UttyzvtdoU PROT. CHR. BLAD VOOR ZEELAND Dr J. Eykman. RUSSISCH OFEENSIEF TEGEN BERLIJN BEGONNEN. FELLE STRIJD OM BREMEN. - NIEUWE DAGORDER VAN HITLER. - POTSDAM IS GEHEEL VERWOEST. De Duitsche positie in Nederland DE STRIJD SN NEDERLAND. MEPPEL EN GRONINGEN BEVRIJD. Vele Friesche plaatsen op den vijand veroverd. Laatste Berichten DE AMERIKANEN RUKTEN NEUREN3ERG BINNEN. LEIPZIG VAN DRIE ZIJDEN INGESLOTEN. f Y Uitgestelde hoop kfsukt eet hm, Uügesteide hoop. Dit ie 'jsi «k tos-; star.d in h«; Wetten va:- o,-u laad sco uiterst moeilijk Bias'-t. I" September vsn het vorige laat «rsrd offieltet dor' de gtaüiscrds legerieidisg es nair.ers tiaar ooi: loer onze Regeering mez- gedeeld, dat de bevrijding voor de deur stond. Met groot enthousiasme werd deze mede- deeling begroet. Maar groot was ook de teleurstelling toen het niet mogelijk bleek deze toezegging te vervullen. Intusschen werd de toestand steeds meer precair. De voedselvoorziening liet alles te wen- schen over. Er was geen brandstof, geen wa ter, geen licht. Een bange wintertijd moest worden doorworsteld. En de redding bleef uit. Opnieuw werden onlangs stellige toezeg gingen gedaan. De hoop herleefde. Grooter en grooter werd de spanning. Eindelijk zou dan voor de zoo zwaar geteisterde en meer dan uitgeputte bevolking het uur der bevrijding slaan. Doch opnieuw werden de hoop en het ver trouwen beschaamd. Zeker, in het Oosten van ons land werden belangrijke vorderingen gemaakt. Maar niets wijst er op, dat de bevrijding van het Wes telijk deel in de naaste toekomst kan worden tegemoet gezien. Hoe hoog de nood gestegen is valt niet met zekerheid te zeggen. Maar uit de geruch ten die tot ons doordringen en het zijn zeker niet louter geruchten valt op te 1e JAARNA Sië Ma. 'I Redactie- en Adm.-adres: GOES, Lange Vorststr. 70, Tel. 2438 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Goes, Telef. 2364 Uitgave: Stichting „Zeeuwscb Dagblad" Abonn. pr. f 3.30 p. kw. bij vooruitbetaling. Adv.pr. 10 ct. p. mm. tïJdK'ég 17 Api'ri 1945 I MIDDELBURG, Rouaansche kaai 39, Tel. 2009 VLISSINGEN, Walstraat 37, Telef. 89 TERNEUZEN, Littooy's Boekh., 'Tel. 2052 maken, dat de ellende elke beschrijving tart. Wij moeten voorzichtig zijn met onze critiek. Maar het is te verstaan, dat de Rotterdam mer het voor de radio uitsprak, dat het ze ker van groot belang is, dat in Duitschland belangrijke vorderingen worden gemaakt, maar dat het zeker niet minder noodzakelijk is dat vier millioen Nederlanders uit de wreede klauwen van het Duitsche monster worden bevrijd en van den hongerdood gered. Uitgestelde hoop. Het verheugt ons, dat het voor de geheele wereld als wordt uitgeschreeuwd, en H. M. de Koningin ging hierin voor dat dit volk niet kan wachten geen dag en geen nacht. Die aandrang moet steeds sterker worden. Maar laat daarnaast ook het gebed voor dit zwaar geteisterde volksdeel zich verme nigvuldigen. Duitschland is feitelijk door de snel voortsnellende tanks der Ame rikanen in tweeën gespleten. Het 3e Am. leger staat op nog geen 10 K.M. van de oude Tsjechische grens van 1938. Maarschalk Busch heeft den Duitschen tegenstand weten te organiseeren, maar des ondanks blijven de geallieerden vorderingen maken. Kesselring is er nog niet in geslaagd den snellen Amerikaanschen opmarsch te stui ten. Het 2e Britsche leger vecht hard om het bezit van Bremen. Dempsey heeft inmiddels een nieuwen aan val ingezet en staat nog *80 K.M. ten Zuiden van Hamburg. Aan beide zijden van Maagdenburg, aan de Elbe, laten de Amerikanen versterkingen aanrukken, om den hevigen tegenstand ter plaatse te keeren. Zij wisten hun bruggehoofd uit te breiden. Het is nu 7 K.M. diep. Het eerste Amerikaansche leger ontmoet taaien tegenstand bij Dessau/ In H a 1 1 e, 10 kilometer van Leipzig, vecht de Am. infanterie. Ook in Chemnitz zou reeds worden gevochten. Ten W. van Dessau viel Duitschland's grootste Dieselmo toren en Junkervliegtuigfabriek in geallieerde handen. Dagorder van Hitier. Gisterenmiddag even voor 6 uur heeft Hitier een speciale dagorder tot de in het Oosten van Duitschland strijdende troepen gericht, waarin hij zegt dat de Russen den grouten aanval zijn begonnen om Duitschland te vernietigen en het Duitsche volk uit te roeien. Sedert Januari is reeds alles in het werk gesteld om den vijand het hoofd te bieden. Het front is versterkt met gereed gehouden reserves. Dit maal moet en zal de Rus doodbloeden voor hij de hoofdstad van het Rijk bereikt. Aldus sprak Adolf Hitler. Ten Zuiden van Leipzig werd de Leuna- fabriek voor synthetische olie veroverd. In Beieren rukten de Amerikanen reeds op tot voorbij Bayreuth, terwijl de Franschen in Baden aan den O. Rijnoever tegenover Straatsburg een nieuwe stad. bezetten. Het Ruhrqebied gehalveerd. Het Ruhrqebied is in twee deelen gesplitst door het 1e en 9e Am. leger, dat 150.000 gevangenen maakte, w.o. vooraanstaande nazi's. Potsdam, vlak bij Berlijn ge legen, is Zaterdag door een luchtaanval vrijwel geheel verwoest. De Franschen, onder generaal Le Claire, zijn Royanne, aan de Gironde, binnengedrongen. Aan de operaties tegen de Duitsche posities aan de Fransche Atlantische kust wordt deel genomen door het Fransche leger en de Fran sche marine, de Amerikaansche luchtmacht en artillerie. De Fransche vloot treedt thans voor het eerst sedert 1940 zelfstandig op. Generaal Clark heeft gisteren officieel aan gekondigd dat het voorjaarsoffensief in het Middellandsche Zeegebied is begonnen. Het werd Zondagmiddag ingeleid door een zwaar bombardement ten Zuiden van Boulogna. Russisch offensief begonnen. Aan het Duitsche Oostfront zijn de Russen van de Neisse tot aan de moe rassen van de Oder den qrooten aanval begonnen, nadat een hevig trommelvuur was voorafgegaan. Verschillende ge vechten zijn aan den gang tegenover Berlijn, waartegen sterke infanterie en artilierie-afdeelingen zijn ingezet. Tusschen Stettin en Berlijn werd reeds een plaats over den Westelijken oever van de Oder genomen. De troepen van Tolbuchin, die steeds West- v waarts trekken, hebben 50 K.M. voorbij Wee- nen St. Poelten veroverd. Florisdorf eèn.voostad van Weenen, waar veel fabrieken en reparatiewerkplaatsen voor spoorwegen zijn, werd eveneens door het Roode leger genomen. In Italië wordt heviger gevochten dan den laatsten tijd het geval is geweest. Ook daar is het voorjaarsoffensief begonnen. Gene raal Alexander heeft verklaard, dat de Duit sche troepen in Italië moeten vechten zonder kans op een terugtocht over de Alpen, omdat de daarover leidende wegen voor hen onbruik baar zijn geworden. (H.R.) Zuid-Nederland, waar soms 140 vliegende bommen per nacht passeerden, slaapt nu weer volkomen rustig. Holland heeft voor Hitier thans alleen nog waarde omdat de Duitsche bezetting de geallieerden verhindert gebruik te maken van de groote havens. Maar zelfs al kwamen deze havens vrij dan nog zouden zij niet onmiddellijk voor de oorlogvoering ter beschikking staan. De toegangswegen tot de havens zijn door mijnen versperd en wanneer deze zullen zijn opgeruimd, dan heeft men vooreerst nog ge noeg te stellen met de grondige verwoesting van de kaden en havenwerken. Het is daarom zeer de vraag of de bevrijding van zekere punten, zooals Amsterdam en Rotter dam, de geallieerden erg zal aantrekken wan neer er harde gevechten voor geleverd zouden moeten worden. Maar de Duitsche troepen, die Nederland moeten verdedigen, zijn niet talrijk en zij beschikken ook niet over veel bewegelijk materieel. Hulp kunnen zij niet meer ver wachten I De verovering van de grootste Hollandsche steden langs de kust, waar de Duitschers zich waarschijnlijk zullen terugtrekken, zal dus al leen worden bemoeilijkt door het feit, dat de geallieerden zullen trachten een verwoesting van deze steden te voorkomen. Bovendien is het, wanneer de Duitschers zich langs de groote rivieren blijven verdedigen, twijfel achtig' of,- zij genoeg manschappen overhouden voor een doeltreffende verdediging der steden. Een gedeelte van hun bezettingstroepen is ook niet van-de beste soort en tenslotte zouden zij moeten vechten temidden van een vijandige en desperate bevolking. Wanneer dus de strijd in het Oosten en Noorden is beslecht, dan zijn de vooruitzichten voor een verdere verdediging van het Nederlandsche gebied door de Duit schers voor hen verre van gunstig. (A.-A.) Korte Berichten. In het Ruhrgebied werden behalve Von Papen, ook de •90-jarige generaal-vek&naar— schalk Von Mackensen en prins August von Iiohenzollern, een der zonen van den Duit schen ex-lceizer Wilhelm II, gevangen geno men. (A.-A.) 40 Nederlandsche onderofficieren, die in krijgsgevangenschap in Duitschland vertoefden, zijn bevrijd, in Nederland teruggekeerd en door gen.-majoor Kruis ontvangen. (A.-A.) In het concentratiekamp bij Celle in Duitschland werden 197 personen bevrijd. Hun toestand was erbarmelijk. De bewoners van de stad werden verplicht hen naar het ziekenhuis te brengen en van kleeren te voorzien. (H.R.) Geallieerde troepen, die oprukken uit Arn hem, hebben 15 K.M. N.W. waarts, midden op j de Veluwe, het dorp Otterlo bereikt. In Apeldoorn wordt nog hevig gevochten. Het Apeldoornsch kanaal vormt een barierre, die de geallieerden nog niet konden oversteken. De tegenstand van den vijand is hier taai. De commandant van het 858e Duitsche in- fanterie-regiment, majoor Leif, is met enkele leden van zijn staf daar gevangen genomen. In totaal maakten de Canadeezen 1400 gevan genen, o.w. 30 Nederlandsche S.S.-mannen. Tusschen Zutfen en Doesburg werd, aan den W. oever van den IJssel, het dorp Brum- m e n door de Canadeezen ingenomen. Na de bevrijding van Z w o 11 e zijn uit het Over- ijselsche gebied geen nadere berichten meer binnengekomen. De strijd om Meppel is eindelijk gestreden. Practisch geheel Drente is nu van Duitschers gezuiverd. Na de bevrijding van Leeuwarden in Fries land:, is S n e e k en H a s k e r d ij k, gelegen tusschen Heerenveen en Akkrum, uit den druk verlost. In het Westen werd doorgestooten tot aan Bolsward en tot in F r a n e k e r, tus schen Harlingen en Leeuwarden gelegen. Ook Marrum en Minnèrtsga aan de Wad denzee werden bereikt. De stad Groningen viel na verwoeden strijd den geallieerden in handen. Maandag middag 12 uur werd de strijd opgegeven. De Polen bereikten te N.W. van Groningen Zout kamp aan de Lauwerszee en ten N.O. de Dol- lard. Daarmede is onze Oostgrens voor de Duitschers afgesloten gebied. PRO VIN CIENIEU W S» MIDDELBURG. De Engelsche troepen, die Walcheren bevrijdden en daarna in Middelburg en omgeving werden gelegerd, konden uiter aard niet beschikken over goede kwartieren. Er werd door het Gemeentebestuur begrepen, dat tegenover die moedige mannen een groote schuld bestond. Reeds enkele weken na de be vrijding was een Gemeentelijk Militair Tehuis ingericht in het Schuttershof, waar de soldaten hun avonden konden doorbrengen. Thans zal de zorg voor de soldaten worden overgenomen door het Engelsche Heilsleger, dat op de Dam reeds een club opende, waar van steeds een druk gebruik wordt gemaakt. Zaterdag bracht de radio het droeve be richt van het overlijden van Dr J. Eykman, oud-directeur van de A.M.J.V. En merkwaardig: dienzelfden dag werd meegedeeld, dat het concentratiekamp Buchenwald bij Weimar, door de Russen was bezet. Dr Eykman en Buchenwald. Ik twijfel niet of het werk van Dr Eykman voor de A.M.J.V. is van groote beteekenis geweest. Uit wat hij mij daaromtrent meer malen meedeelde, bleek wel hoe hij met heel zijn hart onder de jonge menschen had ge arbeid. Maar voor mij is zijn naam onafscheide lijk verbonden aan Buchenwald. Hij was een van de eersten die ik daar op 31 October 1940 mocht ontmoeten. Hij was z-g- gijselaar voor Indië, maar de ware oor zaak van zijn gevangenschap lag in het schrijven van de bro.chure „Wij bouwen verder". Zijn werk onder de jonge menschen moest hij loslaten, maar het was juist die veelzijdige arbeid, die hem zoo bij uitstek geschikt maakte voor de geestelijke verzorging van menschen met zoo uiteenloopende geestelijke behoeften als daar in Buchenwald waren sa mengebracht. Een merkwaardige figuur. Ik zie hem daar nog staan in zijn versleten gevangenispak achter een uit een paar oude kisten samengestelde katheder. Den Joden was hij eén Jood en den Grie ken een Griek, maar altijd weer predikte hij den Christus. In persoonlijke gesprekken. Bij het leiden van de godsdienstoefeningen. En vooral in het z.g. Vragenuurtje, eiken Zon dagmiddag. De nu wel zeer beperkte ruimte laat niet toe hier op het werk van Dr Eykman nader in te gaan. Ik hoop dat te doen als ik bin nenkort een beschrijving geef van het leven in een Concentratiekamp. Daarom alleen dit: hij is voor vele gijze laars tot een rijken z gen geweest. Hij ver langde als ieder ander naar de vrijheid, maar hij was innig dankbaar, dat hem in Buchen wald een werkkring was geschonken. Wat de menschen :ten kwade hadden ge dacht, was ook hier door God ten goede geleid. Als gevolg van een ernstige ziekte werd Dr Eykman enkele jaren geleden ontslagen. Maar hij mocht niet als anderen van de vrij heid genieten. Hij werd telkens weer opge jaagd. En nu is hij gestorven. Zijn werk onder de jonge menschen was hem lief. Het verblijf in Buchenwald had hem gerijpt. En nu was het zijn begeerte nogeens in vrijheid een eigen gemeente te mogen dienen. Maar God heeft het anders beschikt. Vele oud-Buchenwalders zullen met dank baarheid gedenken zijn vaak jongensachtige opgewektheid, zijn hartelijke kameraadschap, zijn trouwe zielszorg. Z. Aangezien met de in de stad beschikbare ruimte uiterst zuinig moet worden omgespron gen er. :1e zalen in gebruik bij het. Gemeente lijk Militair Tehuis dringend voor andere doel einden noodig zijn, is besloten het tehuis op 21 April a.s. te sluiten. De Stadsmajoor heeft in een tot het bestuur van het tehuis gerichte brief den grooten dank van de soldaten overgebracht voor al hetgeen door de burgerij voor hen is gedaan. VLISSINGEN. De eerste voetbal wedstrijd na de bevrijding. Zater dagavond is het voetbalveld aan het Van Nis- penplein, alhier, voor het eerst na de bevrij ding weer in gebruik genomen. Om 7 uur had er onder groote publieke belangstelling een ontmoeting plaats tusschen een Vlissingsch elf tal en een team van de geallieerde strijdkrach ten. Tegen veler verwachting in zagen de Vlis- singsche jongens kans den voetbalwedstrijd te winnen. De eindstand was 64. De stadsplantsoenen. Het Gemeentebestuur van Goes heeft dezer dagen aan alle scholen en jeugd-instellingen het volgende schrijven gericht: De bezetting heeft o.m. groote schade toe gebracht aan onze stadsplantsoenen. Enorm is vernieling die hierdoor is aangericht. Een ernstig nevengevolg echter is dat ook de Goes- sche jeugd niet meer het juiste besef heeft van den eerbied dien zij aan de publieke eigen- dommen#verplicht is. Met man en macht wordt momenteel het herstel der plantsoenen aangevat en waar het hier beplantingen betreft zal het resultaat eerst op den duur goed zichtbaar zijn. Om U een denkbeeld te geven van den omvang der aange richte schade en de hierdoor noodzakelijke her stelwerkzaamheden diene dat hiermee een uit gave is gemoeid die een bedrag van f 10.000 verre overtreft. Het is voor het hiermee belaste tuinmans- personeél natuurlijk een onhoudbare toestand wanneer het alle krachten inspant om de zaken weer in orde te brengen en anderzijds de jeugd achter zijn rug om haar vernielzucht zou blij ven botvieren. Het Gemeentebestuur meent dan ook deze aangelegenheid met klem ónder de aandacht te moeten brengen van al diegenen die met op voeding zijn belast en dringt er ten zeerste op aan dat alle invloed worde aangewend opdat de jeugd van de ontoelaatbaarheid van soort gelijke gedragingen worde overtuigd. Het gaat hierbij niet alleen om de beplan tingen maar evenzeer om de grasmatten, die wanneer ze voortdurend beloopen worden niet tot goede ontwikkeling kunnen komen. De jeugd moet weer leeren, dat het loopen op het gras schadelijk en daarom verboden is. U gelieve deze aangelegenheid met Uw leer lingen te behandelen en dat zoo dikwijls als dit naar Uw. oordeel nuttig en noodig is. Het betreft hier een stuk volks-opvoeding van den eersten rang en o.i. lean aan dit punt niet ge noeg aandacht worden geschonken. GOES. Door den Kring Goes van de G.O.I.W. zijn gekozen tot leden van het ge meentelijk advies-college Mevr. van der Geest en de heer A. Buis. Door de C.-H. Kiesvereeniging zijn aangewezen de heeren Jan- Duvekot en J. de Kruyter. YERSEKE. Zaterdagavond werd bij door- rit uit een verboden straat mej. T. aangereden door een motorrijwiel. Mej. T. bekwam ver wondingen en werd ten huize van 'de fa. Mar- tijn door Dr Polderman verbonden. KAPELLE. Op den Kruiningschen Zanddijk sloeg het paard, gespannen voor den wagen van den groentenhandelaar H. alhier, op hol. De voerman werd bij dit voorval ernstig ge-) wond. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Zaterdag middag werd onder veel belangstelling op de begraafplaats alhier ter aarde besteld het stof felijk overschot van Corrie de Voogd, H. de Kraker en L. de Kraker, die in de eerste dagen van November 1944 te Arnemuiden door het granaatvuur waren gedood en toen daar tijde lijk begraven. In de wachtkamer sprak Ds G. A. Waar denburg enkele troostwoorden tot de families, las Psalm 102 en de geloofsartikelen. Aan de groeven las hij nog Gezang 239. De heer De Meijer bracht den laatsten groet, mede namens de klassegenooten, aan zijn leerling Hendrik de Kraker. De heer J. Duine dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Ds Waardenburg beëindigde de plechtigheid met het Onze Vader. STAVENISSE. In de vacature-v. Oost, is benoemd tot gemeente-ontvanger de heer M. K. de Wilde, secr.-ambtenaar alhier. De H.A.R.K. doet een beroep op de in woners voor de oorlogsslachtoffers en a.s. moeders, kleeren, meubels en baby-artikelen af te staan. Zij, die hiervan willen profitee red kunnen te Tholen eiken Woensdag van 78 uur inlichtingen bekomen ter secretarie. Donderdag en Vrijdag werd door het werkcomité H.A.R.K. langs de huizen per auto gereden voor het afhalen van levens middelen voor onze landgenooten in het Noor den. Dit is een waar succes geworden, hon derden kg. tarwe, boonen, erwten, meel enz. enz. werden opgeladen en zijn opgeslagen te gen den dag der bevrijding. OOSTBURG. Vrijdag j.l. werd de heer J. B. Fondse als hoofd der Chr. school geïn stalleerd. De voorzitter, de heer I. J. Adriaan- sen, installeerde den heer Fondse, waarna hem en zijn vrouw een bloemenmand aange boden werd. De aanwezigen zongen hem staande toe Ps. 134:3. Namens het bestuur memoreerde de heer J. Germing de vele moeiijkheden waarmee het bestuur te kampen had. In de pauze maakten de heer en mevr. Fondse een rondwandeling door de zaal om met de ouders en belangstellenden ikennis te maken. De heer A. C. Catsman sprak namens de leden der Schoolvereeniging en bracht in het bzonder de prestaties van mej. Hooijberg onder het oog, die als eenige overblijvende leerkracht, na de bevrijding, de heele school voor haar rekening nam. Namens de ouders dankte de heer J. Bot den heer Prins voor zijn werk in de afge- loopen jaren en beval de kinderen aan in de hoede van den heer Fondse. Ds J. Tiemens sprak nog een ernstig woord tot de ouders en daarna was er ge legenheid voor den heer Fondse om de spre kers te danken. Mej. Hooijberg werd een bloeiende plant aangeboden uit erkentelijkheid voor haar werk. KERK EN SCHOOL. YERSEKE. 'Gekozen tot ouderling der Ger. Kerk (vacature wijlen J. C. Cornelisse), dhr A. de Putter, tot diaken (vac. wijlen Stoel) S. Harthoorn. Voor getroffen kerken. De Engelsche kerken verzamelen een bedrag van een millioen pond, voor de getroffen ker ken in de bezette gebieden. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN, Uitreiking bonkaarten 6e periode 1945. De Distributiekring Middelburg maakt bekend, dat in het tijdvak van 18 t/m 28 April 1945 onderstaande bonkaarten zullen worden uitgereiktAan personen geboren in 1926 of vroeger een bonkaart K.A. 6; idem in 1927 t/m 1930 een bonkaart K.B. 6; idem in 1931 t/m 1940 een bonkaart K.C. 6; idem in 1941 t/m 1942 een bonkaart K.D. 6; idem in 1943 t/m 1945 een bonkaart K.E. 6. Medegebracht moeten worden stamkaart zonder inlegvel een afgeknipte bon A, B, C, D of E 33 reserve van de bonkaart 5e periode. Uitreiking zal plaats hebben in de Bogard- zaal, welke doorloopend behalve des Zater dags geopend zal zijn van 9.15 tot 16.15 uur. Des Zaterdags van 9.15 tot 12 uur. Uitreiking zal geschieden volgens onder staand schema: A., C., D. Woensdag 18 April; B. Donderdag 19 April; E., F., G. Vrijdag 20 April; H. Zaterdag 21 April; I., J., K. Maandag 23 April; L., M., N. Dins dag 24 April; O., P., Q., R. Woensdag 25 April; S., T., U. Donderdag 26 April; V., W. Vrijdag27 April; X., Y., Z. Zaterdag 28 April. Zij die niet in het bezit zijn van Reserve bon 33, b.v. door ontslag ziekenhuis, moeten zich vervoegen kantoor Zuidsingel Zaal 2, loket 3. Zelf verzorgers zullen zooveel mogelijk per soonlijk worden opgeroepen. Zij, die geen op roep ontvangen moeten op Vrijdag 4 Mei a.s. hun bonkaarten afhalen. Het is niet toegestaan voor meerdere ge zinnen tegelijk bonkaarten af te halen. Dc Amerikanen zijn gisterenavond Neu renberg binnen getrokken. Leipzig wordt thans van 3 kanten bedreigdde aanval op deze stad is nu begonnen. Troepen van het Duitsche Oostfront werden hierheen ge zonden ter verdediging. Hier wordt zeer hevig gevochten. Langs de E 1 b e is de toestand ongewij'zigd. In de buitenwijken van Bremen wordt hevig van huis tot huis gevochten. 20.000 krijgsge vangenen werden in deze omgeving bevrijd. In Apeldoorn zitten 10.000 Duitschers ingesloten. Zij bieden nog steeds krachtig te genstand. Het overschot van een heel legercorps, w.o. 4 generaals, gaf zich in het Ruhrgebied aan de Amerikanen over. 30.000 man zit nog in de val bij D u s s e 1 d o r f. De geallieerde luchtmacht bestookte onbarm hartig Duitsche fabrieken, spoorwegen, vlieg velden, rangeerterreinen enz. Deze maand wer den reeds 2200 vliegtuigen buiten gevecht ge steld. 5000 vliegtuigen waren gisteren boven het Derde Rijk in actie. Op een persconferentie verklaarde Eisen hower dat de overwinning niet zal worden aangekondigd voordat de Duitsche troepen in het Westen onschadelijk zijn gemaakt. Moskou bewaart het stilzwijgen over het groote offensief, dat in het Oosten is los gebarsten. Het kanongebulder is evenwel' in Berlijn te hooren, waarvan de Russen nog 45 K.M. verwijderd zijn. Ten N. van G r 1 i t z staken zij de Neisse over. Ook in Noord-Italië maakte het daar begon nen offensief goeden voortgang. Uit luchtfoto's van de Japansche hoofdstad blijkt, dat 28 vierkante K.M. van de industrie wijk van Tokio geheel is platgebrand. (B.B.C.) Op- en ondergang van de Maan. Woensdag 18 Aprilop 10.20 u., onder 2.u. Donderdag 19 April: Eerste kwartier. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 18 April6 en 19.33 uur, resp. 1.80 en 1.52 M. N.A.P. Herstel Gemeenteraden. Bij Kon. Besluit is een voorloopige regeling getroffen inzake het herstel van de Gemeenteraden. Deze zullen gekozen worden door een Kiescollege te benoemen door den Burgemeester. Bepaalde bestuurshandelingen zullen worden overgebracht naar B. en W. Toelichting op de bonlijst van 15—28 April 1945. De moeilijkheden in den aanvoer hebben deze periode weer tot gevolg gehad, dat het vleeschrantsoen niet kon worden gehand haafd. Zooals reeds in de pers werd gepubli ceerd, is de wereld-vleeschpositie van dien aard, dat men voorloopig ook niet kan re kenen op belangrijke verbeteringen dp dit gebied. In verband daarmee worden uitge breide maatregelen getroffen, om de beste plaatsvervangers voor vleesch, n.l. eieren, binnen afzienbaren tijd in den vorm van ge droogde eieren, van de Vereenigde Staten van Amerika uit geïmporteerd, ook in ons land in distributie te brengen. Door middel van radio, pers en demonstraties zal het pu bliek volledig op de hoogte worden gebracht van de uitgebreide mogelijkheden van dit zeer smakelijke en voedzame product, waarvan thans reeds belangrijke hoeveelheden liggen opgeslagen in het Bevrijde Gebied. Tegenover deze halveering van het vleesch rantsoen staat echter thans reeds een be langrijke winst in den vorm van een dubbel rantsoen bloem (in twee keer aan te wijzen), een tablet chocolade voor iedereen waar naast de 3 tabletten voor de kinderen gehand haafd blijven en tot groote vreugde van al onze huismoeders ook weer een extra rantsoen margarine. Bovendien zijn de langverwachte lucifers eindelijk aangekomen. Gezien het zeer be perkte rantsoen blijft hierbij echter extra zuinigheid geboden. Persdienst van het Algemeen Com missariaat voor de Voedselvoorziening, Distributiedienst Goes. Vergunningen voor tijk voor kinder- ledikantmatrasje of wiegmatrasje. De Directeur van den Distributiedienst te Goes deelt mede, dat een vergunning kan worden uitgereikt voor tijk voor een kinder ledikant-matrasje of wieg-matrasje. Voor een vergunning komen oorlogsslachtoffers en a.s. moeders in aanmerking voor zoover zij deze goederen dringend noodig hebben. Het Bureau der Afdeeling Textiel is ge vestigd Lange Kerkstraat 11 en geopend van 912 en 13.303 uur. De stamkaarten van het gezin moeten wor den medegebracht. Kleeding aan noodlijdenden. De Directeur van den Distributiedienst te Goes maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met de uitreiking van een stuks kleeding aan noodlijdenden. Hieronder zullen worden verstaan, ieder die hieraan be hoefte heeft. Aangezien de beschikbare voor raad gering is, zal een ieder genoegen moe ten nemen met hetgeen door den dienst wordt toegewezen. De oorlogsslachtoffers, die reeds geholpen zijn, vallen hier buiten. De volgende letters kunnen worden geholpen voor meisjes en vrouwen van 16 jaar en ouder de letters A, B, C. op Donderdag 19 April a.s.; voor jongens en mannen van 16 jaar en ouder de letters U, V, W, X, IJ, Z. op Vrij dag 20 April a.s. Een gezin van 4 vrouwen of meisjes krijgt één vergunning; een gezin van 5 of meer twee vergunningen. Voor mannen en jongens geldt dezelfde re geling. Stamkaarten moeten worden medege bracht. Het Bureau Textiel is gevestigd: Lange Kerkstraat 11 en geopend van 912 en 13.303 uur. Aanvragen Rijwielbanden. De Directeur van den Distributiedienst te Goes maakt bekend, dat overheidsinstanties, artsen, verpleegsters, vroedvrouwen en ver-

Zeeuwsch Dagblad | 1945 | | pagina 1