ZEEUWSCH DAGBLAD Berlijn voor een derde deel in handen der Russen. HEVIGE STRIJD IN EN OM BREMEN EN BERLIJN. - DE RIJKSHOOFDSTAD AAN DRIE KANTEN INGESLOTEN. IN T SJECHO-SLO W AKI JE VIEL TROPPAU. DE STRIJD IN NEDERLAND. DE CANADEEZEN STAAN VOOR DEN AFSLUITDIJK. Laatste Berichten» VOEDSELPAKETTEN VOOR BEZET GEBIED. Ie JAARGANG IMo. 20 PROT. GHR. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 25 April'45 Een derde deel van Berlijn is thans in handen der Russen onder Zubkov en Koniev. Zij banen zich een weg naar het' centrum van de Uuitsche hootdsiad. Op een der hoogste gebouwen van Berlijn waait de met bloed bespatte roode vlag, die de Russen uit Stalingrad hebben meegebracht. Drie soldaten van Stalingrad voerden deze vlag over lüUUen K.M. mede door de wijde steppen van Rusland tot in Hitler's hoofdstad. Zij wappert nu als overwinningssymbool boven Berlijn, in welke stad de grootste verwarring heerscht. Het is onmogelijk een duidelijk beeld van de situatie aldaar te geven. Eén parool hebben de Duitschers uitgevaardigd: „vecht door on der alle omstandigheden 1" Drastische maat regelen heeft men al moeten nemen, n.l. door de eigen artillerie werd op de terugtrekkende infanterie geschoten 1 Langs den Ringspoorweg trachten de Duit schers zich te handhaven, doch de Russen trekken zich er niet veel van aan. In deze lijn ligt de grootste gasfabriek, die werd ver overd, 1/3 deel van de Rijkshoofdstad bevindt zich reeds in Russische handen. In het Noorden en Zuiden is de stad overvleugeld en aan drie kanten inge sloten. Slechts een corridor van 14 K.M. blijft nog naar het Westen open. Intusschen zwermen de Roode vliegtuigen boven de stad, hun doelen zoekend, waar de Duitschers trachten stand te houden. De Luft- waft's heeft den strijd in de lucht hopeloos verloren I Koniev's troepen zijn tot aan de Elbe door- gestooten bij Mühlberg, SO K.M. ten N. van Dresden. De verbinding, tusschen de Ame- rikaansche en Russische hoofdmachten wordt elk oogenblik verwacht. Door middel van de veldradio hebben deze legers reeds contact gemaakt en eikaars posities opgegeven. in een speciale dagorder heeft Stalin bekend gemaakt, dat Troppau in Tsjecho-Slowakije door de Sovjetlegers is veroverd. {Troppau liflt aan den rand van het Süexiechs mijrjoebied.) Malinofski rukt zuidelijk op Briinn aan, waarvan hij nog 40 K.M. verwijderd is. In het Westelijk deel van Duitschland is de slotaanval op Bremen begonnen, nadat de Duitsche bevelhebber het gestelde ultimatum had afgewezen. Reeds bestormen de geallieer den de buitenwijken van op één na de groot ste havenstad, waar felle tegenstand wordt geboden. H a r b u r g, een voorstad van Hamburg, werd gepasseerd. De Amerikanen en Engel- schen beheerschen nu 120 K.M. van den W. Elbe oever. De Amerikanen staken ook de Mulde over tusschen Halle en Leipzig. Ratton's troepen staan op 20 K.M. van Regensburg, in Beieren. Hij heeft, na de om zwenking, zijn volle aanvalskracht gericht op München, tot volledige verrassing van de Duit schers. Augsburg wordt nu bedreigd. De Franschen zijn in U 1 m. Aan beide zijden werd de boven-Donau overgestoken, iets meer dan 80 K.M. van München. In de buitenwijken van Ferrara in N o o r d- Italië wordt hevig gevochten. Het vlieg veld der stad is reeds in handen der Engel- schen. In het Westen hebben troepen van het 8e leger Ferrara reeds achter zich liggen. Zoo wel het 5e als het 8e Britsche leger bereikte de rivier de Po, de gootste Duitsche verdedi gingslinie in de vlakte van het voormalige Lombardije. De in wanorde naar het Noor den terugtrekkende Duitsche trbepen worden door de geallieerde luchtmacht hevig bestookt. (H. N.) Korte Berichten. Via de Zwitsersche, heeft de Duitsche re geering den geallieerden aangeboden, dat alle krijgsgevangenen in hun kampen zullen blijven, wat Amerika, Cariada en Engeland hebben aanvaard. De Engelsche, Amerikaansche en Rus sische regeeringen hebben een waarschu wing tot Duitschland gericht, dat zij die zich aau mishandeling schuldig maken, meedoo- genloos zullen worden gestraft. (A.A.) Deensche patriotten hebben de vaar geul van de haven van Kopenhagen versperd door er een schip in te laten zinken. Kolen schepen voor Duitschland kunnen de haven niet verlaten. (A.A.) In een Zweedsche haven is uit Noor wegen een schip met Duitschers en Quislings aangekomen. Ze mochten evenwel niet aan land. Alleen deserteurs mogen debarkeeren om daarna in kampen te worden geïsoleerd. (A.A.) Maarschalk Petain is in Zwitserland aangekomen. Hij vroeg en verkreeg toela ting om het land binnen te komen op door reis naar Frankrijk. Hij wachi thans de re geling voor zijn vervoer naar Frankrijk af. (A.A.) Aan den vooravond van de San Fran- ciscoconferentie hebben Eden, Molotov en Stettinius hun besprekingen over de Poolsche kwestie beëindigd, Een dezer bijeenkomsten werd bijgewoond door den Chineeschen mi nister van buitenlandsche zaken Tyoong. (A.A.) Naar de „Daily Express" mededeelt ar riveerde Zondagavond per roeiboot, aan de Zwitsersche zijde van het Bodenmeer, een Duitsche vrouw vergezeld van een 12-jarige jongen. Zij vroeg toelating in Zwitserland, maar zij werd geweigerd. Het was de vrouw van von Ribbentrop, Hitler's minister van buitenlandsche zaken. Drie andere der vrou wen, n.l. de echtgenoote van Goering, Goeb- bels en Himmler vertoefden te Meerburg aan het Bodenmeer. Met twee groote Mercedes auto's zijn ze Beieren ingereden. In het Noorden wordt bij Appinge- dam gevochten. In Friesland staan de Canadeezen voor den afsluitdijk. Dit is het allervoornaamste nieuws dat wij kunnen mededeelen. De berichten blijven dus schaarsch tot op dit oogenblik. In de Bommelerwaard ontmoeten de Brit ten weinig tegenstand, daarentegen wordt in de Grebbelinie hard gevochten. Er is nog niets bekend van eenige poging der Canadeezen om in het gebied van den af sluitdijk te geraken. De voornaamste hinder palen hiervoor zijn de kazematten aan beidg zijden van den afsluitdijk. De Duitschers wa ren in 194Ü niet in staat deze te vernielen. Het eenige resultaat van het onder water zetten van de Wiefingermeeris, dat nu weer dezelfde situatie geschapen is als voor de drooglegging van de Zuiderzee. Waarschijnlijk zijn alle installaties en voor zieningen voor het vruchtbaar maken van de zen polder thans verloren. Maar deze inun datie is nog niet de ergste vernieling. Thans hebben de Duitschers ook groote deelen van het meest vruchtbare deel van Noord-Hol land, ten Westen van Amsterdam, onder wa ter van de Noordzee gezet. Dat beteekent een nieuwe nationale ramp 1 In de provincie Groningen hc den de Duit schers nog altijd in de havenplaats Delfzijl stand. Delfzijl ligt aan de monding van de Eems, tegenover de oude havenstad Emden, welke laatste tijdens den oorlog opnieuw be- teekenis gekregen heeft. De Duitschers ge bruikten deze haven om de meer gevaarlijke scheepvaartroute langs de Friesclie eilanden en de Ncderlandsche ikust te vermijden. Via deze haven importeerden zij hun voorraden uit Skandinavië naar Amsterdam en Rotter dam. Na de vernieling van de groote Neder- landsche havens, gedurende den atgeloopen winter, liepen te Delfzijl de Roode Kruis- schepen binnen met voedsel voor de bevol king in het nog bezette Ncderlandsche ge bied. Een andere oorlogscorrespondent deelt ons uit het thans bevrijde gebied nog het vol gende medeIn Ede, op de Veluwe, werd een meisje, kort voor de bevrijding, door de Duitschers gearresteerd. Ondanks verschrik kelijke mishandelingen, tijdens haar onder vraging, sprak zij niet. Zij werd driemaal be wusteloos geslagen. Door haar houding stelde zij haar vrienden in staat om te Ontsnappen. In Wormshoeve, bij Lunteren, zetelde de Gestapo. Zij werd bij de ondervraging ge holpen door N.S.B.'ers. Een Nederlander werd daar een week geleden gedood, nadat men hem verschrikkelijk mishandeld had. Men slaagde er evenwel niet in waardevolle gegevens te verkrijgen. In Kootwijk is de groote radiozender opgeblazen. De Duitschers sleepten waardevolle instrumenten en onder deden naar Duitschland. Naar verluidt zou den duizenden gevangenen uit het beruchte kamp in Amersfoort naar Utrecht zijn over gebracht. (A.A.) i Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorst- straat 70, Telef. 2438 Hoofdred.: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 10 ct. p. mm. BUREAUX MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Telef. 2052 PROVINCIENIEUWS. Provinciale Zeeuwsche H.A.R.K. Van de Provinciale Zeeuwsche H.A.R.K. waarin opgenomen de Zeeuwsche Hulp voor boven de rivieren ontvingen wij een gespeci ficeerde opgaaf van de na de laatste verant woording ontvangen gelden. Onze ruimte laat tot onzen spijt niet toe de geheele lijst op te nemen. In toaal werd onvangen f43561.68, w.o.nagekomen Yer- seke f 1203.62, Krabbendijke f6000 en f 4812.90, Baarland f 5226.33, Ovezande f4055, Borssele f 11.500, Oudelande f3610.65. Uitbreiding interlocaal postverkeer. De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Vlissingen brengt ter ikennis, dat het bin- nenlandsch postverkeer in het voor brieven en briefkaarten opengestelde gebied is uitge breid tota. drukwerkenb. nieuwsbladen en tijdschriften; c. monsters; d. braille drukwer ken. Met ingang van 20 April j.l. is het buitenlandsch postverkeer door middel van gewone briefkaarten en gewone brieven tot 20 gram uitgebreid tot Luxemburg. VLISSINGEN. Oud-Illegale Wer kers nemen initiatief tot het puin ruimen. Er ligt in Vlissingen nog veel puin. Dit leidt tot ongezonde toestanden. De noodige krachten om het op te ruimen ontbreken tot nog toe. Nooddijk en haven- herstel schreeuwen ook al om werkvolk. Daar om heeft het bestuur der Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers, afd. Vlissingen, haar leden verzocht b.v. gedurende een week hun avonden beschikbaar te stellen om het puin te ruimen. Het ligt in de bedoeling een alge- meenen oproep te doen voor vrijwilligers, maar het G.O.I.W. wil het voorbeeld geven. Moge dit loffelijke initiatief tot resultaten leiden en anderen aansporen hun werkkracht voor den opruimingsarbeid eveneens ter be schikking te stellen. Laat Vlissingen een voor beeld nemen aan de Limburgsche mijnwerkers, die week na week hun vrijen dag vrijwillig doorbrengen met opruimingswerk in het pas bevrijde Oosten des lands. Herstel van het R. - K. kerk gebouw. Na de inundatie is de R.-K. kerk aan den Singel niet meer te gebruiken ge weest. Bovendien liep het gebouw tijdens de bevrijdingsactie veel schade op. Dank zij don nooddijk langs den Singel, komt de kenk weer droog te l'ggen. Vakmenschen en ma teriaal voor het herstel zijn intusschen reeds gevonden. Vrijwilligers zullen de kerk wind en waterdicht maken. Zoodoende hoopt men de O.L. Vrouwekerk nog dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Het gezin in de branding. In de serie lezingen „Het gezin in de branding", Het geallieerde opperbevel heeft aan de be volking van het nog bezette deed van Neder land doen weten, dat door middel van bommen werpers voedselvoorraden zullen worden af geworpen. De bevolking wordt verzocht deze paketten te verzamelen en voor een eerlijke verdeeling zorg te dragen. Aan de Duitsche troepen is medegedeeld dat, wanneer zij deze voorraden in beslag nemen of op de voedselbrengende vliegtuigen vuren, zij als oorlogsmisdadigers terecht zullen staan en als zoodanig zullen worden gestraft. Berlijn wordt steeds nauwer ingesloten, ter- I' wijl de Russen voortdurend verder stooten naar het centrum, waar o.a. de Rijkskanselarij zich bevindt. In den corridor tusschen de Amerikanen en Russen, ten N. van Dresden, bieden de Duit schers geen georganiseerd verzet meer. De Britsche troepen vechten reeds in de buitenwijken van Bremen, dat door 20.000 man wordt verdedigd. In Noord-Italië veroverden het 5e en 8e Britsche leger de oorlogshaven Spezzia, en de verkeerscentra Ferrara en Modena. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 26 April02.33 en 14.57 uur, resp, 1.80 en 1.95 M. N.A.P. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag 26 April: Zon op 6.28 u., onder 21.01 u. Maan op 18.54 ti., onder 5.38 u. die op de wijkavonden van ds Schoch, Ned. Herv. predikant alhier, wordt gehouden, heeft dr Wolters dezer dagen het onderwerp „Ge boorteregeling" behandeld. Voor deze bijeen komst, die alleen toegankelijk was voor per sonen boven de 18 jaar, bestond intensieve belangstelling. De kerk blijkt ook op dit deli cate terrein een voorlichtende taak tc heb ben, waarbij uiteraard de ethische zijde van het vraagstuk op den voorgrond wordi ge plaatst. YERSEKE. Hedenavond 8 uur wordt in de Gercf. Kerk ten bidstond gehouden voor den nood boven de rivieren. Voorganger Ds Kool stra van Kruiningen. PROVINCIENIEUWS. VLISSINGEN. De heer J. Groenenberg, onderwijzer aan de Oraujeschool alhier is be noemd tot onderwijzer aan de Chr, U.L.O,- school te Terneuzen.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1