Nieuwe Durtsche wandaden i De sluiien te Umuldee geopend. wandsdfn ook 50s dr.rs »ch?'!'i,la»d asddss tsïgiv-egs, sat su, i.vJt de siuisse bü !|taui« den t» opeasn» het ssoote zeewater vetjes toe gang gaven tot een deel van Ncord-Holland. Stijl en stijlloosheid.' PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND RUSSISCHE TANKS DREUNEN IN BERLIJN. HET REGENT BOMMEN EN GRANATEN OVER GROOT BERLIJN. - CONTACT DER GEALLIEERDEN WORDT SPOEDIG VERWACHT. - DE FRANSCHEN STAAN AAN DE ZWITSERSCHE GRENS. DE STRIJD IN NEDERLAND. DE SLUIZEN BIJ IJMUIDEN OPENGEMAAKT. - DE POLEN STAAN VOOR DELFZIJL. voor ren. NIEUWE BONNEN geldig tot 28 April 1945. Een mislukte installatie-maaltijd. Verzorging oorlogsslachtoffers. Laatste Berichten DE RUSSEN VECHTEN REEDS IN BERLIJN. MOLOTOV BEVINDT ZICH IN WASHINGTON. JS«j» kreet van ffg'tjter wo«l«> wanhoop schift, giSg 10 ons land op toen bekend werd (lei de D'litsnherg aan !i]in Wat de gevolgen van deze monsterachtige daad zullen zijn valt nog niet te zeggen. Opnieuw wordt een deel van ons land aan de vernietiging door den waterwolf prijs ge geven. Voorheen bloeiende landstreken wor den met den ondergang bedreigd. En voor de bevolking van Amsterdam, die toch al zoo schrikkelijk te lijden heeft, wordt waarschijn lijk het lijden nog aanmerkelijk vergroot. 1 Ons land wordt wel in zeer bijzonderen zin door den oorlog getroffen. Voor de vrijmaking van de Schelde moest een groot deel van Walcheren worden opge offerd. De mislukte poging van de geallieerden om bij Arnhem de overtocht over den Rijn te forceeren, had tot gevolg, dat deze stad ont zettende schade leed, Arnhem werd toch op bevel van Seisz lnquart verbeurd verklaard, waarop de Duitsche horden zich als een bende vandalen over de stad uitstortten. Er werd gemoord, gebrand, verwoest en gestolen op een schaal als tot nu toe niet voorkwam. Lang tevoren waren reeds groote deelen van ons land onder water gezet. De vorige week werd zonder eenige mili taire noodzaak alleen uit wraak- en verniel zucht ,de 20.000 bunder groote Wieringer- meerpolder, aan welks droogmaking pl.m. 25 millioen gulden werd ten koste gelegd, doof het doorsteken van de dijken aan de overstrooming prijsgegeven. En nu werden de sluizen te IJ muiden ge opend. Met diepe deernis denken wij aan 't lot van de bevolking, die door deze ramp in de eerste plaats wordt getroffen. En niets wijst er op, dat in afzienbaren tijd redding en uitkomst te verwachten is. Terwijl in Duitschland de geallieerde en de Russische legers met verbazingwekkende snelheid oprukken, blijft in het Westen van ons land alles bij het oude. Bij de Grebbe-linie houden de Duitschers stand. En het water, eens onze kracht, vormt nu het groote beletsel voor de bevrijding. Mogen de gebeden die gisteren in alle ker ken tot den alleen machtigen God werden opgezonden spoedig verhooring vinden. In het in 1934 verschenen boek van Prof. Dr W. J. Aalders „De nood van onzen komt ook een hccffdstuk voor, waarin.' pj handelt over stijlloosheid. „Stijl is uitdrukking van eenheid; stijlloos heid is het ontbreken van deze eenheid. Als ik over stijl spreek, beweeg ik mij in de sfeer der aanschouwelijkheid, der kunst, althans der kunstvaardigheid. Ik onderscheid den stijl streng van de mode. De laatste is willekeurig; zij rust op mo tieven die buiten haarzelf omgaan. Zij komt U «SMRÖAKS K&. ri Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telcf. 2364 UitgaveStichting „Zeeuwsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. .Adv.pr. 10 ct. p. mm. I MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 en zij gaat dan ook zonder dat men weet waarom. Vluchtigheid is haar wezenlijk ken merk. Maar stijl heeft zin en karakter en daar- i om wordt hij gekenmerkt door duurzaam- j heid. Elke goede stijl heeft dus iets eigens en zelfstandigs." En dan zegt Prof. Aalders verder o.m.I „Ik meen onzen tijd als een van stijlloos heid te moeten kenmerken. Wil men hem een stijl toekennen, dan is de stijlloosheid zelf tot stijl geworden. Reeds op het, gebied van den stijl in enge- ren zin geldt dit. Kiezen wij den bouwstijl. Ik denk er na tuurlijk niet aan te beweren, dat het onzen tijd aan stijl ontbreekt. Hij heeft zelfs vele stijlen, oude en nieuwe en daaronder fraaie en interessante. Maar de eenheid ontbreekt in de veelheid. In een Drentsch gehucht waar de onbe wuste stijl zoo wondermooi zijn spel kan spe len met de lange zware daken der huizen, de effen kleuren van het geheel en de wijde omtrekken van het landschap, stuit men plot seling op een nieuwe herberg of winkel met alle onrust en opzichtigheid van het moderne bouwsel. En niemand daar stoot zich er aan. Integendeel, men is ingenomen met de ver fraaiing van het dorpsaspect." Wij hebben een en ander geciteerd omdat het een zaak betreft, die thans voor onze provincie van groote beteekenis is. Er is hier veel verwoest. Tal van dorpen om van Middelburg en Vlissingen maar niet te spreken zijn zwaar gehavend. Straks zal met bekwamen spoed aan den opbouw worden gewerkt. Maar hóe? Hier dreigt het gevaar van de stijlloosheid, de karakterloosheid. Wie het land doorreist ziet overal bijna precies dezelfde buitenwijken, waarbij met liet eigene van de bevolking en van het land- schap weinig rekening is gehouden. Confectie op groote schaal. Dit nu moet, indien eenigszins mogelijk, in de te herbou wen deelen varf onze provincie voorkomen worden. Met bijzondere instemming hebben wij dan ook gelezen, wat door den Commissaris der Koningin bij de installatie van de Agrarische Commissie Herstelplannen voor Walcheren te dezer zake werd opgemerkt. Een der eerste vereischten voor den her bouw iseen eigen stijl. Het vraagstuk van de stijlloosheid heeft ook nog een andere zijde. Daarover in een volgend artikel. Groote massa's Russische tanks rollen de Duitsche hoofdstad binnen. In de Oostelyke buitenwijken wordt verwoed gevochten. De Russen staan hier nog maar 5 K.M. van het centrum van Ber lijn. De verbazingwekkende opmarsch van de Rus sen houdt de wereld in gespannen aandacht. De schaduw over Berlijn trekt dichter en dich ter samen. De spoorwegen, die in het -Noor den naar Stettin en in het Oosten naar Frank fort leiden, zijn door de Rus&ische armee, die hier 1 34 millioen man heeft ingezet, afgesne den. In deze sectoren is de Duitsche verdedi ging ineengestort. 'Oorlogscorrespondenten melden, dat de Rus sen, die naatr Berlijn optrekken, één geweldige muur van tanks vormen. Overal in de stad vallen de granaten neer, o.a. in „Unter de Linden"" en Brandenburger Tor, terwijl de bommenwerpers laag boven de stad cirkelen. Groote verwarring heerscht in de Duitsche hoofdstad, waar de buitenlandsche arbeiders er van door gaan zonder zich aan bevelen te storen. In de stad woedt de strijd niet alle wapenen. De kanonniers van Leningrad vuurden de eer ste granaten op de Duitsche hoofdstad. Bom men, artillerievuur en racketprojectielen beuken op Berlijn, terwijl de tanks, gevolgd door de infanterie,0 door de straten oprukken. Goebbels heeft de doodstraf afgekon digd voor ieder die de witte vlag durft uit te steken! De wegen moeten vrij blijven van voetgan gers en de wapenfabrieken moeten voortwer- ken. Al wat aan reserves kan worden bijeen gebracht is in den strijd geworpen. De Russen drongen dwars door de Duitsche stellingen ten O. van Berlijn, die krachtig'ver sterkt waren met 'luchtafweer en aütitankge- schut. Alle posities waren ingenomen door 100 pet. Nazi's...., maar het baatte niet; de Rus sische kchos brak onweerstaanbaar door. Koniev drijft diepe wiggen in de Zuidelijke defensie stellingen, ten N.W. van Jiitcrborg. Bij Zos- sen, ten Z. van Berlijn, dat tot voor kort het Duitsche hoofdkwartier herbergde, wordt nu hevig gevochten. In het Zuid-Westen werd Berlijn reeds door de Sovjettroepen overvleugeld! Het gebouw van de „Völkische Beobachter" is door brand vernield, niet door vliegeVbom- men of granaten, een soort Rijksdagbrand dus, maar een slachtoffer a la van der Lubbe is nog niet gevonden. Een Zweedsch oorlogscorrespondent seinde aan zijn blad, dat, sommige Russische tanks het Zuiden van Berlijn voorbij snellen in de richting van Potsdam, waar men spoedig met de Amerikanen contact verwacht. De Rus sen snellen in omgekend tempo voort. Kott- b u s werd overvleugeld Vliegers melden dat groote Duitsche trans- portkolonnes en geallieerde krijgsgevangenen zich Westwaarts bewegen in de richting van de Elbe. Tusschen Berlijn en Dresden hebben de Russen over de Spree snelle vorderingen gemaakt; de groote autoweg tusschen Berlijn en Dresden is doorsneden. Ten Oosten van Dresden is-Bautzen in Russische handen gevallen, terwijl in de buiten wijken van de vroegere Saksische hoofdstad wordt gevochten. Dresden wordt in een groote tangbeweging gevat. Nog 40 K.M. zijn hier de Russen van de Amerikanen verwijderd. In het Zuiden veroverde het Fransche le leger S t u t^sg a t en Freiburg (Baden). De Franschen staan thans bij Schaffhausen aan de Zwitsersche grens, nadat zij de Donau waren overgestoken. De Russen deelen officieel mede, dat be halve Bautzen, ook Kallau, Köningsbruch, Lau- termerh en JCamenz in hun handen viel- In Tsjecho-Slowakije werd Harskhitze veroverd. In N.W.-Duitschland vorderde Montgomery in de richting van de Noordzee. De buiten wijken van de groote havensteden Bremen en Hamburg liggen onder zwaar geallieerd artillerievuur. Langs de Elbe hangt een stilte die aan den storm voorafgaat. De Amerikanen kijken hier reeds naar de voortrazende Rus sische tanks uit. Steeds grooter gebied krijgen de Britten en Amerikanen aan de Elbe-oever in handen. Dessau werd bezet. I De groote oorlogshaven Kiel kreeg een zwaar bombardement te _verduren. Honderden bommenwerpers en jagers bestookten doelen bij Miinchen en Ingolstadt. Berlijn werd evenmin vergeten. Wanneer de geallieerde troepen in het Wes ten van Duitschland de aanstormende Russische afdeelmgen zullen ontmoeten, dan zal zulks door de regeeringen te Washington, Londen en Moskou tegelijkertijd worden aangekondigd Met de verovering van Bologna hebben d.e geallieerden in Italië een succes van be teekenis behaald, waarmede generaal Alexan der zijn troepen heeft geluk gewenscht. San Giovanni, 14 K.M. ten N.W. van Bologna en Zoua, ten Zuiden van Modena, werden ver overd. Ferrara, eveneens een belangrijk steun punt, werd tot op 12 K.M. genaderd. Aan de Fransch-Italiaansche grenzen zijn de Fransche troepen over de Zee Alpen getrokken. (H.N, R.O.) Korte Berichten. Verschillende Duitsche radiozendstations is door de bezetting van de plaatsen, waar de installaties waren gevestigd, het zwijgen opgelegd. De stem van het Derde Rijk in den aether is opmerkelijk zwak geworden. Daar entegen klinkt overal de stem van de vrije volken door de wereld. De overwinning in den aether is behaald. Te Mosikou is Zaterdag een verdrag van vriendschap, wederzijdsche bijstand en na- oorlogsche samenwerking tusschen de ..Sov jet-Unie en de voorloopige Poolsche regee ring gesloten. Maarschalk Stalin heeft ter gelegenheid hiervan gezegd, dat dit verdrag de consolidatie van het eenheidsfront van de vereenigde volken tegen den gemeenschappe- lijken vijand in Europa versterkt. Twee drijvende electrische centrales met een capaciteit van 25000 K.W. wachten in België op haar vervoer naar het te bevrijden Nederlandsche gebied om daar de electrici- teitsvoorziening te waarborgen. (Herr. Ned.) De berichten over den strijd in ons land blijven schaarsch. Alleen uit den sector Amersfoort, waar de vijand alle brug gen heeft laten springen, komen berichten, waar de Canadeezen vorderingen hebben kun nen maken. Zij bereikten het inundatiegebied tusschen deze stad en het IJsselmeer. N ij - kerk en Hoevelaken werden bevrijd. Thans rukken de geallieerde troepen op naar de G r e b b e 1 i n i e, die sterk bezet schijnt te zijn, o.a^ door S.S.-troepen, bestaande uit voormalige Nederlanders. Uit Noord-Holland komt een bericht van een nieuwe Duitsche wandaad, n.l. de openzet- ti#ng van de sluizen te IJ muiden, waardoor het zoute water groote uitgestrekt heden vruchtbaar land overstroomt. De gevol gen van deze nieuwe inundatie zijn nog niet te ovezien. In het Noorden .van ons land, dat practisch geheel is bevrijd, is b.v. de havenplaats D e 1 f- z ij 1 nog in handen der Duitschers. Poolsche tanks staan op 5 K.M. afstand van deze stad, aan de Eems of van het einde van het Eems- kanaah De stad wordt verdedigd door 1500 Duitsche mariniers. Onder commando van generaal majoor Alexander Galloway is een nieuw Engelsch militair district gevormd clat tot taak heeft in ijl-tempo voedsel, medicijnen en andere nood zakelijkheden naar Amsterdam, Rotterdam en andere gebieden te brengen" zoodra deze be vrijd zijn. Deze organisatie heeft geen per manent karakter doch zal later aan de Neder landsche Regeering worden ovegedragen. De Wieringermeer staat onder water. Vijftien jaar geleden werd de Wieringer meer drooggemalen en 20.000 H.A. nieuw land aan Nederland toegevoegd, waar eenige jaren later golvende korenvelden zich aan het oog vertoonden. De wereld) stond verbaasd. 3 dor pen ontstonden, honderden boerderijen verre zen, waar eertijds de schepen voeren. „Goud. na zout". Afgunstige boeven hebben nu hun slag geslagen. Zij staken de dijken door en de Wieringermeer vloeide in. De pas bezaaide 20 H.A. vruchtbare grond staat 4—6 M. onder water. Aan^de voedselvoorziening van ons land is hierdoor een felle slag toegebracht. Duitsche jalouzie, die uiteindelijk alleen zichzelf ver teert, heeft een werk van jaren vernield. Deze wandaad zal nooit vergeten worden. (H.N. R.O.) Tijdens de achter ons liggende bezettings jaren zijn den ambtenaren verschillende be- zoldiginersverhoogingen toegekend. Ook werd de minimum-kindertoelage verhoogd tot 200 gulden jber jaar. De bedoeling van deze maat regelen was stellig hef' streven om den jon gen, onervaren, en daarom lager betaal-, den, ambtenaar in te palmen. Deze overwegingen hebben op het gebied van de salarissen groote wanverhoudingen ge schapen en tot moeilijkheden aanleiding ge geven, zoowel \in het ambtenarencorps zelf als in de verhouding van de hoog opge schroefde bezoldigingen van de lagere amb tenaren tot de loonen in het particuliere be drijf, waarop de loonstop van toepassing was. De Chef Staf Militair Gezag heeft de se dert 10 Mei 1940 ingetreden loonsverhoogin- gen voorloopig gewaardeerd op 25 pet, en van toepassing verklaard op alle ondernemin gen. Teneinde de bestaande eenzijdige verhoo ging van het salaris, toegekend aan enkele klassen van ambtenaren, weg te werken en om wederom evenwicht te brengen in de overheidssalarissen en de loonen in het vrije bedrijf, heeft de regeering het noodig geacht de verhoogingen, welke tijdens de bezetting op de lagere salarissen zijn toegekend, gere kend met terugwerkende kracht van 1 Ja nuari 1945, over alle bezoldigingen uit te strekken. De bezoldiging wordt thans verhoogd met 15 pet. van de bruto-wedde. Hierboven wordt een tijdelijke toelage toegekend van 5 pet. van de bruto-wedde. Deze tijdelijke toelage wordt verhoogd tot 10 pet., indien en voor zoover de bruto-wedde, vermeer derd met de hierboven genoemde verhoo ging, een bedrag van 3000 gulden 's jaars voor gehuwden en eenige kostwinners en van 2200 gulden 's jaars voor ongehuwden niet eenige kostwinners, niet overschrijdt. De toelagen van 6 pet. en 10 pet., welke de bezetters hadden toegekend, zijn na i Ja nuari 1945 niet meer van toepassing. Vergeleken met den toestand op 10 Mei 1940 ondergaan de hoogere salarissen dus een vermeerdering met ongeveer 20 pet. (n.l. vaste verhooging van het salaris met 15 pet. en vervolgens daarop een tijdelijke toelage van 5 pet.). De lagere salarissen, welke reeds sedert het begin der bezetting een verhooging had den ondergaan van ruim 20 pet., zoodat deze tengevolge van de hierboven genoemde maat regel niet verhoogd zouden worden, worden gebracht tot aan de grens van de loonsver- hoogingen, n.l. 25 pet. Overeenkomstige verhoogingen en tijde lijke toelagen worden toegeikend op de wachtgelden en non-activiteitsbezoldigin- gen. Het minimumbedrag van de kindertoelage, N.- en Z.-Beveland en Walcheren. AARDAPPELEN A 18, B 18, C 18, D 18, E 18, M 18 „Aardappelen" per bon 1M ikg. VLEESCH A 18 A, B 18 A, C 18 A, D 18 A, E 18 A, M 18 A „Vleesch" per bon 100 gram A 18 B, B 18 BN, C 18 B, D 18 B, E 18 B „Vleesch" per bon 25 gram. MARGARINE A 18 "A, B 18 A, C 18 A, M 18 A „Boter" per bon 125'gram margarine of 100 gram vet. NATUURBOTER: D 18 A, E 18 A „Boter" per bon M rant soen is 125 gram. dat als behoeftefactor geheel buiten verhou ding is geraakt tot de prestatiefactor, wordt voorloopig teruggebracht van 200 gulden op 150 gulden per jaar en per kind. De hier" geschetste salarisregeling draagt een tijdelijk karakter. Een algeheele herzie ning van de salarissen kan, naar het oordeel der regeering, eerst worden overwogen, zoo dra de vrije stem van het geheele Nederland sche gebied kan worden gehoord. Aan het bevoegd gezag der provinciën, ge meenten, waterschappen, veenschappen en j veenpolders zal worden verzocht overeen komstige regelen ten aanzien van de bezol diging van het door hen aangestelde perso neel te stellen. Tenslotte zal nog worden overwogen, wat voor de pensioengenietenden redelijkerwijs mag en kan worden gedaan. Toen in 1943 te Zaamslag de N.S.B. burge meester werd geïnstalleerd waren daarbij ook kameraden uit Z.-Beveland genoodigd. Uit een schrijven van C. A. Nijsse, P. Dek ker en A. C. Nijsse, allen te Borssele, van de 24ste van Bloeimaand '43 aan „Volksge noot" Klooté te Goes, blijkt echter, dat de ontvangst te wenschen overliet. Wij laten bedoeld schrijven, dat een aardig kijkje geeft op de onderlinge verhoudingen bij de N.S.B., hier volgen „Wellicht zal het u niet vreemd vallen van ons een brief te ontvangen, gezien de behan deling die we van u hebben genoten bij de installatie van Burgemeester Dieleman te Zaamslag. Wij waren fatsoenlijk uitgenoodigd, zoowel voor de installatie als voor de maaltijd. Van daar ook, dat we voor dezen maaltijd het een en ander hadden ingeleverd, o»a. 3 H.G. bloem broodbonnen voor 1800 gr.; 34 H.G. boter -j- 34 H.G. boterbon; 1 H.G. kaas. Wij hadden zulks ingeleverd voor 14 perso nen, doch waren met 13 personen aanwezig. Daar wij door u persoonlijk uit de zaal ver wijderd werden, hebben wij van deze maal tijd ons rechtmatig aandeel niet genoten, en dat door anderen, niet genoodigden zien ver slinden. Van deze maaltijd hebben wij niets gezien, dan ieder 2 kleine koeken met sui ker, hetgeen wel wat weinig is, gezien we 's morgens 6.30 uur het laatst hebben ge geten en pas -10.30 u. thuis waren. Zelfs een bakje koffie werd ons nog onthouden, waar voor wij in de plaats limonade hebben ge kocht, om toch wat te drinken ter hebben. Het zal#u dan ook niet bevreemden, dat wij hebben besloten, nooit of te nimmer meer op dergelijke gelegenheden te verschijnen, als we van te voren weten, dat we u daar den ken te ontmoeten, gezien de behandeling van u te Zaamslag genoten. In de „Zeeuwsche Stroom" zal waarschijn lijk wel een mooi stuk geplaatst worden van deze installatie, doch hierbij zal wellicht nog 'teen en ander wijselijk achterwege worden gelaten. Gaarne zullen we van u vernemen wat u voor deze maaltijd hebt ingeleverd en wat door u is verslonden. Klaarblijkelijk zijn we wel goed genoeg om de zaak te amusee ren, doch kunnen voor de rest op een houtje bijten." Oprichting van een Centraal Bureau. De verzorging van de oorlogsslachtoffers met inbegrip van de evacué's is geconcen treerd onder het Departement van Binnen- landsche Zaken. Zoodra het Rijk geheel zal zijn bevrijd, wordt een Centraal Bureau voor de Verzorging der Oorlogsslachtoffers (C.B.V.O.) ingesteld. Thans is een tijdelijk C.BV.O. opgericht onder directie van res. majoor Drs J. B. V. M. van de Mortel. Dit bureau heeft provinciaal en districtsgewijze zijn vertaikkingen. De districtsbureaux heb ben de voornaamste bemoeiingen ten aanzien van de verzorging der oorlogsslachtoffers. Een belangrijke aïdeeling is bij deze bureaux •die der Sociale Voorlichting, welke de slacht offers zooveel mogelijk voorlichting en hulp verschaft. PROVINCIENIEUWS. MIDDELBURG. Men'verzoekt ons mede te deelen, dat de avond van 26 April, dien men verzocht had open te houden, eenige da gen nol is uitgesteld. Advertenties volgen. Taxatiemarkt Paarden. Op de navolgende data: Woensdag 25 April, Donderdag' 3 Mei en Vrijdag 4 Mei, zullen er te Goes op de Groote Markt, paardentaxatie- markten worden gehouden. Er wordt nogmaals op gewezen, dat er slechts paarden kunnen worden aangevoerd van paardenhouders, die hiervoor door of vanwege ons kantoor toestemming hebben ontvangen. Opening bakkerijen te Goes. In de maand September werd door den Provincialen Voedselcommissaris voor Zee- De Russische troepen staan op 8 K.M. van het centrum van Berlijn. Reeds hebben zij ló buitenwijken in handen. De wegen welke naar het Noorden, Oosten en Zuiden leiden, zijn afgesneden. Duitschland's hoofdstad loopt ge vaar omsingeld te worden. Tusschen Berlijn en Dresden rukken de roode troepen in snel tempo op. Zij naderen in de nauwe corridor steeds dichter de Amerikanen, die uit het Westen komen. Ook Poolsche troepen nemen aan den strijd te Berlijn deel. Volgens berichten uit Stockholm zou onder de Nazi-bonzen een paniek heerschen. Velen zouden reeds zelfmoord hebben gepleegd. Het 9e Amerikaansche leger breidt zijn front aan de Elbe voortdurend uit. In het Harzgebergte werd de Clausewitz- divisie omsingeld; 56.000 Duitschers gaven zich hier gevangen. Montgomery is op weg naar Emden. Hij bezette Rothenburg. De Canadeezen staan op 10 K.M. van Oldenburg. De Polen bedreigen Leer. In Nederland patrouilleerden de Canadeezen aan de Grebbelinie. De. Duitsche troepen in het Zwarte Woud is de pas afgesneden door de Franschen. In Beieren staken de Amerikanen bij Dillingen de Donau over. Zij staan hier nog 90 K.M. van München, en 50 K.M. ten Z.O. van Bay- reuth. Het 8e Britsche leger sta&t op 3 K.M. van Ferrara en op gelijken afstand van de rivier de Po. Het 5e Britsche' leger is Modena op 10 K.M. afstand genaderd. Fransche troepen trokken de Zee-Alpen over aan de Italiaansche grens. Molotov is per vliegtuig te Washington aan gekomen, via Siberië en Canada. Hij heeft reeds een onderhoud met president Truman gehad. (B.B.C.) Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 24 April: 01.28 en 13.57 uur, resp. 1.43 en 1.77 M. N.A.P. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag 24 AprilZon op 6.33 u., onder 20.57 u. Maan op 16.43 u., onder 5.04 u. land te Goes aan de te Goes gevestigde bak kers opgedragen om, ter besparing van ko len, centraal te gaan bakken. Verschillende bedrijven werden hierop gesloten en enkele grootere bakkerijen zorgden toen voor de broodvoorziening van Goes. Een en ander bracht echter mee, dat de bakkers niet meer hun eigen klanten konden bedienen, maar dat het brood moest worden afgehaald. Bij de later ingevoerde bezorging was bediening van eigen klanten eveneens onmogelijk. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de een-' trale bakkerij echter opgeheven en zal iedere bakker weer zijn eigen klanten mogen be dienen. Daar de bakkers indertijd op last van hoo- gerhand gedwongen werden hun klantenkring op te geven, doen wij hierbij een beroep op alle burgers om weer tot hun oude leveran cier terug te keeren. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt, dat de buiten Goes woonachtige bakkers thans ook weer in de gelegenheid zullen worden gesteld om hun klanten in Goes te bedienen. GOES. Naar aanleiding van het bericht in de bladen eenigen tijd geleden, dat dr J. J. v. d. Berg op 1 Mei a.s. zijn practijk neer legt, hebfren eenige oud-patiënten 't voorne men hem te huldigen. Zij, die met dit plan sympathiseeren, ikun- nen hun bijdrage of naamkaartje bezorgeh tot 28 April op een der onderstaande adressen. Oud-patiënten, wonende in de omliggende dorpen, die ook van hun belangstelling blijk willen geven, worden mede verzocht spoedig op deze lijsten te komen teekenen. G. M. Broeikstra, Koningstraat; H. C. v. Donk, Oostsingel 84; GeuzeSchot, Lelie straat 48; Van Kalmthout, Wilhelminatftraat 28; Van Klaveren, L. Kerkstraat; Koster de Witte, Westsingel 69; Van Liere, Grena dierstraat 11; v. Muiswinkel, Couwervestraat 29; J. Pouwer, Oostsingel 132; F. A. Ver schoor, Groote Mart, allen te Goes; Minder hout te Wilhelminadorp. GOES. B 1 ij d e t ij d i n g. Bij de familie is uit Frankrijk bericht ontvangen, dat de heer P. v. d. Geest, leeraar aan de H.B.S. alhier, die sinds eind 1943 gevangen was, zich in vrij heid bevindt. THOLEN: De af deeling van de N.C.L.B. alhier vergaderde op 20 April. De heer Vin gerling sprak over den eisch en de beteekenis van Chr. organisatie in dezen tijd, en gaf een overzicht van de gevoerde loonactie. Tal van vragen werden besproken, ook met betrekking tot den Dienst Uitvoering van Wer ken en de Arbeidsbureaux. ST. MAARTENSDIJK. In deze gemeente aan 13 gezinnen wederom vergunning ver leend om fcrug te keeren. Verder is een nieu we lijst klaar gemaakt voor hen die willen repatrieeren. RECHTSZAKEN. Rechtbank te Middelburg. C. de B., landarbeider, 32 jaar, wonende te Kamperland en A. I., landbouwers- knécht te Wissenkerke, beiden thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, hadden zich te verantwoorden wegens het tezamen wegnemen op 24 Mei 1944 van een rund uit de weide. De 37-jarige G. A. L., landbouwer te Middelburg, had dit rund gekocht, terwijl hij had kunnen en moeten weten, dat dit rund van diefstal af komstig was. Voor deze heling eischte de. of ficier van Justitie, die het laakte, dat ver dachten zoo halsstarrig ontkenden tegen de B. en K. 3 jaar gev.straf en tegen L 6 mnd. J. R. L., een 23-jarige machinist, thans ge detineerd nam op 25 October 1*944 bij gele- genheid van watersnood een aantal zilveren lepeltjes, een naaimachine en een aantal klee- dingstukken weg en op 26 October 1944 tesa- men met den 17-jarigen automonteur A. Cl. uit Vlissingen, eveneens thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring, wederom bij gelegenheid van watersnood en weer te Vlis singen, een aantal ikleedingstukken. De Off. van Justitie eischte tegen hem 2 jaar gev. straf.

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1