Het Wereldtafereel Bernadoife injZweden teruggekeerd. CHURCHILL's VERKLARING STELT TELEUR. - NOG WOEDT FELLE STRIJD IN BERLIJN. - AMERIKANEN EN FRANSCIIEN IN OOSTENRIJK. HULP VOOR HOLLAND. Laatste Berichten. Hitier dood Dönitz leider. De medische hulp aan West- Nederland. Hitler is dood. De bevrijding van Friesland. Prachtig werk van de Binnenlandsche strijdkrachten. Groote geestdrift bij de bevolking. Diepe verslagenheid over de vreese- lijke Duitsche terreur. door Dr M. van Blankenstein. Hitier te Berlijn. Het is moeilijk u, over den toestand in de wereld te schrijven, dagen vooruit, terwijl ieder oogenblik beslissende dingen kunnen gebeuren. Dat ware de val van Berlijn zeker nog niet geweest, als hij zijn beslag gekregen had zooals de val van zoovele, minder belang rijke hoofdsteden. Maar nu hebben de Duit- schers ons verteld, dat Hitier zich in de rijkshoofdstad bevindt, om er de zijnen aan te voeren. Is het waar? Wij weten het niet, maar zoolang wij niet overtuigd zijn van het tegendeel, heeft de worsteling om Berlijn veel grootere beteekenis voor ons gekregen. Heel graag zouden wij weten, wat Hitier bewogen heeft, zijn kostbare persoon zoozeer in verkort proces in de waagschaal te stellen. Zeker, van zijn berg-redoute was niet veel uitkomst te verwachten, maar toch altijd nog eenig uitstel van executie. En dat is het waar om de nazi's nu al geruimen tijd vechten. De vraag rijst, of Hitier vrijwillig dan wel gedwongen naar Berlijn is gekomen. Het laatste is zeker even mogelijk als het eerste. En als het gedwongen is geweest, blijft nog de vraag voortbestaan, onder wiens dwang hij heeft gehandeld. Was het Himmler, was het de partijgroep rondom Goering? Men moet zich afvragen welk bezwaar zij tegen het redoute-plan zouden hebben kunnen koes teren. Er is echter nog een andere mogelijkheid: De militaire leiders zouden de hand in het spel gehad kunnen hebben. Het ware zeer wel denkbaar, dat zij nu genoeg hadden van de verwoesting, die de nazi's met het nutteloos verlengen van den strijd over Duitschland brengen, en van Hitier hebben geëischt, dat hij zich aan het hoofd zou stellen van zijn troepen in een beslissenden slag. Wij weten niet of zij reeds de macht bezaten dat door te zetten. Herhaaldelijk echter zijn reeds verhalen in omloop gebracht over felle dis cussies in Hitler's hoofdkwartier, waaraan de hooge generaliteit een levendig aandeel zou hebben genomen. Historisch ware het geval volkomen in orde. Is niet in een discussie van hooge gene raals het besluit gevallen, dat keizer Wilhelm, terwille van het land, Duitschland moest ver laten? Er was tweeërlei soort van militaire opvatting in die dagen. De andere was, dat Wilhelm aan het hoofd van zijn troepen den dood had moeten zoeken. Bij Hitier kwam ballingschap niet meer in aanmerking. Op de mogelijkheid van een dergelijke be schouwing wilden wij wijzen. Maar het is zeer denkbaar, dat wij slechts met een „bluff" der nazi's te doen hebben. Wij zullen het spoedig weten. z Een verdorven volk. Het Engelsche publiek is heel diep onder den indruk van de ontdekkingen, in eenige der concentratiekampen gedaan. Het is dan ook allerafgrijselijkst, hetgeen ons in woord en beeld ter kennis i gebracht. De Engel- schen hebben echter nog niet eens het gruwe lijkste gehoord en gezien. De Engelsche bla den en ook de B.B.C. in haar Engelsche uit zendingen, hebben eenige perken in acht ge nomen. De wereld moet echter ten volle weten hoe vreeselijk, hoe afzichtelijk, hoe hyper-sadis tisch de Duitschers in tal van kampen hebben huis gehouden. Erger dan de ergste lijfelijke wreedheden was de perversie, waarmede be schaafde menschen tot afstomping en ver- dierlijiking zijn gebracht, tot zij zich wentel den in het v uil van hun buikziekten, en kan nibalisme in hun midden uitbrak. Men moet de afbeeldingen, hoe levenden onverschillig tusschen de dooden liggen, van hen nauwelijks te onderscheiden, gezien heb ben om iets van het lijden te kunnen bevroe den dat menschen zoover heeft gebracht. Wij moeten het toejuichen, dat Duitsche bur gers in groote getale door de kampen zijn rondgeleid, dat zij, om zoo te zeggen, met hun neus gewreven zijn door hetgeen in hun naam en onder hun verantwoordelijkheid was aangericht. Zeker, velen vielen flauw, velen werden er onpasselijk bij. DAGBLAD 1e JAARGANG No. 26 PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 2 Mei 1945 Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Tclcf. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. mm. BUREAUX MIDDELBURG, Rouaanschc kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 168, na 5 uur no. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 Maar voor dat werk heeft men dan ook zijn menschen". Dat moeten er toch vele honderdduizenden zijn geweest. Want tusschen de Noordzee en de Wol- ga zijn talrijke millioenen, misschien eenige tientallen millioenen slachtoffers vermoord of op deze verdorven wijze doodgekweld. Nooit ontbraken de lie den, die behagen vonden in dat werk. o.a. ir v. d. Vegte, minister van Waterstaat, C. F. Stargaard, commissaris in Groningen, Jhr H. de Ranitz, secr.-gen. van Volksvoor lichting en Kunsten, H. Vreede, geneesheer directeur van het Academisch ziekenhuis in Groningen. Onder Eden heeft de 5e plenaire zitting van de conferentie te San Francisco plaats gevonden. Argentinië werd o.a. met de Alle Duitsche generaals strekten er stem van Rusland tegen, uitgenoodigd. hun bescherming over uit. Duitsche dokters hielpen mede, wat er ook maar van hen werd verlangd. Want in Duitschland moet alles met pretentie van wetenschappelijkheid gebeuren. Deze voorvechters der menschenlief- de gebruikten voor hun proeven, waar van dood, verminking of afschuwelijke en ongeneeslijke ziekte het gevolg was, menschelijke proefdieren. Zij bevorder den de verspreidinq van infectieziekten. En hebben de veldgeestelijken, om van de geestelijken in de buurt der kampen maar te zwijgen, van dit alles niets ge merkt? Er is geen groep van Duit schers, die zich aan de verantwoorde lijkheid hiervoor kan onttrekken. Zoodra de Duitschers, met hun neus erop gedrukt, niet meer zeggen konden: „Es ist nicht wahr", zijn zij gaan betuigen: „Wij hebben het niet geweten I" Maar waren er dan in Duitschland geen verhalen in omloop over de concentratiekampen, en was het drei gen ermee niet voldoende, om haast iederen Duitscher klein te krijgen? Er moet een ziek element zijn, in het bij zonder kenmerkend voor het Duitsche ge moed. Anders is dit alles niet te verklaren. Maar nu is het dan tot het Engelsche en het Amerikaansche volk doorgedrongen, dat er ondenkbaar verschrikkelijke dingen ge beurd zijn. Buchenwald, Belsen, Dachau, enz. enz. zullen misschien meer voor het tot stand komen van een gemeenschap der volken doen, dan alle redevoeringen van San Francisco bij elkaar. Er worden nu documentaire films gemaakt. Men zal de Duitschers later moeten dwingen die, tot den laatsten man en de laatste vrouw, te zien. Het kan ze misschien genezen van hun onverschilligheid voor hetgeen er in hun naam gedaan wordt, zoolang de bedrijvers maar buit uit andere landen naar Duitschland brengen. Duitsch bijgeloof. Het is goed, dat felle slagen voor de Duit schers onmiddellijk op den dood van Presi dent Roosevelt zijn gevolgd. Want volgens Zweedsch en Zwitsersch getuigenis, viert het bijgeloof nu hoogtij in de Duitsche steden. Astrologen vertelden, dat de teekenen des hemels uitermate gunstig waren voor het Duitsche volk. Dit moest den ommekeer brengen. De dood van Roosevelt leek een bevestiging van deze voorspellingen in Duitsche oogen. Vooral te Berlijn, dat in zoo onmiddellijk ge vaar verkeerde van den eenigen vijand, die nu nog werkelijk gevreesd wordt, van de Russen, klampten velen zich hartstochtelijk aan dit geloof vast. Men weet, dat ook Hitier zich in zijn jong ste proclamatie op den dood van Roosevelt als gunstig voorteeken heeft beroepen. Zijn eigen redding op 20 Juni 1944 heeft hij im mers op dezelfde wijze als een heilvoorspel- lende daad der Voorzienigheid uitgelegd. De feiten hebben zeer snel al dit bijgeloof weer legd. Het groote nieuws, waarop de gansche menschheid met spanning zit te wachten, is tot op dit oogenblik nog niet binnengekomen. Graaf Bernadotte is, na een persoon lijk contact met een vertegenwoordiger van Himmler, aan de Deensch-Duitsche grens, gis teren te Stockholm teruggekeerd. Journalisten trachtten hem in hotel l'Angleterre te Kopen hagen te interviewen, maar de Graaf toonde zich buitengewoon zwijgzaam. Wel zeide hij dat hij niet meer naar Duitschland terugkeerde. Volgens „Dagens Nyheter" zou de Graaf het Duitsche antwoord reeds aan het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken hebben doorgegeven, dat binnen twee dagen een (lefi nitieve beslissing zou nemen. Churchill heeft gisteren in het Engel sche Lagerhuis gezegd, dat hij geen specia-le verklaring had af te leggen over de capitulatie van Duitschland. Wel zeide hij dat de huidige toestand beter is dan 5 jaar geleden. Wanneer er binnen 4 dagen buitengewoon belangrijke inlichtingen zouden binnenkomen, dan zou hij een verklaring afleggen. De laatste strijd om Berlijn. Op den len dag van Mei wappert „ha mer en sikkel" op het Duitsche Rijksdagge bouw in Berlijn. Ook het ministerie van bin- nenlandsche zaken werd' bezet, alsmede 200 huizenblokken. Het grootste deel van de Tier garten bevindt zich in Russische handen. De strijd is hier zwaar, daar de Duitschers fel partij geven. In Noord-Du itschland vormen de Zij trokken voorbij Greifswald naar Ros tock nog haarden van verzet. In Tsjecho-Slo- wakije, waar de beste Duitsche troepen zich samentrokken, vormt Praag het laatste vijan delijke bastion. Ook het bezette deel van Oos tenrijk vormt nog een belangrijke redoute. Snel rukken de Russen in Mecklenburg op Zij trekken voorbij Greifswald naar Ros tock. De Duitschers doen vruchtelooze po gingen den rooden opmarsch te stuiten. Z.O. van Berlijn trachtten de, ingesloten Duitschers den stalen ring der Russen te breken, maar dat mislukte ten koste van zware verliezen. De strijd in Tsjecho-Slowakije. Moravisch Ostra, de groote indus triestad aan den N. toegang tot de Mora vische poort, werd', na hardnekkige verdedi ging, veroverd. De terugtrekkende Duitschers komen hier in de knel, waar Brno (Briinn) reeds bezet is door andere Russische troepen. Zooals reeds is medegedeeld, is Mün- c h e n, de bakermat van het nazisme, door de Amerikanen bezet. Verder voortrukkend trok ken deze troepen d'e Oostenrijksche grens over en staan nu 20 K.M. van de hoofdstad van Tirol, Innsbrück. De Fransche troepen maakten in Zuid-Duitschland ook snelle vor deringen. Zoo veroverden zij Friedrichshafen en trokken verder de Oostenrijksche grens over. Drie Duitsche legercommandanten, die uitrustten van hun tegenslagen in Rusland, o.a. von Kleist, werden in 'die Beiersche Alpen ge vangen genomen. Noord-ltalië is practisch in geallieerde handen. Bij duizen den geven de Duitschers zich hier dag aan dag over. Sedert de jongste operaties werden ruim 120.000 man krijgsgevangen gemaakt. De groote industriestad T u r ij n werd door de Ameri kanen bezet, nadat de partisanen te voren het heft in handen hadden genomen. Venetië ligt reeds ver achter het front. De havens van de lagunenstad aan de Adriatische Zee bleken na de bevrijding nog volledig intact. Voorbij Treviso trokken de geallieerden de Piave over. Zij vorderen naar de Zuid-Oostenrijksche gren zen, waar Tito's troepen in Triest, Pola en Fiume vechten. Het Verre Oosten. Volgens Japansche berichten hebben Austra liërs een landing gedaan op Borneo en wel bij T a r a k a n, waar verwoed wordt gevoch ten in de kuststrook. Dit bericht is nog niet door Amerika bevestigd. De Nicobaren en An- demanen, eilandengroepen in den Indischen Oceaan, werden door Britsche eenheden gebom bardeerd. In Birma maken de geallieerden goe de vorderingen. Ze bevinden zich nog 50 K.M. van de Birmaansche hoofdstad R'ngoon. In deze omgeving werden reeds enkele honderden krijgsgevangenen bevrijd, w.o. verscheidene piloten. Korte Berichten. Verschillende N.S.B. kopstukken zijn de laatste dagen in Groningen gearresteerd. Zoo Ukraine en Wit-Rusland werden eveneens toegelaten, maar tegen Polen rezen be zwaren. (H.N.) H.N. deed gisterenavond een dringend beroep op alle vaderlanders, om straks, wan neer mannen en jongens uit Duitschland re- patrieeren en ni'it onmiddellijk naar hun woonplaats terug runnen keeren, gastvrijheid te verleenen. (H.N.) Gisteren zijn weer levensmiddelen voor be zet Nederland door de geallieerde vliegtuigen afgeworpen, ditmaal ook door 400 vliegende Amerikaansche vestingen, die 800 ton voed sel neer lieten bij Leiden, Den Haag en Rotterdam. Gisterenmiddag hebben Lancas-, ters van de R.A.F. eveneens voedsel door de lucht voor de onbevrijde Nederlanders ge bracht. In veroand met de politieke gebeurtenis sen van de laatste dagen acht de Ned. re geering het haar plicht de bevolking van be zet Nederland aan te manen zich te onthou den van elke voorbarige demonstratie. PROVINCIENIEUWS. Prov. Zeeuwsche H.A.R.K. Na de laatste verantwoording werd door de Provinciale Zeeuwsche H.A.R.K. nog ontvan gen een bedrag van f 3638,89. Het totaal der ingekomen gelden is daardoor gestegen tot f 438.721,93. MIDDELBURG. De j.l. Zaterdag gehouden Juliana-collecte alhier heeft opgebracht f 5953,52. KLOETINGE. De alhier gehouden collecte ten bate van het Nederl. Roode Kruis bracht f 1012,24 op. OVEZANDE. Door de groote ijver van eenige jongedames uit deze gemeente heeft de Juliana-collecte f252,78 opgebracht. Voor de gehouden inenting tegen diph- therie bestond in deze gemeente groote be langstelling. Een verheugend teeken, dat de bevolking het gevaar van deze ziekte terdege inziet. Het paard en wagen waarop P. V. en M. V. zaten, sloeg, doordat het paard schrok op hol. De wagen kantelde, waarna het paard tot stilstand kwam. M. V. liep kneuzingen op, terwijl eerstgenoemde er zonder letsel afkwam. IN VEILIGHEID. De directeur van de Stichtingen „Veldwijk", 's Heerenloo, Groot Emaus en Lozenoord te Ermelo hebben door de radio meegedeeld, dat patiënten en verplegend personeel in veilig- Hitier is gisteren in zijn kanselarij in Ber lijn, onder het gedreun der Russische kanonnen gestorven. Groot Admiraal Dönitz volgt hem op. Deze zal, naar hij verklaart, den strijd voortzetten om Duitschland van het Russische leger te redden. Hij is gedwongen ook den oorlog tegen de Engelschen en Amerikanen voort te zetten, Geallieerden en Duitschers hebben ge confereerd over de voedselvoorziening van nog bezet Nederland. De Duitsche delegatie ging in principe met de ge allieerde voorstellen accoord. De bevoorrading zal voortaan niet alleen door de lucht, maar ook over zee en land ge schieden. De bevoorrading door de lucht werd toegestaan van 73 uur. Voor den aanvoer over zee zal de haven van Rotterdam worden aangewezen. Het eerste schip wordt binnen kort verwacht. Voorts hebben de Duitschers een hoofdver keersweg ter beschikking gesteld vopr den aan voer over land. De eerste 1000 ton wordt heden verwacht. Sedert Zondag is 3650 ton voedsel voor bezet Nederland' door de lucht aangevoerd. Churchill stond gisteren in voortdurend con tact met de overige leden van zijn kabinet, terwijl hij voorts in verbinding stond met pre sident Truman en maarschalk Stalin. Voor de Zweedsche radio deelde Graaf Ber- naidbtte roede, dat hij gedurende zijn laatste bezoek aan Duitschland Himmler niet had ont moet, wel echter Von Busch en adm. Dönitz. In het Oosten en Westen dringen de gealli eerden steeds dieper in Duitschland door. Door de opmarsch naar Lübeck dreigt Denemarken te worden geïsoleerd. Stralsund' aan de Oostzee is door de Russen veroverd. Hierdoor is de marinebasis Rügen afgesneden. heid zijn en dat" niemand" eenig letsel heeft I n Z!*of «roverde Brandenburg. In bpVnmpr, Berlijn dringen de Russen ten N.W. en O. op naar de Wilhelmstrasse en Unter den Lin den. Moskou staat reeds in telefonische ver binding met Berlijn. In N.O. Italië maakten de geallieerden bij Mon Falcone contact met de Joego-Slaven. (B.B.C.) Prinses Juliana keerde oj 9 September uit Canad; in Engeland terug. Zi. werd' door H. M. de Koningin ontvangen. Op den achtergrond 't vlieg tuig waarmee de Prinse de terugreis maarte. Groepen medisch personeel gereed voor hulpverleening. - Groote voorraden voedingsmiddelen aanwezig. De correspondent van de „Daily Tele graph", Marsland Gander, schrijft uit Neder land vanuit het hoofdkwartier van het Cana- deesche eerste leger, dat driehonderd groepen medisch personeel gereed staan om de ruim drie-en-een-half millioen Nederlanders te hulp te komen, die in bezet gebied geLJcerd zijn. Bovendien, zoo schrijft Gander, heeft de binnenlandsche bestuursafdeelmg van het Ca- nadeesche eerste leger dertigduizend ton voe dingsmiddelen klaar staan om ze in een tempo /an 2UUÜ per dag in te kunnen brengen. Er ti n reeds lichters met een eerste zending geladen, het grootste bezwaar tegen transport te water, zelfs met toestemmingder Duit schers, vervolgt Gander, is, dat er zoovele kanalen door opgeblazen bruggen geblokkeerd zijn. De medische groepen hebben tot taak uit te vinden, welke de ergste gevallen van ondervoeding zijn, om deze dan door injec tie in het bloed, dan wel door het inbrengen door de neus van proteine, zooals tijdens den hongersnood in Bengalen is toegepast, te be handelen. De omstandigheden in de zoo juist bevrijde gebieden waren niet zoo slecht, maar dat zal in de groote steden wel heel anders zijn. Er heeft afvloeiing plaats gevonden uit steden naar de provincie, zoodat Rotterdam, aldus Gander, van 900.000 op 200.000 is terugge- loopen. Tot dusverre hebben genoemde me dische verkennersafdeelingen nog maar wei nig steun behoeven te verleenen bij de bevrij ding van Nederland. Het ergste geval betrof tot dusverre een groep van tweehonderd mijnwerkers, die voor de Duitschers gedwongen arbeid moesten ver richten in de buurt van Emmerik en die allen uitgemergeld waren, doch het merendeel bleek in staat ter herstel naar Nederlandsche boerderijen getransporteerd te worden om op normaal diëet bij te komen. Slechts in enkele gevallen werd toediening van proteine door de neus vereischt. (A.A.) WEER EEN GOED FRUITJAAR? Tegenover verschillende nadeelen staat een uitzonderlijk fraaie bloeitijd. Het ziet er naar uit, dat het weer een goed fruitjaar zal worden, zoo deelde men ons van de zijde van den Rijkstuinbouwdienst mede. De kersen, peren en vroege appelen hebben een goeden bloeitijd gehad en hebben zich zeer goed gezet. Hetzelfde is het geval met de bessen. Daarom kan men, ondanks de vele factoren die den oogst dit jaar ten ongunste zouden kunnen beïnvloeden, toch nog een goed fruitjaar verwachten. Er was een tekort aan bijen, niet alleen omdat vele volken zijn uitgestorven bij gebrek aan suiker, maar ook omdat vele korven bij de oorlogshandelingen vernield zijn. De verzorging der boomgaarden heeft dezen winter wel het een en ander te wenschen overgelaten. Zoo is de winterbespui- ting in vele gevallen achterwege gebleven. Temeer daar de middelen voor zomerbespui' ting niet overvloedig zijn zal de kwaliteit van den oogst hierdoor wel ongunstig beïnvloed worden. Zoo ontbreekt bijvoorbeeld het nico- tinespuitje tegen de bladluizen. Maar tegenover al die nadeelen staat de uitzonderlijk fraaie bloeitijd, die wel voor een voldoende compensatie zal zorgen. Van de late fruitsoorten kan op het oogen blik nog niets worden gezegd. Wat betreft de schade, die door de oorlogs handelingen aan de boomgaarden is toege bracht, kan nog evenmin een afgerond beeld worden gegeven. In het bijzonder in de B e- t u w e is nog niet te overzien in hoeverre de inundaties de boomgaarden vernietigd zul len hebben. Wat Zeeland betreft deelde men ons mede, dat daar de schade aan de boomgaar den nogal zal meevallen, daar het fruitland bii uitstek, Zuid-Beveland, het minst geleden heeft. In de Brabantsche dorpen zijn bij de gevechtshandelingen wel vele boomgaarden geteisterd, doch niet in die mate, dat van een belangrijke vermindering van de productie mogelijkheid kan worden gesproken. (A.A.) Als men de radioberichten mag gelooven, dan is Hitier gestorven, tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen. Of deze bloeduitstorting al of niet een natuurlijke oorzaak had, wordt niet gemeld. Hitler is dood. Met zijn sterven is heegegaan een man, die onzegbare ellende over de wereld heeft uit gestort. Zijn machtswaanzin heeft hem er toe ge bracht zijn eigen volk aan de vernietiging prijs te geven en millioenen menschen in den dood te drijven. Zijn weg was een weg van bloed en tranen. Hitier! En dan denken we aan het knechten van kleine staten, aan het bombardeeren van weerlooze steden, aan de niet onder woorden te brengen mishandeling en marteling van onschuldige slachtoffers, in gevangenissen en concentratiekampen Maar dan denken we ook aan het Duitsche volk, dat in al zijn geledingen achter hem heeft gestaan en dat zijn politiek van onrecht en geweld met geestdrift heeft gesteund. Dan denken we aan de N.S.B.-ers iii ons land, die zijn optreden hebben toegejuicht en die dezen dictator ook als hun Führer eerden. Hitler is dood. Maar, en dht is het beklemmende in dezen tijd, het beginsel waaruit hij leefde, de groote anti-these, het zich stellen tegen den Heere en zijn Gezalfde is gebleven. En zoolang dht het leidende beginsel is, in welken vorm het dan ook wordt gepropa geerd, is er geen hoop op een nieuwen dage raad voor Europa, voor Duitschland en ook voor ons land. Een medewerker van Anep-Aneta schrijft: De vorige week werd Friesland grooten- deels bevrijd; Zondagmorgen 22 April rukten de Canadeesche troepen de hoofdstad, Leeu warden, binnen. Voordien echter was de stad reeds door de Binnenlandsche Strijdkrachten bevrijd; om 6 uur 's ochtends kon de commandant van de N.B.S. berichten: „De stad is schoonge veegd". Reeds om vier uur waren de politieke ge vangenen, waaronder er waren, tegen wie reeds een doodvonnis geveld was, door de N.B.S. bevrijd. Daar er den vorigen avond reeds tanks ge signaleerd waren bij Akkrum en later ook bij Bergumerheide, waren alle maatregelen door de N.B.S. genomen om vernielingen door de Duitschers te verhinderen, en veelal is men daarin ook geslaagd. Afzonderlijke commando's waren uitgezon den om de electrische centrale, het postkan toor, het station enz. te bestormen en te be zetten, en deze opdrachten werden prompt uitgevoerd. Slechts hier en daar werd spora disch verzet geboden; de meeste Duitschers gaven zich onvoorwaardelijk over. Evenwel kon niet verhinderd worden, dat het Old Bur gerweeshuis op het Zaailand, waar de bureaux van de S.D. en het Duitsche civiele bewind gevestigd waren, en van waaruit gedurende vijf jaar Friesland op een gruwelijke wijze geterroriseerd werd, door de Duitschers in brand werd gestoken. Het prachtige groote gebouw in het hartje van de stad, brandde ge heel uit. Uit de provincie worden staaltjes gemeld van een buitengewoon moedig optreden van de N.B.S.ers. Zoo waren er in de gemeente Opsterland door de Duitschers twee „Spreng- kommando's van de Luftwaffe uitgezonden om bruggen e.d. te vernielen, een ter sterkte van 150 man en een van 40 man. Het com mando van 150 man werd aangevallen door 24 N.B.S.ers. Aanvankelijk werden deze terug gedrongen, hoe onversaagd zij de overmacht ook te lijf gingen. Zes mal sneuvelden. Verhinderd kon niet wordi n, dat er enkele bruggen de lucht in gingen, maar toen er ver sterking kwam uit andere derpen het ge val speelde zich in de buurt van Ureterp af werden de N.B.S.ers den toestand mees ter. En toen de eerste Canadeezen versche nen, had de bevolking, onder hun leiding, de eerste bruggen alweer klaar 1 Ook in andere dorpen werden de Duitsche detachementen door de N.B.S.ers overwel digd. Zooals reeds gezegd, heeft Leeuwarden vrijwel niet geleden, uitgenomen dan den brand in het Weeshuis, welke kennelijk be doeld was om de wel zeer compromittante archieven van den onderdrukker te vernieti gen. De laatste week was er nog vreeselijk geterroriseerd. Zoo zijn, wegens een ontsporing van een Duitschen trein in de omgeving der stad, bijv. 13 politieke gevangenen, nog maar pas in het Huis van Bewaring op gesloten, daaruit gehaald en zonder vorm van proces vermoord. Daarbij wa ren drie broers uit één gezin. Dit geval staat overigens volstrekt niet op zichzelf; wat de moffen op dit gebied in Friesland gedaan hebben is beestachtig. Het marktplein te Dokkum, waar eenige maanden geleden twintig menschen op dergelijke wijze zijn gedood, is er een der getuigen van. Het zal dan ook niet Verwonderen, dat de bevolking van Friesland de bevrijders met ontzaglijke geestdrift heeft ingehaald. Jaren van onderdrukking en uitmergeling zijn voorbij. En de „stugge" Friezen doen voor niemand onder in de betuiging van hun overweldigende vreugde l

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1