadden tegen de granaten. Hoe was de voedselvoorzie ning? Niet veel minder dan in overig Zeeland. Iedere week werd nog 65 gram boter verstrekt. Suiker hebben de kinderen nog lang gehad. De melkvoorziening was vrijwel normaal. De bevrijding. Zaterdag hingen overal de vlaggen uit en droeg ieder oranje. Bij plakaat werd het uit steken van communistische vlag gen verbodenandere dus nietl De politie, op 3 na, en de marechaussee was bij de gevan genneming van de 10 menschen, die te Renesse werden terecht-1 m°t gesteld, naar Duitschland ge het goed bij de boeren, waar ze werden ondergebracht. Toen Kas sei in geallieerde handen viel, sloeg ook voor hen het uur der vrijheid. Via Luxemburg en Bel gië, waar men de mannen gast vrij ontving, kwamen zij in Eind hoven aan. schers gedoofd, opnieuw zou gaan voerd, doch kwamen later weer schijnen. We zullen opnieuw be-1 terug. ginnen het land op de zee te ver overen, onze fabrieken te her stellen en nieuwe schepen te gaan bouwen. Ons voornaamste doel is: wederopbouw van ons land, DE VERDUISTERING OPGEHEVEN. Met ingang van gisteren is de verduisteringsplicht op geheven. Politieke gevangenen bevrijd. Nu in Duitschland de kampen worden geopend en de kluisters zijn geslaakt van hen, die reeds jaren zuchtten onder de dwinge landij van een bruurt geweld- systeem, worden namen bekend van hen die terugkeerden naar huis en haard. Zoo gaf H. N. de namen door van Koos Vorrink, de Wiarda Beekman, Mr W. Joekes en weth. Staal (Gouda), oud-minister J. C. van Dijk, j. Schouten en oud-minister Ver schuur. Maandagmiddag en avond trok ken de overgebleven Duitschers uit Zierikzee weg, richting Brou wershaven. En terwijl de N.S.B. ers op het 't-Gravensteen werden gebracht, marcheerden de Tom mies de Oude Haven opl De pontonbrug bij den aanleg van de vroegere Prov. boot is gezonken, maar de booten, welke verbinding geven met den over kant, vertrekken als van ouds van „het Luitje". De haven is dus wel mijnenvrij. Verwoestingen overal. De schoorsteen van het Stoom gemaal „Schouwen" is op geblazen, het motorgemaal aan den O s s e staat in het water en van het Stoomgemaal „S t e - v e n s 1 u i s" schijnt men de vitale onderdeden te hebben me degenomen. Met de boomengroei staat het er treurig voor. Wat in het zilte water stond is weg. Ook in Brouwershaven Deze korte mededeelingen mo gen eenigen indruk geven wat Schouwen-Duiveland en Zierik zee gedurende de laatste maan den voor de bevrijding beleefde. Prettig zal het er straks niet zijn, maar bijna ieder verlangt toch naar zijn hof en huis en haard, om daar weer te beginnen den bouw en/of herbouw wat een niets en niemand ont- zienden vijand moedwillig ver nielde. Met vereende krachten en hulp van anderen moet Schou wen-Duiveland weer worden wat het geweest iseen welvarend eiland in den Zeeuwschen archi pel I EEN DANKBETUIGING UIT CANADA. Wij laten hier volgen een door middel van de Ambassade te Brussel ontvangen schrijven, gericht aan den Burgemeester en de bevolking van Goes, dat door C. J. Baronesse de Vos van Steenwij k, voorzitster van de Netherland Relief Fürd Branch te Vancouver werd vertaald. Goede vrienden Deze brief, uitgesteld wegens de onzekerheid der post, kan in geenen deele zijne ware be doeling vervullen, daar wij niet in staat zijn onze gevoelens naar waarheid uit te drukken. Toch moeten wij trachten U mede te deelen hoe diep wij Uwe harte lijkheid op prijs stellen bij ge legenheid van de begrafenis van een Canadeesch officier. Hij sneuvelde op 30 October 1944 en werd Ikort daarna begra ven met vier wapenbroeders, op de Algemeene Begraafplaats der stad Goes. Volgens de beschrij ving van den geestelijke ontvan gen, werd de dienst bijgewoond door 200 inwoners der gemeente, en gij hebt deze jongelieden ge- eerd door hun graven te bedek ken met de Nederlandsche vlag, en op ieder graf hebt gij een bloementak neergelegd saamge bonden met een lint in de kleu ren Uwer stad. En een van U heeft eenige van de meest roe rende woorden gesproken die wij ooit gelezen hebben. Wij weten niet van waar de overige vier kwamen maar hier aan de verre westelijke kust van Canada, wij, de familie van Luitenant D. A. Bonnallie, voelen ons nu ver bonden met Nederland op een wijze, die nooit verbroken kan worden. Gij hebt gebeden dat zij in vrede mogen rusten, en wij weten, dat zij zoo rusten zullen in Uwe aarde. Deze oorlog, die zoo vreeselijik is geweest voor Uw volk in alle opzichten, en ook vreeselijk voor ons, ofschoon op minder mate- rieele wijze, zal eenmaal ophou den. En misschien zal de vrede, die wij bidden, dat duurzaam zal zijn, worden gebouwd op banden zooals deze. Deze mannen zijn niet te vergeefs gestorven, wan neer gij, aan wie zij onbekend waren, gij die zelf zoo onuit sprekelijk hebt geleden en nog lijdt, op zulk een schoone wijze hulde aan hun moed hebt weten te brengen. Deze brief is een poging om onze diepe dankbaarheid uit te drukken voor de eer, die gij deze mannen hebt betuigd en voor de troost, die gij aan hunne verwanten hebt gebracht. Moge God U zegenen en U in vrede bewaren. MARY BONNALLIE, Echtgenoote. PAULINE BONNALLIE, Moeder. BARBARA LECKIE, Zuster. Het ligt in de bedoeling in de eerste 3 maanden 20 a 30 miliioen kg. voedsel en andere benoodigdheden in Rotterdam aan te voeren, om van daaruit te worden gedistribueerd. De schade aan de havens toegebracht is minder erg dan men zich had voorgesteld. Losplaatsen voor kustvaarders van 4000 ton zijn nog overgebleven; de havens zijn erg verzand, omdat er in geen jaren is gebaggerd. Door een voortdurende kolenaanvoer hoopt men ook spoedig de electriciteits- bedrijven in werking te kunnen stellen. De Gemeente Vlissingen biedt den Geallieerden be vrijders de stedelijke vlag aan. Onder de stralende zon der overwinning heeft hier Dinsdag middag om 12 uur een treffende plechtigheid plaats gehad aan den voet van het standbeeld van Michiel Adr.z. de Ruyter. Het gemeentebestuur heeft bij monde van burgemeester C. A. van Woelderen den Gealliëerden Com mandant de stadsvlag van Vlis singen aangeboden, in tegen woordigheid van talrijke Gealli eerde- en Ned. Marine-officieren. Twee muziekgezelschappen zetten deze ceremonie luister bij. Een duizendkoppige menigte was er getuige van. De heer Van "Woel deren sprak den Gealliëerden com mandant als volgt toe: „Als Burgemeester van Vlissin gen, geassisteerd door de Wethou ders, heb ik de eer hier op den Noordzeeboulevard, aan den voet van het standbeeld van Admiraal de Ruyter, den meest beroemden zoon van Vlissingen, uiting te geven aan de dièpgevoelde be wondering en dankbaarheid van de geheele bevolking van Vlissin gen aan de hier tegenwoordige officieren van the Allied Forces, die in harde en schitterende ge vechten de geliefde vrijheid van

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1