Nog eens: de M.A.R.V.A, Hevige worsteling in en om Berlijn. DE SLOTAANVAL OP BREMEN BEGONNEN. FRANKFORT a. d. ODER EN KOTTBUS GEVALLEN. GROOTE VERWARRING IN BERLIJN, WAAR HITLER HET COMMANDO VOERT. DE STRIJD IN NEDERLAND. DE GEALLIEERDEN IN DE BOMMELERWAARD. Hel Loo o sides* de bezetting. Het Paleis heeft veel geleden, maar er is nog zeer veel goed. Laatste Berichten GEALLIEERDE WAAR SCHUWING Tö'ï DUiTSCH- LAND. - DE RUSSEN BE REIKTEN DE RIVIER DE ELBE, Regeering en Vakbeweging ïi'.i isjk Een bêlsrigjjjk Koninklijk Bes'uit. Op J2 April He,-4: v. •- Koöinsis, zoo» g.1> wij fSgdë Üatöd&t htó fy.^ÜjVtï V9$f£i3*i5$ fff' -lf t- '-'K,. gsjtr j.,y Wa-&t*g Hr* «èi ssfrgcïijfe stfjtt, *$&t !*i schillende pia&t&en ceö R&ad 2a! g*arj ïuöc^ tionneeren, iets waarnaar zeer velen ?.l heel lang verlangend hebben uitgezien. Ket is immers zaak, dat wij zoo snel mogelijk te- rugkeeren tot de normale toestanden en ver houdingen en dat de democratische beginse len van ons staatsbestel, welke zoolang met 10 JAARGANG No. is PRÜT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND mn»dag Apni 1&4B Redactie- en Adm,-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. mm. MIDDELBURG, Rouaanschc kaai 39, Tel. 2009 BUREAUX: VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 1 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 voeten zijn getreden, weer hun oude kracht herkrijgen. Er gaan vele stemmen op, zegt de Memorie van Toelichting terecht, voor het wederinstellen van een gemeenteraad, waar door het mogelijk wordt de belangrijke ge meentelijke aangelegenheden in het openbaar te behandelen en een ruimere vertegenwoor diging en medezeggenschap van de inwoners in het bestuur der gemeente wordt verkregen, Keuze door kiesmannen. De leden van den tijdelij ken raad zullen gekozen worden door een kiescollege uit hen, die geacht worden het vertrouwen van de in woners der gemeente tijdens de vijandelijke bezetting te hebben behouden of verkregen. De burgemeester zal, hierbij voorgelicht door een commissie van tenminste drie ver trouwensmannen, aan den Commissaris der Koningin voorstellen doen betreffende de sa menstelling van het kiescollege. De Commis saris doet zich, voordat hij tot de benoe ming overgaat, voorlichten door een commis sie, bestaande uit vijf leden, welke door hem, onder goedkeuring van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, worden aangewezen. De regeering wenscht, dat bij het benoemen van het kiescollege er naar worde gestreefd, dat de voornaamste geestelijke en maatschap pelijke stroomingen in de gemeente daarin naar evenredigheid vertegenwoordigd zijn. De eerste verkiezing van wethouders ge schiedt binnen één maand nadat de raadsle den als zoodanig zijn toegelaten. Bevoegdheden van den Raad. De tijdelijke raad oefent de bevoegdheden uit, welke den raad bij de wet zijn toegekend. Hij kan dus verordeningen maken, die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en ge zondheid worden vereischt en andere, welke de huishouding .der gemeente betreffen. Hij benoemt en ontslaat de gemeente-ambtenaren en bedienden en zijn goedkeuring wordt ver eischt op de begrooting en rekening der gods huizen en andere instellingen van liefdadig heid, die uit de gemeentekas onderstand ge nieten. De overige bevoegdheden, welke de Ge meentewet aan den Raad toekent, worden door Burgemeester en Wethouders uitge oefend. Deze zijn o.m. de regeling der be zoldigingen van alle plaatselijke ambtenaren, het ikoopen, ruilen of vervreemden van ge meente-eigendommen of het verhuren en ver pachten daarvan, de zorg voor de openbare bedrijven en diensten, het aanbesteden van werken en leveranties ten behoeve der ge meente, de benoeming van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Het aangaan van geldleeningen andere dan kasgeldleeningen door B. en W. is alleen mogelijk voor zoo ver daartoe de noodige gelden op de begroo ting zijn uitgetrokken. Wanneer de raad weigert uitgaven voort vloeiende uit de besluiten, welke B. en W. hebben genomen, op de begrooting van uitga ven te brengen, kan dit door Gedeputeerde Staten geschieden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op 17 April voorschriften vastgesteld voor de benoeming van leden van den ge meenteraad. Het kiescollege benoemt de leden van den raad uit de personen, voorkomende op daar toe door tenminste drie zijner leden te onder teekenen lijsten van candidaten. De burge meester legt de bij hem ingeleverde lijsten op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage. Binnen twee weken nadat de lijsten aan het kiescollege zijn toegezonden, houdt dit college een schriftelijke stemming over de lijsten. De burgemeester stelt onverwijld den uitslag der verkiezing vast. Het uitgangspunt der Regeering. Wat heeft bij de regeering voorgezeten, toen zij H. M. de Koningin het Besluit Tijdelijke Voorziening Gemeenteraden voorlegde? Er waren, zoo verklaarde minister Beel Vrijdag te Eindhoven, tweeërlei bedoelingen. In de eerste plaats diende de instelling der gemeenteraden zoo constitutioneel mogelijk te geschieden. Verder moesten geen princi- pieele wijzigingen worden aangebracht in de gemeentelijke vertegenwoordiging. Men dien de zoo weinig mogelijk af te wijken van de bestaande regeling. Er zullen nu verkiezingen worden gehouden, op beperkte schaal, in vol ledige overeenkomst met de kieswet. Nor male verkiezingen kunnen nog niet gehou den worden. De oude gemeenteraden zijn im mers gekozen in 1939. De jongeren tusschen de 25 en 31 jaar zouden bij terugkeer van de oude raden niet gekend zijn. Het houden van verkiezingen zal, na den bezettingstijd, waar in de kiezers een evolutie hebben meege maakt, eerst mogelijk zijn, wanneer deze evolutie in goede banen zal zijn geleid. Dit is eerst mogelijk na de totale bevrijding. Bezwaren. Wij kunnen ons dit standpunt der regee ring indenken. Toch kunnen wij ons niet ver helen, dat het nieuwe stelsel groote bezwa ren en moeilijkheden inhoudt. In de eerste plaats wordt de burgemeester voor een zware taak gesteld bij het voorstel len van de leden van het kiescollege, waarin de voornaamste geestelijke en maatschappe lijke stroomingen vertegenwoordigd moeten zijn. Meeningsverschil hierover zal stellig ontstaan. Bovendien gaat ons bezwaar er tegen uit, dat de voorgestelde regeling uitsluitend geldt voor de plaatselijke vertegenwoordiging. De mogelijkheid bestaat, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, daarbij voorgelicht door den Commissaris der Koningin, leden van het College van Gedeputeerde Staten be noemt. De regeering acht het niet noodig de Provinciale Staten op het oogenbliik weder in te stellen, daar deze toch maar enkele ma len per jaar bijeenkomen. Dit nu achten wij een groote fout. Onze democratie eischt openbaarheid en de mogelijkheid tot controle. Deze beide factoren zijn bij deze regeling ten eenenmale afwezig. Late de regeering in zien, dat ook de gewestelijke vertegenwoor diging van groot belang is. Wij erkennen de goede bedoeling, die aan het nieuwe besluit ten grondslag ligt. Minis ter Beel verklaardede regeering heeft geen nevenbedoelingen. Zij wil alleen het landsbe lang dienen. Zij wil democratisch handelen, maar moet rekenen met de realiteit. Maar het is eisch der realiteit, dat zij rekene met den wensch der bevolking. Alleen wanneer dit geschiedt zal het mogelijk zijn dat alle Nederlanders naast elkaar staan in de moei lijke jaren die komen, wat noodig is, daar de nood ontzaglijk groot is. En hiertoe is een juiste vertegenwoordiging van het volk een noodzakelijke vereischte. SINNEMA. Naar aanleiding van wat wij in ons num mer van 19 April schreven, hadden wij een onderhoud met. den Militairen Commissaris Overste Slot, die ons er op wees, dat de ons verstrekte inlichtingen te dezer zake on juist zijn. In de huidige omstandigheden nu er groot gebrek is aan mannelijk personeel is de M.A.R.V.A. volstrekt niet overbodig, maar dringend noodzakelijk. Wie dienst neemt bij dit instituut voldoet dus aan een vaderland- sche plicht. Alle hens moeten nu aan dek 1 En wat de gevaren betreft, waaraan de M.A.R.V.A.-meisjes zich blootstellen, deze zijn niet anders en niet grooter, dan die, waaraan b.v. meisjes die op kantoren arbei den, zijn blootgesteld. De M.A.R.V.A. is georganiseerd door de Marineleiding; de regeling is vastgesteld in een Kon. Besluit, waaraan H. M. de Konin gin zeer bijzondere aandacht heeft geschon ken. Niet alleen op de materieele- maar ook op de geestelijke belangen van de meisjes wordt gelet. Dienen bij de M.A.R.V.A. be hoeft dan ook voor geen enkel flink meisje nadeel te beteekenen. Deze uitspraken van Overste Slot, waar van wij gaarne melding maken, hebben te meer beteeikenis, omdat hij het werk van de M.A.R.V.A. uit ervaring kent. Stalin heeft voorts bekend gemaakt, dat Frankfort a. d. Oder en K o t t b u s door de roode troepen zijn bezet. Ten Zuiden van Berlijn rukten de Russen I 110 K.M. vooruit in de richting van de Elbe. I Dresden ligt onder bet vuur der Russische kanonnen. Bij Dessau rukten de Amerika nen voorwaarts, tusschen Halle en Leipzig, zoodat spoedig contact met de geallieerde I machten verwacht kan worden, i Gisteravond 10 uur kwam het bericht door dat ook de Russen aan de Elbe staan ten N.W. van Oresden. De hoofd machten der geallieerde troepen zijn nog maar enkele K.M. van elkaar verwij derd. Generaal Patton heeft met troepen van het 3e leger een offensief op groote schaal in een nieuwe richting geopend. Zijn troepen zijn uit het gebied van Chemnitz plots naar het Zuiden omgebogen. Na een afstand van 160 K.M. te hebben afgelegd zijn zij uit nieuwe posities den aanval begonnen en bereikten zij een punt, 40 K.M. ten Noordwesten van Regensburg ge legen. Zij rukten in een directe lijn naar Mün- chen op dat 104 K.M. van Regensburg ver wijderd is. Aan het Westelijk front is de groote aanval op Bremen begonnen. De geallieerden vuurden propaganda-granaten af waarbij op overgave van de stad werd aan gedrongen. De capitulatie werd evenwel door de bezetting afgewezen. Golven bommenwer pers verschenen toen boven de stad, waarna de infanterie oprukte. De watervoorziening werd afgesneden. Nauwkeurige gegevens zijn nog niet bekend gemaakt. De Polen trekken op naar Emden aan de monding van de Kems. Intusschen zuivert generaal Dempsey het ter rein, dat de geallieerden bij hun snellen op- marsch achter zich lieten. Belangrijke vorderingen maakten het 7e Amerikaansche en het le Fransche leger in Zuid-Duitschland. Zij vormden bruggehootden over den boven Donau. De Amerikanen over schreden de rivier bij Dillingen, 35 K.M. te Noordwesten van Augsburg. De Franschen rukten na de rivieroverschrijding over een 60 K.M. breed front snel op naar het Zuiden, alwaar zij het meer van Constanz, ten Noorden van de Zwitsersche grens bereikten. Hier wer den Ludwigshafen en Sigmarin gen veroverd. Bij UI m staan de Amerikanen aan den bo venloop van de Donau. Door dezen snellen opmarsch hebben de Fran schen een gebied van 1000 vierkante mijlen van den Duitschen verdedigingssector in het Zwar- tewoud afgesloten. Ook in Italië wordengoede vorderingen ge maakt. Reuter's speciale correspondent deelt mede, dat het 8e leger op minder dan 3 K.M. afstand van Ferrara, het belangrijke verkeers- centrum in de Po-vlakte, verwijderd is. Zoo wel het 8e, als het 5e leger, staan nu aan de rivier de Po. Afdeelingen van het 5e leger staan zelfs al 56 K.M. ten Noorden en Noord westen van de veroverde stad Bologna. Radio- Rome deelde gisterenmiddag mede, dat geal lieerde troepen Modena zijn binnengedrongen. Deze stad ligt ten Noordwesten van Bologna aan de hoofdspoorweg naar Milaan. Zeer sterke formaties jagers en gevechtsbommenwerpers bestookten Duitsche verkeersverbindingen, ten einde het terugtrekken uit Italië te verhinde ren. In Joego-Slavië werden, door de troepen van Tito Fiume, Suzak en Banjaluka (ten N.W. van Serajewo) bezet. (H.R.) Korte Berichten. Reuter meldt, dat de Duitschers in het gebied ten Oosten van Amsterdam, Neder landers, die bij de nadering van Canadeesche patrouilles de nationale vlag uitstalken, om hun verwachte bevrijding te vieren, hebben neergeschoten. De slag om Berlijn woedt met alle hevigheid voort. Reeds zijn vijf steden bij de Rijkshoofdstad, o.m. Friedrichs- hafen en 20 voorsteden van de stad ver overd. Het bekende Tempelhof er vliegveld ligt on der Russisch artillerievuur, evenals het Wes telijk stadsdeel Moabit. Hevige gevechten woeden in de industriewijk Wedding in Noord- Berlijn, op 3 K.M. van het hart van de stad, alsook in de Zuidwestelijke voorstad Lichter- felde. De strijd om het centrum is begonnen. Ook Koniev maakt goede vorderingen. Hij bereikte o.m. Zossen, eenmaal het hoofdkwar tier der weermacht. Een exodus van Berlijners door den 9 K.M. breeden strook naar het Westen heeft een enormen omvang aangenomen. De Russen melden dat de mobilisatie van alle Berlijnsche mannen van 1565 jaar is bevolen. Luchtdoel kanonnen worden als anti-tankgeschut aange wend. Alle beschikbare troepen, leerlingen en leararen van militaire scholen, strijden achter steenen barricaden in de straten der voorste den, welke door de Russische artillerie worden verpletterd. De infanterie zuivert de huizen; in de voor stad Weisensee werd een versterkte fabriek veroverd. Molchow en Blankenburg, twee voor steden, werden door de roode troepen bezet. In het gebied van Dresden vielen Finsterwalde, Bisschofswerda en Elsterwalde in Russische handen. Het Stettiner station is thans strijd- tooneel. Potsdam wordt onmiddellijk bedreigd. Tusschen 17 en 21 April maakten de Roode legers 23.000 gevangenen. Hitier heeft het commando van de strijdkrachten in de Duit'sche hoofdstad op zich genomen, om den Russischen stormloop te keeren. Intusschen heerschte er in Berlijn groote verwarring. De menschen trachten naar de ondergrondsche spoorwegen te komen om zoo de stad te kunnen verlaten. De politie staat machteloos om zulks tegen te gaan; elk ver keer wordt onmogelijk gemaakt door de vlucht naar de treinen. Onophoudelijk zwermen de Russische vlieg tuigen boven de bedreigde stad; de Luftwaffe is verslagen. Ten N. van Berlijn werd O r a - n i e n b u r g veroverd, in welks nabijheid een berucht concentratiekamp- was gevestigd. Langzamerhand begint de Duitsche tegenstand te verzwakken, naarmate de verdedigers zich terugtrekken naar het brandende centrum, waarvan de Russen op sommige punten nog maar een paar K.M. verwijderd zijn. Stalin heeft gisteren bij speciale dagorder bekend gemaakt, dat de Russen ten Oosten van Berlijn door de Duitsche stellingen zijn heen gebroken en 8 voorsteden hebben veroverd. Zij zouden nog 7 K.M. van het centrum van de stad staan. Duitsche berichten maken echter melding, dat de Russen reeds dieper de Duit sche hoofdstad zijn binnengedrongen. Volgens Zweedsche correspondenten zouden de Ber lijners geen gas, geen water en geen electri- citeit meer ter beschikking hebben. Vrij sterke Britsche afdeelingen zijn ten Noorden van 's Hertogenbosch de Maas met stormbooten overgetrokken naar het eiland tusschen Maas en Waal. (Waarschijnlijk wordt hier bedoeld de Bommelerwaard, waar uit onlangs de Duitschers zijn vertrokken.) Deze mededeeling van een B.U.P.-frontcor- respondent wijst op het ontbranden van een nieuw offensief in ons land. Verder wordt over deze actie niets gemeld. Ook over den strijd aan de Grebbelinie is weinig nieuws te melden. De Canadeezen zijn tot deze linie, die ongeveer ligt op de pro vinciale grens van Utrecht en Gelderland doorgedrongen, maar details over deze actie van het le Canadeesche leger worden niet verstrekt. Alleen schijnt er al hevig gevoch te te worden. PROVINCIENIEUWS. Schade-Enquête-Commissie te Goes. De Secretaris der Schade-Enquête-Com missie te Goes brengt onder de aandacht van het publiek, dat er eenige duizenden formu lieren meer zijn afgehaald dan weer zijn in geleverd. Hij verzoekt het publiek deze for mulieren binnen 14 dagen ingevuld te zijnen kantore A. Joachimkade 28 te Goes in te le veren. Degenen, die achteraf de formulieren niet blijken noodig te hebben, worden ver zocht ze oningevuld weer in te leveren. Op deze wijze is alleen een overzicht te verkrij gen van het percentage der getroffenen die nog geen formulieren hebben. Er zijn nog een aantal personen, die den ken aan hun verplichting te hebben voldaan, als zij de schade hebben medegedeeld aan het Gemeentebestuur of aan den ambtenaar of deskundige, die namens onze Commissie de schade heeft opgenomen. Dit is onjuist. Iedere oorlogsgetroffene moet persoonlijk op daartoe ingestelde formulieren aangifte doen. Zij, die dit nog niet hebben gedaan, dienen alsnog de formulieren af te halen bij de Schade-Enquête-Commissie A. Joachimkade 28 te Goes. Dringend wordt verzocht geen overbodige formulieren te vragen, want door de beperkte toewijzing van papier moeten wij spaarzaam omgaan met onze formulieren. Reeds nu zijn er meer huisraadformulieren uitgereikt dan er schadegevallen zijn, hetgeen natuurlijk niet kan en waartegen het publiek zelf zooveel mogelijk dient te waken. St. Jorisviering door de Padvinders- groepen te Goes. In den vroegen morgen, zoo meldt men ons, trokken de Welpen, Verkenners en Voortrekkers in uniform, of door de oorlogs omstandigheden slechts met dpelen daarvan op naar het Heernissekamp te Goes om de S. Jorisdag met een gezamenlijke vlagge- parade te beginnen, 't Was een plechtig mo ment, toen de ruim 200 jongens en leiders zich om de vlaggemast geschaard hadden en de Nederlandsche driekleur geheschen werd. De St. Jorisboodschap van den Nationalen Padvindersraad werd voorgelezen, de gebrui kelijke bloem en de laatste aan de Verken ners der geheele wereld gerichte boodschap van Baden Powell werden uitgereikt, waarop deze ikorte plechtigheid met een opwekking om de padvindersidealen in de praktijk te brengen met het Wilhelmus gesloten werd. 's Avonds om half acht waren ze opnieuw bijeen, met in het midden enkele broeders padvinders uit 't geallieerde leger, 't St. Jo- riskampvuur werd door den Kampvuurleider geopend met de bede voor een spoedige vrede eri terugkeer van onze medeleiders en broeders uit gevangenschap, tewerkstelling en leger. Het St. Jorisverhaal werd daarna opnieuw verteld. Een nieuw padvindersjaar begon, toen allen hand in hand met gekruiste armen de belofte hernieuwden, in den geest ver- eenigd, met d uizenden in ons land en enkele millioenen over de wereld. Moge ons land veel vruchten plukken van deze jongens, die ernst willen maken met den plicht tegenover God en Land, die de Pad- vinderswet willen gehoorzamen. Moge hij anderzijds velen de bereidheid ge ven mee te werken aan de opvoeding tot nuttige staatsburgers der jongens van Neder land. Elke dag moeten wij jongens voorloopig weigeren door gebrek aan leid(st)ers. Nieuwe aanmeldingen gaarne bij G. Vleu gel, 's Heer Hendrikskinderenstraat 56, Goes. VLISSINGEN. Gouden dienstjubi- 1 e u m. De heer J. H. Blom, werkzaam in de af deeling Machinefabriek, herdacht zijn 50- jarig dienstjubileum bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". In den voormiddag werd hij ten kantore door de directie gelukgewenscht en is hem een geschenk in enveloppe over handigd. Voor de rest van den dag werd hem vrijaf gegeven. THOLEN. Op de bovenzaal van de Nuts- spaarbank is een tentoon telling geopend van den amateur-kunstschilder den heer L. K. v. Dijk alhier. De entree f 0,50 of meer, zal ten bate komen van het comité „H.A.R.K." Zuid helpt Noord. M. van de Meeberg, Anep's specialen oor logscorrespondent, die een bezoek bracht aan het paleis Het Loo, schrijft daarover o.m. het volgende Op 13 Mei 1940 hebben de Duitschers den eersten stap op Het Loo gedaan. De eerste twee jaren is er weinig of niets gebeurd. Het is begonnen met de komst van vijf Oberzahl- meisters, die het bezit gesplitst hebben in een gedeelte dat door de Wehrmacht werd gecon- fisceerd en een deel, dat door het Rijkscom missariaat in bezit werd genomen. Gelukkig hebben de bezetters niet alles kunnen weg- sleepen wat van hun gading was. Integen deel, het allergrootste deel van de waarde volle bezittingen van Het Loo bevindt zich in veiligheid en er is vooral voor gewaakt, De Duitschers vechten in en op de puinhoo- pen van Berlijn, dat bijna geheel omsingeld is. Ten Zuiden van B e r 1 ij n wordt de corri dor tusschen de hoofdstad en Dresden steeds nauwer. Maarschalk Stalin heeft bij dagorder de ver overing van Frankfort en ICottbus bekend gemaakt. De Engelschen hebben een nieuwen aanval op de havenstad Bremen geopend. De geallieerde regeeringen hebben tot Duitschland een waarschuwing gericht over de behandeling van krijgsgevangenen en gedepor teerden. De Russen verwachten spoedig het eerste contact met de Amerikanen, nu ook zij de Elbe hebben bereikt. Laval heeft bij Lichtenstcin geprobeerd de Zwitsersche grens over te komen. Generaal Patton dringt steeds verder Beieren binnen en staat nog 25 K.M. van Regensburg. In Zuid-Italië werd door het 5e als het 8e leger de rivier de Po bereikt. (B.B.C.) Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 25 April: 02.04 en 14.29 uur, resp. 1.65 en 1.89 M. N.A.P. Op-""en ondergang van Zon en Maan. Woensdag 25 April: Zon op 6.30 u., onder 20.59 u. Maan op 17.49 u., onder 5.21 u. dat geen enkel voorwerp, waaraan H. M. de Koningin persoonlijk veel waarde hechtte, in verkeerde handen is gevallen. Toch werden in 1942 zes wagons meubelen en 300 schilderijen naar Duitschland vervoerd, waar ze samen met gestolen goed uit Noorwegen, België en Frankrijk werden opgeslagen. Later volg den twee wagons met allerlei goederen die naar het kasteel Sooppenwele, ergens in den Elzas, werden overgebracht. Ze waren daar noodig voor de inrichting van een ..Erho- lungsheim" voor Duitsche generaalsDe 300 gestolen schilderijen waren niet van bui tengewoon groote waarde. Het personeel had er voor gezorgd, dat 34 andere kostbare schilderijen naar veiliger oorden waren ver huisd. Van buitenaf is er weinig verandering aan het Paleis te bemerken, maar wie de gangen doorwandelt en eens een kijkje in de kamers neemt, ziet al gauw, dat het lang zal duren en veel geld zal kosten, voor alles weer tot den ouden staat is teruggebracht. „Alles zal grondig schoongemaakt en opge knapt moeten worden", vertelde de heer van Suchtelen. Maar gelukkig heeft het Paleis van de oorlogshandelingen niets geleden en het personeel heeft het zijne ertoe bijgedra gen, dat de Duitschers geen onherstelbare or ganisatorische stunts hebben uitgehaald. De heer Wiessner zei me: „Het geheele perso neel is in H. M.'s dienst gebleven, om te redden wat er nog te redden viel". Er is in derdaad zeer veel gered. Dat zal later wel blijken. De Koninklijke stallen werden onge veer een half jaar geleden bij een Engelsch bombardement zwaar beschadigd. De bosch- wachterswoningen zijn onbeschadigd, even als de boerderij en de tuinen. Den laatsten tijd hebben de doortrekkende troepen nog vrij veel uit het paleis wegger- roofd, vooral beddegoed. De menschen hier zijn zielstevreden: Het Loo is weer Hollandsch. Er ikomt geen Duit- scher meer in en Seyss Inquart zal er geen uitgebreide feesten voor soldaten meer orga- niseeren. Kort voor Paschen maakte hij in de omgeving van Het Loo nog een rit te paard. Maar nu is Het Loo gezuiverd, het is voor hem de laatste maal geweest. BURGERLIJKE STAND, GOES. GeborenCornells J., z. v. J. L. Aarnoutse en Chr. Westdorp, te Vlissingen; Maatje, d. v. A. M. Karman en G. K. Kaaij- steker; Christiana J., d. v. Ch. Volkers en J. M. de Munck; Jan D., z. v. J. Tholenaar en i A. M. v. Sabben; Irene J. M„ d. v. F. W. Elick en T. J. Bonink; Cornelia N., d. v. A. J. Verbeem en A. Zuidijk. Huw.-aang.A. Minderhoud, 21 j. te Kloe- I tinge en A. K. Zweedijk, 21 j. OverledenJ. van Sparrentak, 44 j„ vr. v. E. Wiskerke, te Kruiningen; A. J. van Hee, I 67 j., man van L. Meulenberg, te Kortgene; E. Goedbloed, 70 j., ongeh.M. J. de Vos, 57 j., man v. J. Rooze te Kortgene. Over dit onderwerp schrijft „De Gids voor de leden der Chr. Vakbeweging in het be vrijde gebied" een artikel waarin duidelijke lij nen worden getrokken. Op den voorgrond wordt gesteld, dat de opheffing van de vakorganisaties door den bezetter een onrechtmatige daad was, die ook door de Regeering niet als recht erkend werd. Doch dan behoort zij nu ook te handelen als of deze opheffing niet is geschied, en evenals voorheen deze organisaties te erkennen en in te schakelen bij den socialen heropbouw. Verder wordt er op gewezen, dat, althans de Christelijke vakbeweging niet alleen for meel doch ook in feite is blijven voortbe staan en dat zij in overeenstemming met den wensch van de Regeering, „illegale" actie op sociaal terrein heeft gevoerd. Maar dan moet het ooik vanzelfspre kend worden geacht, dat de Regeering de bonafide werknemersorganisaties na de be vrijding zonder meer erkent en inschakelt bij den maatschappelijken heropbouw. Helaas kan nog niet gezegd worden, dat ook de Regeering deze conclusie vanzelfspre kend acht. Hoewel reeds vele voorbeelden ter beschik king staan, beperken wij ons thans tot één zeer sprekend en actueel voorbeeldbij de be noeming van de commissie, die op korten ter mijn een advies moet uitbrengen over de be drijfsorganisatie in het mijnbedrijf, heeft de Minister van Sociale Zaken de vertegen woordigers der drie bonafide mijnwerkers bonden gepasseerd en als „vertegenwoordiger der mijnwerkers" in deze commissie benoemd een bestuurder van de onder communistischen invloed staande „eenheidsorganisatie". Bij de behandeling van een zaak, waarbij de vakorganisatie volledig betrokken is, worden de bonden, die sedert jaar en dag voor de bedrijfsorganisatie gepleit hebben en die onloochenbaar het vertrouwen bezitten van veruit het grootste deel der mijnwerkers, gepasseerd. Wij kunnen ons nog maar moeilijk voor stellen, dat een Nederlandsche regee ring zich tot een dergelij'ke daad heeft laten verleiden, en nog minder, dat zij deze daad zal handhaven. Want deze daad is in flagran- ten strijd met wat van een Nederland sche regeering verwacht mag worden. De Christelijke vakbeweging verlangt niet van de Regeering, dat zij door haar „in het zadel" gezet zal worden. Zij zal herrijzen en zij is in het bevrijde gebied herrezen uit eigen innerlijke kracht. Zij verlangt gee nerlei „protectie" van Overheidswege, zij wil zijn en blijven een onafhankelijke en zelf standige beweging, die steunt op de overtui ging harer leden. Doch zij verwacht wèl van de Regeering, dat zij de rechtmatigheid van de opheffingsdaad van den bezetter ontkent, dat zij zulks in daden toont en dat zij de bonafide vakbeweging zonder reserve er kent. Niets meer, doch ook niets minder. Doet zij dat niet, dan schept zij niet de voorwaarden, die noodig zijn voor een wertkelijken heropbouw van ons maatschap pelijk leven en dan zal zij vroeg of laat, doch vermoedelijk reeds zeer spoedig ervaren,, dat de arbeidersstand wordt gestuwd in een richting, die zij niet wenscht en die wij niet wenschen. Het is nog niet te laat om het roer om te gooien, doch ieder, die de werkelijke verhou dingen in het huidige maatschappelijke leven kent, weet, dat in uitstel gevaar schuilt."

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1