Losgeslagen levensbootjes. PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND 3 millioen Russen naderen Berlijn. BREMEN EN HAMBURG ERNSTIG BEDREIGD. - ÏN NEURENBERG WOEDEN FELLE GEVECHTEN. GOEBELS TART HET LOT. - HEVIGE STRIJD AAN DE ODER. DE STRIJD IN NEDERLAND. DE ZUIDERZEEDIJK DOOR GESTOKEN. - DE WIERIN- GERMEER STAAT BLANK. MISLUKTE DOORBRAAK POGING BIJ OTTERLO. „Hongersnoodreddingsploeg in bevrijd gebied. De wedloop met den dood kan beginnen. - Alles werkt samen om onze landgenooten in bezet gebied te helpen. Algemeene Bidstond. Laatste Berichten. BUITENWIJKEN VAN AMERSFOORT BEREIKT. LEIPZIG EN HALLE WERDEN BEZET. NIEUWE BONNEN geldig tot 28 April 1945. DE MIJNEN IN BEHEER VANpEN STAAT GESTELD. Ach: U ook »iisi <Jsft sseatdi tijk bemot» recKt, die eenheid ia i:\* !c v3ü sa l«>s»5Jiitic« gan toont? Al» ws ham tc; "tiend hebben; kunnen we onder alle onMtandigheden, op aüe tijden hens ontmoeten kunnen we zijn raad vragen; zijn gangen nagaan steeds kunnen we riin levensopenbaring terug brengen tot één groot geheel. We weten eigenlijk al voor uit: zóó zal bij daarover denken, zóó zal zijn houding daartegenover zijn, zóó zal hij han delen. We zeggen dan: „Dat is een man van ka rakter", en we bedoelen, deze vriend heeit een vaste lijn in zijn levensgedrag. Nu heeft onze Minister van Onderwijs niet voor niets zijn wensch te kennen gegeven, om in de toekomst de school meer dan lot nu toe dienstbaar te maken aan „karakter vorming". (Ter zijner tijd komen we hier wel op terug.) Heel de roep om eenheid, overkoepeling, sa menkoppeling is tenslotte een reactie op het ordelooze, tuc'ntelooze leven van den moder nen mensch, die geen „achtergrond", nog minder een „ondergrond" heeft. Wat is de zedelijke norm, waarnaar hij zijn leven richt? Waar is het goddelijk gezag, waaraan hij zich onderwerpt? Wat vóór 1940 zonde was, is het in den bezettingstijd niet meer geweest; wat in den omgang met onze vijanden te recht wordt gelaakt als onzedelijk, wordt in den omgang met onze bevrijders getolereerd. Het leven van duizenden en nog eens dui zenden menschen is uit het lood geslagen. Het besef van goed en kwaad, het leven in het besef, dat de Heere in Zijn Wet en Evan gelie den mensch zonder rest opeischt voor Zijn dienst, is vervaagd onder de overweldi gende indrukken van het leven in oorlogsda gen. Ik denk aan de macht van het gerucht, van zonder of met critiek gelezen dagbladen, aan den enormen invloed van de radio, van allerlei slechte lectuur. Zonder tegenwicht wordt dit alles en nog zooveel meer vooral door de massa opgenomen. Het momenteel gebeuren grijpt ons, menschen van dezen tijd, aan. We nemen het Cornelia kwalijk, dat ze zich eerst Keetje, later Kee, dan Katchen, nu Kitty laat noemen. We wijzen haar misschien na. Maar.. hoe vreeselijk het ook is zoo met je te laten sollen, is ons leven wel steeds gericht naar den eisch, die de Heere in Zijn Woord op ons heeft, is het niet o zoo vaak gericht geweest, door wat zich voor deed, door de „omstandigheden", door wat zich, zij het dan ook tegen onzen wil, aan ons op drong? In hoeveel gevallen is ook ons gedrag alleen bepaald door de omstandigheden, waarin we terecht waren gekomen, was er ook bij ons 1« «SAAFKSAMG Mo. IS Redactie- en Adm.-adresGOES, Lange Yorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeawsch Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p, kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 at. p. mm. BUREAUX: Vrsjsias 20 April 194? MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Tel. 2052 geen sprake van gehoorzaamheid aan Gods ordonnantiën I Dat te zien bij ouderen, heeft onze jonge menschen tot speelballen gemaakt van de zoo sterk wisselende indrukken van dezen tijd. Is het een wonder, dat de dienst des Hee- ren geen bevrediging schenkt? Als deze ont spanning, bezieling, telkens wat „nieuws" geeft, heeft het nog eenige aandacht. Gods Woord leeft niet meer voor hen. De ge dachte van het„Wie niet vóór mij is, is tegen Mij", grijpt hen niet meer aan. De oude professor zeide ons in 1939: „lik weet niet, of ik het einde van dezen vreese- lijken oorlog zal beleven, maar dit zij u, jon geren, gezegdEr ligt na dezen oorlog een ontzaggelijke taak voor u; de door storm losgeslagen levensbootjes moeten weer wor- den gemeerd aan de veilige kade". Hij sprak woorden van groote beteekenis voor alle op voeders. Laten we maar beginnen met het „Wij hebben God op 't hoogst misdaan, wij zijn van 't heilspoor afgegaan". Een leven, dat geen achtergrond, geen on dergrond heeft, geeft ook geen steun. Als de conflicten komen, grijpt men zich vast aan wat voor het grijpen ligt. De Roomsche kerk trekt dan velen aan zij heeft alles pas-klaar gemaakt; vraagt geen strijd, slechts aanvaarding van wat pas-klaar ligt. Zij zal wél varen bij dezen tijd. Het Communisme is een energieke reactie op de omschreven overprikkelde tijd van nu. Het roept tot een eenheid, tot hartstoch telijke verheerlijking van maatschappij en staat, tot een bijna afgodische verheerlijking van de techniek, van den mensch. Hoe velen zullen hun losgeslagen levensbootje niet vast leggen aan dezen stijger, die ook in drijf zand staat 1 Wie naar en uit Gods Woord leeft, heeft alléén de pretentie van te kunnen wijzen op de redding uit de zuiging van dezen tijd in Hem, Die gezegd heeft„Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Kr. KUYT. Over den strijd in Duitschland kan in het algemeen gezegd worden, dat in hoofdzaak verzet wordt geboden waar geïsoleerde troepen stand houden. De Duitsche radio-commentator moest toe geven dat de weermacht in stukken is gesneden. In het Noordwesten worden de groote havensteden Bremen en Ham burg steeds meer bedreigd. Lüneburg viel na taaie verdediging, terwijl in de voorsteden van Bremen reeds wordt gevochten. De strijd om het bezit van Maagdenburg was kort, doch fel. Het 9e Amerikaansche leger moest van vlammen werpers gebruik maken om het felle verzet te breken. H a 11 e, aan de Saaie, werd van vijanden gezuiverd door het le Amerikaansche leger. Onderdeelen van dit leger en het 3e Am. leger drongen wat eenmaal Leipzig was binnen. De stad Chemnitz is ingesloten. Ten Zuiden van Plauen werd de Tsjechische grens van 1938 overschreden. De Amerikanen rukken verder Sudetenland in. Het 7e Am. leger drong op 4 plaatsen Neu renberg binnen, dat uiterst fel wordt ver dedigd. Voor de helft is deze Nazi-stad bij uitnemendheid al in Amerikaansche handen. De groote vergaderzaal, waar de groo te partijdagen met veel parade en tam tam werden gehouden, staat in vlam men. Het laatste verzet der Duitschers in het Ruhrgebied wordt gebroken, nu de ge allieerden ook Dusseldorf zijn binnen gedrongen. 40.000 Duitschers werden hier gis teren krijgsgevangen gemaakt. De luchtmacht blijft voortdurend de actie te land krachtig ondersteunen. Zoo werden doelen in Zuid-Duitschland en Tsjecho-Slowa kije aangevallen, alsmede de marinebasis Hel goland. Moskou blijft het stilzwijgen bewaren over het offensief dat aan de Oder schijnt ont ketend. Het nieuws van dit front komt dan ook uit Duitsche bron. Zoo berichten de Duit schers dat de Russen steeds meer manschap pen, tanks en kanonnen in den strijd werpen, zooveel als ze nog nooit hebben gedaan. Overal drijven de Russen wiggen in de Duitsche linies, o.a. ten N. van1 Küstrin, 16 K.M. ten Westen van de Oder. De laatste be richten spreken over diepe bressen in het Duit sche verdedigingsstelsel ten Oosten van Ber lijn. Op sommige plaatsen is het Roode leger 35 K.M. van de hoofdstad van het krakende Derde Rijk. Russische troepen, die waarschijnlijk con tact willen maken met de legers van Mont gomery, ten Westen van de Elbe, zijn uit het bij Stettin gevormde bruggehoofd gebroken en trachten Berlijn van het Noorden te overvleu gelen. Niet minder dan 3 millioen Russen zouden aan den geconcentreerden aan- sfrijd woedt langs het heele front in al zijn felheid. Tusschen de Neisse en de Spree zijn de Russen verder vooruitgestooten. Ook hebben zij een brugehoofd gevormd over de Spree, 16 K.M. van Kottbus. Aan den vooravond van Hitiers verjaardag, 20 April, heeft Goebbels gezegd, dat de dingen nog nooit zoo aan een zijden draad hebben gehangen als op het oogenblik. Hij wekte het j Duitsche volk op niet te verslappen. „Laat ons handelen als mannen, als Duitschers, en onzen rlkanon bezetten 60.000 viork. m^len en do Russon 40.000, zoodat Duitschland nog 114.000 viork. myion overig blijft. (D.E.) In Engeland wordt do vorduisterlngs- plicht, behalve voor do kuststrooken, opge heven. (B.B.O.) Bij Maagdenburg bevrijdde het 9e Ame rikaansche leger 2400 mannen, vrouwen en kinderen uit een getralieden trein. Velen wa ren in den trein gestorven, anderen waren te zwak om er uit te komen. Zij waren zes dagen zonder voedsel of drinken geweest. (A.-A.) Amerikanen maakten 83 wagons met V I- en V Il-projectielen geladen, buit. (B.B.C.) Zubkov's legers staan N.W. van Küstrin nog 33 mijlen van Unter den Linden. (D.E.) HETjSTERVEN VAN Mr C. M. J. F. GOSELING Leider zonder voorbehoud volgen. Laat ons geen lafaards zijn in het ongeluk, maar laat ons het lot tarten. Wij moeten de wereld niet het schouwspel bieden van ellendige onderwer ping, maar de hakenkruisvlag hijschen in plaats van de witte vlag." In Italië rukken de geallieerden dwars door de Duitsche stellingen heen naar de Po-vlakte op. Na de verovering van Argenta staan ze nu nog 22 kilometer van Ferrara. B o u 1 o g n a is het voornaam ste doel, in welke -richting goede vorderingen worden gemaakt. De grootste ramp die West-Nederland sedert den oorlog heeft bedreigd, is thans bezig zich te voltrekken. De speciale correspondent van Reuter bij het le Canadeesche leger seint, dat de Duitschers den Zuiderzeedijk over een af stand van 300 M. hebben opgeblazen. Het ge beurde even ten Zuiden van het Westelijk uit einde van den Afsluitdijk. De Afsluitdijk zelf is dus nog intact. Een deel van de provincie Noord-Holland wordt thans onmiddellijk door het binnenstroomende water bedreigd. Indien geen andere dijken worden doorgestoken, zal het water tot plm. 15 K.M. ten Noorden van Amsterdam doordringen. Het zoo rijke land, dat onder den zeespiegel ligt, wordt thans door het water verzwolgen. Dit beteekent dat deze vruchtbare land- en tuinbouwgronden geduren de een 'reeks van jaren niets meer zullen op leveren. Volgens Radio Oranje staat de Wieringermeer blank. Deze nieuwe schanddaad der Duitschers zal niet nalaten groote verontwaardiging te wek ken 1 Naar uit betrouwbare bron gemeld wordt, is Mussert te Utrecht aangeko men om zich op zijn hoofdkwartier tot het laatste toe te verdedigen. Nu de strijd in het Noorden van ons land zoo goed als geëindigd is, concentreert zich aller aandacht op de V e 1 u w e, waar die Ca- nadeezen goede vorderingen blijven maken. Zij strekten hun operaties uit langs den Weste lijken oever van het IJsselmeer, waar Har derwijk en N ij k e r k werden bevrijd. Patrouilles hebben de kust van het IJssel meer bij Kuinre, ten Noordwesten van Zwolle, bereikt. In Harderwijk trachtten de Duitschers met visschersschuiten aan gevangenschap te j ontsnappen, maar de R.A.F. was paraat. Vele I schepen met Duitsche troepen werden gebom- j bardeerd of met de boord wapens beschoten, val op de Rijkshoofdstad deelnemen. De j Tijdens deze ontsnappingspogingen heerschte onder de Duitsche troepen groote verwarring, j Thans is bekend geworden dat een felle strijd heeft gewoed bij O 11 e r 1 o. 1000 Duit schers probeerden door de Canadeesche linie heen te breken, maar in een bloedig treffen zegevierden de geallieerden. Honderden Duit schers sneuveldende rest werd krijgsgevan- gen gemaakt. Ede en Wageningen, aan den Zuidrand van de Veluwe, werden eveneens uit 's vijands hand verlost. (H.R.) Korte Berichten. Groot Duitschland heeft een oppervlakte van 214.000 vierk. mijlen. De Britten en Ame- 't Is nu ongeveer 4 jaar geleden, dat Mr C. M. J. F. Goseling, oud-minister van Justi tie, in het concentratiekamp Buchenwald is overleden. De heer Goseling was oogenschijnlijk een krachtige figuur. Een van de menschen waar van men zou verwachten, dat zij het kamp leven het best zouden doorstaan. Aanvanke lijk zag hij er gezond en blozend uit en aan de weinige sportoefeningen die daar mogelijk waren, nam hij ijverig deel. Ook geestelijk behoorde hij tot de krachtige figuren. Hij was een geloovig man, die zich veilig wist in Gods hand. Hij was ook vol ver trouwen. Hoe donker het er in die dagen ook uitzag, hij twijfelde geen oogenblik aan de uiteindelijke nederlaag van Duitschland. De avond voor hij ziek werd sprak ik met hem over de toekomst en zei toen o.m.we hopen dat we weer vrij zullen worden. Neen, verbeterde hijdat weten we. De tijd komt dat Nederland weer vrij zal zijn. Hij had gelijk. Maar zelf heeft hij den dag der bevrijding niet meer mogen beleven 1 Dienzelfden nacht werd hij aangegrepen door een hevige longontsteking, die zijn lichaam, dat door een vorige ziekte al eeni- germate was verzwakt, in enkele dagen zou sloopen» Ernstig ziek werd hij naar de ziekenbarak gebracht waar hij kort daarop stierf. In eenzaamheid. Ver van zijn gezin; hij had bij zijn gevangenneming zelfs geen gelegen heid gehad van zijp vrouw afscheid te nemen. Vriendenbezoek werd niet toegestaan. Gees telijke bijstand werd hem, evenals de andere stervenden, onthouden. En wij waren ook niet in staat dezen hoog- geschatten kameraad de laatste eer te be wijzen. Eenige uren nadat hij gestorven was, kwam een ziekendrager clandestien meedeelen, dat zoo dadelijk het lijik langs het blok naar de verbrandingsoven zou worden vervoerd. In minder dan geen tijd stonden toen al de gij zelaars achter het prikkeldraad opgesteld. Enkele oogenblikken later passeerden de mannen, met op een draagbaar het lijk, ge dekt door een grauwe deken. Langzaam schreden ze langs ons heen. Diep ontroerd stonden daar dien somberen morde gijzelaars in hun sjovele gevan genispak en brachten zoo den geëerden doode het tiende slachtoffer van de Duitsche terreur in enkele weken een laatsten groet. Z. David Anderson heeft vanuit „ergens in bevrijd Nederland" een artikel gezonden aan de „New York Times", waarin hij onder meer zegt: „Dl verband met de pogingen om duizenden Nederlanders, in de nog door Duitschers be zette groote steden in westelijk Nederland van den hongersdood te redden, is een groep van acht bekende Amerikaansche, Britsche en Ne- derlandsche voedingsdeskundigen hier aange komen en zij hebben alles meegebracht wat zij behoeven om den wedloop met den dood te beginnen. In deze „hongersnoodreddingsploeg" doen dienst vertegenwoordigers van de „British Me dical Research Council", de „National Research Council of the USA", de Rockefeller-stichting Shaef, Nederlandsch Militair Gezag en het operbevel van de Britsche een-en-twintigste legergroep op Nederlandsch gebied. Bloedplasma de geheele voorraad van den Londenschen luchtbescher mingsdienst zal tezamen met protein en hydrosylaat in den eenvoudigsten vorm gebruikt worden, om het protein- element in het bloed van de ondervoede Nederlanders te herstellen, zoodat zij weer het voedsel opnemen en verteren kunnen, dat hen zoo spoedig mogelijk zal bereiken. Deze behandeling heeft haar waarde gédu- .rende den hongersnood in Bengalen twee jaar geleden bewezen, maar zij is nog nooit op een dergelijke uitgebreide schaal en ook niet op Europeanen toegepast. Het plan zal zijn hoogtepunt pas bereiken met de bevrijding van Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Leiden en Den Haag. Zes groote firma's hebben samengewerkt, 'om ons goederen te kunnen leveren. De Ame rikaansche bijdrage stijgt vlug en zal de groot ste factor voor het welslagen van de onder neming zijn. De toepassing van de behandeling zelf op de patiënten zal door de Nederlanders worden gedaan, die mot vijftig „vorhongorlngsploogen" zullen werken on zoo spoedig mogelijk van do oono plaats naar do onder© gaan. Do patiënten uit ziekenhuizen, concentratie kampen, rusthuizen on andore tehuizen voor herstellenden zullen het eerst behandeld wor den en vervolgens eerst de particuliere patiën ten, die zoo zwak zijn, dat zij zelf geen voed sel meer kunnen opnemen. Gedurende de be handeling moet de patiënt gedurende twee of drie dagen in bed blijven. Het gevaar van te veel eten na de bevrij ding is net zoo groot als de tegenwoordige bedreiging met den hongerdood. Het hydro sylaat concentraat bestaat uit caseine van melk en extracten van mager rundvleesch. De kennis en de ondervinding van experts uit alle deelen der wereld hebben tot de ontwikkeling van deze behandelingswijze geleid. Krijgsgevangenen teruggekeerd. De eerste Nederlandsche krijgsgevangenen zijn in Breda aangekomen. Het was een groep van 40 onderofficieren van het oude Nederlandsche leger. Zij hadden allen het trieste lot van krijgsgevangenen ondergaan. Oorspronkelijk waren zij in Frankfort a. d. Oder gelegerd, maar 18 Mei 1943 werden zij naar een kleine plaats in het Westerwald gebracht. Toen de Amerikanen op 28 Maart nog slechts enkele kilometers van het kamp waren verwijderd, overmeesterden de Ne derlanders hun bewakers en liepen de ge allieerde bevrijders tegemoet. Na opgevangen te zijn door den repatrieeringsdienst werden zij naar Breda afgevoerd. (A.A.) Zondag a.s. zal in alle kerken een bidstond worden gehouden met het oog op den nood in het nog bezette gebied boven de rivieren. PRQVINCIENIEUWS. Hulpverleening in het Noorden. Gistermiddag twee uur vertrok de Roode- Kruis-hulpploeg van de afdeeling Zuid- Beveland (West) naar Breda, teneinde te worden ingedeeld voor hulpverleening in het Noorden. De heeren J. I. van Ballegoijen de Jong en A. J. van Heel, resp. voorzitter en secretaris van bovengenoemde afdeeling waren bij het vertrek tegenwoordig. Alvorens men de wa gens besteeg, sprak de voorzitter een kort woord van afscheid namens het bestuur. Spreker deed uitkomen, dat het bestuur het zeer op prijs stelde, dat deze ploeg behoort tot degenen, die werden uitgekozen om het eerst te worden ingezet. Spreker herinnerde er voorts aan, dat de ploeg een moeilijke doch schoone taak te wachten staat, wensch- te allen, onder leiding van Dr Dikkenberg veel succes toe bij dit echte Roode-Kruis- werk, benevens een goede reis en behouden thuiskomst. Tot de uitrusting van de ploeg behoort, be halve verplegingsmateriaal, een groote hoe veelheid licht verteerbaar voedsel voor eerste hulpverleening. Inzameling van Levensmiddelen ten behoeve van het Roode Kruis. Woensdag 25 April a.s. zal door het plaatse lijk H.A.R.K.-Comité Goes een inzameling van levensmiddelen worden gehouden met medewerking van de padvinders en het Roode Kruis ten behoeve van onze landgenooten bo ven de rivieren. Evenals bij vorige collectes en inzamelin gen hopen wij op den vollen steun van de Goessche bevolking te mogen rekenen. Speciaal melk in blik en melkpoeder zal zeer welkom zijn.w Mocht men geen verpakkingsmateriaal heb ben, dan kan men ook los inleveren. De gif ten mogen alleen bestaan uit opgespaarde distributie-goederen. Ook kan men zijn gaven brengen naar het bureau van het Roode Kruis in de Wijngaard straat. MIDDELBURG. Tot raad van den polder Walcheren is benoemd de heer A. Jeronimus. GOES. Bij de politie werd aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel, dat bij het Ziekenhuis aan den Oostwal was geplaatst. WILHELMINADORP. Tot dijkgraaf van den Wilhelminapolder is benoemd de heer A. Minderhoud. Uit het Westen en Oosten werpen de Ame rikanen, Britten en Russen zich op wat nog overblijft van het rijk der Nazi's. Leipzig en H a 11 e werden veroverd. Leipzig is de 5e stad van Duitschland en telde 700,000 inwoners. Voor de komst der Amerikanen pleegde de burgemeester, vrouw en dochter zelfmoord door vergif in te nemen. H a r b u r g, een voorstad van Hamburg, wordt onmiddellijk bedreigd. De Russen rukken vooruit naar Dres den en B e r lij n. Aan de Neisse en de Oder woeden hevige gevechten, Rothenburg werd bezet. Generaal Patton is op weg naar Karls bad ten N. van Praag. De Canadeezen hebben in ons land de bui tenwijken van Amersfoort bereikt. Gene raal Crearar, die het bevel over Polen, Fran- schen, Belgen en Canadeezen voert, maakte in ons land 1000 krijgsgevangenen per dag. De Britsche troepen hebben groote vorderin gen gemaakt en den benedenloop van de E1 - b e bereikt. De laatste dagen zijn 7 Duitsche generaals gevangen genomen. Drie werden in Neuren berg aangetroffen. Een aantal krijgsgevangenkampen werden opgeheven en duizenden soldaten bevrijd. In Italië staan de geallieerden in de Po- vlakte, na de Duitsche verdedigingslinie te hebben doorbroken. In Zuid-Frankrijk, aan de Gironde, is het verzet nu gebroken. 10.000 Duitschers werden hier krijgsgevangen gemaakt. Tien leden van het Britsche Parlement zijn vertrokken teneinde een onderzoek in te stel len, naar gepleegde gruwelen in Weimar, die volgens Eisenhower veel afschuwelijker zijn dan wat reeds eerder over Duitsche wandaden aan het licht is gekomen. 'B.B.C.) Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 21 April: 10.45 en 23.21 uur, resp. 1.19 en 1.01 M. N.A.P. Zondag 22 April: 12.11 uur, 1.25 M. N.A.P. Op- en ondergang van de Maan. Zaterdag 21 April op 13.24, onder 4.00 uur. Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren. BROOD: A 18 A, B 18 A, C 18 A, D 18 A, E 18 A, M 18 A, A 18 B, B 18 B, C 18 B, D 18 B, E 18 B per bon 400 gram. D 18, E 18 „Beschuit" per bon 100 gram brood. De bonnen gemerkt Beschuit D 18 en E 18 zijn uitsluitend aangewezen voor het arti kel brood, zoodat daarop geen aflevering van beschuit mag plaats vinden. MELK: C 18, D 18, E 18 „Melk" per bon 1 X Liter volle melk. TAPTEMELK: A 18, B 18 „Taptemelk" per bon IX Liter taptemelk of IX Liter karnemelk of 200 gram magere melkpoeder. CHOCOLADE: 119 Algemeen per bon 1 tablet; C 35, D 35, E 35 „Reserve" per bon 2 tabletten. JAM: 124 Algemeen per bon 250 gram. ENGELSCHE BLOEM: A 36, B 36, C 36 Reserve per bon 420 gram; D 36, E 36 Reserve per bon 490 gram. Geldig tot 5 Mei: TABAK: 03 Tabak per bon 5 sigaren; 04 Tabak per bon 2 rantsoenen. KAPELLE. De vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen alhier kwam onder voorzit terschap van dr J. D. Schmidt in algemeene ledenvergadering bijeen. De vereeniging telt pl.m. 391 leden. De voorzitter dr J. D. Schmidt en de secre taris P. M. Keim wenschten voor een be stuursfunctie in verband met hoogen leeftijd niet meer in aanmerking te komen. In deze vacatures werden gekozen de heeren S. P. Groenleer en J. P. Herselman. De heer P. Bostelaar werd herkozen als bestuurslid. Als afgev. voor de Wijkverpleging werd benoemd dhr J. van Wingen. Besloten werd aan deze vereen, voor 1945 f 100 bij te dragen. Het bestuur werd opgedragen nader de con tributies te bepalen en financieele zaken te regelen. YERSEKE. Dinsdagavond hield de Rijks- bioloog (voor de oesterkweekerijen) Dr Kor- ringa, van Bergen op Zoom, een zeer interes sante lezing over de oesterschelpenziekte. De lezing werd door vele oesterkweekers bijge woond en met veel belangstelling gevolgd. Ook van Bergen op Zoom, Tholen en We- meldinge waren er opgekomen. Belangrijke mededeelingen van Minister Wijffels. Minister Wijffels heeft in een persconfe rentie medegedeeld, dat de Regeering beslo ten heeft, dat de steen- en bruinkolenmijnen met alle daarbij behoorende roerende en on roerende goederen tijdelijk ter beschikking en in beheer van den Staat zullen komen. De delfstoffen zullen dan bij winning in eigen dom overgaan aan den Staat. Het ligt in de bedoeling der Regeering om als beheerder voor al deze Limburgsche ondernemingen aan te zoeken Dr Ir Groothoff, directeur der Staatsmijnen. De Regeering beoogt met de zen maatregel aan de mijnondernemingen een beheersvorm te geven, waarbij de oplossing van het probleem der verhooging van de steenikoolproductie op de beste wijze wordt verkregen. In overleg met den beheerder zal de Re geering verdere aanwijzingen geven voor het beheer en de noodzakelijke beslissingen ne men. Het komt de Regeering daarbij naar de minister mededeelde noodzakelijk voor alle personen, werkzaam bij de staatsmijnen of bij een der ter beschikking gestelde onder nemingen, te verplichten hunne diensten voor den mijn bouw ter beschikking te houden en te stellen. „De steenkoolindustrie en de steenkoolvoor ziening", zoo begon minister Wijffels zijn ededeelingen, „vormen problemen, die de regeering de grootste zorg baren. De huidige productie is slechts zoo groot, dat zelfs bij een verdubbeling van die productie het amper mogelijk zal zijn in de normale behoefte van ons land te voorzien. Dat beteekent derhalve, dat zelfs als wij er in slagen binnen de eerste drie maanden de tegenwoordige productie te verdubbelen, voor den komenden winter aan de huishoudens in Nederland niet meer steenkool beschikbaar gesteld kan worden dan in den afgelo o- pen winter het geval was. Gelet op het feit, dat er vele huizen be schadigd zijn, dat zij minder dicht zijn. dan in den afgeloopen tijd, gelet ook op de aan merkelijk toegenomen verzwakking van de lichamelijke gezondheid van het Nederland sche volk, zeer speciaal van de practisch 4/4 millioen inwoners van het westelijk gedeelte van het nog niet bevrijde vaderland, zal dit in den komenden winter voor velen een di recte doodsoorzaak beteekenen. Hoewel nog geen juiste gegevens beschik baar zijn, wijzen alle teekenen erop, dat in dit gedeelte van ons land alle kinderen be neden één jaar gestorven zijn." t De Minister merkte op, dat er geen vooruitzicht is, dat voorraden steenkool betrokken kunnen worden uit eenig ander land. (A. A.)

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1