WEST-NEDERLAND BEVRIJD ZONDER STRIJD. Dank aan de Geallieerden. Eerste Blad. Nederland weer vrij Vrijdagavond half zeven werd de overgave geteekend. Donkere schaduwen. Bede en dank. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dankt, dankt nu allen God met blijde feestgezangen! Van Hem is 't heug'lijkst lot, het heil, dat wij ontvangen. Dankt, dankt nu allen God! Ja, dat mogen wij thans doen. Na vijf jaren van druk en benauwing heeft thans ook voor ons volk het uur der bevrijding geslagen. En nu leeft het in ons hart: De Heer wou ons wel hard kastijden, Maar stortte ons niet in den dood, Verzachtte Vaderlijk ons lijden En redde ons uit allen nood. Ons volk heeft wel zwaar moeten lijden onder den meedoogenloozen druk van den vijand. Groot is het leed en de ellende over het zal nog tal van jaren duren eer de verliezen weer eenigermate zijn hersteld. Wij kunnen dat in deze vreugdevolle oogenblikken niet vergeten. Maar op dit moment overheerscht toch de blijdschap. Het is niet mogelijk in woorden te vertolken, wat er thans in de harten leeft. Nederland is weer vrij. De trotsche overweldigers, die op zoo schandelijke wijze misbruik hebben ge maakt van hun macht, zijn verslagen en vernederd. De strik, die ons volk zoo langen tijd gevangen hield, is gebroken en wij zijn ontkomen. En daarbij komt nog de blijdschap over het feit dat Oranje en Nederland na jaren van scheiding, weer zijn ver- eenigd. Aan den vooravond van de bevrijding arriveerden Hare Majesteit de Koningin en Prinses Juliana in ons land, waar zij thans deelgenooten zijn van de vreugde die er leeft iu de harten van alle ware Nederlanders. En straks zij het spoe dig mogen ook onze Prinsesjes weer wonen temidden van haar volk. Bange dagen hebben wij doorleefd. Vooral toen het scheen, alsof een groot deel van ons volk, door den bar- baarschen vijand aan den hongerdood zou worden prijsgegeven. Maar God heeft de gebeden willen hooren. Toen de nood op het hoogst was, bracht Hij de uitredding. Wij leven nu weer vrij, wij leven blij op Neêrland's dierb'ren grond. En nu leeft het in ons hart: Gelukkig is het land, dat God de Heer beschermt, als daar met moord en brand de vijand rondom zwermt. En dat, men meent, Hij zal 't schier overwinnen al: dat dan, dat dan, dat dan hij zelf komt tot den val. Gedankt moet zijn de Heer, de God die eeuwig leeft, dat Hij ons t' Zijner eer deez' overwinning geeft. Wat wonder heeft de kracht, des Heeren al gewrocht! O Heer, o Heer, o Heer, Hoe groot is uwe macht. Onze harten zijn vervuld met blijdschap en dank. En we hebben behoefte aan onze vreugde en dankbaarheid uiting te geven. Maar toch is er voor uitbundig vreugde betoon geen plaats. Want er vallen over het feest der bevrijding donkere schaduwen. De vreugde is er, maar getemperd. Immers, er zijn er zoovelen, die wij op dezen dag missen. Zoovelen, die hun leven hebben gegeven in den strijd voor vrijheid en recht, of die door het oorlogsgeweld werden getroffen. SCH DAGBLAD 1e JAARGANG No. 29 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 5 Mei 1945 Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: B. ZUTDEMA, Goes, Télef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. mm. B uitEAUX MIDDELBURG, Ronaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Télef. 168, na 5 uur no. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 Montgomery heeft Vrijdag aan Generaal Eisenhower mede' gedeeld, dat alle Duitsche strijdkrachten in Nederland, in het N.W. van Duitschland, in Denemarken, met inbegrip van Helgoland en de Wadden-eilanden, hebben gecapituleerd. De overgave heeft aan de 21e legergroep plaats gevonden. Zaterdagmorgen 8 uur werd de capitulatie van kracht. Vrijdagavond om plm. kwart voor negen liep op het A.-A. bureau te Eindhoven het groote nieuws over de telex binnen, dat Montgomery aan generaal Eisenhower heeft medegedeeld, dat alle Duitsche strijdkrachten in Nederland, NW.-Duitschland en Denemarken, alsmede op Helgoland en de Waddeneilanden, hebben ge capituleerd. Zij hebben zich overgegeven aan de 21e legergroep. De capitulatie is hedenmorgen om 8 uur in gegaan voor wat betreft de strijdkrachten, die op de Noord-Westelijke flank tegenover de 21e legergroep staan. H.N. was de eerste zender in Europa, die dit bericht enkele minuten nadat het telegram was doorgegeven, verspreidde. Het bericht werd' omgeroepen door den Rot terdammer, de man naar wiens stem we in de afgeloopen jaren zoo menigmaad hebben geluisterd. Hierna volgde het Wilhelmus en een pro gramma van nationale liederen. West-Nederland is bevrijd zonder strijd. Prof. Gerbrandy spreekt om 1 uur. Toen gisteravond Prof. Gerbrandy het groote nieuws vernam van de Duitsche overgave aan Montgomery, sprak hijOns volk is weer vrij. Vrij om zijn wonden te helen. Vrij om ongestraft zijn meening te uiten en ook zijn taak in den Stillen Oceaan te vervullen. Meer nog dan anders gaan thans onze ge dachten uit naar hon en hun familieleden. En dan denken we tevens aan onze gevan genen, van wie wij niet weten of ze dezen feestdag nog hebben beleefd en of ze nog terug zuilen keeren naar hun familie en be trekkingen. Tallooze ouders zien vol spanning uit naar berichten omtrent hun kinderen, tallooze vrou wen en meisjes denken met angst in het hart aan haar mannen en verloofden. Voor hen is het, nu overal de vreugdevuren worden ontstoken wel een bijzondere moeilijke tjjd. De spanning is nu grooter dan ooit. Wij zjjn, hoe kan het anders, verblijd met de bljjden. Maar wij weenen ook met do weenenden. Moge God hen, in 't bijzonder in deze dagen, steunen en sterken en hen de kracht geven, die zij noodig hebben, om dit zware leed Christelijk te dragen. Danken wij God, die de krachten schonk aan hen die aandeel hadden in de bevrijding. Dank ook aan de geallieerden, aan de Engel- sche en Amerikaansche luchtmacht, die op in genieuze wijze het voedselvervoer verzorgden voor onze, thans ook verloste landgenooten in West-Nederland. Dr E. van Klef fens zei, toen deze het blijde nieuws vernam: „Het heeft ons hart verlicht, maar onze gevoelens van vreugde .worden ge temperd bij de gedachte dat de sporen van honger en ellende niet spoedig kunnen worden uitgewischt. Prof. Gerbrandy zal hedenmiddag 1 uur voor Radio Oranje het woord voeren. Nieuwe regeering in Denemarken. In Denemarken is reeds een nieuwe regee ring gevormd. De Duitsche troepen moesten na de overgave in hun kwartieren blijven. De verzetsgroepen handhaven thans de orde. Noorwegen en Tsjecho-Slowakije wachten nog op hun bevrijding. Maar ook voor hen komt het uur der verlossing nabij. Het natio- naal-sociaiisme komt in Europa aan zijn einde. Generaal Eisenhower heeft bekend gemaakt, dat de Duitsche strijdkrachten aan het West front uiteengevallen zijn. Te land, ter zee en in de lucht is de vijand daar verslagen. Het laatste wat zij kunnen doen is zich overgeven. In Oostenrijk vielen Salzburg en Innsbrück, de hoofdstad van Tirol. De onderteekening der capitulatie. In een tent in het hoofdkwartier van Mont gomery had de overgave van de Duitsche strijdkrachten op het Wlestfront plaats. Een millioen Duitschers legden hier de wa pens neer. De heele plechtigheid duurde slechts 5 minuten. Vrijdagavond half 7 teekende ad miraal Friedenberg, de opvolger van Dönitz, het historisch document als hoofd der Duit sche delegatie. Reeds Donderdag werd de overgave aange boden, maar Monty zei toen, dat zij zich maar aan de Russen moesten overgeven of anders onvoorwaardelijk moesten capitulee- ren. Vrijdag kwam de delegatie terug. Monty toonde, vóór de onderteekening, aan Frieden berg een kaart waarop duidelijk de wanho pige positie van de Duitschers stond uitge stippeld. De admiraal kreeg de tranen in de oogen. Hij had er geen idee van hoe slecht hun toestand was. Montgomery zeide hun, dat wanneer zij wilden capituleeren, zij dit onvoorwaardelijk moesten doen. Daarna had de onderteekening plaats van de heele delegatie. Montgomery teekende laatst namens Eisenhower. Engelsche bommenwerpers brachten Vrijdag weer 400 ton voedsel door de lucht naar Leiden, Gouda, Rotterdam en Den Haag. In Noord-Duitschland trachtte de vijand uit Sleeswijk den Amerikanen te ontsnappen door met schepen naar het Noorden te vluchten, doch daarmede vormden ze een uitstekend doelwit voor de R.A.F., die er on genadig op los beukte. Talrijke schepen met vluchtende Duitschers werden door de vlie gers geraakt en zonken voor altijd naar den bodem van de Oostzee. Ook U-booten trach ten aan den greep der geallieerden te ontko men, maar ook zij ondergingen hetzelfde lot. Zij doken voor altijd onder. Ook een 10.000 tonner, een mailschip, verdween in de golven. Het 7e Amerikaansche leger trok over den Brennerpas naar Noord-Italië, waar het zich met het Se leger vereenigde. De ring om Zwitserland is 'daardoor gesloten. De inname van Triest geschiedde, naar Tito meldt, niet door Nieuw-Zeelandsche troepen, maar door Joego-Slaven. He't schiereiland I s - t r i werd geheel van vijanden gezuiverd. Verwacht wordt, dat in Oostenrijk de Amerikanen en Russen spoedig met el kaar in contact zullen komen; zeer Waarschijnlijk bij L i n z. In Tsjecho-Slowakije vorderen de Russen bij Brno. Gedurende de laatste 24 uur maak ten zij 45.000 Duitschers krijgsgevangen. Von Kleist werd in Beieren gevangen ge nomen. Hij is de 7e veldmaarschalk die zich gevangen gaf. Het was von Kleist die het veldtochtsplan voor Polen ontwierp. De strijd in Birma ten einde. Lord Louis Mountbatten, de opperbevel hebber der Britsche strijdkrachten in het Verre Oosten, sprekende over den val van Rangoon, zeide, dat juist 10 dagen voor de regens en stormen over Birma plegen los te breken, het pleit door het 14e Britsche leger was beslecht. Het beteekent het einde van den strijd in Birma. De Japanners ver loren in den Birmaanschen veldtocht een kwart millioen mannen, waarvan 97.000 sneu velden. Met den val van Rangoon is een nieuwe phase van den strijd in het Verre Oosten begonnen. (B.B.C.) Korte Berichten. De Fox zeide nog nooit voor de microfoon te hebben gezeten zonder te weten wat hij moest zeggen. Het verlossende bericht is ge komen I Sterk wordt de grootheid van dit moment gevoeld 1 (H.N.) Uit Ned.-Indië komt het bericht, dat de hoofdplaats van Tarakan, Lincas is bereikt. Svensk» DtgMadet meldt uit Denemarken dat kleine verkenningsafdeelingen van Russi sche parachutisten op het Deensche eiland See- land, waarop Kopenhagen ligt, zouden geland zijn. Troepen van het 7e Amerikaansche leger hebben Bechtesgaden, Hitler's voormalige re sidentie in Beieren, veroverd en gezuiverd. DANKDIENSTEN. Zondag wordt in de kerken van alle gezindten in het bevrjjde land een dank dienst gehouden om God te danken voor de bevrijding van het geheele vaderland, Veertien dagen geleden werden in alle ker ken bidstonden gehouden, om God te smeeken om uitredding voor het zoo zwaar beproefde bezette deel van ons land. Het heeft God behaagd deze gebeden te verhooren. Maatregelen werden getroffen om het hon gerende volk van voedsel te voorzien. En bovendien is nu de zoo lang begeerde vrijheid verkregen. Daarom gaat nu ook onze dank uit tot God voor de soo wonderlijke verlossing en uit redding. Ons hart is vervuld met dank aan God voor de verkregen verlossing. Met groote dankbaarheid gedenken wij ook de gevallen strijders van leger en vloot en de tallooze burgers, die voor de zaak van vrijheid en recht hun leven hebben ingezet. Maar wij danken ook uit den grond van ons hart de geallieerde strijdkrach ten, die ten koste van groote opofferin gen hebben geholpen om het slavenjuk te verbreken en den Germaanschen over weldiger de nederlaag toe te brengen. Holland groeit weer. Holland en ook Zeeland groeit weer, Holland bloeit weer, Holland's naam is weer hersteld. Holland uit zijn stof herrezen Zal opnieuw ons Holland wezen, Dankend hebben wij 't gemeld. Alle Nederlanders in het Zui den wenschen hun familie en vrienden in Holland geluk imet de bevrijding, die na 1821 dagen eindelijk kwam. Allen hopen wij spoedig aan te treffen! Het Roode Kruis, uitgerust met medicamenten enz., staat ge reed om de bevolking in Holland hulp te gaan bieden. SPEER: DUITSCHLAND IS VERSLAGEN. Voor de eerste maal gedurende den gehee- len oorlog, verscheen Donderdagmiddag, geen Duitsch legerbericht. Een veeg teeken. Voor schetterende fanfares hebben ze nu ook wel geen reden, en het „Duitschland wint op alle fronten" kan gevoegelijk geschrapt worden. Minister Speer heeft, sprekend voor een Deensch radiostation, tot het Duitsche volk gezegd, dat hij toe moest geven, dat Duitsch land verslagen was en dat de inspanning van allen noodig is voor den wederopbouw. Admi raal Dönitz komt echter met andere taal. Hij wil den oorlog voortzetten „om de be volking voor nog meer ellende te behoeden I" Het is niet onmogelijk, dat deze twee- dehandsch führer straks wel een toontje la ger gaat zingen als het vooze gebouw van machtswaanzin totaal in elkaar stort. DE K.L.M. NA DEN OORLOG. Volgens .Associated Press" heeft de heer Nieuwenhuis, directeur van de K.L.M. ver klaard, dat de K.L.M. klaar staat om naar Nederland terug te keeren, zoodra dit is be vrijd, maar dat het tekort aan personeel ver moedelijk vertraging zal veroorzaken. Voorts verklaarde hij dat de onderhandelingen om trent verkeersvliegtuigen na den oorlog gun stig zijn verloopen. HET TRANSPORT VAN DE CANADEESCHE TARWE. De organisator van het Canadeesche transport heeft medegedeeld, dat men in den loop der acht eerstvolgende maanden 460 mil lioen schepels tarwe, die ten Noorden van de meeren opgeslagen zijn, zal verzenden; taak waarvoor alle transportmiddelen noodig zul len zijn. Deze verzendingen zullen het aan Canada mogelijk maken bij te dragen tot de ravitailleering van het Vereenigd Koninkrijk en van de bevrijde landen, waar de vraag naar Canadeesch graan en meel reusachtig is. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 6 MEI 1945. Ned. Herv. Kerk. SOUBURG: 7 ds L. C. Spijkerboer (H.D.) DOMBURG: 10 en 2.30 ds W. Reus (H.A.) WESTKAPELLE; 2 leesdienst; SEROOS- KERKE: 2 ds N. Visser; VISSINGEN: Nieuwe Kerk, 10.30 ds J. P. Simoons van St.- Laurens, 5 ds L. J. C. Visbeek; C.J.M.V.- gebouw, 10 Kerk voor jongeren's GRAVEN POLDER: 10.15 ds van Hoogstraten (H.D.), 2 cand. Elderenbosch (afscheid).

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1