I/awmc TWEE-DERDE VAN BERLIJN REEDS VEROVERD. POGINGEN OM UIT TE BREKEN FAALDEN. MALINOFSKI BEZETTE BRUNN. BREMEN VOOR DE HELFT BEZET. DE STRIJD IN NEDERLAND. Ondérwijsproblemen. NIEUWE BONNEN. Laatste Berichten STETTIN, BREMEN, BRNO EN VERONA GEVALLEN. OPSTAND IN NOORD- ITALIË. - GOERING LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. De Bree-de Watering bewesten Yerseke. DE SAMENSTELLING VAN EEN NOOD-PARLEMENT. Een belangrijke coiuerentie-. In de woestijn, die Palestina van Egypte scheidt, hield de Engel des Heeren een Saraï's voortvluchtige dienstmaagd staande. Hij stelde haar de belangrijke levensvraag: „Vanwaar komt gij, en waar zult gij heen gaan?" Zij beantwoordde slechts het eerste gedeelte dezer vraag en werd naar de plaats van herkomst teruggewezen. In ons leven wordt ons steeds weer, voor al bij groote gebeurtenissen, dezelfde vraag gesteld: „Vanwaar?waarheen?" Nu is het opmerkelijk, dat w ij geneigd zijn op de laatste dezer vragen in te gaan: „Waarheen?" Met name is dit het geval met de jonge menschen van onzen tijd. Van wat achter ligt, hebben zij niets dan ellende ge zien en gehoord. Ook de ouderen zijn daar toe nu geneigd, omdat een mensch nu een maal zich gemakkelijker het ellendige, dan het prettige herinnert; hij gemakkelijker klaagt, dan dankt. „Waarheen?" Veler oog schittert bij deze vraagzij hebben het onbereikte, hetgeen zij als doel vóór zich hebben, in het oog, en dan anders is het geen ideaal dat nog onbereikte in zijn „volmaakte" vorm. Nu moeten wij bij voorbaat allen, die lei ding kunnen en moeten geven, in het gezin, de kerk, de school waarschuwen„Laat niet te vroeg hetgeen achter U ligt, los. Neemt Uw menschen nooit het oude uit handen, vóór dat U zeiker weet, dat U wat beters er voor in de plaats kunt geven". Dat „betere" dient U toch wel te toetsen aan den maatstaf van Gods Wet, Gods Woord! Lijnrecht tegenover elkaar staan, wat de revolutionair-paedagoog Rousseau schreef „Doe het tegengestelde van het historisch gewordene en gij gaat veilig"; en wat de Heere Jezus satan zeide„Daar is geschreven". Bij de eerste houding viert satan victorie, bij de tweede deinst hij terug„toen liet de dui vel van Hem af"." Hoe? Wel in het eerste geval zit er geen "koers in het leven. Wie niet weet, waar hij vandaan komt, weet ook niet, waar hij zal, heengaan. Een volk, dat enkel op en in zijn idealen leeft, vergeet zijn" geschiedenis. Het gevoelt niet, dat daarin de kracht voor de toekomst ligt. En juist in de geschiedenis van ons va derland ligt een kapitaal van onschatbare waarde opgetast. Een vader, die met hard werken onder Gods zegen zijn zoon een ka pitaaltje kan achterlaten, geeft het over, niet opdat deze het zal doorbrengen of ongebruikt laat liggen, maar 'opdat deze er mee zal woe keren. Met het ons nagelaten kapitaal in onze landshistorie hebben wij, menschen van den tweeden grooten wereldoorlog, te woekeren. Op een volk, een partij, een „groep", alleen in idealen levend, past de eigenaardige zegs wijze: „De geschiedenis leert, dat de ge schiedenis hen niets geleerd heeft". AEBLAD 1e JAARGANG No. 22 PROT. CHR. BLAD VOOR Ztf ELAND Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. mm. BUREAUX: Daarvoor beware de.Heere ons. Wordt ons- niet op elke bladzijde onzer geschiedenis geleerd, dat „gerechtigheid een volk verhoogt, maar de zonde een schahdvlek der natie is?" Onze geschiedenis leert, dat in oorlogstijden ons volk zijn schuld beleed (1665 Oorlogsmisère) „Wij zien al uit, wachten op vrede, Naar redding uit de tegenheden; Maar ach, het goed' blijft achterwege; De voorspoed vliedt, 'tloopt alles tegen; Het is al verlies en ongeluk. Elke dag brengt ons in nieuwe druk. „Dit doen, o Heer', de groote zonden, Waarin wij voor U zijn bevonden;. Wij allen zijn van het pad geweken, Dies komt Gij onze daden wreken. Ons kwaad, onz' ongerechtigheid. Heeft deze straf voor ons bereid." Hun beê weerklonk „O, Heer' bedwing, die zoo gierig dorsten Naar roof en bloed; breek macht en list Van den vervloekten anti-christ 1" Als ons volk in. de handen Klapt, als er weer zooveel opgehaald is bij een dancing, loterij, een voetbalmatch op Zondag, is het ideaal (hoe schoon ookhulp voor het Noor den) als een vuurtoren op een rots, goed! Maar men vaart er heen, zonder koers I Im mers, deze wordt toch bepaald door de weten schap van waar men komt (hoe komt ons volk in zoo'n groote ellende, afgezien van de tweede oorzaakdien vervloekten anti christ?) en door de haven, die men wil aan doen (wat kan ons volk redden, afgezien van de tweede oorzaak; is het niet: wederkeer tot God?) - Wie deze koers niet wenscht te houden met het schip van onzen Staat, kijkt alleen naar het ideaal, het vuurtoren-licht, en stuurt het schip regelrecht op de rots, waarop de vuurtoren is gebouwd „Waarheen?" „Breek toch het schrik'lijk oorlogswee, Sla toch niet verder toe. Gij placht weleer ons vaderland Te redden door Uw hand." Kr. KUYT. Berlijn is thans voor tweederde deel door de Russen veroverd. Tot in het Centrum drongen de Sovjet-legers door. De kazerne van Döberitz, een groot mili tair centrum, werd bezet, evenals eenige om liggende districten. De Duitschers doen wan hopige pogingen den ontsnappingsweg naar het Westen, die hun afgesneden was, weer open te breken. Zeer taai is, de tegenstand die de Russen ondervinden op hun weg naar het hart van de brandende stad. Allerlei artillerie sleep ten de Duitschers achter een netwerk van baricaden, maar ook deze kunnen de Russen niet tegenhouden. Zukov is de stad reeds 40 K.M. meer Westelijk voorbij getrokken. Naar Moskou meedeelt, kan binnen 24 uur het samentreffen van de Ameri kanen en Russen worden verwacht. In Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zetten de Russen hun opmarsch voort. Zoo is maar schalk Malinofski Brno (Brünn) binnen ge rukt. In Brünn bevinden zich groote wapen fabrieken van het Skoda-concern. Het tweede Britsche leger heeft nu de helft van Bremen in handen. Met groote moeite banen zich deze troepen een weg naar de haven. Groote puinhoopen versperren de §tra- ten dezer stad, die de laatste dagen onophou delijk en onbarmhartig door de R.A.F. werd gebombardeerd. Reeds zijn 5000 Duitschers gevangen geno men. Sedert den overtocht van den Rijn heeft dit leger 9,6.000 gevangenen gemaakt. Langs de Elbe, ten Zuiden van Dessau, heb ben de Amerikanen het vuren gestaakt, ten einde te voorkomen dat Russische posities zul len worden getroffen. Toen de Amerikanen de Mulde wilden oversteken stuitten zij op hon derden Duitschers, die zich wilden overgeven. In Tsj.-Slowakije is Eger, ten O. van Bay? reuth, door de Amerikanen bezet Het 3e Am. leger stak aan weerszijden van Regensburg de Donau over. Volgens berichten uit Zwitser land zou Regensburg reeds gevallen zijn. Het Fransche le leger zet in versneld tempo zijn. opmarsch voort. Bij Dillingen aan de boven Donau bieden de Duitschers nQg krach tig tegenstand. De luchtmacht bombardeerde de oorlogs haven Kiel, spoorwegdoelen bij Miincben en een olie-opslagplaats aan de Oslofjord in Noor wegen. In Noortï-Italië verliest de vijand snel terrein en trekt gedesorganiseerd terug naar het Noorden. Reggio en Par ma werden bezet. De geallieerde legers rukken op naar Modena en Milaan. Practisch zijn, sedert het laatste offensief in Noord-Italië, twee Duitsche legers vernie tigd. De partisanen zijn nu zeer actief gewor den. Volgens. Zwitsersche berichten zou hel Duitsche garnizoen in Genua zich hebben over gegeven. In Turijn en Milaan zouden de par tisanen het bestuur in handen hebben. (H.N.) (Zie verder laatste berichten.) Tegenslag in de Bommelerwaard. De berichten, die gisteravond over ons land binnenkwamen, luiden niet onverdeeld gunstig. Zoo moesten de Britsche troepen, dje de Bom melerwaard waren binnen getrokken, zich weer terugtrekken na een vrij kachtigen Duitschen tegenaanval. In Goningen bezetten de Duitschers nog steeds D e 1 f. z ij1 en een strook grond naar deze haven aan de Eems. 2000 Duitschers zit ten hier ingesloten. In de afgeloopen week rapporteerden de ge allieerde vliegers veel verkeer op de wegen ten Noorden van Amsterdam. De Afsluitdijk wordt door de R.A.F. geregeld schoongeveegd. De Duitsche bevelhebber in Nederland zou zich in beginselaccoord verklaard hebben met de plannen van Eisenhower, inzake de hulp aan de bevolking boven de groote rivieren. Echter heeft de Duitsche bevelhebber bezwaar tegen de voorgestelde wijze van uitvoering, omdat de piloten van. de voedsel vervoerende bommenwerpers de verdedigingswerken zouden observeeren. De Duitsche bevelhebber stelt voor gebruik te maken van de spoor- en water routes in Noord-Brabant. De oorspronkelijke plannen van de geallieer den zijn intusschen ingetrokken, want de laag- vliegende, ongewapende bommenwerpers zouden buitengewoon kwetsbaar zijn voor het lucht doelgeschut van den vijand. Naar Anep-Aneta mededeeld, overwegen de geallieerden thans an dere middelen om de menschen in het nog bezette deel van ons land te helpen. (H.N.) Korte Berichten. Mr M. M. Rost van Tonningen, dé finan- cieele expert van de N.S.B., die bijna 5 jaar lang de uitmergelingspolitiek der Duitschers heeft gesteund, is in actieven frontdienst ge treden. (A.-A.) De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de vorige week een be langrijke causerie gehouden over onderwijs vraagstukken. Herziening noodig. Naar het oordeel van Zijne Excellentie be hoeft het Nederlandsche onderwijs een gron dige herziening. Het is natuurlijk een on loochenbaar feit, dat ons- onderwijs op een hoog peil staat, maar een bezwaar, dat voor al nu naar voren komt, nu velen in de ge legenheid zijn geweest met den geest en het karakter van het onderwijs in Engeland en Amerika kennis te maken, is, dat in Neder land te veel het intellect op den voorgrond werd gestéld, terwijl toch noodzakelijker is. karakters te vormen. De leerling moet.boven dien, meer dan tot nu toe geschiedde, wor den opgeleid tot zelfstandig denken. Democratie, zeide de heer Bolkestein, eischt erkenning van de waarde der mensche- lijke persoonlijkheid en het is de plicht van het onderwijs deze persoonlijkheid te hel pen vormen. V Geen overlading. In de intellectueele vorming zullen wij in de toekomst moeten waken tegen overlading van het leerprogramma, welke leidt tot op pervlakkigheid. Niets is funester voor den leerling dan hem vol te stoppen met detail kennis. Eisch moet dus zijnbeperking van de bij te brengen kennis. Onze scholen hielden ook, aldus de minis ter, te weinig in het oog de noodzaak om de jeugd zelfstandig te leeren denken en werken. Daarop zullen we ons moeten gaan toeleggen. Ook de p'.r, sieke vorming moet op school medeweïken aan de vorming der persoonlijk heid. Aandacht voor de kunst. De school rnoet ook een plaats inruimen aan de artistieke vorming. Het onderwijs moet er toe bijdragen den mensch in staat te stellen kunstuitingen te genieten. Dit mag niet beschouwd worden als franje, maar het moet essentieel zijn. De kunst in al haar ver- Vrijdag 27 April 1945 MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 schijningsvormen wordt bij ons te weinig ge waardeerd. Minister Bolkestein is dan ook van meening, dat in de toekomst een afzon derlijk departement van kunsten zal moeten worden gevormd. Civiele vorming. Bovendien ziet de minister de noodzake lijkheid van een civiele vorming. De school moet den lëerling bewust opleiden tot het besef, dat hij deel uitmaakt van de gemeen schap. Dat zal het best mogelijk zijn door de school zelf tot een gemeenschap te ma ken, wat zij in het verleden te weinig was, De aula moet het belangrijkste deel van de school zijn. Grootere vrijheid. In het sociale aspect, zoo vervolgde de spreker, zal de school moeten streven naar het gelijk maken van de maatschappelijke le vensvoorwaarden voor allen. Iedere geestes richting moet gelijke rechten hebben. De mi nister stelde de eisch, dat de scholen meer bewegingsvrijheid voor eigen initiatief moe ten krijgen. De vrijheid van ons onderwijs wordt beknot door een stelsel van wettelijke bepalingen, dat nauwelijks te overzien is. De banden, waardoor het onderwijs gebonden is, zijn te strak en een school, die wil experi menteeren, loopt onherroepelijk vast tegen de wettelijke bepalingen. Wij moeten in dit opzicht een grootere vrijheid g^an genieten, evenals dit b.v. in Amerika het geval is. Ouderlijke belangstelling. De heer Bolkestein vroeg voorts een groo tere publieke belangstelling voor de scholen. Dat deze belangstelling bij de ouders ont breekt noemde hij een der schaduwzijden van onze schoolorganisatie, waarbij de staat de scholen financiert. Speciaal Meisjesonderwijs. Het middelbaar onderwijs voor meisjes moet noodzakelijk worden verbeterd. Wij hebben eigenlijk nog maar alleen jongens scholen, waarin meisjes worden toegelaten. Het onderwijs aan meisjes zal geheel moeten worden ingesteld op vrouwelijken aanleg en psyche. Een achtste leerjaar? De invoering van het achtste leerjaar acht de minister een zeer gewenschte maatregel, die niet mag worden teruggenomen. In dit opzicht staan we nog achter bij Engeland, waar de leerplicht zich tot het vijftiende jaar uitstrekt. Geldig tot en met 12 Mei 1945. BROOD: f A 19 A, B 19 A, C 19 A, D 19 A, E 19 A, M 19 A, A 19 B, B 19 B, C 19 B, D 19 B, E 19 B „Brood" per bon 400 gr.D 19 „Beschuit" per bon uitsluitend 100 gram brood. BESCHUIT: E 19 „Beschuit" per bon 75 gram be schuit. Deze bon is uitsluitend voor- I inleveringsbon. Aflevering mag eerst ge schieden jn de week van 6 t/m 12 Mei 1945. De winkeliers dienen deze bonnen in de week van 7 t/m 12 Mei bij den distributiedienst in te leveren. Iedere bon I E 19 Beschuit wordt gewaardeerd op 1 rts. ONTBIJTKOEK: 126 Algemeen per bon Ya koek is circa 140 gram. Deze ontbijtkoek is nog niet voorradig, doch de winkeliers kunnen zich in den loop van de week van 30 April tot' 5 Mei bevoorraden met de coupures ont bijtkoek, welke in die week door de distributiediensten zullen worden uitge reikt. 1 rantsoen ontbijtkoek is Ya koek. MELK: C 19, D 19, E 19 „Melk" per bon IK L, volle melk. TAPTEMELK: A 19, B 19 „Taptemelk" per bon IK L. - taptemelkof IK L. karnemelk of 200 gram magere melkpoeder. Toelichting. Hoewel aan z.g. speciaal zaken, in het, vooruitzicht is gesteld, dat zij ook. voor ont bijtkoek in aanmerking komen, is dit om technische redenen thans nog niet mogelijk. Na 13 Mei zullen zij voorzoover althans door het C.D.K. te Vpght is bepaald worden in geschakeld. De Russische posities in Berlijn worden steeds beter. Verschillende stadswijken vielen in hun handen, o.a. de fabriekswijk waarin ds groote fabrieken van Siemens staan. Zuid-Oos telijk van de stad werd het groote radio-zend station Königswusterhausen bezet. Ook het kopstation Görlitz werd genomen.' Berlijn is een woestenij; het is er erger dan in Stalin grad, Warschau of Sebastopol. Stettin aan de Oder, werd door.de Rus sen veroverd. Deze haven volgt in grootte op Kiel. Bremen werd door de Britsche troepen veroverd. De laatste Duitsche troepen werden uit de havenwijken verdreven. In het centrum van deze stad heerschte een chaos. Generaal Patton rukte op naar Linz. Het 7e Am. leger bevindt zich 50 K.M. van München. Brno (Brünn), de hoofdstad van Moravië, heeft zich aan Malinofski overgegeven. In het N.W. van Tsjecho-Slowakije hebben Patton's troepen Eger stormenderhand veroverd. In Noord-Italië is een groote natio nale opstand uitgebroken. Milaan, Turijn, Ge nua en Como bevinden zich in handen der par tisanen. De meeste steden en dorpen in Ligurië zijn bevrijd. Overal geven de Duitschers zich gevangen. Verona werd door de geallieerden bezet. Het 7e leger trok de Adige over en rukt snel op naar Mantua. 60.000 Duitschers hebben zich sedert het laatste groote offensief hier over gegeven. Goering, de opperbevelhebber der Luftwaffe, heeft zijn ambt neergelegd. (B.B.C.) PREDIKBEURTEN. PROVINCIENIEUWS. MIDDELBURG. „Uit het Volk Voor het VoU". Het Bestuur dezer Ver- eeniging, die reeds bijna 80 jaren leiding heeft gegeven aan openbare feestelijkheden ter ge legenheid van hoogtij-dagen in het leven van het Nederlandsche volk, heeft zich ernstig beraden over de vraag, wat ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Ju liana, op Maandag 30 April a.s. gebeuren moet. In verband met den zeer ernstigen en droe- vigen toestand waarin onze nog niet-bevrijde provinciën verkeeren, meent het geen opwek king te mogen laten hooren tot openbaar „feest"betoon. Dat zou in deze omstandighe den zeer ongepast, en onze Kroonprinses zelve ongetwijfeld onaangenaam zijn. Aan den anderen kant meent het dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Daarom zal Maandagavond te 7.30 uur een openbare samenkomst op de Markt worden georganiseerd, Muzikale medewerking zal worden verleend door het Middelburgsch Mu ziekkorps, dat door het spelen van enkele va- derlandsche liederen, koralen en het Wilhel mus, een sobere en plechtige herdenking van dezen in normale tijden zoo heuglijken feest dag wil geven. Daarnaast zal een toespraak worden gehouden door den wnd. Burgemees ter, Mr A. J. van der Weel, welke toespraak door een luidsprekers-installatie voor een ieder hoorbaar zal worden gemaakt. Voorts wil het Bestuur de burgerij gaarne opwekken de vlaggen uit te steken. GOES. Onder voorzitterschap van den heer J. L. van Ballegoijen de Jong hield de afd. West Zuid-Beveland van het Roode Kruis haar jaarvergadering. De secretaris, de heer A. J. van Heel, bracht het jaarverslag uit, waaraan is ontleend, dat de afd. het afge loopen jaar op verschillend gebied actief is geweest. Zoo werd, onder leiding van dr Huese een kleine mobiele colonne samenge steld; ook werd een informatiebureau inge steld. Het ziekenhuis aan den Oostwal werd door leden der mobiele colonne en de help sters weer in bruikbaren staat gemaakt. 29 Nov. 1.1. Ikon de transportcolonne worden op geheven. Tegen C. F. werd proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van sigaretten. Aangifte werd gedaan door L. A. M. E., wiens rijwiel werd ontvreemd. M. v. H. deed eveneens aangifte van de vermissing van zijn karretje. KLOETINGE. Woensdag hield de Coöp. Boerenleenbank te Kloetinge haar algemeene vergadering. De kassier, dhr C. Zandee, deed rekening en verantwoording over het jaar 1944. De rekening sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 288900.25. Er werd geen winst gemaakt. Een juiste berekening van deze post kon niet gemaakt worden aangezien van de Centrale Bank geer. gegevens werden ont vangen over uit te keeren rente. Bij deze bank staat f 325510.46 uit Vermeld werd dat thans te 's-H. Arendskerke een Cen'rale lulpbe-k is gevestigd. Er zijn 328 spaarbankboekjes in omloop, terwijl er 110 leden zijn. Hierop wei/d overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid. De voc-zitter. dhr Q. Trimpe, stelde zich in verband met zjn leeftijd niet meer beschikbaar. Gekozen werd dhr C. de Ruiter, welke deze benoeming aannam. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen dhr P, Staat; en tot plaatsverv lid -an den raad, van toezicht werd herkozen dhr J. <J. i Velde. Tenslotte richtten de heeren P. Staal, ZONDAG 29 APRIL 1945. i Ned. Hern. Slerfc, 's GRAVENPOLDER: 10.15 en 2 ds van Hoogstraten (H.A.)WEMELDINGE: 10 ds ter Haar, 2 ds de Bruiin; KAPELLE: 10 dr Schmidt, 2.30 ds v. Steenbergen; NISSE: 10 en 2 do v. Voorst Vader; ST. MAAR TENSDIJK: 10.30 leesdienst, 3 ds <fe Bres. Geref. Kerk. KAPELLE: 10.30 en 3 ds A. Scheele. Chr.'Geref. Kerk. GOESMaandag 30 April 's av. 8 u. ds Zij- derveld te Zaamslag. Oud Geref. Gem. ST. MAARTENSDIJK: 10.30, 3 en 7 leesd. Leger des Heils. MIDDELBURG: 10 Adj. Kooistra, 2 op den Dagi, 3 Concertzaal, 6 Markt, 6.45 Con certzaal; Eng. muziekkorps; VLISSINGEN: 9.30 en 7. J. Oele, W. N. van L:ere en C. Zandee zich tot den aftredenden voorzitter. De heer Q. Trimpe, die 31 jaar (vanaf de oprichting der bank) deze met volle toewijding en grooten ijver gediend heeft, werd hiervoor hulde ge bracht. De heer Trimpe dankte voor de ge sproken woorden en memoreerde dat in der tijd door de Landbouwvereeniging. op uitnoo- diging van de Centrale Bank besloten werd tot oprichting van een boerenleenbank en dat hij sinds dien steeds met genoegen voor de bank gewerkt had. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 28 April03.32 en 15.57 uur, resp. 1.92 en 2.01 M. -f N.A.P. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag 28 April03.32 en 15.57 uur, resp., 21.04 u. Maan op 21.07 u., ond#r 6.16 u. Onder presidium van den dijkgraaf, den heer P. J. J, Dekker, kwamen Donderdagmid dag in de „Prins van Oranje" te Goes inge landen van bovengenoemd waterschap in al gemeene vergadering bijeen. Na opening 4prak ds voorzitter zijn dank uit voor het feit, uat het waterschap voor groote rampen gespaard is gebleven. Wel is door de inundatie van de lerseksehe Moer schade aangericht aan oe 75C H.A. lande rijen, alsmede aan de sluizen en kunstwer ken, maar, in vergelijking met andere plaat sen in ons land, is er teUtief geringe schade in den polder. De algemeene deelneming gaat uit naar de zeer zwaar getroffen gebieden in andere deelen van ons land, die lijden door honger en watersnood. De voorzitter deelde dan mede, dat 66 per sonen aanwezig zijn, uitbrengende 114 stem men. Met de peilingen za! spoedig een aanvang worden gemaakt. Ook het schoonmaken der waterleidingen zal worden aangepakt. De delfwerken zullen in groote perceelen wor den aanbesteed. Uitvoerig ueeiuê de vooizit- ter mede, dat na de bevrijding aan 't licht kwam n.l, wat vernield werd. Direct na de bevrijding werd begonnen met het leggen van 14 noodbruggen wat een uitgave vorderde van f 19.000. De wegen werden voorloopig hersteld. Voor uitvoering van herstUwerken werd overleg gepleegd met de betrokken diensten. Herstelwerken met arbeidskrachten, andere dan die van den polder, gaan buiten het polderhuis oih. Met den Willem Annapolder werd een overeenkomst aangegaan over het sueeren van zoutwater op de B.W., a f 2 per H.A. Een ander voorstel behelst de blijvende sua- tie van den W.A. Polder. Voor deze regeling zal f 3.50 per H.A. worden geheven. Ook dit Op 7 April is te Eindhoven een conferentie gehouden, ter bespreking van de vorming van eer. noodparlement. Het „Parool" geeft var deze conferentie een zeer uit oerig verslag, waarvan wij de hoofdzaken hier laten volgen. Ear. achttal spiekers, van dè meest uiteen- loopende richtingen, hebben daar hun gedach ten ten beste gegeven over de vraag op welke wijze ons land tot normale democrati sche verhoudingen kan terugkeeren en een noodparlement kan worden gevormd. Van de Regeering wordt geëischt, dat zij zal handelen in overeenstemming met den wil van het volk. Maar als zij dit verslag leest, zal 't haar zeker niet gemakkelijk vallen uit het gespro kene „de stem des volks" te beluisteren. Hier goldzooveel hoofden, zooveel zinnen. DrJ. Bergmans, A.R.-richting, betoog de, dat z.i. de meest gewenschte oplossing is, verlenging van den zittingsduur van het vertegenwoordigd lichaam, nadat dit zal zijn gezuiverd. De opengevallen plaatsen zal men volgjens de nog bestaande candjdatenlijsten moéten aanvullen. De op deze wijze te vor men Kamer zal na een half jaar, of uiter lijk een jaar moeten plaats maken voor een te kiezen volksvertegenwoordiging. D r C. J. D i p p e 1 (belijdend Hervormd) zou wenschen een noodparlement gekozen door het volk. Maar dan zoo, dat de verkie zingen zullen plaats hebben districtsgewijze. Voorts zou hij, om te voorkomen dat bijzon der deskundige personen b.v. door onbekend heid niet gekozen zouden worden, een 30-tal zetels willen laten bezetten b.v. door de re dacties der groote illegale pers. Dit nood parlement moet niet zijn een schijnparle- mer.t; het moet volle bevoegdheid bezitten. Mr C. A Donker (S.D.A.P.) zou wen schen terugkeer van het oude parlement, mes- dan gezuiverd. De aanwijzing van nieuwe leden voor de opengevallen plaatsen zou het best kunnen geschieden door het,pat- lenient zelf. De heer W. vanExter (Comm.) betoog de dat dadelijk na ds bevrijding, een nood parlement, een Nationale Vergadering bijeen geroepen dient te worden, waarvan de leden door het volk gckmzca worden, wat mogelijk zou zijn niet behulp van persoonsbewijs of stamkaart. Ir Fetter (Vrljz. Democraat) zag als eenige oplossing een door de Koningin te be noemen Raad van Advies, die uitdruk kelijk niet de naam noodparlement zal mogen dragen, maar meer is te beschouwen als een soort gewijzigde en tijdelijk uitgebreide Raad van State. Mr E. Sassen (Kath. Vern.beweging) achtte in de gegeven omstandigheden verkie zingen ongewenscht en onmogelijk. Men zal gebruik moeten maken van de krachten, die ook tudens de bezetting gewerkt hebben aan het behoud van het vrije Nederiandsche volk,* de ondergrondsche en bovengrondsclie wer kers, vernieuwingsgroepen, vakbeweging, po litieke groepeeringen. Mr F. Tea li ng s (R.K.S.P beschouw de het als vólkomen redelijk de volksverte genwoordiging van 19371941 als een uit gangspunt voor het te construeeren nood parlement te nemen. Om de zoo niet ver tegenwoordigende groepen te doen meespre ken moeten de 30 a 40 vacante zetels niet volgens de Kieswet aangevuld worden, maar door een door de Regeering te benoemen commissie van elf hoogstaande personen, uit elke provincie één, die een voorstel doet tot aanvulling. Mevr. H. V e r w e yJ o n k s r (Dém. Soc.) tenslotte wraschte een p clement 'e vormer door verkiezingen. De technische moeilijkheden zijn niet onoverkomelijk (stamkaarten). Wat de Candida afstelling be treft alle kranten mosten een candidaat stellen, waarbij onderhng overleg kan wor den gepleegd en overdracht van stemmen nto gelijk moet zijn. Indien deze conferentie iets leert, dtc is het wel dit, dat het voor.de Regeering niet gemakkelijk za! jan ce te vinden, die algemeene bevrediging „chenkt.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1