ZEEÜWSCH DAGBLAD DuitschM geelt zich onvoorwaardelijk over. Van eenheid gesproken Van strijd en overwinning. HULP VOOR W.-NEDERLAND. 0e gevangenissen gaan open. H. M. de Koningin sprak tot haar volk. Onder druk vereenigd. Nederland zal herrijzen. Met werk der Tribunalen. Het voorbereidend onderzoek in vele zaken reeds achter den rug. Vreugde in den Koninklijken krinc. Poolsche leiders gevangen. Laatste Berichten. De Z.L.M. hervat zijn werkzaamheden. CHURCHILL EN DE ENGELSCHE KONING SPREKEN VOOR DE RADIO. ie jaargang No. 31 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 8 Mei 1945 geland en Frankrijk, in verband met den aanval op Polen, aan Duitschland den oorlog hadden verklaard. Een nieuwe wereldoorlog dus. dag 3VSepL™biM9datoef d" MAANDAGOCHTEND VROEG WERD radio het bericht bracht, dat En- DE CAPITULATIE TE REIMS IN EISEN HOWER'S HOOFDKWARTIER GETEEKEND. HEDENMIDDAG 3 UUR KONDIGT Wat zal de toekomst brengen? CHURCHILL V-DAY AAN. Dat was de bange vraag, die Heden is het Victoryday, voor deze arrestatie nog gevoch- ons bezig hield en waarop nie- de dag, dat de oorlog in ten is met de lijfwacht van Mus- mand een antwoord wist te Europa is afgeloopen. Heden- sert en dat er nog enkele slacht- geven. i middag 3 uur zal de Britsche offers zijn gevallen. (H.N.) Alleen één ding stond vast, n.l. premier Winston S. Churchill ~o -rnnppciy ctrfkkfm dat een strijd op leven en dood V00r d. B.B.C. de capitu- np waofmc mict zou worden gestreden en dat in latie van Duitschland bekend "L vvArtiva mm. verband met de steeds meer ge- maken. I ■E^en oorlogsverslaggever heeft perfectionneerde oorlogswerk- Maandagmorgen 19 minu- van P"ns Bernhard vernomen, tuigen deze oorlog een nog ver- ten voor 3 uur heeft in een dat kleine afdeelingen S.S.-troe- schrikkelijker karakter zou dra- school te Reims waar het Pcn weigeren zich over te geven, gen, dan die van 1914—1918. hoofdkwartier van Eisen- Deze tr°«Pen hebben een aantal Toen Churchill aan 't bewind hower is gevestigd, de on- Nederlandsche gijzelaars mede- kwam, zeide hij tot het Engel- voorwaardelijke overgave van genomen, die zeer slecht worden sche volk, dat hij niets anders tiet Duitsche leger plaats ge- behandeld. Er was overeengeko- had aan te bieden dan bloed had. Generaal Jodl heeft men' dat de Duitschers de S.S.- voor Duitschland het docu- 'r°epen zouden ontwapenen, ment geteekend. Voor radio Flensburg (Slees- wijk) had de nieuwe Duitsche minister van buitenlandsche za- en tranen. En zoo is 't ook geweest. Stroomen bloed hebben ge vloeid. Duizenden, millioenen soldaten, iitiiiiOLCi vatt uuiicuiuuucuit z-a- E??JTïïïï ken, Graaf v. Schwerin Krossig, (R.O.) Met de distributie van het de monster "weggemaaid61 En^lmn de °PV0'?er van Von Ribbentrop, laatste weken aangevoerde voed- bloed werd vermenud met dat me<ledeeling gedaan van Duitsch- sel per truck en per vliegtuig is van de tallooze burgers hier en j '^'s onvoorwaardelijke capitu- thans in West-Nederland een be- in andere landen, die weigerden 1 1 f'" gemaakt. Eiken dag komen zich onder het Duitsche juk te De plechtige afkondiging 300 ton kolen binnen, teneinde buigen, die op hoop, tegen hoop van deze groote gebeurtenis centrale keukens weer op gang vaak, bleven strijden voor vrij- 'tl ons aller leven en in de te brengen. Plet ligt in de bedoe- heid en recht. wereldhistorie, zal tegelijker- ling dezen aanvoer tot 4200 ton tijd door Londen, Moskou en op te voeren. Ook zal petroleum Lang en bang was de worsle- Washington worden bekend beschikbaar worden gesteld op ling. gemaakt, Soms scheen het alsof onrecht Hedenmiddag 3 uur spreekt en geweld het zouden winnen. Churchill om V-day aan te kondigen. Ook in Noorwegen hebben de Duitschers zich onvoorwaardelijk aan de geallieerden overgegeven. Dönitz heeft den commandan ten van de Duitsche marine-een heden bevolen den strijd te sta ken en geen daden van sabotage te verrichten door b.v. schepen te laten zinken enz. Natuurlijk wacht men in En geland met spanning op de rede die Churchill zal houden. Het Britsche Koningspaar is inmid dels naar Londen teruggekeerd. De Koning zal heden avond 9 uur zich tot het Empire richten. In New-York vierde men de capitulatie op Amerikaansche wij ze. De straten waren wit ais Het water kwam vaak aan, soms zelfs over de lippen. Maar nu is dan einndelijk het einde gekomen. De as, waarvan 't heette dat hij onbreekbaar was, is warm geloopen en verbrand. Mussolini is nadat Italië ver slagen was, door zijn eigen land- genooten terecht gesteld. Hitler en zijn trawanten heb ben in de puinhoopen van Ber lijn den dood gevonden. Mussert, de man die zich ge heel in dienst stelde van zijn Führer en die meehielp ons land naar den ondergang te voeren, is gevangen genomen en zal met zijn leven voor zijn landsverra- delijke misdaden moeten boeten. Het Nazidom werd doodelijk geslagen. Het Duitsche volk dat zijn Führer als een God vereerde, heeft zijn afgod zien verbrijze len. Het wenschte liever kanon nen dan boter. Nu zijn de ka nonnen vernageld en gaat de bo ter ontbreken. Duitschland heeft den oorlog verloren. Op Maandag 7 Mei hebben de vertegenwoordigers van Duitsch land de onvoorwaardelijke ca pitulatie geteekend. En terwijl heel de wereld zich verheugt over de behaalde over winning zit het Duitsche volk bij de puinhoopen van zijn glorie en macht. Duitschland, waarvan het lan gen tijd heette, dat het op alle fronten won is op alle fronten geslagen. De oorlog is ten einde. De victorie is behaald. En nu vlammen overal de vreugdevuren op. Nu worden de overwinningsliederen gezongen. En met recht. Maar nu willen we ook God PJ kreeS ^eri andere gedaante danken'voor wat Hij geschon- werelddeel dat wij in 19j9 ken heeft. i bewoonden, herkennen we niet Want het is ook nu nog waar meer- Dat is de verkorte balans wat voorheen de Psalmist zongvan een wereldoorlog, die het me'nschdom 5 jaar lang heeft ge- Ons zwaard deed ons dit land j teisterd. (H.N.) [niet erven; Onze arm, deed ons geen heil dat de bevolking weer koken kan. De hulpkorpsen van het Roode Kruis staan gereed hun zegen rijken arbeid te beginnen. (H.N.) Korte Berichten. Na de mededeeling dat Por tugal de Duitsche regeering niet langer erkent, komen berichten uit Spanje in de richting van een zelfde opvatting door de Spaan- sche regeering. In Madrid worden de Duitsche ambassade en de consulaten gesloten (A.A. Een op 19 April geteekende order van Himmler is den geal lieerden in handen gevallen. Daarin werd gezegd, dat geen enkele gevangene van het be ruchte concentratiekamp Dachau levend in handen der geallieerden mocht vallen. Himmler had op dracht gegeven het kamp onmid dellijk te evacueeren. (A.A.) Koning Leopold II van Bel Naarmate de bezetting van Duitschland vordert, worden ook steeds meer gevangenen in vrij heid gesteld. De gevangenissen en concen tratiekampen staan open. Dit brengt droeve teleurstel ling en blijde verrassing. Velen, van wie men hoopte dat zij nog in leven zouden zijn, zullen niet meer terugkeeren, Maar daartegenover zullen ve len die men dood waande, weer aan het leven worden terugge geven. Zoo meldde de radio, dat D r Schuschnigg, de vroegere Oostenrijksche Bondspresident, tegen alle verwachtingen in, nog levend werd aangetroffen. En verder ook D r N i e m 1- 1 e r, de moedige strijder voor de vrijheid der kerk, die in 1937 door de Rechtbank werd vrij gesproken, maar daarna door de Gestapo opnieuw gevangen ge nomen en naar men vreesde ver moord werd. Meiikwaardig. Omtrent Goe- bels, de groote propagandist van het Nat. Socialisme, de felle be strijder van het Christendom, wordt gemeld, dat hij te Berlijn is omgekomen. Zijn mond is voor altijd gesloten. Maar voor Niemöller aan wie naar men meende voor altijd het zwijgen was opgelegd, gaan de deuren der gevange.nis open. j „Ons Parool", een van de bla den die een sterke propaganda voeren voor nationale eenheid, bevat ook een rubriek„Adriaan Zevermans zegt Deze rubriek bevat meestal goedmoedige spot omtrent aller lei oude en nieuwe leuzen. Voor al zij, die nog niet zoo sterk be- j geesterd zijn door het nieuwe geluid en de nieuwe orde, wor- den in het zonnetje gezet, i In het laatste nummer moeten de tegenstanders van Medezeg genschap het ontgelden. I Dit artikel eindigt met de j volgende ontboezeming „Eerst hadden we een para dijs op aarde, maar toen heeft Eva medezeggingschap gehad met Adam en de appel van de boom der kennis en toen ging alles verkeerd en zitten we nu nog met de erfzonde."- Deze bijdrage vond een plaats naast een artikel van Ds Weth- mar over „Samenwerking van Kerken". Van eenheid gesproken I Als gevolg van de papier- schaarschte moeten alle bla den in verkleind formaat verschijnen. In verband daarmee zijn wij genood zaakt berichten en publica- tiën zooveel mogelijk te be korten. De rubriek „Kabou ters" vervalt. Advertentiën over 2 kolommen kunnen slechts bij hooge uitzonde ring worden opgenomen. De Duitschers moeten zelf de mijnen opruimen. De Fransche minister voor den Wederopbouw, Dautry, heeft meegedeeld, dat Frankrijk ge vraagd heeft, om in de Duitsche capitulatie-voorwaarden de bepa- j ling op te nemen, dat de Duit schers verplicht worden alle mij nen op te ruimen, die zich nog in den Franschen bodem bevin denHij merkte op, dat in Letouquet en Paris Plage b.v. overal mijnen liggen eh dat in de eerstvolgende 10 jaar nog vele personen gedood zouden worden door de mijnen, die aan de stranden door de Duitschers zijn achtergelaten. In Maart en April van dit jaar werden er in Frank rijk 194 kinderen door mijnen gedood. (A.A.) Het vorstelijk gezin vroeg stam- en bonkaarten. De Koningin gaf Zaterdag den wensch te kennen Haar leven ge heel volgens dat van Haar volk ie willen inrichten. Dientenge volge verzocht Zij den distribu tie-autoriteiten Haar dezelfde be scheiden te verstrekken als aan de bevolking geschiedde. Overeenkomstig dit verzoek verkregen de Koningin en de Prinses Zaterdagmiddag ieder een noodstamkaart met inlegvel, waarvoor Zij persoonlijk een ont vangstbewijs teekenden. Behalve deze noodstamlcaarten werden Haar bonkaarten voor de loopen- de en voor de komende periode uitgereild, met inbegrip van een versnaperingen- en een visch- kaart. sneeuw door den regen van pa- gië heeft zich in Zwitserland piersnippers, die overal uit de met zijn gezin vereenigd. Hij ramen dwarrelden. In Frankrijk was de atmosfeer geladen met spanning, tot het be richt van de algeheele overgave van Duitschlands wehrmacht kwam. Ook in Moskou werd het groo te nieuws met vreugde vernomen, maar dat enthousiasme werd ge dempt door het pas binnengeko men bericht van nieuw ontdekte gruwelen in een concentratie kamp, waarin vele Russen om het leven waren gekomen. In een Berlijnsche schuilkelder hebben de Russen de lijken ge vonden van Josef Göbbels met zijn familie. „Das Reich" is uitl V Na de bevrijding van Neder land komt het einde van het Derde Rijk. Geboren in bloed en tranen, gaat het in bloed en tra nen ten onder. Een verwoest Europa is achtergebleven; gren zen werden uitgewischt, wereld steden verdwenen, het oude Euro- [verwerven, Maar Uwe rechterhand, Uw [macht Heeft ons die glorie toegebracht. Soli, Deo, Gloria I Gode alleen de eerl MUSSERT GEARRESTEERD. Maandagmorgen 7 uur rukten troepen van de 49e Britsche divi sie, mannen uit Yorkshire, Utrecht binnen. Daar werd An ton Mussert in zijn hoofdkwar tier gearresteerd. Het schijnt dat Zaterdagavond richtte H. M. ikeeren omtrent het lot hunner de Koningin zich over den zen- familieleden, der van Herr. Nederland tot De Koningin bracht hulde haar volk. j aan het verzet, dat ons moet sa- Onze taal kent geen woorden mensmeden tot één eendrach- om te. vertolken wat in onze j tig, ondeelbaar volk. Ons allen harten omgaat in deze uren wacht een groote taak. Onder van bevrijding. Eindelijk zijn wij den druk van den overweldiger baas op eigen erf en in eigen hebben we ons weer terugge- maakt zich gereed om naar Bel gië terug te keeren. (B.B.C.) In België heerscht momen teel groote politieke verwarring. De socialisten eischen het aftre den van Koning Leopold, waar tegen de katholieken zich verzet ten. Minister Spaak zou terug geroepen worden uit San Fran cisco. Seyss Inquart zou per mo tortorpedoboot Nederland hebben verlaten om Adm. Dönitz op te zoeken. huis. Verslagen is de vijand, ver dwenen zijn de vuurpeletons, voorbij is de namelooze druk. Dank verdienen alle strijders voor onze vrijheid en zij die ons volk verlosten uit den greep van den hongerdood. Dank vooral aan de N.B.S., die zich gaf voor de zaak van de vrijheid. Hulde aan hen die buiten ons land strijden,, ook aan koop vaarders en visschers. Onze gedachten gaan uit naai allen die dezen dag niet mochten beleven. Wij deelen in de smart van de talloos velen, wier ver wanten vielen voor de vrijheid en van hen die in angst ver- vonden. Wij moeten de handen ineenslaan, onzen plicht verstaan en niet achter blijven op den weg waarop anderen ons voor gingen. Speciaal 'richtte de Koningin zich tot de rijksgenooten in Ned.-Indië, die nog bitter moe ten lijden onder zwaren druk, maar in de ontwikkeling der krijgsverrichtingen van de laat ste maanden mag ongetwijfeld een goed voorteeken worden ge- zien. Richten wij onzen blik op de I hek gesloten. Daarop trok de toekomst, besloot de Koningin, Koningin zich terug in Haar onder leiding van den Allerhoog- werkkamer om belangrijke be ste. Nederland zal herrijzen 1 sprekingen te voeren. (A,A.) Diep ontroerd ontving h'. M. de Koningin de blijde boodschap. Evenals ons allen, bereikte de gelukstijding onze Koningin per radio. H. M. was juist in bespre king met den chef Staf van het Militair Gezag, Generaal-Majoor Kruis, toen een Harer adjudam ten Haar de heuglijke tijding van de Duitsche overgave bracht. Diep ontroert luisterde onze Landsmoeder in het bijzijn van Haar Dochter naar het bericht van de verlossing van Haar ge liefde landgenooten. Terwijl H. M. de gelukwen- schen van Haar stafleden in ont vangst nam werd Haar medege deeld, dat een. menigte van men- schen uit de nabij gelegen stad onderweg was naar Haar tijde lijk buitenverblijf. Onmiddellijk werden alle lam pen in het gebouw opgestoken. Op het terras werden bloemen en kaarsenkandelabers geplaatst. Op dit bordes nam onze Koningin, gekleed in een witten mantel en beschenen door de felle koplam pen van Haar hofauto's, de spon tane hulde van Haar landgenoo ten in ontvangst. H. M. richtte zich als volgt tot de menigte„Ik ben verheugd dezen dag met U te zijn. Leve het Vaderland!" Uren lang stroomde een uit bundige stoet het donkere park binnen om bij het feestelijk ge tooid bordes, waarop onze Vors tin stond met Haar bescheiden gevolg, het volkslied aan te hef fen, te jubelen en met vlaggen te zwaaien. Tot laat in den nacht nam de Koningin deze vreugdebetooning in ontvangst, steeds vragend of er nog meer menschen kwamen, want Zij wilde absoluut niemand door Haar afwezigheid voor het hoofd stooten. Eindelijk trok de laatste groep voorbij en werd het De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mede: In breeden kring hoort men den laatsten tijd steeds en steeds weer de vraag stellen: „Waar om wenken de Tribunalen nog niet?" belangrijk om verdere ver volging te motiveeren. Het beteekent immers, dat hij in het algemeen niet langer van zijn vrijheid beroofd be hoeft te blijven. Voorbereidend onderzoek en Voor alles zij gezegd, dat buitenvervolgingstelling, het z.g. deze vraag uitgaat van een seponeeren, zijn dus twee dingen onjuiste veronderstelling, waarmee de tot nu toe geïnstal- want de tribunalen werken leerde Tribunalen zich reeds met- wèl. terdaad bezighouden en dat ter- Het Tribunaal te Breda heeft wijl gewerkt moet worden onder nu juist doch dat is, slechts technisch zeer moeilijke omstan- een toeval tegen 8 Mei a.s. digheden. zijn eerste openbare zitting aan- I In de eerste plaatser is geen gekondigd. Er zullen krantenver- traditie. Het geheele apparaat, slagen komen van pikante de geheele organisatie en admi- sensationeele zaken en het pu- nistratie moeten van den grond bliek zal snel vergeten, hoezeer af worden opgebouwd (dat heeft het eenige maanden lang gemop- overigens ook zijn goeden kant), perd heeft, toen naar buiten Het personeel moet zich grondig niets van het werk dezer gerech- j inwerken, want men mag niet ten is gebleken. vergetenhier moet recht ge- Het is voor rechters practisch sproken worden. Het Nederland- veel moeilijker, zich met een sche volk heeft een zeer zuiver woord van voorlichting tot het rechtsgevoel, het was voor den publiek te wenden dan b.v. voor oorlog een goede rechtspraak een minister. Daarom is het een gewoon en zou spoedig met ver- eisch van billijkheid tegenover ontwaardiging opmerken, wan de Tribunalen, wanneer eens iets neer de tribunalen hun werik wordt gezegd over het werk, niet zouden beheerschen. dat zij verricht hebben en nog Een andere belemmerende verrichten moeten voor hun factor en een zeer belang eerste openbare zitting. Speciaal rijke is het gebrek aan trans voor de pas bevrijde en te zijner portmiddelen. tijd ook vöor de nog bezette Wil een Officier van Justitie deelen des lands is het belang- of een Rechter-Commissaris in Het Poolsche vraagstuk blijkt telkens opnieuw een moeilijkheid te vormen tusschen de „Big Three". Zoo kwam Zaterdag het bericht uit Washington door, dat Engeland en Amerika geweigerd hebben de besprekingen met Rus land over dit onderwerp voort te zetten. Aanleiding tot deze hou ding bleek, volgens de B.B.C., het feit, dat een 16-tal Poolsche leiders weken geleden te War schau zijn gearresteerd, omdat zij tegen de veiligheid van Rusland zouden gehandeld hebben. De Engelsche en Amerikaansche re geering verklaarden ernstig ver ontrust te zijn wegens het uit blijven van inlichtingen, die zij daaromtrent gevraagd hadden. Zij zullen hierop niet terugkomen alvorens de gevraagde inlichtin gen zijn verkregen. Blijkens hetzelfde bericht zijn de bedoelde Poolsche leiders be schuldigd van sabotage achter het Russische front en worden zij in Moskou gevangen gehouden, waar zij terecht zouden staan. ERNSTIGE WAARSCHUWING. De algemeene bevrijding van ons vaderland heeft vanzelfspre kend allerwege groote blijdschap gewekt. Wij weten, dat onze landge nooten boven de rivieren thans weer in vrijheid kunnen ademen. Het is heel goed te begrijpen, dat allen, die familieleden in het pas bevrijde gebied hebben, zich verheugen over hun verlossing en dat zij willen trachten zoo spoedig mogelijk met hen in contact te komen. Het is een eerste vereischte, dat in het thans bevrijde gebied op ruime schaal voedsel wordt aangevoerd. Ook dienen de wegen te wor den gerepareerd en de vernielde communicatiemiddelen te wor den hersteld. De hulpverleening dient voor rang te hebben boven het be vredigen van de overigens zeer begrijpelijke behoefte aan het herstel van het contact met de familieleden. Het is dan ook het uitdruk kelijk bevel der Geallieerde auto riteiten, dat de wegen vrij blij ven. Dit is allereerst in het be lang onzer pas bevrijde landge nooten. Men ga dus niet op reis naar het Noorden, daar dit toch op een teleurstelling uitloopt; er zal een strenge controle plaats vin den. In zeer dringende gevallen zal een vergunning tot reizen naar het bevrijde gebied worden ver strekt. Dit betreft alleen die rei zen, welke noodzakelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog en die, welke het econo misch herstel van Nederland ver- eischt. Aanvragen kunnen worden in gediend bij Sectie III A, Staf Militair Gezag, Breda. Redactie- en Adm.-adrei: GOES, L. Vorststraat 70, Telef. 2438. Hoofdred.: R. ZUIDEMA, Goes, Tele- toon 2364. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dag blad". Abonn.prijs f 3.30 p. kw. bij vooruit betaling. Advert.prijs 10 ct. p. mm. BUREAUX MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Telef. 2009. VLISS1NGEN, Walstraat 37, Tel. 168, na 5 uur no. 89. TERXEUZEN, Littooy's Bockhhandel, Telef. 2052. rijk te weten, dat en waarom ook bij hen de Tribunalen niet strafzaken een preventief zitten- den verdachte een verhoor afne- Zuivering bij de rechterlijke macht. De Sectie Voorlichting van het Militair Gezag deelt mede: De Minister van Justitie heeft ontslagen op grond van het Zui veringsbesluit: Mr H. Sluyter- man, president van het Econo misch GerechtshofMr H. Han- nema, vice-president van het Eco nomisch Gerechtshof; Mr Ch. A. F. Maitland, president van het Gerechtshof te Leeuwarden; Mr. U. P. Okken, Raadsheer in dat Gerechtshof; Mr A. Semplonius, procureur-generaal bij dat Ge- rechtshof; Mr K. H. Jansma, raadsheer-plaatsvervanger in het Economisch GerechtshofMr J. A. Welthuis, rechter in de Ar- rondissements-Rechtbank te Arn hem; Mr W. U. Hazelhoff- Roelfzema, president der Arron- disse.ments-Rechtbank te Gronin- ter-plaatsvervanger in de Arron- genMr H. T. Meyering, rech- dissements-Rechtbank te Gronin gen. J één, twee, drie in het openbaar men, dan zullen gaan werken. practisch kan hij zich dezen onmiddellijk doen Vooropgesteld zij, dat ook de voorgeleiden. Vele rechtbanken „gewone" gerechten geen enkele grenzen onmiddellijk aan het zaak in twee, drie weken kunnen Huis van Bewaring en waar dit afdoen. Een normale inbreker of 1"" TT 1 rijwieldief moet na zijn arresta tie ook minstens zes weiken a twee maanden op zijn berech- niet zoo is b.v. te Haarlem en Utrecht kan de verhooren- de rechterlijke ambtenaar zich binnen een kwartier in het Huis ting wachten, "bij de groote van Bewaring bevinden of den rechtbanken dikwijls nog langer, verdachte naar het Gerechtsge- Het typische is echter, dat het bouw doen brengen, daar niet het publiek, dctch de Van dit alles is bij de Tribu- „insiders" zijn de rechters zelf nalen geen sprake. Is de zetel en de advocaten die het meest van een Tribunaalkamer niet klagen over den langen duur van dicht bij een interneeringskamp vooronderzoek en voorarrest. Bij gelegen en dat is vaak niet te het Tribunaal ligt echter het vermijden dan kan het een zwaartepunt nog veel meer dan week of nog meer kosten, voor bij de gewone strafrechter in het d&t voor het vervoer van een ge- voorbereidend onderzoek. Daar interneerden beschuldigde trans- worden de beëedigde getuigenis- j portmiddelen en politiegeleide sen afgelegd en deskundigen ge- i zijn verkregen. Men moet erop hoord. En in véél zaken is het I voorbereid zijn, dat deze en der voorbereidend onderzoek thans gelijke moeilijkheden zich in het reeds achter den rug. Zoo heeft de Raadkamer van het Tribu naal te 's Hertogenbosch dat nog geen dagvaardigingen voor de openbare zitting heeft doen uitgaan reeds in een groot aantal gevallen na een voorbe- „w, iw reidend onderzoek beschuldigden 'e'n' 'ijver 'der Tribünaïen in omlotl tfOf.rol nrnn f/\14 1 m. Westen en Noorden des lands in nog veel grootere mate zul len voordoen. Resumeerend; de omstan digheden zijn moeilijk, het apparaat is nieuw en het werk is veel. De toewijding buiten vervolging gesteld. het Zuiden zijn onbetwist- Ook dit is een groot rechts- baar en er is geen reden om belang: hem, die beschuldigd aan te nemen, dat zij in het wordt en deswege in bewa ring wordt gehouden, te doen weten, dat de beschul diging ongegrond of onbe wezen is bevonden of te on- Noorden zullen ontbreken. En het zijn tenslotte deze factoren, die ons door de moeilijkheden moeten heen helpen. Door een beschikking van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied werd de Z.L.M. op 25 November 1941 aangesloten verklaard bij den Nederlandschen Landstand. Op 18 Februari 1942 werd de Z.L.M. in den Landstand opge lost en moest zijn werkzaamhe den beëindigen. De voorlichtende taak, welke de Z.L.M. reeds bijna 100 jaar voor den boeren- en tuinders stand had verricht werd door in grijpen van de bezettende macht plotseling afgebroken. Officieel was daarmee het werk van de Z.L.M. afgeloopen, maar niettemin zijn vele van de bestuursleden een vraagbaak voor de leden gebleven. Na de bevrijding werd op 8 Dec. 1944 een Hoofdbestuurs vergadering gehouden, waarin werd besloten alle mandaten der bestuursleden ter beschikking te stellen. Tevens werd besloten niet tot wederoprichting der Z.L.M. over te gaan alvorens getracht zou zijn door besprekingen met de andere landbouworganisaties te komen tot één landbouworgani satie in Zeeland. In verband hiermede heeft de Z. L. M. het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een Het is vandaag de dag van de overwinning der gealliëer- den in Europa. Duitschland heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven. De Vereenigde volken vieren hun bevriiding in dit werelddeel, hun over winning in den strijd voor de vrijheid. Hedenmiddag 3 uur zal Chur chill voor de B.B.C. de officieele bevestiging uitspreken. Dan ko men de groote militaire leiders voor de microfoon, n.l. Eisen hower, Montgomery en Alexan der. Hedenavond 9 uur spreekt de Engelsche Koning. In heel Engeland is het van daag en morgen vacantie; in alle kerken worden dankdiensten ge houden. In alle gealliëerde hoofd steden vierden de menschen met gezang en gejuich het feest der overwinning. De Engelsche Koning heeft een telegram aan generaal Eisenho wer gericht, waarin hij zegt dat 11 maanden geleden het geallieer de leger het Kanaal overstak, met zich dragend de hoop en de ge beden van millioenen mannen en vrouwen. De heele wereld weet nu dat deze strijdmacht, na ver woede gevechten, zich van haaf taak heeft gekweten. Uit naam van alle volkeren verzocht de Koning aan de strijders te zeg gen hoe dankbaar wij zijn voor hun prestaties en de overwinning die den vijand werd afgedwon gen. Het document der overgave werd gisterenmorgen 2.41 uur te Reims in een school, het hoofd kwartier van Eisenhower, onder teekend. Eisenhower was zelf niet aanwezig. Generaal Bedell Smith teekende namens den opperbevel hebber, generaal Jodl namens Dönitz. Na de onderteekening ontving Eisenhower generaal Jodl en adm. Friedenburg. Zij ver klaarden dat de geteekende voor waarden zullen worden uitge voerd. Generaal Jodl verklaarde dat door deze onderteekening het Duitsche volk en het Duitsche leger op genade of ongenade wordt overgeleverd. De Belg. Koning, diens vrouw en kinderen werden door de Ame rikanen in een kamp bij Salz burg in Oostenrijk bevrijd. S.S.- mannen verzetten zich tegen deze I bevrijding, maar ze werden spoe dig overmeesterd. De Canadeezen hebben Emden de Polen Wilbelmshafen en de Britten Cuxhaven bezet. Mussert en Van Genechten zitten achter slot en grendel. Hedenmorgen zes uur hebben ook de Duitschers in Praag en in heel Bohemen zich overgege ven. (B.B.C.) I Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 9 Mei: 00.23 en 13 uur, resp. 1.68 en 2.07 -f N.A.P. Donderdag 10 Mei: 01.15 en 13.47 uur, resp. 1.98 en 2.32 M. N.A.P. Vrijdag 11 Mei: 02.01 en 14.31 uur, resp. 2.19 en 2.38 M. 4- N.A.P. Nieuwe Maan 11 Mei 22.01 vm. Op- en ondergang van de zon Donderdag 10 Meiop 6.03 u., onder 21.23 u. commissie, samengesteld uit per sonen uit verschillende land- bouwkringen, welke onder lei ding van den heer C. Zwager man, Rijksveeteelt- en zuivel- consulent, besprekingen heeft gevoerd en richtlijnen heeft op gesteld, waarin is aangegeven hoe de samenwerking op land- bouworganisatorisch gebied op bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost. Zoolang deze besprekingen gaande waren heeft de Z.L.M. gemeend zijn werkzaamheden nog niet te moeten beginnen om de besprekingen niet te be moeilijken. I Inmiddels is gebleken, dat in l' een ander deel van ons iand dat thans juist bevrijd is eveneens een belangrijke actie uit vroe gere landbouworganisaties wordt gevoerd om tot meer eenheid op landbouworganisatorisch gebied te geraken. In afwachting van de verwe zenlijking daarvan blijft de Z. L. M. tot volle medewerking met de andere landbouworganisaties bereid. Nu de besprekingen der com missie-Zwagerman zijn beëin digd en bericht is ingekomen, dat aan de Z.L.M. met terugwerken de kracht rechtsherstel is ver leend per 25 November 1941,

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1