ZEEÜWSCH DAGBLA1 DE HELFT VAN DUITSCdLANU THANS IN GEALLIEERDE HANDEN. LEIPZIG WORDT AANGEVALLEN. - ALTENBURG EN PLAUEN BEZET. - TRUMAN SPREEKT DUIDELIJKE TAAL. DE STRIJD IN NEDERLAND. HEVIGE STRIJD OP DE MIDDEN-VELUWE. Laatste Berichten. LEIPZIG OMSINGELD. PLAUEN GEVALLEN. APELDOORN BEVRIJD. 1.MARGAN6 Mo. i4 PHOT, GER. BLAD VOOR ZEELAND Woensdag 18 ®ipril '45 200 duizend Duitschers, o.w. 5 generaals, ge vangen genomen. Veldmaarschalk Model zou zelfmoord hebben gepleegd. In den Harz, waar de vijand op een steeds kleiner front wordt samengedrongen, werd een fabriek voor schroeflooze jagers ontdekt in een zoutmijn. Honderden vliegtuigen hebben verkeersobjec- ten in Zuid-Duitschland aangevallen; in mid den Duitschland moesten de Vliegvelden het ontgelden. 2200 vliegtuigen werden onbruikbaar gemaakt. S winemünde, aan de Oostzee, werd eveneens zwaar gebombardeerd. Het Fransche eerste leger bereikte Freuden- stadt in het Zuiden van Baden. Bij hun offensief tegen Berlijn maken de Russen gebruik van luchtlandingstroepen. Uit veiligheidsoverwegingen bewaren de Russen een volkomen stilzwijgen over dit offensief. De Roode troepen zouden ook een aanval be gonnen zijn ten Zuid-Westen van R a t i b o r, in Silezië. PI au en, aan de Tsjechische grens, werd door de Amerikanen bezet. Berlijn is gisternacht tegelijk door de Rus sen en Britten gebombardeerd. De piloten wis selden groeten en waren even later in hevige gevechten gewikkeld met Duitsche jagers. Het offensief aan de Oder. Nog steeds zwijgen de Russen over het nieuwe offensief, dat langs den Oder schijnt ontketend te zijn en bedoeld is als een onmid- dellijken aanval op Berlijn. Wel bericht Mos kou dat op sommige plaatsen in dit gebied vooruitgang is gemaakt. In midden Oostenrijk snellen de Russen voort door de Donauvallei naar Moravië. S t. Poel'ten werd bezet. Ook staan andere Rus sische legerafdeelingen in de omgeving van Brünn (Moravië) Op het schiereiland Samland wordt nog steeds gevochten, maar ook hier wordt de te verdedigen oppervlakte kleiner evenals het aan tal manschappen dat daar vecht. In Noord-Italië, waar mijl voor mijl in het bergachtige land moet worden veroverd, hebben Amerikaansche bergtroepen Monte Mosca en Monte Abelle, ten Zuid-Westen van Boulogna, veroverd. Het 8ste leger bedreigt thans Medicina en Castel San Pietro. De Duit sche verbindingen worden onophoudelijk uit de lucht bestookt. De rivier de Sillare is over schreden. Zware druk wordt uitgeoefend op de toegangswegen naar Argenta, de sleutelstel ling van Ferrara. Door de verovering van Trungrup, op .het De helft van het Groot-Duitsche rijk is nu in geallieerde handen. Door het oprukken der legers is de taak van de strategische luchtmacht voltooid en kunnen de vliegtuigen van deze afdeeling hun krachten geven aan hun kameraden van de jagers en bommenwerpers. De Duitschers blijven in het Westen voort gaan met het voeren van hardnekkige achter hoedegevechten, om te trachten stand te hou den op de wegen naar Emden, Bremen en Oldenburg. Vooral in Bremen verdedigen de Duitschers zich hardnekkig. Tanks zijn nu ook de Aller, zijrivier van de Weser, overgestoken en staan nu nog 40 K.M. van Hamburg, Duitschlands grootste havenstad. Taaien tegenstand bieden dé Duit schers op de Lunenburger heide, waar offi cieren en cadetten, maar ook kinderen van 13 tot 18 jaar, aan den strijd deelnemen. In deze omgeving werden 23.000 geallieerde soldaten, die daar in gevangenkampen vertoefden, de vrijheid hergeven. Velen onder hen behoorden tot de luchtmacht. In een ander kamp werden 300 Britten en 1000 Fransche gevangenen aan getroffen, voor het meerendeel officieren. In Halle wordt nog steeds hevig gevochten; de helft van de Duitsche artillerie is echter buiten gevecht gesteld. Het 3e Amerikaansche leger staat op 8 K.M. van de stad Leipzig. Patton is nog 50 K.M. van Dresden verwij derd. Altenburg heeft zich overgegeven. Deze stad verklaarde de burgemeester tot open stad, tegen het bevel van Himmler in. In centraal Duitschland hebben de Amerikanen nu een aaneengesloten linie gevormd, welke 300 K.M. lang is en zich uitstrekt van Maagdenburg tot Leipzig en Chemnitz. De Amerikanen zijn met den aanval op Leip zig begonnen, tenminste op de plaats waar een maal deze Messe-stad stond, want de gealli eerde luchtmacht heeft de stad voor het groot ste deel in puin verouderd. Het 7e Amerikaansche leger is Neuren berg binnengetrokken. Deze stad is bekend geworden door de Nazi-partijdagen en bevatte een der grootste arsenalen van het Derde Rijk. In het Ruhrgebied werden tot nu toe eiland Arakan, hebben de Jappanners hun laatste belangrijke positie aldaar verloren. De Amerikanen landden op het eiland Ioshiwa, 6 K.M. ten W. v?«n Okinawa, dat voor het grootste deel is .bezet. Verklaring van Truman. De opvolger ym Roosevelt, president Tru man, hzth voor het congres een verklaring af gelégd, WöfeÊ'Sft hij o.ïii. &oi dat Duitschland en Japan zich er van overtuigd kunnen hou den dat Amerika den strijd zal voortzetten tot de laatste sporen van tegenstand zijn uitge- wischt. Amerika eischt onvoorwaardelijke capi tulatie. Het zal met hen niet marchandeeren over vredesvoorwaarden. Amerika is goed doordrongen van de eischen die de menschheid haar stelt. De schuldigen zullen hun straf niet ontloopen; de oorlogsmisdadigers zullen hun straf krijgen, al moesten zij tot het einde der wereld achtervolgd worden. De conferentie te San Francisco zal voortgang vinden en daar zullen de problemen van den vrede worden aan gepakt. Het moet mogelijk zijn dat er een instelling komt die internationale geschillen uit den weg ruimt, dat de vrede beveiligd kan worden door de wet. Niets is voor de wereld van grooter belang, dan dat het fascisme, dat naar de wereldheerschappij streefde, teniet wordt gedaan. De president verzocht den steun jvan allen voor het schepen van een duur zame organisatie van vreedzame naties. Op de Veluwe hebben de Canadeesche troe pen den spoorweg ApeldoornAmersfoort bij Voorthuizen doorgesneden en daarmede zit ten de 4 Duitsche divisies die in en om Apeldoorn vechten in de knel. Naar Reuter meldde beginnen de Duitschers op de Veluwe zich in te schepen op het IJselmeer om daarover naar Noord-Holland te ontko men. De Canadeezen staan nog 10 K.M. van Harderwijk. In en om Apeldoorn vechten de Duitschers nog verwoed. Tegenover hen staan ook de Canadeezen die van Arnhem uit de Veluwe introkken en gisteren tot bij Barneveld door drongen. Volgens andere berichten zouden de Duit schers bij Naarden dijken hebben doorgesto ken, waardoor het inundatiegebied in het Gooi zou zijn uitgebreid. In het Noorden en N.O. van ons land wer den tal van plaatsen aan den vijand ontrukt. Zoo drongen de Canadeezen door tot Har- I i n g e n aan de Waddenzee. Aan de Frie- schfe en Groningsche kust werden 4 plaatsen bezet. Wel ondervinden de Polen in het N.O. nog taaien tegenstand in de streek aan den Dollart, maar de zuivering van de Noorde lijke provinciën is nog slechts een kwestie van tijd. De Duitschers trachten hier de Duitsche Noordzeehavens Emden en Wilhelmshafen zoo lang mogelijk te beschermen. Aan den rand van de Waddenzee onder vinden de Canadeezen veel last van de Duit sche kanonnen die op de eilanden voor de ikust werden opgesteld. (H.R. en R.O.) Korte Berichten, Op 17 Mei zal in Frankrijk het proces beginnen tegen maarschalk Petain, die we gens landverraad is aangeklaagd. (A.A.) Ter gelegenheid van den 36en verjaar dag van .frinses Juiiana houdt het Nederl. Roode Kruis op 28 en 29 April a.s. een ju- lianacollecte, als onderdeel van de actie Zuid helpt Noord. (A.A.) Uit Melbourne wordt gemeld, dat in be vrijd gebied zich reeds 50.000 oorlogsvrijwil ligers hebben aangemeld voor den strijd in den Stillen Oceaan, (A.A.) Een jaar geleden beschreef de Duitsche radio voor overzee den „Atlantischen muur" als de „geduchtste versterking, die ooit werd opgericht en steeds gereed om degenen te ontvangen, die verlangen koesteren er met doodelijk gevolg kennis mee te maken". He- i den bevinden zich de geallieerden duizend kilometers voorbij dien Atlantischen muur en minder dan honderd kilometer van Berlijn af. Het comité van juristen van de Ver- eenigde Volken heeft besloten Den Haag als zetel van een nieuw Internationaal Gerechts hof aan te bevelen, werd officieel bekend ge maakt. Vertegenwoordigers van 40 Vereenig- de volkeren, die aan de vergaderingen van het comité deelnemen, berichten, dat het werk gedurende de zitting goed vordert. (A.A.) KERK EN SCHOOL* Nood-Synode Ned. Herv. Kerk. Te Eindhoven zal op 23 April de Nood- Synode van de Ned. Herv. Kerk in bevrijd gebied haar derde vergadering houden, waar in o.m. beraadslaagd zal worden over een herderlijk schrijven aan de gemeenten. Interkerkelijke samenwerking. Op Vrijdag 20 April zal de eerste vergade ring van de Commissie voor Inter-Kerkelijk Overleg in het bevrijde gebied te Eindhoven gehouden worden. PRO VINCIENIEU WS, MIDDELBURG. Het Geref. Jeugdleven bloeit weer in onze stad. Ten bewijze daar van gaf de Jongelingsver. Dinsdagavond in de Bogardzaal voor ouders en genoodigden een uitstekend geslaagde propaganda-avond. Met groot enthousiasme is aan het welslagen daarvan door de leden onder leiding van hun voorzitter Lein de Nood gewerkt. Aller eerst werd van den gewonen arbeid der ver- eeniging een beeld gegeven door het houden van een inleiding over art. 1 Ned. G.B. door een der jongelingen en over Belijden en Bele ven door een der meisjes. De avond werd verder gevuld met declamatie, instrumentale muziek, zang, o.a. van een meisjeskoor, on der leiding van Gré Winter en het opvoeren van „Stormsein neer", dat de aandacht der talrijke aanwezigen gespannen hield. Ds Ko ning sprak een pakkend slotwoord. MIDDELBURG. De inspecteur van Die renbescherming zal eiken Donderdagochtend van 1112 uur spreekuur houden op het po litiebureau alhier voor het ontvangen van klachten en het geven van inlichtingen, hulp en advies. Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vor:> straat 70, Telef. 2438 Hoofdred.: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting ,,Zeeuwsch Dagblad" Abonn.prijs f 3.30 p. kv. bij vooruitbetaling. Advertentieprijs 1G ct. p< mm. BUREAUX: MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VL1S&INGEN, Walstraal 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., Telef. 2052 Overal worden de Duitsche troepen terug gedreven, afgesneden en omsingeld. De Brit ten zijn Maagdenburg binnengerukt, terwijl Leipzig is omsingeld. P 1 a u e n is bezet. Ieder oogenblik kan men het bericht ver wachten, dat de Amerikanen onder Patton in Tsjecho-Slowakije staan. De Russen staan nog maar op 20 K.M. van Brünn (Moravië). In ons land hebben de Canadeezen na hevige gevechten Apeldoorn veroverd. Zij drij ven den vijand steeds verder Westwaarts. Een groot deel van het land tusschen Zuiderzee en Utrecht hebben de Duitschers onder water gezet. De vijand onderneemt pogingen zijn troepen van de Veluwe per schip te evacueeren. Hij wordt echter uit de lucht bestookt door de-ge allieerde vliegtuigen. Op het Westelijk front zijn thans in totaal 3/4 millioen Duitschers gevangen genomen. Maandag alleen 144.000 man. In Zuid-Frankrijk is de bevelhebber van het Duitsche steunpunt R o y a n n e, Admiraal Michaelis, met zijn staf gevangen gemaakt. Volgens de jongste Duitsche berichten staan sommige Russische legerafdeelingen, aan de Westzijde van den Oder, 15 K.M. van Berlijn. In de St. Pauls Cathedraal te Londen is gis-- teren een rouwdienst gehouden ter nagedach tenis van Roosevelt. Deze dienst werd bijge- woon door het Engelsche Koningspaar, Konin gin Wilhelmina, Koning Haakon van Noor we1 gen, Koning Peter van Joego-Slavië, Koning George van Griekenland en Churchill. ■■■II' M - "U-H.T.J.-.HUl. 1 -IB A .J») Taxi-ritten. GOES. De wnd. Burgemeester van Goes brengt onder de aandacht, dat vergunningen tot het maken van taxi-ritten moeten worden aangevraagd ten kantore van de verkeers- inspectie te Middelburg. Slechts bij aantoon bare spoedgevallen, b.v. plotseling optredende ziekte of anderszins kan in afwijking hier van een bewijs ten gemeentehuize worden verkregen. Distributiedienst Goes. In de publicatie uitreiking van één stuks kleeding aan noodlijdenden, moet de 3e alinea

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1