ZEEUWSCH DAGBLAD REEDS VÓÓR DONDERDAG WAPENSTILSTAND churchill zal hem aankondigen. - britsche troepen in kopenhagen. - verwarde toe' stand in tsjecho'slowakije. radiorede van prof. gerbrandy. proclamatie! nieuwe bonnen. Laatste Berichten de geallieerden bezetten de vesting holland. duitschers schoten op demonstranten. waarschuwing der regeering aan pas bevrijd gebied. 1e JAARGANG No. 30 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Maandag 7 Mei'45 Minister Churchill zal Donderdag 10 Mei a.s. voor de radio een rede houden, niet om het einde van den oorlog in Europa aan te kondigen dit zal waarschijnlijk reeds eerder geschied en maar om den dag te herdenken, waarop hij voor 5 jaar het ambt van premier aanvaardde, even als het feit, dat op dien dag de Duitsche legers België, Luxemburg en Nederland binnendron gen. Reuter's correspondent meldt uit Parijs, dat hij verneemt uit het geallieerde hoofdkwartier dat nieuws van historische beteekenis binnen enkele uren of hoogstens een dag wordt ver wacht. De overwinning in Europa zal ook door Churchill per radio worden aan gekondigd. In Noord-West-Duitschland heeft generaal Busch in moeten grijpen en 300 S.S.-mannen onschadelijk laten maken, welke begonnen wa ren met plundering en moord na de capitu latie. Britsche troepen zijn Kopenhagen binnengetrokken. Montgomery heeft den Duitschers geweigerd over de capitulatie van Noorwegen te onderhandelen zonder dat Rusland in de be sprekingen wordt betrokken. De toestand in Tsjecho-Slowakije blijft verward. Het bericht, dat Tsjechische vrijscharen met de Duitschers aan het onderhandelen waren, werd later weer tegengesproken. De strijd schijnt opnieuw te zijn opgelaaid, ook in Praag, waar een groot deel der stad reeds in handen der partisanen zou zijn. Generaal Patton's leger rukt snel Bohemen binnen en bevindt zich nog 25 K.M. van Praag. Ook de Russen maken goede vorde ringen. Olmütz werd bereikt. Deze plaats is gelegen tusschen Brno en Troppau. In Ned.-Indië veroverde de Australische troepen, waarbij ook Nederlanders zijn inge deeld, het vliegveld op het eiland Tarakan, N.O. van Borneo. (H.N.) Korte Berichten. Bij Berchtesgaden is dr H. Frank, een der ergste oorlogsmisdadigers, gevangen ge nomen. (H.N.) Kopenhagen vertoonde het beeld van een slagveld na een razzia op collaborateurs. Duit sche oorlogsschepen beschoten gedurende 25 minuten de stad, waardoor 10 personen werden gedood en een aantal gewond. (H.N.) Op de conferentie te San Francisco heb ben de Amerikanen en Engelschen geweigerd verdere besprekingen met Rusland te voeren over Polen. (H.N.) Schusschnig, Leon Blum en de Duitsche predikant Niemöller, werden eerst weggevoerd doch later ten Zuiden van den Brenner uit den druk verlost. (A.A.) Prins Karei, de regent van België, heeft een telegram van gelukwensch gezonden aan Koningin Wilhelmina. (A.A.) Berchtesgaden brandt en Hitler's veel be sproken chalet staat eveneens in vlammen. Er werden ter plaatse 2000 Duitschers gevangen genomen. (A.A.) De vroegere Fransche minister Daladier en Reynaud, de generaals Gamelin en Wfey- gand, werden bevrijd. (A.A.) Beloond is de moed en de volharding van duizenden. Zaterdagmiddag 1 uur heeft Prof. Mr P. S. Gerbrandy, de premier, voor Radio-Oranje het Nederlandsche volk toegesproken. .De minister herinnerde aan het feit, dat na 5 jaar van onderdrukking het Duitsche rijk met zijn misdadige regeering is versla gen. De Duitsche geheime politie luistert niet meer aan uw huizen. Gij zijt verlost I Beloond is de moed van onze land-, zee- en luchtstrijdkrachten en het volhouden van on ze koopvaardijbekroond de taaiheid van i mannen en vrouwen van het verzet in eiken vorm; gezegeitd de standvastigheid waar- j mede heel ons volk den onderdrukker heeft weerstaan, met eere versierd het beleid van onze Vorstin, die op het punt staat zich met Haar volk te vereenigen; toegejuicht de dappere mannen van de vereenigde volken, die Nederland bevrijdden. Terugblikkend op den wereldstrijd ver klaarde de minister-president dat de bevrij ding een wonder Gods genoemd mag wor den. Hem komt in de eerste plaats den dank toe voor onze vrijheid, gekocht met bloed, Zweet, angst en honger. Honderdduizenden landgenooten en millioenen van de vereenigde volken aanschouwen dezen dag van vreugde niet. Vrij zijn wij om openlijk te doen wat we behooren te doen. Vergeet het lijden niet bij het ledigen van den beker der vreugde. Ge denk, aldus de premier, de dooden en dood- gemartelden, die in bloedigen strijd vielen of afschuwelijk gefolterd werden. Zij moesten het zaad zijn waaruit onze vrijheid ontkiemen kon. Vrij zijn vre om de wonden van ons volk te heelen. Vrij om de verbannenen en krijgsgevangenen, in ons midden liefderijk op te nemen. Vrij om weer te schrijven in de bladen. Vrij om onze staatsinstellingen weer te doen herleven. Bereiden we ons voor op de taak die ons allen wacht in het Verre Oosten, waar 280.000 Europeanen en millioe nen Indonesiërs zuchten onder dwingelandij. De regeering, nu nog te Londen, straks in Nederland, houdt zich verzekerd, dat de vrij heid zoo zal worden gebruikt dat zij eerbied afdwingt van bondgenoot en nageslacht. Het moederland is bevrijd. Een nieuwe taak ligt voor ons onder leiding van de aan stonds te vormen regeering. Met een „Leve onze Vorstin" en „Leve het Koninkrijk der Nederlanden", eindigde de minister-president zijn radiorede. Ingezetenen van Zeeland I Juicht, ingezetenen van Zeeland, juicht en jubelt, maar allereerst en bovenal danlkt God en geeft Hem eer I Dit zij ons aller stemming, nu het lang verbeide bericht van de bevrijding van geheel ons vaderland ons heeft bereikt. De duur be vochten victorie is behaald, het juk der sla vernij is afgeworpen, ons vaderland is weer vrij en wij mogen ons wederom verheugen over de aanwezigheid in ons midden van Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Konin gin en onze beminde Prinses Juliana. Ondanks allen rouw, alle ellende en alle leed, welke door de gruweldaden van den vijand en door het oorogsgeweld over ons zijn gebracht, welt er uit het diepst van ons hart op een golf van innige dankbaarheid en onuitsprekelijke vreugde. Mogen de jubelto nen, welke wij aanheffen, allereerst voort spruiten uit onze dankbaarheid jegens God, Die in de oorlogsjaren ons Schild en Betrou wen is geweest, onze vaste Burg, Die den vijand thans als kaf heeft doen verdwijnen. Onze gevoelens van oprechte dankbaarheid gaan ook uit tot alle militaire strijdkrachten, die met grooten heldenmoed de overwinning hebben bevochten, alsmede tot alle burgers, die op eenigerlei wijze door hun optreden of door hunne onverzettelijke, standvastige hou- j ding daartoe hebben bijgedragen. Ik houd er mij van overtuigd, dat onze dankbaarheid niet alleen tot uiting zal komen in de kerkelijke bijeenkomsten, welke alom zullen worden gehouden, maar da't zij ook onze vreugdevolle, blijde stemming in huis en op straat zal beheerschen. Bij onze overwinningsvreugde zal ons me degevoel met de velen, die in rouw en droefe nis zijn wegens het offer, dat zij hebben ge bracht en met hen, die nog in spanning ver- keeren omtrent het lot van familieleden en vrienden, die nog niet zijn teruggekeerd, niet mogen verzwakken of zelfs maar een oogen- blik worden terzijde gesteld. Van harte hoop I ik, dat zij, die zoo zwaar getroffen zijn of die nog in angstige spanning zijn, onze feest vreugde zullen billijken, ja misschien eeniger- mate daarin zullen kunnen deelen. Met het oog naar Boven is dat mogelijk. allen, ingezetenen van Zeeland, bied ik mijne hartelijke gelukwenschen aan met onze bevrijding. In het bijzonder denk ik hierbij aan de eerst heden bevrijde inwoners van I Geldig tot 12 Mei 1945. Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland. AARDAPPELEN A 20, B 20, C 20, D 20, E 20, M 20 „Aardappelen" per bon V/i kg. VLEESCH A 20 A, B 20 A, C 20 A, D 20 A, E 20 A, *M 20 A „Vleesch" per bon 100 gram A 20 B, B 20 B, C 20 B, D 20 B, E 20 B „Vleesch" per bon 25 gram. MARGARINE: A 20 A, B 20 A „Boter" per bon 125 gram. NATUURBOTER C 20 A, D 20 A, E 20 A „Boter" per bon 125 gram. Uitsluitend voor Noord-Beveland. NATUURBOTER: Op de bonnen aangewezen voor Marga rine, moeten de inwoners van Noord- Beveland natuurboter betrekken. Walcheren en Zuid-Beveland. NATUURBOTER: De bonnen C 19 A „Boter" moeten als voorinleveringsbon vooraf bij den detail list worden ingeleverd. De detaillist kan zich met deze bonnen rechtstreeks bij den grossier bevoorraden. Schouwen en Duiveland, zoowel hen, die nog op dit eiland verblijven en aldaar zulke moei lijke maanden zullen hebben doorgemaakt, als aan hen, die wegens de inundatie naar elders zijn geëvacueerd. Tenslotte: laat ons beseffen, dat onze vrij heid ons ook den plicht oplegt om in onder linge waardeering en saamhoorigheid met de uiterste toewijding en kan het zijn met dub bele krachtsinspanning blijmoedig het werk te verrichten, waartoe een ieder onzer is ge roepen en aldus mede te arbeiden aan den opbouw van onze zoo zwaar geteisterde pro vincie. Leve de Koningin, leve het Koninklijke Huis I Leve het vaderland, leve Zeeland! De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. Middelburg, 5 Mei 1945. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 8 Mei12.30 uur 1.77 M. N. A. P. Met .ingang van Dinsdag 8 Mei, des nam. 3 uur, zullen per radio de namen en voormalige adressen van bevrijde politieke gevangenen uit Duitsche con centratiekampen worden voorgelezen.' (H.N.) Noodzakelijke quarantaine maatregelen. De heele bevolking van het pas bevrijde gebied blijft voorloopig in quarantaine, om dat in dit gebied besmettelijke ziekten zijn uitgebroken. Deze maatregel is getroffen ten einde verspreiding dier ziekten te voor komen. Behalve de geallieerde autoriteiten mag niemand dit gebied betreden of veriaten. Voedselvoorziening wordt opgevoerd. Blaskowitz en generaal Foulkes, comman dant van de le Can^deeche legergroep, zijn overeengekomen, dat de geallieerden Zon dag en Maandag de vesting Holland zul len bezetten. De 4e Britsche divisie trekt Zuid-Holland binnen, de Canadeezen gaan naar Noord-Holland. Alle Duitsche troepen blijven op de plaats waar ze zijn er. behouden hun privé wapens. Na den intocht van de Britten en Cana deezen moeten de Duitschers zich op be paalde punten verzamelen, waar ze ontwapend worden. De voedselvoorziening van ons land gaat door. Het ligt in de bedoeling de aanvoer tot 2500 ton per dag op te voeren. In het capitulatietractaat wordt ook melding gemaakt van 2 millioen Duitsche vluchtelingen, die in Denemarken in de bosschen verblijven en nog maar voor weinige dagen voedsel heb ben. Montgomery heeft echter bepaald, dat de Hollanders en Denen in de eerste plaats zul len worden geholpen. Zaterdag kwam het bericht binnen, dat in een 4-tal steden van ons land, n.l. in Den Haag, Utrecht, Dordrecht en Rotterdam, bij het vieren van de be vrijding, door Duitsche troepen op de demonstranten-menigte was geschoten. Generaal Foulkens en Prins Bernhard con fereerden met een afgezant van generaal Blaskowitz te Wageningen. Er is daar den Duitschers medegedeeld, dat zij, die op de bevolking schoten, als oorlogsmisdadigers zul len worden beschouwd en berecht. De Duitschers uit ïjederland zullen via den afsluitdijk worden weggevoerd. Het ver zoek van Blaskowitz, de manschappen onder bevel hunner officieren te laten,' werd inge willigd. Voorts zullen de explosieve stoffen uit de dijken moeten worden verwijderd. Blaskowitz wordt persoonlijk verantwoordelijk gesteld wanneer dijken zouden worden vernield. De Duitschers fcullen voorts alle landverraders moeten ontwapenen en er voor zorg dragen, dat deze niet in burgerkleeding onderduiken. De Nederlandsche regeering richt tot de bevolking van de pas bevrijde provincies de volgende bekendmaking 1. De onvoorwaardelijke overgave van West-Nederland door de Duitschers is een feit. 2. Blijf rustig zoolang de geallieerde troe pen uw woonplaats nog niet hebben bereikt.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1